AGENDA. STAATSLOTERIJ. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. HEDEN: Nathanaël (Moriaansteeg 2). Spr. de Residentie heer J. A. Casé (Delft). Stadszaal (groote zaal): orkest. 8 uur nam. Katwijk aan Zee (Gemeentezaal): Winterlezing N. C. V. B. Spr. mevr. Schok king. 8 uur nam. Vrijdag. De Burcht: Liberale Staatspartij: „De Vrijheidsbond". Spr. mr. A. Neytzell de Wilde 8 uur n.m. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en famtlie-matinée. ..Geef mij maar de oude Tijd." Zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. City-theater, Haarlemmerstraat. Voor stellingen te 8 uur. ..De Macht van het Lied." Zondags 4 uur 30 en 8 uur., „Luxor-theater"Stationsweg Bioscoop- en Varlëte-voorstelllngen Dagelijks te 8u. 's Woensdags en 's Zaterdags matinee te 2 uur. ..De groote Attractie." Zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. „Trlanon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Varlëté-voorstellingen. Dagelijks te u. 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tinee. ..De schrik van het Garnizoen." Zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Zaterdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterle 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 7—10 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 4 Jan. tot en met Zondag 10 Jan. waargenomen door apotheek W. Pelle, Kort Rapenburg 12, te lefoon 594. UIT NED. OOST-INDIE. BALI DOOR EEN ORKAAN GETEISTERD. DERTIEN LIJKEN IN DE RIVIEREN AANGETROFFEN. Schade wordt op f. 200.000 geschat. BATAVIA, 6 Januari. (Aneta). De direc teur van het Departement van het Bin- nenlandsch Bestuur vernam uit Banjoe wang! dat ook de communicatie per as tusschen Noord- en Zuid-Bali gestoord is. Overigens is er weinig bekend. Uit andere bron wordt het wegslaan gemeld van een 100 M lange ijzeren brug op Bali. BATAVIA, 7 Januari. (Aneta). De eerste directe berichten omtrent het gebeurde op Bali en Lombok, afkomstig van een schip, liggende in de haven van Boeleleng, wer den hier met een gevoel van opluchting ontvangen, zoodra werd vernomen, dat de wereldbekende tempels en andere schep pingen van Hindoe-Boedhistische kunst naar alle waarschijnlijkheid onbeschadigd zijn. Ofschoon de schade aan bruggen en wegen aanzienlijk is en de bevolking ver liezen lijdt aan vee en andere eigendom men zal het eiland zich spoedig kunnen herstellen van de gevolgen van den orkaan, die het deze week geteisterd heeft, indien de regenstorm tenminste niet aanhoudt. In de gezwollen rivieren werden 13 lijken drijvende aangetroffen. Naar wordt ver nomen is de geheele bevolking gedurende drie dagen niet in staat geweest zich met de buitenwereld in verbinding te stellen, aangezien de hoofdwegen en verscheidene andere wegen, telefoon en telegraaflijnen zijn vernield. Sinds hedenmorgen echter is het gebruik van telegraaf en telefoon we derom mogelijk. BUITENZORG. 7 Januari. (Aneta). De Resident van Bali en Lombok heeft in een heden ontvangen en op 5 Januari verzon den telegram medegedeeld, dat het Wes telijk gedeelte van Ball, de onderafdeeling Djembrana door een hevigen storm en bandjir op 3 Januari ernstig is geteisterd. Vier nieuwe bruggen zijn weggeslagen. J> weg van Djembrana naar Tabana is even eens weggeslagen terwijl een isolatoren huis, dienende voor de telegrafische ver- binding- tusschen Bali en Java weggespoeld is. De schade, welke aan wegen, bruggen en telefoon is toegebracht, is aanzienlijk en wordt voorlooplg geraamd op 200.000 gulden. Door den storm en bandjir is verlies aan menschenlevens te betreuren, terwijl ook vee verloren is gegaan. -o STRUD MET VERZETSLIEDEN. MEDAN, 6 Januari. (Aneta). De Deli- courant meldt, dat