Directie en Administr. 2500 Redactie1507 AGENDA. BINNENLAND. KUNST EN LETTEREN, SPORT. SCHEEPSVERPINDÏNPEN. BUITENLAND. HEDEN: NutszaalMaranatha-bijeenkomst Je- ruël 8 uur nam. SlaJszaal (groote zaal): 4de Volksbij eenkomst te 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomst te 8 uur nam. Donderdag. Remonstr. Kerk: Spr. de heer Van Bos- telen over Rem. Gemeenteleven. 8.15 uur nam. Stadszaal (groote zaal): Generale repe titie ,.Die Schöpfung". 7'/- uur nam. Zomerzorg: Alg. jaarverg. Vrouwen groep van den Vrijheidsbond. lOVi uur voorm, en 3 uur nam. Oegstgeest (Dorpstr. 11): Evangeli satie-samenkomst. 6 uur nam. Vrijdag. Prediker: Staatk. Geref. Partij. Spr. ds. Leenmans van Delft. 8 uur nam. Stadszaal (groote zaal)Mij. tot Bev. der Toonkunst aid. Leiden: „Die Schöpfung". 8 uur nam. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Jan. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken. Hooge- woerd 171, Telef. 502 en D. J. v. Driesum, Mare 76, Telef. 406. NEDERLAND EN DE OOSTERSCHE KWESTIE. Geen reden om een nota te zenden. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt ons het volgende mede: De Amerikaansche secretaris van Staat heeft op 7 dezer aan Hr. Ms. Gezant te Washington den tekst overhandigd van een sedert dien in de dagbladen gepubli ceerde nota. welke de Amerikaansche re geering richtte tot de regeeringen van Chi na en Japan, betreffende den toestand in Mandsjoerije en heeft daarbij aan de Ne- derlandsche regeering, gelijk aan de overi ge onderteekenaars van het in 1922 te Washington gesloten negen-mogendheden verdrag, in overweging gegeven een soort gelijk vertoog tot de beide genoemde re- geeringen te richten. De Nederlandsche regeering heeft Hr. Ms. gezant te Washington daarop in structie gegeven een antwoord tot de re geering van de Vereenigde Staten te rich ter. waarin allereerst de dank der regee ring wordt uitgedrukt voor de gedane mededeeling. De Nederlandsche regeering verklaart het vertrouwen van de Ameri kaansche regeering te deelen in den arbeid van de onlangs door den Raad van den Volkenbond benoemde neutrale commissie, waardoor de oplossing van de moeilijkhe den, welke tusschen China en Japan be staan, zal worden vergemakkelijkt. Zoo spoedig mogelijke totstandkoming van een vriendschappelijk vergelijk tusschen beide landen wordt in het antwoord verder ge kenschetst als een zaak van algemeen be lang voor de geheele wereld, die in dezen tijd van ernstige en langdurige crisis meer dan ooit behoefte heeft aan goede inter nationale betrekkingen. Het behoeft dan ook wel niet gezegd te worden, dat de beginselen, die de Vereenig de Staten er toe brachten zich tot China en Japan te richten de levendige belang stelling der Nederlandsche regeering heb ben. Met het oog op het feit, dat China en Japan hun standpunten in een antwoord aan de Vereenigde Staten reeds hebben be kend gemaakt, betwijfelt de Nederlandsche regeering echter of het dienstig kan zijn gevolg te geven aan de Amerikaansche ult- noodiging zich ook harerzijds tot China en Japan te wenden. Ook dient in het oog te worden gehouden dat Nederland lid van den Volkenbond is en er rekening mede moet houden, dat de Raad van den Volkenbond, in samen werking met de Vereenigde Staten, zich ertoe gezet heeft en er ongetwijfeld naar zal blijven streven om onheil te voorkomen en mede te werken aan een aannemelijke oplossing. o INWISSELING OUDE GULDENS. Slechts aan de Rijksmunt mogelijk. De Minister van Financiën brengt ter al- gemeene kennis, dat de inwisseling der buiten omloop gestelde