UIT DE OMSTREKEN. V1SSCHERIJ-BERICHTEN. DE GOUDEN VESTING: DE BANK VAN FRANKRIJK. AALSMEER. Alhier werd door ds W. Heerma van iemand die onbekend wenscht te blijven, een gift ontvangen van f.300, waarvan f200 bestemd was voor de buitenl. en f.100 voor de inw. zending der Chr. Geref. Kerk in Nederland. BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Geertje en Koenraad, z. en d. van Pieter Francken en Jacobs Zonneveld. Overleden: Pieter van Dijk, ruim 10 maanden. Loop der Bevolking. Gevestigd: Petronella Bregje van Drier, dienstbode van 'sGravenhage; Grietje de Jong, zonder beroep, van Bleskensgraaï; Petronella Maria Mets, zonder beroep, id. Vertrokken: Jacoba Josina van Soest, dienstbode, naar Boskoop. HAARLEMMERMEER. Oprichting plaatselijk Crisis-Comité. Te Hoofddorp had in de Landbouw een bijeenkomst plaats, waartoe door den burge meester personen uit alle deelen van deze gemeente waren uitgenoodigd, teneinde met elkaar een bespreking te houden over het oprichten van een plaatselijk crisis-comité, hetwelk in samenwerking met het Nationaal cnsis-comité te 'sGravenhage krachtige maatregelen zal nemen om iets te doen tot leniging van den grooten nood in tal van gezinnen. Na een inleidend woord van den burge meester, werd tot oprichting besloten, het bestuur samengesteld uit de heeren H. Koning, voorzitter; J. F. Jansonius, secre taris en T. Boll, penningmeester, terwijl werd goedgevonden om de gemeente voor- loopig ln een 8 tal wijken met evenveel sub-commissies te verdoelen. Voor elke af deel! ng zal een zittings'okaal worden aan gewezen, waar wekelijks op Vrijdagavond van 6—8 uur aanvragen om steun zullen kunnen worden ingediend. Waarom ook niet op het rijwielpad? Gisteravond werd alhier op den ge- asphalteerden Kruisweg een wielrijder, de 20-jarige S. V., die links van den weg reed en bij het naderen van een auto zich nog gauw naar den anderen kant wilde begeven, door het motorrijtuig gegrepen en een eind meegesleurd, waarna hij met ïiets en al over den kop sloeg. De chauffeur, die dadelijk stopte, hielp den iongen man, die aan het hoofd, armen en beenen ver wond bleek te zijn, in z'n auto en bracht hem naar een dokter. Zijntoestand liet zich gelukkig bevredigend aanzien. Het ongeluk zou niet gebeurd zijn, wanneer V. zich niet op den voor het autoverkeer bestemden weg, maar op het rijwielpad had begeven. HILLEGOM. Bijeenkomst „Protest. Nederland." De afdeeling Hillegom der Ver. „Protes- tantsch Nederland" heeft een bijeenkomst gehouden in de Ned. Herv. Kerk, welke niet zoo goed was bezocht, mogelijk door het stormachtige weer als bij vorige vergadering dezer vereeniging. De spreker was ds. L. C. W. Ekenng uit Amsterdam, die tot onderwerp van zijn rede gekozen had: „Is er een vagevuur?" Er volgde een uiteenzetting betreffende de oude mer.schelijke leer van het louterende vagevuur. Daar werd tegenovergesteld, dat in de Heilige Schrift niets van een vagevuur staat geschreven. De Bijbel weet niets van een tLsscbenstaat, zei spr., het bloed van den Heere Jezus Christus reinigt ons van alle zonden. De bijeenkomst werd op de gebruikelijke wijze geopend en ges'oten door ds. Ekering. Een collecte werd bij den ingang gehouden. KATWITK. Circulaire Crisis-Comité. Alhier is door het Crisis-comité een