72,le Jaargang VRIJDAG 22 JANUARI 1932 No. 22037 IIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. VISSCHERIJ-BERICHTEN. BINNENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: g per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen [agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle re advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën [ltend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. maximum aantal woorden van 30. volgens postrecht. Voor eventueele opzending van 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT-:] Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35, per wëek0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 portokosten. nmer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Sdsch Crisis-Comité jons werd ontvangen: I g f. 25.Personeel D. Dirkse Jr. Jfam. F. f. 10. DRANKWET. peester en Wethouders van Leiden i ter algemeene kennis, dat W. J. Jr, te Leiden, een verzoek heeft bd ter bekoming van verlof voor [koop van alcoholvrijen drank, voor ^^^^ter plaatse van verkoop, in het ^^^■Haarlemmerstraat No. 251, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, J Burgemeester. I VAN STRIJEN, Secretaris. 22 Januari 1932. 2462 DE OPPOSITIE DJ DE S.D.A.P. N. 0. M. A. T. E. G. ioed geslaagde bijeenkomst. kampvoUe zaal en daarbuiten tien- plangstellenden, die teleurgesteld len moesten worden; dit was de I gisteravond In de Graanbeurs, Ie Chr. Jeugdvereenigjjig „N.OM. f een propaganda-avond hield, nrzitter. de heer A. J. van 't Riet pet een kort openingswoord dezen waarna de eere-voorzitter, dr. J. I na het laten zingen van Gezang febed voorging. li korte toespraak zette spr. ver doel en streven van Nomateg uit- op wijzende, dat wij eigen arbeid Jeen als arbeid des Heeren moeten ■laar dat wij onzen gezichtskring uitbreiden, en dat heel Lelden ligt. als een groot arbeidsveld voor fainkrijk Gods. moeten, aldus spr., ons in het wijk- roelen als leden van één en hetzelf- Pgezin. Spr. besloot met de aanwe- sen goeden en gezelligen avond toe JsChen. Kuilman, die als feestredenaar lezen avond was uitgenoodigd, ver- hierna gelegenheid zijn toespraak: Semeente moet „N.O.M.A.T.E.G." n" te houden. begon met te schetsen, dat het het itjr om verschillende redenen moeite [had. hem als spreker voor dezen te krijgen, niet omdat spr. niet et jeugdwerk voelt, maar omdat er ijnlijk bezwaar bestond tegen de .ooals de vereeniging arbeidde, nadat enkele predikanten in over- |et het bestuur waren getreden en gtie uitvoerig besproken was, kon it een blij gemoed mededeelen, dat iu goed geordend is en hij wil er ik met klem op aandringen: de ge- i moet Nomateg steunen. J schrille voorbeelden toonde spr. Boe de jeugd tegenwoordig zonder I door het leven gaat, hiertegen stel- 1 dat onder de vanen van Nomateg jongeren en ouderen, zoowel jon- fcls meisjes zich scharen, die zich den j van Christus niet schamen. een krachtige opwekking, te wer- lan verwezenlijking van de plannen, iigen gebouw voor Nomateg, besloot Rjn rede. [verdere van den avond werd afge- ld met muziek en zang van de heeren tu en v. d. Wijngaard, declamatie len heer J. Heymans, terwijl ook de peks-meisjes zich een en andermaal ft tooneel lieten zien. De clou van ivond was wel het tooneelstukje ..De uit Amerika", regie van den heer r Broek, dat de lachspieren danig eging zette, een kort slotwoord, waarin hij alle [erkenden hartelijk dankzegde, sloot voorzitter de heer M. Heymans, de- TOr geslaagden propaganda-avond. t zal na laten zijn sporen te druk- den weg van vooruitgang, ons nog mede te deelen, dat er in uze een inteekening werd gehouden, oei hebbend, schenkingen te garan- n voor de in April te houden bazaar, late van een eigen gebouw. o handelsregister i kamer van koophandel. Uzigingen: VWinkel-Maatschappij de Koning ■Bi) Haarlemmerstraat 247, Leiden, idzetel Soetendaalseheweg 79—89. Rot- i Jlcage en verk°°P van banket r(?