72ile Jaargang VRIJDAG 8 JANUARI 1932 No. 22025 Leidsch Crisis-Comité. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. GEMEENTE LEIDEN. MUZIEK. SCHEEPSVEFmiMQlNEEN. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlën alt Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT3 Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35, per week ƒ.0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post ƒ.2.35 -j- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Door ons werd ontvangen: J. B. M. f. 5.—, A. R. B. G. f. 2.50, per soneel expeditie N. van Duuren f. 8. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 11 JANUARI 1932, des namiddags te twee uur, ln het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen", (Steenschuur 21). Alsnog te behandelen: a. Voorstel tot wijziging rvan het Raads besluit van 7 December 1931, in zake de tijdelijke belegging van kasgelden. (5) b. Voorstel tot het huren van perceel Stille Rijn No. 3, ten behoeve van de vesti ging van gemeentebureaux. (6) UITLOTING GELDLEENING. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat op 14 Januari 1932, des namiddags te 2 uur ln een der vertrekken van het Gemeente huis zal worden overgegaan tot de uitlo ting van 50 obligatiën ad f. 1000.— in de 4Vi «,'o geldleening der gemeente Leiden van 1928 groot 1.2.000.000.—. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 8 Januari 1932. 1636 HET LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. Alles doet verwachten dat in den loop van de volgende week het Leidsch Crisis- Comité zijn eigenlijken arbeid zal kunnen aanvangen. Het zal gehuisvest worden in de bovenkolalen van het perceel Stille Rijn No. 3, die daartoe met bekwamen spoed in gereedheid worden gebracht. Hier zal het secretariaat en de admini stratie worden ondergebracht en tevens zal daar de gelegenheid worden geschapen om de verschillende subsommissies welke zich uit het Comité hebben gevormd te doen vergaderen. De taak van het Comité is tweeledig, nl.: a. aanvullenden en opheffenden steun te verleenen aan hen die tengevolge van de crisis in moeilijkheden verkeeren en in wier nood door instellingen van wel dadigheid of andere organisaties niet of niet in voldoenden mate kan worden voorzien. b. het verleenen van hulp in natura aan •door langdurige werkloosheid getroffen arbeiders, in wier gezinnen ernstige be hoefte aan dekking, kleeding en schoeisel e. d. bestaat. Dit tweeledig doel komt in de geheele organisatie van het comité tot uiting De steun verleening sub a. is toever trouwd aan het zgn. Uitvoerend Comité, dat voor zijn arbeid uitsluitend kan be schikken over de giften in geld en na tura, die het Comité van de burgerij ont vangt. De steunverleening sub b. vindt plaats door een geheel andere subcommissie, sa mengesteld uit vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties, terwijl deze bekostigd wordt uit een door Rijk en Gemeente te verleenen subsidie, zulks oveeenkomstig de aanwijzingen te uezer zake door het Nationaal Crisis- lomite gegeven. hee*t het Leidsch Crisis- z-ch n°S onderverdeeld in een sub- u voor de Financiën, voor vrij- w ii g hüisbezoek, voor verkrijging en dis- nnfxÜiii ,Yan goederen in natura en voor ontwikkeling en ontspanning. zullen nog meerdere bijzon derheden worden gepubliceerd. maaRSSS'„en^^0rdt op de BurSery n°3" rnm L drmsend beroep gedaan het «rtaïï rmme finantieele hulp in znn „„„.I le" ztin menschlievende taak 20° |°ed mogelijk te verrichten. aan' hi" n11" FAIten storten hetzij direct aan h.t n Comite' giro no. 188690, hetzij lfrnrekpn?n reau Van ons Blad of °P onze girorekening no. 57055 H ANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap Verkooricen- trale van Dakpannen" Th£rb«kesS 34 Leiden. Nieuwe