Z3& "cvï 72sle Jaargang ZATERDAG 9 JANUARI 1932 No. 22026 Leidsch Crisis-Comité. Nationaal Crisis-Comité. Officieele Kennisgevingen. TER OVERPEINZING. STADSNIEUWS. Bestaan er nog draken? Het voornaamste nieuws van heden. 55-JARIGE ECHTVEREENIGING. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LETOEN EN OMSTREKEN. -- PRIJS DEZER COURANT;?) Voor Leiden per 3 maanden f.2.35, per weekv.s.. f.o.ll Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 '4- portokosten. PRIJS DER ADVERTENTIENf SO Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers yoor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Door ons werd ontvangen: W. F. v. d. R. f.1.Feestavond C. en T. f. 18.10, Personeel v. Zwieten en Co. f. 6. Personeel Fred, van Kleef f. 17.Prof. J. H. K. f. 5.— Bij het Crisis-Comité zelf is van 22 Dec. t/m. 6 Jan. ingekomen: H. G. V. f.10—, J. C. M. T. f.25, H. G. B. d. J. f. 10, J. G. v. E. f. 10, Sempre Cres cendo f. 514.41, E. M. W. f. 2-50; J. S. f. 10.—, W. B. f. 10.—, A. J. B. f. 2.50, Dec. collecte Politie f25.85, A. J. E. f. 10, J. B. f. 50.Mevr. Q. E. K.B. f. 1.Jub. Gem. Kweeksch. f. 70, Pers. Gemeentehuis f 52.53, D. K. f. 2.50, Chr.. J. M. Verg. Phebe f. 2.77, Verg. Huisvr. f. 273.70, Pers. A. v. A. Jan. f. 17.50, een Zondagsschool f. 2.70, N.V. Gebrs. P. f. 100.—, M. H. f. 10.—, G. R. D. C. f.10.—, C. M. W. B. f.3—, N.N. t. 8.50, Jkvr. A. M. v. d. G. f. 10, Wed. R. J. B. f 1.50. O Prof. J. H. K. f. 10.—. HINDERWET. - V Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van D. S. P. Visser, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche bewaarplaats voor ben zine met bovengrondsche aftapinrichting in en op den Haagweg vóór het perceel Haagweg No. 52, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie O. No. 771. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hin derwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Zaterdag, den 23en Jan. e.k. des voorm. te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der jHinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 Januari 19332. 1724 o HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van, Leiden; Gezien het verzoek van Zijne Excellen tie den Minister van Staat, Voorzitter van het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, om toepassing te geven aan de artikelen 6, 6bis, 7 en 7bis der Hinderwet, ten aanzien van een door het Gemeentebestuur van Leiden ingezonden aanvraag om vergunning tot het uitbrei den van het openbaar slachthuis en de ijsfabriek op het perceel Maresingel No. 20, hoek Pasteurstraat, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie K. No. 3899. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hin derwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Zaterdag, den 23en Ja nuari e.k. des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bu reau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen uit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over- i? ar^' ^er Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn mnnrt i"en'. ten elnde huI? bezwaren mondeling toe te lichten. 1725 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, t Burgemeester. t s™JEN, Secretaris. LeLiden, 9 Januari 1932. o SCHOOL VOOR BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. bSeT^V11 Weth°uders van Leiden ïlwLJÏ* algemeene kennis dat gele- »even van lee^r6n gegeven tot het aan- dag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 'bo- uur bi! het "™ags° van lV, fot 2 i Ui- Hoofd der School in het rfo? feerT de Caeciliastr. 85a; dat voor kinderen, die thans een nnpn bare lagere school bezoeken, de inschrijl ving op de genoemde tijden ook kan plaats hebben bij het hoofd der schoo? waar het kind thans geplaatst is. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Leiden, 9 Januari 193?UrSemeeSte]7'45 .VAN STRIJen, Secretaris. LEEREN STIL TE ZIJN. Men klaagt allerwege, dat het leven te genwoordig vol van rumoer is en over druk. Dat dit juist is behoeft geen betoog. De ouderen onder ons zullen, te midden van dat rumoer en overladen van die drukte, hun ouders benijden, die het in hun leven zoo rustig hadden, wier leven op dat van een enkele uitzondering na, zoo kalm voortkabbelde van het ééne jaar in 't andere. Op hun grafsteenen staan mis schien de traditioneele woorden gebeiteld: Hier rust in vrede ze mogen in vrede rusten, de meesten hunner hebben ook in vrede geleefd. Natuurlijk heeft aan hun rust destijds ook wel één en ander ontbro ken op dit onderaardsche is nu eenmaal niets volmaakt maar vergeleken bij de omstandigheden, waaronder het men- schengeslacht onzer dagen leeit, mag men toch van hun rust en hun vrede zéggen, dat deze niet verre waren van het maxi maal bereikbare. Inmiddels is het alles anders geworden. Op de straten wordt het verkeer steeds drukker en Ingewikkelder. In de huizen is het rumoeriger geworden. De rust der bureaux is reeds lang verbroken. Waar men ook komt overal is het drukker geworden. Maar uit zichzelf is dat niet geschied. Het is zoo geworden, omdat de menschenwereld zelf blijkbaar niet anders heeft gewild. Waaruit die wil geboren werd kunnen we hier buiten beschouwing laten. Maar. omdat de mensch voor geestelijke verdieping en verinnerlijking de stilte noodig heeft, daarom zal menig mensch onzer dagen weer moeten beginnen om te leeren stil te zijn. Een oude psalmregel drukt die gedachte ook al uit: ,,Stil te zijn met die ontzag, leer mij, Heer, dat dag aan dag." Wanneer een kind vogr 't eerst naar school gaat, naar de fröbelschool of naar de lagere school, is een van de moeilijkste dingen, die het te leeren heeft, om stil te zijn. Het is thuis altijd gewend geweest om rond te loopen, te spelen, bezig te zijn. De maaltijden waren een stil-zijn's-pres- tatie, die vaak niet geleverd kon worden, want nauwelijks was het bordje leeg of de kleine glipte van den stoel af om het spel te hervatten. En zoo in vrijheid gedres seerd, komt het op school en moeten leeren om stil te zitten, zoolang de les duurt. Wat een moeilijke taak: hoe zwaar valt het om te gehoorzamen. Gelukkig helpt de indruk van de nieuwe omgeving en het ontzag voor de onderwijzeres het over de moeilijk heid heen. Maar sommige kinderen leeren het bijna nooit of slechts ten koste van straf. Nu is het stille zijn van ons ouderen natuurlijk een geheel ander stil zijn; het is innerlijk; het stelt echter eischen, die zekerlijk niet gemakkelijker zijn. De mensch wordt als een kind naar de school des levens gezonden, ook om daar te leeren stil te zijn. Door dat stil zijn wordt een zelfbeheersching openbaar, die niet anders dan rijke vrucht kan dragen in het leven; wordt ook een overgave des levens open baar aan de Goddelijke liefde, die het leven op hooger plan zet tot eigen zegen en tot verheerlijking van die hoogste liefde Dat zijn de fundamenten, waarop dat stil- zijn rust: zelfbeheersching en de overgave in het geloof. Het leven is niet zoo eenvoudig ais het er uit ziet, ofschoon de manier, waarop heel wat menschen in onze dagen door het leven gaan zou doen vermoeden, dat het wél eenvoudig is. Integendeel, het is zeer ingewikkeld. Het stelt voor raadselen en vragen! Het komt met tal van schier on overkomelijke moeilijkheden. Het legt de vaak, zoo zouden wij zeggen, zware lasten op. Het stelt voor verrassende wendingen. Het lijkt soms wel een doolhof. Het legt te vaak een lied uit de diepte op de lip pen. Kan iemand onder dat alles stil zijn? Hij zal het toch moeten leeren, het stille zijn met diep ontzag. Hij zal het ook leeren in de zelfbeheersching, die eigen wenschen en willen weet te subordineeren; hij zal het leeren. wanneer hij het „eigen- ik" weet te kruisigen in het geloof, dat de hoogere leiding van het leven het beter weet dan hijzelf het met alle bereikbare mogelijkheden weten kan. Wie het zóó mag zien, die wordt als het kind, dat zijn ouders lief heeft en daarom, als de weg der ouders den eigen weg kruist, stil den weg der ouders gaat, omdat het ervan overtuigd is, dat die weg beter is, ook al blijkt dat aanstonds niet duidelijk. Is het geen eeretitel, wanneer we spre ken van den stillen lijder: neergelegd, weken, maanden misschien op het ziek bed? De tijd der opstandigheid is voorbij de tijd van het stille dragen is gekomen. In de levens-lijdensschool heeft hij het stil zijn moeten leeren. Maar hij heeft het geleerd en voortaan wordt hij, om zoo te zeggen, door het lijden gelouterd. Zullen we die school van het lijden per sé noodig hebben? Of zal de enkele school van het leven voor ons voldoende zijn? Ze zal dat wezen, wanneer we bedenken, dat ieder menschenkind naar de school des le vens gezonden wordt ook om daar te leeren stil zijn. Wie ernstig het neemt met zijn taak, omdat hij de noodzakelijkheid daarvan beseft, die zal de taak ook naar zijn beste krachten volbrengen. Wie de noodzakelijkheid van het leeren stil te zijn erkent, die zal het leeren en zijn eigen leven zal er door worden verdiept en ver innerlijkt. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. Voordracht van dr. mr. J. W. Verburgt Voor de Maatschappij der Nederlapdsche Letterkunde trad gisteravond Mr. j. W. Verburgt op met het onderwerpHet leven van Jan Pietersz. Dou als burger, land meter, wijnroeier en notaris van Leiden, 15731635, toegelicht uit zijne handschrif ten en werken. Spreker begon zijn voordracht met het noemen der door hem gebruikte hand schriften en gedrukte bronnen, waarvan het handschrift: „Bouchouder van den staet mijns goets mitsgaders de goederen, die mijn laetste huysvrouwe Iosyna de Sadelaer in houwelijck aen mijn heeft ge bracht, mitsgaders de ommestandicheden van dien, twelck gehouden wart als auten- tyc ende daerom mit desen op den vierden December 1607 bevesticht, bij mij J. Pietersz. Dou" in de eerste plaats genoemd werd. Dit handschrift, in 1930 door het Gemeente-acief van Leiden ten geschenke ontvangen van den Heer W. C. van der Sleyden, oud-burgemeester van St. Phi- lipsland. was de aanleiding tot deze voor dracht, waarin achtereenvolgens het par ticuliere en het ambtelijke leven van Dou werd behandeld. De naam Dou van den landmeter Jan Pietersz. Dou en van den schilder Gerard Dou hebben niets met elkander uit te staan; bij den landmeter is hij familie naam, bij den schilder patronymicum. Jan Pietersz. Dou, geboren in 1573 uit het huwelijk van den kuiper Pieter Arentsz Dou en Diewertgen Harmansdochter, legde zich op zijn 17de jaar toe op de cijferkunst en de geometrie en kon in 1594 door de bestudeering van de zes eerste boeken van Euclides in het Hoogduitsch en in het Fransch een goeden grond voor zijn kennis verkrijgen. Al de vraagstukken, die hij van 1592 tot 1596 oploste, stelde hij in 1603 te boek in zijn handschrift: „Den Hutspot der Geometrya". Hij huwde in 1598 met Maritgen Louwe- risdochter van Zegwaard, die in 1603 overleed; een tweede huwelijk ging hij aan in 1607 met Josyna de Sadelaer, een doch ter van een aanzienlijk koopman uit Gent, uit welk huwelijk tien kinderen sproten, Dou behoorde tot den gezeten burgerstand én zag zijne bezittingen, vooral na zijn huwelijk toenemen, zoodat hij dan onder de meer gegoeden dient gerekend te wor- den. Snreker noemt vele bewijzen van zijne gegoedheid: vermeldt, dat hij tot de Veer- j tigen van Leiden gekozen werd; bewijst, dat hij tot de Remonstranten behoorde en beschrijft zijne gevangenhouding in 1623, omdat hij verdacht werd deel te heb ben aan de samenzwering, gesmeed tegen Prins Maurits. Hij overleed den 5den Augustus 1635. Overgaande tot zijn ambtelijk leven, werden zijn landmeterschap, dat hij uit oefende van 1597 tot zijn dood en zijn boe ken, die hij óf met Jan Sems, landmeter van Friesland, óf alleen schreef, behandeld. Zijn meest bekend werk was: „De ses eer ste boucken Euclidis. Van de beginselen ende fondamenten der Geometri", uitge geven in 1606 te Leiden door Jan Bouwensz. op de Hooglandsche Kerkgracht. Dit leer boek voor meetkunde beleefde negen druk ken. Vervolgens stond spreker stil bij de honderden kaarten van J. Pietersz. Dou en bii zijn landmeetkundige werkzaamheden, van welke degene, die betrekking hebben op de vergrooting van Leiden in 1610, op de waterverversching der stad en op de Vroonwateren in het bijzonder vermeld werden. Het ambt van wijnroeier oefende Dou uit vanaf 1598, welke functie het meten van den wijn betrof in verband met den wijnaccijns. Het notarisschap was van zijn drie amb ten wel het minst op den voorgrond ko mende; van zijn notariaat, sedert het jaar 1618. bestaat slechts één deel protocollen, loopende tot 1635. Spreker noemde Jan Pietersz. Dou een self-made. man. die groote verdienste heeft gehad, omdat hij de meetkunde tot groote- re hoogte bracht en de uitvinder was van landmeetkundige instrumenten, welke in zijn tijd en daarna tot groot nut waren; een Leidenaar die meer belangstelling en bekendheid ruimschoots waard is. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: „Eensgezindheid", Trompstraat 6, Lei den. Handel in sigaren, sigaretten, tabak en aanverwante artikelen. Eigenaar: J. N. de Groot, Leiden. LEIDSCHE BURGERWACHT. A.s. Maandagavond om halfnegen zal aan onderstaande leden der Leidsche B.W. in de Schietzaal het diploma worden uit gereikt van den Kon. Nat. Bond voor Red dingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje-Kruis": D. Bergman, S. M. Brugmans, D. Haverkorn, G. Kremer, W. A. Langenbroek, J. van Leeuwen, N. van Leeuwen, L. C. Segaar, J. van Staveren, C C. van Thiel en S. A. Tomeij. BINNENLAND. I Voorloopïg verslag der Eerste Kamer over rijkssteun aan de gemeenten. (Bin- 1 nenland, 2e Blad). De voortgezette vergadering der Provin ciale Staten van Zuid-Holland. (Ie Blad). I I Het wrak van de „Stanfries IV" ten Zui- den van Breezand gevonden. (Gemengd, 2e Blad). Goede prestaties der Nederlandsche schaatsenrijders te Davos. (Sport, 4e Blad). BUITENLAND. Briand heeft zijn ontslag gevraagd als Fransch minister van buitenl. zaken. Dit is echter nog niet aanvaard. (Buitenl., Ie Blad). Rondom de verlenging van Hindenburg's ambtstermijn. (Buitenl., Ie Blad). Overleden is de vroegere Engelsche la bour-minister William Graham. (Buitenl., Ie Blad). Bulgarije en Oostenrijk in financieele moeilijkheden. (Buitenl., Ie Blad). EEN AFSCHEID BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Hedenmorgen te ongeveer 11 uur heeft in de 1ste klasse wachtkamer, welke niervoor gereserveerd was, het spoor- en treinpersoneel van den heer De Vries, controleur der plaatskaarten aan het sta tion alhier, bij het verlaten van den spoorwegdienst afscheid genomen. Van zijn ongeveer 35-jarige dienstvervulling is de heer De Vries 14 jaar in Leiden ge weest, zoodat hij bij het reizend publiek zeer bekend was. Tot gistermiddag waren wij er vast van overtuigd die vraag ontkennend te moe ten beantwoorden. Maar hetgeen wij toen op het Levendaal hebben gezien, heeft ons van meening doen veranderen. Boven staande foto toont het afschuwelijke monster, dat gistermiddag uit de borre lende brei-achtige massa, welke Leven daal heet, is opgestegen en begrijpelijker wijs groote belangstelling trok. Een nader door ons ingesteld onderzoek heeft uitge wezen, dat het ondier vervaardigd was door een ondernemend Levendaal-bewo ner, die aldus de stank, welke uit deze vieze gracht gedurig opstijgt, heeft willen symboliseeren. Een origineel denkbeeld, dat wij met de plaatsing van deze foto gaarne beloonen! Intusschen wachten de omwonenden vol ongeduld op den Leidschen Siegfried, die den Levend aal-draak zal verslaan! EXAMENS PAEDAGOGIEK. Voor de alhier afgenomen examens pae- dagogiek M. O. akte A zijn geslaagd P. Bosdijk te Voorburg, J. van Overbeeke te Delft, A. van Rosse te Rotterdam, en voor j akte B: C. de Jeu te Zwolle, T. v. d. Have te Rotterdam, S. J. S. Schipper te Delft en A. M. Snoek te Rotterdam; voor de Nadat hij met een auto van huis was akte B is geslaagd de heer J. van Oort te gehaald, werd de heer De Vries door de Rotterdam. commissie binnengeleid, waar reeds ver- De heer H. de Vries. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen Idisch Recht de heer D. H. L. Apontoweil .(Den Haag). Morgen herdenken onze stadgenooten M. G. Vinkestijn en mej. A. P. van Duu- ren, wonende Nieuwe Beestenmarkt 11. het zeldzame feit, dat zij voor 55 jaar zich als „ondertrouwd" lieten inschrijven bij den Burgerlijken Stand, waarna hun hu welijk op 23 Januari 1877 werd voltrok ken. f De thans 81-jarige bruidegom, die gedu rende vele tientallen jaren in zijn tegen woordige woning het vak van koper- en blikslager uitoefende, mag zich nog steeds in een goede gezondheid verheugen. Een circa 8 jaar geleden opgeloopen bloedver giftiging, waarvan hij een stijve hand heeft overgehouden, is echter de oorzaak geweest, dat hij zijn ambacht heeft moe ten neerleggen. Hun huwelijk werd geze gend met 12 kinderen, waarvan er nog tien in leven zijn. Sinds hun gedwongen werkloosheid, deelen de oudjes hun kraakzindelijke woning met een der doch ters, die een wasch- en strij kinrichting drijft en die, daarbij ter zijde gestaan door de overige kinderen, alles doet om haar ouders een zoo prettig mogelijken levensavond te bezorgen. Moge deze, onder het genot van een goede gezondheid, nog vele jaren verlengd worden.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1