AGENDA. BUITENLAND. NIEUWS UIT BELGIE. TELEGRAMMEN. HEDEN: Den Burcht: Ned. Mij, voor Nijverheid en Handel dept. Leiden. Spr. dr. L. H. Grondijs over Sovjet-Rusland, 8 uur n.m. Jeruël: Bijbelbespreking. 8 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Sa menkomst te 8 uur nam. Woensdag. Breestraat 119: Ledenverg. Centr. Gen voor Kinderherstelllngs- en vacantiekolo- nies afd. Leiden. S'uur n.m. Nutszaal: Maranatha-bijeenkomst Je ruël. 8 uur nam. Stadszaal (groote zaal)4de Volksbij- eenkomst te 8 uur nam. Donderdag. Stadszaal (groote zaal): Generale repe titie „Die Schöpfung". 7'/t uur nam. Zomerzorg: Alg. jaarverg. Vrouwen groep van den Vrijheidsbond. 10V- uur voorm. en 3 uur nam. Vrijdag. Stadszaal (groote zaal)Mij.totBev der Toonkunst afd. Leiden: „Die Schöpfung". 8 uur nam. Zondag. Schouwburg: „De Rotterdammers". „De duivel in de Vrouw". 81/* uur nam. MUSEA. Stedelijk Museum de Lakenhal. Lange Scheistraat 2. Geopend in November, De cember, Januari en Februari van 10—3 u. in Maart. April en Mei van 104 uur, in Juni, Juli Augustus en September van 10—5 uur, in October van 104 uur. Zon dags vanaf halféén. Entrée Zondags kos teloos. Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 Dec.—1 Febr. van 10—3 uur. 1 Febr. tot 1 April van 10—4 uur. 1 April—1 Oct. van 10—5 uur. 1 Oct.—1 Dec. van 104 uur. Zondags van 1—4 uur. Entrée Maan dags f. 0.25 overige dagen f. 0.10. Geologisch Mineralogisch Museum. Garenmarkt. lederen dag van 9—12 en yan 1.304 uur. Zondagen gesloten. Kos teloos. Ethnographisch Museum, Rapenburg 67 —69 en Breestraat 18. Op werkdagen van 104 uur. Entrée Maandags f. 0.25, overige dagen* f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hist, v. d. Werff- park. Werkdagen 8.30—12, 1.30—5, Zater dags 8.3012. Kosteloos. Prentenkabinet. Kloksteeg 25. Op werk dagen van 1.304.30. Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 912.30 en 26 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. AUe werkdagen van 1 April—30 Sept. 9—6 uur. 1 October31 Maart 94 uur. Op Zon dagen alleen van 1 April—30 Sept. 104 uur. Kosteloos. Ned. Hist. Natuur wetenschappelijk Museum (Stationsweg)Alle werkdagen behalve 's Maandags van 104 u.; 's Zon dags 1—4 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en famille-matlnée. „De revolutie-bruid". zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. City-theater, Haarlemmerstraat. Voor stellingen te 8 uur. „Het dagboek van een verlorene". Zondags 4 uur 30 en 8 uur. „Luxor-theater'Stationsweg. Bioscoop- en Varléte-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. 's Woensdags en 's Zaterdags matinee te 2 pur. „Trader Hom". Zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. „Trianon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. 's Woensdags en 's Zaterdags famillenia- tinee. „De dochter van den draak". Zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Zaterdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur nm. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 710 uur nam. De avond-, nacht en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Jan. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hooge woerd 171, Telef. 502 en D. J. v. Driesum, Mare 76, Telef. 406. Om misverstand te voorkomen, naar aanleiding van het gistergn in ons blad opgenomen bericht betreffende de stop zetting der Leidsche Kalkzandsteenfabriek verzocht men ons mede te deelen, dat deze stopzetting van tijdelijken aard is van wege de groote voorraad. Zoodra deze voldoende verminderd is, zal het bedrijf weder in werking gesteld worden. Met ingang van heden wordt de con troleur der plaatsbewijzen der Ned. Spoor wegen H. van Diggelen overgeplaatst van Zaandam naar het Station H. S. M. alhier. Onze stadgenoot, de heer H. C. J. Duindam is benoemd tot tijdelijk schrijver bij de politie te