AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. HEDEN: Schouwburg: Voordrachtavond: Char lotte Kohier, 8 uur. Stadszaal: Uitvoering Kinderkoor „Ex Animo". 8 uur nam. Zomerlust. Demonstraties Ned. Ver. v. Huisvrouwen, 7—10 uur nam. Katwijk Binnen (Gebouw C. J. V.) Film „Geloot en Vaderland". 8 uur nam. Oegstgeest, Irene: C. J. N. V. „Paulus". 7 uur 15 nam. Donderdag. Graanbeurs: Chr. Jeugd-Ver. „N.O.M.A. T.E.G." 8 uur nam. Remonstr. Kerk: Lezing van den heer Van Bostelen. 8'It uur nam. Stadszaal (groote zaal): LeidscheKunst kring „Voor Allen". Solisten Maurice Eisen berg en Theo van der Pas. 8 1/4 uur nam. Volkshuis: Ver. tot bev. der bel. v. Slechthoorenden. Lezing van prof. Knap pert. 8 uur nam. Zomerlust Demonstraties Ned. Ver. v. Huisvrouwen, 1012 uur voorm., 25 en 710 uur nam. Runsburg (Bloemlust): Film „Ge loof en Vaderland". 5 en 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Jan. a.s. waargenomen door apotheek: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telefoon 523. DE POSTVLUCHTEN. De Reiger is gisteravond op Schiphol aangekomen. Naar het „Handelsblad" verneemt, is er een wijziging gebracht in den dienst van Batavia hierheen; in zooverre, dat Smir noff, die daar pas is aangekomen met de •Duif", reeds Vrijdag a.s. weer naar Ne derland vertrekt. De „Duif" is n.l. de nieuwste F. XII van de K.L.M., een groote machine dus. En voor deze terugreis zijn op verschillen de punten en met verschillende bestem mingen reeds vijf passagiers geboekt. Het was dus noodzakelijk om een grooter vliegtuig in te leggen. Het blad vernam, dat de „Duif" passagiers krijgt voor Cal cutta en onderweg passagiers opneemt voor Marseille en voor Rome. o JUSTITIEELE INVAL BIJ DE „TRIBUNE." Eenige bescheiden in beslag genomen. De justitie te Amsterdam heeft gisteren in den namiddag een huiszoeking verricht in het perceel Amstel 85 aldaar, waar ge vestigd. zijn de redactie- en administratie ruimten van het communistische dagblad „De Tribune. Aanwezig waren o.m. de substituut-of ficier van justitie, mr. dr. J. A. van Thiel en eenige rechercheurs. Verschillende be scheiden zijn in beslag genomen. o WEER EXAMENS BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Nadat in verband met de bezuiniging in geen jaren examens bij de Ned. Spoor wegen gehouden waren, zal in de maand April van dit jaar weer examen voor den „Stationsdienst" eerste en tweede gedeelte gehouden worden. o UIT NED. OOST-INDIE. HET TEKORT OP DE BEGROOTING. BATAVIA, 20 Jan. (Aneta). De gouver neur-generaal heeft bij den Volksraad in gediend een mededeellng omtrent de uit voering van de begrooting van het dienst jaar 1932. Hierin worden de totale inkom sten geschat op 305 millioen gulden en de openbare uitgaven op 505 millioen gul den, waardoor een tekort is ontstaan van 200 millioen gulden. Daar de regeering vertrouwt dat in de toekomst het niveau der inkomsten 400 millioen gulden zal zijn lnplaats van 300 millioen gulden, wordt het tekort van 200 millioen verdeeld in een permanent tekort van 105 millioen gulden en een tijdelijk tekort van 95 mil lioen gulden. De maatregelen, waartoe reeds werd be sloten (o.a. de tabaks-accijns) betreffen in totaal een bedrag van 61 millioen gul den. Zoowel hier als in Nederland wordt thans bestudeerd welke maatregelen ge troffen kunnen worden om het nog res- teerende tekort van 139 millioen weg te werken. o TWEE LIJKEN ONTDEKT. SEMARANG, 19 Jan. (Aneta). De heer Pereochesky, topograaf bij den vulcano- loglschen dienst, ontdekte Zaterdagmor gen aan de Noord-Oostzijde van den Me- rapi-krater, tusschen opspuitende stoom- massa's onder den 80 M. hoogen rand van de Selo-zijde, twee ontkleede lijken, waar van een door een steen was verpletterd. Zeer