I 1T5EH WITTE KINADRUPPELS 72ste Jaargang Derde Blad No. 22026 U Buitenl. Weekoverzicht BRIEVEN UIT PARIJS. Dr H.NANNING'S BETTY BOOP, BIMBO AND KO-KO STORM E NSPANNING. I Wel leven wij in een periode van storm TB en spanning! Iedere dag brengt momen- H teel weer andere aspecten en andere fas- cetten in het wereldgebeuren. En bijkans 5 geen enkel land ontkomt aan den greep daarvan. Trots allen aandrang is voor de Herstel-conferentie nog altijd geen vas te datum bepaald; Frankrijk ziet deze het liefst nog wat uitgesteld met het oog op de binnenlandsche politiek, doch Enge land en Duitschland houden vast aan den datum van 1820 dezer, mede met het oog op de bijeenkomst van den Volkenbonds raad en de Ontwapeningsconferentie van 2 Februari. Vermoedelijk zal echter Frankrijk zijn zin kunnen doorzetten, al is dat tengevolge van een onverwachte ge beurtenis: den dood van den minister van oorlog Maginot! Dit beteekent toch voor Laval een gevoelig verlies, vooral jn de gegeven omstandigheden, nu ook in Frankrijk, zij het aarzelend en voorzich tig. stemmen beginnen op te gaan, die pleiten voor een schrapping der Herstel schulden. Bovendien laat Briand's gezond heid niet toe, dat deze zich met de groote vraagstukken inlaat, zooals dat nu juist meer dan ooit wel wenschelijk zou zijn en vrij wel zeker zal zijn bekende figuur op de komende conferenties ontbreken. Ver bazen doet het daarom niet, dat hardnek kig geruchten de ronde doen, dat Lavai's kabinet zal aftreden, hetgeen practisch zou beteekenen: gereorganiseerd, want in dat geval zal ongetwijfeld opnieuw aan Laval opdracht warden gegeven. Een en ander zal evenwel tijd kosten! Met Maginot is heengegaan een der noestste strijders voor de Fransche ziens wijze van handhaving van 't Young-plan, al zal Duitschland respijt moeten worden gegeven en van het standpunt: eerst vei ligheid, dan ontwapening. Als zoodanig verliest het kabinet Laval een zijner steun pilaren, terwijl van alle zijden de aanval tegen de Fransche inzichten wordt ge blazen Hoewel het nog niet officieelmet zooveel woorden wordt gezegd van Duitsche zijde, waar men begrijpelijkerwijs de kat liever uit den boom ziet, dat het definitief is afgeloopen met de Herstelbetalingen, toch is het heele streven daar hierop gericht, vooral, nu van Engelsche. Italiaansche zoowel als Amerikaansche zijde de nood zakelijkheid daarvan steeds klemmender wordt betoogd met het oog op de crisis toestanden, die alom heerschen. Te Lau sanne zal Frankrijk daarom het vuur na aan de schenen worden gelegd en he.t zal een zware verantwoordelijkheid krijgen te torsen, zoo het daar weerstand blijft bie den aan wat algemeen als noodzakelijk wordt geoordeeld om het zoo zwaar ge schokte vertrouwen te herstellen. En ter Ontwapeningsconferentie gaat Frankrijk niet minder zware aanvallen tegemoet, nu Amerika zich opwerpt als „verdediger van het vredesverdrag van Versailles", waar van Frankrijk immers steeds het plechtan ker vormde voor zijn politiek! Duitschland is volgens dit verdrag geheel ontwapend, doch onder belofte, dat de andere mo gendheden zouden volgen. Wat daarvan terecht is gekomen, weet men! In tegen stelling hebben Frankrijk en zijn vazallen zich tot de tanden gewapend als nooit tevoren! Als mede-onderteekenaar van het verdrag is Amerika thans onvervaard in het strijdperk getreden om de ontwape ning door te voeren, zooals die is toege zegd en vastgelegd. Het wordt meer dan tijd, dat nu vervuld wordt, wat het vre desverdrag bevat, is het parool, dat Wash ington doet hooren en het staat daarbij sterk, zeer sterk! De Amerikaansche actie komt als een verademing in deze tijden van zwaren druk; het beteekent een stap in de goede richting van een zijde, die iets in de melk heeft te brokkelen en waarnaar geluisterd zal