§Vf] 72ste Jaargang ZATERDAG 2 JANUARI 1932 No. 22020 TER OVERPEINZING. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIENs 30 Cts. pér regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers yoof; Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT^ Voor Leidën per 3 maanden 1.2.35, per weekf. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2i35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DE LATE HERFSTBLOEMEN. Na een vrij natten zomer kregen we een mooi najaar. Schoone herfstdagen met een schier zomiersche temperatuur. Totdat plotseling vroege winterkoude voor enkele dagen intrad. Het waren slechts een paar dagen. Maar toch genoeg om het sloopers- werk in onze tuinen te verrichten. De geraniums en de dahlia's, de bolbegonia's en de afrikanen en zooveel andere bloemen meer, welke nog volop in bloei stonden, werden in een paar koude nachten afge takeld en staan nu verdord en verflenst in onze tuinen als treurende over eigen vergane schoonheid. Maar wat mildere dagen zijn gekomen en we zagen in grasperken madeliefjes opnieuw bloeien. Ze stonden daar hun witgele bloempjes omhoog heffende en we dachten aan de papaver, waarvan Gorter in de „Mei" getuigt, dat deze bloem in het kaalgeschroeide zomerveld nog fier zijn rcode vaan laat wapperen op den wind. Zoo'n eenzame bloem, die wat ook om haar heen vergaan is en vergaat, teeken blijft van onverwoestbare schoonheid en leven! Niet anders die late madeliefjes, naar haar aard niet zoo fier, maar toch niet zonder trots zich opheffende uit het lage grasveld, daarvan de eentonigheid brekende: vriendelijke groeten van het leven dat altijd weer uit den voedenden bodem de krachten tot zich trekt, welke het van noode heeft om te openbaren wat en hoe het is. Om den mensch in een dorre en wegstervende wereld een groet te brengen uit een wereld, die wel telkens sterft, maar toch nooit sterven kan, omdat de kracht van haar leven de glorierijke herrijzenis is. Een paar vriendelijke groeten als even zooveel weldaden in een dorre wereld, dat waren de paar madeliefjes. Het waren er in het heele grasveld misschien tien, maar toch genoeg om even het hart op te beuren even de gedachten terug te laten gaan naar den bloemrijken zomer, even, al "«in profetie, ons te doen schouwen in wat ons wacht, wanneer ook de komende winter zijn heerschappij zal moeten afstaan aan zijn vriendelijke opvolgster, de lente, die den tooverstaf des levens voert. Ons leven kan soms zoo dor wezen. Dor, omdat poëzie er aan ontbreekt. Liever, omdat we de poëzie des levens niet zien en wij in het proza van het hierbeneden zijn ondergegaan. Ook niet meer de macht hebben om de poëzie des levens te ontdekken. Poëzie is voor wie ze vinden wil, overal te ontdekken. Omdat poëzie één van de hoofdkrachten is van het onzichtbare, dat de zichtbare dingen draagt. Het komt er maar op aan of we haar willen ontdekken. Voor hem, wiens hart de natuur liefheeft, is al wat God geschapen heeft, een groet uit een wereld vol van poëzie. Maar die daar geen oor noch oog voor heeft, die zal daar ook niet één woord van verstaan. Ons leven dreigt onder te gaan niet door zorgen, niet door arbeid, niet door slechtheid, maar door dorheid. Dorheid, welke tot versterving wordt. Versterving ten onherroepelijken doode. Zorgen kun nen overwonnen worden. Arbeid kan anders, idieëler, bezien worden, zoodat hij niet meer drukt. Slechtheid kan verkeeren in opstanding ten nieuwen leven. Maar dorheid j die tot versterving worden gaatwat is j daar tegen te doen? We zullen het uiterste moeten wagen om bij anderen en onszelf I <i