HUIS AAN DE BOUWELOUWESTEEG INGESTORT 72rte Jaargang MAANDAG 4 JANUARI 1932 No. 22021 Dit nummer fcestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Het voornaamste nieuws van heden. Leidsch Crisis-Comité. Nationaal Crisis-Comité. STADSNIEUWS. 0PENIN6 CHRISTELIJKE KWEEKSCHOOL. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlên uit Lelden eD plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055- Postbus No. 54. - - - - PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden f.2.35, per week ï.0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post t. 2.35 -j- portokosten. Foto Bleuzé. LEIDSCH DAG BLAD BINNENLAND. Officiëele opening der Chr. Kweekschool te Leiden. (Stadsnieuws, le Blad). Mogen wij nogeens opwekken den arbeid van het Leidsch Crisis-Comité te steunen door ons Uw gift, groot of klein, te doen toekomen, hetzij direct aan het Comité, giro No. 188690, hetzij aan het bureau van ons Blad of op onze girorekening No. 57055. Door ons werd ontvangen: NU. f. 5.—, fam. S. L. f. 3.mevr. S. f 20Personeel fa. A. Jongmans en Zn. f. 4.80, Personeel Gerzon f. 5.M. J. f. 1.50 J. J. f. 1.—, wedstrijd 27 Dec. 1931 A.S.C.— Lugdunum f. 88.—. o De Vereeniging van R.-K. Werkgevers over de crisisbestrijding. (Binnenland, 2e Blad). Voorstellen tot salarisverlaging en be- lastingverhooging te Rotterdam. (Binnen land, 2e Blad). Het rapport der Siameesche commissie over de ramp van „De Oooievaar". (Bin nenland, 2e Blad). Te Wassenaar is. 45 jaar oud, overleden dc heer H. A. Burgerhout, stichter der Aviolanda-vliegbootenfabriek te Papen- drecht. (Binnenland, 2e Blad). De jaarvergadering van den Nederland- schen Cricketbond. (Sport, 3e Blad). Wij ontvingen per kas: N. N. f. 5f— Oudejaarsavond Nico en Jo f. 3.65. ZILVEREN JUBILEUM. BUITENLAND. Gandhi en Patel door de Britsch-Indi- sche regeering gearresteerd. (Buitenl en Tel., le Blad). Na de bezetting van Tsjingtsjau door de Japanners is de Mandsjoerijsche republiek uitgeroepen. (Buitenl., leBlad). AmerikaanschJapansche incidenten. (Buitenl. en Tel., le Blad). De mislukte actie der Duitsehe commu nisten in het Roergebied. (Tel., le Blad). Vreeselijk bloedbad in de Vereenigde Staten. 7 politiemannen neergelegd (Bul- tenlandsch Gemengd, 2e Blad). POSTDUIVENVER. „DE BLAUWKRAS". Clubtentoonstelling. Bovenstaande vereeniging hield op 2 en 3 Januari haar jaarlijksche Clubtentoon stelling. Er waren 95 vogels ingezonden, verdeeld in klassen. Keurmeester was de heer Saarloos uit Monster. Daar er een sterke concurrentie was, had deze geen gemakkelijke taak. Hier onder volgen de uitslagen: Doffers 600 K.M. en hooger: P. v. d. Leek lste, J. Schreuder 2de, 3de, 4de. Duiven 600 K.M. en hooger: P. v. d. Leek lste, 3de, J. Schreuder 2de. Doffers 500 K.M. en minder: J. v. Steen bergen lste, P. v. d. Leek 2de, 3de. Duiven 500 K.M. en minder: J. Spek lste. P. v. d. Leek 2de, J. Marijt 3de. Jonge doffers: J. Schreuder lste, Abr. v. Royen 2de, 3de, 5de, P. v. d. Leek 4de. Jonge duiven: F. Swagers lste, J. Schreuder 2de, P. v. d. Leek 3de, 4de, Abr. v. Royen 5de. De beste vogel 600 K.M. en hooger P. v. d. Leek. De beste vogel 500 K.M. en minder J. v. Steenbergen. De beste jonge vogel F. Swagers. o ERNSTIGE ONTPLOFFING. Een doode en een gewonde. Zaterdagmiddag, omstreeks kwart voor drie heeft een droevig ongeval plaats ge had in den Motorhandel van den heer P. H. van Eek aan de Pieterskerkgracht, dat aan den 17-jarigen G. Mark het leven heeft gekost, terwijl de heer Van Eek zwaar aan gezicht en handen is gewond. De jongeman, die bijna vier jaar bij ge noemde firma in dienst is, was bezig den motor van een two-seater schoon te ma ken. Hij gebruikte, zooals gewoonlijk, een kwast met ijzeren ring, welke op een ge geven moment contact kreeg met de star ter van den motor, waardoor een groote vlam ontstond, die zich mededeelde aan den