AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. HEDEN: De Burrht. Liberale Staatspartij: „De Vrijheidsbond". Spr. mr. A. Neytzell de Wilde 8 uur n.m. Zaterdag. Schouwburg. Rotterdamsch Hofstadtooneel „De Diefstal in de Karntnerstrasse" 8 uur 15 nam. Stadsgehoorzaal: Uitvoering Harinonie- gezelsohap „De Post" 8 uur n.m. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en famille-matinée. „De revolutie-bruid". Zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. City-theater, Haarlemmerstraat. Voor stellingen te 8 uur. „Het dagboek van een verlorene". Zondags 4 uur 30 en 8 uur. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Variëtê-voorstellingen Dagelijks te 8 u. 's Woensdags en 's Zaterdags matinèe te 2 uur. „Trader Horn". Zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. „Trlanon-Theater". Breestr.: Bioscoop- en Variëtê-voorstellingen. Dagelijks te S u, 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tinée. „De dochter van den draak". Zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Zaterdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 710 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 4 Jan. tot en met Zondag 10 Jan. waargenomen door apotheek W. Pelle, Kort Rapenburg 12, te lefoon 594. STAKING BIJ DE WERKVERSCHAFFING Gevolg van communistische agitatie. Gisterochtend is staking uitgebroken onder de werkloozen, diè bij de werkver schaffing te Laudermarke.Jipsinghuizen en Rhederveld (Groningen), waren te werk- gesteld. Van de 1800 tewerkgestelden heb ben naar schatting ongeveer 1300 het werk neergelegd. Zij zijn naar hun woonplaat sen vertrokken. Als reden der staking deelden de betrok kenen het volgende mede: In de week voor Kerstmis hebben de werkloozen een extra uitkeering ontvangen van f. 10. Dit bedrag zou in de beide eërste weken van Januari worden teruggenomen van het loon; telkens f.5. Aangezien er echter in dezen tijd veel regendagen zijn en op regendagen het loon slechts 20 cent per uur is, was de verdienste in deze eerste weken zoo gering, dat er na aftrek van die twee keer vijf gulden vrijwel niets overbleef. Door het slechte weer zaten de arbeiders in de keten met het vooruit zicht, niet meer dan een of twee gulden thuis te kunnen brengen. Het „Hbld." vernam hieromtrent het volgende Inderdaad is het de bedoeling, dat de extra toelage van f. 10 voor de feestdagen zal worden teruggenomen. Maar dat be hoeft niet juist in de eerste weken te ge schieden. Het kan gebeuren op tijden, dat de loonen goed zijn. Nu is er misschien een enkele gemeente geweest, die de af trek reeds heeft toegepast en daaruit heeft men van communistische zijde munt ge slagen. Nu de arbeiders niet konden werken en dus in een ontevreden stemming waren, hebben communistische elementen een dankbaar gehoor gevonden. In den vorigen nacht hebben enkele communistische lei ders uit Appingedam en Beerta een groot deel van de werkloozen te Laudermarke bewogen tot actie. De geheele troep is naai' Jipsinghuizen getrokken, heeft daar de arbeiders wakker gemaakt en buiten de keten zijn besprekingen gevoerd. Men heeft besloten tot staking en is gezamen lijk doorgegaan naar Rhederveld. Ook daar zijn besprekingen gehouden. Enkele lei ders-communisten uit Beerta en Appinge dam werden aangewezen om het woord te voeren. Gistermorgen om zeven uur weigerde het grootste gedeelte der arbeiders dus aan het werk te gaan. Ook om halftwee was dat het geval, nadat inmiddels de rijksin specteur van de werkverschaffing, de heer Buiskool, met de stakingsleiders gespro ken had. Ongeregeldheden zijn niet voorgekomen. Te Laudermarke zijn ongeveer honderd, te Rhenervelde ongeveer tweehondend werk willigen later weer