Voorburg. Donderdagochtend en -middag a.s. houdt de Vrouwengroep uit de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" hier ter stede in café-restaurant „Zomerzorg" haar jaarlijksche algemeene vergadering. In de middagvergadering zullen mevr. Joha. Westerman, mevr. A. M. Koek—Mulder en mej. H. H. Blaauw spreken over de houding van de Liberale Kamerleden bij de jongste regeeringsvoorstellen en den economi- schen toestand der gemeenten in verband met de huidige tijdsomstandigheden. Voor bijzonderheden zie men de adver tentie in dit Blad. Bij het gisteren te 'sGravenhage ge houden examen voor adjunct-Commies der P.T.T. is geslaagd de heer H. F. M. Renier alhier. DE ALGEMEENE TOESTAND. De eerste schrik voorbij. Nu de eerste schrik in Frankrijk wat voorbij is, beginnen de gemoederen daar over de uitlating van Bruening wat kalmei- te worden. De minister-president Laval heeft b.v. aan den Duitschen ambassadeur te Parijs von Hoesch medegedeeld, ddt. al is de' houding van den Duitschen rijkskanselier Bruening. betreffende de betaling der re paraties onaanvaardbaar, Frankrijk toch de conferentie van Lausanne, die op 25 Januari is vastgesteld, zal bijwonen. Officieel heeft Engeland aan de verkla ring van Mc Donald thans niets meer toe te voegen. Een officieele verklaring inzake de door Engeland te volgen politiek zal eerst be kend worden gemaakt bij het begin der conferentie. .Tegelijkertijd wordt er op gewezen, dat de ervaring heeft getoond, dat in alle ge vallen door meer succesvolle samenwer king tusschen Parijs en Londen ook de Duitsche belangen zijn gediend. De ont wikkeling gaat slechts stap voor stap. Aanvankelijk was men in Frankrijk ook vertoornd op Engeland, daar de Duitsche meening daar te lande zooveel steun vindt, doch ook in dit opzicht'komt men tot be zinning. De minister van Financiën, Flandin, heeft gistermiddag een vrij langdurig on derhoud gehad met den vertegenwoordiger van het Britsche ministerie van Finan ciën, Leith Ross. Naar in politieke kringen verluidt, zou den de wederzijdsche standpunten elkaar zooveel nader zijn gekomen, dat Leith Ross terug kan keeren naar Londen om aldaar rapport, uit te brengen. Zijn vertrek zal heden plaats hebben. Tevoren zal Ross, tegelijk met een Fransch vertegenwoordiger, nog een be spreking hebben met Beneduce, den voor zitter van de Bazelsche commissie van Deskundigen. Zelfs komen uit Frankrijk nu ook stem men. die Bruening steunen. De „Depêche de Toulouse" komt terug op het artikel, waarin zij voorstelde, de schadevergoedingsschulden te schrap pen. Het blad stelt vast. dat dit voorstel de goedkeuring van zijn lezers heeft ont vangen zoodat het niets terugneemt van wat in het eerste artikel gezegd en ver langd werd. De kwijtschelding van de schadevergoe ding zou na de volgende conferentie kun nen volgén. Of deze conferentie tot een of ander moratorium leidt, is bijzaak. Hoofd zaak is. dat Frankrijk en Engeland hun overeenstemming betuigen over de geldig heid der contracten en het voortbestaan van aanspraken. Deze elementaire vaststelling kan ge schieden in een vorm, dat Hitier geen voordeel daaruit kan trekken. Overigens is het blad van opvatting, dat een dergelijke geste van Frankrijk tegen over Duitschland de Fransche regeering de meest ongezochte gelegenheid zou geven om op goede gronden de Vereenigde Sta ten uit te noodigen tot een definitieve re geling van het vraagstuk der oorlogs schulden. En in .ie Republique" schrijft Daladier, dat kwijtschelding van de herstel-beta lingen de beste oplossing zou zijn. Deze geste zou vooral te wenschen zijn. indien zij een politiek van nauwere verstandhou ding met Duitschland beteekende. BELGIE. De ontwapeningsmissie. In een kabinetsraad werd besloten, dat België op de Ontwapeningsconferentie vertegenwoordigd zal worden door Hij- mans, Poulet, de chef van het departe ment