Procuratiehouder- P Du- molin. Kortrijk (België) Firma Gebr. Bloot. Badstraat 17. Katwijk aan Zee, lood- en zmkwerkers. Uittredend mede-eigenaar: G. Bloot, Katwijk aan Zee, da. 31 Dec. 1931. Nieuwe mede-eigenaar' H. Bloot, Katwijk aan Zee. 6 LOOP DER BEVOLKING OVER HET JAAR 1931. Bevolking op SI Dee. 1930 volgens de uitkomst der elfde algemeene volkstelling U. Jr. Totaal. Vermeerdering door: a. geboorte b. vestiging 726 1620 664 2065 1390 3685 2346 2729 5075 Vermindering door a. overlijden b. vertrek 258 1699 333 2012 591 8711 1957 2345 4302 Verschil tusschen de geheele vermeerdering en de geheele vermindering Bevolking op 31 December 1931 M. 34.261 Vr. 36.564 Totaal 70.852 778 71.598 VEREENIGING VAN ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN IN DE INSPECTIE LEIDEN. Het bestuur dezer vereeniging heeft de 45e algemeene vergadering uitgeschreven op Dinsdag 19 Januari a.s. in de Stads gehoorzaal alhier. Na de opening door den voorzitter moe ten 2 bestuursleden worden gekozen we gens altredlng van de heeren H. de Boer te Woubrugge en A. J. v. Gilst te Sassen- heim. Voorgedragen worden respectieve lijk: 1. H. de Boer, Noordwijk aan Zee, 2. J. Wiepkema, Sassenheim en 1. J. J. Kraal Katwijk aan Zee, 2. W. A. v. d. Wal, Hille- gom. Daarna zal door den heer Ds. G. W. C. Vunderink, directeur van het Internaat van het Christelijk Lyceum te Zeist, een lezing worden gehouden over: „Opvoeding en het onderbewuste." Na de middagpauze zal prof. dr. B. G. Escher spreken over: „Vulkanisme" (met lichtbeelden). Onderscheiding. De Inspecteur van politie, de heer W. G. Weijers alhier, is benoemd tot officier in de Orde van verdienste van Hongarije. De Hongaarsche gezant heeft hem gister morgen persoonlijk het onderscheidings- teeken overhandigd. BENZINE IN BESLAG GENOMEN. Gistermiddag hebben de ambtenaren van de belastingen alhier in samenwer king met de politie een twintigtal vaten benzine, inhoudende 1950 liter opgespoord, welke onder een laag stroo in de schuur van den heer v. d. S. aan den Haagweg verborgen waren. De benzine, waarvoor geen belasting was betaald, is in beslag genomen. CHRIST. COMITÉ VOOR ONTSPANNING VAN WERKLOOZEN. De navolgende giften zijn door het Co mité ontvangen: A. L. f. 10. J. P. f. 1, J. S. f. 1, N. N. f. 2.50, N. N. f. 1, V. f. 1. T S. G. f. 2.50. MejH. f. 1, N. N. f. 1, N. N. f. 50. N. N. f. 1, N. N. f. 10. Totaal f. 82. Men meldt ons dat het comité Dinsdag 12 Jan. te 10.30 v.m. het ontspanningslo- kaal voor de Christ, werklooze arbeiders wil openen in het gebouw „Patrimonium" Hooglandsche Kerkgracht. Alle werklooze arbeiders van Christelijke beginselen zijn welkom. De bedoeling is om het gebouw open te stellen van 9—12 uur en van 2 tot 5 uur nm. Er zal gelegenheid zijn om te dammen, sjoelen enz. Verder zullen er verschillende dag- en weekbladen aanwezig zijn, opdat zij die eens rustig willen lezen, daarvoor de gelegenheid hebben Het Comité doet echter een dringend beroep op de offervaardigheid van het Chr. pubfiek om het werk van het Comité te steunen. Het Comité moet geld hebben om het werk behoorlijk te kunnen voort zetten. Het gaat om het geestelijk welzijn van de Chr. werklooze arbeiders. Verder doet het Comité een dringend beroep op hen die verschillende spelen thuis hebben, zooals Dam- en Dominospelen en deze spe len niet meer gebruiken. Wil deze spelen aan het Comité afstaan Ook gaven in natura zooals tabak en sigaren zijn zeer welkom. Al deze artikelen worden gaarne in ontvangst genomen, door den penning meester van het Comité, den heer J. A. v. d. Reyden. Oude Vest 183, of aan het ge bouw „Patrimonium". Het Comité rekent op aller medewerking. o Gistermiddag omstreeks 5 uVir is op de Hoogewoerd een 7-jarig meisje W. v. d. H. aangereden door den