J2ite Jaargang DONDERDAG 21 JANUARI 1932 No. 22036 Leidsch Crisis-Comité. 'Nationaal Crisis-Comité. hnCIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. It» bate van het meubilair-comité Pjiel" gaf het kinderkoor van „Ex nimo", dat nog kort geleden met zooveel gcees zich deed hooren, een uitvoering, wederom in vele opzichten zeer ge- agd was. Ds. Riemens sprak een kort leidend woord, waarna het kinderkoor, Merverdeeld in de afdeelingen „Groot" 11 "min" onder directie van den heer .APiaPias#»* LEIDSCHE SCHOUWBURG. BINNENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Cts per regel voor advertentlên uit Lelden en plaatsen aar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle ndere advertentlên 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlên Uisluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bli een maximum aantal woorden van 30. ncasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van irieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT n Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35, per week t.0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. Oil nummer bestaat uit DRIE Bladen 1 EERSTE BLAD. ons werd ontvangen: r£ f.15.—, A. S. f. 2.50, S. T. f. 1.25. |yij ontvingen per kas: N. N. f.15. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 25 JANUARI 1932, des namiddags te twee uur, iet gebouw „Tot Nut van 't Algemeen", (Steenschuur 21). te behandelen: orstel om aan de N.V. Algemeene fcfectiehandel van C. en A. Brennink- Ijer toestemming te verleenen om den jergevei aan de Dwarskorenbrugsteeg het winkelgebouw Botermarkt Nis. 5, 7 hooger op te trekken dan de bij [Verordening op het Bouwen en Sloo- i toegestane hoogte. (26) BENOEMING KERKELIJK HOOGLEERAAR. Naar wij vernemen zal de algemeene nodale commissie der Nederlandsche Hervormde Kerk een buitengewone ver- vdering van de algemeene Synode bij- Snroepen op 6 April ter benoeming van Sen kerkelijken hoogleeraar, aangezien dr. H. M. van Nes, alhier, op 31 Maart is. den zeventigjarigen leeftijd zal heb- len bereikt. Uiterlijk 4 weken van te- pren zal de commissie van voordracht ljeenkomen, teneinde een drietal op te Jaken, waaruit de Synode een keuze poet doen. KON. NED. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. KINDERKOOR „EX ANIMO.' wolf talrijke nummers ten gehoore ht, waarvan de meeste nog onlangs roken werden. ■t jeugdkoor van „Ex Animo" neemt Js grooter afmetingen aanmen staat jeeds versteld over de enorme uitbrel- gwg! De heer De Wolf heeft het in kor- pn tyd voorbeeldig gedisciplineerd en JJr,s' S°ed materiaal, waarmee veel te be- ■Fjfh valt, rond zich te verzamelen. Hij Wjede er zich echter voor. al te veel com posities van zichzelven op het zeer uit- oerige programma te plaatsen, dat daar- IPdanks de goede kwaliteiten zijner .Kinderliedjes, toch gevaar loopt op den uuur eenzijdig te worden. Ook in de wijze S. mtvoering kan hij wat verscheiden- *»euI gaan brengen: het koor (wij bedoe- inui, da' der grooteren) is nu wel op Yr ee" hoogte gekomen dat het qua K5?rac meer kan bieden. De stemmen fiat w 0V€ri?ens los en ongeforceerd, zoo Eu.. stellig aangenaam is er naar te PJ teren. In den zang hebben de kinde- K.yen waar en onbedorven pleizier: het ■firfaü,0?.15 de groote verdienste van den Eero! u n op een Prettige wijze in de d.n^te beginselen der zangkunst in te wij- rieuiiii ,zuU®n dan ook stellig later waar- krachten voor het koor der vol vet „üen *™nnel? worden! Het zou ons te bet uitgebreide programma ge- sfit.i jr<!, .bespreken: hier zij gecon- d-.pnp ie^er nttmmer een overwel- zi'iik sfoces had. Verschillende kregen den! sPPlaus. dat zij gebisseerd wer- ui?Z°r, Greta de KhegtTer Haar u dam- O*" oude bekende op deze terimh™ J1, d met haar vriendelijk ces hl! r?e ,s°braan wederom groot suc- len button'™ Hollandsche liedjes, vie- dat "J611 smaak Jammer, bezit nm h nLe voldoende draagkracht ledig' Stadsgehoorzaal vol- vancst tJnünwn had bloemen in ont- Eln der welv"diende hulde "«wiTmil"** helanSteUing der jeugdige ,1^ ouders en ongetwijfeld weer