AGENDA. BUITENLAND. mm HEDEN; Schouwburg. Rotterdamsch HofstadtoOueel ,.Dc Diefstal in de Karntnerstrasse" 8 uur 15 nam. Stadsgehoorzaal: Uitvoering Harmonie- gezelschap „De Post" 8 uur n.m. Vrije Evang. Gem.: Bidstond te 81/: uur nam. Zondag. Jea'uël: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 6'/s uur nam. Leger des Heils (Hooigracht 30)Samen komsten te 10 uur voorm. en 3 en 8 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Sa menkomst te 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten des voorm. en nam. Maandag. Oud-Hortuszicht: Leidsche .Radiovereen. 8.15 uur nam. Volksgebouw: Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 4 Jan. tot en met Zondag 10 Jan. waargenomen door apotheek W. Pelle, Kort Rapenburg 12, te lefoon 594. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren van Bockel, Jasperse, Mey- boom en Rassere. Te Oegstgeest wordt deze dienst, waarge nomen door dr. Hugenholtz, Tel. 390. schillende superieuren en leden van het stations- en treinpersoneel, voorzoover niet door dienst verhinderd, aanwezig waren. Allereerst nam de stationschef, de heer Van Gijn, het woord, die er aan herin nerde hoe hij eerst den heer De Vries had ieeren kennen aan het bestelbüreau aan de Groenmarkt in Den Haag en nu In de laatste jaren aan het station hier. In bei de functies heeft spr. hem ieeren kennen als een rustige, kalme werker. Nu de tijd is aangebroken, dat u den spoorwegdienst gaat verlaten, aldus spr., heeft het per soneel besloten een blijvend aandenken aan te bieden, n.l. een fraaie ruststoel. Namens zijn collega's sprak de heer Van Zeist nog een erkel woord. Nadat namens het personeel nog een bloemstuk was aangeboden, dankte de heer De Vries met eenige hartelijke woor den voor het mooie cadeau en de harte lijke toespraken. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De stagnatie in het bouwbedrijf. Het Bureau der K. v. K. stelt voor onder staand adres te richten tot de Ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid en Financiën: De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland te Lelden heeft de aer dringend Uwe aandacht te verzoeken voor het volgende. De stagnatie in het Bouwbedrijf blijkt meer en meer van zoo langen duur te wor den, dat de gevolgen hiervan voor fabri kanten van en handelaren in bouwmate rialen van zeer emstigen aard zijn en tal van bedrijven met stopzetting en onder gang bedreigd worden, met alle schade lijke gevolgen welke een en ander in rui meren kring moet teweeg brengen. Zonder de oorzaken van deze stagnatie hier aan een diepgaand onderzoek te wil len onderwerpen, mag toch wel als de voornaamste directe oorzaak beschouwd worden de moeilijkheid voor de bouwers om gelden op eerste hypotheek te verkrij gen. tengevolge waarvan de door leveran ciers van bouwmaterialen tijdelijk ver strekte credieten niet terugbetaald kun nen worden en nieuwe bouwplannen on uitgevoerd moeten worden gelaten. Met name zijn het de hypotheekbanken, welke, door de unlverseele crisis verstoken van de gewone toevloeiing van gelden middels het plaatsen van pandbrieven, belemmerd worden in hun gewone functie om gelden op eerste hypotheek uit te zetten. Deze toestand wordt, naar de Kamer ter oore gekomen Is, nog in hooge mate ver ergerd doordat ook de Pensioenfondsen, de Rijksverzekeringsbank en de Rijkspost spaarbank momenteel geen pandbrieven meer afnemen, aangezien deze fondsen hun middelen voor de geldbehoeften van het Rijk en andere publiekrechterlijke lichamen zouden reserveeren. Aangezien de crisis door dit feit noode- loos verscherpt wordt, verzoekt de Kamer Uwe Excellenties met den meesten aan drang te bevorderen, dat door de bedoelde Fondsen en Instellingen weder pandbrie ven worden aangekocht. De Kamer doet dit verzoek met des te meer vrijmoedigheid, aangezien ook reeds in 1915 bij de toenmalige crisis de Rijks postspaarbank op verzoek van het Bestuur van den Bond van Vereenigingen en Fa brikanten van en Handelaren In mate rialen voor het Bouwbedrijf pandbrieven heeft aangekocht, onder voorwaarde, dat daarmede bouwcredieten zouden worden afgelost. (Zie schrijven R. P. S. No. 3/280 Afdeeling Hypotheekbankzaken dd. 21 Juni 1915). De Kamer is van oordeel, dat een soort gelijke maatregel ook thans met succes zou kunnen worden toegepast en daarmede de ergste catastrofes in de betrokken In dustrieën zouden kunnen worden voor komen. o ELECTRISCHE TRAM HAARLEM-LEIDEN Staatsblad No. 514 bevat de wet van den 19den December 1931. tot verklaring van het algemeen nut der onteigening ten be hoeve. van verbouwing van den stoom tramweg van Haarlem naar Leiden tot een electrlschen tramweg. CONSERVATOR. