Humor uit het Buitenland. FINANCIEEL OVERZICHT. Astublief voor een cent gemengde karremels. Hier h«b ie er twee. Meng ze zelf maar! Wij veroordeelen u tot veertig iaar cn ecn dag gevangenis straf. Hebt gii nog iets te zeggen? Ta, Edelachtbare. Wilt u mijn vrouw astubheft laten weten, dat ik niet thuis kan komen voor 26 April 1967? Riid je met me mee? Nee, ik ga te voet en zal op 't eind van de straat op je wachten Grootvader; Ik ben blii, dat ie eindelijk eens geleerd hebt zachtjes de traden af te loopen. Liesje: 'k Héb niet ge- loopen. Ben langs de leuning ge gleden Die Duitsche overdreven gevoeligheid is verbijsterend Iedereen is met Kerstmis naar huis gegaan en er is geen mensch hier, van wien ik twintig mark kan leenen. En al kwam Harric Ford nou ook in hoogsteigcnzèlver? persoon uit Amerika om naar de stad te worden gereje, dan zou ik 'm laten staan. Ik ga vandaag zèlvers voor m'n plezier uit rije. Zeer berooide artist, bij een schoonheidsspecialiste „Als Ik u een schilderij geet wilt u dan mijn wenk. brauwen uitplukken? Ik wou een paar penseelen maken.' (Passing Showl. Opgewekter stemming ter beurze De invloed van den Europeeschen toestand op de Vereen. Staten Vermindering der renlabiljteit van het Amerikaansche be drijfsleven Crediethulp der Regeering Koersverbetering van Dnitscbe en andere obligation Meer belang stelling voor Kunstzijde-aandeelen. Aanvankelijk scheen het, dat de jaar wisseling ditmaal niet de door velen ver wachte opleving van zaken op de fond- senmarkt zou brengen, in tegenstelling met andere depressie-perioden, waarin de psychologische uitwerking van het begin van het. nieuwe jaar zich meestal in ster ke mate op de beurs doet gevoelen. Ook het vorige jaar hebben wij in de eerste maanden een krachtig koersherstel meege maakt. dat hoofdzakelijk steunde op de hoop, dat in 1930 het dieptepunt van de crisis bereikt was en 1931 een geleidelijke verbetering zou brengen, een verwachting die, naar men weet, niet bewaarheid ls. Het zag er naar uit, alsof de beurs, moe deloos geworden door de vele teleurstel lingen in het afgeloopen jaar, zich er niet meer aan zou wagen, vooruit te loopen op een gunstigere ontwikkeling, waarvan de eerste aanwijzingen nog steeds ontbre ken. Al spoedig hebben echter toch meer optimistische opvattingen zich kunnen doorzetten, zoodat de beurs in de afge loopen week voor het eerst een opge wekter aanzien heeft gehad dan langen tijd het geval ls geweest. Of deze betere stemming zich zal kunnen handhaven, hangt natuurlijk af van den verderen gang van zaken op politiek en economisch gebied. De houding van de New Yorksche beurs ls ditmaal weder toonaangevend geweest voor de meeste andere fondsenmarkten. Op den tweeden dag van het nieuwe jaar, toen de Europeesche beurzen nog gesloten waren, zijn de koersen in Wallstreet op nieuw scherp teruggeloopen, en in den aanvang der nieuwe week hebben de koersverliezen nog verderen voortgang gemaakt. Natuurlijk oefent de toestand in Europa ook op de verhoudingen in de Vereenigde Staten een diep ingrijpenden invloed uit. De verarming van de buitenlandsche af nemers weerspiegelt zich in de eerste plaats ln een vermindering van de Ame rikaansche verkoopen aan het buitenland. In de eerste elf maanden van 1931 bedroeg de Amerikaansche uitvoer slechts 2.240 milUoen dollar, tegen 3.563 mlllioen ln de overeenkomstige periode van het vorige jaar en 4.814 millioen in de eerste elf maanden van 1929. De Amerikaansche export heeft dus in het afgeloopen jaar nog niet de helft bedragen van dien in 1929. waarbij lntusschen in het oog moet worden gehouden, dat de teruggang in de waarde voor een deel het gevolg is van de prijsdaling van de meeste Amerikaansche uitvoerartikelen. m Voorts lijdt de Amerikaansche volks huishouding aanzienlijke directe verliezen als gevolg van de Jongste ongunstige ont