waarschijnlijk heeft men hier te doen met de lijken van twee leden van de groep van vijf Javanen waar van reeds gemeld werd, dat zij vol gens achtergelaten brieven aan den gou verneur-generaal. den resident van Kedoe en aan familieleden, offers gingen bren gen aan den geest van den Merapi en van welke personen niets meer werd gehoord. De lijken bevinden zich in een gebied dat niet kan worden bereikt. Van de andere leden der groep, die sedert medio Novem ber is verdwenen, is geen spoor ontdekt. Het vermoeden bestaat dat het 5-tal van den 80 M. hoogen kraterrand is afge sprongen. HOOGE WATERSTAND. BUITENZORG, 19 Jan. (Aneta). De re sident van Djambi seint, dato 18 Jan.: Tengevolge van den aanhoudenden hoo gen waterstand van de Batang Harl de Tembesi- en Tebo-rivier zijn de padi-ge- wassen op de renah-gronden in de onder- afdeelingen oMeara Tebo. Moeara. Tem besi en Djambi geheel vernield. De schade kan nog niet worden geschat. Een onder zoek wordt ingesteld. o HET AUTOBUS-ONGELUK. BATAVIA, 18 Jan. (Aneta) Een oog getuige van het ontzettende autobus ongeluk te Grogol verhaalt dat de bus in de flank werd gegrepen, waarna ze in de lengte door den koevanger werd mee gesleept tot de in de nabijheid gelegen spoorbrug, welke niet breed genoeg was om beide door te laten, waarop de ach terzijde van de bus tusschen de locomo tief en de leuning van de brug werd be klemd. Een gedeelte van de bus met pas sagiers en motor viel in de rivier, het andere deel werd door de nauwe ope ning verder gewrongen. Hierdoor is het lot van de gewonden zeer ernstig, terwijl gevreesd wordt dat van die gewonden nog enkele zullen sterven. De trein reed met de voorgeschreven snelheid, terwijl waarschijnlijk de chauffeur van de bus trachtte op het nippertje den onbewaakten overweg, welke een ruim uitzicht biedt, te passee- ren. DE ALGEMEENE TOESTAND. De algemeene toestand. Lavai's uiteenzetting voor het parlement men zie het 3de Blad heeft geen ver rassingen gebaard, Zoowel inzake de kwes tie van Herstel als ten aanzien van de Ont wapening wordt het welbekende standpunt geheel overeind gehouden en het is zoo goed als zeker, dat Laval m de huidige samenstelling van Kamer en Senaat over een meerderheid zal beschikken. Zooals te verwachten was, heeft links zich meester gemaakt van de figuur van Briand, die zelf begrijpelijkerwijs afwezig bleef, als propaganda voor de komende verkiezingen. Laval wordt daar beschul digd Briand overboord te hebben gezet om zich van diens politiek te kunnen afwen den. De rechtsche leider Marin was zoo onvoorzichtig dit als juist te erkennen en dat zal Laval, hoezeer hijzelf dit zal ont kennen, geen goed doen, dat staat vast. Hoe Briand er feitelijk zelf over denkt, zou bijzonder wetenswaardig zijn, doch hij acht zijn tijd van spreken nog niet ge komen Van Duitsche zijde wordt er algemeen op gewezen, dat de verklaring slechte pers pectieven opent voor de komende confe rentie. Vooral wordt echter in het licht gesteld, dat voor de eerste maal een Fran- sche eerste minister, die tevens minister van buitenlandsche zaken is, toegegeven heeft, dat de herstelbetalingen er alleen maar zijn om het Duitsche volk de ont plooiing van zijn capaciteiten in vreed zame concurrentie met andere volkeren, onmogelijk te maken. Duitschland verzet zich overigens ten sterkste tegen een verlenging van het Hoovermoratorium en verlangt, dat de conferentie van Lausanne zal plaats vin den en dat de onderhandelingen over een definitieve oplossing van het herstelpro bleem zullen worden opgenomen nog vóór 1 Juli, op weiken datum het Hoover moratorium afloopt. De Engelsche diplomatie houdt de con ferentie van Lausanne eveneens voor wen- scheliik. doch wacht het stellingnemen