uit Bengkalis wordt vernomen, dat de veldpolitie verschillende keeren aanraking heeft gekregen met de verzetslieden. De politie werd uit een hin derlaag beschoten. Een agent van de veld politie werd niet ernstig in den beneden rug getroffen. Verschillende goederen wer den achterhaald. De bevolking verleent geen medewerking, terwijl familieleden de ver zetslieden helpen. Gebleken is dat drie ver zetslieden werden gewond bij het gevecht in het begin van de maand December door de politiedienaren, die later tijdens het gevecht zijn gesneuveld. Twee dezer agen ten hebben zich tot den dood verdedigd, terwijl de derde hoogstwaarschijnlijk door een karabijnschot buiten gevecht is ge steld en daarna werd afgemaakt. 458e STAATSLOTERIJ (Niet Officieel). Trekking van Donderdag 7 Jan- 153 HOOGE PRIJZEN 17314 12993 39 1020 2339 3814 4998 6375 S69I 10797 127 37 14374 16363 17384 20157 400. 100. 58 1451 2621 4211 5090 6456 8704 Prijzen van 65.— 212 225 319 354 1481 1742 1857 1961 2638 2699 2835 3223 4355 4380 439C 4806 5391 5606 5829 5915 6955 7588 7651 7807 cv. 8957 9010 0082 9864 10962 11049 11059 11973 11989 12801 12996 13090 13136 13402 14576 14717 15153 15561 1568a 16718 16760 16833 17155 17179 17411 18168 18246 18760 19080 20782- 409 2043 3260 4811 6183 S2I6 1029? 12523 13496 16042 17184 20064 679 2295 3392 4976 6243 8316 10448 12621 14207 16092 17342 20128 DE ALGEMEENE TOESTAND. De Herstelkwestie. Nog altijd is men aan het twisten over den datum van bijeenkomst der Herstel conferentie. Duitschland en Engeland blij- van vasthouden aan 18 dezer. De Duitsche regeering blijft bij haar meening, dat de conferentie zoo spoedig mogelijk gehouden moet worden, in de veronderstelling echter, dat de kwestie der bevroren credleten dan opgelost moet zijn, opdat Duitschland ter conferentie kan komen in het bezit van de volledige lijst van zijn betalingsverplichtingen. Ook de groote banken, die bij de bevro ren credieten betrokken zijn. zijn vaii mee ting, dat de onderhandelingen te Lau sanne uu tot een eindbeslissing moeten leiden De Fransche datum van 25 dezer wordt te laat geoordeeld met het oog op de an dere bijeenkomsten en tevens gevaarlijk voor de algemeene situatie. In zijn kwaliteit van voorzitter der Euro- peesche commissie heeft Briand een brief gericht tot alle Europeesche mogendhe den. waarin hij voorstelt de bijeenkomst der Europeesche commissie, die op 22 Ja nuari a s. was bepaald, uit te stellen tot Februari. Of Briand zelf de eerstvolgende confe renties zal kunnen bijwonen, is nog twij felachtig. gelet op zijn gezondheid. Intusschen hebben diverse besprekingen plaats gehad. Bruening onderhield zich met de Amerik. gezanten Sackett en Edge (resp. te Berlijn en Parijs) aan een noen maal. door Sackett gegeven en de Duitsche gezant te Londen von Neurath had een onderhoud met den Britschen minister van bultenlandsche zaken. Sir John Simon, waarbij hii nogmaals heeft gewezen op de noodzakelijkheid van een spoedige bevre digende en duurzame oplossing van het herstelvraagstuk in het belang van het be houd der credietwaardigheid en van het herstel van het economische leven in Duitschland. De Engelsche minister erken de fan volle, dat ook de Britsche regeering een duurzame oplossing het meest wen- schelljk acht. doch tevens wees hij op de veranderde omstandigheden, waardoor een dergelijke oplossing niet mogelijk was. Hij stelde den ambassadeur volkomen op de hoogte van het Engelsche standpunt. Naar verluidt, zal de Grieksche minister president Venizelos, die persoonlijk aan de conferentie te Lausanne deelneemt, daar een rol spelen, die van grocter beteekenis is dan de plaats, die hij als vertegenwoor diger van Griekenland