N.V. LEIDSCH DAGBLAD LAATSTE BERICHTEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. HISTORISCHE FIGUREN. GENEESKUNDIGE BRIEVEN. MARKTBERICHTEN. Advertentiën. WEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 2 uur: 761. TELEGRAFISCH WEERBERICHT v. h. Kon. Ned. Meteorol. Instituut, De Bildt Hoogste stand 767.4 te La Coruna. Laagste stand 747.4 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 1 Ja nuari: x Zwakke tot matige, Noord-Westel. tot Zuid-Westel. of Zuidel. wind. Nevelig tot zwaarbewolkt. Kans op eenigen neerslag. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt des nachts. Overdag tempera tuur om het vriespunt tot lichte dooi, Buitenlandach Weerbericht. (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bildt). Het gisteren genoemde gebied van lagen luchtdruk bij IJsland, heeft zich in de laatste 24 uur belangrijk uitgediept en ook thans is de barometer nog ferm dalende. De depressie over de Oostzee heeft zich verder Oostwaarts verplaatst, die voor de kust van Noorwegen bleef bijna onveran derd liggen. Over Zuld-Engeland en Frankrijk ligt thans een brug van hoogen druk. De geschetste drukverdeeling geeft geen aanleiding om een lang aanhouden van den thans heerschenden lichten vorst toestand te verwachten. Om den Bothni- schen Golf bleef de vorst zeer streng, in Duitschland werd hij matig, terwijl in het grootste deel van Engeland en Frankrijk lichte vorst wordt aangetroffen. In bijna het geheele waarnemingsgebied (uitgezon derd IJsland) heerscht stil rustig weer, met plaatselijk lichte sneeuwbuitjes. Neer slag van beteekenis viel alleen in Enge land en Noorwegen. LUCHTTEMPERATUUR. Laagste temp. —2 gr. C. (28 gr. F.). 9 uur voorm.: IV: gr. C. (29 gr. F.i. 12 uur 'smidd.: —1 gr. C. (30 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. Z. Voor Vrijdag. Voorm. te 7.59 uur; nam. te 8.28 uur. Voor Zaterdag. Voorm. te 8.57 uur; nam. te 9.31 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Donderdag 4.21 n.m. tot 7.31 v.m. Vrijdag: 4.21 n.m. tot 7.30 v.m. HET TEKORT OP DE AMERIKAANSCHE BEGROOTING. WASHINGTON, 31 December. (V.D.). Het tekort op de begrooting voor het ka lenderjaar 1931 zal naar schatting 2.350.000.000 dollar bedragen, zooals uit de statistieken over het fiscale halfjaar van 1931 blijkt. AMERIKA EN DE HERSTELCONFERENTIE. WASHINGTON, 3i Dec. (V.D.), Het Staatsdepartement heeft aan zijn diplo matieke vertegenwoordigers in Europa medegedeeld, dat de Vereenlgde Staten niet zullen deelnemen aan de conferentie in Lausanne. ZILVEREN JUBILEUM. Hedenmorgen is door directie en perso neel van de firma Peek en Kloppenburg alhier de heer C. Leening gehuldigd in verband met ^et feit, dat deze morgen 25 jaar ais coupeur bij de firma in dienst zal zijn. Behalve het gebruikelijke ge schenk onder enveloppe bood de directie een groote staande klok aan. Van het atelier- en winkelpersoneel ontving de jubilaris een rooktafel en een schemer lamp en van de bestellers een gong. o AUTO-ONGELUK BIJ EDE. Hedenmorgen omstreeks tien uur heeft op den Rijksstraatweg van Ede naar De Klomp door de gladheid van den weg een auto-ongeval plaats gehad. De auto van den fabrikant van Vught uit Ulft kwam in botsing met een andere auto. De1 heer van Vught werd ernstig gewond en is naar het Elisabethgasthuls be Arnhem overgebracht. De chauffeur van den wagen van Van Raay uit Ulft werd aan beide handen ge wond. 0 DE POSTVLUCHTEN. Van Schiphol is hedenmorgen te acht uur het K.L.M.