circulaire verspreid, waarin op indrukwek kende wijze gewezen wordt op den nood van dezen tijd, in het bijzonder ook in deze gemeente. De plaalsgenooten worden op de meest nadrukkelijke wiize verzocht steun te verleenen. Gegeven kan worden in geld of in natura. Voor het geldelijk beheer zal notaris Eerdbeek gaarne de gaven in ontvangst nemen. Bijdragen kan men storten op zijn postrekening 72301. voor de bijdrage in natura gelieve men zich te wenden tot een der dames-comité- eaen, n 1. mevr. Schokking en mevrouw W. de Jong-van Bart, Duinoord 5 of mevrouw van Riessen te Katwijk Rijn. Het comité stelt het bijzonder op prijs, wan- norLJ*^0"6"' vereenigingen, corporaties, §anisati3s enz- b3reid zullea zijn 2?n f f tl6". de crisis Periodieke bijdra- kan mJ ,St?an;, Vanaf Dinsdag 12 Januari 8_o e'ken Dinsdagavond tusschen in i,pt n„aanmelden te Katwijk aan Zee Voorstraat gemeentewerken in de Gemeentehui«s n,- ?atwijk RÜ" 1" bet houden aar het comité zitting zal KATWITK AAN DEN RIJN. wiiksche eeS-iB,tweke" stilstand is de Kat- werktaE1re^?a7d,Stfanfabriek "eer in gelegenhek?! Gelukk>e dus weer «erk- rjng der Gerlf^Llehouden ledenvergade- KATWIJK AAN ZEE. De nieuwe Ned. Herv. School. Ged. Staten hebben dispensatie verleend foor het bouwen van de Herv School 1 voor het Centrale 7de leerlaar >/r deeite van het terrein, wa\tpde^chfoï zou komen te staan, lag volgens de wette lijke bepalingen niet ver genoeg van de begraafplaats af. Wij kunnen tevens mededeelen, dat voor den bouw dezer school een nieuwe aan besteding zal 'plaats vinden. Aanvoer kantjes Haring. De Katwijksclie vloot heeft in het af- geloopen jaar 1931 totaal aangevoerd 163.041 kantjes haring ;in 1930 was dat aantal 168.009 kantjes. Gisteravond werd J. v. d. D. uit de Louwestraat, terwijl hij in liet bezit was van een lichtbak en een dubbelloopsjacht geweer. door de politie op den Drieplassen- weg aangehouden. Het geweer werd door de politic in beslag genomen. Bij IJ. v. d. O. in de Paul Krugerstraat brak een schoorsteenbrand uit. Door de bewoners van het pand zelf werd de brand gebluscht. Door den hevigen wind woei in de Voor stiet. een pan van een dak, die de knaap J. H. uii de Adrianastraat op zijn hoofd kreeg. De daardoor licht ontstane wonde werd op het politiebureau verbonden. LISSE. Uitslag der Veiling. Uitslag gehouden veiling onder directie der Coöp. Veilingsvereeniging voor Bloem bollenkweekers H.G.C. (G.A.) te Lisse Gladiolen: P. C. Hooft 12-op f. 1.10, Schwaben 12-op f.0.75, id 10-12 f. 0.40. Venus 12-op f. 0.45. id. 10-12 f0 25 ld 8- 10 f0.10, Energie 12-op f0.50, Eocli 12-op f. 0.45. id. 10-12 f. 0.30, Halley 12-op f. 0.55, id. 10-12 f. 0.30, Yvonne 12-op f. 0.60, id. 10-12 f. 0.30. Hulot 14-op f.0,65, id. 10-12 f. 0.30, Thom. Edison 12-op f. 0.55, id. 10-12 f. 0.25.Flam. Sword 14-op f.0.70, id. 12-op f. 0.50, id. 10-12 f. 0.30, Pink. Perfection 12-op f0.60, id. 10-12 f. 0.30, Alkemade 12- op f. 0.45. Catharina 14-op f0.65, id. 10-12 f0.30. War 14-op f0.75, id. 12-op f0.50. id. 10-12 f0.30. America 12-op f.0.45, id. 10-12 f. 0.25, Nancy Hanks 12-op f.0.50. id. 10-12 f0.30, Orange Queen 12-op f. 0.90, id. 10-12 f. 0.40. Orange Brilliant 12-op f. 0.85. id. 10- 12 f0.45, Brilliant 14-op f0.65, id. 12-op f. 0.40, id. 10-12 f. 