de baas over de bezoekende Amsterdamsche zebra's, die hun gTOoten vorm uit den wedstrijd tegen Feijenoord niet zoo heel lang zullen kunnen handhaven bij gebrek aan technische capaciteiten. In de derde klasse A zien wij aller eerst een wedstrijd vastgesteld van A.S.C. te£en G.S.V. Het is den rood-zwarten al sinds lang niet naar den vleeze gegaan, maar wij gelooven nu toch eindelijk eens wee, een overwinning in uitzicht te mogen stellen. G.S.V. heeft dit seizoen wel enkele goede wedstrijden gespeeld, maar zoo over het algemeen presteerde de ploeg toch niet veel (vandaar de bezetting der laatste plaats!) en aan de Kempenaerstraat achten wij haar dan ook niet sterk genoeg om A.S.C. de beide punten te onthouden. De Bodegraven-aanvoerder H. ten Brink. U.V.S. speelt eveneens thuis, namelijk tegen Bodegrafven, dat mits volledig in het sportpark behoorlijk partij zal weten te geven. Met een beetje schotvaardig heid kan U.V.S. nochtans winnen, maar helaas hapert het daaraan 'dit seizoen vrij sterk in de blauw-witte ploeg. Hillinen krijgt Scheveningen te gast. terwijl Lug- dunuir. naar Alphia gaat. Dat kan de span ning morgen andermaal doen toenemen! Wij gelooven dat Lugdunum over de Oranje hemden de baas kan blijven (vertrouwen daarenboven op een goede verstandhouding) maar zijn lang niet zeker dat Scheve ningen triomfeert in Hillegom. Door de nederlaag tegen Lugdunum is Hillinen on langs tijdelijk uitgeschakeld, doch de kansen kunnen snel keeren en reeds zou haar positie veel verbeteren indien zij won van de leiders. Het voordeel van eigen terrein geeft daarbij een voorsprong, die 21'j wel eens danig zou kunnen uitbuiten. De vijfde wedstrijd in deze groep is die te 'sGravenhage tusschen R.V.C. en L.F.C., waarin de elftallen van bijkans dezelfde kracht zullen blijken te zijn. Een punten- verdeeling ligt daarom voor de hand. In de vierde klasse A. heeft Leidsche Boys tegenwoordig weinig succes meer in haar uitwedstrijden en wij vreezen daarom dat zij het ook morgen zelfs tegen het niet sterke B.T.C. niet tot een overwinning zal vermogen te brengen. R.C.L. krijgt de handen vol aan Archipel, dat zich haar kampioenskansen door de Racing niet zal laten ontnemen. Voor 4 B. speelt Waddinxveen thuis tegen S.V.C. Wij zijn benieuwd of de zege op O.B. de inzet heeft beteekend van een meer voorspoedige periode. Het begint waarlijk wel tijd te worden! In de res. 3de klasse A. wacht U.V.S. II een moeilijke sitrijd tegen Ado III, die niet licht gewonnen zal worden door de Leidsche blauw-witten. A.S.C. II gaat bij D.H.C. III op bezoek en zij zal er, dunkt ons, wel een puntje uit het vuur kunnen slee pen. Alphia II komt voor de res. 3e klasse D binnen de lijnen tegen Velox III. Veel geprononceerder dan elders is het krachtsverschil in het Oosten tusschen de clubs uit de eerste en de tweede helft der ranglijst. Met bijna wiskundige zeker heid kan gezegd wórden dat Go Ahead, A.G.O.V.V., Heracles en Enschede morgen zullen winnen, ook al mag P.E.C. niet be paald tot de staartclubs worden gerekend. Robur en Z.A.C. ontloopen eikaar niet veel, maar vermoedelijk is de Zwolsche ploeg toch iets te zwak voor het team der Kressen, die in eigen huis gewoonlijk veel beter spelen dan .elders. De Zuidelijke puzzle schijnt ditmaal min der lastig op te lossen dan in vele weken hel geval is geweest, tenzij gezichtsbedrog ons hier parten speelt. N.A.C. momenteel de leidende ploeg wint van Bleyerheide, Eindhoven, dat tegenwoordig toch bijzonder goed op dreef is, maakt korte metten mei Longa en M.V.V. licht B.V.V. in Maastricht uit het zadel. Zoo zou er aan den