van Frankrijk af. Laval heeft te Washington een soort informatie-demarche gedaan. In officieele kringen meent men, dat Laval te weten tracht te komen, of het mogelijk is, dat het congres zijn houding tenopzichte van de algeheele annulatie of sterke vermindering der oorlogsschulden zal wijzigen. Doch anderzijds verluidt, dat de Fransche minister-president door be middeling van den Amerikaanschen ge zant te Parijs, Edge, een aanvraag tot de Amerikaansche regeering heeft gericht, inzake verlenging van het moratorium. Maar in Amerika vindt deze stap nergens aanmoediging. Het is waarschijnlijk, dat de regeering der V. S. hem zal mededeelen, dat de oplossing in Europa moet gezocht worden. De regeeringskringen zijn niet geneigd om de deur te sluiten voor de mogelijkheid van nieuwe Amerikaansche concessies, maar men acht het beslist noodzakelijk, dat de Europeanen eerst gepaste maatre gelen treffen voor het herstel van het vertrouwen onder hen onderling, voor een nieuwe verdading van de betaling der schulden eenige kans kan hebben om door het Congres met sympathie ontvangen te worden. Men herinnert er aan, dat volgens het Amerikaansche standpunt de schadever goeding en de schulden niet met elkaar in verband staan. Het plan om een eenheids front der schuldenaars tegenover Amerika te vormen, wordt onlogisch gevonden. Men geeft toe. dat het mogelijk is, dat eenige debiteurs niet ten volle kunnen be talen oo dit oogenblik, maar men verklaart dat dit een kwestie is ter individueele overweging, waaromtrent het onmogelijk is bij voorbaat algemeene verbintenissen aan te gaan. Het raadselachtige omtrent Lausanne duurt tengevolge van een en ander onver minderd verder Weliswaar vindt men ook in Amerika uitstel van de conferentie van Lausanne betreurenswaardig en be denkelijk, maar men zal in parlementaire kringen waarschijnlijk, wanneer de Euro- peesche schuldenaars officieel een derge lijk verzoek zouden indienen, geen ernstig verzet bieden. Men betoogt echter, dat een eventueele hoop van Frankrijk, door een uitstel van de herstelkwestie het Congres ten aanzien van de vermindering der Fransche schulden milder te stemmen, be- driegelijk zal blijken. Inmiddels hebben de Vereenigde Staten wijziging gebracht in hun vertegenwoordi ging ter Ontwapeningsconferentie. Generaal Dawes is benoemd tot leider der pas ingestelde Reconstruction Finance Corporation en de minister yan Buiten landsche Zaken, Stimson, is aangewezen als leider der Amerikaansche delegatie ter Ontwapeningsconferentie in Genève. Tijdens de openingszitting zal Stimson vertegenwoordigd worden door den Ame rikaanschen gezant te Brussel, Gibson. Dawes heeft verklaard, dat zijn ontslag als gezant onmiddellijk ingaat. De officieele titel van generaal Dawes luidt: .President van de opbouwmaat- schappij". Voorts heeft Hoover Eugene Meyer, den voorzitter van de Federal Reserve, be noemd tot lid van den bestuursraad. De andere directeuren zullen later wor den benoemd. In parlementaire kringen wordt de wij ziging in de leiding der Amerikaansche delegatie voor de ontwapeningsconferentie over het algemeen toegejuicht. Men be toogt, dat Dawes in financieele zaken veel meer thuis is dan op diplomatiek gebied. Staatssecrtaris 'Stimson zal de leiding eerst op het eind van Mei. na afloop der Fran sche en Duitsche verkiezingen overnemen, daar hij op het oogenblik door gewichtige amtsbezigheden opgehouden wordt. Heden zal de Amerik. delegatie naar Geneve vertrekken. Reeds zijn de voor naamste richtsnoeren vastgesteld, welke door de delegatie zullen worden gevolgd. Hierop afgaande zal Amerika geen lei dende rol spelen .doch op den achtergrond blijven. Amerika's hoop op een goed re sultaat der conferentie zou op de