guldens, welke een vroeger jaartal diagen dan 1920, voortaan uitsluitend mogelijk zal zijn bij 's Rijks- Munt te Utrecht. De guldens kunnen, desverlangd, aange- teekend, aan bovenstaand - adres worden gezonden, met duidelijke opgave van naam en adres van den afzender. De toezending moet vrachtvrij geschieden. Ter bevordering van een spoedige afdoe ning zullen de inzenders goed doen bij de munten te voegen een behoorlijk gefran keerd en aan henzelven geadresseerd, for mulier van een postwissel, ten beloope van het bedrag der door hen ingezonden gul dens, dan wel het nummer van hun reke ning, bij den Postcheque- en Girodienst op te geven. DE POSTVLUCHT. De Leeuwerik is gisteren te 16.25 uur op Schiphol geland. De Reiger vertrok 6.15 uur uit Allahabad en arriveerde na een tusschenlandtng van 11.1911.29 te Jodpuhr te 15.54 te Karachi. De „Duif" is 9.50 uit Bagdad vertrokken en 14.50 te Bushlr aangekomen. ———o PROEFNEMING BIJ DE SPOORWEGEN Door de Ned. Spoorwegen was een proef genomen, om alle reizigerstreinen voor taan enkel te koppelen. De proefneming met de Electrische treinen heeft echter niet voldaan, zoodat de Electrische treinen zooals voorheen weer dubbel gekoppeld zullen worden. TREINEN EN AUTOBUS. Met den a.s. Zomerdienst der Ned. Spoorwegen zullen de Ned. Spoorwegen evenals de Belgische Spoorwegen in ver binding met verschillende treinen ver schillende autobussen laten loopen. Ook in verbinding met de Goedkoope treinen zullen autobussen b.v. van Den Haag naar Scheveningen loopen, waarop de plaatsbewijzen der goedkoope treinen geldig'zullen zijn. o VERSPREIDE BERICHTEN. Na een langdurige ongesteldheid is te Amsterdam overleden mr. J. van Wouden berg Hamstra, bekend advocaat en pro cureur, aldaar. De overledene, die den leeftijd van 51 jaar bereikte, was o.m. plaatsvervangend Rijks-advocaat en lid van het Bureau van Consultatie en van den Voogdijraad Amsterdam II. voorzitter van de Amster- damsche Vereeniging van Schoolwerk- tuinen. o UIT NED. OOST-INDIE. CRISIS-KORTING, BATAVIA, 12 Jan. (Aneta). De Gemeen teraad nam o.a. de voorstellen aan tot toe passing van een tijdelijke crisiskorting op de inkomsten der gemeente-ambtenaren, en verlaging van de arbeidsloonen ten laste van de gemeentebegrooting. o ZELFBESTUURDER GESCHORST. MEDAN, 12 Jan. (Reuter). De gouver neur van Sumatra's Oostkust, die thans op dienstreis in Bengkalis is. schorste den zelfbestuurdêr van het landschap Koento- daressalam, wegens misdragingen en mis standen in het Rokangebied. Het onder zoek duurt voort. Het bestuur is overge dragen. DE A.S. UITVOERING VAN ..DIE SCHÖPFUNG". Het Toonkunstkoor voor het eerst onder Richard Boer. As. Vrijdag wordt door de Zangvereeni- ging van de M. t. B. d. Toonkunst afd. Leiden uitgevoerd het oratorium „Die Schöpfung", van Jos. Haydn, ter herinne ring van zijn 200sten geboortedag, die dit Jaar in de geheele muzikale wereld fees telijk herdacht wordt. Die Schöpfung behoort met de Jahres- zeiten (Haydn componeerde deze beide oratoria op hoogen leeftijd) tot zijn on vergankelijke meesterwerken. Zij maakten dadelijk zulk een grooten opgang, dat Haydn door de compositie dezer werken mede den stoot heeft gegeven tot oprich ting van vele groote gemengde zangver- eenigingen, die zich de uitvoering van deze en dergelijke werken ten doel gingen stellen. Hierin zag het bestuur en de nieuwe dirigent, Richard Boer, onder wiens leiding het koor voor het eerst zal optre den. aanleiding om tot uitvoering van dit werk te besluiten. Als solisten werken mede Jo Vincent, Louis van