R. K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES 72ste Jaargang WOENSDAG 6 JANUARI 1932 No. 22023 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. DE OFFICIEELE OPENING. Het voornaamste nieuws van heden. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN a 30 ets. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bi] vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bi) een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT;] Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35, per weekf.0.1t Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. Door ons werd ontvangen: T. B. H. te L. f. 25.—, H. B. te O. f. 1— TERAARDEBESTELLING G. MARK. Hedenmorgen vond op de begraafplaats „Rhijnhof" onder groote belangstelling de teraardebestelling plaats van den door het noodlottig ongeluk op J.l. Zaterdag om het leven gekomen G. Mark. Nadat' de kist, die door leden van de voetbalvereeniging R. C. L., gevolgd door velen zijner vriendjes, grafwaarts werd gedragen, en gedekt door een palm tak dier vereen., in de groeve was neer gelaten, trad ds. Meeter naar voren die op ontroerende wijze schetste hoe een jeug dig leven op zoo vreeselijke wijze werd af gesneden en de zwaar getroffen ouders en zusters troostte en berusting Insprak met dit zware verlies. De voorzitter der voetbalclub waarvan de overledene lid was, sprak een korte af scheidsgroet namens alle leden, waarna de heer Gijsberti Hodenpijl, namens den pa troon, den heer v. Eek, er op wees welk een goed knecht en collega de omgekomen was. Nadat door de aanwezigen bloemen op de kist waren gestrooid, verliet men diep onder den indruk den doodenakker. DE FORD-FILMS. Een interessante voorstelling. In de schitterende garage van de N.V. •„Het Motorhuis" werd gisteravond voor een groot aantal belangstellenden een drietal Ford-films vertoond. Allereerst werd de verfilming vertoond van de beklimming van den hoogsten top van Schotland, den Ben Nevis, door een gewone Ford-serie auto uit het jaar 1928. Langs steile hel lingen en soms 5 voet breede kronkel paadjes duurde de beklimming 2 dagen I Langzaam maar zeker kroop de Ford langs de steile afgronden naar den top. In gedachten werd vervolgens naar Ame rika overgestoken en aldaar allereerst een bezoek gebracht aan de Ford-vliegtuigen- fabriek in Dearborn, een voorstad van Detroit. Met groote belangstelling volgden allen de verschillende bewerkingen en het gestadig in volledigheid toenemen der ge heel metalen 3-motorige vliegtuigen. Hier bij werd natuurlijk met de schitterend in gerichte machines menig tochtje boven Detroit en omstreken gemaakt. Het bezoek ac de fabrieken aan de Rouge-rivier de gebouwen waar de grondslag wordt gelegd voor de eigenlijke Fordjes werd voorafgegaan door een korte levensbeschrijving van den grooten Henry. Deze slaagde er in na een arbeid zame jeugd in het jaar 1892 een benzine motor te vervaardigen. Deze een-cylinder is dus de eigenlijke grondslag voor het latere wereld-concern. Negen jaar later, toen een twee-cylinder-motor was ver vaardigd, werd 'n automobielmaatschappij opgericht, maar reeds in 1903 trad Henry Ford uit de maatschappij en stichtte de huidige. Thans, nog geen dertig jaar later, fabriceerde het Ford-concern in totaal meer dan 20 millioen auto's en geeft aan ongeveer 269.000 employé's werk! Door het economisch inrichten van het bedrijf, het in eigen bezit hebben van steen-, kolen- en ertsmijnen, het van de hand doen van de bijproducten der gas fabrieken als ammoniak, teer. benzol, am monium-sulfaat en van de hoogovenslak ken voor wegverharding en cernentfabri- catie is het mogelijk de wagens goedkooper en beter toegerust van de hand te doen. Per autobus en vliegtuig werd een bezoek aan en boven het terreinen-complex ge bracht de kademuur waar de aange voerde grondstoffen worden ontscheept heeft de respectabele lengte van 2'/i K.M. waarna de verschillende bewerkingen van motor