van buitenlandsche zaken, de sous chef van het departement van nationale defensie Carton de Wiart en Janson. ge wone afgevaardigden bij den Volkenbond, ae Belgische leden van de voorbereidende commissie van de Conferentie de Bour- quin en Melot, gevolmachtigd minister. o DUITSCHLAND. Geen ambtsverlenging van den Rijks president door den Rijksdag Sovjet-bestellingen. Dc rechtsche partijen hebben het voor stel Brüning om den Rijksdag den ambts termijn van rijkspresident Hindenburg te doen verlengen, tenslotte afgewezen. Om zuiver politieke redenen! Hitier en Hugen- berg zijn het geheel eens geworden en zullen in een aparte verklaring hun wei gering aan Brüning meedeelen. Zooals gezegd, de politiek heeft het be slissende woord gesproken. Volgens Hu- genberg zou het aannemen van het voor stel van Rijkskanselier dr. Brüning de pre sidentsverkiezing door den Rijksdag te doen geschieden tegelijkertijd beschouwd hebben kunnen worden als een vertrou wensvotum voor den Rijkskanselier. Voor zulk een vertrouwensvotum voor Brüning is evenwel geen aanleiding voor de Duitsch-Nationalen. In volledige overeenstemming met den Stahlhelm houdt men vast aan het stand punt, dat een parlementaire oplossing niet een machtsversterking van de positie van den Rijkspresident zou beteekenen, doch integendeel veeleer een vermeerde ring van de machtsbevoegdheden van den Rijksdag met zich zou brengen. Dit heeft den doorslag gegeven. Brü ning mag in geen geval eenige winst be halen al is het ook moreel, dan liever een uitspraak van het volk, al zal dat ruim 4 millloen Mark kosten, 4/5 te betalen door het rijk, 1/5 door de gemeenten! De tij den, vooral in Duitschland. laten zoo'n onnoodlge uitgave immers grif toe Leve de politiek! Het gaat 'rechts toch niet tegen de figuur van von Hindenburg. Men verwacht thans algemeen dat wel dra de partijen zullen onderhandelen over het benoemen van Hindenburg tot hun gemeenschappelijken candidaat en dat de verkiezing van den rijkspresident reeds op 13 Maart zal worden bepaald. Maar moeilijkheden zijn daarbij niet uitgesloten. De Germanla schrijft o.a., dat al zou een uitspraak van den politleken wil van het volk ook het vertrouwen van de ge- heele wereld in de binnenlandsche Duit sche verhoudingen gunstig beïnvloeden, er toch den nadruk op moet worden gelegd, dat in deze kwestie het niet in de eerste plaats aankomt en de methode, waarover men het thans niet eens is kunnen wor den, maar dat in het brandpunt van het interesse het einddoel staat, een moge lijkheid te scheppen om den tegen woordi- gen rijkspresident von Hindenburg, dezen plichts- en karaktermensch op den presi dentszetel te behouden in zijn verantwoor delijk ambt voor het Duitsche volk. De „Vorwaerts" schrijft over het plan om Hindenburg als eenigen candidaat van alle partijen met uitzondering der commu nisten verkiesbaar te stellen, dat zoolang geen verklaring van de in aanmerking komende partijen voorhanden is, de rijks- president nauwelijks bereid zal zijn een nieuwe candidatuur te aanvaarden. Een dergelijke verklaring der partijen bestaat echter niet. Vooral de soc. dem. partij heeft zich aan niets gebonden en heeft in iedere richting volkomen vrijheid van handelen. De onderhandelingen tusschen de na- tionaal-soclalisten en het Centrum in Hessen tot het vormen van een gemeen schappelijke regeering kunnen als defini tief mislukt worden beschouwd. De gemeenteraad van Detmold zal na verkiezingen van Zondag aldus zijn sa mengesteld: Centrum 1 (Vroeger 1), Evan gelische volksdienst 2 (0). oorlogsinvali den 1 (1), communisten 2 (1), sociaal democraten 4(6), Staatspartij 0 (2), Duit sche Volkspartij 2 (8), Duitsch-nationalen 3 (3), nationaal-socialisten 8 (0.) Nog altijd dus dezelfde opschuiving naar rechts. Volgens een correspondentiebureau is verleden Zaterdag een delegatie van ver