Tulder en Thomas Denys, die zich reeds zooveel sympathie in onze ge meente hebben weten te verwerven. De begeleiding berust bij de Haarlemsche Or- kestvereeniging, die der recitatieven wordt uitgevoerd op een Gaveau clavecimbel door mr. J. A. Leerink uit Amsterdam. Gaveau is een der eerste groote pianofa- brleken. die zich op den bouw van moder ne clavecimbels toelegden. Modern, d.w.z. in navolging der oude instrumenten die nog bewaard zijn gebleven, maar te weinig weerstand hebben om voor practische doel einden te worden gebruikt, maar zich streng houdend aan het oude voorbeeld. De clavecimbels behooren tot de instru mentengroep, waarvan de snaren aange- tokkeld niet aangeslagen worden, zooals bijv. bij de mandoline, gitaar, enz De muzikale uitdrukking wordt niet be ïnvloed door de wijze van aanslag, zooals bij de moderne plano, maar door registree ring door middel van zeven pedalen. Door inschakeling van deze pedalen kan men een 16 voet, een 8 voet en een 4 voet laten hooren, hetzij ieder afzonderlijk of in ver schillende combinatie's. Er is ook 'n kop peling der beide klavieren mogelijk. Door deze verschillende klankcombinatie^ te benutten kan men op het clavecimbel den tekst onder strepen en karakterlseeren. hetgeen volkomen in overeenstemming is met de wijze, waarop Haydn door het or kest op de meest geestige, en dikwijls gui tige. manier zijn tekst muzikaal illustreert. Het orkest laat den leeuw brullen, het clavecimbel laat de sterretjes fonkelen. Men kan stellig een interessante uitvoe ring tegemoet zien! o HULDIGING BRAM VAN DER STAP. Gisteravond werd in „Stads Doelen" te Delft door de afdeellng Delft van Toon kunst een concert gegeven ter huldiging van den heer Bram van der Stap. Uitge voerd werd het Oratorium „Die Jahres- zeiten", waarin de heer v. d. Stap de bari tonpartij zong. In de pauze werd de heer van der Stap toegesproken door Prof. dr. ir. J. Mekel namens het huldigingscomité, die hem met zeer waardeerendè woorden een geschenk onder enveloppe aanbood. Dr. ir. Korevaar sprak namens Toonkunst en bood een fraaien krans aan. De heer M. Boekholt bood namens het „Delftsche Zangverbond" eveneens een geschenk onder enveloppe aan en namens een comité van oud-land weermannen werd een, Delftsch blauwe schotel aangeboden door den heer J. v, d. Sluis. De heer v. d. Stap dankte voor de hulde en de geschenken. Na het concert had hij nog verschillende bloemstukken in ont vangst te nemen. Io TIJDSCHRIFTEN. Onder hoofd-redactle van mr. drs. A. Borger is met Ingang van het Nieuwe jaar opgericht het 14 daagsche tijdschrift „S.O.S.". dat naar het meldt losstaat van alle partijen. VOETBAL. OM DEN ZOMERZORG-BEKER. L. P. S. V. II—DE POST I 2—2. In storm en regen is hedenmorgen op het terrein aan den Zoeterwoudschen Singel alhier de beslissings-wedstrijd om den „Zomerzorg-beker" gespeeld tusschen L. P. S. V. II en de Post I. Voor den aan vang heeft de voorzitter der L.P.S.V., de heer Frank, in een korte toespraak gewe zen op het prettige verloop dezer compe titie, waaraan, behalve door de twee reeds genoemde elftallen, ook nog is deel genomen door Tramboys. Hij dankte den heer Batenburg voor het beschikbaar stel len van den mooien prijs en deelde mede dat bericht van verhindering was ingeko men van Commissaris Meyer en ir. Mod derman, terwijl de Directeur van het Postkantoor, de heer Kluit, wegens verlof, evenmin tegenwoordig kon zijn. De heer Batenburg heeft daarna den aftrap gedaan voor den strijd tusschen de volgende elftallen: L. P. S.V. II (links naar rechts): doel: Fleerbosch: