Lugdunum tegen Alphen U.V.S. I-A.S.C. I U.V.S. II-A.S.C. II SPORT. U.V.S. SPORTPARK ZONDAGMIDDAG 2 UUR: OEFENWEDSTRIJD GEWONE PRIJZEN TERREIN ACHTER „POMONA" INGEZONDEN. ONZE BRIBGE-RUBRIEK. VOETBAL. KON. NED. VOETBALBOND. PROGRAMMA VOOR MORGEN. Af deeling I, 1ste klasse: H. V. V. 'tGooi; SpartaK. F. C.; Stormvogels West-Frisia. 2de klasse A: HaarlemBloemendaal: W. F. C.Al cm aria Victrix. 2de klasse B: ZandvoortBaarn; Her culesZeeburgia (A. van Tessel); D. E. C. E. D. O. 3de klasse D: AmsvordeZeist: Culem- borgHolland; D. O. S.Z. N. C. 4de klasse C: S. D. S.Rodi; Swift T. H. B.; S. L. T. O Rivalen. Af deeling n, 1ste klasse: V. U. C.H.F.C. 2de klasse A: O. N. A.—Steeds Hooger (C. Holstein)O. D. S.—D. H C. (Ir. W. C. Kool); OvermaasUnitas (M. J. Boas); ExcelsiorR. F. C. (A. P. de Lang)S. V. V. Vios (S. H. v. d. Kraats). 2de klasse B: NeptunusD. C. L, (J. H. Vermeer); C. V. V.Fortuna; V. D. L. Quick. 3de klasse A: U. V. S.—A. S. C. (G. Vis ser); AlphiaR. V. C. (R Th. Francot); BodegravenHillinen. 4de klasse A: Vogel—Zwart-Blauw (I. S. den Arend)Leidsche BoysV. C. S. T. J. Zalme). 4de klasse B: S. V. C.Moordrecht (M. E. Rovers); O. B.H. D. V. (A. Stouthan- del). Reserve 3de klasse A: U. V. S. 2A. S. C. 2, 11 uur (C. Aarsen); D. H. C. 3Laak kwartier 2 (A. W. Spermon); R. V. C. 2 Delft 2 J. A. de Haan)H. V. V. 4—ADO S (P. Harkman). Reserve 3de klasse D: Hercules 2O.N.A. 2 (A. J. Ulrich)Zeist 2—Velox 3 (J. H. J. van Doorn) Reserve 3de klasse E: Leerdam 2D.O.S. 2 (J. J. Boekaar) r U. V. V. 3Hercules 3 (J. H. J. de Bruin)Voorwaarts 2Alphen 2 (V. Tunzi). Afdeeling III, 1ste klasse: Tubantia Robur et Velocitas; Z. A. C.Vitesse; Go AheadP. E. C.; EnschedéWageningen; A. G. O. V. V.—Heracles. Afdeeling IV, 1ste klasse: N. O. A. D. Longa (J. v. d. Dungen)P. S. V.N. A. C.; B. V. V.Bleijerheide (Ridder van Rap- pard): De Valk—M. V. V. (P. Koster). Afdeeling V, 1ste klasse: Leeuwarden F V. C. (S. Velleman); VelocitasFries land (F. Straatman)G. V. A. V.—Alcides (H. L. Beeloo); VeendamBe Quick (J. J. Boswijk)AchillesFrisia. VAN OVERAL. Deze Zondag is oorspronkelijk bestemd geweest voor het inhalen van achterstal lige wedstrijden, doch behalve voor de eerste klasse van afdeeling n en voor de derde klasse is het programma weinig minder omvangrijk dan tevoren. De competitie-leider wil Ajax en haar enormen aanhang blijkbaar nog 'n oogen- blik in spanning laten en hij heeft de hoofdstedelijke club daarom rust gegeven. De interesse concentreert zich dus op den strijd tusschen de degradatle-candidaten, die met onverminderde felheid blijft voort woeden. Sparta speelt op Spangen tegen K.F.C., terwijl H.V.V. bezoek krijgt van 't Gooi en ingrijpende wijziging der situ atie is dus mogelijk, al achten wij haai niet direct waarschijnlijk, Zou Sparta ver liezen van de Koogers en H.V.V. beide punten veroveren tegen de ploeg uit Hil versum, dan zou de positie der Rotter dammers, met nog slechts vijf wedstrijden te spelen, waarlijk heel penibel worden! Zou Maar het is een feit dat Sparta op eigen grond zelfs voor de sterkste elf tallen een gevaarlijke tegenpartij is en daar gewoonlijk wel een of meer puntjes uit het vuur weet te sleepen. Waarschijn lijker komt het ons daarom voor dat Spar ta morgen wint