tegenwoordigers van verschillende Sov jet-Russische staatsondernemingen naar Berlijn gereisd om hier met Duitsche in- dustrieele ondernemingen te onderhan delen over het verstrekken van nieuwe Sovjet-Russische bestellingen voor een totaal bedrag van ongeveer 100 millioen roebel. De Sovjet-Russische handelsdelegatie deelt in verband met dit bericht mede dat voortdurend Russische industrieele delegaties te Berlijn vertoeven, dat ook op het oogenblik verschillende besprekin gen worden gevoerd maar dat genoemd be drag van 100 millioen een willekeurig be drag is. FRANKRIJK. Het kabinet Laval. De kwestie van de reconstructie van het kabinet Laval is opnieuw uitgesteld, daar Laval eerst hedenmorgen een bespreking zal hebben met Briand en morgen met Herriot. o ENGELAND. De toestand in Indië. De toestand in Indië is verscherpt, daar de vereeniging van.katoen-makelaars een stemmig een resolutie heeft aangenomen, waarin wordt geprotesteerd tegen de ar restatie van Gandhi, welke een beleediging van geheel Indië wordt genoemd. De resolutie, welke de leden van de ver eeniging aanspoort buitenlandsche goede ren te boycotten, noemt Gandhi„De af god van de toewijding en liefde van het geheele volk." De gouverneur van Madras en Bombay hebben op de groote zakenlieden in dit verband een beroep tot medewerking ge daan. Een gerucht wil dat Gandhi op eere woord zou worden vrijgelaten om zich te vestigen in een afgelegen plaatsje, doch bevestiging was niet te verkrijgen. o TSJECHO-SLOWAKIJE. Groeiende werkloosheid. Op 31 December waren er in Tsjecho- slowakije 480.755 werkloozen tegen 337.654 op 30 November en 254.201 op 31 October. De fabrieksstreken leveren het grootste aantal, waarbij Praag met 27.000 bovenaan staat. Vooral de textiel- en de glasindustrie hebben met groote slapte te kampen. Het ministerie van sociale zaken ziet in verkorting van den werktijd het eenige middel tot bestrijding van deze werkloosheid. o RUSLAND. Bezoek van Turkije's premier. Volgens een mededeeling van Russisch officieele zijde wordt de Turksche minis ter-president, Ismet pasja, in gezelschap van den Turkschen minister van Handel binnenkort te Moskou verwacht. Aan de besprekingen welke zullen gewijd zijn aan economische en politieke kwes ties. zullen van Russische zijde deelnemen de voorzitter van den Raad van Volks commissarissen, Molotof, de Volkscom missaris van Handel, Rosengolz, en de Volkscommissaris van Buitenlandsche Za ken, Lltwinof. In welingelichte kringen verwacht men dat Molotof het bezoek van Ismet pasja later zal beantwoorden en daarmede zijn eerste buitenlandsche reis zal onder nemen. o CHINA. Het conflict met Japan. De nieuwe Japansche minister van Bui tenlandsche Zaken. Yosjizawa is via Mos kou naar Japan gereisd. Te Moskou had hij een onderhoud met Litwinof, te Moek- den met den Japanschen opperbevelheb ber generaal Hanjo. De laatste blijft op treden tegen de Chineesche bandieten noodzakelijk oordeelen en dientengevolge is nieuwe actie ingeluid. Te Tsitsihar is een nieuw bewind ge vormd, dat met de Japanners onder één deken ligt. In China zijn opnieuw stille krachten aap het werk. De studenten te Sjanghai demonstreeren nu voor terugkeer van Tsjang kai sjek! Het kan verkeeren. De z.g. Christen-generaal Feng zou in opmarsch zijn naar Peking. (Van onzen correspondent.) Beschuldigingen van generaal Gallet in verband met de gebeurtenissen van Augustus,1914. BRUSSEL. Januari 1932 In onzen vorigen brief schreven wij. dat het veelbesproken boek van generaal Gal let. den huidigen chef van den Belgischen generalen staf. nieuwe inzichten geeft be treffende de rol van België en het Belgi sche leger in den wereldoorlog. En alhoe wel men in sommige Belgische bladen ook. beweert, dat de generaal vooral zich zelf op den voorgrond plaatst iets wat wij volstrekt niet voor onze eigen rekening