motor en tevens aan Mark, hetgeen voor dezen noodlottig is geworden. De heer Van Eek vertelde ons over de toedracht der zaak het volgende: Te circa kwart voor drie, aldus de heer Van Eek, was ik met mijn knecht bezig de auto in- en uitwendig schoon te maken. Ik stond de motorkap te poetsen, terwijl mijn knecht bezig was den motor met ben zine schoon te maken. Op een gegeven moment zag ik een groote vlam, die zich ook aan mijn knecht, die gekleed was in een overal, had medegedeeld. Ik zag dat spoedig handelen hier eerste eisch was en gooide hem een deken, die voor het grijpen lag, over zijn hoofd. Mark liep vervolgens naar buiten, waar hij door inmiddels toe geschoten personen verder met doeken en jassen werd bedekt. Het vuur had echter reeds z'n werk gedaan, de vlammen had den zich over het geheele lichaam ver spreid: hU leek een brandende fakkel en spoedig is hij dan ook aan de bekomen brandwonden bezweken. Toen ik zag, zoo deelde de heer Van Eek ons verder mede, dat mijn knecht gehol pen werd, heb ik met een tweetal brand- bluschapparaten, den brand in de garage gebluscht. Hierbij bekwam ik zelf brand wonden aan hoofd en handen. De brandweer, die spoedig na het uit breken van den brand ter plaatse was, be hoefde geen assistentie te verleenen. De schade aan de auto, is zeer gering en wordt door verzekering gedekt Als tragische bijzonderheid deelen wij nog mede, dat de overledene morgen 18 •jaar zou zijn geworden. dacht aan geschonken. Plotseling weer klonk echter een groot geraas, steenen stortten bij massa's naar beneden, pan nen gleden bij tientallen in de steeg. De geheele familie is toen tot haar groot geluk, daar anders zeer zeker het onge val ernstiger persoonlijke ongevallen zóu hebben veroorzaakt op het plaatsje achter het huis gevlucht. Een geluk mag het worden "genoemd, dat het ongeluk niet later op den avond geschiedde, daar anders vrijwel de geheele familie zich op den zolder te ruste zou hebben begeven. In den loop van den avond kwamen verschillende autoriteiten, onder anderen de burgemeester de instorting in oogen- schouw nemen. Uit bovenstaande foto blijkt duidelijk, van welken omvang de instorting is. FEESTAVOND GROEP I DER N.P.V. Een geslaagde avond. In de Stadsgehoorzaal heeft Zaterdag avond de Groep I der N.P.V. afdeeling Leiden een welgeslaagden feestavond ge houden. Het afdeelingsbestuur, hoplieden en vaandrigs van andere troepen benevens een groot aantal ouderen en jongeren woonden den avond, welke geopend werd door den voorzitter van het Groep-Comité, den heer J. G. Hagens, bij. De leden van Groep I verzorgden een keurig afwisselend programma bestaande uit zang, tooneel- stukjes, volksdansen en gymnastiek. Alle deelen van het programma waren een uitstekende propaganda voor het padvin- derswerk. De staaltjes van lenigheid en durf, die de „Tumolers" ten beste gaven mochten gezien worden, terwijl het zoo terloops gedemonstreerde werken met de lasso bij vele jongelui visioenen zal hebben opgeroepen van de vlaktes van Arizona, vantastisch gekleede cowboys wilde paar den vangend en koeën bijeen drijvend. Van zelfsprekend straalden de vertoonde tooneelstukjes alle goede dingen die de padvindersbeweging den jongelui leert, uit. Naast de liefde voor mensch en dier werd de aandacht gevestigd op alles wat met de overbodig schijnende stokken ge daan kan worden. Voor niet minder dan een twintigtal alle even nuttige doelein den zijn deze in 'n minimum van tijd al dan niet met behulp van een lasso te gebruiken. Een ander tooneelstukje ver telde van het door lederen jongen zoozeer gewaardeerde kampeeren, ook wel eens en dan in den regel alleen door menschen, die het nooit deden, krimpeeren genoemd. Alles tezamen was het een uitstekend stuk propaganda voor een goede bezigheid voor jongelui. Belhalve dit vond men in den voor avond gelegenheid met eenige