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Is voor het jaar 1932 benoemd tot conser vator bij het Rijksmuseum van Natuur lijke Historie aan de Rijksuniversiteit al hier D. Brongersma, thans assistent aan het Zoölogisch Museum te Amsterdam. DE BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Met de Duitsch spre kende film „Trader-Hom", die vanaf gis teravond in dit theater vertoond wordt, heeft de Metro-Goldwyn-Mayer eeh pres tatie geleverd, die tot voor kort voor on mogelijk werd gehouden. Trader-Horn Is een novum van cultureele waarde, schoo- ner dan de befaamde film „Slmba". boven- I dien: interessanter, artistieker, boeiender, omdat zij ons Afrika niet alleen doet zien, maar ook doet hooren. Men voelt den har- teklop eener mystieke wildernis, hoort het gebrul van krokodillen en leeuwen, het „lachen" der hyena's, het dreigend gegrom van nijlpaarden, neushoorns en vele an dere bekende en onbekende dieren en aanschouwt van nabij hun gewoonten en onderlinge, dikwijls angstwekkende ge vechten. Ruim 25.000 KM. trok de regis seur Van Dljke met de acteurs Harry Car rey, Duncan Renaldo en de blonde actrice Edwina Booth en een staf van 35 technici door het hart van het donkere wereld deel, dat Afrika heet, door de provincies Oeganda, Kenya, Engelsch Oost-Afrika en den Belgischen Congo en zij moeten ont zaggelijke moeilijkheden te overwinnen hebben gehad om het gestelde doel te be reiken, Niettemin levert de in Trader- Horn verdisconteerde arbeid in ruime mate interest op, want de vertooning dezer film is een triomf, zooals slechts voor heel en kele rolprenten Is weggelegd. Ook hier ter stede was reeds op den eersten avond de belangstelling zóó groot dat tientallen per sonen moesten worden afgewezen en het is bulten kijf dat na deze eerste vertoo ning de roem van dit MetrO-Goldwyn- product zich sneller en degelijker dan ooit door de Sleutelstad en haar omgeving zal verbreiden I De film ls gebaseerd op een boek van Ethelreda Lewis. Het is de tocht van twee avonturiers: Hom en de jeugdige zoon van een vriend, die rondtrekken om door han del met de inboorlingen hun kost te ver dienen, doch die door een zendelinge op liet spoor komen van een blank meisje, dat als een priesteres leeft in den wilden stam der Isorgi's. Bevrijding van deze „Blanke Godin" wordt het doel der onver schrokken helden, dat zij na adem-bene- rnende avonturen te bereiken weten Eerlijk gezegd: niet Carrey, Renaldo en Booth zijn de belangrijkste acteurs uit dit inderdaad machtige Afrlkaansche epos; veeleer mogen wij als zoodanig beschou wen de duizenden inboorlingen )9 a 10.000 kwamen er voor de lenzen!) met hun bi zarre tooisels, hun monotoom tromgeroffel en hun hysterische dansen en onzegbare wreedheden....; belangrijker acteurs dan die drie in den aanvang genoemden waren ook die enorme, nimmer tevoren geziene legers van wilde dieren, met vèrdragende lenzen vanaf een afstand van enkele hon derden meters voor de camera gebracht. Voeg daarbij de mysterieuze geluiden van het nooit slapende oerwoud, waar met kapmessen dikwerf een weg moest worden gebaand, de schilderachtige schoonheid der natuurlijke decors en men heeft een zij het buitengewoon lichten Indruk van de film „Trader-Horn", die eenlg in haar soort mag worden genoemd en die, naar onze overtuiging, filmisch verreweg de sterkste kwaliteiten vertoont van alle pro ducten, die sinds de invoering van het sprekende apparaat op de wereldfilm- markt zijn gebracht! Enkele trucs, zooals die waarin een