overwe ging berusten, dat ten gevolge van de ern stige werelddenressie de volken waarschijn lijk bereidwilliger zullen zijn als tot dus ver, om tot vermindering der bewapening over te gaan. Doch het vaststellen van een grens in de bewapening wordt reeds een groote vooruitgang geacht. De delegatie heeft, naar ten slotte ver klaard wordt, niet de bevoegdheid bespre kingen te voeren over een verdrag van veiligheid of over de auaestle der interna tionale schulden, want ditmaal is het niet Amerika's, doch Europa's taak, positieve resultaten in de zaak der ontwapening te bereiken. o DUITSCHLAND. Een rede van Loebe. De Nazis blijven op de meest felle wijze zich keeren tegen rijkskanselier Briining, wiens onmiddelijk aftreden wordt geëischt. Tijdens een sociaal democratische be- tooging heeft rijksdagpresident Loebe een redevoering gehouden over den politieken en economischen toestand. Wat den economischen toestand betreft, verklaarde Loebe, dat wij thans weliswaar „slechts" 5'/i millioen werkeloozen in Duitschland hebben in plaats van 7 mil lioen, maar men mag niet vergeten, dat het laagste punt van de conjunctuur steeds eerst in Februari bereikt is. Terwijl vroeger het internationale schuldenwezen wederkeerig geweest is, is het tegenwoor dig eenzijdig. Hieruit resulteert de eisch van opheffing der herstelbetalingen. Het is van oudsher het streven van de sociaal democratie geweest de wereldopinie rijp te maken voor een schrappen der herstel betalingen. Thans ygcht ook de S.P.D.: Weg met de reparaties, zelfs, wanneer de schrapping van de oorlogsschulden niet onmiddellijk zou geschieden. Brüning heeft de saieering van Duitsch land tot stand pogen 'te brengen door een overdreven bezulnijjlngspolitiek. Reeds binnen een kwartaal zullen de gevolgen van deze tendentie zich doen gevoelen door nieuwe tekorten op de begrooting, wanneer men niet binnen vier weken van dezen weg afstapt Er is in Duitschland een groote massa werk. dat met eigen grondstoffen en' werkkrachten uitgevoerd kan worden. Vervolgens besprak Loebe eenige plan nen. die gelijkenis vertoonen met de in stelling van arbeidsdienstplicht en ver klaarde, dat de desbetreffende besprekin gen spoedig in het middelpunt van de Duitsche belangstelling zouden staan. Deze maatregelen moeten zoo goed en met zooveel inzicht worden genomen, dat een verandering in die richting zonder groote offers of groot bloedvergieten geschieden kan. De arbeiders moeten eindelijk met een gemeenschappelijk front tegen de catastrophe-politlci optreden. Wanneer de verkiezing van Hindenburg aldus verklaarde Loebe ten slotte nog de eenige mogelijkheid is, tegenover een candidatuur bijv. van generaal von Epp, dan verkiest de SP.D. Hindenburg. Wan neer men mocht probeeren het arbeider- dom af te slachten, dan zullen steenen vallen. De Duitsche arbeider kan ieder burger- en officiersdom aan, dat in 1918 onder de tafel was gekropen. O ENGELAND. Uit Indië. De Britsche onderkoning heeft bekend gemaakt, dat hij de wetgevende vergade ring te Nieuw-Delhl op 25 Januari zal bij een roepen en een beroep zal doen op de afgevaardigden tot steun der regeerings- politiek in haar rechtvaardigen strijd tegen de terreur der Congrespartij. De onderko ning zal dan tevens antwoorden op in som mige kringen geuite kritiek nopens de samenstelling van de drie sub-commissies die het werk der Ronde Tafelconferentie moeten voortzetten De uitnoodiglngen tot het bijeenkomen dezer commissie op 28 Januari zijn tevens verzonden en de onderkoning hoopte, dat hij wenken en voorstellen zal ontvangen voor de samenstelling der agenda, die eerst nog aan MacDonald moet worden aangebo den, want de Engelsche premier wil in nauwe samenwerking blijven met de In dische