zouden durven nemen vast staat, dat al dit feitenmateriaal, hetwelk buitengewoon zakelijk is, bijeengebracht en behandeld, de overtuiging versterkt, dat de Koning door een onverwoestbaar vertrouwen in het land en door een in geen enkel op zicht bevoordeelde kennis van zijn kracht en zwakheid, de waarlijk kritieke maanden van den oorlog heeft weten tc doorwor stelen, als een geboren leider. Het is niet te veel gezegd, wanneer men verklaart nadat zooveel is beweerd van Fransche zijde, waar zelfs op zeker oogenblik de verdiensten voor den Ijzer slag aan het Fransche leger werden toe geschreven. dat de Belgische tactiek, de moedige Belgische doortastendheid en goede trouw tep opzichte van zijn geal lieerden, maar uit de hier verzamelde do cumentatie blijkt, in een vrijwel beslis sende mate hebben bijgedragen om, op het uiterste oogenblik de krijgskans te doen keeren. In welke omstandigheden dit heeft moeten gebeuren met welke ho- pelooze middelen, in welk een atmosfeer van misverstand en ouderlingen wedijver onder de hoogere officieren vindt men als hoofdschotel en bij herhaling op een ver schillend plan uiteengezet in dit boek. Wellicht is het ook hierom, dat generaal Gallet zooveel afbrekende kritiek te hooren krijgt. Generaal Gallet, die. vergeten wy het niet. een opdracht kreeg van den Koning verhaalt, dat België den tragischen strijd begon met een verdeelden legerstaf zon der dat de uitdrukkelijke bevelen van den Koning, met het oog op de concentratie van het leger waren uitgevoerd en dat de generale staf volstrekt niets had voorbe reid voor deze concentratie, in geval van oorlog, met welk land ook. De Koning, die meer begaan was met de dreigende internationale gebeurtenissen, waarin zijn land, volgens de inlichtingen die hij bezat, hoogstwaarschijnlijk zou be trokken worden, dan met de binnenland sche politieke intriges, had maatregelen genomen met het doel België tot den strijd gereed te maken. Volgens de be staande plannen in '12 zou de concentratie van het leger inderdaad plaats hebben in den driehoek BrusselAntwerpen—Leu ven. Alle garnizoenen zouden hun stand plaats verlaten en de vestingen Namen en Luik zouden buiten de vestingtroepen, slechts door een enkel regiment elk, ver dedigd geworden zijn. De Koning zag in, dat in deze omstandigheden een inval uit het Zuiden of uit het Oosten gemakkelijk kans op slagen moest hebben en hij gaf bevelen na eerst de regeering te heb ben overtuigd dat de verdediging aan de grens moest beginnen, met ten minste een legerdivisie te Namen en te Luik en concentratie van het leger nabij de grens, eventueel, in geval het gevaar uit het Oosten kwam, op den linker Maasoever, zoodanig dat de verbinding met de leger basis niet in gevaar werd gebracht. Steeds moest er rekening mee gehouden, dat al leen de Nederlandsche grens veilig was. Deze opvatting drulschte evenwel re gelrecht in tegen dc plannen van den generalen staf. Om de nieuwe plannen te doen uitvoeren stelde de Koning de be noeming voor van een bepaald kolonel als onder-chef van den staf. Dé benoeming bleef uit. De staf zelf gaf na een jaar slechts een kleinigheid toe. namelijk dat de regimenten in hun garnizoen zelf op versterkten vredesvoet zouden worden ge bracht. wat nog geen mobilisatie was. Wat de concentratie betreft ging hij al leen in op de plannen van den Koning, inzooverre deze een legerdivisie voorzagen te Luik en Namen. Intusschen echter kreeg de Koning uit Berlijn onrustwekkende berichten. Men moest haast maken. De reeds genoemde kolonel werd ten slotte toch benoemd. Er heerschte bij den staf evenwel een coteriegeest en er werd niet gewerkt. De kolonel zelf schoot niet op en de minister Van Oorlog stelde aan den Koning de benoeming voor van generaal de Selliers de Moranville als chef van den generalen staf, toen de chef, die in functie was, ontslag