aan het werk gegaan. Men verzekerde ons dat de stemming onder de arbeiders in de laatste weken zeer goed was. zoodat alleen door toeval lige omstandigheden de communistische agitatie succes heeft gehad. Enkele leiders van de moderne vakbeweging waren gis teravond aanwezig en zij waren dezelfde meening toegedaan. o BEGRAFENIS MEJ. E. A. WOLFSON. Te Amsterdam is gisteren de begrafenis geschied van mej. E. A. Wolfson, hoofd redactrice der Leger des Heilsbiaden in Nederland. In de congreszaal van het Leger des Hells aan de Overtoom werden 's morgens uitvaartdiensten gehouden. Daarna is het stoffelijk overschot naar de Oosterbe graafplaats gebracht. Onder het zingen van Legerliederen werd daar de witte kist in de groeve geplaatst. Gesproken heeft de heer L. E. Posthu mus, bij wien wijlen mejufrouw Wolfson vroeger in betrekking was geweest. Brigadier Buiterman schetste de over ledene als een bijzondere vrouw met een groot karakter, een vrouw, gezegend met buitengewone talenten. Commandant Vlas zeide, dat men be droefd is als mensch, maar toch voert dankbaarheid hier den boventoon, omdat wij weten, zeide spr., dat zij terecht is. N.R, Crt. DEPARTEMENT VAN DEFENSIE. Minister Ruijs de Beerenbrouck tijdelijk met de leiding belast. Naar wij vernemen, zal te rekenen van af heden, gedurende de afwezigheid van den Minister van Defensie, in verbond met diens gisteren begonnen reis naar Ned.- Indië, de Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, wor den belast met de leiding van die aange legenheden van het Departement van Defensie. o TOENEMEND PASSAGIERSVERVOER OP DE AMSTERDAM—BATAVIALIJN. Naar de heer Geysendorffer, gezagvoer der van het K. L, M.-vliegtuig „Uil" vertrokken van Schiphol op 24 December en aangekomen te Batavia op 4 Januari telefonisch mededeelde, zijn behalve de drie passagiers Amsterdam—Marseille en twee heeren van de Bata-Schoenfabrieken te Zlin, welke te Athene instapten en resp. tot Rangoon en Batavia de reis meemaak ten, met dit vliegtuig nog twee Ameri kaansche dames vervoerd van Rangoon haar Bangkok, alsmede een passagier Palembang—Batavia. In totaal werden dus met de „Uil" op verschillende trajec ten 8 passagiers vervoerd. HET CONFLICT IN DE TEXTIELINDUSTRIE. Nog geen rust te Enschedé. Na de afkondiging van het verbod van samenscholingen is de rust te Enschedé nog niet teruggekeerd. Gisteravond had den weer ongeregeldheden plaats, dit maal speciaal in de omgeving van de fa briek „Het Schuttersveld" aan de Henge- loschestraat. Honderden personen trokken naar die fabriek om de werkwillige arbei ders af te wachten. De politie en mare chaussee moesten voortdurend tot door- loopen aanmanen, en de groepjes men- schen uiteendrijven. Eenige personen, die niet aan de bevelen wilden voldoen, lie pen rake klappen op. Tegen zessen werd uit een der zijstraten met steenen naar een marechaussee gegooid. Deze vervolgde de daders en gelastte met een revolver in de hand de daar wonenden in huis te gaan. Toen weef werd gegooid schoot de marechaussee met scherp. Direct daarop werd geroepen: „bloedhond' en de mare chaussee lostte toen nog twee schoten in de drukke straat. Er werd niemand getrof fen. Onmiddellijk aangerukte politiever- sterking verrichte eenige huiszoekingen, doch de daders werden niet gevonden. Den geheelen avond is het in die omgeving ru moerig geweest. In de arbeiderswijk „Tu- bantia" werden tal van lantaarns vernield met steenen, welke uit de straat werden gebroken. Toen politieversterking met een speciaal voor dit doel gereed staande vracht-auto arriveerde, werd de straat met de blanke sabel schoongeveegd. Van uit gangen werd toen nog met steenen ge worpen. De politie heeft een waarschu