kop geen wijziging komen, behalve dar. dat die veroorzaakt kan worden door het resultaat van de match Willem II— P.S.V. En dat is een zeer onzeker resultaat. De tricolores hebben het terreinvoordeel, terwiil P.S.V. meer en meer den indruk wekt aan kracht te hebben ingeboet. Dit laatst kan tijdelijk zijn, maar het is clan toch een gevaarlijke inzinking, die haar reeds gedwongen heeft de eerste plaats aan N.A.C. af te staan. Momenteel is de situatie in ieder geval zoodanig dat een overwinning van Willem II lang niet on mogelijk moet worden genoemd. In het Noorden zal Leeuwarden, ondanks feilen tegenstand, niet opgewassen zijn tegen Velocitas, terwijl Veendam met eenige punten voorsprong triomfeert over het bezoekende Alcides. In Groningen wegen Be Quick en Achilles ongeveer tegen elkaar op en tenslotte zullen ook Frisia en Friesland elkaar bitter weinig ontloo pen. Beide ploegen verkeeren in degradatie gevaar, zoodat er aan zenuwen en span ning geen gebrek zal zijn aan de Wilhel- mina-baan te Leeuwarden. LEIDSCHE VOETBALBOND. Programma voor morgen. Ie klasse: L.F.C. II—U.V.S. m. 2 uur. 2e klasse B: Alphen 4U.V.S. 5. 12 uur. 3e klasse A: Burgerveen IR.C.L. III, 2 uur. 4e klasse A: L.F.C. 8Lugdunum 9. 2 u. 4e klasse B: Sportman 3U.V.S. 8. 2 uur ALPHIA—LUGDUNUM. Het Lugd. elftal voor bovenstaande wed strijd is als volgt samengesteld: (1. n. r.) Doel: D. v. d. Berg; achter; B. Bekkering en Jac. Neuteboom; midden: P. de Graaf, J. Bekkering en W. Landesbergen; voor: P. Vermond, C. de Roo, A. v. d. Laan J. C. van Nigtevegt en Commeseel. DE K.N.V.B. EN HET CRISIS-COMITE. Naar de Sportkroniek verneemt heeft de bondsvergadering van den K.N.V.B. bij schriftelijke stemming met overgroote meerderheid goadkeuring verleend aan het voorstel van het bondsbestuur om een bedrag van f. 10.000 ter beschikking te stellen van het Nat. Crisis-comité. Er heb ben zich 65 leden voor het voorstel uitge sproken, twee leden waren er tegen en drie leden hebben niet gestemd. H. F. C. -OUD-INTERNATIONALS. De wedstrijd te Haarlem tusschen H. F. C. en de oud-internationals is door laatst genoemden met 62 gewonnen. (Crt.) KORFBAL. NEDERLANDSCHE KORFBALBOND. Programma voor morgen. West I Noord: SwiftWesterkwartier; Olympia—K. Zaandijk. West I Zuid: Fluks—D.K.C.; 't Zuiden— O Eibernest; DeetosVelox. Oost I A: RapiditasBe Quick; Hellas Overschotje. Oost I B: D.O.S.—A.K.C.; R'bleekH.K. C O. ClubjeAchilles. West n A: Bi.Wit—Excelsior; K.V.D.— Bilthoven; VolhardingOto. West II B: Luto—R. Tekca; A.W.—Z.K. V.; SportiefW.kw. 2. West II C: H.B.S.Deetos 2; die Haghe 't Zuiden 2; RozenburgH.S.V. West II D: H.K.V. 2Gymnasiasten; Re genboog—R. Wit. West III G: Ter GouwH.S.V. 2; Odi— O. Eibernest 2. <0. M.) Overzicht. De competitieleider heeft de resteeren- de wedstrijden grootendeels in het pro gramma voor Januari onderdak gebracht. Fluks krijgt nu allereerst een van de vier wedstrijden waaruit zij wat kan beha len. In Delft heeft Fluks het tot een gelijk spel gebracht. Thans zijn Fluks en D.K.C. beide in moeilijkheden: onze stadgenoo- ten nog wat meer dan hun gasten. Maar ook D.K.C. heeft nog minstens twee pun ten noodig om in een veilige positie te ge raken. De wedstrijd is dus voor de betrok ken partijen van groot belang en het zal daarom aan spanning niet ontbreken. Het resultaat zal ook ditmaal, vermoeden we, niet ver van een gelijk spel af zijn. Het Zuiden heeft nog steeds de kans om Deetos te passeeren. De Rotterdammers zullen wel zorg dragen dat de Haagsche geheelonthouders niet aan bod komen. Veel moeite zal dat de tnuisclub wel niet kosten. Evenmin zal