regeering en de commissies, die het te Londen begonnen werk moeten voort zetten. De Jongste zoon van Gandhi is gearre steerd Een veertiental Indiërs heeft gisteren de ruiten van de Britsche ambassade te Tokio ingegooid, waarna zij het gebouw binnen drongen en daar ernstige materleele scha de aanrichtten. Zij protesteerden tegen de arrestatie van Gandhi en wilden den am bassadeur spreken. Deze wees het verzoek af en waarschuwde de politie, die vier der Indiërs kon arresteeren. De anderen waren spoorloos verdwenen De minister van binnenlandsche zaken heeft zijn leedwezen over het gebeurde uitgesproken; de ambassadeur heeft ge antwoord, dat hij geenerlei belang aan de zaak hecht. POLEN. De militaire begrooting. In de begrootingscommissie van de Pool- sclie Sejm kwam gisteren de oorlogsbegroo- tmg aan de orde. De rapporteur deelde mede, dat was uitgetrokken een bedrag van 830 millioen zloty. Dit was 6.7 millioen minder dan de begrooting voor het jaar 1951—1932. Terwijl in het vorige jaar voor namelijk het militaire luchtwapen was uit gebreid en het leger verder was gemechani seerd, zou de begrooting, die per 1 April 1932 in werking treedt, voornamelijk ten doel hebben de uitbreiding van de Pool- sche oorlogsmarine. Een verdere verkorting van den militairen diensttijd werd door den rapporteur afgewezen. Bij gelijktijdige verhooging der internationale veiligheid zou ook Polen niet aarzelen, aldus verklaarde hij, om zijn bewapening te verminderen. De commissie keurde de begrooting in tweede en derde lezing goed. SPANJE. Scherpere maatregelen. De regeering heeft sine die het katho lieke dagblad El Debate verboden, tenge volge van een daarin verschenen artikel over de incidenten te Bilbao, dat in uiterst heftige termen een aanval op de regeering en de republiek deed. De katholieke en nationalistische bladen in het Baskenland zijn eveneens verboden. Het is waarschijnlijk dat het staatsblad een dezer dagen een besluit van den minis- ten van justitie zal publiceeren. verklaarde, dat. de Jezuïetenorde ontbonden is. De wilde stakingen duren nog geregeld voort. o CHINA. Het conflict met Japan. Minister-president Soenfo heeft verklaard, dat nog geen beslissing is genomen be treffende het afbreken der betrekkingen met Japan. Men wacht eerst nog de ge- dachtenwisseling af, welke Tsjang Kai Sjek zal hebben met andere vooraanstaande persoonlijkheden. China is als steeds bereid tel directe onderhandelingen met Japan, mits Japan eerst zijn troepen terugtrekt uit Chinejseh grondgebied en zijn eisch, dat China eenige principieele voorwaarden moet aanvaarden, laat vallen. De Chineesche regeering heeft te Peking, Tientsin en Sjanghai alle studentendemon straties verboden. De Chineesche regeering verklaart dat zij, indien de Chineesche stu denten de politieke manifestaties niet staken gedwongen zal zijn de Hoogescholen voor onbepaalde tijd te sluiten De Japansche regeering heeft 21 millioen yen gevoteerd voor de veldtocht in Mant- sjoerije. DE HERSTELKWESTIE. WASHINGTON, 20 Jan. (Reuter). De Vereenigde Staten hebben door middel van hun gezant Edge te Parijs aan Frankrijk medegedeeld, dat Europa het schulden probleem zonder het ingrijpen van Ame rika moet regelen. LONDEN. 