leeuw zich naar het op den grond liggende meisje buigt, om het te ver scheuren, verhoogen overigens wel de spanning van het verhaal, doch niet de wetenschappelijke waarde dezer unieke film Trianon-Theater. De verfilming van de avonturen van den Chinees dr. Fu Manchu beschreven in een groot aantal werken van den schrijver Sax Rohmer, kenmerkt zich wel in de eerste plaats door de spanning, waartoe de verschillende ge heimzinnige hulpmiddelen der Chineesche giftleer, architectuur enz. niet weinig me dewerken. Ook ditmaal in „De Dochter van den Draak", valt de voortreffelijke creatie, welke Warner Oland geeft van dr. Fu Manchu op. daarnaast valt het spel van Anna May Wong de bekende Chi neesche karaktersDeelster en den Ja- panschen acteur Sessue Haykawa, als de tective. Zonder de andere actrices en ac teurs te kort te doen, kan gezegd worden, dat dit drietal de geheele film draagt. Het verhaal is een vervolg van de wraakne ming van dr. Fu op de nakomelingen van den Engelschen generaal Sir Petrie. Haast is de wraak volbracht, als een doodelllk schot van den detective Akkee hem treft, zijn dochter neemt dan de voortzetting van de wraak op zichTot aan het slot volgt de zaal ademloos de sensatloneele achtervolging door politie en slaat de po gingen der Chineesche bende, den laat- sten Petrie om het leven te brengen gade. De toeleg mislukt echter èn door het op treden van den detective, èn door het feit, dat Llng Mol. de dochter van dr, Fu Manchu vrouw is, ook als het er op aan komt den beslissender stoot toe te bren gen. Evenals de voorafgaande film van dr. Fu ls ook deze een bezoek alleszins waard. Een gevarieerd voor-oroeramma, waar- In o.a. vertoond wordt „Een Taxi voor Twee" vult den avond aan. City-Theater. „Het dagboek van een verlorene" is de titel van de hoofdfilm, die deze week in dit theater draalt. Een film, waarin we den strijd mee maken van een vrouw, die zich door tegenslag, vernede ring en verachting als een verlorene be schouwt. Wanneer zij bewusteloos ln haar kamer aangetroffen wordt, gebogen over haar dagboek, probeert men de levens geesten weder op te wekken. De dokter vindt haar dagboek, bladert het door en aan hem ontrolt zich de geschiedenis van Susanne Plarot, die zich door den Jongen Helmuth Heckenberg liet meenemen naar de groote stad. waar haar mooie dingen voorgespiegeld zijn, maar die weldra zag dat zij bedrogen was. Hoe zij door deze moeilijkheden heen- kwam, zullen we hier niet vertellen, maar wij raden ieder aan deze week naar dit theater te gaan. van welk bezoek men zeker geen spijt zal hebben. Een goed verzorgd bljprogramma, waar onder ,J>e dochter van den Woudlooper", sluit zich bij het geheel goed aan. Casino-Theater, ^In verband met den slechten toestand waarin de fllmband van de hoofdfilm „De revolutlebruld'" ver keert, vertoont Casino vanaf hedenavond een gewijzigd programma en wel als hoofd film een reprise van „Haar Jongen" met Hans Feher ln de hoofdrol en .De een zame verdediger", met Rln-Tin-Tln ln de hoofdrol. Voorwaar geen slechte ruii. LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDSBOND", AFD. LEIDEN. Algemecnë ledenvergadering. In de Jacobazaal van hotel „Den Burcht" hield de afdeeling Lelden van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" gister avond een algemeene ledenvergadering. De voorzitter, prof. dr. B. D. Eerdmans, bracht in zijn openingswoord dank aan de beide aftredende bestuursleden, de heeren A. N. Ballego en B. Planjer, die beiden veel voor de afdeeling hebben gedaan én die het bestuur dan ook noode ziet ver trekken (applaus). Na goedkeuring der artikelen, bracht de secretaris, de heer Ballego zijn jaarver slag uit, dat evenals dat van den pen ningmeester, den heer Planjer na uit gebracht advies Van de kascommissie onder dankzegging onveranderd werd vastgesteld. Aan het verslag van eerstgenoemde ont- leenen wij, dat het ledental bleef stijgen, met gemiddeld twee leden per week, het geen alleszins bevredigend mag heeten. In de vacatures, ontstaan door het bedanken van de heeren A. N. Ballego, Planjer, Baak en van Eecke