wingsschot gelost en eenige steenwerpers achter de hulzen vervolgd. Het gelukte echter niet de daders te grijpen. Tengevolge van het verlies van het En- gelsche afzetgebied heeft de N.V. D. Jor- daan en Zonen's Textielfabrieken te Haaks bergen, thans de damast-afdeeling, be staande uit ongeveer 100 getouwen, geheel moeten stopzetten. Voorts is in genoemde fabriek bekend gemaakt, dat ingaande deze week in de oude weverij voortaan des Vrijdags en Za terdags niet gewerkt zal worden, teneinde aldus de productie te beperken. o VERKORTE WERKTIJD BIJ DE SPLENDOR-FABRIEKEN. Met ingang van morgen zal bij de Splen- dor-Gloeilamp-fabrieken te Nijmegen een verkorting van den werktijd worden inge voerd, bestaande in een verplichten vrijen Zaterdagmorgen zonder betaling van loon. De arbeiders zullen nog trachten langs organisatorischen weg intrekking van dit besluit te verkrijgen. Het grootste deel van het personeel is echter ongeorganiseerd. o UIT NED. OOST-INDIE. DE STORM IN WEST-BALI. De nadere bijzonderheden. SOERABAJA, 8 Jan. (Aneta). Nadat het Zaterdagmiddag 2 Jan. over geheel West en Midden-Bali noodweer was geweest, en hevige regens waren gevallen, zijn Zondag middag groote bandjirs ontstaan in alle rivieren vanaf het gebied tusschen Tjan- dlkoesoemo en Penginoeman en vanaf de Kali Jehsoemboel, ten Westen van Poeloe- kan tot in Tabanan. Tusschen Negara en Penginoeman is een brug beschadigd, ter wijl een andere brug werd vernield. In de onderafd. Djembrana is een ijzeren brug over de Kali Poeloekan,( met een boven bouw van 40 M. weggeslagen. Eenige hui zen werden meegesleurd. Een ijzeren brug over de Kali Poeloekan, met een boven- bovenbouw is weggespoeld tot aan het zee strand. In de Kali Jehieh werd het water door talrijke drijvende boomstammen op gestuwd; het heeft de huisjes van de tele graaf en een gedenksteen weggespoeld. Een ijzeren brug over de Kali Slabi, od het gebied van Tabanan is vernield, terwijl een groote ijzeren brug over de Kali Balean werd weggespoeld en op den oever werd geworpen. Op den weg Pengastoelan naar Poepoean. de meest westelijke verbinding van Noord- naar Zuid-Ball, hebben groote aardschuivingen plaats gehad. Aan het herstel van deze verbindingen wordt krach tig gewerkt. Aan vele sawahs werd ernstige schade toegebracht. In de Kali Tabanan zijn 12 lijken gevonden. De gemeenschap is nog allerwege gestoord. o SAMENZWEERDERS GEARRESTEERD. SOERABAJA, 8 Jan. (Aneta). Het „Soer. Handelsblad" verneemt uit Djember, dat een complot werd ontdekt om alle Euro peanen van de ondernemingen Soember- tengah en Soemberwadoeng bij Sempolan uit te moorden. De hoofdaanleggers van dit complot zijn gearresteerd. Het motief tot de voorgenomen daad was van gods- dienstigen aard. DE ALGEMEENE TOESTAND. Amerika ijvert voor ontwapening. Amerika ijvert momenteel wel het hardst voor ontwapening! Bij de goedkeuring door de financieele commissie van het Huis van Afgevaardigden van een eersten termijn ad f. 450.000 dollar voor kosten der komende conferenties, heeft Stimson het deelnemen daaraan nog eens warm ver dedigd. Als Amerika niet in vollen omvang aan de beraadslagingen meedeed, zou het doel der internationale ontwapening weder op de lange baan worden geschoven en aan de pacificatie zoowel als aan de stabili satie der wereld een onberekenbaar zware slag worden toegebracht. Amerika heeft weliswaar het verdrag van Versailles niet geratificeerd, maar te zamen met de andere landen gestaan op Duitschlands ontwapening. Het is thans de plicht van Amerika, er voor te zorgen dat ook de tegenpartij eindelijk haar beloften nakomt, en een eind maakt aan de sedert het einde van den wereldoorlog bestaande abnormale situatie van