van K.F.C.. er althans tegen gelijk speelt en dat 't Gooi met klein verschil zegeviert over de ploeg, die eens (lang geleden) den naam „Groote Haagsche" met eere te dragen vermocht! RECLAME. Bezoekt ZONDAG a.s. om TWEE UDR den eenigsten Competitiewedstrijd OM 11 DUB Prijzen der plaatsen 50, 35, 25 en 15 cent Opening der loketten 10H uur Rijwielstalling o. h. terrein verplichtend ill Oct Terrein Kanaalweg 1666 Waardoor het verschil tusschen de staart- clubs kleiner wordt dan ooit. Stormvogels ontvangt West Frisia en gezien de resul taten van verleden week moet men al zeer optimistisch zijn om den IJmuidenaren 'n kansje op succes te durven voorzeggen. Voor de derde klasse D heeft Alphen competitie-rust, welke gelegenheid zij ge bruikt door hier ter stede een oefenwed strijd tegen Lugdunum te spelen. Ook de vierde klasser Hillegom krijgt tijd om op adem te komen. .8 8 Een wedstrijd slechts voor de eerste klasse van afdeeling II. Maar dan ook een buitengewoon belangrijke, die voorloopig over de bezetting der laatste plaats zal beslissen. Met evenveel punten uit 12 wed strijden staan de kansen voor H.F.C. en V.U.C. gelijk en alleen het voordeel van eigen terrein doet de Haarlemsche paple ren iets stijgen boven die der Haagsche zwart-witten. Voor de derde klasse A vindt in het U.V.S.-sportpark hier ter stede een plaat selijke ontmoeting plaats usschen U.V.S. en A.S.C. Beide clubs komen in een ge wijzigde opstelling uit en het is teleur stellend dat dit bij beide het gevolg is van een schrikbarend tekort aan produc tiviteit. Veel doelpunten behoeft men mor gen in dezen kamp niet te verwachten, maar wij gelooven toch dat het er danig zal spannen. A.S.C., dat Welsenes inplaats van De Ruiter als rechtsbuiten zal hebben moge momenteel vrij veilig staan, zij kan de doelpunten toch uitstekend gebruiken, terwijl de blauw-witten nog steeds in het hoekje zitten waar de slagen vallen. Met een voorsprong van twee punten op de hekkesluiters dienen de U.V.S.-ers de uiter ste krachten in te spannen om tot positie verbetering te komen. Dat die poging mor gen met succes zal worden bekroond be twijfelen wij. Alphia speelt tegen R.V.C., waarvan zij kan winnen. De aanvankelijk vastgestelde ontmoeting HillinenG.S.V. is afgelast. Thans gaat Hillinen bij Bodegra ven te gast, waar zij het zwaar te verant woorden zal krijgen. Met een kleine over winning zullen Van Waveren c.s., waar schijnlijk heel blij mogen zijn. Voor de vierde klasse A komt Leidsche Boys binnen de lijnen tegen V.C.S.T., dat voor onze stadgenooten te sterk zal blij ken te zijn. In de res. derde klasse A gaat de match U.V.S. nA-.S.C. II aan den kajnp der keurkorpsen vooraf en ook dit kan een aantrekkelijke ontmoeting worden. U.V.S. II slaan wij over het algemeen wat hooger aan en de blauw-witten verdedigen boven dien hun kampioenskans, maar als de rood-zwarten inderdaad verschijnen in de Woensdag door ons vermelde opstelling dan weten wij het zoo nauw nog niet. Alphen II trekt naar Voorwaarts II om er twee punten rijker te worden. Het is niet onwaarschijnlijk dat in het Oosten reeds morgen practisch het lot van Z.A.C. als hekkesluiter wordt voltrok- kn. Zelfs in Zwolle zien wij haar sneuve len tegen het overigens evenmin sterke Vitesse en men kan zich nauwelijks voor stellen hoe een elftal als dat van Z.A.C. in staat zou zijn daarna nog minstens vier punten op haar concurrenten in te loopen. Tubantia en Robur, die nog evenmin vol komen veilig zijn, trekken in Hengelo tegen elkaar van leer, waarbij ons een punter.