ï5°la?e' Vestiging Filiaal: Kore- ■traat 2 a, Leiden. '■nrt'fS';he.StoomververU en Chemi- KgrIchtr«0nrdeM de "fma p- Stoeke, Sii? Leiden. Door uittreding S nnZ" e A' stoeke. is de vennoot- ?oo, '1rma, met ingang van 28 1931 ontbonden. Het bedriif wordt ^voortgezet door den overblyvenden en Chr swvReyden' Leiden en st°eke en M stoekp en> als mede-vennooten. Een resolutie van de Leidsche afdeeling. In de dezer dagen gehouden ledenver gadering der afdeeling Leiden der S.D.A.P welke zeer druk -bezocht v/as, werd na breedvoerige discussie de navolgende motie aangenomen voor het a.s. Paasch- congres te Haarlem: Het Congres. Overwegende, dat in een groote politieke partij als de S.D.A.P. omvattende een aan zienlijk doel der bevolking, uitteraard be langrijke meeningsverschillen zullen be staan omtrent de te volgen taktiek; overwegende, dat die verschillen vooral groot zullen zijn in een crisistijd, waarin vele proletariërs in grooten nood verkee- ren en waarin de SD.A.P. nog onmachtig is om dien noodtoestand te doen beëindi gen of zelfs daarin een verbetering van eenige beteekenis te doen brengen; overwegende, dat het eendrachtig sa menwerken van alle sociaal-democraten, in den strijd tegen de kapitalistische uit buiting en de kapitalistische onderdruk king dringend noodzakelijk is; draagt het partijbestuur op zorg te dra gen, dat eenerzijds de vrije meenings- uitingen in de partij onverkort wordt ge handhaafd doch dat anderzijds zoowel het partijbestuur als de afdeelingen door de ordemaatregelen, waartoe de statuten hun de bevoegdheid geven, er voor waken, dat niet door onorganisatorisch en ondis ciplinair optreden van partijgenooten de strijdkracht der partij wordt verzwakt. Door het aannemen van deze resolutie verklaart de afd. Leiden zich tegen de resolutie van het Partijbestuur, waarin bedoelde opposanten met royement wor den bedreigd. ANTI-OORLOGSTENTOONSTELLING. VEREENIGING TER BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. De film „Gifgas". Teneinde het ontwapenings-vraagstuk midden in de publieke belangstelling te plaatsen, organiseert de A. J. C.-afdeeling Leiden in het Volksgebouw, Heerengracht een anti-oorlogstentoonstelling. Deze tentoonstelling zal een beeld geven van de uitgaven voor bewapening van de verschillende landen en o.m. ook een pro paganda vormen tegen het oorlogs-speel- goed. Morgenmiddag te 5 uur wordt de ten toonstelling geopend. Voorts wordt aan den vooravond van de Ontwapenings-conferentie te Genève, in samenwerking met de afdeeling Leiden van het Inst. v. Arb. Ontwikkeling in de Stadsgehoorzaal op Maandagavond 25 Januari een anti-oorlogsfilmavond gehou den, waar door den heer Piet Schuhma- cher, Hoofdbestuurslid van de A. J. C. het woord zal worden gevoerd en door het spreekkoor zal worden opgevoerd „Het Licht" van Jan W. Jacobs. Als film wordt vertoond „Gifgas" waar van gistermiddag in het Trianon-theater een invitatie-voorstelling is gegeven. „Gifgas", welke film uitgebracht en het eigendom is van