en chassis nader bekeken wer den. Op de groote transportbanden langs de verschillende inrichtingen gevoerd is mu 'n 53 minuten geheel gereed en aanhet chassis bevestigd. De carosserie wordt dan in Europa of elders in een der vei? fabrieken gereed gemaakt! Natuurlijk was de stroom van indrukken voor liefhebbers van motoren en auto constructie alle even interessant, te groot om in enkele woorden te worden weerge geven. Indien de fabriek der Nederland- sche Ford-Company nabij de Hembrug te Amsterdam eenmaal gereed Is, dan zullen ongetwijfeld velen daar een bezoek bren gen "om eens met eigen oogen en van dichtbij de verschillende bewerkingen gade te slaan! Daar de beide directeuren van de N.V. „Het Motorhuis" door ziekte verhinderd waren, sprak een der Rotterdamsche hee- ren het welkomst- en slotwoord, terwijl deze tevens de films, waar noodig, nader toelichtte. Het was wël een bijzonder Interessante avond, welke de Ford Company ons gis teravond gebodefi heeft. Hedenmorgen heeft onder groote be langstelling de oficleele opening plaats ge had het nieuwe gebouw der R.-K. Vak school voor Meisjes aan het Galgewater alhier. Vanmorgen te halfnegen werd in de Kloosterkerk Rozenhof aan den Haagweg door den voorzitter van het bestuur" der R.-K. Vakschool, den zeereerw. pater God fried Dolle, O.FM., een plechtig gezongen H. Mis opgedragen, waarbij een aantal meisjes der school de liturgische gezan gen uitvoerde. Te 10 uur had de plechtige inwijding van de nieuwe school plaats door den hoogeerw. heer deken A. H. J. M. Homulle. Na deze plechtigheid vereenigden be stuur en genoodigden zich met de bewo ners van het huls op de tweede verdieping, waar drie handwerklokalen tot één groote ontvangzaal waren vereenigd. Behalve het bestuur en de directie der school merkten we hier onder de genoo digden o.m. op mej. M. M. A. Michels, in- spectrice bij het Nijverheidsonderwijs in de 3e Inspectie voor Meisjes, die de offi- cieele opening zou verrichten, den hoog eerw. heer deken A. H. J, M. Homulle. de pastoors Th. M. Beukers, J, A. Heiling, O. F.M., en J. C. Vijverberg, rector R. J. J. Reijnen en reetor J. C, C. Groot, uit Oegst- geest, pater R. C. H. Bouters, O.F.M., uit Rotterdam, den oprichter der Vakschool en verschillende andere geestelijken; ver der den burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, den gemeente-secreta ris, mr. dr. C. E. van Strijen, den wethou der van Onderwijs, mr. A. F. L, M. Tepe, de wethouders Splinter en Romijn, benevens eenige gemeenteraadsleden, den heer Vriend, referendaris bij het onderwijs mej. Beumer, inspectrice en mevr. Lell- man Bosch, oud-inspectrice bl] het nijver heidsonderwijs, den heer J. Baak Jzn., in specteur bij het L. O. in de inspectie Lei den, mej. dra. Van Hoorn, directrice van de Gem. H. B. S. voor Meisjes, tenslotte afgevaardigden van de R.-K. Schoolbestu ren voor Jongens en Meisjes, van de St. Elisabethvereeniging, den R.-K. Vrouwen bond. de Hanze, de Graal, de Ver. van R.-K. Bijz. Onderwijzers en Onderwijze ressen, de Zita-Vereeniging, afd. Bescher ming van Meisjes, den R.-K. Volksbond, den R.-K. Verpleegstersbond, van de af- deelingsschool te Oegstgeest en van tal van katholieke en niet-katholieke scholen van Nijverheidsonderwijs. Bericht van verhindering was ingekomen van Ir. Hofstede, inspecteur-generaal van het Nijverheidsonderwijs, dr. Verhoeven, directeur van het R.