werden respectievelijk geko zen als secretaris de heer W. J. Bijleveld, als penningmeester de heer J. Ballego en als bestuursleden de heeren B. Buurman en H. Harmsen. laatstgenoemde na her stemming met den heer G. H. Pel. Als afgevaardigden naar de Staten-cen- trale werden bij acclamatie aangewezen mevr. Beekhuls—Alta en de heeren G. E. Vos, A, van Wijk, B. Moolenburgh, W. Nl- naber, N. van Glnkel, W. K. Stoffels. J. Ballego en mr. A. J. Romijn; als afge vaardigden naar den Rijkskieskring de heeren mr. A. J. Romijn. B. Moolenburgh en J. Ballego. De voorzitter gaf daarna het woord aan mr. A. Neytzell de Wilde, oud-voorzitter van den Volksraad, tot het houden van zijn aangekondigde voordracht over „Staat en Maatschappij in Nederlandsch- Indië". Spr. wilde zich daarbij bepalen tot een overzicht van de evolutie, welke in Indlë heeft plaats gegrepen en verder trachten een inzicht te geven in de huidige econo mische en maatschappelijke toestanden. Er is in de laatste kwarteeuw op dit ge bied meer veranderd dan in de voor gaande drie eeuwen. Na een historisch overzicht te hebben gegeven van het stelsel der Oost-Indische Compagnie en de geleidelijke centralisatie van het gezag, wees spr. op de vele mis bruiken, welke het cultuurstelsel aan kleefden. De afschaffing der dwang-cul- tures door de Staten-Generaal was een zegen voor de bevolking. In 1864 werd be paald, dat niet de Kroon, maar de wet gevende macht van Nederland zeggen schap en dus rechtstreeksche controle over de Indische geldmiddelen zou heb ben (comptabiliteitswet van Fransse van der Putten). Dit was het begin van, een geheel nieuwe ontwikkelingsperiode; de mogelijkheid voor economische expansie was geschapen, welke gevolgd werd door een territoriale expansie. Aan het doortastend optreden van ge neraal van Heutz is het huidige aaneen sluitend geheel te danken. Aan de hand van cijfers demonstreerde spr. den ehor- men groei der cultures en van de bevol kingstoename zoomede van den export van Inlandsche landbouwproducten. Zoo is Indlë geleidelijk gegroeid tot een tro pisch-internationaal belangencentrum van groote beteekenls. De gewijzigde verhouding tusschen Europa en Azië doet zich ook ln Indlë gevoelen. De geestelijke stroomingen van het Oosten uitten zich het eerst bij de Chineezen en daarna ook al dra bij de Inlanders. Indonesia wordt van Sovjet zijde de brug tot Europa genoemd; haar overwinning door het communisme ware een ramp voor imperialistisch Europa. Na de onderdrukte revolutionaire uitingen van 1926 en 1927, brak zich een nieuw nationalistisch streven baan, dat een zui ver destructieve politiek volgde. Terecht stelde de regeering hieraan paal en perk. Tenslotte gaf spr. nog een overzicht van de staatkundige inrichting, waarbij hij uitvoerig stilstond bij de taak van den Volksraad en de groeiende positie van het inlandsche bestuurselement. Prof. Eerdmans dankte den spreker voor zijn uitnemende voordracht en sloot daar op de vergadering. -o Prof. dr. W. H. Keesom, alhier, zal op uitnoodiging van het Delftsch Hooge- schoolfonds, een reeks van 10 lezingen houden over Rectificatie. In verband met ons bericht in ons blad van Woensdag betreffende het in gooien van ruiten van het kantoor voor Maatschappelijk Hulpbetoon door L., ver zoekt deze ons te willen meedeelen, dat hy niet behoort tot de communistische partij, zooals wij schreven, hoewel hy zegt wel communist te zijn. wy wyzen hierbij dus op dit formeel verschil. Wij verwijzen naar een officieele kennisgeving in dit. Blad betreffende de aangifte van leerlingen voor de sohool voor buitengewoon lager onderwijs. Bij de politie ls een transportrywlet te bevragen, dat door den Nachtveillg- heldsdlenst in den afgeloopen nacht on beheerd is gevonden. De houders van seriekaarten der voordrachten in het Leidsche Volkshuls en andere belangstellenden worden er aan herinnerd, dat inplaats van den heer dr. de Koning de heer G. v. Veen de voor dracht over „Onze groote Stadsjeugd" zal houden op Maandag 18 Januari a.s. (niet 11 Januari). Het bezorgen van brood is altijd een moeilijk probleem