een ongewapend Duitschland te midden van zwaargewapende buur staten. io DUITSCHLAND. Rondom verlenging van den ambtstermijn van president Hindenburg. Naar thans blijkt, heeft de bespreking van Bmening en Groener met Hitier be trekking gehad op een verlenging van het mandaat van von Hindenburg als rijks president. Als doorslaggevende reden voor het plan den ambtstijd van Hindenburg te verlen gen wordt aangevoerd dat de beroering van het geheelè volk door een rijkspresi dentsverkiezing in dit voorjaar niet alleen de economische crisis zou verergeren, maar ook de van vitaal belang zijnde onderhan delingen met het buitenland zeer in ge vaar zou kunnen brengen. De regeering moet echter daarvoor be schikken over 2/3 van het aantal stemmen in den Rijksdag en daarom moet zij steun hebben van rechts en links. Dientengevol ge is gisteravond nog beraadslaagd met de socialistische leiders Wels en Breitscheid. De bespreking tusschen den kanselier, minister Groener en Hitier, heeft ca l'/j uur geduurd. Tevoren had Hitier Groener reeds apart gesproken! Zulks op verzoek van Groener. Naar wij vernemen, heeft Hitier zich daarna onmiddellijk in verbinding gesteld met de leiders der overige tot de Nationale Oppositie behoorende organisaties, om hen in te lichten omtrent de besprekingen en hun meening te vernemen over de kwestie eener verlenging van den ambtstermijn van den Rijkspresident. In den loop van heden zal een bijeen komst gehouden worden van de leiders der Nationale Oppositie. Daarna zal de leider van de N.S.DAF. opnieuw samenkomen met Bmening en Groener, om de vraag te beantwoorden, die zij hem voorgelegd hebben. 1S> Men verwacht, dat dit morgen zal zijn. De besprekingen waren, naar door deel nemende zijde wordt verzekerd, van volko men vriendschappelijken aard. In kringen der NS.D.A.P. heeft men er de erkenning in gezien van het feit. dat ook de Rijksre- geering niet de nationaal-socialistlsche be weging kan negeeren. en dat een zoo be langrijke kwestie, als de onderhavige, niet is af te handelen zonder de N.S.D.A.P Hitier schijnt =chter als voorwaarde reeds gesteld te hebben, dat de verkiezin gen in Pruisen in April beslist zullen door gaan. Het onderhoud met de socialistische lei ders duurde gisteravond 2 uur. Ook zij hebben hun houding afhankelijk gesteld van een besDreking in het partijbestuur. De „Voorwdrts" schrijft: Er bestaat voor de SDP geen reden over wegingen van dien aard onmiddellijk af te wijzen. Er bestaan twee mogelijkheden, die een beslissing van de soc.dem. rijksdag fractie overbodig zouden maken dan wel deze toch buitengewoon zouden vergemak kelijken. Wanneer Hitier en Hugenberg weigeren, is de zaak mislukt. Wanneer zij voorwaarden stellen en de rijksregeering ook maar voor het geringste gedeelte hier op ingaat, kan de sociaaldemocratische riiksdagfractle misschien formeel nog een beslissing nemen, materieel zal die beslis sing reeds gevallen zijn. Nooit of te nim mer kan de sociaaldemocratische rijks dagfractie er aan denken een tusschen de rijksregeering en de rechterzijde eventueel afgesloten handelszaak door haar mede werking geldig te doen worden. Voorwaarde voor iedere overweging van het plan dooi de sociaaldemocratische rijksdagfractie is dus de volkomenste zekerheid, dat den rechtsehen partijen geenerlei tegenpresta ties voor hun tegemoetkomendheid zullen worden beloofd. Alleen door de garantie van een dergelijke zekerheid kan het plan van de rijksregeering voor de sociaaldemo cratische rijksdagfractie discutabel worden Anders zou de sociaal-democratische rüks- dagfractie van haar kant eischen en voor waarden moeten stellen. Er bestaat geen mogelijkheid en geen verlangen dezen han delsweg in