toepasse lijke woorden den heer Hilarius het „Vriendschapsteeken" uit te reiken: ter wijl de heer Hazevoet met een keurige kleurets werd verrast. Een strijkje na tuurlijk bestaande uit padvinders ver zorgde de entre-act muziek. Een gezellig bal onder leiding van den heer Van Leeuwen en opgeluisterd door de „Blue Lyres Band'' besloot den welge slaagden avond. o Foto Bleuzé Een-apep van bestomr enjaeooodigden. tfll de plechtige opening van h< KÖüSburgerwëg alhier. het nieuwe gebouw; der Chr. Kweekschool nabij De heer P. J. Verbeek. VERBETERING VAN DE SPOORLIJN LEIDEN—WOERDEN. Met het oog op de nieuwe sneltreinen, welke met den as. zomerdienst op het baanvak Leiden Woerden Utrecht zullen gaan loopen worden, om den trei nen een rustigen gang te geven de spoor lijn leiden Bodegraven belangrijk ver beterd door het leggen van langere rails en nieuwe biels op korten afstand. Van Bodegraven tot Woerden zijn deze rails en biels reeds aangebracht. Den eersten Januari was het vijf-en- twintig jaar geleden, dat onze stadgenoot P. J. Verbeek in dienst trad van het Phar- maco-therapeutisch Instituut der Univer siteit. Waar van de zijde van den hoog» leeraar-directeur en van het personeel ge meend was, dat dit heugelijke feit niet on-, opgemerkt voorbij mocht gaan, is het zil veren jubileum Zaterdagmiddag in het. instituut eenigszijis feestelijk herdacht. De directeur en Mevrouw Storm van Leeuwen hebben met het gezamenlijke personeel den jubilaris met vrouw en dochter ont vangen, ten einde van hun waardeering blijk te kunnen geven. Gisteravond te ongeveer halfacht is het perceel Bouwelouwesteeg 30, bewoond door de weduwe Sinteur en kinderen in gestort. Van het huisje bleef slechts een beneden achterkamertje intact. Van de zich in het huis bevindende 7 personen werden er twee de ongeveer 20-jarige dochter Lena, die door een vallenden steen aan het hoofd werd getroffen en een der zoons, J. J. Sinteur, die eenige lichte verwondingen aan rechterbovenarm en het rechterbeen bekwam, gewond. De 5 anderen kwamen wonder boven wonder met den begrijpelijkerwijs grooten schrik vrij. De dochter werd naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd om aldaar te worden verbonden. Het dak van het huis is schuin omlaag in de Bouwelouwesteeg gestort en heeft in zijn val de voorpui meegenomen, be- nevens een gedeelte van pand 32, waarin een pakhuis was gevestigd. Van dit pand bleef het dak echter tendeele op een groote op den zolder staande kist rusten, de voorpui en de rechterdeur werden hier vernield, terwijl het ter rechterzijde gelegen vereenigingslokaal van het W. A. C. eenigszins ontzet werd. Door het val lende puin werd de steeg terplaatse ge heel onbegaanbaar, zoodat de politie mede met het oog op de mogelijkheid van verdere instortingen haar afzette. Een der zoons van de weduwe Sinteur deelde ons gisteravond mede, dat de ge heele familie 7 personen juist in het beneden-achterkamertje een kopje thee zat te drinken toen een steen van het dak viel. Daar dit gelijk bij meerdere hui zen vooral bij hevigen wind wel meer voorkwam, werd er geen bijzondere aan- Dc heer P. J. Verbeek. Prof. Dr. Storm van Leeuwen heeft den Verbeek toegesproken en daarby verdiensten naar voren gebracht. D eheer Verbeek is niet slechts een kun dig amanuensis, aan wien de uitvoering van belangrijke opdrachten toevertrouwd kan worden. Hij toont daarbij steeds be langstelling en overleg om het zijne tot het welslagen van experimenten en van de practische oefeningen voor de studenten bij te dragen, en is tevens een volkomen betrouwbaar man, die vol persoonlijke toe wijding zijn omvangrijke plichten vervult. Niet alleen door woorden, doch ook door „stoffélijke blijken" hebben directie en collega's getoond, de samenwerking met <ien jubilaris zeer te waardeeren.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1