zou kunnen inne men. De bij de Duitsche herstelbetalingen belang hebbende kleine mogendheden zou den nameliik voornemens zijn hem den strijd voor de verdediging van een stand punt op te dragen om hun eischen groo- tere kracht bij te zetten. Sir Frederick Leith, de deskundige van da Schatkist, zal morgen naar Parijs terug keeren, om met den Franschen minister van Financiën de besprekingen te hervat ten over het herstelvraagstuk. DUITSCHLAND. Financieele kwestie. - Hitier te Berlijn. De kwestie van dekking van het deficit op de Pruisische begrooting, hetwelk 167 millioen R.M. bedraagt, is gisteren onder werp geweest van een bespreking van den Pruisischen minister van Financiën, dr. Klepper, met Rijkskanselier, dr, Bruening. Aangezien het deficit niet zal kunnen worden gedekt door verdere besparingen en verhooging der inkomsten in de af zonderlijke administratieve branches, is het noodig nieuwe bronnen van inkom sten aan te boren. Naar verluidt, is tijdens het onderhoud een zoutbelasting overwogen, die door het Rijk zou kunnen worden geheven en waarvan de opbrengst zou kunnen worden verdeeld over de verschillende landen ter verhooging der middelen. Een dergelijke belasting is, zooals bekend, vroeger reeds geheven. Overigens zou door medewerking van het Rijk aan Pruisen middelen ter beschikking kunnen worden gesteld op grond van aanspraken op schadevergoe ding die Pruisen op het Rijk heeft, aan gezien indertijd de spoorwegen zonder schadeloosstelling zijn onteigend. Ook enkele gemeenten zijn in groote financieele moeilijkheden geraakt, als b.v. Dortmund, waar deze maand een tekort van 45 millioen wordt verwacht. Hitier vertoeft weer eens te Berlijn. Mo gelijk in verband met berichten, dat ook te Berlijn een ..Bruin-huis" (zoo heeten de huizen der Nazis) zal worden gesticht? Prins Friedrich Heinrich van Pruisen zou zijn paleis daarvoor willen afstaan. FRANKRIJK. Minister Maginot t - Nieuwe tarief- verhoogingen. - Verkiezingen in Syrië. Hedennacht om 2 uur is de minister van oorlog Maginot overleden. André Maginot werd 17 Febr. 1877 te Parijs geboren en ging in staatsdienst. In 1910 begaf hij zich in de politiek en werd in 1913 aangesteld tot onderstaatssecreta ris van het ministerie van oorlog. Hij was het, die toen de invoering van den 3-jarigen dienstplicht doorzette. In het kabinet Millerand van 1920 kreeg hij het ministerie van pensioenen, dat hij behield in de daarop volgende ministeries Briand en Poincaré De laatste gaf hem bovendien de portefeuille van oorlog. In 1924, toen Herriot Poincaré's plaats in nam. trad Maginot af en eerst in 1928 kwam hij weer naar voren als minister van koloniën, om sinds 1929 wederom oorlog te beheeren. Maginot behoorde tot de midden-partij, die volledig wilde handhaven het stand punt: eerst veiligheid, dan ontwapening. Enkele van zijn redevoeringen uit den laatsten tijd dragen daarvan nog geheel het stempel en deze redevoeringen heb ben er veel toe bijgedragen om de ver standhouding tusschen Frankrijk en Duitschland ongunstig te beïnvloeden. Destijds was hij ook een vurig voorstan der van vasthuoden aan het bezette Rijn land tot Duitschland aan al zijn ver plichtingen had voldaan eh de ontrui- mingspolltiek heeft hij fel bestreden. De Fransche minister van Handel, Rol- lin, heeft in een rede voor de Kamer van Koophandel te Parijs nieuwe tariefver- hoogingen aangekondigd. De tot nog toe getroffen maatregelen vormen nog slechts een gering onderdeel der maatregelen, die het ministerie tegenwoordig bestudeert, Ook aan andere industrieën zullen de voordeelen der contingeering ingeruimd worden. a Bij de verkiezingen in Syrië hebben de gematigde elementen een glansrijke over