te slaan Het moet voor allen gaan om een eenvoudig ja of neen. Het rijksbureau voor arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering deelt mede. dat het aantal werkeloozen op 3J Decem ber 1931 ruim 5.666.000 bedroeg, een ver meerdering van ongeveer 316.000 sedert 15 December 1931. De twee telegraafarbeiders, die verdacht werden op Oudejaarsavond de radiorede van den Rijkspresident te hebben gesabo teerd. zijn nu bpfden in vrijheid gesteld, daar hun onschuld voldoende was gebleken Elk spoor van de ware schuldigen ont breekt. o JAPAN. Wilde stakingen. In verscheidene industriesteden van Ja pan hebben wilde stakingen plaats gehad. De arbeiders van eenige metaalfabrieken verlangden loonsverhoogingen, die door de directie niet werden ingewilligd. De politie heeft eenige arrestaties ver richt en het bedrijf beschermd. De arbeid is plaatselijk weer hervat. FRANKRIJK. Briand blijft minister. Maginot's dood. Naar verluidt, zal Briand in geen geval uit het kabinet treden. Dwingt zijn gezond heid hem buitènl. zaken te verlaten, dan zou Laval hem als minister zonder porte feuille willen behouden. In den Ministerraad herdacht Laval ge roerd de nagedachtenis van minister Ma- ginot. De president der Republiek sloot zich hierbij aan. De Raad besloot Maginot met nationale eer ter aarde te doen bestellen, 't geen vermoedelijk Zondag a.s. zal plaats hebben Het lijk is opgebaard in het ministerie van oorlog. o ENGELAND. McDonald te Londen. - Oud-minister Graham ongesteld. - Conferentie in Indie? Nu McDonald te Londen is terugge keerd. hebben tal van besprekingen plaats gehad. Zoo ontving de premier o.a. sir Eric Drummond, den secretaris-generaal van den Volkenbond, zulks vermoedelijk in ver band met de a.s. Ontwapeningsconferentie. Ook Lloyd George is teruggekeerd van zijr^reis naar Ceylon. William Graham, minister van Handel in het vroegere Labourkabinet is ernstig ongesteld. Zestien van de negentien ledsn van de commissie, belast met het bestudeeren van den handel in spiritualiën in Engeland, heb ben een meerderheidsrapport, ondertee kend. waarin o.a. wordt aangedrongen op een spoediger vermindering van het aantal vergunningen tot den,verkoop van sterken drank, voorlichting in de scholen inzake het gebruik van alcohol, de invoering van een algemeen sluitingsuur voor vergun ningen om 10 uur 's avonds en de instel ling van een- nationale commissie tot con trole op den handel in spiritualiën. Nie mand stelde drooglegging voor. Uit Indië weinig nieuws. Op de bijeenkomst, die te Delhi heeft plaats gehad tusschen den vice-koning en den gematigden leider Saproe, heeft deze, naar nader wordt gemeld, de bijeenroe ping van een Indische ronde tafelconfe rentie voorgesteld, waaraan de leiders van alle partijen zouden deelnemen. Naar verluidt, zou de onder-koning niet afwijzend tegenover dit voorstel staan, o SPANJE. Optreden der regeering. De procureur-generaal der Republiek; heeft in een circulaire aan de procureurs generaal van het geheele land aanbevolen om de politieke redevoeringen van extre mistische!) aard. Welke de bevolking tot geweld aanzetten, strehg te straften. Het Madrileensche Communistische blad .jvfundo Ibero" is voor veertien dagen ge schorst. met een boete van 1000 pesetas, wegens hevige aanvallen op de autori teiten. In enkele plaatsen zijn wederom stakin gen uitgebroken. DENEMARKEN. De Scandinavische conferentie geëindigd. De conferentie der drie Skandinavische ministers van Buitenlandsche Zaken is be ëindigd. Aan de slotzitting werd eveneens deelgenomen door den Deenschen minister van Financiën. Na afloop der besprekingen werd een of ficieel communique verstrekt, waarin o.m. werd medegedeeld, dat behandeld