achter: Van Es en Frank; midden: Van Hoeyen. van der Tuin en Van Gennip; voor: Kerkmeyer, Olde- juning, Troost, Terlaak en Saarloos. De Post: doel. H. Verver; achter: Pola- nen en B. Verver; midden: J. Verver, B. Lut en G. de Jong; voor: Labordué, Hoger- vorst, S. Segaar, Meigaarden en P. Verver. Scheidsrechter was de heer R. van Gelder, die verdienstelijk gefloten heeft. De poli tie had voor de rust het voordeel van den storm en zij is toen dan ook meerendeels in het offensief geweest, al waren de tegenaanvallen der Post dikwijls niet zon der gevaar. Veel te weinig werd er echter I door de politiemannen geschoten en er j was reeds bijna 40 minuten gespeeld voor- 1 dat Oldejuning het eerste doelpunt wist te scoren. Met 10 werd er gedraaid. De Post werd nu veel sterker, dank zij wind en regen en dank zij ook een omzetting van het elftal. Doch een snelle uitval der politie bracht het succes aan de andere zijde toen de rechtsbinnen met een goe den schuiver doelpuntte. 20. Vanaf dat moment is het politie-team ingesloten Met 21 spelers stond men soms op de grens van of binnen het strafschopgebied en nóg verbaasde men er zich bij de Post schijnbaar over dat er geen doelpunten kwamen Tactiek was niet de sterkste zijde dezer voetballende Post-ledeii! Intusschen waaide een door Polanen bijna recht omhoog getrapte bal na 20 minuten in het doel. en tenslotte bracht dezelfde speler een kwartier voor het einde deia slot-stand op 22. Op een nader te bepalen datum zal dus opnieuw een beslissingswedstrijd worden gespeeld o WIELRENNEN. INTERNATIONALE VELDRIT. Aan den veldrit, welke de Union Véloci- pédique de France dit jaar den 7en Febr. organiseert, zal door de Ned. Wielren Unie deelgenomen worden Met een team, be staande uit de renners P. Vluggen uit Ulestraten, L. J. V .d. Bos uit Enschedé. J. v. Dpk uit Amsterdam' en P. M. v. d. Horst uit Klundert. Als reserven zijn aangewe zen de renners: N. J. W. Krans uit 'sGra- venhage en W. Metz uit Haarlem. DE ZESDAAGSCHE TE DORTMUND. Van Kempen-Pijnenburg op de tweede plaats. Hedenmorgen, bij de neutraliseering, was de stand van den Zesdaagschen wie lerwedstrijd te Dortmund als volgt: 1. Öharlier-Deneef, 112 punten. Op 1 ronde: 2. Van Kempen-Pijnenburg, 258 punten; 3. Wambst-Broccardo, 41 pnt. Op 2 ronden: 4. Goebel-Schoen. 194 pnt. Op 3 ronden: 5. Duellberg-Tletz, 113 pnt. Op 4 ronden: 6. Rauseh-Huertgen. 213 pnt. 7. Kroll-Maidorn, 101 pnt. De rest der koppels hebben meer dan 4 ronden achterstand. o TIJDSCHRIFTEN. Wij ontvingen het eerste nummer van ,De Ster" het cluborgaan van de R, K. Athletiek en Sportvereeniging „Rood-Wit" alhier. Het is een maandblad, waarin het wel en wee van „Rood-Wit" zal worden beschreven en dat bij zijn eerste verschij ning én door uiterlijk én door den goed verzorgden inhoud een goeden indruk maakt De navolgende passagiersschepen zijn Donderdag 14 Januari in radio-telegrafi sche verbinding met de daarnaast ver melde kuststaiions en vla die stations rechtstreeks te bereiken. (Medegedeeld door de N. T. M. „Radio-Holland" N.V.). Alphacca, Las Palmas Radio Chr. Huygens. Scheven. Radio Cottica, Pa ramaribo Radio Dempo, Scheven. Ra dio Flandria, idem Houtman, idem Insulinde, idem J. v. Oldenbarne- velt, idem Kota Agoene, Niton Radio Kota Pinang, Cadiz Radio Kota Nopan, Kosselr Radio Maaskerk, Ouessant Ra dio Oranje Nassau, Lands End Radio P. C. Hooft. Scheven. Radio Poelau Bras, Kosseir Radio Poelau Tello, Co lombo Radio Sibajak. Scheven. Radio Simon Bolivar, idem Statendam, idem Tanimbar, idem Tasman, idem Veendam, Louisburg Radio VAS. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de to tale kosten 44 een ten per woord. ONZE TELEFOONNUMMERS: (op 2 lijnen) DE ALGEMEENE TOESTAND. De financieele kwestie. Vlak voor de conferentie te Lausanne is in Frankrijk de gevreesde crisis uitge broken. Men zie onder desbetreffend hoofd. Laval heeft vooreerst nog de beste kansen, ook zonder Briand, die zich naar thans vrijwel zeker vaststaat, voorloopig terugtrekt. Dat het een afscheid voor al tijd beteekent, gelooven wij nog niet! De ontspanning ingetreden toen de eerste schrik over Brünlng's verklaring voorbij was. blijft aanhouden. Van Duit- sche zijde wordt er nog op gewezen, hoe ook de Fransche gezant te Berlijn Poncet tevoren was ingelicht! De Popoio d'Italia, het blad van den kort geleden gestorven broer van Mussolini, bevat een opmerkelijk artikel over de herstelbetalingen, waarvan de schrijver vermoedelijk de Duce zelf is. Gezegd wordt, dat na het rapport van de des kundigen van Bazel, de economische en financieele crisis van Duitschland in al haar ernst duidelijk is geworden. De Duitsche crisis is tot een wereldcrisis ge groeid. Men moet tot het inzicht komen, dat er in 1932 dient gezorgd te worden voor een verbetering der economische be trekkingen, daar men redelijkerwijze van menschen niet verlangen kan. dat zij zonder onlusten of revolutie een nieuwen, nog harderen winter ais deze over hun kan laten gaan. Ten aanzien van den binnenlandschen politieken toestand van Duitschland wordt gezegd, dat alleen de liberalen een bescheiden hoop kunnen koésteren. Het schrappen van de herstel betalingen zou tevens het Hitlerspook van den horizont doen verdwijnen. Bij de onderhandelingen van den Engel- schen financieelen expert. Leith Ross, die naar Londen is teruggekeerd om rapport uit te brengen, schijnt de Fransche regee ring zich bereid te hebben verklaard het moratorium met twee jaren te verlengen. Dit moratorium zou zich evenwel slechts uitstrekken tot met onbeschermde deel der Youngbetalingen. Naar ln goedingelichte kringen verluidt, bereiden Engeland en Frankrijk een ge meenschappelijke actie voor bij de Ver eenigde Staten in zake de schulden kwestie. De beide mogendheden zijn voornemens ingevolge de verklaring van dr. Brüning nopens de onmogelijkheid van verdere Duitsche schuldbetalingen een vijfjarig moratorium Voor te stellen. Men verwacht dat de definitieve redactie van dit voor stel te Lausanne zal worden uitgewerkt. President Hoover heeft destijds bij het bezoek van Laval uiteengezet, dat Europa een oplossing moest vinden voor de kwes tie der herstelbetalingen, een eind moest maken aan de douane-oorlogen en de va luta's der verschillende landen stabili- seeren zonder de hulp der Vereenigde Staten. Titans echter schijnen president Hoover en zijn medewerkers er van over tuigd te zijn, dat Europa niet in staat is zich zelf te redden. DUITSCHLAND. Hindenbufjf's herkiezing. Hitler, die gisteravond naar München is teruggekeerd, heeft het antwoord van de nationaal-socialistlsche partij nopens de verlenging van den ambtsduur van Hin denburg in den vorm van een tamelijk lang memorandum onmiddellijk naar den Rijkspresident gezonden met voorbijgaan van de Rijkskanselarij. Het stuk bevat een groot aantal bedenkingen van juridischcn aard. vooral tegen de oplossing van het vraagstuk door den Rijksdag, maar een direct „neen" is in het geheele stuk niet te vinden. De Rijkspresident heeft het stuk aan den Rijkskanselier doen toekomen en hem tevens verzocht van verdere stappen af te zien. Daarmee houdt