dienen te worden! Nog mooier zou het echter zijn, zoo Amerika tegelijkertijd had toegezegd, dat het, zoo inzake de ontwa pening wordt voldaan aan hetgeen het wenscht, het van zijn zijde als belooning bereid zou zijn te praten over schrapping der schulden! Weliswaar hebben diverse leidende figuren zich in die richting hoop vol uitgelaten, maar zwart op wit is altijd toch nog beter dan beloften zonder meer. De publieke opinie zou in dien geest ech ter moeten worden voorbereid! Amerika is wel bijzonder actief, gelet op de wijze, waarop het nu ook in het Verre Oosten ageert. De bezetting var, Tsingtsjau door de Japanners heeft heel Mandsjoerije in hun macht gebracht en feitelijk deze belangrijke provincie losgescheurd van China, waartoe zij wettig behoort. Het op- i treden van den Volkenbond heeft Japan niet kunnen terughouden; de militaire partij in Japan was daarvoor te krachtig. De Volkenbond beschikte daar ter plaatse niet over voldoende macht om zijn beslui ten kracht te kunnen bijzetten. Nu heeft Amerika, zich beroepend op het negen- mogendheden-verdrag (waartoe ook ons land behoort, zoodat ook Nederland in de kwestie wordt gemoeid) en tevens op het Kellogg-pact Japan een zeer ernstige waarschuwing doen toekomen, dat het in geen geval zich zal neerleggen bij een fait-accompli en dat het Chinas rechten territoriaal volledig handhaaft! Zoo steunt Amerika met zijn groot gezag den Vol kenbond Zal Japan deze waarschuwing begrijpen? Er zijn wegen genoeg te vinden om eervol zich te kunnen terugtrekken met schijn baar het succes aan zijn kant! In hoeverre de mislukte aanslag op den Mikado daarbij van invloed zal zijn Duitschland staat inmiddels inwendig wederom voor belangrijke beslissingen. Dit voorjaar zou president Hindenburg moeten aftreden, doch de kans is maar al te groot dat een verkiezing zou leiden tot de meest ongewenschte tooneelen. Wie zou men moeten candideeren? Het is een moeilijk heid, waarmede men over en weer zit. al beweert Hitier ook. dat hij een candidaat heeft, waarvan hij den naam echter angst vallig geheim houdt Daarom heeft de re geering Bruening den verstandigsten weg gekozen, door te komen met het voorstel, den grijzen maarschalk in zijn functie voorloopig te handhaven; het is de.uitweg uit 't moeras, speciaal in de huidige toe standen. Maar daarvoor is noodig 2/2 der stemmen in den Rijksdag en de hulp der Nazi's is dientengevolge beslist noodzake lijk; om van de socialisten nog maar te zwijgen, die men slechts dan kan missen, zoo Hugenberg en Hitier volledig mee gaan.... Besprekingen zijn van regee- ringswege met beide partijen ingeluid. Of zij zullen «lagen? Het ligt nog in nevelen gehuld! Als Hitier vatbaar is voor de rea liteit en geen zuiver politieke voorwaar- den stelt, is er hoop! Inwendige moeilijkheden heeft evenzeer 1 Brittannie te doorstaan, gelet op de ont- i wikkeling der gebeurtenissen in Indië. De j Indische regeering heeft niet geaarzeld om op de bedreiging van het Al-Indisch Con- i gres te antwoorden op de eenige wijze, die haar paste: Gandhi en alle overige leiders zijn gevangen genomen en de partij is voor onwetig verklaard, met alle gevolgen I van dien. Geenszins beteekent dit een af- j wijken van de idee. die voorzat bij beide j gehouden Ronde-Tafel-conferenties, inte- gendeel, maar het gaat niet aan om tijdens ernstige onderhandelingen de oude maat- ROND DE CONCORDE. Nog slechts korte tijd scheidt ons van de aanstaande Ontwapeningsconferentie en al wordt er in het Verre Oosten tus- schen het geregelde Japansche leger en de Chineesche „bandieten" ook nog zoo hard gestreden, in Europa is alles pais en vree. De crisis neemt steeds in kracht toe. douanemuurtjes stijgen overal langzaam maar gestadig, de jacht op de vreemde lingen in Frankrijk is geopend, eerstdaags