wikkeling ln Europa. Leidende Amerikaan sche bankiers ramen het bedrag, dat de Vereenigde Staten in Duitschland hebben belegd, op ca. 2100 mlllioen dollar, waar van 1.170 millioen in den vorm van lee ningen op langen termijn, 065 millioen kort loopende credieten en ca. 245 millioen deelnemingen in Duitsche ondernemingen. Het totale bedrag aan buitenlandsche leeningen, die sinds den oorlog in Amerika zijn uitgegeven, is berekend op ca. 10 milliard dollar. Een groot deel hiervan bestaat uit leeningen aan Zuid-Amerl- kaansche staten, die evenals de Duitsche obligaties, zoo sterk in koers zijn gedaald, dat hierop zeer aanzienlijke verliezen drukken. Behalve op zijn buitenlandsche beleg gingen heeft het Amerikaansche pubiek ook geweldige bedragen verloren op zijn bezit aan Amerikaansche fondsen. De aandeelen, zoowel als de obligatlën van ln- dustrieele en spoorwegondernemingen heb ben het het zwaarst te verduren gehad, voornamelijk als gevolg van het feit, dat het bedrijf van vele dezer ondernemingen niet langer rendabel ls. Afgaande op de in het afgeloopen jaar nog uitgekeerde dividenden al zijn deze dan ook, vooral in de laatste maanden, aanzienlijk ver laagd zou men dit zoo niet zeggen. Deze dividenden worden echter vaak niet uit de loopende winst betaald, doch uit het surplus, dat de maatschappijen in de jaren van voorspoed hebben gevormd. In vele gevallen werken de ondernemingen reeds langen tijd met verlies, maar zetten zij de dividendbetaling niettemin voort, een po litiek, die echter niet tot in het oneindige kan worden voortgezet. Uit de ontwikke ling bij verschillende spoorwegonderne mingen is wel reeds gebleken, hoe spoedig een leidend concern, dat nog slechts kort geleden met trots op zijn krachtige finan- cieele positie kon wijzen, ih bankschulden kan geraken. Voor het Amerikaansche bedrijfsleven zal het wellicht nog moeilijker zijn dan voor dat in vele Europeesche landen, om zich aan de nieuwe verhoudingen aan te passen. In tegenstelling met de crisis van 1920, toen de Amerikaansche industrie aanzienlijke verliezen op voorraden leed, waren ditmaal geen overmatig groote voorraden aanwezig, zoodat de hierop noodzakelijke afschrijvingen de finan- cieele positie der ondernemingen in de meeste gevallen niet aantasten. Een groote belemmering voor het herstel der rentabi liteit van het Amerikaansche bedrijfsleven vormt echter het feit, dat de Amerikaan sche industrie thans met te groote en te dure Installaties zit, die tot de hooge tij dens de „boom"-periode geldende prijzen werden verworven en die thans niet meer rendeeren, en zelfs vaak reeds geheel stil staan. Zoo werkt de Amerikaansche ijzer en staalindustrie nog slechts ca. 25 pCt. van de capaciteit. De uitbreidingen hebben in vele gevallen niet uit eigen middelen plaats gevonden, doch uit nieuw kapitaal, dat in den hausse-tijd door het publiek maar al te gemakkelijk beschikbaar werd gesteld. Een groot deel van de Amerikaan sche industrie is thans ..overgekapitali- seerd" en ongetwijfeld zullen ln veie ge vallen ingrijpende kapitaal-reorganisaties niet achterwege kunnen blijven. Dat de Amerikaansche bedrijfstakken onder de tegenwoordige omstandigheden niet gemakkelijk de benoodigde credieten kunnen verkrijgen, is welhaast vanzelf sprekend. De crediet-situatie wordt ech ter verergerd door het feit dat de banken in de Ver. Staten, evenals die in Europa, er op bedacht moeten zijn, om haar positie zoo liquide mogelijk te houden, om bestand te zijn tegen eventueele groote opvragin gen van gedeponeerde gelden, wanneer het latente vertrouwen acute vormen mocht gaan aannemen. Om de crediet- moeilijkheden voor het bedrijfsleven al thans ten deele uit den weg te ruimen, zal op voorstel van President Hoover wor den overgegaan tot oprichting van den „Reconstruction Finance Corporation", met een (door de regeering