geweest. Vele afnemers achtten de wijze van bezorging, zooals deze tot nu toe geschiedde onhygiënisch. Men heeft reeds meermalen getracht daar in verbetering te brengen, o.a. door het beschikbaar stellen van broodtangen aan de bezorgers etc. Toch bleken er nog di verse bezwaren te bestaan. Een definitieve verbetering wordt nu door „de Leidsche Broodfabriek" ingevoerd. Vanaf Maandag a.s. zal zü n.l. al haar soorten brood laten bezorgen in een degelijke verpakking, zoo dat slechts het door haar te fabriceeren „Hygiëabrood" nog in aanraking kan ko men met de handen der afnemers. De ver pakking geschiedt onmiddellijk na het bakken op machinale wijze. Naast een overgroote zindelijkheid van dit brood kan nog als voordeel genoemd worden het lan ger versch blijven daarvan. De bezorging geschiedt zonder eenige nrijsverhooging. De nadeelen van openstaande broodwa gens, opwaaiend straatvuil etc. worden hierna dus volkomen opgeheven. Voor nadere byzonderheden zie men de advertentie in dit nummer, RECLAME. 166# DE ALGEMEENE TOESTAND. Gaat Brland heen? Brland, Frankrijk's minister van bulten- landsche zaken, heeft inderdaad zijn voornemen aangekondigd heen te gaan. Reeds Donderdagmorgen had Briand zich telefonisch ln verbinding gesteld met Laval en hem verklaard dat hy thans het oogenblik voor zijn aftreden gekomen achtte. Hy is ziek en derhalve moeten voorzorgsmaatregelen worden getroffen voor een in ieder opzicht voor haar taak berekende vertegenwoordiging van Frank rijk op de a.s. conferenties. Laval heeft dit ontslag echter 'nog niet geaccepteerd en schijnt Brland te hebben voorgesteld om als minister zonder porte feuille aan te blyven, opdat hij voor Frankrijk beschikbaar blijve. Dit plan wordt gemotiveerd met het feit, dat Frankrijk te Genève Briand niet kan mis sen. Hem zou dan de functie worden ge geven van commissaris-generaal voor Volkenbonds-aangelegenheden en eerste gedelegeerde van Frankrijk in den Raad, zoomede in de Europeesche commissie. Dit plan wordt gemotiveerd met liet feit, dat Frankrijk te Genève Briand niet kan missen. Hem zou dan de fuctie wor den gegeven van commissaris-generaal voor Volkenbonds-aangelegenheden en eerste gedelegeerde van Frankrijk in den' Raad, zoomede ln de Europeesche com missie. Briand zal vermoedelijk heden hierover beslissen. Inzake de kwestie van de Fransche re- geeringsreconstructïe heerscht nog groote onzekerheid. Terwyi de bladen vrij alge meen verwachten dat de regeeringsbasis naar links zal worden verbreed, neemt in politieke kringen het aantal stemmen toe. dat een officieele deelneming van de tot nu toe tot de oppositie behoorende link- sche groepen aan de kabinetsvorming uit partijpolitieke en psychologische overwe gingen uiterst moeilyk en daarom on- waarschijniyk acht. Eerder verwacht men dat Laval zyn re geering zal completeeren door eenige vooraanstaande politici om hun persoon in zijn kabinet op te nemen. In dat geval zou een aftreden en-bloc niet strikt noodzakeiyk zün. Tardieu wordt thans genoemd als ver tegenwoordiger van Frankrük ter Ontwa peningsconferentie. OOSTENRIJK. De Stilihalte-be talingen gestaakt. Naar verluidt heeft de Oostenrijksche Nationale Bank de particuliere banken, met uitzondering van de Kredltanstalt, die door speciale overeenkomsten met de sehuldelschers een büzondere positie in neemt, medegedeeld, dat zy vanaf 10 Ja nuari nauweiyks in staat zal zijn de voor de Stlllhaltebetalingen noodzakeiyke de viezen ter beschikking te stellen. Dientengevolge zal een nieuwe conferen tie der particuliere bultenlandsche sehuld elschers onder deelneming van den Neder- landschen adviseur van de Oostenrijksche Nationale Bank, prof. Bruins byeengeroe- pen worden, teneinde een nieuwe regeling te ontwerpen van de Stillhalteovereen- komst. Deze bijeenkomst, die eind Augus tus 1931 tot stand is gekomen, bepaalt, dat de rembourscredleten in 7 driemaan- deüjksche termynen van lB'fo, de laatste van l0°/o en de eigeniyke contante credie ten in 4 gelyke driemaandelljksche ter mijnen moeten worden terugbetaald. In den tijd van het afsluiten van