debat in de Kamer over 'n nieuwen Fran- schen kruiser van 26.000 ton, kort en goed er blijft zoo goed als niets te wenschen over. Wel werd in de zitting van de Aca démie des Sciences door den heer Jean Rey, ingenieur bij de Constructions Na- vales en lid van genoemde Academie een nota gecirculeerd, die eenigszins vreemd aandoet, doch waar genoemde Jean Rey de authenticiteit niet wenscht te garandeeren, zullen we het maar als een grapje beschouwen, zij het ook een ietwat misplaatst grapje, dat voor ons landje niet zoo aangenaam is. De circu laire beweert, dat een lid van een bekende Farijsche beursfirma kort geleden voor zaken naar Holland was gereisd en daar had weten uit te vinden, dat Zweden, Denemarken en Holland onder orders van Duitschland zijn begraven voor aanmaak van oorlogsmateriaal. In Holland zouden de affuiten voor zwaar geschut worden vervaardigd, Zweden zou de kanonnen zelve fabriceeren en Denemarken was met de orders voor onderdeelen gaan strijken. Ook Italië zou groote kwanta mitrailleuses en geweren voor Duitsche rekening fabri ceeren. Dank zij de groote stiptheid der betalingen, bestaat er in deze bedrijven in de genoemde landen geen malaise. Het is prettig te weten, dat er althans nog eenige bedrijven zijn, waarin geen malaise heerscht, maar of Duitschland met die Zweedsche kanonnen, de Deensche on- derdeelen en de Hollandsche affuiten „voor zwaar geschut" te benijden is, blijft een andere vraag. Tenzij het niet waar is, in welk geval een rectificatie door ge noemden heer Jean Rey in een volgende zitting van de Académie des Sciences niet geheel en-al misplaatst zoude zijn. Wat wel waar is, dat. in de dagbladen, welke in Oost-Frankrijk verschijnen, een advertentie van belangrijke afmetingen voorkwam, die adviseerde een gasmasker „A. R. S." te koopen als afdoende bescher ming voor de burgerlijke bevolking tegen de aero-chemischen oorlog. Het was oen smakelijke advertentie, die den lezer ad viseerde nuttelooze uitgaven te beperken RECLAME. EETLU5T-0PWEKKEND. 1.30 p. fI 1675 regelen als boycott der Engelsche goede ren en hervatting der ongehoorzaamheids- beweging als stok te hanteeren om eigen inzichten aldus onder dwang te propagee- ren. Geen gezag, dat zich zelf respecteert, kan dat dulden. Niettemin is in Indië door dezen gang van zaken een krachtproef in gezet van gevaarlijke afmeting en het zou verstandig zijn. zoo beide betrokken par tijen voor rede vatbaar bleken en een compromis wilden accepteeren! Storm en spanning allerwege. en een gasmasker te koopen. „De beste belegging" was de „slogan" van de adver tentie, die voortging met de volgende op timistische opmerking: „Zegt niet: Wij zullen morgen wel eens zien!" En menigeen die de werken der Natio nale Defensie van minister Maginot aan de Oostgrens heeft zien groeien, heeft wel licht den raad van den wakkeren fabri kant opgevolgd en is naar zijn apotheker geloopen om te „passen". Een toepasselijk Kerstgeschenk voor den tegenwoordigen tijd, in plaats van den tekst, die we in onze jeugdjaren op de Zondagsschool kre gen „Vrede op aarde, in den mensch een Welbehagen." De moeilijkheid schuilt evenwel in het terugbrengen van de nuttelooze uitgaven. Wij hebben die al eenige maanden geleden overboord gezet, toen de laatste termijn van de belasting verviel en nu zijn we weer aan het sparen om de huur op 15 Januari te voldoen. De nuttelooze uitgaven kennen we niet meer, alles wat naar luxe zweemt, hebben de fatsoenlijke menschen al lang afgeschaft en er is deze Kerstmis heel wat meer „boudin" (bloedworst) met fleschjes bier en mosselen en escargots opgegeten, dan kalkoenen en oesters met champagne. De restaurateurs hebben het wel degelijk gevoeld, dat iedereen er opuit is om zijn uitgaven zoo veel als mogelijk is te be