-K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, pastoor Wie- mers, pater Frigge, kapelaan Hessing, overste en zusters der Pelikaanstraat- scholen en enkele huishoudscholen. Nadat alle aanwezigen hadden plaats genomen, sprak de voorzitter van het be stuur der Vakschool, de zeereerw. pater G. Dolle, het openingswoord. Spr. heette daarna alle aanwezigen, in het bijzonder de hooge gasten van harte welkom en wees vervolgens op de groote fceteekenis van dezen dag voor de school, om daarna in het kort enkele historische schetsen te geven over den groei en de ontwikkeling der school. Daaruit memo- reeren we, dat de school in 1908 is ge groeid uit het Meisjespatronaat, waarna in 1918 de erkenning volgde als Opleidings school. Spr. wees daarbij op de snelle toename van het aantal leerlingen en de daarmede gepaard gaande toenemende behoefte aan uitbreiding. De opening van deze school is de bekroning van veel moeite en arbeid. Daarna gaf spr. het woord aan mej. M. A. Michels, die namens den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, de openingsrede uitsprak. Zij bracht daarbij hulde aan bestuur, directrice en leerkrach ten voor haar voortvarendheid, doortas tendheid en uitstekend onderwijs, en aan de architecten voor de buitengewone wijze, waarop zij zich van hun opdracht hebben gekweten. Spr. uitte den wensch, dat het bestuur alle krachten zal inspannen om ook in de toekomst het onderwijs te doen aanpassen aan de steeds wisselende tijds- eischen, doch dat de opleiding voor alles erop gericht zal zijn de meisjes te vormen tot goede huisvrouwen, die vooral in dezen tiid de steunpilaren van kerk en maat schappij mogen heeten. Na deze rede werd het woord gevoerd door den hoogeerw. heer deken Homulle en den burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen, waarna het woord was aan de directrice der school, mevr. M. C. van OerleNipper. Eerstgenoemde sprak er zijn groote vreugde over uit, dat de opening valt op Driekoningen. Spr. hoopte, dat de Heer Zijn overvloedigen zegen tot in lengte van dagen zal uitstorten over allen, die hier onderwijs geven en ontvangen. De burgemeester zeide, dat onze stad rijk is aan goede inrichtingen op onder wijsgebied, ja op dit terrein veelal toon aangevend is. Deze school, klein begonnen, heeft in eenige jaren haar bestaansrecht bewezen en is blijven "roeien. Spr. zou bijna zeggen: op voor de gemeente Leiden onrustbarende wijze, ware het niet. dat de gemeente op andere wijze zulke uitsteken de dividenden oogstte. Namens het ge meentebestuur feliciteerde spr. bestuur en directrice met dezen dag en dankte hen voor het goede opvoedende werk, wat op deze school wordt verris&t. Mevr. van Oerle zeide, dat het voor haar en allen, die het huis bewonen een niet uit te spreken vreugde was in dit huis, dat geheel volgens hun bijzondere wen- schen is ingericht, te mogen werken. Het heeft moeite gekost om in de moei lijke jaren van de heerschende stopwet de autoriteiten te overtuigen van de noodza kelijkheid van een nieuw gebouw. Het be stuur heeft rustig, doch zonder ophouden bij de regeering voor de noodzakelijkheid van flinke ruimte voor de groeiende school gepleit. Nu het is gelukt dezen bouw als resultaat te verkrijgen, brengt spr. daar voor gaarne hartelijk dank. Spr. hoopt, dat de meisjes en vrouwen, die van dit onderwijs genieten, mogen uitgroeien tot echt degelijke vrouwen en hulsmoeders, waaraan altijd en vooral in dezen tijd de Kerk en Maatschappij groote behoefte hebben. Bijzonderen dank bracht spr. ook aan mevr. Leliman. Spr. zeide gevoeld te heb ben, dat zij met groote welwillendheid de pogingen van het bestuur ondersteunde en met groote belangstelling de ontplooiing van de voorbereidingen van den bouw ga desloeg. Haar optimisme heeft spr. meer malen gesteund en versterkt, juist in de ernstigste perioden van den stopwettijd, om met de bouwidealen door te gaan, zoo dat zou kunnen worden verkregen datgene wat in het belang der vrouwelijke jeugd van Leiden en omstreken zoo gaarne ge- wenscht werd. Ook mej. Michels is spr. zeer erkentelijk voor haar buitengewone welwillendheid, het bestuur tijdens den bouw bewezen. Spr. hoopte, dat mej. Michels bij het be zichtigen van het gebouw tevreden zou zijn en dat zij in de opgewektheid, waar mede allen zeker in de toekomst in deze school zullen werken, de voldoening van de door haar gegeven moeite moge zien. Een bijzonder dankwoord brengt spr. ver volgens aan de