- verdeeling waarschijnlijk voorkomt. In De venter handhaaft Go Ahead haar leiden de positie tegen P.E.C.. terwijl Enschede haar op de hielen volgen blijft door een zege over Wageningen. A.G.O.V.V. is Zon dag zoo goed als kansloos geworden dooi de nederlaag tegen de club van Van der Heiden, maar zij moet toch bij machte worden geacht om in Apeldoorn over Hera cles te triomfeeren. In het Zuiden heeft Eindhoven morgen rust en Noad gaat haar in puntental be naderen door een zege tegen Longa. Hoe echter zal het resultaat luiden van den grooten kamp te Eindhoven tusschen P.S.V. en N.A.C.? Het pad der kampioenen gaat tegenwoordig niet over rozen en zoo als wij al eerder opmerkten dreigt er iede- ren wedstrijd gevaar voor hen. De tijd. dat zij voetstoots overwinning op overwinning boekten is al ver voorbij. Dat wij haar voor morgen toch nog de mooiste kans geven moge geweten worden aan het terrein voordeel. Een andere reden, die reeds bij voorbaat de schaal naar eenigerlel zijde zou doen overslaan zien wij niet! B.V.V.— Bleyerheide zou wel eens een draw kunnen worden. In Valkenswaard krijgt De Valk tegen M.V.V. haar tiende nederlaag te boe ken. 8 Het Noorden brengt successen van Leeu warden, Velocitas en Veendam, zonder dat deze clubs tegen respectievelijk F.V.C., Friesland en Be Quick op veel tegenstand zullen stuiten. Meer spanning en gelijk waardigheid mag verwacht worden in Gro ningen tusschen G.V.A.V. en Alcides. Wij voorzien een puntenverdeeling of een kleine overwinning van de thuisclub. De later ingelaschte wedstrijd AchillesFrisia schijnt op een zege der Assenaren te zul len uitloopen. RECLAME. 1640 de leiders der 3e kl. D. afd. I Verplichte rijwielstalling op het terrein k 30 cent. LEIDSCHE VOETBALBOND. Programma voor morgen. Ie klasse. Alphen 3Roodenburg 1, 2 uur, P. Kruit: A.S.C. 3Lugd. 2, 10 u., O. van Vliet: U.V.S. 3—L.F.C. 2. 10 uur, P. de Boer; D.V.S. 2—D.S.O. 1, 2 uur. F. Bur- gerjon. 2e kl. A: Leidsche B. 2—T.O.NA. 1, 11 uur, Th. Plantfeber; R.Ci. 2Alphia 3, 12 uur, J. Teske; Lugd. 3U.V.S. 4, 10 uur (bij-terrein) F. Boom. 2e kl. B: D.V.S. 3—L.D.W.S. 2, 12 uur. P. Graafmans: Roodenb. 2Alphia 4„ 1 uur, H. Gordijn; L.F.C. 3—Alphen 4, 12 uur, J. de la Rie. 3e ld. A: R.C.L. 3—D.S.O. 2. 2 uur. J. v. d. Llsel; Burgerveen 1Lugd. 4, 2 uur, omgezet, P. J. Schniedewind; Roodenb. 3 Leidsche B. 3, 10 uur. A, van der Hoogt, 3e kl. B: A.S.C. 4Alphia 5. 12 uur. C. J. Regels; D.V.S. 4Lugd. 5, 10 uur, P. van der Valk; KagiaT.O.N.A. 2. 2 uur, A. Hillebrand. 4e kl A: Lugd. 9Alphen 6, 12 uur (bij terrein), W. de Vrind; L.F.C. 8—U. V.S. 6, 10 uur. L. van Leeuwen: Sportman 2 Lugd. 7, 2 uur. C J. Caspers; L.F.C. 6 L.D.W3. 3. 2 uur. J. Stouten. 4e kl. B: Alphia 6Lugd. 6, 12 uur, H. van der Nat; U.V.S. 8Burgerveen 2, 12 uur. J, van Es; Lugd. 8D.S.O. 3. 