20 Januari (V.D.) Met betrek king tot de conferentie te Lausanne is nog geen beslissing genomen en waar schijnlijk zal dit niet het geval zijn voor dat Laval zijn vertrouwens-votum heeft, dat hij thans in de Fransche Kamer vraagt en voor dat tusschen de verschil lende regeeringen een definitief resultaat over het houden der conferentie zal zijn verkregen. PARIJS, 20 Januari (V.D.) Heden heeft te Parijs een vergadering plaats gehad van het bestuur van de Internationale Kamer van Koophandel. In deze vergadering werd een resolutie van de commissie voor het waagstuk van de internationale finan cieele betrekkingen, luidende als volgt, goedgekeurd „De commissie voor het vraagstuk der internationale financieele betrekkingen van de Internationale Kamer van Koop handel herhaalt en betoogt opnieuw, het reeds 3 maanden geleden door het be stuur uitgesproken standpunt, dat door de tot nu toe plaats gehad hebbende gebeur tenissen wordt versterkt, dat de regeerin gen daadwerkelijk tot internationale samenwerking moeten komen om het vol gende te bereiken: A. Een effectieve politiek voor de ont wapening in een vredesgezinde atmosfeer. B. Zekerheid voor het in evenwicht zijn van de verschillende staatsbegrootingen met uitsluiting van alle niet-noodzakelijke uitgaven en vermindering van de belasting tot zoo laag mogelijken stand. C. Een definitieve regeling van de schul den tusschen de staten. D. Herstel van de stabiliteit van de va luta en van het normale functioneeren der internationale credletverleenlng. E. Het volgen van een economische poli tiek, waarbij rekening wordt gehouden met de huidige behoeften van elk land, met het doel om te komen tot een groo- tere bewegingsvrijheid der menschen en een vrijen Internationalen ruilhandel van goederen, kapitaal en crediet. NEW-YORK, 20 Jan. (V.D.) Het op nieuw onttrekken van goud door de. Bank van Frankrijk aan haar New-Yorksche gouddeposito's heeft in financieele krin gen te New-York groot opeien gebaard. Het gaat om een nieuw bedrag van 125 millioen dollar. De verscheping zal ge schieden In tien zendingen van elk 12'/s millioen dollar. o VENIZELOS OP REIS. ATHENE, 19 Jan. (Reuter). In een kabinetsraad heeft minister-president Ve- nizelos verklaard, dat zijn reis naar de Europeesche hoofdsteden ten doel heeft, de plannen van de mogendheden te leeren kennen, betreffende de regeling van de groote economische problemen van den tegenwoordigen tijd en de faciliteiten, die de mogendheden zouden willen toestaan aan de kleine natiën om haar te helpen de heerschende crisis te overwinnen. Venlzelos scheepte zich daarna ln met bestemming naar Brmdisi. DE PERS OVER LAVAL'S REDE. l- BERLIJN, 20 Jan. (Wolff). De verJ ring van Laval en de daarop volgende 3 batten in de Fransche Kamer hebben 1 de Berlijnsche ochtendbladen tot uitvtl rige commentaren aanleiding gegeven De „Vossische Zeitung" wijst met J druk op den invloed dien de blnnenlatl sche politiek op de regeeringsverklarj heeft geoefend. De meening. die Laval verkondigde oJ de herstelkwestie is een bewijs ervoor cl door de a.s. verkiezingen in Frankrijk1 blik op den werkelijken toestand in J wereld vertroebeld is. De „Vorwarfs" oordeelt Blum's vert'J ring het meest belangrijkste van watl gezegd is, vooral waar Blum zegt, dat y bedrag der reeds verrichte Duitsche m stelbetalingen door een Volkenbondccd missie moet bepaald worden De „Germanianoemt het standjJ van Laval tegenover de buitenlandse] politiek weinig verheugend. Het blad betwijfelt, of Frankrijk ces zal hebben met zijn standpunt w aanzien van de herstelkwestle. De „Deutsche Allgemeine Zeitud schrijft: Duidelijk is gezegd: de kwerJ van de herstelbetalingen zal in 1932 tl tot een oplossing gebracht worden, ij ooenlijken hoon is het plan van annuJ ring der schulden als een utopische I nacé gekenschetst, als een gevolg van I geestestoestand, waar Frankrijk zich I kan verheugen. De „Börsenzeitung" schrijft onder i| hoofd: .Laval wil niet toegeven", datJ de verklaring van Laval, dat Frankfl zich niet zijn recht op herstelbetaling laat ontnemen, een nieuw bewijs it Fransche tegenstand tegen den wil n wederopbouw van Duitschland op te in ken is. „Shylock dreigt ons met het mes!" De ..Tag" spreekt van een torpedeert: van Lausanne en van Genève. Het b!' eischt dat de Rijkskanselier ln Lausa of in Genève duidelijk zal laten ui" men, dat hier geen sprake is van derde plan-Young. maar van een uitei delijke schrapping van herstelbetaling zonder welke een economisch en poli herstel onmogelijk is. PARIJS. 