het Deetos lastig zijn om zich te handhaven op de eerste plaats, nu Velox de tegenpartij is. In Noord-Holland komen de nummers éen en twee in 't geweer. Swift zal zijn best doen om bet Westerkwartier lastig te maken. De Kattenburgerclub is daartoe best in staat en als Westerkwartier een veer moet laten op het Parkschouwburg- terrein, kan Koog/Zaandijk eigenlijk niets meer gebeuren. Bovendien staat het geenszins vast dat Koog/Zaandijk in Bussum zal struikelen. De Zaansche club speelt in Bussum haar gelukkigste wedstrijden en is er, als we 't goed weten, nog nooit geslagen. We betwij felen daarom of Olympia nu de Zaankan- ters kan overtroeven, zelfs al zal Hendrik - sen voor 't eerst sinds zijn terugkomst uit Engeland, weer van de partij zijn. In Gelderland worder. twee ontmoetin gen gespeeld, die voor ce ranglijst weinig beteekenen. In Twentie zal D.OS. wel blijven voortgaan op het pad der deugd en A.K.C. een nederlaag toebrengen. DE EZERMAN-MEDAILLE. Wegens onbespeelbaarleid van het ter rein Houtrust, werd de vedstryd om de Ezerman-medaille, tussch?n A.L.O. en Vi tesse, tot nader te bepaltn datum uitge steld. o BOKSEN. CARNERA—GÜHÏING. De match tusschen Prin. Camera en Ernst Gühring is thans definitief vastge steld. De ontmoeting zal plaits hebben op 5 Februari a s. te Berlijn. WIELRENNEN DE BRUSSELSCHE ZESDA1GSCHE. Pijnenburg en Braspennin, winnen. De laatste uren van de Bru elsche Zes- daagsc-he kenmerkten zich ioor hevige jachten, waarbij Charlier—Dr.eeff wan hopige pogingen deden om voc te komen. Pijnenburg en Braspenning feten echter hun voorsprong te behouden 1. Pijnenburg—Braspenninï 455 punten. De einduitslag was als vok: op 1 ronde: 2. Charlier—DeneÉÏ 456 p. op 3 ronden: 3. Aerts—Hasendohk 279 p. 4 Van HevelHagelsteens 128 p. op 4 ron den 5. Van Neevele—Smet 541 p op 5 ron den 6. Gebrs. v. Kempen 757 p, 7. Müller —Verhagen 213 p.: op 6 randen 3. Rielens v. Vlockhoven 393 p.: op 7 :onden: 9. WautersVerrycken 244 p.; op 3 ronden; 10. De Kortev. Slembropck 23 p. SCHA! KEN. TE HAS HET TOURNOOI TE HASTKGS. De match tusschen dr. Euwi (Neder land) en Flohr (Praag)lis na en party van 34 zetten, welke drielen eer half uur duurde, in remise geëlnligd, dardat de Nederlandsche schaakmet ;ter naten serie schitterende zetten eeuwig sc.aak be haalde. Gisteren werd de partij Euwe-Thomas na 35 zetten in een voor Euwe gunstige positie afgebroken. De Amerikaan Kashdan heeft momen teel de leiding met 37s punt. In reserve- tournooi is Noteboom eerste, evewns met 37, punt. of zingen, wordt het natuuriyk zeer inge wikkeld. en iedere teekenaar wordt dan ook geassisteerd door iemand wiens eenige werk bestaat in het uitrekenen van het aantal beelden dat voor iedere actie be schikbaar is. MAX FLEISCHER'S „SCHEPPINGEN." Bimbo, de moderne Sprookjesbeld. De komst van de sprekende film heeft een massa veranderingen in de filmwereld teweeg gebracht. Oude theorieën werden overboord gegooid om eerst langzamer hand door nieuwe vervangen te worden; oude sterren, eens de lievelingen van een wereldpubliek, verdwenen uit de studio's en eerst na geruimen tijd zijn een aantal sterren opnieuw ingeburgerd. Velen van hen danken hun opkomst aan de micro foon, en verscheidene van de allerpopu- lairste zouden nimmer opgetreden zyn als de film haar stem niet gevonden had. Nummer één onder hen is Bimbo, de ster van Max Fleischer's Talkartoons, die amu sante sprekende teekenfilmpjes der Para mount. waarvan wij verleden week reeds het een en ander vertelden. Hoewel hy in populairiteit alle groote sterren aan den filmhemel naar de kroon streeft onderscheidt