0.25. Mount. Everest 12-op f0.60. Bijgoed: Montbretia's op soort f. 0.20. f. 0.40, Dicl. Speet. f. 3. Conv. kiemen f. 0.80, Sp. Japonica f. 3.80, Sp. Rubens f2 20. NOORDWIJK. De heer Sch. alhier deed bij de politie aangifte van vermissing van zijn rijwiel, dat hij voor het café van den heer V. al hier, had geplaatst. Onderzoek wordt in gesteld. De heer A. alhier deed bij de politie aangifte van mishandeling van zijn 10- jarlg zoontje, gepleegd door den heer D. eveneens alhier, zoodanig dat het kind onder dokters behandeling moest worden gesteld. Onderzoek wordt ingesteld. OEGSTGEEST. Verg. R.-K. Geitenfokvereeniging. Gisteravond vergaderde de R.-K. Gei tenfokvereeniging in „St. Willibrord". De voorzitter, de heer C. van Dijk open de de vergadering met den Chr. groet, wenschte de aanwezige leden een gelukkig jaar toe en gaf daarna het woord aan den heer De Jong, die als plaatsvervanger van den Rijks-veeteeltconsulent den heer Ver hoeven, optrad als spreker. In korte trekken vertelde de heer De Jong, dat den laatsten tijd in de omgeving enkele Geitenfokvereenigingen zijn opge heven. En hoewel de redenen in de meeste gevallen gegrond blijken, is opheffing toch te betreuren. Vooral geldt dit voor den ar beider, die voor zijn gezin door het houden van goede gezonde geiten in een groote behoefte voorziet. Ter voorkoming nu, van mogelijk voor komende teleurstellingen en ter aanmoe diging tot verbetering van de thans heer- schende toestanden besprak de heer De Jong ten eerste het nut van geitenhouden, o.a de melkleverantie. het hooge vetge halte, en het groote nut voor de gezond heid. voornamelijk voor zieken, zwakken en kinderen. Door geneeskundige onder zoekingen is o.m. ook komen vast te staan dat de melk vrij is van tuberculose-bacil- len, hetwelk voor de gezondheid van groot belang is. Ten tweede besprak de heer De Jongde middelen tot verbetering van de geit ten opzichte van het productievermogen. Hierbij werd besproken de voeding, stal ling en verzorging en het voortteelen. Met nadruk wekte spr. op tot het instel len van een melkcontrole en zette het gToote nut daarvan uiteen. Aan de hand van een collectie lantaarn platen behandelde spr. de verschillende kwaliteiten en rassen van de geit. Hierna werd een verloting gehouden tot versterking der kas. Eenige vragenstellers werden nog door den heer De Jong beantwoordt. Tot slot had de gewone onderlinge ver loting plaats van een 6-tal nuttige prijzen. Het officieele gedeelte was hiermede ten einde en de voorzitter sloot de vergade ring met den Chr. groet, waarna allen nog eenlgen tijd gezellig bijeen bleven. Loop der bevolking in 1931. De bevolking dezer gemeente, die op 1 Januari 1931 (bij de 11e algemeene tien- jaarlijksche volkstelling) bestond uit 6998 personen (3187 mannen en 3811 vrouwen) nam in het jaar 1931 toe met 373 perso nen (187 m. en 186 vr.) zoodat het aan tal inwoners op 1 Januari 1932 bedroeg 7371 (3374 mannen en 3997 vrouwen). Er vestigden zich alhier 1201 pers. (469 m. en 732 vr.) terwijl 889 pers. (317 m. en 572 vr.) de gemeente verlieten. Het vestigingsoverschot bedroeg dus 312 (152 m. en 160 v.). De bevolking nam door geboorte toe met 144 pers. (71 jongens en 73 meisjes). Van de geboorten vonden er 105 plaats in deze gemeente (46 j. en 59 m.), terwijl 39 pers. (25 j. en 14 m.) elders werden ge boren. Door overlijden nam de bevolking af met 83 pers. (36 m. en 47 v.). Alhier over leden 66 pers (25 m. en 41 v.) terwijl el ders overleden 17 pers. (11 m. en 6 vr Het geboorteoverschot bedroeg dus 61 (35 j. en 26 m.). Tot de bevolking van een andere ge meente behoorden 1 kind, dat alhier werd geboren en 13 personen (11 m. en 2 vr.), die alhier zijn overleden. 