viri%™Jangerei,si!f beeft en naar wii hnrlt 8 ot V€rsohaft Eerste bijeenkomst in 1932. De afd. Leiden hield gisteravond haar eerste bijeenkomst in 1932. De heer J. G. Ballego, opende de vergadering met de gebruikelijke Nieuwjaarswensch en instal leerde de beide nieuw benoemde bestuurs leden. de heeren Jac. Oudshoorn en H. Koome Jr. De heer J. Koome werd geluk- gewenscht met zijn vijftigjarig huwelijks feest. terwijl zijn verdiensten op tuinbouw gebied naar voren werden gebracht. Spr. wees voorts op de moeilijke tijden voor den tuinbouw, doch desniettegenstaande gaat er van de afd. een sterke actie uit, hij hoopte dat dit zoo mag blijven. Na voorlezing der notulen en behande ling der ingekomen stukken deelde de voorzitter mede dat de oprichting van een cursus in Bloemschikkunst in voorberei ding is; dat de heer E. H. J. Cunaeus op 24 Febr. te Boskoop een lezing zal houden over Von Siebold en zijn belangrijke im- portaties; dat de Ver. van Oud-leerlingen der Tuinbouwcursussen in samenwerking met de Tuiniers- en Bloemisten-Vereeni- ging voornemens zijn hier ter stede de film „Van bol tot bloem" te laten vertoonenen dat de Von Siebold-herdenking, welke van 48 Mei in de Gehoorzaal wordt gehou den, een werkelijk succes belooft te wor den. In de plaats van den heer T. van Eg- mond, die tusschentijds als bestuurslid af trad, werd gekozen de heer E. H. J. Cu naeus, die als oud-vriend van de afd. deze benoeming dankbaar aanvaardde. De heer G. Lubbe Thzn. werd gekozen als lid van de kascommissie. Uit het ver slag van den penningmeester, den heer Jan Kriest Jzn„ bleek dat de rekening over het jaar 1931 sloot met een batig saldo van f100. De begrooting voor het dienstjaar 1932 werd onveranderd goedgekeurd. Hierna bracht de secretaris verslag uit van de werkzaamheden in het afgeloopen jaar, waaruit een aangenamen geest sprak. Uit dit nauwkeurig overzicht bleek dat er in samenwerking met de zusterafdeelingen in de naaste omgeving heel wat werk is verricht. Na de pauze hield de heer F. W. Kloos een uitvoerige causerie, over de cultuur van Crassula tetragona en Sedum den- droideum; de heer J. Mater vertelde het een en ander over Lycorus squamigera en over dit geslacht in het algemeen, terwijl de heer Jan Kriest Jzn. eenige mededee- lingen deed over het vervroegen van Agapanthus umbellatus. Een en ander ontlokte een gezellige gedachtenwisse- 'llng. Bij de rondvraag bracht het oudste lid van de vergadering, de heer W. van Sluis, woorden van dank aan het bestuur, voor de wijze waarop het de belangen van de afd. behartigt. Van harte hoopte spr., dat de a.s. groote Von Sieboldtentoonstelling, een succes moge worden zoowel voor de Leidsche afdeeling als wel voor de Ne derlandsche en Europeesche Tu inbouw- wereld. A Hierna sloot de heer Ballego met dank voor de veelvuldige opkomst deze eerste, goed geslaagde bijeenkomst in 1932. GRATIS BIOSCOOPVOORSTELLINGEN VOOR DE WERKLOOZEN. De directie van het Luxor-theater heeft een prijzenswaardige daad verricht door in haar bioscoop in de a.s. maanden, ge durende 2 maal per week gratis bioscoop voorstellingen te geven voor de werK- loozen. De directie had zich, zooals wy destijds hebben bericht, met dit aanbod eerst ge wend tot het Leidsch Crisis-Comité, dat echter op dit aanbod alleen wenschte in. te gaan als de programma s door het co mité vooraf zouden mogen worden ge keurd en bepaalde films in het Profr^" ma werden opgenomen. De directie had evenwel bezwaar tegen deze nakeuring van films, die reeds voor openbare ver tooning waren goedgekeurd en trok haar aanbod in. Zij deed daarna hetzelfde aanbod aan den Leidschen Bestuurdersbond, welke organisatie daarvan gretig gebruik heeft gemaakt. Reeds heeft een gratis voorstel ling plaats gehad. FEESTAVOND I. O. G. T. Ter gelegenheid van het eenjarig be staan der nieuwe zaal. gaf de I.O.G.T. gisteravond een feestavond. De heer Grinsven opende te halfnegen dezen avond en sprak er zijn voldoening over uit, dat zoo velen aanwezig waren, waarna hij het dubbel-mannen-kwartet Sempre Avanti onder leiding van Joh. v. d. Broek gelegenheid gaf tot het zingen van eenige nummers. Dat elk nummer van dit kwartet in den smaak viel. bleek wel uit het daverend applaus na elk num mer. Daarna werden de aanwezigen ver gast op acrobatische toeren van de uit 9 man bestaande acrobatenclub D.V.V. Elke stand was heel goed voorbereid, zoo dat het een lust was om deze me:nsclhen te zien werken. Als spreker trad op de heer Boot uit Rotterdam die het nut van de geheelonthouding ulteenzf3t/'h?5?a3 alle medewerkers zich nog eenshadden laten hooren, werd deze avond om ruim II uur gesloten. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het economisch doc- toraal-examen indologie de heeren F. C. Weiffenbach (Haarlem) en M. D. Voors (Oegstgeest); voor het candidaats-examen rechtsgeleerdheid de heeren A. Assmann (Arnhem) en D. van Oosten Slingeland (Rotterdam); voor het candidaats-examen geneeskunde de heeren K. A. Wouters (Velp); C. J. G. de Bruijn Kops (Den Haag): E. J. de Vries Robles (Rotterdam) J. L. J. Hermans (Delft); C. J. Kerkhof (Merxem, België) en H. Harmsma (Rot terdam). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: De Leidsche Stoomververij en Chemi sche Wasscherij onder de firma P. Stoeke, Voldersgracht 23 Leiden. Vestiging fi- liaan. Haarlemmerstraat 4. Leiden. Leidsche Coop. Broodbakkerij en Ver- bruiksvereeniging „Vooruit" U. A.. Kore- vaarstraat 30. Leiden. Uittredend 2e se cretaris: W. A. van der Heuvel. Leiden. W. C. de la Court, Breestraat 71, Lei den, kleermakerij. Uittredend eigenaar: W. C. de la Court. Leiden, dd 31 Dec. 1931. Nieuwe eigenaar: W. C. de la Court Jr., Leiden. L. Th. Menken, v Assendelftstr 8. Oegst geest. Melkhandel. Vestiging filialen. Bor- neostraat 17, Oegstgeest; Merelstraat 11, Lelden. ARBEIDSBEURS. Op den 20en Januari 1932 waren 2567 (v. j. 1548) werkzoekenden ingeschreven. Men bericht ons dat het bestuur der afd. Leiden van de Mij tot Bev. der Toon kunst, den heer Carl Driessen op grond van groote en langdurige verdiensten het eerelidmaatschap der afdeeling heeft aan geboden. Onze stadgenooten, de heeren mr. Nord Thomson en Sillevis, die onlangs bij het hier ter stede gehouden bridgecon cours ten bate van het Crisis-comité den eersten prijs wonnen, legden tevens be slag op twee bronzen medailles, aange boden door H. K. H. Prinses Juliana, als zijnde het heerenpaar met het hoogst aantal punten (6510) behaald op deze over het geheele land georganiseerde con coursen. Het Rijksmuseum van Oudheden en het Rijks ethnographisch Museum alhier zijn in het laatste kwartaal van 1932 respectievelijk bezocht door 1677 en 318 personen. VOORDRACHTAVOND CHARLOTTE KÖHLER. Een uitstekend bezette Schouwburg heeft gisteravond oprecht genoten van de voordracht van Charlotte Kohier van „Stervend Europa" van Iwan Goll, in de vertaling van mr. E. Straat. Behalve een tweetal bloemstukken had deze begena digde kunstenares aan het slot zelfs een haar staande gebrachte ovatie in ont vangst te nemen! Van harte kunnen wij ons aansluiten bij de hulde, deze inderdaad waarachtige voordrachtskunstenares gebracht. Hetgeen zij wist te geven was subliem. Alle respect reeds voor het geheel uit het hoofd voor dragen van dit gedicht in proza. Welkeen opgaaf. En dan, hoe wist zij dit zware stuk litteratuur tot levendige uitbeelding te brengen. Het teere figuurtje in het bruin op het met bruin fluweelen doeken behangen schouwburg-podium, gezeten in een moderne stoel van staal, het peurde uit iedere bloem van dit groote werk de honing, die aanwezig is, het deed de tal rijke beelden, die zich verdringen in aan stormende opvolging, gestalte aannemen en worden tot dragers van ideëen, die het gehoor meesleepten. Bijkans feilloos een paar maal liet de adem de snelheid niet toekwam deze hyper-moderne lyriek over het voetlicht. Het was een grootsche prestatie. „Stervend Europa" is ongetwijfeld een werk, waarmee de kennismaking loonend is door de kracht der taal, de scherpte der beelden, de nu weer eens fel striemende dan weer ironisch belichtende critiek op onze huidige beschaving (naast ook veel klanken, die slechts een hol