het Instituut v. Arbei- dersontwikeling brengt op een sober ge houden wijze de verschrikkelijke gevolgen in beeld van een der meest geraffineerde doodelijke middelen, die de wetenschap te vinden wist. Het zwaartepunt is niet ge legd op de vernietigende uitwerking, die dit moordend middel kan hebben in den modernen oorlog: slechts tegen het slot ziet men de schimmen der gedoodde sol- datenscharen optrekken met gruwelijk verwrongen gelaatstrekken onder uitroe pen als „Weest menschen" en „Wij be schuldigen". Het is ongetwijfeld een ver dienste van deze film, dat zij overigens niet op de meest sensationeele wijze de ontzettende gevolgen van een gasverstii- kingsdood laat zien, hetgeen natuurlijk gemakkelijk genoeg geweest zou zijn. Men ziet de slachtoffers, bedwelmd door het uit een lek in die fabriek ontsnappende gas neervallen, doch gelukkig werd hierbij de noodige soberheid in acht genomen. Toch is de uitbeelding gruwzaam genoeg, om de tendenz van dit verhaal voldoende uit te beelden: Wij verlaten dan ook de zaal met het gevoel: „Dat nooit, dat nooit voor het toch reeds zwaarbeproefde hedendaagsche geslacht". Zulke duivelsche, menschonteerende uit vindingen en de exploitatie daarvan die nen in de kiem gesmoord te worden, want waar gaat het anders met de menschheid heen? Deze geschiedenis zal men binnenkort hier kunnen zien: mogen er velen van onder den indruk komen en nog meer als nu reeds overtuigd worden van de gruw zame uitwerking van het gifgas, dat, naar wij vurig hopen, nimmer gebruikt zal wor den ter vernietiging van onze medemen- schen. Fritz Kortner en Hans Stuwe spelen de hoofdrollen in deze „stille" film, die be halve de te waardeeren tendenz ook qua spel en regie verschillende goede kwali teiten bezit. A Verschillende gemeenteraadsleden en andere genoodigden woonden de voorstel ling bij. Lezing van prof. Knappert. In het Leidsche Volkshuis heette de presidente, mevr. T. Kranenburg-Siemens, gisteravond talrijke slechthoorenden van harte welkom op de eerste bijeenkomst in 1932, doch zij deed dit in het bijzonder tot prof. dr. L. Knappert, die al zoovele ma len belangstelling voor de Ver. heeft ge-, toond en zich hedenavond weder bereid' verklaard had een praatje door de groeps- telefoon te houden. Alvorens daartoe over te gaan gaf spreekster een korten terug blik op het werk van mevr. C. Gentile- van Daalen, die jammer genoeg haar functie als penningmeesteresse moest neerleggen en waarvoor haar hartelijk tverd dank gebracht. De eenige misère, welke de afd. heeft is, dat de groeps- telefoon nog met is afbetaald. Daarom dringt spr. er bij de leden op aan, mede te werken tot het houden van een verlo ting voor dit doel. Het moet ons allen tot een gevoel van tevredenheid strekken dat dit het eenige is in dezen tijd van malaise. Nadat spr. nog heeft medegedeeld dat er eenige bloei valt te constateeren in de „Bevordering der belangen van de Slecht hoorenden" verleent zij het woord aan prof Knappert. Was prof. Knappert aanvankelijk van plan een voordracht te geven met licht beelden over „Oud Leiden", om verschil lende redenen heeft hij hiervan moeten afzien doch gaf hiervoor in de plaats een heldere, duidelijk te volgen causerie uit een oude Roman in 1780, uit den pruiken tijd. Uitvoerig behandelde spr. de cor respondentie tusschen twee schrijfsters, n.l. Betje Wolf en Aagje Deken, zoo schit terend weergegeven in de „Historie van mej. Sara Burgerhart", door Johanna W. A. Naber. Spr. wist