1 Meisje werd als levenloos geboren aangegeven. Het aantal gesloten huwelijken be droeg 42. Inschrijving van vonnissen van echt scheiding vond niet plaats. Loop der Bevolking. Gevestigd: L. van Veen, boterhandeiaar. Dorpsstraat 5, van Schiedam; wed. E. A. C. Mak—Vink, Regentesselaan 17, v. Me- dan; W. J. Teunissen. Weth. Juffermans- straat 11, v. Rheden; wed. D. Happee- Snoek, W. Juffermansstr. 17, v. Batavia; C. Versteegt, onderwijzer, Rijnsburgerweg 134, v. Woubrugge; J. H. de Groot, z. b„ Endegeesterstr.-weg 14, v. Makassar. Vertrokken: A. H. Christiaanse en ge zin, wagenmaker, v. Spaargarenstr. 3a. n. Den Haag, Apeldoornschelaan 217: K. E. W. Ebeling Koning, arts, v. Warmonder- weg 58, n. Deventer. Brinkgreverweg 54 M. J. Luk, d.b., v. Geversstr. 47, n. Zoeter- woude B 52; P. G. J. van Leeuwen en vr„ onderwijzer, v. Zandlaan 3, n. Middelhar- nis, v. Stolbergl. 69. Burgerlijke Stand. Geboren: Adriana Wilhelmina, dr. v. J. A. Lubbevan Rijn. v. Wijtenbachweg 20; Paula Catharina Theresia, dr. v. C. C. M. SchenkDeutekom, Nassaulaan 10; Ca tharina Nelly Maria, dr v. G. M. de Groot- Lubbe, v. Wijtenbachweg 25; Elizabeth, dr v. N. Starvan Klaveren. Rijnsburger weg 71. RIJNSBURG. Crisis-comité opgericht. Op initiatief van den burgemeester is ook hier een crisis-comité opgericht. Het dagelljksch bestuur is samengesteld als volgt: S. Schoneveld, voorzitter: C. H. A. Collee. secretaris; Jac. Kromhout, pen ningmeester; C. D. v. d. Vijver, 2de voor zitter; T. Kralt. Het comité is onmiddellijk zijn werk zaamheden begonnen, en zal spoedig met uitgewerkte plannen komen. Het doel van het comité is verschaffing van individueele steun, vooral in den vorm van kleeding. beddegoed. schoeisel en voedsel. De heer G. v. d. Gngten. -|- Zeer onverwacht, in den ouderdom van 57 jaar is alhier overleden de heer G. v. d. Gugten, een algemeen geacht ingeze tene, die in hoog aanzien stond. Een werkzaam man. met ruimen blik, aan wiens oordeel veel waarde werd ge hecht, is met hem heengegaan. Vooral de Ned. Herv. Kerk verliest in hem een trouw lid, die zijn kerkelijke functies met groote liefde en arbeidzaam heid vervulde. Na eerst gedurende vele jaren notabel geweest te zijn, was hij de laatste vier jaren diaken, welk ambt hij met groote nauwgezetheid vervulde, en waarbij zijn administratie een toonbeeld van stiptheid vormde. Zijh gemis zal nog vele jaren gevoeld worden. .O U - Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Emma-school alhier is^enoémd mej. A. M. F. Elshove te 'sGravenhage. Alhier werd de brandweer gealar meerd voor een brand, uitgebroken ineen schuur van R. aan het Hofje. Spoedig was de spuit ter plaatse aan wezig, maar gelukkig behoefde deze geen dienst te doen, daar het inmiddels gelukt was het begin van brand met eigen mid delen te blusschen, wat gezien den hevi gen storm een groot