geluid geven) doch geheel voldoening geven vermocht het ons niet. Onze samenleveing is voor een groot deel, helaas, het sombere beeld dat Goll er van schildert, doch aan den anderen kant zal de Europeesche bescha ving. zelfs al zou zij zelve sterven, dan niet het begin zijn van een nieuwe be schaving? Ook de cultuur der oudheid is afgestorven, doch leeft voort in de onze, zij het gewijzigd naar omstandigheden als anderszins. Het groote verlossende woord wordt in dit opzicht niet gevonden. Stervend Europa, dat geen geloof meer heeft en geen God, dat in aanbidding ligt voor den mammon, dat de natuur mis kent, het moge in puin vallen, doch op de ruïnes zal toch iets nieuws moeten ver rijzen.— Voor de studentenvereenigingen en de afd. Leiden van het Nederl. Tooneelver- bond was de avond een groot en welver diend succes. Uiteenzetting over Kraamcontracten in den Bollenhandel. Wij hebben den laatsten tijd, mede in verband met de plannen in de bollen streek om in bepaalde gevallen crediet te verstrekken aan bollenkweekers, zooveel hooren spreken over de voor- en nadeelen van de z.g. kraamcontracten en over de juridische moeilijkheden daaraan verbon den, dat wij mr. G. H. E. Nord Thomson hier ter stede hebben verzocht een uit eenzetting over een en ander te willen geven. Men zal deze uiteenzetting vinden in het 3e Blad. DE FINANCIERING VAN DE GEMEENTEN. GEEN REGELEND OPTREDEN VAN DE REGEERING IN DE GEMEENTELIJKE HUISHOUDING. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot het verleenen van steun uit 's rijks kas in de financiering der kasbehoeften van de gemeenten wijzen de ministers van financiën en van binnenlandsche zaken en landbouw er ter voorkoming van mis vatting, nog eens nadrukkelijk op, dat van een voornemen der regeering om in het bestuur en de huishouding van de crediet- behoevende gemeenten regelend op te treden, geen sprake is. De regeering zal slechts die voorwaarden stellen, waartoe zij als credietgeefster verplicht is. Die voorwaarden dragen een tweeledig karak ter. Vooreerst dient in het oog gehouden te worden, dat verantwoordelijkheid voor eigen financiën een van de eerste grond slagen vormt van de autonomie; het be roep der gemeente op het rijkscrediet is dus een abnormaliteit, die in het belang zoowel van het Rijk als van de gemeente lijke autonomie zelve tot den kleinst mo gelijken omvang beperkt moet blijven. De te stellen voorwaarden zullen mitsdien, voor zooveel dit punt betreft, er op ge richt moeten zijn het beroep op het rijks crediet binnen zoo eng mogelijke grenzen te houden. Voorwaarden welke de strek king hebben, niet strikt noodzakelijke ka pitaals-uitgaven voorloopig te schrappen, behooren tot deze groep. De tweede grondslag voor de te stellen voorwaarden vormt de plicht van de regeering om de noodige waarborgen te verkrijgen, dat de geleende gelden op tijd zullen worden terugbetaald. De regeering is niet voornemens op dit punt verder te gaan dan noodig is; zij zal m. a. w. niet van de moeilijkheden, waarin de gemeen ten verkeeren, misbruik maken door de taak van het gemeentebestuur over te nemen; zij zal slechts als geldschieter vor deren, dat de gemeenten aannemelijk maken tot terugbetaling van de geleende gelden in staat te zijn, het aan de ge meenten zelve onder toezicht van Gedep. Staten overlatende, welke middelen - zij daartoe wenschen te bezigen. Het is denk baar, dat ook zonder dat bizondere voor zieningen worden getroffen de gemeente aannemelijk maakt, dat de terugbetaling verzekerd is. In dat geval zijn geen bizon dere voorwaarden noodig. Waar daaren tegen de begrootingen de terugbetaling niet voldoende verzekeren, zullen voor waarden gesteld moeten worden. Maar het kiezen en uitwerken daarvan wordt ook dan aan het gemeentebestuur, voor zoo veel noodig onder het wettelijk toezicht van Gedep. Staten overgelaten en de re geering beoordeelt alleen de financieele gevolgen der te nemen maatregelen voor het gemeentelijk budget, in verband met haar plicht de terugbetaling binnen den gestelden termijn te verzekeren. De belegging van de kapitalen