snoeien. De groote magazijnen hebben voor het eerst gedurende een reeks van jaren weer de concurrentie gevoeld van de onafzienbare reeks kraampjes, die ge durende de Kerstweken langs de groote boulevards van de Madeleine tot de Place de la République elkaar verdringen cn waar men voor enkele franken wat aardig speelgoed voor de kinders of een kleine verrassing voor Moeder de vrouw kan krij gen. De „camelots" kwamen handen te kort, ze hadden geen tijd om hun wonder baarlijke speeches te houden, waardoor ze als regel het pubhek tot zich moeten trekken. Het was verkoopen en nogmaals verkoopen en niettegenstaande de venij nige koude, transpireerden ze alsof we in de hondsdagen zaten. Maar niet voor een ieder is het Kerst feest een gelukkige tijd geweest. Georges Gauchet, die eenigen tijd geleden een bijoutier vermoordde en zich met een handjevol juweelen uit de voeten maakte, moest op den Tweeden Kerstdag voor zijn misdrijf boeten en werd door „Monsieur de Paris", Deibier, en zijn trawanten naar het schavot gevoerd. Niettegenstaande zijn advocaat, mr. Campinchi, nog in audiëntie bij den President der Republiek was ont vangen teneinde te trachten gratie te verkrijgen, werd het vonnis volvoerd en Gauchet, die geweigerd had zelf 'n gratie- request in te dienen, besteeg als een man het schavot. Geen vrees voor den dood. daar hij, zooals hij zeide, niet wist wat de dood hem brengen zou; geen moment van zwakheid en geen oogenblik van weifeling. Wat een slag voor de kapitale straf, die de guillotine meent te zijn Want zoolang de zondaar geen vrees heeft voor het moord werktuig, kan het geen straf zijn. Gauchet was een sportsman, Gauchet is als een sportsman gestorven. Dit behoeft geen be wondering te wekken, het promoveert hem niet van misdadiger tot held, doch niette min geeft het een geheel anderen kijk op het instituut van doodstraf. Gauchet heeft wellicht met zijn verwonderende kalmte, die niets gemeen had met onverschillig heid, een sterke aanval gedaan op 't kamp der voorstanders van de doodstraf. En wel licht zijn anderen meer te beklagen. Nemen we het geval van den braven advertentie-colporteur Baldot, die in het schuurtje terecht kwam omdat hij een uitvinding had gedaan. Denis Baldot zou de kwalen genezen, zooals honderden en duizenden vóór hem beloofd hebben. Denis Baldot zou de baard van een kaalhoofdige naar zijn kruin doen verhuizen. Denis Baldot had zich tot de vriendjes uit de RECLAME. BIJ HARTKWALEN EN ADERVERKAL KING, neiging tot bloeding in de hersenen en aanvallen van beroerte verzekert het natuurlijke „Franz-Josef'-bitterwater een gemakkelijken stoelgang zonder inspanning den onvruchtbaren bodem, die men ge meenzaam een „kalen knikker" noemt, weer jonge haarloten te doen spruiten. Denis Baldot. als al zijn voorgangers, die met het goede geld van de kaalhoofdigen gingen strijken, faalde. Maar deze onge lukkige was dom genoeg geweest zich niet slechts tot de kaalhoofdigen te wenden, die als regel wel wijzer zijn dan naar den rechter te loopen en hun glimmenden bil jartbal te laten zien, met de vraag: ,Js dat nu waar voor mijn geld?" Neen, Denis Baldot had zich tot de vriendjes uit de buurt gewend en had een maatschappijtje met hen gevormd om zijn nuttelooze vin ding te commercialiseeren. En toen deze tot de ontdekking kwamen, dat het meng seltje van Baldot al evenmin haar uit een kalen schedel deed spruiten* als wat an ders ook, klaagden zij den armen uitvinder aan wegens oplichterij. Hetgeen gemeen is, want iedereen weet, dat haar alleen maar daar groeit, waar het allerminst gewenscht is. King Gillette en vele anderen met hem hebben er hun fortuin aan te danken. Solingen bestaat voor vijftig percent er- i van. De Pool Dunikowski, die gedurende jaren I een rijk leventje leidde, omdat hij