2 uur (bij-terrein), M. Marcus: Sportman 3 U.V.S. 7, 11 uur, T. Gressie. Overzicht. Nu de feestdagen voorbij zijn, komt de competitie-leider van den L. V. B. weer met een mooi vol program voor den dag en kan de voetballende jeugd zich weer naar hartelust geven aan haar sport. Een geweldige spanning is aan den kop van de eerste afdeeling ontstaan door het driemaal achtereen verliezen van L. D. W. S. I. Een zeer belangrijke wedstrijd vindt plaats te Alphen, waar Alphen III en Roodenburg I zullen uitmaken wie met de beste kansen den strijd om het kam pioenschap zal blijven voortzetten. Wij kunnen hier geen voorspelling doen en wachten maar liever af. A.S.C. III zal het thuis tegen Lugdunum II niet kunnen houden, evenmin als U.V.S. III, dat L.F.C. n te gast krijgt. DV.S. II speelt thuis tegen D.S.O. I, dat den laatsten tijd nog al afgezakt is, doet heusch alle hoop nog niet mag laten varen. De tweede klasse A brengt een strijd tusschen de leiders der afdeeling: Leid sche Boys II en T.O.N.A. I. De ploegen lijken zóó aan elkaar gewaagd dat iets te voorspellen hetzelfde als er naar ra den beteekent. Missïhten doet het ter rein-voordeel nog iets ten gunste van Leidsche Boys II. R.C.L. II moet nog steeds trachten van de onderste plaats af te komen. Nu tegen Alphia m zal het dunkt ons moeilijk gaan. Lugdunum III zal thuis van U.V.S. IV moeten winnen om in the running te blijven. U.V.S. IV laat zich echter niet zoo gewillig slaan en meer dan een punten-verdeeling zien wij er niet van komen. 2 B brengt D.V.S. Hl thuis tegen L.D.W.S. II. De groen-zwarten staan No. 2 op de ranglijst. Alles zullen zij tegen L.D.W.S. in het werk moeten stellen om zich op deze plaats te handhaven. Roo denburg II krijgt bezoek van Alphia IV. Verliest Alphia IV dezen wedstrijd, dan ziet het er voor haar niet rooskleurig uit, daar de kans om van de onderste plaats te komen belangrijk zou verminderen. L.F.C. III zal haar goede kans die zij nog steeds heeft niet aan Alphen IV prijs geven. Voor 3 A zal R.C.L. III den strijd aan binden tegen D.SO. II. Wellicht voor de Racing een gelegenheid zich door een Heine overwinning van de onderste plaats te werken. Lugdunum IV heeft in deze afdeeling de leiding, welke zij tegen Bur gerveen I wel zal weten te handhaven. Roodenburg III kunnen wij tegen Leid sche Boys III weinig kans geven, temeer, waar voorde Boys de kampioenskansen nog lang niet zijn verkeken. In 3 B zien wij in A.S.C. IV—Alphia V twee gelijke krachten tegen elkaar ge plaatst, waar misschien dan ook een pun tenverdeeling de uitslag zal zijn. D.V.S. IV vindt in het leidend Lugdunum V een te sterke partij om daar een winstpuntje van te veroveren. Kagia kan thuis beide puntjes tegen T.O.N.A. II in de wacht slepen. 4 A brengt den eersten wedstrijd voor Lugdunum IX tegen Alphen VI. Ook L.F.C. VIII komt voor het eerst in het veld en wel tegen de leiders der afdee ling U.V.S. VI. Sportman II krijgt bezoek van Lugdunum VII, tegen wie zij niet zal zijn opgewassen. L.F.C. VI ontvangt thuis L.D.W.S. III, welke laatste de beste pa pieren heeft en mogelijk ook nu aan het langste eind trekken. 