20 Jan. (V.D.) De regee gezinde pers en een deel der gema pers betuigen hun instemming met regeeringsverklaring van Laval en noem» de door Laval aangeduide politiek ze, voorzichtig. Pertinax, die zelfs op het beleid van hl vorige kabinet-Laval critiek had, va klaart, dat de thans door de regeering gi vonden formuleering van het herst'l vraagstuk bewonderenswaardig is. Wal neer het gaat om de verdediging van i geheiligde rechten, staat het geheele lad gesloten achter de regeering. L De linksche pers toont zich minder val heugd over het steile standpunt der ree«l ring. De radicaal-socialistische „Répubiij que" schrijft dat men bij het lezer, vil de regeeringsverklaring een gevoel vul onrust niet kan onderdrukken. Het is il oude politiek zonder horizon en zonde' perspectief, die reeds tot het isolemnl van Frankrijk geleid heeft. LONDEN, 20 Jan. (V.D.) Naar aanlei ding van de regeeringsverklaring van la- val in de Fransche kamer schrijft it „Daily Telegraph", dat degeen, die etn duidelijke uiteenzetting van de Fransche voornemens had verwacht, teleurgesteld It Laval's rede bevatte o.a. niets over Lau sanne. Met de laatste Fransche stap te Washington is men op het doode puit gekomen. Niettemin moet een conferentie van Europeesche staten bijeen komen os tenslotte over de harde feiten te beraad slagen. In ieder geval bestaat overeen stemming tusschen het standpunt va Engeland en Italië. De „Daily Mail" neemt het Frankrijl niet kwalijk* wanneer het met het oog oj de Duitsche handelsbalans, verlangt, dj Duitschland nog eenigen tijd zal betals De „Morning Post" schrijft, dat Enj land volkomen de Fransche vrees vu een Duitsch herstel begrijpt. Nietten! moet het rekening houden met de z«l voor zijn eigen crediet, dat door een i eenstorting van Duitschland, ernstig ff vaar zou loopen. „Financial News" schrijft, dat de v«- uitzichten op een vergelijk het pessimls» in de City hebben versterkt en de pof® van het Pond ongunstiger gemaakt bankkringen eischt men een onmiddw en ingrijpende oplossing van het schuldti- vraagstuk. De regeering moet een onmid dellijke oplossing vinden, zelfs op get" af, dat door het terugtrekken der Frai- sche deposito's de positie van den Susd tijdelijk verzwakt wordt. -o DUITSCHLAND's DAGELIJKSCHE OOGST ESSEN, 19 Jan. (Wolff). Gisteravond onk stond tusschen nationaal-socialisten ei communisten een vechtpartij, waarbij ee» 21 jarige nationaal-socialist door een scho. in den long gedood werd. Nog vier andert personen werden gewond, waaronder tw« Nazi's. De politie kwam tusschen beide ei arresteerde eenige belhabmers. o DENEMARKEN EN DUITSCHLAND KOPENHAGEN, 20 Jan. (Reuter- V- minister van buitenlandsche zaken Munu heeft in Polltiken verklaard, dat de ver hooging van de Duitsche invoerrechte" op Deensche boter groote teleurstelling heeft veroorzaakt. Men begrijpt in Denemarken wel. dat oe toestand in Duitschland een verhoogt#? der invoerrechten noodzakelijk maast doch Denemarken is een der grootste kon- pers van Duitsche artikelen en een ver mindering van de Deensche koopkracn. zal ook Duitschland treffen. o LOUIS BRENNAN t Op 79-jarigen leeftijd is overleden heer Louis Brennan, de uitvinder van Brennan-torpedo, de Mono-rail en Helicopter. o NOG EEN LIJK GEBORGEN. BEUTHEN, 20 Jan. (Wolff). - Karsten Centrum Mijn is hedenoente# vroeg nog het Hjk van den gehuwde» houwer Karch geborgen.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2