volgestort! kapitaal van 500 millioen dollar, die het recht zal hebben tot uitgifte van Vit mil liard dollar debentures, teneinde aan het bedrijfsleven (industrie, banken, hypo theekbanken, en spoorwegen) credieten te verstrekken. De debentures zullen bij de Reservebanken in herdisconto kunnen worden gegeven, waardoor zij voor de ban ken een aantrekkelijke belegging kunnen vormen. Vooral de spoorwegondernemingen heb ben de crediethulp der regeering zeer van noode. In den loop van dit jaar vervallen meer dan 240 millioen dollar aan spoor- wegobligatiën, zonder dat de meeste spoorwegen op het oogenbllk weten, hoe zij aan de voor de aflossing benoodigde gelden moeten komen, Indien niet een organisatie als de bovenbedoelde finan cieringsmaatschappij voor den opbouw bijspringt, In sommige gevallen zal zelfs de rentebetaling op de obligatlën door de spoorwegen groote zorgen bereiden. Reeds thans worden in verschillende gevallen de vaste lasten niet of nauweijks verdiend. Het voorschrift, dat flnancieele Instel lingen, zooals spaarbanken hun bezit aan spoorwegobligatiëri -onmiddellijk moeten verkoopen, wanneer de ontvangsten der desbetreffende spoorwegmij. niet meer anderhalf maal zoo groot zyn als de be noodigde rente op de leeningen, is tijdelijk bulten werking gesteld. In den Staat New York zijn de verzekeringsmijen gemach tigd, om hun fondsen niet volgens den koersstand per einde December, doch vol gens dien per einde Juni 1931 op de ba lans op te nemen. Ook de voorschriften inzake de koersen, waartegen de banken haar fondsenbezit in de balans moeten boeken, zijn verzacht, een en ander na tuurlijk om te voorkomen dat het vertrou wen verder geschokt zou worden, wanneer de groote verliezen, die thans op het effectenbezit der flnancieele instellingen rusten, in de balansen tqt uiting zouden komen. Het is duidelijk, dat bét hierbij slechts gaat om tijdelijke lapmiddelen en dat, door het verdoezelen van den waren toe stand van dit oogenblik, het publiek later voor zeer onaangename verrassingen zou kunnen worden gesteld, indien in de al- gemeene situatie inmiddels geen verbete ring intreedt, die dan in een stijging der effectenkoersen tot uiting zou komen.. Op de verdere koersdaling op de New Yorksche beurs in het begin der week ls later een aanmerkelijk herstel gevolgd, al maakte de verlaging van het dividend door de Atchison Topeka (tot een basis van 6 dollar per jaar tegen 10 dollar tot dus verre) en door de American Smelting en Rsfening Co. (tot een halve dollar per aandeel tegen in den laatsten tijd ander halve dollar), een ongunstigen indruk. De koersverbetering was dan ook meeren- deels van technischen aard en voorname lijk het gevolg van dekkingen van baisse- posities. Toch heeft zij haar invloed op de Euro peesche beurzen niet gemist. Deze laatste werden overigens mede gunstig geïnflu enceerd door meer hoopvolle berichten omtrent den stand der besprekingen over een verdere verlenging van de Duitsche credieten op korten termijn.. Verwacht wordt, dat tegenover een geringe verlaging der rente voor de nog loopende credieten de Duitsche geldnemers zich bereid zullen verklaren, aan het eind van Februari (wanneer de oorspronkelijke „Stillhalte"- overeenkomst afloopt), een klein gedeelte der schulden terug te betalen. Ook het bericht, dat Frankrijk ln ieder geval be reid zal zijn, het moratorium voor de her stelbetalingen met twee Jaar te verlengen, maakte een goeden indruk. Het meest hebben Duitsche obligatiën van de betere berichten over de Stillhalte- onderhandelingen geprofiteerd. De Young- lesning was bijna 3 pCt. beter, maar ook de meeste andere Duitsche fondsen kon den eenlg herstel boeken. Dit was mede te danken aan het feit, dat de Januari- coupons van verschillende Duitsche obli gatiën en pandbrieven prompt is betaald, terwijl in het koerspell feitelijk reeds