wielrijder M. v. d. H„ tengevolge waarvan het kind viel en haar linkerbeen brak. De E.H.D. vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. De brood-, koek- en banketbakkerij van den heer C. Castelein is, nadat zij pas haar 5-jarig bestaan heeft herdacht, met ingang van heden verplaatst van Haar lemmerstraat 251 naar No. 197, in welk pand vroeger de kapperszaak van den heer Pielanen was gevestigd. Vanzelfsprekend werd de winkel overeenkomstig de eisohen van het gewijzigde bedrijf en van den mo dernen tijd ingericht. Zoo werd een nieu we étalage gebouwd; de verüchting ver beterd e.d. Moge de zaak in deze nieuwe omgeving een tijdperk van nieuwen bloei tegemoet- gaan. Gistermiddag omstreeks 2 uur is tij dens afwezigheid der bewoners een begin van brand ontstaan ten huize van den heer C. van D. aan de Schelpenkade. De buren wisten het vuur. met eenige emmers water te blusschen, zoodat de schade, welke nog door verzekering gedekt wordt, beperkt bleef tot het behang, een gordijn en een tafelkleed. De oorzaak is vermoe delijk, dat een bos raffia tegen de kachel ls gevallen. De aanwezige motorspuit be hoefde geen dienst te doen. RESIDENTIE-ORKEST. Voor zoover zulks in het bestek van één concertprogramma mogelijk is heeft Dr. van Anrooy gisteravond een beeld gege ven van de eeuw der Duitsche romantiek, die ongeveer samenvalt met de 19e onzer tijdrekening. Het begin der periode werd voorgesteld met Webers Freischiitz-ouver- ture, het midden met Brahms 2e piano concert en het eind met Richard Strauss' Variationensatz „Don Quixote". Zeker had dat nog op vele andere wijzen kunnen geschieden, die een even volledig, of een even onvolledig beeld dier stijlperiode zouden opleveren. Waarmee gezegd moge zijn dat het 19e eeuwsche Duitschland met een overvloed van meesterwerken deelgenomen heeft aan de ontwikkeling der muziek, zóó zelfs dat gesproken mag worden van een Duitsche hegemonie, die dan tegen het eind der eeuw zou gebro ken worden door Rusland en Frankrijk. De afsluiting van een stijlperiode vatte men niet zoo streng op, dat niets van vroeger meer de grens mag passeeren. Het alge meen menschelijke, dat onderscheiden kan worden in het schoonheidsideaal eener vorige generatie, grijpt langer na zich dan sommige conservatieve moder nisten gelieven te doen denken. In ieder geval wil de doorsnee concertbezoeker de muziek niet opofferen aan de, overigens gerechtvaardigde, zorg voor den vooruit gang der muziek. En wien het muziek leven, zooals zich dat uit in de onmisbare concertpraktijk, ter harte gaat, doet goed met den doorsnee-concertbezoeker reke ning te houden. Hoe het zij, de Leidsche heeft aan het uitgevoerde van gister avond zijn hart opgehaald. Men moet een Freischütz-ouverture maar eens in een poosje niet gehoord hebben, om weer ge heel gegrepen te wordefi door de elemen taire kracht en de innige bekoring, die van deze vertrouwde maar in heiligen eenvoud geboren muziek uitgaat, als ze ons wordt voorgespeeld ln dezelfde spheer van eenvoud en waarachtigheid waarin van Anrooy ze houdt. En met het tech nisch achevé waarmee we ze te hooren kregen. Overal die heerlijk verzadigde klank, die den geest van het kunstwerk volkomen vrij maakt. Het hoornkwartet met dien allergevaarlijksten pianissimo- inzet is door de bezetting van deze no bele instrumentengroep meesterlijk gebla zen. Wglk een grandioos werk toch het Bes-dur pianoconcert! Welk een schat van diepe levensbeschouwing ligt niet op den bodem van het wijsgeerige eerste deel, welk een levenwekkende kracht gaat er niet uit van het levendige slotdeel met zijn meesleepende Wiener melos en rhythme, en is het andante met die door van Isterdael zoo fraai gespeelde violon cel-solo niet toonbeeld van ontroerende Brahmsche