ïevensverdorrine* tegen te gaan. De I grootste macht, welke we daartegenover kunnen stellen is de macht van die liefde, j welke niet sterven kan noch mag. Niet sterven kan, omdat ze is goddelijk van J oorsprong en bestemming. Niet sterven mag. omdat in haar dood de gansche menschenwereld mede te gronde zou gaan. In de dorheid des levens toone de liefde haar levenskracht, gelijk een paar laatste herfstbloemen in een verdorrend grasveld, juist door de tegenstelling met de om geving, gewagen van het leven, dat evenmin sterven kan nog mag. Daarin dekt de liefde het leven dan ook volkomen. Zie, in de dorheid van het dagelijksche leven is iedere daad. waaruit liefde spreekt, een verkwikking. Niet misschien om den inhcud van die daad, welke maar gering kan wezen: een handdruk, een vriendelijke weerd, een traan: een kleine, onbeteeke- nende bloem op zichzelf, gelijk het made liefje op zichzelf een onbeteëkenend klein bloemojc is, maar door haar omgeving be teeken is verwerven kan. Zoo kan een woord een kleine daad, die een uiting van liefde is, staan in het dorre leven als een teeken, dat er een macht is, sterker dan alle mogelijk^ andere negatieve machten, om dat zc draagt hof positieve uit de eeuwig heid van Godzelf. Dit moet niet vergeten worden. Wie het vergeet, die pleegt on recht aan anderen en aan zichzelf. Het komt niet aan op het groote en het vele. De laatste herfstbloemen zijn nu ook niet veel en groot. We zullen de bloemenweelde voorlaan daar moeten zoe ken, waar de mensch die zelf verwekt heeft. En toch zeggen ons al de schoone ge kweekte bloemen niet dat ééne woord, waar he* op aan komt. Ze getuigen niet het vele. Wanneer daar is een leven, dat dreigt onder te gaan in de verdorring en we merken in dat leven toch nog één enkel bloempje op, laat ons blij zijn, want dat kleine is een getuigenis van de groote macht, welke, onzichtbaar nu nog, dat leven weder rijk kan doen opbloeien.. En als we dat ééne bloempje niet zienlaat ons in dat leven het brengen, opdat er vreugde kome, waar vreugde zijn moet, maar waar nu droefheid en verdorring heerscht. Zoo heeft ieder een taak. Men klage dan niet over dorheid en doodschheid, zoolang men nog eenige geloof heeft in het onverwoestbare, maar merke dat op, waar het vertoont en wekke het op, waar het schijnbaar gestorven is, opdat dit mis schien ook niet gansch sterven gaat. De laatste herfstbloemen vermanen daartoe. DE 70ste VERJAARDAG VAN DEN HEER C. TH. BREEBAART. Over den verjaardag van onzen plaats genoot den heer C. Th. Breebaart, verne men wij, dat deze gisteren verrast werd door talrijke bloemstukken van verschil lende corporaties, ontelbaar vele schrifte lijke gelukwenschen en telegrammen uit binnen- en buitenland, terwijl hij tevens 81 bezoeken mocht ontvangen! Verschillende deputaties van inrichtin gen kwamen hem feliciteeren. Deze dag is voor den heer Breebaart dan ook één ware feestdag geworden! Als bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat de jubilaris te zijnen huize een gesprek voerde met zijn kinderen in Indië, dat zóó goed ver staanbaar was, alsof zij voor hem ston den. Vooral ook dit laatste, zal hem een zeer bijzonder genoegen verschaft hebben! LEESBIBLIOTHEEK DU PON. Door overname van den boekhandel van de firma Van Dijk uit de Nieuwstraat heeft de bibliotheek van de firma Du Pon aan de Haarlemmerstraat een belangrijke uit breiding ondergaan. Een deel der biblio theek van den heer Van Dijk werd wegge daan als niet passend in het kader der firma, een ander deel werd opnieuw in gebonden en de in goeden staat verkeeren- de boeken werden