winning behaald. Zij behaalden 49 zetels, terwijl de na- tionalististen slechts vijf zetels behaalden. De resultaten van Damascus en Hama zijn nog niet bekend, aangezien daar de verkiezingen in verband met de onlusten werden uitgesteld. DENEMARKEN. Naar een moratorium? Naar in regeeringskringen verluidt zal binnenkort de regeering den Rijksdag een wetsontwerp voorleggen in zake een mo ratorium voor den noodlijdenden land bouw. In de afgeloopen week heeft het kabinet zich ook beziggehouden met an dere takken van industrie die zich in kri tieken toestand bevinden, zoodat de moge lijkheid niet is uitgesloten dat het wets ontwerp een uitbreiding van het morato rium tot het geheele Deensche bedrijfs leven zal inhouden. CHINA. Het conflict met Japan. Zoowel van Russische als Amerikaan- sche zijde komen berichten over nieuwe actie der Japanners, die vanuit Tsjintsjau verder zouden oprukken. Geruchten, dat de bedoeling was Peking en Tientsin te bezetten, lijken ons voorlooplg ongeloof waardig. Foetsjau is intusschen door de Japan ners bezet. Te Charbin is de staat van beleg afge kondigd. De Chineesche politie hield een razzia op Russen die naar verluidt Wit- Gardlsten zouden zijn. Er ontstonden schietpartijen waarbij een kind werd ge dood. Ondanks het protest van het con- sullare corps werden verscheidene Russen gearresteerd en naar de gevangenis over gebracht. ENGELAND. Sir Simon over de Hcrstelconferentie De toestand in Britsch-lndië. Tijdens een lunch van de bultenlandsche persvereeniging heeft de minister van bul tenlandsche zaken, John Simon, een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat rit Britsche regeering wenscht, dat de herstel conferentie zoo spoedig mogeltik wordt ge houden. „Wij hebben onze pariements-zitting", zeide hij, „en indien de herstel-conferenti& niet omstreeks 18 januari begint, zullen verscheidene ministers, die haar willen bij wonen, hiertoe niet in staat zijn. Wil de minister-president de conferentie bijwonen, dan moet deze in de week van 18 Januari beginnen. In ieder geval zal echter de kanselier de conferentie bijwonen en zal ik hem ver gezellen". Hij zette de groote beteekenis uiteen der drie komende conferenties (Herstelconfe rentie, Volkenbondsraadszitting en Ontwa- penings-conferentie) en verzekerde dat Engeland zal streven naar resultaten, die zoo hard noodig zijn. De minister legde er' voorts den nadruk op, dat de recente douanevoorschriften slechts noodmaatregelen zijn geweest. Engeland heeft niet het minst de bedoe ling, wie dan ook, onaangenaam te zijn. Het is een dwaling, aan te nemen, dat de maatregelen onderdeden zijn van een uit gestippelde douanepolitiek. Wij moeten, aldus besloot Simon, de oorzaken en be weeggronden onzer handelingen wederzijds leeren begrijpen en ook in dezen geest zal Engeland op de beste wijze bijdragen tot den internationalen vrede Ten aanzien van de jongste maatrege len tot handhaving van de Britsche munt, verklaarde spreker, dat het niet juist is te meenen, dat deze krachtige en in sommige gevallen zelfs strenge maatregelen deel uit maken van de overwogen financieele poli tiek, De politiek ten aanzien van de finan cieele positie van het land zal nog nader worden besproken en hieromtrent zijn nog geen beslissingen genomen. c In Britsch-lndië worden de arrestaties van leiders der Congres-partij nog steeds voortgezet. De politie heeft een onderzoek ingesteld bij de banken naar de gelden van het congres, ten bedrage van 4000 pond sterling, die op particuliere rekeningen waren geplaatst. Na in de boeken een on derzoek te hebben ingesteld, heeft de poli tie aan de banken order gegeven deze sommen intact te houden. De Times meldt, dat het congres