zijn de verhoudingen op het gebied van de valuta en de handelspolitiek der drie Scandinavi sche landen, zoomede die der staten waarvoor in Scandinavië bijzondere eco nomische belangstelling bestaat. Voorts wordt geconstateerd dat Dene marken, Zweden en Noorwegen willens zijn de wederzijdsche verhoudingen in aanmerking te nemen voor zoover zulks mogelijk is. Besloten werd vertegenwoordigers van de drie landen te benoemen die voor alle economische maatregelen in permanent contact met elkaar zullen blijven. Er bestond overeenstemming dat een samenwerking tusschen de staten die het verdrag van Oslo hebben geteekend, van groote waarde is voor de handelspolitieke ontwikkeling. o ITALIË. Bomaanslagen op den Koning en Mussolini? De Amerikaansche crimineele politie heeft een radiogram gezonden aan den kapitein van het Amerikaansche stoom schip Excalibere, waarin werd medege deeld, dat zich aan boord van het schip twee pakketten bevonden, die geadresseerd waren aan den Italiaanschen koning en aan Mussolini, welke pakketten de ver denking wekten dat zij helsche machines bevatten. Hët stoomschip is den 28sten December uit New York vertrokken en zal heden a.s. te Marseille aankomen. De verdenking rees in verband met de recente aanslagen op de Italiaansche con suls in de Vereenigde Staten. o CHINA. Een stap van Amerika De enquite- commissie van den Volkenbond. Dc Vereenigde Staten hebben volgens een bericht uit Washington wat betreft Mandsjoerije een beroep gedaan op het negen-mogendhedenverdrag, hetgeen wil zeggen dat het optreden van Japan in Mandsjofrije aan de orde wordt gesteld en der de andere onderteekenaars van het verdrag zal worden onderzocht. Het yer- drag bepaalt, dat geen der onderteekenaars speciale voorrechten of rechten in Mands joerije zaï verkrijgen ten nadeele van eenige andere mogendheid. Stimson han delt naar men gelooft aldus na raadpleging van de andere mogendheden, die deel hebben aan het verdrag. Naar men meent is ook een nieuwe actie van omvangrijke beteekenis onder nomen, doch de bijzonderheden hiervan zijn voor het oogenblik nog niet beschikbaar. Bovenbedoeld verdrag kwam in 1922 te Washington tot stand."Het werd gesloten tusschen de volgende mogendheden: Ver- cerigde Staten, het Britsche rijk. Frankrijk, Italië, België, Japan, China, Portugal en Nederland, Het artikel, waarop de Vereenigde Staten doelen, luidt, dat de mogendheden over- eenkomer „zich te onthouden van het partijtrekken van de toestanden in China bin te streven naar bijzondere rechten of voorrechten, welké zouden tekort doèrt aan de rechten' van onderdanen van bevriende staten, alsmede van het ondersteunen van eehig optreden, strijdig met de veiligheid van die staten". Dit artikel maakt deel uit van paragraaf I van het verdrag. In de zelfde paragraaf komt een artikel voor, luidende, dat de mogendheden zich ver binden „de souvereiniteit, de onafhankelijk heid alsmede de onschendbaarheid van het grondgebied en de administratieve on schendbaarheid van China te eerbiedigen". Stimson verklaarde, dat de V.S. de Japansche excuses aanvaarden voor den aanva/ on den Amerikaanschen consul te Mcekden. Het inci 'ent is dus gesloten. De Enquête-commissie van den Volken bond die een onderzoek zal instellen naar den toestand in Manlsjoerije, is thans definitief gevormd en zal tegen het einde var Januari voor haar reis naar het Verre Oosten vertrekken. Leden van de commissie zijn de En- gclsche vertegenwoordiger Lord Lytton, die voorzitter der commissie is, de Duit- sche voormalige gouverneur van Duitscl^ Oost-Afrika Schnee, de Fransche generaal C'laudel de Amerikaansche generaal Ma© Coy en voormalige Italiaansche am bassadeur Aldobrandi. De