zonder meer in de be staande bibliotheek opgenomen. Door aan koop van een groot aantal nieuwe wer ken onderging de bibliotheek andermaal een niet onbelangrijke uitbreiding. Daar de bibliotheek op de eerste ver dieping is ondergebracht is het mogelijk geworden rustig uit de overzichtelijk ge plaatste boeken het verlangde uit te kie zen of te doen kiezen, terwijl de kans, dat gezocht moet worden vrijwel tot het mini mum beperkt is geworden. En Indien toch onverhoopt gewacht moet worden, biedt de keurig ingerichte toonzaal op dezelfde verdieping ruimschoots gelegenheid kennis te nemen van de nieuwe litteraire theolo gische, geneeskundige werken, lederartike len als schrijfmappen, foto-albums enz. en al datgene wat in een goed ingerichte boekhandel voorradig moet zijn. HULDIGING VAN DEN HEER J. W. VAN WIJNEN. Bij zijn afscheid als gemeente-opzichter. rechtigden leeftijd, verlaten. Spr. stelde er prijs op, mede namens de andere amb tenaren, hem dank te zeggen, niet alleen voor de diensten aan Gemeentewerken bewezen, maar ook voor de prettige kame raadschap en collegialiteit, welke hij steeds betoond had. Toen hij onlangs in Utrecht den heer Bronkhorst, den vroe- geren adjunct-directeur, sprak, zeide deze. ,,Ik heb toch zulke aangename herinnerin gen aan mijn verblijf bij Gemeentewerken te Leiden, speciaal aan den goeden geest en de kameraadschap, die daar onder de ambtenaren heerscht. Zoo is het, en daar aan hebt ook gij. Van Wijnen, uw deel in belangrijke mate bijgedragen en daarvoor zeggen we u hartelijk dank. Vervolgens wees spr. op de zeer zware en in zekeren zin ondankbare taak, die de heer Van Wij nen te vervullen had. Zwaar, omdat Van Wijnen belast was met de zorg over de Leidsche straten en wegen, die hij in goeden welstand moest houden, een toe stand waaraan door het verkeer steeds zwaardere eischen werden gesteld, terwijl de middelen, welke daarvoor beschikbaar konden worden gesteld, in den regel maar al te beperkt waren. Ondankbaar, omdat het stadsplaveisel uit den aard der zaak een object is, dat veel bekijks heeft en critiek oplevert en het groote publiek maar al te gauw ge neigd is, om wanneer de toestand van het plaveisel te wenschen overlaat, dit aan minder goed toezicht van den bestratings opzichter te wijten en dien daarvoor ver antwoordelijk te stellen, daarbij echter over het hoofd ziende, dat met het beste toezicht geen goede straten zijn te ver krijgen, als de daarvoor noodige mate rialen en arbeidskrachten niet beschikbaar worden of kunnen worden gesteld. De in gewijden weten wel beter; zij weten, dat gij aan den toestand van de straten ge daan hebt, wat binnen uw macht lag en ik als chef kan verklaren, dat wat gij ge daan, gij goed gedaan hebt. met ijver, plichtsbesef en opgewektheid. De aanwezigheid van den oud-directeur, den heer Driessen, getuigt ervan, dat ook deze uw diensten op prijs heeft weten te stellen. Gaarne had ik dan ook gezien dat gij den dienst in een hoogeren rang hadt verlaten; ik heb daartoe ernstige pogingen in het werk gesteld, doch dit heeft helaas niet zoo mogen zijn. Namens alle ambtenaren, wier namen op een fraaie, door den heer Korswagen artistiek bewerkte oorkonde vermeld wa ren, bood spr. den scheidende een gouden horloge met inscriptie aan en sprak daar bij de hoop uit, dat de heer Wijnen het nog lange Jaren in goede gezondheid zou mogen dragen. De heer Van Wijnen dankte ontroerd voor deze hartelijke woorden, memoreerde eveneens de mooie samenwerking en zegde daarvoor dank, speciaal ook aan den oud- directeur, den heer Driessen. Tevens sprak nog de heer