enkele I kapitaalkrachtigen had weten wijs te ma ken, dat hij goud kon maken, kwam ook I in de gevangenis terecht. De goudmakerij is al evenmin een nieuwtje als nieuwe haargroei en in beide branches zit een fortuin voor de eerste, die het werkelijk vindt. Dunikowski, de goud-producent en Baldot, de haar-producent. zitten thans dus beiden als nummer zooveel in een staatshotel. Doch ziet de ongerechtigheid in het land van Liberté, Fraternité en niet te vergeten Egalité. Mét Dunikowski zijn er anderen, die in zijn fabricage-methode gelooven en die er zeker van zijn, dat Du nikowski, een buitengewoon knap inge nieur met 48 diploma's, goud kan maken. In het haar van Baldot schijnt niemand geïnteresseerd buiten de commanditairen uit zijn „quartier", die hun duitjes hebben geofferd. Dunikowski evenwel krijgt een geheel en volmaakt geoutilleerd laborato rium tot zijn beschikking om te bewijzen, dat hij geen oplichter is en dat hij wer kelijk ten slotte het door de eeuwen heen gezochte geheim heeft ontdekt. En wie weet is het waar, zal het misschien hem gelukken na een veertien dagen uit het laboratorium te treden met een staaf goud in de hand, waarvan de Directeur der Banque de France zal sidderen. Zullen de 67 milliard, opgeslagen bij dat Instituut, blijken niets waard te zijn. Zal de frank met zijn nietswaardige gouddekking lager kelderen dan ooit de Duitsche mark deed. Zal de geheele rijkdom van den Franschen Staat, zoo zorgvuldig en omzichtig te zamen gebracht, blijken een partijtje oud vuil te zijn, dat uit los zand en wat zwa velzuur is te maken? Het lot van Frankrijk en niet te vergeten van de Vereenigde Staten van Amerika wordt op het oogen blik beslist in het Laboratorium van de Ecole Centrale. Maar waarom, zoo vraag ik me af, krijgt de goede brave advertentie-colporteur, die eveneens een lang gezocht geheim meent te hebben ontsluierd, niet een partijtje kaalhoofdigen in zijn cel? Waarom mag ook hij niet practisch bewijzen, dat hij inderdaad een haardos kan tooveren op een kalen schedel? Is er de Fransche Staat niets aan gelegen den President der Re publiek voor kouvatten te bewaren? A. P. Parijs, 29 December 1931. VA* WET DE TEEKENFILMPJES VAN MAX FLEISCHER. Lotgevallen van Betty-Boop. Wij moderne menschen, die ons zoo graag op onze moderne opvattingen laten voorstaan, die het een doodgewone zaak vinden om ons in een luxueus bioscoop paleis op moderne wijze te laten vermaken door populaire celluloid-sterren, die thuis met zooveel belangstelling de laatste be richten omtrent die sterren in krant of tijdschrift doorneuzen, geven er ons eigen lijk geen rekenschap van welk een zon derling verschijnsel toch eigenlijk een filmster is. Bij al onze moderniteit is er toch voor een klein tikje echt ouderwetsche helden vereering toch nog wel plaats. Wij zijn. gewoon aan vliegtuig en radio, de komst van de televisie zal ons vrij koud la ten, binnenkort zal niets ter wereld meer in staat zijn ons te verbazen. En toch leeft een vleugje romantiek onbekommerd in ons voort zweert de een bij Mariene JJietrich en zal de ander nooit genoeg kun nen krijgen van Tom Mix. Velen zijn van nun meest geliefde ster beter op de hoogte »«iï van kun naaste bloedverwanten er alr^d behagen in blijven schep- dfriori0f haar in telkens weer nieuwe situaties te bewonderen. g?at oni* wensch om telkens ende.n te ontmoeten dat zelfs vele tUÏSlS beijveren om ons hierin c Brengen de kanten ons «nïïfp üf SklPPies' de teekenfilm 3!edt Betty-Boop e" Va" K°k°' Van Bimbo en prnpipnripde patste mag zich in een steeds feen wnnHo? g .el.Iing verheugen. En vinden we n» W ln dit kleine wezentje b™ van Kn cKnllikheid van een Gar" flara Bow, van Jeannette Mac Donald en Asta Nielsen vereenigd Zij is danseres, comedienne, circus-girl en tra! tUdin'het stud?