4 B brengt Lugdunum VI op bezoek bij Alphia VI. De meerdere schotvaardigheid der groen-witten zal de schaal wel naar den kant van Lugdunum doen overhellen. U.V.S. VIII zal het thuis tegen Burger veen II niet kunnen houden. Lugdunum vm en D.S.O. ni zullen de puntjes dee- len, terwijl Sportman Hl een klein kansje heeft tegen U.V.S. VII. 8 De vereeniging L.D.O. te Zoetermeer is ontbonden. Alle tegen L.D.O. gespeelde wedstrijden zijn reglementair ongeldig verklaard. De tweede klasse A die daardoor tot 6 deelnemende elftallen is teruggebracht, zal nu l'/i competitie spelen. KORFBAL. NEDERLANDSCHE KORFBALBOND. Programma voor morgen. West I Noord: Koog Zaandijk—Hercu les; Westerkw.—D.T.V. West I Zuid: Fluks—Deetos; H.K.V.—D. K.C.; Volox't Zuiden. Oost I A: Z.K.C.—Rapiditas; Hellas Noviomagum. Oost I B: W. BlauwH.K.C.; Achilles D.O.S. West n A: ExcelsiorVolharding; D.T. V. 2—BI. Wit; O toBaerne. West II B: Eendracht—Luto; R. Tekca— A.W.; Z.K.V.—W.kw. 2. West II C: 't Zuiden 2—H.B.S.; O.S.C.R. Rozenburg. West H D: Rood WiV-Ai.O.; Sellicha— Regenboog. West III G: Ready—ter Gouw; H.S.V. 2 Emma. (O.M.). Overzicht. Fluks krijgt morgen een zware taak. Want als zij het goed wil doen, moet zij Deetos een veer uit den staart trekken en dat zal de Dordtsche club nu niet direct toelaten. Deetos heeft nog altijd de beste kansen voor de eerste plaats. Maar de Dordtsche club heeft niets meer te verspe len. Doet zij dat wél dan stijgen de kan sen van Het Zuiden en H.K.V., en zou het kunnen gebeuren dat de Dordtenaren in den eindspurt nog door een dezer twee vereenigingen werden gepasseerd. Dat alles zal er toe bijdragen dat de Dordtsche spelers morgenmiddag op het terrein aan het Nieuwe Kanaal hun beste beentje zul len voorzetten. Dat zal Fluks natuurlijk ook doen, maar of het Fluks zal gelukken als beide twaalftallen hun krachten ge heel ontplooien om stand te houden, dat betwijfelen we toch. We verwachten eerder een Dordtsche overwinning, ook al zal een verrassing niet onmogelijk zijn. HK.V. zal wel zorgen dat haar verblijf op de tweede plaats bestendigd blijft. De Hagenaars hebben op eigen terrein slechts éénmaal verloren en daar verder nog geen punt verspeeld. Tegen D.K.C. zullen, zij ook wel geen verliezen lijden. Evenmin za! Het Zuiden, dat zijn kansen de laatste weken weer heeft zien stijgen, van Velox willen verliezen. Bij vroegere wedstrijden Gp het Schuttersveld had Het Zuiden met Velox harde noten te kraken. Maar Velox is dit seizoen veel minder strijdvaardig dan voorheen, zoodat ditmaal de club uit zuidelijk Rotterdam wel geen bezwaren zal ondervinden bij het behalen der overwinning. In Noord-Holland komen de nummers 1 en 2 in het strijdperk. Koog-Zaandijk praepareert zich zoo zoetjes aan op de kampioenswedstrijden. De Zaankanters kunnen daarmede voortgaan in den wed strijd tegen Hercules. En misschien is D. T. V. hen bovendien nog terwille door Westerkwartier zóóveel tegenstand te bie den dat het evenals bij de eerste ont moeting tusschen deze clubs op een gelijk spel uitloopt. Ook in het Oosten zijn slechts beschei den programma's vastgesteld. In Zutphen wordt de plaatselijke ontmoeting ge speeld, welke Rapiditas, gezien haar suc ces van den laatsten Zondag, misschien wel kan winnen. Hellas zal niet veel moeite hebben om zich, tenkoste van het zwakke Noviomagum, met twee punten te verrijken. In Twenthe zal D.O.S. haar positie goed kunnen versterken door in Almelo van AchiUes te winnen. WIELRENNEN. „SWIFT". Morgen zal de tweede wedstrijd der liometrain-competitie gereden worden om het Olympic frame. Deze wedstrijd zal gaan over 1 K.M. Aanvang van den wedstrijd 10.30 u. in het clublokaal van den heer J. v. Meizen. SCHAATSENRIJDEN. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE DAVOS. Goede prestaties der Nederlanders. Gisteren zijn te Davos de internationale wedstrijden begonnen. Het sneeuwde en het dooide licht. Gere den werd over een afstand van 3000 Meter om den prijs van Davos. De vrouwelijke deelnemer, de Poolsche rijdster mevrouw Nehringowa, legde den afstand af in 6 min. 39.2 sec., hetgeen de snelste tijd is door een dame tot heden gemaakt. De uitslagen luiden: 1. Thunberg (Finland), 5 min. 19.2 sec. 2. Blomquist (Finland), 5 min. 23.2 sec. 3 en 4. Keetman (Nederland) en Riedl (Oostenrijk), beiden een tijd van 5 min. 25.2 sec. 5. Heiden (Nederland), 5 min. 26.2 sec. 6. Koops (Nederland), 5 min. 33.8 sec. 7. v. d. Ruit (Nederland), 5 min. 42 sec. 8. Kalbergzyk (Polen), 5 min. 43.6 sec. 9. Barwa (Duitschland), 5 min. 46.2 sec. 10. Ben Blaisse (Nederland). 5 m. 48.8 s. 11. Etvoes (Hongarije). 5 min. 51.2 sec. 12. Schenk (Nederland), 5 min. 56.4 sec. Heden worden de wedstrijden voort gezet. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE DOKTOREN TE KATWIJK. Mijnheer de Redacteur, Het volgende zag ik gaarne in Uw ge waardeerd blad opgenomen; ik dank U bij voorbaat voor Uw bekende welwillenubJd. Sedert jaren bestaan hier Zieken-fonJsen verdeeld onder de plaatselijke doktoren, welke vele duizenden leden tellen. Nu blijken deze doktoren zich te hebben aangesloten bij de Maatschappij van Ge neeskunde voor Haarlemmermeer en Om streken, met het gevolg dat de leden van de plaatselijke fondsen thans bij genoemde Maatschappij worden ondergebracht, cc t:r voor het meerendeel hunne contributie met 10 tot 100 pet. verhoogd zien. De boden, die veel, zoo niet alles tot uitbreiding van het ledental hebben bij gedragen, zien daarentegen hun loon met ongeveer 40 pet. verminderd, wat de ver hoogde contributie in geen geval kan com penseeren. Nu vraag ik mij af, of onder de huidige tijdsomstandigheden, waar vele van de ior.dsleden hunne inkomsten belangrijk zien afnemen, of wel werkloos zijn, aan verhoogde contributie zelfs maar gedacht had mogen worden, dan wel of zulk eene verhooging gemotiveerd is. Ik geef het ter beoordeeling aan iederen Katwijker, of de geneesheeren alhier bij de oude regeling geen voldoende bestaan konden vinden. Waar in dezen crisistijd vele fondsleden niet bij machte zullen blijken, de verhoogde contributie op te brengen, met het onver mijdelijk gevolg, dat zij te eeniger tijd van geneeskundige hulp verstoken zullen blijven, zou ik willen vragen of de organisaties van de arbeidersklasse b,v. de Besturenbond geen tegenmaatregelingen zouden kunnen treffen. In elk geval lijkt mij een steun- actie van de zijde der Katwijksche inge- zetenen voor, die fondsleden., die werkloos of zoo goed als van inkomen verstoken zijn, alleszins noodzakelijk. Inmiddels teekent met de meeste hoogachting, Uw abonné K. Dijkdrent. Katwijk aan Zee, 7 Jan. 1932. xc. HET KLEÜRBOD NA PARTNER'S SANS ATOUT. Dit is een kwestie waarover de Bridge geleerden langen tijd gevochten hebben en hier en daar nog vechten, n.l. op