geluk genoemd mag worden. SASSENHEIM. De storm. De storm heeft vooral aan de Zandsioot- kade danig huisgehouden. De weg was bezaaid met dakpannen. Enkele huizen waren geheel panloos. Tewerkstelling geaccepteerd. In de gisteravond gehouden geheime raadsvergadering is beslóten het aanbod van den heer Herman van Zonneveld inzake het tewerkstellen van werkloozen op de gronden van de Hollandscbe Cultuur Mij. te Vogelensang te accepteeren. De gemeente geeft toeslag van 10 cent per R.R. Naar berekening zullen 40 man ongeveer 4 weken daar werkzaam kunnen zijn. Loop der Bevolking. Gevestigd: Mevr. H. Joma-Wassenaar, Horfdstraat 362, van Haarlemmermeer; A. v. Giniioven, Hoofdstraat 158, van Lisse. Vertrokken: Mw. H. Verbeek-Barendrecht, van Charbonlaan 21, naar den Haag; Mw. M. J. v. Haaster-Elferink, van Tijioosstraat 35 naar Lisse, Mej. C. F. Versluijs, v. Hoofdstraat 324, naar Utrecht; J. M. Kop pers, van Floris Schoutenstraat 31, naar den Haag. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna, d. van M. Both en L. de Roode; Johanna Maria Charlotte, d. van J. v. d. Pijl en W. P. Selis; Geertruda, Elisabeth Wilhelmina Maria, d. van L. M. v. Reisen en A. C. v. d. Zalm; Cornelis Petrus Johannes, z. van G. Boekei en E. P. Weijers; Petnis Jan, z. van A. V. Duij- venbode en C. Smit; Hendrika, d. van E. de Boer en A. Dekker. Gehuwd: R. de Vries en J. Bakker; J. H. M. van Haaster en J. M. Elferink. Overleden: H. Bruijnen, vr. 78 jaar: N. Noordenneer, m„ 43 jaar, Gevonden voorwerpen: een bruine bal, een zwart lederen beurs met inhoud, een reserve autoband, een schoolgarnituur, een grijs-grauwe herdershond, een spiegel van auto en een rozenkrans. WARMOND. In het opgericht Crisis-comité voor deze gemeente heeft eveneens zitting de lieer G. Onderwater alhier, die echter bij de reeds genoemde personen niet was vermeld. Bij de politie is aangifte gedaan van het vinden van een sleutelring met sleutel. WASSENAAR. De opening der Openbare Schaal. Door den burgemeester, den lieer Wieg man is de nieuwe openbare lagere school aar. de Bloemcamplaan in tegenwoordigheid van wethouder Boichel, diverse raadsleden, hooiden van scholen en andere belang stellende., officieel geopend. In zijn rede herinnerde spr. er o.a. aan, dat er indertijd stemmen uit de burgerij zijn opgegaan tegen de stichting der school op deze plaats Hij sprak de hoop uit, dat de tegen standers thans tot de overtuiging zijn ge komen, dat de plaats, welke centraal ligt tusschen de parken en het Kerkehout, goed ls gekozen De achitect, de heer Bontenbal heeit een aantrekkelijk en frisch gebouw ontworpen, hygiënisch en zonder luxe. De burgemeester bracht hem daarvoor zijn harteliiken dank. De opening, aldus spr., is een feest voor het gemeentehes,uur Hij hoopte, da deze opening ais cultureele daad zal worden gewaardeerd door de ouders op zoodanige wijze, dat zij hun kinderen naar deze schoot zullen zenden. Het hoofd der school prees hij gelukkig met dit mooie gebouw. Na dank gebracht te hebben aan allen, die aan den bouw der school hebben meegewerkt, eindigde de burgemeester met den wensch, dat in de nieuwe school goede menschen voor de maatschappij zullen worden gevormd, mannen en vrouwen van karakter tot hulp en steun van de samenleving. Nog eenige andere