dit kleine acteurtje zich van hen door zyn temperament of liever door zyn temperament of liever door zyn gebrek hieraan. zyn neutrale temperament maakt het zyn regisseur, Dave Fleischer, mogeiyk, hem de hoofdrol op te dragen in een tra gedie. een drama of een klucht Bimbo stapt met een nonchalant gebaar voor de lens en speelt zyn rol met een gloed en een overtuiging die door geen enkele le vende acteur overtroffen of zelfs maar in de verste verte geëvenaard kan worden. Wanneer Bimbo in een vliegtuig stapt heeft Lindbergh het nakyken, en Tom Mix kan nog heel wat van hem leeren als hy met zyn lasso gaat werken. Hy vangt een voortsnellende trein of een Zeppelin met hetzelfde gemak als de beroemde film- cow-boy een pasgeboren kalf. Op zyn reizen door de hemelruimte spot hy met Einstein en met de wetten der zwaarte kracht, als hy moe is van het avontu rieren neemt hij wat rust op de zonkant van Mars, en gebruikt de Maan als zak doek. Hy bemint de Zeemeerminnen in het paleis van den ouden Neptunus, en verslaat de Octopus en de Draak zonder veel moeite. Shakespeare kon geen betere Romeo voor zijn liefdesavonturen hebben uitgedacht dan de monarch van de tee kenfilm. Een kykje op de tiende étage van een gebouw op No. 1600 van de New Yorksche Broadway geeft ons een inzicht in de wyze waarop Max Fleischer's teekenfilms ontstaan een proces dat nog eerst eenige jaren geleden de stoutste verbeel ding zou hebben overtroffen. Hij toont ons op welke superieure wyze kunst en geraffineerde techniek hier samenwerken bij het produceeren van een filmpje van één acte, dat hoewel de vertooning slechts zes minuten duurt, uit acht duizend ver schillende handteekeningen bestaat, en dat het resultaat is van verscheidene we ken harden arbeid van eenige tientallen personen. Verdeeld over vyf af deelingen is de staf van de Fleischer Studio's hier druk aan het werk by het scheppen van lichaam en ziel der zwarte filmacteurs, van hun garderobe en van de in- en ex terieurs waarin zy zullen spelen. Het werk begint wanneer Max Flei scher de verschillende chefs der afdeelin- gen en een aantal van de meest begaafde teekenaars byeen roept om over een nieuwe film te confereeren. Iedereen wordt hier uitgenoodigd om het licht van zyn vindingrijkheid te laten schynen en alle ideeën worden aangenomen of verworpen naar gelang de anderen, en in laatste instantie Max Fleischer, er iets in zien. Is het „scenario" eindelyk voltooid dan wor den muziek en geluiden er bij gefanta seerd, waarnaar de teekenaar het tempo van de bewegingen heeft te regelen. Moet Bimbo by voorbeeld marcheeren op een muziek van zestig maten per minuut, dan weet de teekenaar dat elke pas een halve seconde duurt. Daar de film wordt gepro jecteerd met een snelheid van vier en twintig beelden per seconde moet hy één pas in twaalf teekeningen vastleggen. Dit is een zeer eenvoudig voorbeeld, maar wanneer de teekeningen moeten spreken DE LEVENDE „BIMBO", DE LOOPPAS IN TWAALF TEEKENINGEN In de studio's werken veertien „Anima tors." Zy zyn de begaafdste teekenaars en geven alleen de belangrykste momenten van iedere handeling aan. Zij hebben twin tig assistenten, die de ontbrekende tee keningen maken. Koortsachtig glijdt hun potlood over het blanke papier. Eenige snelle lynen, en zie Bimbo!Een nieuw, aan de ronden geperforeerd vel papier wordt, bovenop het eerste, over eenige pennetjes gelegd, opnieuw eenige I lynen en Bimbo heeft een eenigszins i andere houding aangenomen. Het onder ste papier wordt genummerd, over het bovenste wordt een nieuw gelegd en zoo voort en met iedere nieuwe