zijn gehoor zoo te boeien, dat een hartelijk, langdurig ap plaus den dank voor zijn voordracht werd, hetgeen de presidente nog bezegelde met een hartelijk dankwoord. Hierna werd overgegaan tot het meer huishoudelijke gedeelte. In de plaats van mevr. Gentile-van Daalen werd mej. I. van Loo in het bestuur gekozen en werd bij afwezigheid van de secretaresse het jaarverslag over 1931, uitgebracht door den w.n. secretaris. t Na de thee werd nog een half uurtje be steed aan liplezen. Met het oog op den a.s. Lipleeswedstrijd zal het bestuur een nieüwe tactiek volgen en op iedere sa menkomst een anderen voorspreker stellen. Na het liplezen werd met dank voor de veelvuldige opkomst deze goed verloopen avond door den vice-voorzitter gesloten. KUNSTKRING VOOR ALLEN. MAURICE EISENBERG. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het Voorbereidend Kerkelijk examen de heer J. P. van Mul- lem (Rotterdam], Arts-examen tste asel: mej. A. W. Bokma (Schiedam) en de heeren R. Terwiel (Den Haag), H. A. G. M. Walenkamp (Warmond i, M. A. Samson (Paramaribo) en J. H. H. Lamers (Rotter dam). Bevorderd zijn tot arts de heeren M. W. Jongsma (De Bildt), E. van Haeften (Den Haag) en M. J. W. de Groot (Velzen). Bevorderd is tot doctor in de Rechtswe tenschap op proefschrift getiteld: „Peter Kropotkin. Grepen uit denken en werken van een idealist", de heer C. Drossaart van Dusseldorp Vlaardingen) Hedenmorgen is de 40-jarige J. van T., werkzaam in de schaverij van de firma G. aan den Oude Rijn met zijn linkerhand in aanraking gekomen met een cirkelzaag, waardoor drie vingers ernstig werden ge kwetst. De E. H. D. vervoerde den man naar het Academisch Ziekenhuis. De N.V. Leidsche Auto-Boxen Garage heeft verzocht aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, om het begin- en eind punt te Leiden van den dienst, die on derhouden wordt op de gemeente War mond te mogen verplaatsen van de Hoogerbeetsstraat naar het Stationsplein. Dit zou een mooie verbetering zijn met het oog op het overstappen op de tegen woordige halteplaats. IJMUIDEN, 22 Jan. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.65—1.40, Griet per kist van 50 K.G. f. 60—20, Tongen per K.G. f. 2.10—1.20, Groote Schol per kist van 50 K.G. f. 26-21.50, Middelschol f. 26—24, Zet- schol f. 31—27.50, Kleine Schol f. 23.50—12, Bot per 50 K.G. f. 13.50—12.50, Schar f. 17—3.40, Roggen per 20 stuks f 32—17, Vleeten per stuk f.3, Pieterman en Poon tjes per kist van 50 K.G. f. 11.50—6.50, Groote Schelvisch f. 42, Middel Schelvisch f.41, Kleinmiddel Schelvisch f.40—28, Kleine Schtivisch f.28—11.50, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 5944, Gullen per kist van 50 K.G. f. 16—5, Lengen per stuk f. 2.30-0.80, Heilbot per K.G. f. 1.25-0.80, Wijting per kist van 50 K.G. f. 8.50—3.10, Koolvisch per stuk f. 0.80—0.40. Aangekomen 5 Stoomtrawlers: R.O. 9 met f.3343, IJM. 253 met f.3152, IJM. 54 met f.1778, IJM. 155 met f.1760, IJM. 106 met f.'1463. 