weer, evenals voor het verdrag van Delhi, een z.g. schaduwkabinet heeft ingesteld. Dc leden van dit kabinet zijn vrijwel onbeken de leden van het congres (klaarblijkelijk cm al te spoedige aanhouding te ontgaan). Zij moeten over ruime middelen' beschik-, ken. Mevrouw Gandhi, miss Slade en andere volgelingen uit Gandhi's naaste omgeving hebben zich van Bombay naar Ahmedabad begeven. Te Benares zyn twee betoogers gedood en 40 menschen gewond bij een botsing met de politie, waarby deze laatste heeft geschoten. De magistraat van het district werd met steenen bekogeld en een aantal politie agenten zyn gewond. De onderkoning schynt thans een po ging te doen om den steun van de gema tigde elementen te winnen. Lord Wellingdon heeft althans den gematigden leider Sir Tej Bahadur Saproe tot een onderhoud uitgenoodigd. MEXICO. Bloedige politieke botsingen. In verschillende deelen des rands is het tot politieke botsingen gekomen. Te Gua- delupe (Zacatecas) werden vier personen gedood en tien gewond. Te Atatonllco (Ja'isco) werden drie per sonen gedood en 6 gewond. VEREENIGDE STATEN. Het gaan ter Ontwapeningsconferentie Weer een democratische overwinning Mellon beschuldigd. In een rede te Washington heeft Staats secretaris Stimson gisteren gezegd, dat als de Vereenigde Staten geen afgevaardigden ter ontwapeningsconferentie zouden zen den, dit in de overige wereld als een groote hinderpaal voor het welslagen dier confe rentie zou beschouwd worden. Er was niet het geringste gevaar dat de Ver. Staten daardoor tot aansluiting by den Volken bond zouden geraken, maar niemand beter dan Amerika zou met groote kracht de geallieerden kunnen wijzen op het feit, dat zy de ontwapening van Duitschland niet hadden nagevolgd, hoewel dit in het Vredesverdrag gewaarborgd was, en dat daaruit een groot deel van het onderling wantrouwen ontsproten was. Door de overwinning van den demo craat. William Rogers, over zyn republi- keinschen tegenstander, Bartlett, by een te Manchester (New Hampshire) gehou den tusschentijdsche verkiezing, is de positie der democraten in het Huis van Afgevaardigden versterkt. Dit district was tot nog toe een stevig bolwerk der repu blikeinen. 0^0 De democraat Patman heeft een reso lutie ingediend, die Mellon beschuldigt het statuut van 1789 geschonden te heb ben, dat aan het hoofd van de Schatkist verbiedt, handel te drijven. Patman zeide. dat Mellon aandeeien bezit, die hem stem recht geven in 300 corporaties met een kapitaal van 3 milliard dollar. De resolutie is verwezen naar de juri dische commissie, waar zü ongetwijfeld zonder verdere plichtplegingen zal wor den begraven. DE HERSTEL-KWESTIE. PARIJS, 1 Jan. (Ned. Tel. Ag.) De toestand van Briand zou, naar men zegt, van dien aard zijn. dat men als zeker gaat aannemen, dat hy niet naar de con ferentie te Lausanne zal kunnen gaan. Onder deze omstandigheden zou de Fransche delegatie onder leiding komen te staan van den minister van financiën Flandin die dan waarschyniyk door een der andere ministers zal worden terzyde §€st&En De minister-president zal hoogstwaar schijnlijk de opening der herstelconfe rentie bijwonen en dan eerst later, als het werk der conferentie ten einde loopt, weder naar Lausanne gaan. Als datum der bijeenkomst van de herstelconferentie wordt thans weder 20 Januari genoemd. LONDEN, 7 Jan. (Ned. Tel. Ag.) De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph verklaart, dat het groot opzien heeft gebaard dat de directeur generaal van het Fransche ministerie van bulten landsche zaken Phillpe Berthtelot, gisteren naar Parys is teruggekeerd, zonder de aankomst te Londen af te wachten van sir John Simon. ONDERHOUD TUSGCHEN BRUENING EN