^dt n00it moe' is altijd op u i en sPe!?t alle rollen die Fvpnah h^Tr- l met evenveel genoegen. zii tefkins onnieameraadje B'mbo wordt zij t-eixens opnieuw geboren uit iv/Tqv Fleischer's inktpot. Zij is een ster voorzit tairdila rtranelvk^andies kwÜ' Is- z'i is popu lairder dan ve.e sterren van vleesch en bloed, maar zu is niet trotsch op ham- succes. Applaus stijgt haar niet naar het hoofd. Zij heeft nog nooit om salarisver- hooging gevraagd. Zij heeft geen geld noo dig. De schilders in het studio zorgen voor haar garderobe, en de teekenaars zorgen wel dat haar slanke lijn iedere critiek doorstaan kan. Kappers verschijnen er niet in haar kleedkamers, want Max Fleischer heeft haar een volmaakte pho- togenie gegeven. Haar dialoog en zang zijn uitmuntend, omdat haar schepper haar stem voor haar uitkiest. Zij is zoo populair omdat zij zoo bovenmenschelijk volmaakt is. Voor het echter zoo ver is dat wij Betty- Boop is een theater kunnen bewonderen, moet er heel wat gebeuren. Ieder avontuur van onze kleine ster heeft een staf van mensehen weken van hoofdbrekens gekost. Het is in het bijzonder de zoogenaamde „animator" aan wie wij de creatie van zoo'n filmpje in hoofdzaak te danken heb ben. De namen van deze teekenaars zijn dan ook steeds in de hoofdtitel van iedere „Screen Song" en „Talkartoon" vermeld. De taak van den „animator" is een zeer eigenaardige. In zijn werk moet een leven dige fantasie, een groote artisticiteit en zeldzame vaardigheid tegelijk met een strenge accuratesse tot uiting komen. Ziin taak wordt zeer bemoeilijkt omdat hij eigenlijk in den blinde werkt. Zijn positie is geheel verschillend van die van den ge wonen filmregisseur, die den acteur ziet. De regisseur overziet voortdurend de ge heele actie, geen détail ontsnapt aan zijn scherpen blik. en steeds heeft hij het in de hand om iedere gewenschte verande ring aan te brengen of een fout te her stellen. De teekenaar echter mist deze ge legenheid. Hij maakt slechts één teekening tegelijk en kan slechts één handeling vijftien tot dertig teekeningen overzien. Voor de rest heeft hij slechts een alge- meene indruk van het werk waaraan hij bezig is. Als de twee honderd meter lange film geheel gefotografeerd is en voor de eerste maal afgedraaid wordt krijgt de teekenaar pas de kans om het resultaat van zijn wekenlagen arbeid in oogen- schouw te nemen. Eerst»dan kan hij zien hoe hij geslaagd is en of de film werke lijk de ideeén weergeeft die hij bij het tee kenen voor oogen had. Hij bevindt zich ongeveer in de positie van een schilder die met palet, doek en penseelen in een stik- donkere kamer zou worden opgesloten, en alleen door zijn instinct geleid, een kunst werk zou moeten scheppen. Eerst als zijn werk geheel voltooid was zou hü gelegen heid hebben om het te zien. Dit omschrijft het werk van den animator zoo nauwkeu rig mogelijk. HOE ONTSTAAT EEN FILMJOURNAAL? Wij kunnen ons nog wel herinneren, dat wij hem in de stomme film dikwijls te zien kregen, den man met de camera: hoe hij met de kiek-kast op het statief en het statief op den schouder, zich door een menschenmenigte baan brak en daarbij verschillende medemenschen omvergooide: hoe hij door allerlei pech toch nog geluk heeft en door zijn speurzin zonder man- keeren de een of andere actualiteit op het spoor komt; hoe hij zijn concurrenten be schaamd maakt door zijn handigheid en eindelijk als een gelukkige minnaar in de armen van een Hollywood-schoonheid valt. Deze voorstelling van een film-reportei kregen wij door de stomme film. Sinds de film en dus ook het filmjournaal „spreekt", zit de man met de camera in een Merce des-limousine en jaagt, in gezelschap van zijn toonfilm-helper, achter het nieuwe aan. Gebeurt het, dat de lucht boven de stad 'sacht dreigend rood