Kiljan, chef der afdeeling be strating, een kort, doch treffend afscheids woord. Hierna bleef men nog eenigen tijd in genoeglijk samenzijn bijeen. JUBILEA BIJ DEN REINIGINGSDIENST. Onze stadgënooten, J. C. Bakker, G. de Boer en B. Eradus herdachten heden het feit, dat zij 25 jaar onafgebroken in ge- meentedienst werkzaam zijn, waarvan sinds 1 Jan. 1914 bij den Reinigings- en j Ontsmettingsdienst. Zij werden heden morgen in de kamer van den directeur van, dezen dienst hartelijk toegesproken, waar bij de gebruikelijke gratificatie werd over handigd. Tegen 11 uur werden zij door j Wethouder Splinter ontvangen, die even- j eens woorden van vriendelijke waardeering tot de jubilarissen uitte. BIOSCOPEN. LIEFDADIGHEIDSVOORSlELLING „DE LEIDSCHE BUITENSCHOOL." Door de Schiedamsche Tooneelvereeni- ging „Utile Dulci" zal op Zaterdag 6 Fe bruari a.s. wederom een voorstelling geven van het Amerikaansche blijspel „De zeven sleutels van Baldpate", in den Leidschen Schouwburg, ten bate van „de Leidsche Buitenschool". Het aanbod is met groote dankbaarheid door het bestuur aanvaard, daar de Buitenschool in deze moeilijke tijden dringend financieelen steun noodig heeft. Kaarten zullen door dames, die zich welwillend bereid verklaard hebben te helpen, te koop worden aangeboden. Wij bevelen deze voorstelling alvast hartelijk aan. DE LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vo rige maand (December 1931) ingelegd f. 394.849.96 en terugbetaald f. 542.770.69; 105 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 110 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 18.977 inleggers, inclu sief 1475 deelnemers aan den Afhaal- dienst, bedroeg einde December de som van f. 8.080.431.29 (inclusief rente over 1931). In 4991 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f. 12.918.50 ontvangen. van overwinning uit eigen kracht van het leven op den dood. Het komt niet aan op het groote en De heer j- W. van Wijnen. Alhier vond Donderdagmiddag tegen 3 uur, in het bijzijn van het geheele perso neel van Gemeentewerken, het afscheid plaats van den heer J. W. van Wijnen, gem.-opzichter over de bestratingswerken. i Des middags te 12 uur had de heer Van Wijnen op de Stadstimmerwerf reeds af scheid genomen van de wegwerkers, straatmakers en opperlieden, behoorende tot zijn afdeeling; de voorman, de heer T. Ouwerkerk, sprak hem daarop hartelijke wijze toe. Bij de middaghuldiging was tevens aan wezig ir. Driessen, de vroegere directeur I van Gemeentewerken. Allereerst vierde de heer De Blauw het woord. Na een 22-jarige ambtsvervulling als op zichter der Bestratingen gaat gij, aldus spr., den Leidschen Gemeentedienst we gens het bereiken van den pensioenge- HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Maatschappij voor Schoen- en Leder- Industrie „Bata" (f.) Hoofdzaak: Amster dam, Utrechtschestraat 70/72. Leiden: Uittr. Beh. Fil. Leiden: J. Reens, Leiden. Nieuwe Beh. K. Schenk, Leiden (B. P.) B. Hoogwerff Kroon Handelskweekerij „Filicis", Voorschoten, Papelaan 74. Kwee- kerij en handel in bloembollen en bloemen Door den eigenaar B. H. Kroon, is het recht verkregen tot het voegen van den naam Hoogwerff bij zijn geslachtsnaam, zoodat de volledige naam thans luidt; B. Hoogwerff Kroon. Opheffingen: Handelsonderneming „Joninck", Leiden, Hoogewoerd 10. Vertegenwoordiging van buitenl. huizen (chocolade en suikerwerk.) M. J, van der Stok, Leiden, Apothekers- dijk 5. Dameshoedenmakerij. A. A. Herfst Jr. Alphen aan den Rijn, Prins Hendrikstraat 14. Sigarenfabriek. Casino-Theater „Just Imagini" (Geef mij maar de oude tijd) is de