HITLER. BERLIJN, 7 aJn. (V.D.). Op wensch van den Rijkskanselier en den Ryksweer- minister zal heden of morgen een onder houd plaats vinden tusschen den Ryks- kanselier Dr. Bruening, den Rijksweer- Minister Groener en den leider der Nat. Soc. Party Adolf Hitler, well: onderhoud naar verluidt, betrekking zal hebben op de komende beslissingen op het gebied der binnenlandsche politiek en vooral op de aanstaande verkiezing van een nieuwen Rijkspresident. ENGELAND NIET NAAR DE KOLEN- CONFERENTIE. LONDEN, 7 Jan, (Ned. Tel. Ag.) Naar de Times meldt, hebben de Britsche myn- eigenaars besloten, geen vertegenwoordi- fer te zenden naar de internationale con- erentie, door den Volkenbond tegen a.s. Maandag byeengeroepen, teneinde de mogelijkheid te onderzoeken van een in ternationale overeenkomst inzake de ver deeling der steenkolen over de wereld markten. De bond van Britsche müneigeaars heeft dit besluit genomen omdat de politiek van verscheidene Europeesche landen in de laatste maanden een internationalen toestand der kolenmarkt veel ernstiger heeft gemaakt, wat in het byzonder geldt de verhooging der toltarieven voor Brit sche kolen door Frankrijk. SIR MOHAMMED SHAFI. t LAHORE, 7 Jan, (V.D.). Te Lahore is overleden Sir Mohammed Shafi, lid van de Mohammedaansche delegatie ter Ronde Tafel Conferentie. Shafi is overleden aan de gevolgen van een longontsteking, die hy vermoedeiyk tydens zyn verbiyf in Engeland heeft opgeloopen. HET JAPANSCH-AMERIKAANSCH INCIDENT. NEW YORK, 7 Jan. (Reuter) Het incident tusschen Japan en de Vereenigde Staten, veroorzaakt door den aanval op den Amerikaanschen consul te Charbin schynt nog niet uit den weg te zyn ge ruimd. Den Japanschen ambassadeur werd opnieuw verzocht op het ministerie van bultenlandsche Zaken te komen. BOTSINGEN IN ARGENTINIË. BUENOS-AYRES, 7 Jan. (V.D.) Twintig polltle-agenten die de vervolging op zich hadden genomen van de leiders der op standige beweging van de vorige week, ver keeren in de provincie Entre Rios op de rancho „La Isletta" in staat van beleg, aangezien zy door een groot aantal In de bosscWen gevluchte rebellen omsingeld zyn. By de gevechten met de rebellen zyn reeds 7 hunner gedood en twee gewond. Thans zyn 4 vliegtuigen met assistentie naar „La Isletta" vertrokken, om de over levende politiemannen te ontzetten. DE WERKLOOSHEID IN AMERIKA. NEW-YORK, 7 Jan. (V.D.). De be kende werkster op sociaal gebied, Jane Addams die in de vorige maand den Nobel prys voor den vrede verwierf, heeft te Baltimore een rede gehouden, waarin zy zeide, dat de werkloozen in de Vereenigde Staten door een behooriyke werkloosheids voorziening gesteund behoorden te worden. Om dezen steun te financieren zou men op de inkomens boven de duizend dollar een werkloosheidsbeiasting van 1 pCt. kunnen heffen met progressie naar mate de inkomsten hooger worden. Bovendien zou een nauwkeuriger onderscheid moe ten worden gemaakt tusschen de gewone verdiende inkomens en de niet-verdiende inkomens uit de opbrengst van bezit tingen. welke laatste inkomens hooger belast dienen te worden. NEW-YORK, 7 Jan. (VJD.). Tydens hun doortocht door Harrisburg hield de gouverneur van Pennsylvanië Pinchot, een rede voor twaalfduizend werkloozen, die op weg waren van Pittsburgh naar Washington om te protesteeren tegen het gebrek aan werkloosheidsvoorzorg in de Vereenigde Staten. De Gouverneur zeide aa„ dat een beschaafde regeering, die de menschen geen werkgelegenheid kan ver schaffen. als een mislukking moet worden beschpuwd. STORM-BERICHTEN. PARIJS. 7 Jan (V.DSedert 24 uur wordt de Fransch? Noordkust door een or gaan geteisterd, waardoor de scheepvaart ernstige schade ondervindt. Het groote stoomschip ..Paris" dat uit Le Havre zou vertrekken, moest wegens het noodweer zyn vertrek uitstellen. De kustvaart is ge heel stopgezet. Te Lorient werden S.O.S.