sprekers wenschten geluk met of dankten vcor destichting der school, waarna een rondgang werd gemaakt door het gebouw, dat zeer ge prezen werd. De schoolkinderen werden nog verrast met een schimnieispel en ver schillende versnaperingen: ook voor hen was het een groot feest! ZOETERWOUDE. Uitvoering „Zingt den Heer." Alhier gaf de Chr. Zangv. „Zingt den Heer" haar gewone openbare uitvoering in de Ned. Herv. Kerk. Op haar programma prijkte 16 No's welke over 't algemeen verdienstelijk werden voorgedragen. Voorts kregen wij nog te hooren twee soli voor viool en orgel, welke werden voorgedra gen door Mej. Annie Wierstra uit Leiden begeleid door den directeur den heer Smit Mej. Wierstra speelde een en ander op zeer verdienstelijke wijze. Haar streek gaat reeds zeer goed gepaard met een goede techniek. Wij hopen dat de heer Smit meer een solist zal laten optreden. Dit is. zooals ds Eykman in zijn slotwoord zeide. een goede afwisseling. Het mannen koor kon ons minder bekoren. Daaren tegen was de sopraansolo van Mej. Par- levliet, zooals wij zulks gewoon zijn, weer zeer mooi. Het duet gezongen door de dames v. Wilsum en Hogewoning werd ook behoorlijk vertolkt, verder waren er onder de koornummers enkele zeer mooie. Wij noemen hiervan „In Hem" een „Le venslied". Koor en directeur kunnen met voldoening op dezen avond terug zien en ook deze uitvoering als een goed geslaagde boeken. Ds. Eykman opende en sloot dezen avond met dankgebed. Plaatselijk Crisis-comité. Dezer dagen zijn door den burgemeester verschillende personen uitgenoodigd tot een bijeenkomst ten gemeentehuize, ten einde te bespreken de wenschelijkheid van de oprichting van een plaatselijk crisis comité. Aan de uitnoodiging hebben allen gevolg gegeven nl. de heeren G. van Die- men als vertegenwoordiger van het RJC. Armbestuur, Hooge Rijndijk; J. van Leeu wen Jzn„ R.K. Armbestuur Zuidbuurt; Jac. de Jong, St. Vincentiusvereon.; Jac. Dorre- paal. Ned. Herv. Gem. Zoeterwoude Dorp: J. Rodewijk, R.K. Middenstandsvereen. „De Hanze"; Jac. van Leeuwen Adr.zn., Land en Tuin bouwbondC. J. van Haastregt, EI. Volksbond Dorp; L. N. van Noort, R. K. Volksbond, Hooge Rijndijk; P. Metjdam, namens de Ger. Gem. aan den Hooge Rijn dijk; J. de Graaf, namens de Ned. Herv. Gem. aan den Hooge Rijndijk en H. Smeets secretaris werkloozencommissie en arbeids bemiddeling. Nadat door den voorzitter het doel van het op te richten comité was uiteengezet, nl. het verleenen van steun aan personen, die door de tijdsomstandigheden in behoef tige omstandigheden zijn komen te verkee- ren, werd met algemeene stemmen tot op richting van het crisis-comité besloten. Vervolgens werd een dagelijksch bestuur gekozen, betaande uit de heeren P. Wap burgemeester, voorzitter, H. Smeets, secre taris en J. de Graaf, penningmeester. Vervolgens werd besloten een collecte langs de huizen te houden voor het ver zamelen van gelden en giften in natura. De verschillende comité-leden zullen twee aan twee de diverse wijken der gemeente bezoeken in de week van 10 tot 16 Januari a.s. Aangezien het aantal comitéleden niet toereikend is om deze collecte te houden is aan eenige heeren verzocht hun mede werking in deze te willen verleenen, ten wijl aan de geestelijkheid zal worijen ver zocht om a.s. Zondag