architecten de heeren van der Laan. Gedurende den bouw heeft spr. sterk den indruk gekregen, en bij de voltooiing van den .bouw de overtuiging, dat een architect aanvoelt wat men wenscht te verkrijgen. Maar spr. zegt zelfs meer gekregen te hebben. De kloekheid en degelijkheid van bouw, de hygiënische en practische afwerking van deuren en ramen enz. enz. bewijzen hun groote kunde. In dit opzicht sloot spr. ook in den opzichter, den heer Den Besten, en allen, waarmede in dezen bouw is samenge werkt. Een extra woordje richtte spr. vervol gens nog tot de leeraressen en leerlingen. Naast het onderwijs, dat aan een oplei dingsschool reeds zooveel van leerkrachten en leerlingen vraagt, hebben zij met ijver en toewijding aan de inrichting van de leslokalen medegeholpen, daaraan zelfs vrije tijden en vacantie besteed. Dat stelt spr. op grooten prijs. Hierna werd het woord gevoerd door mej. M. P. J. Andreolie, oud-leerlinge der school, die namens leerkrachten, oud leerlingen en leerlingen een geschenk aan bood, bestaande uit drie glas-in-lood-ra- men, aangebracht in de fraaie hal der school en voorstellend in het midden de Christus-figuur en ter weerszijden de wijze en de dwaze maagden. Daarna was het woord aan pater Bou ters. uit Rotterdam, den grondlegger van de Vakschool, die herinnerde aan de dagen van de oprichting, waarbij hij destijds reeds veel steun ondervond van mevrouw Van Oerle. Gij hebt, aldus spr., een leven van groote verdiensten achter u. Moge, wanneer gij uw taak eenmaal zult hebben neergelegd, de Groote Rechter uw werk evenzeer waardeeren als heden van aHe zijden Is gebleken. De aannemer, de heer Korswagen, her innerde aan de moeilijkheden bij den on derbouw ondervonden en dankte bestuur en architecten voor de prettige samenwer king. Tenslotte sprak nog de architect, ir. J. A. van der Laan. die mede namens zijn vader dankte voor de opdracht en verder allen dank bracht, die op eenigerlei en op zoo voortreffelijke wijze tot den bouw van deze school hebben bijgedragen. Nadat nog mevrouw MandersVermeu len namens de echtgenooten van de be stuursleden een voorzittershamer had aan geboden en pater Dolle alle sprekers had beantwoord en nogmaals dank had ge bracht aan de voornaamste medewerkers, zoomede aan zijn voorgangers, paters Bou ters en Frigge, terwijl hij aan mevr. Van Oerle het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" overhandigde, werd het gebouw bezichtigd. COMMUNIST GOOIT RUITEN IN. Hedenmorgen te ongeveer 11 uur heeft L„ behoorende tot de communistische partij, na een bezoek aan het bureauvoor „Maatschappelijk Hulpbetoon", plotseling verschillende ruiten van dit gebouw aan de Mare stukgeslagen en met steenen in gegooid. Hij was kwaad geworden wegens zijn uitsluiting van financieelen steun. De politie wist hem onmiddellijk te grijpen en legde den man een voorloopig verband aan, daar een zijner handen hevig bloedde. Vervolgens werd hij naar het ziekenhuis overgebracht en later in het politiebureau opgesloten. Het betreft hier een persoonlijk feit; van georganiseerd optreden was geen sprake. DE NIEUWE CHR. KWEEKSCHOOL. Een goed geslaagd leerlingenfeest. In het nieuwe schoolgebouw bood het bestuur der Chr. Kweekschool gisteravond den leerlingen een feestavond aan ter ge legenheid van de plechtige opening der school op Zaterdag j.l. Een bijzonder goed idee was het de leerlingen zelf het pro gramma te laten opvoeren, hetzij indivi dueel, hetzij per klasse. Naast voor- drachtjes en kleine tooneelstukjes werden gedichten voorgedragen. Het bestuur, de voorzitter, ds. Rutgers was verhinderd aanwezig te zijn, dat zoo veel gedaan heeft en nog doet in het belang der school werd een huldigingslied toegezongen en een krans aangeboden. Den heer J. Anes, werd als dank voor zijn moeite bij het instudeeren en repeteeren der verschil lende stukjes een bloemenmand van de leerlingen aangeboden. Verschillende ververschingen werden