men de politieke actie van Brüning voor afgesloten, maar dat de losse draden verder gespannen zul len worden, staat voor politiek ingewijden vast. Het komt er slechts op aaji wie de losse eindjes weer het eerst zal trachten saam te knoopen. Te bevoegder plaatse staat men op het standpunt, dat hiertoe bemoeiingen, van welke officleele instantie dan ook, onge schikt zijn en dat thans alle verdere maat regelen uit het volk zelf moeten komen. Men acht hiertoe de vorming van een commissie, zooals reeds indertijd bij de eerste verkiezing van Hindenburg werd gevormd, doelmatig. Welke persoonlijk heden voor de vorming van een dergelijke commissie in aanmerking komen en wie de leiding van deze commissie op zich zal nemen, zal door de daarvoor in aanmer king komende instanties moeten worden uitgemaakt! In het bijzonder acht men hiervoor buiten de oartijen staande per soonlijkheden geschikt. Op istigatie van graaf Westarp heeft reeds een bespreking plaats gehad met vertegenwoordigers van de Duitsche Volks partij den Chr. Soc. Volksdienst, de Beier- sche Volkspartij, de Landvolkpartij. Eco nomische Partii en de Staatspartij, waa>'ln de kwestie van de herkiezing van president Hindenburg uitvoerig werd besproken. De vergadering kwam tot het besluit, dat de Instelling van een commissie uit de mid- denoartiien niet doelmatig zou zijn, vooral juist omdat de oolossing langs parlemen tairen weg is mislukt. De vergadering acht de vorming an een boven de partijen staande commissie veeleer geschikt. De in verband hiermede reeds door de bladen als voorzitter voor een dergelijke commis sie geschikt verklaarde voormalige Ri.iks- veerminister Gessier werd ook in deze kringen niet ongeschikt geacht. Van communistische zürle zal Thaelmann de voorzitter der K P. D wederom can- didaat worden gesteld, evenals 7 jaren geleden. ZWEDEN. De komende begrooting. De aan de rijksdag voorgelegde ontwerp- tsaatsbegrooting sluit met een bedrag van 822.821.500 kronen tegen 874.253.600 kronen in het loopende begrootingsjaar, dat den 30sten Juni eindigt. De vermindering der uitgaven is hoofd zakelijk toe te schrijven aan krachtige maatregelen tot regeling van de staats schuld. De invoerrechten op alcoholische dran ken, automobielen, benzine, autobanden en tabak zullen worden verhoogd. Verder steil de minister van financiën voor, de invoer rechten op luxe-artikelen en meer of min den onbeerlijke artikelen eveneens te ver- hoogen. FRANKRIJK. Het aftreden van het kabinet-Laval. Het telegram vaa gisteren over het om slag van het kabinet-Laval is voorbari- geweest. Eerst om 10 uur gisteravond heef de minister-president tot dezen stap hfj sloten. De stap der ministers en staats, secretarissen om hun portefeuilles ter bj. schikking van den president te stellen alleen de bedoeling hem de vrije hand;, iaten bij zijn onderhandelingen tot uji breiding der regeeringscoalitie. Het - eerst na de mislukking der onderhandeliu. gen met de radicalen, dat Laval zich nat- Doumer begeven heeft om het collectief; ontslag der regeering aan te bieden. Laval. Laval had n.l. een langdurig onderhou: I met Herriot. Laval verklaarde, dat hij het I de portefeuille van buitenlandsche zake had aangeboden en hem beloofd had, da de socialistische radicale groep in de re geering zou zijn vertegenwoordigd op ets wiize, die haar getalsterkte waardig is. Nadat Herriot de Kamerfractie had gt raadpleegd heeft hij Laval alle medewer king geweigerd en daarna was de crisis or Herriot heeft verklaard, dat de radicaler zich aan de besluiten van hun