-vliegtutg „Specht" naar Indlë vertrokken. De bemanning bestaat uit de heeren: Pellens, le bestuurder; Hulsebos, 2e be stuurder; Biesheuvel, mecanicien en Sle nter, radio-telegrafist. Het vliegtuig heeft 224,22 K.G. post en 27 K.G. lading aan boord. DE RAMP VAN DE „OOIEVAAR." De directie van de K.L.M. deelt ons het volgende mede: Nadat wij op 24 December een uittreksel hebben gegeven van de voornaamste gevolgtrekkingen waartoe de chef van den Technischen Dienst der K.N.I.L.M. bij het onderzoek van de over blijfselen van het vliegtuig de „Ooievaar" te Bangkok is gekomen, zien wij thans ons genoodzaakt (naar aanleiding van vele onjuiste berichten, welke uit de Indische bladen in de Nederlandsche pers zijn overgenomen» om af te wijken van ons aanvankelijk voornemen, geen mededee- iingen te doen. voordat het officieele rap port is gepubliceerd en nogmaals uitdruk kelijk te verklaren, dat de oorzaak van de ramp niet in overbelasting moet worden gezocht. Zoover thans bekend, wijzen alle gegevens er op, dat de aanleiding van het ongeluk gezocht moet worden in het open staan of opengaan van het noodluik. Wij stellen ons voor zoo spoedig mogelijk na ontvangst van het officieele rapport de noodlge mededeelingen aan de pers te doen. NA DEN BRAND TE TILBURG. Begrafenis van de slachtoffers. Hedenmorgen heeft onder overweldigen de belangstelling en deelneming de begra fenis plaats gehad van de lijken van de vijf slachtoffers van den noodlottigen brand in het café Roeien op den Heuvel te Tilburg. Om halfnegen vertrok de droeve stoet van het St. Elisabethsziekenhuis. Aap de lijkwagens gingen vooraf de deputaties van de afdeeltng Tilburg van den Neder- landsohen Bond van Hotel- Café- en Res- taranthouders, en de wijkvereenlging „Heu veis Belang", waarna de drie lijkkoetsen volgden. Aan de wagens hingen veel kran sen en bloemstukken; ook de kisten waren met bloemen bedekt. O.a. waren er bloe men van de buurtbewoners en van een aantal sportvereenigingen die gewoonlijk in Hotel Roeien bijeenkwamen. Op den weg naar de kerk stond aan beide zijden een groote menigte opgesteld. Zeer tragisch was het oogenblik waarop de stoet het afgebrande perceel voorbij trok. Velen konden hun tranen niet be dwingen. In de parochiekerk Heuvel werd de plech tlge requiemmis opgedragen door den zeer eerw. heer v. d. Dungen, pastoor der pa rochie. met assistentie van de belde kape laans. De kerk was tot in de uiterste hoeken gevuld. Het zangkoor zong de driestemmi ge requiemmis van Don Lorenzo Perosi. Na de plechtige mis vertrok de stoet naar hjt kerkhof waar de teraardebestel ling plaats vond. Ook hier was de belang stelling zeer groot. De kisten werden in een gemeenschap pelijk graf neergelaten. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer P. J. J. Haazevoet, 'nnds- secretaris van den Nederlandschen Bond van Hotel-, Café- en Restauranthouders. Hierna werd aan het graf gezamenlijk ge beden. o Zaterdag a.s. vangt te Amsterdam ln het gebouw der P. C. Meuleman Stichting de tweede zitting aan van het Vredespar- lement in Nederland. o UIT NED. OOST-INDIE. IR. SOEKARNO VRIJ. BANDOENG. 31 December. (Aneta). Ir. Soekarno werd hedenmorgen uit de ge vangenis vrijgelaten. Hij werd opgewacht door een klein aantal vrienden. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. „DER ALTE FRITZ.'' II (1) Frederik II, dien men Frederik den Groote noemt ontpopt zich onmiddellijk na zijn troonsbestijging als een veroveraar en een te duchtren veldheer. Daarop heb ik de aandacht willen vestigen en daarvoor was het noodig in het kort de politieke situatie van Pruisen ten opzichte van Oostenrijk aan te geven, de aanspraken, die het eerste had op sommige gebieds-deelen van het laatste, te vermelden en de gretig aange grepen gelegenheid om zijn slag te slaan (den dood van keizer Karei VI) voor den Pruisischen koning uiteen te zetten. Het is niet mijne bedoeling, hier de lange reeks oorlogen en de regeeringsagenda van Frederik den Groote in bijzonderheden na te gaan. Die kan men in elke encyclopaedie vinden, zoo men zich niet verliezen wil in de zeer uitvoerige geschiedboeken. Doch de aanvang zijner regeering en zijn eerste daad, om zoo te zeggen, als hoofd van een siaal in Europa, zijn zóó typeerend, ken schetsen hem zóó scherp in al zijn koud, practisch, cynisch egoïsme, dat ik daar omtrent wel wat moest uitweiden in mijn eerste artikel. Inderdaad, wèl typeerend! Laat ik het nog even samenvatten: Op 31 Mei 1740 Frederik is dan acht en twintig jaar oud bestijgt hij den troon van Pruisen. Den 20en October 1740 sterft keizer Karei van Oostenrijk. Den 16en December 1740 vallen de Prui sische legers Silezië binnen ter ontwringing van dit gebied aan Maria Theresia's handen, niettegenstaande de Pragmatieke Sanctie, ook door Pruisen erkend, haar het onge stoord bezit van de Oostcnrijksche na latenschap waarborgde (2). Binnen zeven maanden, dus na den dood van zijn vlader, en gebruik makende van de kans, die de dood van den keizer bad geboden, slaat hij zijn slag: „coup de maltre", een meesterlijken zet, zuiver practisch gesproken: coup de traitre, een verraderlijken zet, wanneer men rekening houdt met wet en recht. Dat is dezelfde Frederik, die even van te voren een boekje had geschreven ter be strijding van de volgens hem verderfelijke leer van Machiavelll. Dat werkje heette: l'Anti-Machiavel ou Examen de l'Ouvrage de Machiavel, intulité: Du Prince (3). Frederik heeft later alle moeite gedaan om de oplage er van te doen verdwijnen, maar dat is niet/ gelukt. Een afdruk er van ligt vóór mij. De schrijver, toen nog kroonprins, zegl daarin de waarheid aan allerlei vorsten die de wapens hebben gebruikt om hun gebied te vergrooten. Als een groot en ernstig philosoof houdt hij hun plicht van souverein voor oogen. Ik haal een paar regels aan, die hij schrijft in verband met den oorlog én met gesloten tractaten: De eerlijkheid en de wijsheid der wereld eischen dus eveneens van de versten, dat zij religieuselijk het bij ver- drog gegeven woord houden, dat zij die verdragen zelfs met nauwgezetheid in acht nemen: te meer nog, omdat zij door hunne bondgenootschappen hun bescher ming voor hunne volkeren krachtdadiger maken. „Alle oorlogen dus, die slechts ten doel hebben overweldigers terug te drin gen, wettige rechten te handhaven, de vrijheid van de wereld te waarborgen en onderdrukkingen en geweld te vermijden, zullen overeenkomstig het recht zijn. De scuvereinen, die dergelijke oorlogen on dernemen, zullen zich het vergoten bloed niet hebben te verwijten; de noodzaak doet hen aldus handelen en onder derge lijke omstandigheden is de oorlog een minder groot onheil dan de vrede". Frederik geeselt dan de gewoonte, in zwang onder de vorsten van zijn tijd, om eikaars soldaten te verkoopen, „zooals men honden en stieren verkoopt om die met elkaai te laten vechten. Dit schijnt mij toe zoowel het doel van den handel als dat van den oorlog te verkrachten. Men zegt, dat liet niet geoorloofd is heilige zaken te verkoopen: welnu! wat is er heiliger dan het bloed der menschen?" Hij schildert de ellende van den krijg en van de ellende, die terugvalt, rechtstreeks, op de landen der vorsten, die ten oorlog uittrekken: het is een zóó ernstige daad en van zóó groote beteekenis, den oorlog te onder nemen, dat het verwonderlijk