had genomen. Generaal Gallet verhaalt dit gedeelte van de historische gebeurtenissen op strijdlustigen toon en brengt generaal de Selliers de Moranville, zijn voorganger in 1914, ernstig in het gedrang. Hij heeft zich trouwens scherp verdedigd. Volgens generaal Gallet was de Koning niet vol komen overtuigd, dat de nieuwe chef naar zijn inzichten zou werken en vóór zijn benoeming had hij met hem een onder houd over dit. onderwerp. Van de plannen, zoo bevestigt generaal Gallet, kwam, on danks alles, steeds niets terecht. Toen het tragische oogenblik was aangebroken be stond er niets. De nieuwe chef van den generalen staf had verzuimd aandacht te schenken aan de concentratie van het le ger aan de grens. Op 1 Augustus, toen de mobilisatie reeds was begonnen, schreef hij een gansch andere concentratie voor, zonder dat een legerdivisie te Luik werd gehandhaafd. -Alleen te Namen hand haafde hij een divisie. De Koning was ontzet. Om geen hopelooze verwarring te stichten liet de Koning den chef han delen. Door bemiddeling van den minister van Oorlog gaf hij echter bevel, dat een legerdivisie te Luik moest blijven. De Koning schikte zich in het onvermijde lijke. Hij meende, dat desnoods van uit de centrale positie, die het leger zou inne men, nog tijdig de Maas zou kunnen be reikt worden. Generaal Gallet, die dit al les mededeelt met een massa bijzonder heden, stelt tenslotte de vraag, hoe de toestand, begin Augustus zou geweest zijn, indien het oorspronkelijke operatieplan was uitgevoerd en een legerdivisie de Luiksche forten op den rechter-Maasoever had verdedigd, terwijl de vijf andere le gerdivisies den linker Maasoever zouden bezet hebben. Hij meent, dat het leger van von Gemmenich een volledige neder laag geleden iou hebben te Luik, dat het Belgische leger zijn positie zou gehand haafd hebben, dat geen enkel Duitsch soldaat over de Maas zou gekomen zijn en de afzonderlijke actie tegen een over machtig leger door een enkele Belgische legerdivisie, die te Luik was gelaten, ver- meden zou geworden zijn. Men begrijpt wat dergelijke beschuldi- gingen, want beschuldigingen zijn het wel, in den mond van den chef van den ge- neralen staf, tijdens den oorlog „conseillet militaire du rol", beteekenen. De generaal spreekt uitdrukkelijk over de „nalatigheid van den staf" in deze quaestie van vitale beteekenis voor het land. In zijn verhaal over den weerstand van de derde legerdivisie van generaal Leman te Luik haalt hij voortdurend bij zonderheden aan, waaruit blijken moet, dat de Koning herhaaldelijk moest in grijpen om bevelen van den chef van den legerstaf te vernietigen, o.m. toen deze generaal Leman op 3 Augustus het bevel had gegeven, een gemengde brigade van zijn divisie naar Tongeren te sturen om de concentratie van het leger te dekken Generaal Leman moest, over den stal heen, een beroep doen op den Koning, om te verkrijgen, dat dit bevel werd in- getrokken, op een oogenblik, dat zijn troe pen reeds slag hadden geleverd tegen het Duitsche leger. „In de geheele zaak van Luik heeft de Koning den staf steeds in strijd met zijn inzichten aangetroffen.", schrijft generaal Gallet. In deze omstan digheden, ziende dat er voor het lanc veel verbonden was aan een vaste leidin; in den oorlog, boven elke coterie, besloo: de Koning zelf de opperste leiding van he leger in handen te nemen, wat hij tot he; einde toe gedurende de 52 maanden va: den oorlog heeft gedaan. Op 5 Augusta begaf hij zich onmiddellijk naar het groote hoofdkwartier te Leuven. Dit is ol. het voornaamste gedeelte van het werk van generaal Gallet. Wij stellen ons voor, aan de verdere hoofdstukken nog een brief te wijden, inzooverre dit verhaal nieuwe bijzonderheden aan het licht brengt. De wereldoorlog is in de ge schiedenis van zoo'n groote beteekenis dat gebeurtenissen die zich vlak bij de Nederlandsche