de mogelijkheid van een staking der coupon betaling is verdisconteerd. Dat de toe stand echter toch onzeker is, blijkt wel uit het feit, dat van de 7 pCt. vijfjarige lee ning van het Ruhrverband, die in Neder- landsche guldens luidt, en welke op 2 Jan. J.l. aflosbaar was, slechts 25 pCt. is be taald, ondanks het feit, dat verschillende groote Duitsche mijnbouwondernemlngcn, benevens de directie der Reichsbahn. voor de richtige betaling dezer leening blijkens het prospectus aansprakelijk zijn. Ver moedelijk beroept men zich op de bepa lingen der Duitsche noodverordening, die het overmaken van gelden naar het bui tenland voor bepaalde gevallen verbieden. Het zou er echter droevig uitzien, wan neer deze noodverordening er voor zou kunnen worden gebruikt, om de uit lec- ningscontracten met 't buitenland voort- vloelende verplichtingen niet na te komen en men mag verwachten, dat van de zijde der emittenten alles in het werk zal worden gesteld, om de Duitsche geldne mers te wijzen op de noodzakelijkheid om hun verplichtingen prompt te vervullen, ook ln het belang van Duitschland zelf. dat voor het dekken van latere geldbe hoeften voor een goed deel op de sympa thie van buitenlandsche beleggers aange wezen ls. Voor andere beleggingsfondsen fs de stemming ook verbeterd. Van Nederland- sche Staatsfondsen waren het vooral de obligatiën met lagen rentevoet (de 3'/V"« en de 2'W»), die een aanmerkelijke koers winst boekten. Een gunstigen indruk maakte het bericht, dat per 1 ADril a s. toch zal worden overgegaan tot aflossing van de 6'/o Staatsleening 1922 A. De re- gtering had een opzegdatum van 1 Dec. voorbij laten gaan, zonder de aflossing aan te kondigen, waaruit was geconclu deerd. dat zij den toestand der beleggings- ïnarkt te ongunstig, resp. te onzeker vond, om de leening op te zeggen, aangezien de hiervoor benoodigde middelen moeten worden verkregen uit de uitgifte van een nieuwe leening tot lageren rentevoet. Ook thans oordeelt zij den toestand blijkbaar nog niet van dien aard. om de geheele leening 1922 (er staan twee tranches, A en B, elk van 1.150 millioen uit), ineens af te lossen, zoodat voorshands alleen de tranche A. is opgezegd. Wordt de uitgifte van de voor dit doel te emitteeren con- versie-leening een succes, dan zal naar men mag aannemen ook de tranche B. worden afgelost. Tot welken rentevoet de nieuwe leening zal worden uitgegeven, hangt natuurlijk af van den toestand der obligatiemarkt op het tijdstip der uit gifte. Zooals deze er thans uitziet, zou men rekening hebben te houden met de uitgifte van een 5leening. waarbij de koers van uitgifte, om het succes te ver zekeren, wel iets beneden pari zou moeten liggen. Tot de obligatiën, welke zich in den jongsten tijd krachtig in koers hebben kunnen herstellen, behooren ook de bir.- neniandsche gemeente-leeningen. Hiertoe heeft niet in de laatste plaats het feit bij gedragen, dat de acute kasmoeilijkheden door den steun, welke de Nederlandsche regeering verleent, zijn overwonnen, al zal het vertrouwen eerst volkomen zijn teruggekeerd, wanneer de goede voorne mens inzake bezuiniging in daden worden omgezet. De Amsterdamsche aandeelenmarkt heeft zich vrijwel bij het verloop der bui tenlandsche beurzen aangesloten. Tegen 't einde der week hebben winstnemtngen 'n deel van de behaalde koersstijging ver loren doen gaan. doch ook hier bleef de grondstemming opgewekter dan aan het eind van het jaar. De aandacht trok de plotselinge koop lust voor kunstzijde-aandeelen. die vooral van Duitsche zijde gevraagd waren, in verband met betere berichten over den toestand der kunstzijde-industrie in Duitschland. Ondanks decrisis moet het verbruik van kunstzijde aldaar nog zijn toegenomen. De financieele resultaten der ondernemingen zijn hiermede wel niet in overeenstemming, maar toch zou het ge lukt zijn, door verlaging der productie kosten de belangrijke prijsdaling voor een belangrijk deel te compenseeren. De andere afdeelingen geven geen aan leiding tot een afzonderlijke bespreking, aangezien zich geen bijzondere factoren voordeden. Zoowel Industrieelen als Ko ninklijke Petroleum, suiker- en tabaks- aandeelen waren hooger, terwijl rubber- aandeelen eveneens iets opliepen, al kon den de hoogste koersen zich niet hand haven. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de laatste week: Koloniale Bank 58 1/4, 52 3/4, 55. Ned. Handel Mij. 75, 71. Vorstenlanden 40, 35'/», 38. Handelsver. „Amsterdam" 183 3/4, 172 1/2, 174, 168, 178, 177. ried. Ford 185, 180, 185. Philips Gloeilampen 89 3/4, 85 3/4, 90. Unilever 90, 88 1/4, 97. Ned. Gist- en Spiritusfabr. 319, 292, 297'/s. Ned. Ind Gas 163 1/4, 177. Alg. Exoloratie 611/4, 70. Konlnkl. Petroleum 1121/2, 1051/4, 113 1/4, 112. Amsterdam Rubber 45 3/4, 41 3/4, 451/2. Oost-Java Rubber 59, 50 1'4, 601/2. Ned. Scheepvaart Unie 631/2. 617/8, 62 1/4. Kon Paketvaart 1131/2. 1001/2, 110. Deli Batavia Mij. 130 1/2, 127 1/2, 130. Deli MIJ. 170 1/2, 161. 167. Senembah 190, 1821/2, 187. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Er viel gisteren alhier op de Leidsche Veemarkt heel wat meer drukte waar te nemen. Waren het niet allen koopers. er blijkt toch belangstelling uit. Op de afdeeling gebruiksvee werden de vare koelen het eerste verkocht en de prij zen waren hooger als ze enkele weken terug zijn geweest; f. 175200 besteedde ir.en voor een matige goede koe. Melkkoeien gingen kalm van de hand. maar toch ook goed prijshoudend, f. 180— f. 260f. 300 per stuk toe. De aanvoer was voor beide soorten ruim 200 stuks. Op de overige markten als Leeuwarden en Zwolle, was de stemming minder goed Vooral de mindere" soorten en het jonge vee waren flauwer ln prijs. De Zuivelprijzen waren te Leeuwarder, gisteren wederom gedrukt. De binnen- landsche consumptie kan zelf op het oogenblik de prijzen niet op peil houden Door de betere gang van zaken op de slachtveeafdeellngen, blijkbaar wat aan gemoedigd had men gisteren de markten wat te ruim voorzien. De 2de en 3de soor ten werden daardoor in prijs omlaag ge bracht; doch de aanvoer werd geheel ver kocht. De noteering voor de 2de en 3cie kwaliteiten waren een paar cent per pond lager. Vette en nuchtere kalveren ook dobr wat overwegend aanbod eenigszins zakkende prijzen. Zooals we verwachten deden de expor teurs op de wolveeafdeeling gisteren weer aankoopen voor Frankrijk. De boer kreeg echter weinig geld voor zijn waar. De consenten voor uitvoer zijn nog niet uitgegeven en daaraan moet dan ook wor den toegeschreven dat er zoo weinig haast gemaakt' werd met koopen, want men kreeg de schapen na lang dralen voor een zacht prijsje in handen f. 1418. De prima beste soorten van zwaar ge wicht f. 2023. De boer is dus de dupe. dat men de uitvoerregeling niet gereed had met 1 Januari en hoe zullen de expor teurs zich houden als men volgende week over de consenten beschikt? We vreezen dat men elkaar geen concurrentie zal aan doen en elk zijn benoodigde kwantum ten slotte wel krijgt. Overleg ook onder de schapenhouders is hier geboden. Een gewaarschuwd mensch telt voor twee. Groote aanvoeren van varkens gisteren; doch de goede kwaliteiten, ook de mest- varkens en biggen bleven goed op prijs. VAN DER S. RECLAME. wekt warmte op en bestrijdt HOEST, GRIEP, RHEUMATIEK, STEKEN IN DE ZIJDE, PIJN IN DE LENDENEN ETC Dc Thermogène wordt als een gewoon vel watten op de huid gelegd. Met voordeel ver vangt ze papverbanden, mosterd pleisters, linimenten, trekpleisters, en andere koude- verdrijvende middelen, waarvan ze wel de voordeden, doch niet de nadeelen bezit Bij apotheker* en drogisten. Hcele doos 75 ct. - Halve dcos 45 cL Elscht Hotlandsche verpakking. 1 2—3

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 10