naam van i de hoofdfilm, spelend in het jaar 1980. De fantastische middelen van vervoer de huidige moderne zijn dan natuurlijk ouder- wetsch ontstellen en verbazen en doen den bezoeker naar den ouden, dus tegen- woordigen tijd terugverlangen. Een aller aardigste film, die door een gevarieerd voorprogramma wordt aangevuld. City-Theater Al Jolson en Davey Lee vieren thans weer in City triomfen met de reeds eerder b^er vertoonde film .De Macht van het Lied". Een afwis' ud voorprogramma gaat aan de hocr-T.m vooraf. Luxor-Theater De spannende film „Rechterlijke dwaling", welke in het voor programma draait doet de spanning hoog tij vieren en een ieder leeft geheel mede met den vermeenden dader van een moord, die tevens als advocaat en pleiter voor de afschaffing van de doodstraf bekend is. Hoe licht men op vermoedens, die niet ontzenuwd kunnen worden, geneigd is een vonnis te vellen, komt in deze film uit stekend tot uiting. Na de pauze wordt ver toond „De groote attractie" met als hoofd persoon Richard Tauber. Het naar voren brengen en alle aandacht concentreeren op diens stem is natuurlijk het hoofddoel der film. De liedjes die hij in deze film zingt zijn alle getoonzet door Franz Léhar, den operette-cornponist, en dus goed. Trianon-Theater In het Trianon- theater allereerst een aardige Nieuwjaars- wensch van de „Polygoon", vervolgens twee grappige teekenfilms waarna de films „yrouwenruil" en „De Schrik van het Gar nizoen, een komische geschiedenis uit het leven der militairen, met den grappigen Felix Bressart in de hoofdrol. Tal van geestige momenten vallen In deze opge wekte geschiedenis aan te wijzen; in één woord, een film waarom men hartelijk lachen kan! Een mooie inzet van het nieuwe jaar; het is te hopen dat 1932 voortdurend zooveel vroolijke gezichten te zien zal, geven, als zulks op dezen eersten avond in „Trianon" het geval was!. °c heer J. Blitterswijk. brugwachter by de H. S. M. aan den Amstel, is in ge lijke functie naar onze gemeente over geplaatst. Geslaagd voor het examen boekhou den, afgenomen door de Vereeniging van Leeraren te Den Haag mej. C. Crama al hier, leerlinge van den heer P. de Groot. In de Geref. Kerk (Stille Rijn la) zal morgenochtend te 10 uur een leesdienst gehouden worden, terwijl ds. Sillevis- Smitt des namiddags te 7'/t uur zal voor gaan. In ons verslag van de uitvoering der „Burgerzangschool' stond abusievelijk ver meld dat de regie in handen was van mevr. Van der Blij. Dit moest echter zijn mevr. Van der Lijke. De costumes voor de uitvoering waren afkomstig uit het costuumhuis „Erato". GEBOREN: Harm, z. van G. J. L. Brink en S. Loos broek Wilhelmina Maria, d. van W M Vlasveld en W. S. Jansen Dirkje Antje, d. van H. M. Stouthart en M. Vermeulen Cornelia, d. van G. den Heeten en C. M. FErkens Leendert César, z van A P. van Nieuwkoop en M. H. Th. Moge Aleida Hendrika, d. van J. Tibboel en M. H. Grimme Johanna, d. van P. Kroese- meijer en H. J. Molenaar Johannes Lu- dovicus, z. van L. F, M. Groffie en C. P. van der Linden Martinus, z. van W. van Oosten en M. Nieuwenburg Gerar- dus Theodorus, z. van G. Th. Vermeeren en D. van Duin. OVER: DEN C. van Hooidonk m. 58 j. A. Spreeuw z. 28 j. D. van Donk m. 36 j. F. Knaap ongeh. m. 83 j. W. van Koope ren m. 76 j. W. de Man-Biesot wede. 75 J. W. Post-de Vos wede. 88 J. J. Rent meester m. 77 j. J. A. Bent m. 39 j. ONDERTROUWD. BINNENLAND. Voorloopig verslag der Eerste Kamer over den steun aan de aardappelmeel* industrie (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). Een Koloniale Tentoonstelling te 's Gra- venhage? (Binnenland, le Blad). Minister Deckers naar Indië (Binnen land, le Blad). Doodslag te Amsterdam (Gemengd, 2è Blad). Te Kerkdriel (N.