wordt, dan zit hij het bluschmateriaal van de brand weer achterna In zijn auto houdt hij krankzinnige wedstrijden met andere auto's en vliegtuigen, om getuige te zijn van hun records. Als in Santiago de scho ten der opstandelingen knallen, fluiten ook hem de kogels om de ooren, terwijl hij boven op den „geluidsauto" als een razen de staat te draaien. Waar zich ergens in de wereld v. dezen tijd een belangrijke gebeurtenis afspeelt, cfear ziet men den geluidsauto van het film journaal, om alles in beeld en geluid vast te leggen. Binnen vier minuten is alles voor de opname' gereed. Het apparaat, dat in den auto is gebouwd, kan er ook weer uitgenomen worden en dan gebracht op plaatsen, welke voor den wagen onbereik baar zijn, dus op berger, of schepen. Er zijn 112 fotografen in dienst bij het film-journaal van de Ufa. waarvan de leiders den aardbol hebben omspannen met een net, van Johannisburg tot Oslo. van Vancouver tot Wladiwostock: op de knoop punten van het net zitten deze filmopera teurs te loeren, voortdurend paraat om op jacht te gaan. Uit die landen, waar de Ufa niet zelf komt, ontvangt zij door een uitwisselingssysteem het materiaal van collega-maatchappijen, zooals de Pathé- Londen, Eclair-Paris en andere. Vanaf de schrijftafel wordt het film journaal geredigeerd. Hier komen de dra den samen, die naar de 112 operateurs leiden. Op de schrijftafel; de voornaamste benoodigdheden van den film-joumaal- redacteur: de telefoon, de atlas, het spoor- boek. Hier wordt uitgemaakt, wat bij het> beeld zal worden inbegrepen, van hier uit wordt de richting aangegeven, welke de auto's moeten inslaan. Er zijn opnamen, die lang van te voren kunnen worden voor bereid, zooals het verfilmen van sommige openbare gebeurtenissen, die vertoond moeten worden, groote feesten, parades. Daarbij komen dan nog de opnamen van onvoorziene gebeurtenissen, dus van alle mogelijke rampen en ongelukken. Van de redactie uit wordt de „opvoe ding" van den operateur verder voltooid, door vruchtbare critiek, tot hij goed „ziet", tot hij het karakteristieke ziet, de dingen bekijkt uit het juiste gezichtspunt. lederen morgen wordt op de redactie krijgsraad gehouden, welke onderwerpen men zal behandelen. Is men het daarover eens, dan trekt de opname-staf uit: de operateur, de „Tonmeister" en zijn hel pers. Voor de opnamen, die niet zuivere reportage zijn, moet er ook een regisseur mee. Zijn de opnamen gereed en ontwikkeld (het Ufa-filmjoumaal verwerkt jaarlijks meer dan 200.000 Meter negatief), dan be gint het tweede deel van de redactiebezig heden: de opbouw der afzonderlijke jour naal-nummers. Het is de groote kunst, het filmjournaal interessant te maken. Het moet zoo veelzijdig mogelijk zijn en is toch gebonden aan een bepaalde lengte. Het knippen is onder dergelijke omstandig heden dus uiterst moeilijk. In de opeen volging der beelden van een filmjournaal moet een climax merkbaar zijn. Het bin nengekomen materiaal moet ingedeeld worden naar zijn wezenlijke dynamiek en intensiteit en voor iedere opeenvolging van beelden moet de haar toegemeten organische groeikracht worden gevonden. De vervaardiging van zulk een oorspron kelijk geheel uit een serie tooneelmatlge afzonderlijke elementen, die gezamenlijk nóch in waarschijnlijk, nóch in logisch verband staan, is de eigenlijke taak van zulk een redactie. Hetgeen daarop volgt, het bijschrijven van de onderschriften, is een langdurige bezigheid en volgt uit de opvatting, dat het beeld. Indien mogelijk voor zich zelf spreekt Nu worden de copiën vervaardigd. Vijf millioen meter positief- materiaal wordt jaarlijks door de Ufa ge bruikt voor haar film-journaal. In 130.000 zendingen wordt het weergegeven leven ieder jaar rondgestuurd-

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9