lyriek! Andriessen heeft het ln den eenig juisten stijl gespeeld door alles te vermijden wat maar naar vir tuoos solisme zweemt. Hij heeft zijn, tech nisch buitengewoon zware en lang niet altijd dankbaar voor het instrument ge schreven partij, geofferd aan de onver- breekbare twee-éénheid van piano en or kest van dit gedegen symphonische con cert. Hij heeft zich de meester van het klavier getoond die, als weinigen, het formidabele stuk technisch en muzikaal beheerscht. Andriessens succes was volko men; in de ovatie die hem gebracht werd liet hij, zeer terecht, den solo-cellist en den dirigent deelen, welke laatste door fijne verzorging der orkestpartij zijn aan deel had in dit voorbeeldig en fijnzinnig musiceeren. Willem Andriessen. Als Richard Strauss endgültig de laat ste figuur der Duitsche romantiek zal blijken te zijn, op dit punt zijn nog ver rassingen mogelijk, dan zal de latere ge schiedschrijver nfet kunnen zeggen, dat ze een roemloos einde heeft gevonden in een slappe en bloedelooze componisten figuur. Want wat er naar ons huidig in zicht tegen Strauss moge kunnen worden ingebracht, zeker niet het verwijt van geesteloosheid. Integendeel. Hij bezit de fantasie, die den begenadigden componist kenmerkt. Zijn geest vertoont de elasti citeit om doorwerkende aan een zeker gegeven een ander gegeven in zich op te nemen om te voorkomen dat het eerste in een soort geestelijke inertie in plaats van doorgewerkt doodgewerkt wordt. En hij bezit ook het natuurlijk vormgevoel van den waren kunstenaar om zijn ge wrocht te behoeden voor het steeds drei gende gevaar van rammelende hetero geniteit. Wat, naar onzen smaak. Strauss' zwakke zijde is, zijn neiging naar gezwol len pathos, verkeert bij de muzikale uit beelding van den ridderlijken fantast van Cervantes, tot op zekere hoogte althans, in een nuttige eigenschap. Meester in typee- ringskunst, meester ook in contrapunt en instrumentatie, heeft Strauss ons op zijn wijze een Don Quixote-gegeven, die den roemruchten origineelen geen oneer aan doet. De partituur stelt de zwaarste eischen: aan het orkest zoowel als aan de beide solopartijen, van welke de violoncel den verdwaasden dolenden ridder en de alt diens schildknaap voorstelt. Van Ister dael heeft met groot meesterschap en met sterke kracht van uitdrukking den nu eens militanten dan weer mediteerenden held aanschouwelijk gemaakt in fraaie technische afwerking en met den hem eigenen, zoo scharmeerenden toon. Devert als solist te hooren is een buitenkansje, dat ons te weinig ten deel valt. Ook thans heeft hij weer doen genieten van zijn sterke persoonlijke voordrachtskunst en van den weergaloos mooien toon, dien hij uit zijn kostelijk instrument toovert. En het orkest onder maestro van Anrooy, waarvan wij al die solistisch optredende blazers afzonderlijk zouden willen noemen, hoe heeft het weer getoond den roem van uitgelezen ensemble te zijn geheel te ver dienen. De geheel gevulde zaal heeft aan het slot alle uitvoerenden enthousiast ge huldigd. Andriessen bespeelde een Bechstein- vleugel uit de magazijnen Mens. De navolgende passagiersschepen zijn Zaterdag 9 Januari in radiotelegrafische verbinding met de daarnaast vermelde kust-stations en via die stations recht streeks te bereiken. Medegedeeld door de N. T. M. Radio-Holland. Chr. Huygens, Scheveningen Radio; Co lombia, idem; Cottica, Rugby Radio; Flandna, Cerrito Radio; Insulinde, Sche veningen Radio; Joh. v. Oldenbarnevelt, idem; Kota Pinang, idem; Kota Nopan, Karachi Radio; Maasdam, Havana Radio; M. v. St. Aldeg., Scheveningen Radio; Oranje Nassau, Rugby Radio; Patria, Scheveningen Radio; P. C. Hooft, idem; Poelau Tello, Aden Radio: Sibajak, Sche veningen Radio; S. Bolivar, idem; Staten dam, idem; Tasman, idem; Veendam, id.; Zeelandia, idem. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de to tale kosten 44 cents per woord. BINNENLAND. Provinciale Staten van Zuid-Holland over het ambtenaren-reglement. (3e Blad). Opstijging met geopend noodluik voor vliegtuigen onmogelijk gebleken; proeven op Schiphol. (Binnenland, le Blad). Nadere bijzonderheden omtrent de ramp op Bali. (Uit Ned. Oost-Indië, le Blad). De „Stanfries IV" nog niet gevonden. (Gemengd, 2e Blad). Bezoek bij den heer J. A. Bakhuizen, burgemeester der gemeente Leimuiden en Rijnzaterwoude. (3e Blad). BUITENLAND. Een mislukte bomaanslag op den keizer van Japan. (Tel. le Blad). Een Amerikaansche nota aan Japan in zake Mandsjoerije. (Buitenl. en Tel., le Blad). Pogingen om den ambtstermijn van pre sident Hindenburg te verlengen. (Buitenl., en Teil., le Blad). Briand zal in het Fransche kabinet blij ven. (Buitenl., le Blad). Overleden is de uitvinder van den Mills- handgranaat. (Tel., le Blad.) BEROEP IN BELASTINGZAKEN. Een wetsontwerp ingediend. Een wetsontwerp is ingediend tot aan vulling van de artt. 85 en 91 der wet op de Inkomstenbelasting 1914 en van de arti kelen 41 en 49 der Wet op de Vermogens belasting 1892, zoomede Intrekking van art. 42 van laatstgenoemde wet. De toelichting zegt o.m.: In de artt. 91 der Wet op de Inkomsten belasting 1914 en 49 der Wet op de Ver mogensbelasting 1892 komt een regeling voor, welke beoogt, belastingschuldigen te weerhouden, zich op goed geluk met on gegronde bezwaren tot den raad van be roep te wenden. Bedoelde regeling bestaat hierin, dat een verhoogingsaanslag van 25 pCt. geheven kan worden over het. volgens de uitspraak van den raad, ten onrechte betwiste belastingbedrag. Is het zaak, avontuurlijke beroepen tegen te gaan, evenzeer is het zaak te zorgen, dat de verhooging den bonafide rechtzoe kende niet weerhoudt, zijn bezwaren voor den rechter te brengen. Daarom bepalen genoemde artikelen tevens, dat de verhoo ging niet gevorderd wordt ln een aantal genoemde gevallen. Het onderhavige ontwerp vult deze ar tikelen in dier voege aan, dat de verhoo ging bovendien achterwege zal blijven, in dien aannemelijk is, dat niet door opzet of grove onachtzaamheid van den appel lant of zijn gemachtigde het bedrag, dat volgens appellant had moeten worden ge heven, te laag is gesteld. NA DE RAMP VAN „DE OOIEVAAR". Opstijgen met geopend noodluik onmogelijk. De Tel. meldt: In verband met het ongeluk met de Ooievaar bij Bangkok zijn op Schiphol proeven genomen met een vliegtuig der K. L. M. van hetzelfde type als de Ooievaar en even zwaar belast, terwijl het veel be sproken noodluikje openstond. De piloten Smirnoff en Frijns probeerden op te stij gen, doch het lukte niet. De proeven wer den bijgewoond door ir. Maas van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart en den heer Aler van den viiegtechnischen dienst der K. L. M. Wij herinneren er aan dat de piloot Van Dijk aan vertegenwoordigers van Indische bladen verklaard heeft dat het ongeluk onmogelijk het gevolg kon zijn van het openstaan van het noodluik. Een derge lijke theorie noemde hij voor een deskun dige „eenvoudig belachelijk" en hij voegde er aan toe: „Ik neem direct aan om met twee. met drie, of als u wilt meer nog, van dergelijke openstaande luikjes te starten en ik garandeer u, dat ik de kist van den grond krijg. Het openstaan van zoo'n luikje verhindert het los komen absoluut niet; dat is onzin". Ondanks deze pertinente verklaring van den heer Van Dijk hebben even bekwame piloten als Smirnoff en Frijns gisteren ge faald. Het zou interessant zijn indien de K.L. M. thans aan Van Dijk gelegenheid gaf de waarde zijner beweringen proef ondervindelijk te bewijzen....!

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1