der rijks fondsen staat onder toezicht van den Centralen beleggingsraad. In hoever lee ningen aan gemeenten kunnen worden verleend zal deze moeten beoordeelen. Wat in het bijzonder de rijkspostspaar bank betreft wordt er aan herinnerd, dat de gelden, welke in de tegenwoordige tijdsomstandigheden in ruimer mate dan gewoonlijk aan deze instelling worden toe vertrouwd .uitermate liquide moeten wor den gehouden, daar zij ieder oogenblik kunnen worden opgevraagd. DE OPLEIDING VOOR HET RIJBEWIJSEXAMEN. Herhaaldelijk wordt er over geklaagd, dat de huidige toestanden op het gebied van de opleiding van de adspirant-auto- mobilisten voor de zoogenaamde rijvaar- digheidsproef zeer veel te wenschen over laten. In verband daarmede heeft het Bestuur der Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club besloten deze aangele genheid in studie te nemen. Overwogen wordt o.a. de mogelijkheid om hen, die zich op de opleiding voor de rijvaardigheidsproef toeleggen, in de ge legenheid te stellen hun geschiktheid en bekwaamheid daartoe te doen onderzoe ken. Blijkt het resultaat van dit onder zoek voor den betrokkene gunstig, dan zoude voor hem de mogelijkheid bestaan om officieel door de K. N. A. C. als kun dig automobiel-instructeur te worden erkend en aangewezen. BINNENLAND. Mr. G. H, E. Nord Thomson over de Kraamcontracten in de Bollenstreek (3e Blad). Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben de begrooting goedgekeurd (3e Blad). Minister Beelaerts van Blokland is he den 60 jaar geworden (Binnenl., Ie Blad). Het wetsontwerp inzake financieelen steun aan de gemeenten (Binnenland. Ie Blad). Wrak van de „Stanfries TV" gelicht; geen lijken gevonden. (Gemengd. 2e Blad) De dader van den diefstal van f. 60.000, ten nadeele van de Landbouwbank te Amsterdam, is aangehouden (Gemengd, 2e Blad en Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Duitschland weigert verlenging van het moratorium, wil een definitieve regeling (Buitenland, le Blad). Engelsche petitionnement voor ontwape ning (Buitenl., le Blad). Radio-rede van den Duitschen minister Stegerwald (Buitenl., le Blad). Het Japansche parlement is ontbonden (Buitenland en Tel., le Blad). DE KORTING OP DE JAARWEDDEN. Blijkens de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp van wet tot vaststelling van een tijdelijke kor ting op de jaarwedden van de leden van den Raad van State, de Algemeene Reken kamer, de rechterlijke macht en de mili taire rechterlijke macht, is de Regeering van meening, dat de datum van inwer kingtreding der wet het raadzaam maakt, dat dit wetsontwerp in den loop van Februari behandeld wordt. MINISTER BEELAERTS VAN BLOKLAND. Heden zestig jaar. Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, minister van buitenlandsche zaken, viert heden zijn 60sten verjaardag. Hij werd op 21 Januari 1872 te 's-Gra- venhage geboren, bezocht het gymnasium aldaar, was student in de rechten te Lei den en werd op 1 Augustus 1897 adjunct commies bij het hoofdbestuur der P. T. T. Op 1 Januari volgde zijn benoeming tot commies-griffier bij de Tweede Kamer en in 1909 ging hij over in diplomatieken dienst. Hij werd gezant in China en bleef daar 9 jaar. Tijdens de wereldoorlog behartig de hij tevens de belangen van Duitsch land en Oostenrijk-Hongarije. In 1918 gerepatrieerd werd hij 22 Juli van dat jaar al hersteld in actieven dienst en chef der afdeeling diplomatieke zaken van het Dep. van Buitenl. Zaken. Als zoo danig was hij tweede gedelegeerde ter Conferentie te Washington (Nov. 1921— Feb. 1922) en nam in 1924 deel aan de be sprekingen over het verdrag met België. Begin 1927 werd jhr. Beelaerts van Blokland benoemd tot gezant te Brussel, doch nog voor hij dit ambt had kunnen aanvaarden, werd de verwerping van het Belgische Verdrag door de Eerste Kamer, oorzaak dat minister van Kamebeek heen ging. 31 Maart 1927 werd jhr. Beelaerts van Blokland minister van Buitenl. Zaken in het ministerie De Geer en ging in 1929 over tot het derde ministerie Ruys de Beerenbrouck.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1