commissie zal vergezeld worden door vier ambtenaren vanhet Volkenbondssecre tariaat. Tot hen behoort o.a. onze land genoot de heer A. Pelt, chef van de Infor- matip-afdeeling van het Volkenbondssecre tariaat. De Chineesch^ gezant te Washington, Yen. heeft opdracht ontvangen zich naar Eurepa te begeven en de plaats in te nemen van Szc, die als vertegenwoordiger van Giina in den Volkenbondsraad is afgetreden- De Japansche troepen zijn bezig de be zetting van Mandsjoerije te voltooien. De Japansche gendarmerie heeft in de provincie Kirin op aanwijzing van een voormalig lid van de Chineesche communistische partij een geheime organisatie van de Chineesche communistische partij ontdekt. Honderdtwaalf personen werden aan het Japansche gerecht overgeleverd. De orga nisatie zou met de Komintern in nauwe relatie staan. AMERIKAANSCHE NOTA AAN JAPAN WASHINGTON, 8,Jan. (Ned. Tel. Ag.) Stimson heeft aan de Chineesche en Ja pansche rêgeering een nota gezonden, waarvan hij een afschrift overhandigde aan de onderteekenaars van het negen- mogendhedenverdrag. In de nota wordt o.a. gezegd; Door de jongste militaire gebeurtenissen om Tsjintsjau is het laatste overblijfsel der Chineesche souvereiniteit in Zuid-Mands- joerije vernietigd. De Amerikaansche regeering kan een de facto bestaande toestand niet als een de jure bestaande situatie beschouwen. Zij zal geen verdragen tusschen de beide regeeringen erkennen, welke de uit de ver dragen voortvloeiende rechten der Ver. Staten in China schenden, noch eenig verdrag, dat in strijd is met het Kellogg - pact. Stimson deed naar aanleiding hier van nog opmerken, dat Amerika de uit de verdragen voortvloeiende rechten van Japan in Mandsjoerije niet in twijfel trekt, en ook niet voornemens is zich daarmee beziftte houden. Het wil zich evenmin bemoeien met een Japansch- Chineesch verdrag tot bijlegging van het tegenwoordige conflict, echter onder twee voorwaarden: niets in zulk een verdrag mag de Amerikaansche rechten betref fende de open deur schenden, en het ver drag mag niet worden gesloten met schen ding der in het Kellogg-pact vastgestelde methoden WASHINGTON, 3 Jan. (Reuter) Naar aanleiding van de Amerikaansche nota van Amerika aan de Japansche regeering, ver neemt Reuter, dat de Amerikaansche re- geenng door deze nota blijkbaar de onge rustheid der wereld heeft willen wegne men, ontstaan door het schenden van het verdrag, waardoor China beschermd wordt De regeering van Washington zal waar schijnlijk In de toekomst nog verdere stap pen doen, naar gelang de ontwikkeling van den toestand. Het gerucht dat terstond drastische maatregelen zullen worden genomen, ais bijvoorbeeld het afbreken der diploma tieke betrekkingen, wordt naar Reuter verneemt, niet bevestigd. Het afzenden der Amerikaansche nota beteekent feitelijk een wijziging in de tot- dusver gevolgde politiek van protesten naar aanleiding van de Japansche op- marsch in Mandsjoerije. De Amerikaan sche regeering benerkt er zich thans niet meer toe inlichtingen te vragen en ad viezen te geven, doch zij heeft thans be scheiden doch met klem gewezen od de rechten harer burgers. Deze stap van Ame rika staat geheel buiten de bemoeiingen van den Volkenbond. WASHINGTON, 8 Jan. (Reuter) Naar de Associated Press uit Tokio verneemt zou de Janansche regeering elke inmenging door de Vereenigde Staten in de Mands- joerijsche kwestie van de hand wijzen. ■o- SIR WILLIAM MULS f LONDEN, 8 Jan. (Reuter). Sir William Mills, de uitvinder van de Mills hand granaat, waarvan er in de wereldoorlog 76 mlllioen zouden zijn gebruikt, is plot seling te Weston-super-Mare, in den ouderdom van 76 Jaar overleden.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2