bedoelde collecte aan te kondigen en aan te bevelen. Nadat de collecte is geëindigd zal 't comité opnieuw vergaderen teneinde te besluiten hoe en op welke wijze de gecollecteerde gelden zullen worden besteed. Verder werd nog besloten aan diverse vereenigingen in deze gemeente een ver zoek te richten om een bijdrage te ver leenen, terwijl ten slotte werd besloten om geen aansluiting te vragen bij het natio naal crisis-comité, doch indien noodig wel een verzoek tot genoemd comité te richten om een bijdrage. Met een woord van dank sloot de voor zitter de bijeenkomst. IJMUIDEN, 7 Januari. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.35—1.20, Griet per kist van 50 K.G. f.55—33, Tongen per K.G. f.2—1.20, Groote Schol per kist van 50 K.G. f.37—31, Middelscliol f. 40—35, Zet- schol f.4 31, Kleine Schol f. 38-18, Vlee- ten epr stuk f. 2,83, Kleinmiddel Schel- visch per kist van 50 K.G. f. 48—36, Kleine Schelvisch f.34—18, Kabeljauw per kist van 125 K.G f.84—70, Gullen per kist van 50 K.G f.31—11.50, Lengen per stuk f. 3.80—1, Wijting per kist van 50 K.G. f.16—11. Aangekomen 7 Stoomtrawlers- IJM 9 met f.2610, IJM. 117 met f.1357, IJM 238 met f.1261, fJM. 72 met f. 195S, IJM 114 met f.1641, MM. 192 met f.2722, R.O 5 met f. 2198. 3 loggers: K.W. 124 met f.673, K.W. 55 met f.25, SCH. 25 met f.637. Bijna zeventig milliard francs (zeven milliard gulden) zuiver goud. geslagen of in baren, rusten in de gepantserde gewel ven van de Bank van Frankrijk: dit is on geveer het vierde deel van den beschik baren goudvoorraad van de geheele wereld en meer dan het elfvoudige van het vermogen van Duitschland. Rekent men bij dezen goudvoorraad de wissels in por tefeuille. de deviezen, beleeningen, enz., dan wordt het totaal bedrag ongeveer 115 milliard francs. Heeft men eenige begrip van den omvang van dezen goudvoorraad, van de gouden vesting: de Fransche Bank? Zeventig milliard francs goud wegen niet minder dan acht millioen pond en voor het vervoer zijn noodig twee spoortreinen, elk van 43 groote goederenwagens! Of: met dezen goudvoorraad bouwt men een toren van 1 M. doorsnede en 265 M. hoogte Frankrijk is altijd het land geweest, waar men het goud gespaard heeft. Voor den oorlog bezat geen ander land, behalve Rusland, zoo'n groote goudreserve als Frankrijk en thans hebben alleen de Ver- eenigde Staten een nog grooteren goud voorraad. Napoleon Bonaparte, destijds Eerste Con sul, heeft de Fransche Bank gesticht met een aanvangskapitaal van dertig millioen francs en hij was met dertig aandeelen ook de eerste aandeelhouder. Nog andere bekende namen komen onder de vroegere aandeelhouders voor: Josef Bonaparte, Hortense de Beauharnais, Murat, Legarde, enz. Sinds 1848 heeft de Fransche Bank het uitsluitend recht tot het uitgeven van geld in munt of bankpapier. Het aandee lenkapitaal bedraagt thans vele honder den millioenen francs. De Bank staat on der oppertoezicht van den staat, die het recht heeft, rentelooze voorschotten bij de Bank op te nemen. Een directeur, de bekende financieele deskundige Moret en twee onder-directeuren Farnier en Four- nier, staan aan het hoofd van den Be stuursraad. die uit 21 leden is samenge steld. Gaan wij in gedachten in de onderaard- sche vesting, waarin geen onbevoegde, geen vreemde en