rondgediend en jong en oud vermaakte zich tot laat in den avond uitstekend. De directeur der school, drs. H. Schilp, opende de bijeen komst op de gebruikelijke wijze, terwijl de heer D. Smink, na het sluitingswoord van den heer J. P. Mulder, in dankgebed voor ging. Een gehouden collecte ten bate van het Leidsehe Crisiscomité bracht f. 20.35 op. LEZING OVER GELOOFSLEER. Gisteravond hield dr. J. Riemens in het Wijkgebouw Pniël zijn tweede lezing over geloofsleer voor protestanten en niet- protestanten, over „Paus en Heilige Geest". Er was veel belangstelling. Eerst gaf spr. een overzicht van de R.K. leer in deze: Christus plaatste Cephas (Petrus) aan het hoofd der Kerk, en Pe trus leeft voort in den Paus. Christus noemde Petrus „Rots"; in het Nieuwe Testament staat hij steeds als eerste ver meld, en na Jezus' dood en opstanding stelt hij voor een nieuwen apostel te be noemen in plaats van Judas, en hij be zoekt verschillende gemeenten, na de uit breiding van de Kerk bij het Pinksterfeest, gelijk een legeraanvoerder zijne troepen inspecteert. Het is logisch te veronderstel len, dat na Petrus' dood een andere dra ger van het gezag de eenheid der Kerk be vestigde. Deze drager van het hoogste ge zag, Wetgever in Christus' Rijk, grondslag van Zijne Kerk, is de Paus van Rome. Weliswaar treedt hij in de eerste eeuwen niet zoo op den voorgrond, maar dat is te verklaren uit de omstandigheden van dien tijd: bijzondere geestesgaven aan het geheel der Kerk, vervolgingen, slechte ver keerswegen enz. Wel wordt aan R.K. zijde toegegeven, dat er enkele pausen van ver keerd gedrag zijn geweest, maar pausen als zoodanig waren nimmer slecht: het slechte slaat uitsluitend op het persoon lijke leven, niet op den invloed ten op zichte van de leer. Uitzonderingen beves tigen den regel; vergelijk Judas onder de apostelen. Aan de trouw van de pausen aan Christus' geest hebben we te danken de afschaffing der slavernij, hoogerê be schaving, bevordering van den werWd- vrede, enz. Een Kerk, die den Paus niet erkent, is geen Kerk van Christus. Spre kende ex cathedra is de Paus onfeilbaar. Tegen deze R.K. geloofsopvatting heeft het Christus belijdende protestantisme groote bezwaren. De Goddelijk-betrouwbare lei ding der Christenheid berust niet bij den Paus, maar bij den Heiligen Geest. I. Ontkend moet worden, dat Petrus is aangesteld tot Hoofd der Kerk in den zin van leider van een rechtsinstituut. Wel wordt Cephas de Rots der Kerk genoemd (Matth. 16), maar hij wordt bij een vol gende gebeurtenis ('t zelfde hoofdstuk) ook satanas genoemd. M. a. w. Petrus is alleen Rots in zooverre als hij belijder van Christus en handhaver van Zijn woord is. Reeds Origenes heeft daarop den nadruk gelegd. Christus' Kerk is geen voortzetting, maar veeleer reformatie van de Joodsche Synagoge met haar wettisch-juridische sfeer. „De eerste zijn" in Christus' zin is heel iets anders dan „de eerste zijn" als heerscher, in wereldschen zin. „De meeste onder u, die zij gelijk de minste, en die voorganger is, als een die dient" (Christus naar Luc. 22 26). Erkennend, dat er goede pausen zijn ge weest, moet gezegd worden, dat de slechte pausen geen uitzondering waren, maar dat een gansche reeks van deze machtigen naar de wereld Christus' woord ten eenen- male hebben verloochend. Heerschzucht, onzedelijkheid, omkooperij, woordbreuk, moord, oorlogszucht hebben het pausdom in den loop der eeuwen maar al te vaak ontsierd. Na de ketterij van paus Honorius I (638), het pauselijk schisma (14e eeuw), de opheffing van de Jezuïetenorde door den eenen, en de weder-instelling van die orde door een anderen paus, is het geen wonder, dat de leer van Pius IX aan gaande de onfeilbaarheid ex cathedra ont zaglijke bezwaren ontmoet. Maar 't is ook niet den Paus, maar den Heiligen Geest, dien Christus aan Zijne Kerk als Leidsman beloofde (Joh. 1416). Van den Geest geldt het, anders dan van den Paus „Hij zal van