welke sterkte of liever op welke zwakte een kleur- bod gedaan moet worden na een Sans Atout opening van den partner. In de oude dagen van Auction Bridge, waarbij zoo laag mogelijk geboden kon worden aangezien toch alle behaalde trek ken medetelden voor het behalen van de Manche, was het tweebod op zijn plaats zoowel om een sterk spel aan te dulden waarbij de bieder van opinie was dat die kleur betere kansen bood tot het behalen van de Manche, dan wel om een zeer zwak spel aan te duiden wat voor Sans Atout vermoedelijk waardeloos zou zijn. Met een dergelijk bod werd aan de tegen partij geen enkele inlichting gegeven, ter wijl de partner wist dat om de een of an dere reden, dit bod vermoedelijk beter was dan zijn Sans Atout. Het gevolg van dit bod was dan ook als regel dat de partner paste. Dit passen had tengevolge dat het bod meer en meer de beteekenis kreeg van een zwakte bod en in de eerste jaren van Contract Bridge werd er dan ook uitslui tend deze beteekenis aan gegeven en werd aangenomen dat hoe zwakker het spel, hoe meer een wegloopbod op zijn plaats was. Een feit waarover ieder Bridge speler wel eenstemmig zal oordeelen is dat een spel als Sch x-x- Ha x-x-x- Ru 9-x-x-x-x- K1 x-x-x- een grootere waarde heeft met Ruiten als troef dan als steun voor een Sans Atout. Zitten de resteerende Ruiten normaal ver deeld, dan is het spel met Ruiten als troef 2 slagen waard, bij Sans Atout wel licht waardeloos. Bij het aangaan van een contract van 1 hooger, zou men dus nog 1 slag winst hebben. Dit is het groote, maar dan ook vrijwel het eenige argument van de voorstanders van wegloopen uit zwakte Laten wij nu de keerzijde van de medaille eens gaan bekijken. Zoodra de partner uit zwakte 2 gaat bieden, blijft de onzekerheid bestaan hoe groot die zwakte was. Indien de mogelijk heid bestaat dat hij heeft H 10-x-x-x-x- maar ook 8-x-x-x-x-, zou wellicht indien de partner Aas-Vrouw-x- van die kleur had met de andere kleuren gedekt, in het eerste geval 3 Sans Atout mogelijk zijn, in het tweede geval niet. Moet de partner nu doorbleden of niet? De theorie van de zwakte bieders is „Neen", de praktijk is veelal „Laten wij het maar eens probee- ren". Wat moet de speler met 8-x-x-x-x- nu doen? 3 in die kleur bieden? Wellicht geeft dat den Sans Atout bieder eerst recht aanleiding 3 Sans te bieden en dan is het leed niet te overzien. Volgt men strikt de theorie van passen na een dergelijk zwakte bod, waaruit dus logisch voortvloeit dat dan ook op de al lerzwakste 5-kaart 2 geboden moet wor den, dan zijn daardoor ook de tegenstan ders gewaarschuwd dat de derde hand uit gesproken zwak is, en dat dus de oorspron kelijke Sans Atout bieder vermoedelijk be kneld zit tusschen 2 min of meer krach tige spellen. De 4de hand zal dan wellicht reden hebben 2 Schoppen of Harten te bieden op een spel waarop hij na 1 Sans Atout gepast zou hebben, ten eerste omdat er wellicht een goede kans is ze te maken, en ten tweede omdat hij wellicht verwar ring kan stichten tusschen de tegenstan ders. Na het zwakte signaal van een der tegenspelers, behoeft hij niet bang te zijn ze naar een Manchebod te jagen, doch hij loopt een goede kans ze naar een te hoog bod te forceeren. Passen deze en maakt hij zijn