1 beuger, de V.L. 190 met f. 1201. de loggers: SHV. 49 met f.769, SHV. 250 met f.806, K.W. 178 met f.570, K.W. 110 met f.793, K.W. 173 met f.1015. Aan een muzikaal logische samenstel ling van zijn programma heeft de vio loncellist Eisenberg zich niets laten gele gen liggen. Anders zou hij onmiddellijk na de F-dur sonate van Brahms, wien men op het programma den voornaam John had gegeven, niet een concert van Boc- cherini hebben gespeeld, dat nu nog zou- teloozer klonk dan het van nature al is. Maar afgezien daarvan, valt de keus der Brahms-sonate ook niet te bewonderen. Als oompositie ongetwijfeld een meester werk, is het toch te veel in den zwaren donkeren toon gehouden om een groot publiek ten einde toe te kunnen boeien. Het behoort trouwens in de groote zaal niet thuis. De zuivere spheer voor deze overwegend wijsgeerige sonate met haar fijnzinnig poëtisch Adagio is eigenlijk de huiskamer met enkele geïnitieerden als toehoorders. Daar vindt ook het klank probleem een bevredigender oplossing. In de groote zaal kan de violoncel zich tegen de zeer compacte pianopartij niet hand haven. Zoo licht geeft dat aanleiding tot forceering van den klank, die er dan niet fraaier op wordt. Aan dit euvel is ook Eisenberg niet geheel ontkomen. De gewraakte combinatie Brahms-Boc- cherini wees er al op dat Eisenbergs mu zikaliteit naar het virtuose, neigt. Uit het geen hij na de pauze liet hooren kwam vast te staan dat dit vooralsnog zijn eigenlijke element is. Maar daarin be weegt hij zich dan ook met alle denkbare elegantie. Zijn figuurtjes rollen er uit, zijn Staccato's en spicato's knetteren en spet teren, zijn flageoletten fluiten de hel derste toontjes en alles klinkt als kristal. Het hoogste punt heeft de virtuoos be reikt in de D-dur Sonate (in den oud- Italiaanschen zin van suite op te vatten) van Locatelli. die hij als laatste troef in zijn spel om het technische meesterschap (heeft uitgespeeld. De tegenwoordige vorm waarin het stuk gespeeld wordt is aan Piatti te danken, den fameuzen cellist, die omstreeks het eind der vorige eeuw in Londen woor.de. De stijlvolle pianopartij is geheel van zijn hand. Wat voor den maximaal toegerusten virtuoos maar even bereikbaar is. is in dit stuk ondergebracht Al die duivelsche figuurtjes in de hoogste regionen van het instrument heeft Eisen berg er met een verbluffend gemak en ongelooflijke zekerheid van greep uitge gooid en nog in een zeer goeden toon ge houden. Absoluut gaaf kennen we het be roemde stuk alleen in de auditie Casals. Maar Eisenberg komt er na aan toe. Van de vóór het slotstuk voorgedragen kleinere nummers viel een geestig „Capric cio" van Hindemith op. Eisenberg werd uitmuntend ter zijde gestaan door Theo van der Pas. die zich vooral in de Brahms-sonate in de aller beste conditie toonde. En zijn petillante begeleidlngsspel is een bron van steeds wederkeerend genot. Veel applaus met een huldiging aan het slot door de goed bezette groote zaal. Een extratje (serenade van Sgambatti) was er het gevolg van. De pianist bespeelde een Steinway-vleu- gel van Bender. DE POSTVLUCHTEN. Het uitgaande vliegtuig „De Valk" is gisteren te Lyon aangekomen. „De Raaf" arriveerde op de uitreis te Calcutta en de „Uil" op de thuisreis te Cairo. ONDERWIJZERS GEEN SALARIS. Het gemeentebestuur van Dwingelo (Dr.) heeft den onderwijzers aldaar het salaris over December 1931 nog niet kun nen uitbetalen, daar de gemeentekas zulks niet toelaat. BINNENLAND. Instelling van een particulieren vlic»- dienst IndiëTsjecho Slowakije. (Bin nenland, le Blad.) Het incident met den Parijschen trein. (Gemengd, 2e Blad.) Malversaties bij de militaire admini stratie te Breda; twee officieren en twee onderofficieren gearresteerd. (Gemengd, 2e Blad, en Laatste Berichten, le Blad.) Het dreigend conflict in de mijn-in- dji'strie is afgewend (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De conferentie van Lausanne thans of ficieel uitgesteld. (Buitenland, le