zichzelven niet spre ken, maar Hij zal het uit het Mijne nemen en het verkondigen" (Joh. 16 13, 14). Door den Geest komt eenheid, niet van juridisch gezag, maar van geloof en liefde. Nadat enkele vragen gesteld waren, werd de samenkomst met gebed gesloten. De volgende lezing is gesteld op 2 Febr. a.s., over: „Gedeeltelijke of Algeheele Verlossing?" BINNENLAND. De officieele opening van de R.K. Vak school voor Meisjes te Leiden. (Ie Blad) Het uitvoerige rapport der Siameesche commissie over de ramp van „De Ooie vaar." (3e Blad.) Stakingsrelletjes te Enschedé. (Binnen land, le Blad.) De moord te Gorkum; tegen verdachte's vrouw, wegens heling, 9 maanden hech tenis geëischt. (Rechtzaken, 3e Blad.) Oplichting van f. 70.000 te Rotterdam; behandeling voor de Rotterdamsche Rechtband. (Rechtzaken, 3e Blad.) De internationale lawntennisclub Ne derland zal te Noordwijk wedstrijden hou den tegen de Engelsche club en Cam bridge. (Sport, 3e Blad. De installatie van den nieuwen burge meester van Nieuwkoop. (3e Blgid.) BUITENLAND. Opnieuw uitstel der Herstelconferentie. Vele besprekingen. (Buitenland en Tel., le Blad.) De verdere ontwikkeling van den toe stand in Britsch-Indië. Opnieuw tal van arrestaties. (Buitenland en Tel., le Bl.) De Amerik. senator Borah wil met zilver doen betalen. (Tel., le Blad.) Nieuwe actie der Japanners in Mands- joerye? (Buitenland, le Blad.) EEN GROOTE VLIEGBOOT ONTWORPEN. Bij Koolhoven te Rotterdam. Naar wij vernemen, is men momenteel bij de vliegtuigenfabriek Koolhoven te Rotterdam bezig met het maken van een ontwerp voor den bouw van een vliegboot, welke tweemaal zoo groot zal worden als de Duitsche vliegboot Do. X. Reeds gerui- men tijd is men met het maken van het ontwerp bezig en het zal nog wel een half jaar duren voor het plan klaar zal zijn. Volgens het ontwerp zal de vliegboot toe gerust zijn met 10 motoren van elk 1000 P.K., v/elke gezamenlijk drie schroeven aandrijven. De snelheid zou kunnen wor den opgevoerd tot 210 K.M. per uur, terwijl het laadvermogen 42 ton zal bedragen, met een vol gewicht van 100.000 K.G. De fabriek heeft reeds modellen van dit vliegtuig ver vaardigd. Wegens de enorme grootte zal de vliegboot op een scheepshelling gemaakt moeten worden. Het zou in de bedoeling liggen deze Vliegboot speciaal te gebruiken voor Trans atlantische vluchten en Indische vluchten. DE STRIJD IN DE TEXTIELNIJVERHEID. Relletjes te Enschedé. Men meldt uit Enschedé aan de N. R. CrtTegen half 6 verzamelde zich giste ren bij de fabriek der firma Jannink aan de Haaksbergerstraat een menigte van on geveer 2000 personen, die door de politie werden aangemaand door te loopen, waaraan schoorvoetend gevolg werd gege ven tot op het laatst niet aan de bevelen werd voldaan, zoodat poli tie versterking kwam en de menigte verspreid werd, die zich toen naar de Padmosstraat en het Janninksplein begaf, waar eenige werk willigen van de firma Jannink wonen, in de Padmosstraat waren eenige electrische lantaarns defect, zoodat in het begin dier straat groote duisternis heerschte. Van alle kanten werd met steenen gegooid. Een opperwachtmeester van de mare chaussee werd aan het achterhoofd ge wond en moest zich onder heelkundige behandeling stellen. Om hem te ontzet ten heeft de politie geschoten, waarop de menigte uiteen stoof. Een rijksveldwach ter werd aan de lip, een brigadier der ge meentepolitie werd bloedend aan de hand gewond. De hoofdinspecteur kreeg een steen tegen zijn been. Intusschen was er een voldoende poli- tie-macht gekomen en werd de Padmos straat schoongeveegd, waarbij rake klap pen werden uitgedeeld. Tegen half 8 was het op Padmos weer rustig, doch om 8 uur was het andermaal mis en wederom werd politieversterking gevraagd. Iemand uit de menigte is toen door een sabel houw gewond. Op het Janninksplein 67, waar een wérkwillige woont, zijn alle rui ten ingegooid.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1