- signalen opgevangen van een groote Fran sche boot, die zich in volle zee bevindt. Ook te Brest woedde de storm met groote kracht. Het Engelsche s.s. „Jersey City" heeft S.O.S.-signalen uitgezonden en ge meld. dat het op ongeveer 10 nüjl afstand van den vuurtoren „Bishop Rock" met avery aan de machine hulpeloos rond drijft. EMDEN, 7 Jan. (V.D.) In de haven van Emden geraakten ten gevolge van den storm vele schepen op drift. In het kustgebied van Oost-Friesland konden ten gevolge van het smelten van de sneeuw en den regenval de afwate ringskanalen de groote hoeveelheid water niet meer verwerken, zoodat op eenige plaatsen de dijken zyn doorgebroken en groote oppervlakten land zyn overstroomd. In vele dorpen staat het water tot aan de hulzen en zijn de kelders ondergeloopen. VLIEGER GEDOOD. NEW-YORK. 7 Jan. (V.D.). Te Miami in Florida is de bekende Amerikaansche vlieger Dale Jackson om het leven geko men by het Invliegen van eennieuw amphibie-vllegtuig. Jackson had met het toestel een hoogte van ongeveer driedui zend voet bereikt toen hy bij wijze van proef een stunt ermee maakte. Dit had tengevolge, dat een der vleugels afknapte en het toestel omlaag stortte. Het stoffeiyk overschot van Jackson werd gevonden vlak naas de resten van het vliegtuig. Jackson had de vinger in den ring van zyn parachute, zoodat men aanneemt, dat hy had willen springen doch zich niet tijdig meer heeft kunnen vrijmaken. KINGSFORD SMITH NAAR AUSTRALIË. LONDEN, 7 Jan. (V.D.). Kingsford Smith is hedenmorgen met de „Southern Star" uit Southampton vertrokken voor zyn retourvlucht naar Australië. FABRIEKS-ONTPLLOFFING. LONDEN, 7 Jan. (Reuter) Dezen mor gen heeft een ontploffing plaats gehad in de fabrieken der Imperial Chemical Industries te Runcorn in Cheshire. Een man werd gedood terwijl er twee werden gewond. o DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIË. LONDEN, 7 Jan. (Ned. Tel. Ag.) De bladen zijn eenparig van gevoelen, dat het krachtige optreden van den onderkoning tegen de Indische Congresparty zyn doel niet heeft gemist. In Britsche ambteiyke kringen vraagt men zich af, of de aan hangers van het Congres nog wei in staat zullen zyn, geregelde strydmaatregelen te organiseeren, nu door de massa-arrestaties plotseling nagenoeg al hun eiders hun zyn ontvallen. Men verwacht eerder, dat de gematigden in Indië meer op den voor grond zullen treden nu de stelling der extremisten zoozeer is verzwakt. AHMEDABAD, 7 Jan. (Reutor) De politie heeft in de vroege morgenuren on geveer dertig Congresleiders gearresteerd. KARACHI, 7 Jan. (Ned. Tel. Ag.) Vrij willigers der Congresparty hebben zich aan de zeekust wederom beziggehouden met winnen van zout dat zy later op een volksbij eenkomst verkochten. De politie heeft niets gedaan om dezen Inbreuk op het zout-monopolle te verhinderen. DELHI, 7 Jan. (Reuter). Verscheidene Indische gedelegeerden van de jongste Ronde Tafel-conferentie zyn door den onderkoning van Indië tot een bijeen komst te Delhi byeengeroepen, om over den door de jongste gebeurtenissen ge schapen toestand te beraadslagen. Men verwacht dat ook voor de centrale provincies een ordonnantie zal worden uit gevaardlgd inzake de onwettige vereeni- glngen. VREDEBETOOGING IN FRANKRIJK VERSTOORD. VERSAILLES, 7 Jan. Naar Reuter meldt hebben nationalistische elementen een te Argenteuil gehouden, vredesbetooginf ver stoord, Er ontstond een gevecht, waarby een tiental betoogers licht gewond wer den. Eenige personen werden gearresteerd. f-ï

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2