teeke- ning schynt Bimbo adem te halen, zyn oogen te openen, op te staan en te loopen tot leven te komen en zyn guiten streken te beginnen. I Ais uit een doos van Pandora verschy- nen Bimbo en zijn collega's uit de mil- j lioenen lyntjes op die acht duizend velle- tjes papier. Hy heeft gestalte en leven gekregen, maar hy kan nog niet voor de I lens verschynen. Hy wordt door de camera I niet erkend omdat hy nog naakt is. Eerst moet hy aangekleed worden, waarby de inkpot en waterverf voor den dag komen. De acht duizend teekeningen gaan naar I het „Inking Department", waar zij op vel- I letjes volkomen doorsclujnend celluloid in I inkt worden nagetrokken. Daarna gaat de stapel naar de kleurkamer, waar het zwart en wit wordt aangevuld met verschillende tinten. Wit, zwart en grys zyn de eenige j kleuren waarmee deze schilders werken. In de synchronisatie-afdeeling, waar i Emanuel Baer zyn dirigeerstok zwaait, zetten de musici en de „effects-men" aan de hand van het origineele scenario de fantasie van den teekenaar in klanken om. Een oningewijde waant zich hier in een volslagen gekkenhuis. Met behulp van ver schillende mechanische en muziekinstru menten gaan de „effectsmen" zich te bui ten aan een cacophonie van de wonder lijkste geluiden. Met een ernst, een betere zaak waardig repeteeren zy kakelen en krijschen. Met strakke gezichten worden de zonderlingste stemverdraaiingen becri- tiseerd. Het lachen van de Maan, de zang van een walvisch en het geluid van de sigaar dit zichzelf rookt worden hier ijverig ge simuleerd. Alleen de overgevoelige micro foon kan een weg vinden in deze wildernis van klanken. Bimbo, Betty-Boop en hun vriendjes zyn eindelyk gereed. Na de première op Broadway worden zy in een blikken trom mel opgesloten en over de heele wereld verzonden, om overal waar menschen wo nen hun levenslustig optimisme aan de toeschouwers te brengen. En achter dit wonder, dat tegelyk een wetenschap en een kunst is. staat de naam van Max Fleischer, de pionier, de organi sator, de kunstenaar. INTERESSANTE BIJZONDERHEDEN OVER DE „TRADER-HORN" EXPEDITIE. In de film „Trader Horn" welke nu binnenkort ook hier ter stede wordt ver toond en die als een der meest interes sante van dit seizoen kan worden be schouwd. schrijven wij hier eenige byzon- derheden neer. In deze film zien wy de dieren niet alleen, wy hóóren hen ook. Men hoort de krokodillen, het „lachen" der hyena's, het brullen van leeuwen, bet dreigend ge- DUNCAN RENALDO and EDWINA BOOTH «TRADER HCQN' grom der nylpaarden. Juist deze dieren- scènes en het leven der inlanders ver- leenen deze film haar groote kracht. Wan neer men het geschreeuw der nachtvogels hoort, de mysterieuze trom-signalen der inlandsche dorpen, de hysterische kreten der medicynmannen, het rhytmisch ge- stap der soldaten en de eentonige zangen, dan ryst het beeld van Afrika op, zooalii geen zwijgende film dat zou vermogen. De avonturen van den regisseur, W. S. van Dyke ren tydens de speciale ex peditie naa. Centraal Afrika, reeds tal rijker, dan de meeste menschen in hun geheele leven meemaken. Hy is een spe cialist in het maken van films, die zich in de tropen afspelen. Zyn succesmet films als „Witte Schaduwen" en „The Pagen", opgenomen Gezelschaps Eilanden in den Stillen Oceaan, brachten hem ertoe, de veel moeilyker taak van het organiseeren eener film-expeditie naar Centraal Afrika, op zich te nemen. Toen Van Dyke uit Afrika terugkwam en voortdurend ondervraagd werd naai zyn gevaarlyke reis, sprak hy liever over de schoonheid van het Afrikaansche land schap dan ovei tsetse-vliegen. rhinoceros- sen, pygmaeën