grens hebben afgespeeld, niet onbesproken kunnen blijven als der gelijke documenten by het dossier worden gevoegd. Intusschen is het niet uitgeslo ten, dat de-publicatie van dit boek bij een interpellatie in de Kamer ter sprake wordt gebracht. Een volksvertegenwoordi ger had aan den minister van Landverde- diging een schriftelyke vraag gesteld om te vernemen of de generaal vooraf toe lating had gevraagd voor de uitgave. Het antwoord luidde, dat dit niet is gebeurd. Men neemt het den generaal zeer kwaiyk, vooral daar de minister nog niet lang ge leden in een rondschrijven alle officieren verbod heeft opgelegd stukken te publi- ceeren over militaire aangelegenheden, die tot openbare polemiek tusschen leger- autoriteiten aanleiding zouden kunnen geven. Dit rondschrijven verscheen naar aanleiding van de vele artikelen in be paalde organen, waarin het beleid van generaal Gallet, met het oog op de orga nisatie van de Belgische verdediging werd gehekeld. SUCCES VOOR HOOVER WASHINGTON, 12 Jan. (Reuter). De Se naat heeft het wetsontwerp van president Hoover, waarin do oprichting wordt voor gesteld van een financleele instelling met een kapitaal van twee milliard dollar^ die nende tot herstel van de economischer: toestand, met 63 tegen 8 stemmen aange nomen. o RONDOM BRIAND. PARIJS, 12 Jan. (Reuter). De „Petit Parislen" bevestigt, dat Briand zich se dert eenige dagen belangrijk beter voelt. Gisteren heeft hy een langdurige bespre king gehad met Paul Boncour over df voorbereidingen voor de Ontwapeningscol; ferentie. Onder deze omstandigheden ac!ht hei blad het niet uitgesloten, dat Briand aan Buitenlandsche Zaken bhjft. De portefeuil le van oorlog zou aan Tardleu zyn aange boden, die zich bereid verklaard zou heb ben haar te aanvaarden. o BIOSCOOPBRAND IN HONGARIJE. OEDENBURG, 11 Jan. (Wollf). In dé gemeente Marz is brand ontstaan in een bioscoop waarbij verscheidene toeschou wers verwondingen opliepen. Van de per sonen die naar het ziekenhuis in Wiener Neustadt werden vervoerd zyn twee aar hun verwondingen gestorven. o NOG GEEN OVEREENSTEMMING TUSSCHEN PARIJS EN LONDEN. PARIJS. 12 Jan. (V.D.) De Fransch-En- gelsche onderhandelingen over een een heidsfront tusschen Parijs en Londen in verband met de komende besprekingen te Lausanne, hebben nog niet tot eenig resul taat geleid. Gisteravond had de minister van financiën nogmaals een langdurig ge sprek met den Engelschen deskundige Leith Ross. die heden weer naar Londen terug keert om zyn regeering van het Fransche standpunt op de hoogte te stel len. Hoewel over de nog bestaande mee- nlngsverschillen tusschen de beide regee ringen in verband met de verklaring van dr. Bruening van Fransche zyde een nog grooter stllzwygen dan ooit wordt bewaard weet men toch. dat de voornaamste moei- lykheden schuilen in het bepalen van den duur van het betalingsuitstel. Leith Ros? heeft krachtig het Engelsehe standpunt verdedigd om de betalingen zoo lang mo gelijk uit te stellen, terwijl Frankrijk voor- loopig een uitstel van een jaar wilde, aan gezien het vreesde, dat een langer uitstel zou neerkomen op de volledige begrafenis van het Youngplan. o ALGEMEENE STAKING IN CHILI MISLUKT. SANTIAGO, 12 Jan. (V.D.) Gisteren zou te Santiago en ook in andere steden van Chili een algemeene staking van 48 uur beginnen, die was afgekondigd als protest tegen het Salpeter-monopolie en tevens om kracht bU te zetten aan de eischen van amnestie voor de wegens muiterij gestrafte matrozen, ontbinding van het Congres, verstrekking van werkloozenuitkeering en uitschrijving van een gedwongen leening van 500 millioen pesos. De staking is ecli ter slechts gedeeltelijk geslaagd aangezien de meeste georganiseerde arbeiders aan het parool dat niet van hun organisaties was uitgegaan, geen gevolg hebben ge-

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2