deze over eenkomst bedroeg de totale schuld aan het buitenland welke onder de overeenkomst viel, ruim 30 millioen dollar DUITSCHLAND. Hindenburg's ambtsverlenging. Rykspresldent von Hindenburg heeft, na een bedenktijd van 14 dagen, er in toegestemd zijn ambtstermUn door het parlement te laten verlengen. Voorwaarde ls, dat een groote meerderheid van het parlement zich voor de herkiezing van Hindenburg verklaart en geen der frac ties eenige voorwaarden voor de herkie zing stelt. Bevestigd wordt, dat von Hindenburg zich waarschijnlijk niet herkiesbaar zou stellen voor een verkiezing door het volk. De regeering is voornemens, als tot verkiezing door het parlement wordt overgegaan, den rijksdag twee dagen voor het begin van de conferentie van Lau sanne Bijeen te roepen en de verkiezing in een korte zitting te doen plaats heb ben. De verkiezing zou weer zyn voor 7 jaren. Hindenburg zou in dit geval zelf het oogenblik kunnen bepalen, waarop hij het gewenscht acht zich definitief uit het openbare leven terug te trekken. Naar van nationaal-socialistische zijde wordt medegedeeld, is het onderhoud tus schen Hitier en den leider van de Dultsch- Natlonalen, Hugenberg, vastgesteld op he denmorgen. Hedenavond tegen 9 uur zal Adolf Hitler zyn uehnitief standpunt mededeelen aan den Rijkskanselier, resp. den Rijksminis ter van Binnenlandsche Zaken. De eco nomische party zal de regeering steunen. De overige fracties zullen volgende week vergaderen. De soc. dem. Rijksbanier heeft reeds 24 Sept. het besluit genomen, dat ln de wedercandidaatstelling van Hindenburg de eenige mogelijkheid ziet het president schap van een nationaal socialist of een burgeroorlog te verhinderen. In een vergadering te Beriyn critiseerde regeeringsraad Muehle met scherpe woor den de officieele ontvangst door Bruening en Groener. Het beste zou zijn Hitier hoe eerder hoe beter over de Duitsche grenzen te zetten. Indien zulks, met het oog op de politieke verhoudingen op het oogenblik niet mogelijk is, zou een verbod tot ver- biyf van Hitier worden uitgevaardigd voor Pruisen. Indien Hitier illegaal of legaal in Duitschland aan de macht komt, danb e- teekent zulks in ieder geval burgeroorlog in Duitschland. De sociaal-democratie ver dient in het gekkenhuis te worden opge nomen, indien zij de fascisten slechts met democratische middelen zou tegemoet tre den. De Rijksbanier is op iedere mogelijk heid gewapend. Zy zal ook het middel van bruut geweld gebruiken. Indien Braun of Severing ook maar een haar gekrenkt zul len worden, zal de volkstoorn in Duitsch land en het volksgericht niet uitblijven. Een vergadering der Nazis, waar Goeb- bels sprak, is midden in diem rede gesloten wegens aanvallen op regeering en politie. o BULGARIJE. Sombere financieele toestanden. De Bulgaarsche minister-president Moes- janoff, die met den Bulgaarschen minister van Financiën binnenkort naar Genève zal vertrekken, heeft ter gelegenheid van een persconferentie een duister beeld gegeven van den ernstigen finaneleelen en econo- mischen toestand van Bulgarye. De toestand is buitengewoon verergerd, hoewel Bulgarye alle voorschriften van de financieele commissie te Genève, in het bijzonder ten aanzien van vérgaande be perkingen, heeft uitgevoerd. De kosten van levensonderhoud ln Bul garije zyn tot het minimum beperkt, zoo dat goede wil en opofferingsgezindheid in de toekomst niets meer zullen kunnen uit richten. De deviezendekking der Nationale Bank is zóó ingekrompen dat Bulgarye ter handhaving van zyn valuta om bulten landsche hulp zal moeten verzoeken. Dat zal te Genève geschieden, aangezien Bul garye anders onmogelijk zijn financieele verplichtingen zal kunnen nakpmen. Nopens de ontwapeningsconferentie wees Moesjanoff op de eenzijdige ontwapening van zijn land. Bulgarije verwacht dien overeenkomstig ook de ontwapening van anderen. Ter vermindering van zyn leger- begrooting zal Bulgarije de afschaffing van het huurleger en de weder-lnstelling van den algemeenen dienstplicht op be perkte schaal overwegen. 2i

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2