en wilde olifanten. „Het werken met de inlanders was een probleem op zichzelf. De Kenya, Oeganda Swahili, Julu. Matabelen en andere stam men spreken allen een andere taal. Do eene helft der inboorlingen moest tot tolk voor de andere helft dienen. Gewoonlijk huurden wij een heel dorp vol inlanders van een stamhoofd. Steeds moesten wij zorgen, dat de inlanders voldoende ge kleed w rae onemdme.t j-ia-cmfwpycmf sche landen niet te kwetsen. De menschen droegen de kleeren echter niet graag. Riano en Mutia, de twee inlanders, die ik uit Afrika meebracht omdat wy hen nog noodig hadden voor diverse close-ups, droegen voor het eerst schoenen en klee ren, toen wij hen op onze stoomboot in scheepten. „Het was komisch te zien, hoe deze mannen zich in New York gedroegen, éjoor sneeuw, die zy nog nooit gezien hadden, waren zy doodsbenauwd; liften benamen hun den adem. alle vreemde geluiden ver schrikten hen. In-Afrika waren zy flinke kerels, maar in de beschaafde wereld had den zy niet zóóveel noten op hun zang!' De reis begon te Mobasa, waar het ge zelschap met honderd auto's en vracht auto's onder leiding van Georg Kahn het binnenland introk. Een legertje inlanders vergezelde de dertig blanken. I Van Dyke's expeditie brstond ui Harry Carey, Edwina Booth, Duican Realdo en ongeveer vyfendertig tecinici. He tech- nisch personeel was hetzeïde, dat hm ook j op zyn filmexpedities nair Tahiti verge zelde. Onder de apparater was een draag bare electrische turbine van tien ion ge wicht, het modernste geluidso-.name- apparaat met bedienend pirsoneel bestaan de uit deskundige geluidsiigenieurs diende voor het vastleggen van ie geluiden der wildernis, een speciaal geconstmeerde kortegolfzender hield de ex?editie ir. voort durend contact met de beshaafde vereld. Al deze apparaten waren gemonterd op vrachtauto's, doch zoodra nen de o?rwou- den bereikte, konden de w.gens hét ver der doordringen en moestei de toistellen doordragers verder getrarsporteeri wor den. Na het vetrek uit Ameriia, ging de ex peditie voor het eerst an land te Le I Havre, vervolgens scheept' men ich in naar Genua, daar ging sen weg- aan I boord woor de lange reis loor hei Suez- kanaal naar Monbasa, aas de kut van Engelsch Oost-Afrika. Vanhier girg men achthonderd myl landwaa'ts tot ïairobi, aan de westkust van het Victoria Meer, waar het hoofdstation ingericht we:;. Hier trok men toen de wildste gedeelt'n van Oeganda en den Belgische: Congo tinnen, In deze streken wonen de beroemd? Afri kaansche Pygmeeën, dwergstarnrren in wier dorpen talrijke scènes vam film werden opgenomen. I Geen enkele wetenschappeiyke expeditie naar Midden-Afrika gegaan, was uitge rust als deze. De tienduizenden voorwer pen, op de lyst der mee te nemen zaken voorkomend, omvatten alle;, wat de veilig heid en het gemak der deelnemer; maar kon vergrooten, alles werd meegepomen, tot kurken helmen en electrische koel- apparaten toe. Een der mertwaardij'neden was een „gaskanon". Hiernede kop men bedwelmende gassen naar ie wilde flieren schieten, waardoor zy ongeriarlijk verden, wanneer z y een der leden van de espedi tie wilden aanvallen, zonder dat men ze behoefde te dooden. hetgeen men zco wei nig mogelyk wilde doen. Gemiddeld waren voor iederen blanke van het gezelschap van twintig tot dertig inlanders aanwezig. De Belgische regeering stelde twee kudden olifanten ter beschik king, ieder ongeveer vijftig lieren tellend. Volgens Van Dyke gebruikte hy tusschen de negen- en tienduizend inboorlingen bij de verfilming van zyn onderwerp. r

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 12