ook geen gewoon Franschman toegelaten wordt. Behalve een enkele ingewijde kent niemand de wijze, waarop de pantsergewelven en stalen klui zen zijn gebouwd. De geheele inrichting is modern en eerst na den oorlog in den re cordtijd van drie jaar dag en nacht werken gebouwd, zooals zij thans is en zij is zoo groot, dat zij al het goud der wereld kan bevatten. De boven den grond gebouwde kasten voor het opbergen van waardepapieren zijn zoo gebouwd, dat zij bij gevaar in enkele seconden in de orider- grondsche gewelven kunnen verzinken. Daar zijn zij veilig tegen alle ontploffin gen, zelfs tegen bombardementen en lucht torpedo's. Twintig meter onder de aard oppervlakte zijn de geheimen verborgen van dit tooverslot, in welks diepste diepte, gedragen door 750 zuilen, de tempel des gouds staat. De electriciteit is de gedien stige geest, die onzichtbare liften laat stijgen en dalen, meterdikke muren lang zaam wegschuift, zuilen verplaatst, ge heimzinnige pantserwagens op rails be weegt. plotseling aan ongewenschte gas ten den bodem onder de voeten wegneemt, die de in gevaar verkeerende gewelven in luttele seconden onder water zet. Een met staal gepantserd betonblok van 14000 ki logram schuift geluidloos als een spook in de opening, die den toegang tot de gou den vesting mogelijk maakt. Om bij deze opening te komen wordt men met een lift bij een trap gebracht, aan het einde waarvan men op een muur stuit. Een on bekend „Sesam, open U!" doet den muur wijken; men komt in een pantsertoren, waaruit het voor oningewijden onmogelijk is, weg te komen en eerst na een draai te hebben gemaakt opent zich een poort naar den voorhof van de goudvesting. Di rect achter het betonblok gaapt een onge veer 15 M. diepe schacht, waarin een lift loopt. Een waterspiegel weerkaatst uit de duisternis en een duiklift zakt weer twaalf meter onder water, waar men eigenlijk in een hermetisch gesloten gevangenis komt. Opnieuw bewegen onzichtbare handen de muren, weer draait een pantsertoren en weer schuift een Hercules de tonnenzware deur uit den gepantserden muur. Dan, tenslotte, is men niet in het allerhei ligste doch in een 10.000 M2. groote zaal waarin de toegangen naar de stalen klui zen en de safes van particulieren zijn; hier zijn ook de verwarmings- en lichtin stallaties als kleine fabrieken, die het groote complex levendig houden. De stalen kluizen zijn brandvrij, de wanden bieden weerstand aan de hoogste temperaturen evenals aan de geraffineerdste werktuigen van bankroovers en inbrekers. Bovendien bestaat er een electrische alarminrichting, een wijdvertakt systeem met verscheidene stroombronnen, waardoor elke poging tot inbraak onmogelijk wordt. De luchtkana- len zijn in honderden kleine buizen ver deeld, zoodat binnendringen daardoor on mogelijk is. Losse nummers van ons Blad ziin behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bii de Firma A. HILLEN Stationsweg, Firma A. T. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2, W. G. T- VERBURG Sigarenhandel, Heerenstraat 2 Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 A. M. VAN ZWICHT, en bij JOH. HOGERVORST Haarl.str. 128 en des Zaterdags bij A. H. v. d. VOOREN H. Rijndijk 74 Kiosk Prinsessekade. 3—3

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 7