Blad.), Voortzetting van het debat in de Fran- sche Kamer. (Buitenland, le Blad.) Nota van Briand inzake het conflict in het Verre Oosten. (Buitenland, le Blad.) De linksche elementen veroorzaken in Spanje nieuwe onlusten. (Buitenland en Tel., le Blad.) VLIEGDIENST. INDIECECHOSLOVAKIJE Eigen verbinding voor de Bata-fabrieken. Naar de „Tel" van zeer bevoegde zijde verneemt heeft de Cechische groot-indu strieel Bat'a, die momenteel in Neder- landsch-Indië vertoeft, het voornemen om een vliegdienst Cechoslovakije-Neder- landsch-Indië in het leven te roepen. Deze dienst, die in eerste Instantie de zaken- belangen van Bat'a zal dienen, zal tevens door de Cechische regeering als maildienst gebruikt worden. Het blad verneemt dat aanvankelijk pogingen zijn gedaan om met de KX.M. tot een accoord te komen in dier voege, dat de Indië-vllegtuigen hun route via Cechoslowakije zouden kiezen, doch het Is niet mogelijk gebleken, zulk een rege ling tot stand te brengen Thans heeft Bat'a reeds een aantal Fokker-vliegtuigen besteld, terwijl hij in Cechoslowakije een groote reparatiewerkplaats zal laten in richten, met den bouw waarvan reeds een aanvang is gemaakt o WAPENUITVOER UIT NEDERLAND. Fransch bezoek aan Krimpen a. d. IJssel. In verband met de herhaaldelijk in de Fransche pers opduikende berichten over wapenuitvoer uit Nederland naar Duitsch- land onlangs publiceerde de Parijsche „Journal" daarover nog een serie artike len heeft gisterochtend de Fransche militaire attaché te 's Gravenhage in ge zelschap van de stafofficieren, de over sten van Voorst tot Voorst en Oudendijk, een bezoek gebracht aan de opslagplaat sen van H. I. H. „Siderius1' te Krimpen a. d. IJssel. Het gezelschap arriveerde te half elf op het terrein van de fabriek, waar het op gewacht werd door den directeur van de H. I. H. „Siderius", den heer G. I. Haa- gens. Men heeft een rondwandeling door de verschillende opslagplaatsen gemaakt waarbij den attaché alle gewenschte in lichtingen verstrekt zijn. Te twaalf uur is het gezelschap weer naar Den^Haag vertrokken. o MOEILIJKHEDEN IN HET HEEREN- KLEEDINGBEDRIJF. Tusschen de besturen der twee werk geversorganisaties in het heerenkleeding- bedrijf en de vertegenwoordigers der vak bonden in de kleedtngindustrie is een be spreking gehouden over het opnieuw af sluiten van de twee collectieve arbeids overeenkomsten, die 15 Februari a.s. ein digen. De voorstellen van de werkgeversbonden komen hierop neer, dat kleermakers, die voor maatzaken werken, verplicht zullen worden, ook in lagere Ioon-series werk te aanvaarden; dat de uur- en stukloonen met 10 pet. worden verlaagd, en een com missie zal uitmaken, welke werkzaamhe den, die thans extra worden betaald, moe ten vervallen, terwijl deze commissie ook moet nagaan, met welk bedrag de ver goeding voor fournituren kan worden verminderd, in verband met de prijsda ling. De vertegenwoordigers van de werkne mersbonden hebben reeds in de confe rentie van 11 dezer de voorstellen der werkgevers scherp bestreden en afgewe zen. In een dezer dagen gehouden vergade ring bleek er tusschen de dagelijksche besturen der vakbonden volkomen een stemmigheid te bestaan over het onaan nemelijke van de voorstellen In de daar voor bevoegde instanties zullen de voor stellen deze week door de vakbonden worden behandeld, en Maandag a.s. zul len de hoofdbesturen bijeenkomen, om hun definitief standpunt te bepalen.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1