vroegs! partijcongres moesten houden. Herrie; persoonlijk kon verklaren, dat Laval bi! de nationale vraagstukken, die hem tegen! woordig bezighouden, on zijn steun als al-:', gevaardigde kon rekenen Uit bovenstaande blijkt reeds dat Briar; niet aan buitenl. zaken wilde blijven. Naar in welingelichte kringen verluid hebben de geneesheeren op grond van ee gistermorgen gehouden onderzoek Brian iedere verdere politieke activiteit ontrades Briand heeft hieroo besloten in 4 nieuwe regeering geen minister-porte feuille te accenteeren. Hii heeft ook lw verzoek van Laval, Frankiiik in den Vol kenbondsraad te vertegenwoordigen, vu de hand gewezen. Na de vorming van het nieuwe kabine zal Briand zich direct naar zijn landeoei begeven ten einde zich eenlgen tlid sreheé.'J uit het oolitieke leven terug te trekken. Heden zal Doumer de crisis-besprekin gen inleiden. Men verwacht een terugkea van Laval, doch allern dan wanneer to; steun vindt bij de llnksche senatoren An ders schijnen verrassingen niet geheei uit-1 gesloten De Kamer is gisteren luist weer bijeen gekomen. Allereerst had een herdenking plaats van den overleden minister Ma- ginot. Ouderdomsoresident Thomson, zinsr lende op de mogeliikheid van Bria: heengaan, heeft gezegd: Wij zonden met levendige verontruste de onderbreking zien van zijn werk, c; a welks welslagen zoovelen hun hoop gevö-1 tied hadden. Onze buitenlandsche oolititk wordt od den weg. die haar in Locaim aangewezen werd. voortgezet. Thomsoi deed een beroep od de eensgezindheid 18 I partijen en haar samenwo-king met reeet ring en senaat, die onmisbaar is voor het behoud van den vrede. De wereld weet! dat de bn'tenlnndsche nolitlek van Frank- H rijk noch eehe'me plannen, noch bedoelin- S gen te verbergen heeft. Bouisson is als Kamervoorzitter mei groote meerderheid herkozen. De commu nisten hadden demonstraties van werkloo- zen belegd, doch de politie had groote voorzorgsmaatregelen getroffen. 2500 ner- snnen ziin gearresteerd, die echten bijnJ allen weer zijn vrijgelaten. o ENGELAND. De graan-contingenteering - Begrafenis Graham - Uit Indië. De minister van landbouw heeft een conferentie gehad met de vertegenwoor digers van de verschillende groepen der bevolking, die belang hebben bij het re- geeringsvoorstei tot contlngenteering van j den invoer van graan in Engeland. Over het quota-plan voor tarwe verluidt dat het een vermaling van 50 pCt. Engel- sche tarwe zal voorschrijven. Verder zal het maatregelen bevatten over den invoer van meel. De cont-ingen- teering zal zoowel op meel uit het buiten land als uit de dominions van toepassinS zijn. Voor de controle zal een organisatie van Engelsche boeren worden ingesteld. De gewaarborgde prijs zou worden vast gesteld na onderzoek door de offlcieele commissie van het ministerie van Land bouw. Het plan zal geen enkel verband hou den met de voorgenomen contingenteering van graan uit het Britsche Rijk, waartoe wellicht op de volgende rijksconferentie zal worden besloten. Gisteren is het stoffelijk overschot van William Graham, minister van koophan del in het vorige kabinet-Mac Donald 1" grooten eenvoud op het kerkhof te Hen don begraven. MacDonald Snowden Hen derson en Baldwin hadden vertegenwoor digers gezonden. Lansbury en eenlge oud collega's waren persoonlijk tegenwoordig- Uit officieele bron verluidt, dat er geen sprake van Is Gandhi op eerewoord vri) te laten. In enkele plaatsen heeft de politie we derom eenlge demonstraties uiteengeslagen en enkele deelnemers gearresteerd. 2—1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2