contract dan heeft hij een nuttige springplank op de Manche gekregen. Bovendien is het niet onmogelijk dat de oorspronkelijke Sans Atout was geboden op een spel als Sch Heer-x- Ha Aas-x-x- Ru Boer-x-x- K1 Aas-Heer-Vrouw-Boer-x waarbij 1 Sans Atout gemaakt zou zijn en 2 Ruiten een groote kans van verliezen zou hebben. Contract Bridge zooals het zich heeft ontwikkeld, is een spel dat, om het doel van de Manche te bereiken, zoo hoog mo gelijk moet worden opgeboden. Om dit hooge bod te kunnen bereiken moeten partners trachten elkander zooveel moge lijk inlichtingen te geven omtrent de sterkte, de slagenwaar de van hun spel. Negatieve biedingen d.w.z. om een spel zonder kracht aan te duiden, zijn niet op hun plaats. Welke eischen moeten dan aan een spel gesteld worden waarop eei) kleurbod van 2 gedaan moet worden? Uit den opbouw van Contract Bridge, moeten wij hierbij verschillende eischen stellen voor de hoofd kleuren (Harten en Schoppen) en voorde lagere kleuren (Ruiten en Klaveren). Bij een bod van Schoppen of Harten moet de mogelijkheid bestaan dat de partner bij een extra sterk spel tot het Manchebod gaat; bij Ruiten en Klaveren is dit vrij wel uitgesloten te achten. Als minimum kracht voor Schoppen of Harten zou lk willen noemen: 1. Minstens een 5 kaart met als top- kaarten Heer-Boer of beter (doch zwakker dan Aas-Heer-Vrouw-x waarover later) indien geen andere sterkte aanwezig is. 2. Een vijfkaart met alleen de Heer of met Vrouw-Boer, Vrouw-Tien of Boer-Tien, indien daarbij eenige kracht in de bijkleuren aanwezig is. 3. Een zeskaart of langer, hoe zwak ook. Biedt men op dergelijke spellen, dan heeft de partner aanwijzing omtrent eenige kracht. Wellicht is geboden kleur juist zijn zwakte en kan hij daardoor in Sans Atout doorgaan. Wellicht heeft hij juist steun in die kleur en kan hij daar in hooger bieden. Hij zal echter zeer voor zichtig moeten zijn, het is en blijft een zwakte bod en Sans Atout steun is ver moedelijk niet aanwezig. De bieder geeft duidelijk te kennen dat hij het Manche bod onwaarschijnlijk acht. Voor Klaveren en Ruiten zou ik de eischen iets hooger, speciaal wat top- kaarten betreft, willen stellen. Manche bod in die kleuren Is toch niet te berei ken en doet men beter te passen op een spel zooals hierboven aangegeven. Op deze wijze kan aan het twee-bod in Rui ten en Klaveren een andere beteekenis gegeven worden, n.l. om een spel te in- diceeren dat wel eenige hulp heeft voor het Sans Atout bod doch geheel of groo- tendeels in de aangegeven kleur. Onder deze overweging kan 2 Klaveren geboden worden na een 1 Sans Atout met als mi nimum: Een vierkaart met Aas-Heer-Vrouw of Aas-Heer-Boer of Een vijfkaart met 2 van de 3 tophon- neurs, zonder dat verdere sterkte aanwe zig is. Is in de bijkleuren nog een Aas of Heer aanwezig, dan zal het beter zijn onmid dellijk partner's Sans Atout te verhoogen. Op spellen als Sch Heer-x- Heer-10-x- Ha x-x-x- of Boer-10-x- Ru Aas-Vrouw-x-x-x- Boer-x- K1 x-x-x- Aas-Heer-x-x-x- moet direct 2 resp. 3 Sans Atout worden geboden. In een volgend artikel zal lk de geval len behandelen waarbij sterkere kleur- spellen bij een Sans Atout bod van den partner, aanwezig zijn. 2—4

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 14