-Br.) is de gemeente veldwachter vermoord; de daders zijn gearresteerd (Gemengd, 2e Blad). Pijnenburg-Braspenning wonnen den Zesdaagschen Wielerwedstrijd te Brussel (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. De radio-rede van den Duitschen presi dent. Storing door de communisten (Bui tenland, le Blad). Nieuwjaarsgroeten van Mc. Donald en Hitier (Buitenl., le Blad). De komende Herstelconferentie (Bui tenland, le Blad). Dreigend „oorIogs"-gevaar in Britsch- Indië (Buitenl., le Blad). China besluit Tsjingtsjau te verdedigen (Buitenl., le Blad). Overleden is de Deensche leider van het Vakverbond Lindquist (Buitenl., le BI.), MINISTER DECKERS NAAR INDIE. Scheept zich 8 Januari in a. b. van de „Sibajak". De minister van Defensie, mr. dr. L. N. Deckers, is voornemens naar Jtfed.-Indië te gaan, teneinde aldaar de instellingen der Koninklijke Marine te bezoeken. De minister, die van zijn adjudant, den luitenant ter zee le klasse, G. G. Bo- zuwa, vergezeld zal zijn, hoopt zich den 8en Januari a.s, te Marseille op de „Siba jak" van den Rotterdamschen Lloyd in te schepen en begin Maart in Nederland terug te keeren. KOLONIALE TENTOONSTELLING TE 's GRAVENHAGE? J. Flaman jm. 32 j. en H. J. Boersema jd. 26 j. A. Flaman jm. 23 j. en E. D. M. D. Kühn Jd. 21 j. Voorstel van het Haagsche gemeentebestuur. Naar B. en W. van Den Haag thans aan den gemeenteraad mededeelen ligt het thans toch in hun bedoeling de ge bouwen en verzamelingen, die tezamen vormden de Nederlandsche deelneming aan de Internationale Koloniale tentoon stelling te Parijs, naar Den Haag over te brengen en te benutten voor een speciaal Indische tentoonstelling gedurende de maanden Mei tot en met October 1932. Aanvankelijk lag het in de bedoeling zoowel de overbrenging als de exploitatie geheel voor gemeenterekening te nemen, doch een te Parijs ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat aan deze onderne ming een grooter risico verbonden was, dan de gemeente in deze ernstige tijden op zich mocht nemen. B. en W. betreurden het zeer het denk beeld te moeten verwerpen, doch kort ge leden werd de zaak opnieuw op het tapijt gebracht, en wel door de firma N.V. Grupe, die het tweede paviljoen te Parijs heeft gebouwd en die de gebouwen na sluiting der tentoonstelling heeft gekocht. Deze firma biedt aan om, in samenwer king met de N.V. Tentoonstellings-Maat- schappij Amsterdam, de tentoonstelling te 's Gravenhage voor eigen rekening te bouwen en te exploiteeren, zulks onder verschillende voorwaarden. De gemeente harerzijds stelt kosteloos het gedeelte van het Westbroekpark, dat niet van een gazon is voorzien en dat be kend is onder den aam „de Weide" ter beschikking Zij zorgt tevens voor de noo dige toegangswegen, parkeergelegenheid, verlichting, enz. Voorts draagt de gemeente kosteloos zorg voor den aanleg van water, gas, rio- leering, electriciteit en telefoon, met dien verstande, dat het verbruik voor rekening van de exploitatie komt. Voor den aan leg van breede paden op het terrein zelf staat de gemeente de benoodigde tegels in bruikleen af. De kosten, die de gemeente uit hoofde van bovengenoemde voorwaar den moet maken, worden geraamd op f. 15.000. DE „SUMATRA" BLIJFT IN INDIë. Wordt in Soerabaia gtrepareerd. De regeering heeft oeslist, dat ii> .vts. ..Sumatra" in Indië zal blijven. De noodige repaiaties zullen op het marine-etablissement te Soerabaia wor den verricht.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1