is, dat zoo veel koningen daartoe zoo g«?makk?lijk het besiuil hebben genomen". Een treffend schilderij hangt hij op van het leed, dat de volken fijnen van den oorlog, op het slagveld en daarbuiten, in gebrek en ver nietiging van arbeidskrachten. Daarna zegt h ij „De vorsten, die slechts op aarde zijn om de menschen gelukkig te maken, be- hoorder daaraan wel te denken, voordat zij hen blootstellen, om der wille van nietige en ijdele redene i, aan alles, wat de menschheid het meest heeft te vreezen" „Ik bid de souvereinen, nu ik dit werkje eindig, zich niet gekwetst te ge voelen door de vrijmoedigheid, waar mede ik tot hen spreek; mijn doel is, de waarheid te zeggen, tot de deugd aan te sporen, en nienlapd te vleien. De goede meening, welke ik heb van de vorsten, die thans in dei wereld regeeren, doet mij hen waardig achten, de waar heid te hooren. yorsteri als Nero, Alexan der VI, Césaf Borgia, Lodewijk XI zou men haar n? durven zeggen; dank zij den Hemel, tellen wij geen dergelijke mannen onder de vorsten van Europa; het is hun hoogste !of, rlat men kan zeggen, stóutmoediglijk tegenover hen alle ondeugden te durven veroordeelen, welke het koningschap degradeeren en in strijd zijn met de gevoelens van menschelijkheid en justitie". Zco spreekt Frederik, nog kroonprins, in het jaar 1740. Mooie woorden, heel mooie woorden. Hij, nog afhankelijk, durf de die te Berlijn niet te laten drukken. Hij droeg daarom aan Voltaire op, dit voor hem in orde te maken. Nog geen jaar later had liij gedaan, wat hij veroordeelde, verzaakt, wat hij had beleden, aangebeden, wal hij had verbrand. Niet getard, niet door overweldigers bedreigd, zonder dat hem de oorlog verklaard was, werpt hij zich op zijn prooi; de geest van zijn vader kan tevreden zijn. Hij, de zoon, zal „dat gene weten te verkrijgen (herbei zu schaf fen), wat hem van Gods- en rechtswege toebehoort'(4). Maar het cynisme, waarmede dit herbei- schaffen' ingeleid wordt, verwondert in zoover ook weer niet in den persoon, die in 1739 aan Voltaire schreef: „Ais de Voorzienigheid zoo mooi was als men van haar vertelt, dan moesten de Newtons, de Wolfs, de Lockes. de Voltaires, kortom de wezens, die het best weten te denken, de meesters van het heelal zijn". Bij zijn overrompeling van Silezië en zijn belaging van Maria Theresia zal Frede- rifc zeker tevreden geweest zijn over de Voorzienigheid, zooals bij haar zag! Frederik's mooie woorden zijn door Frenerik's slechte daad snel achtervolgd. Het hoofdstuk: Of de vorsten hun woord moeten houden? eindigde met de woorden: „Niet de gedachten der vorsten, maar hun daden maken de menschen gelukkig". Wie onpartijdig wil zijn, inoet echter erkennen, dat ook naar deze uitspraak soms door Frederik is gedaan. Hoewel de eerste Silezische oorlog slechts de inleiding was tot een reeks andere, door Fiederik gevoerd, zijn er in zijn leven betere daden dan die van wapen geweld Daaraan dankt hij een naam, die door zijn veldheerstalenten alléén niet ge rechtvaardigd zoude zijn. „Der alte Fritz" is oen figuur, die vele en van elkaar zeer verscniilendc zijden vertoont. Al kan ik in veel, wa4 hem ten goede wordt aangerekend, meer absentie van kwaad dan presentie van goed ontdekken zijn verdraagzaamheid op godsdienstig gebied b.v. die m.i, meer onverschilligheid dan verdraagzaamheid is een voor zijn tijd wijs, verlicht, in 2ekeren zin goedmoedig vorst was hij zeker. Ik zal meer dan ééne gelegenheid hebben, dit te doen uitkomen. A. J. BOTHENIUS BROUWER. (1) In mijn vorig artikel is. door een onachtzaamheid mijnerzijds, onduidelijk aangegeven, dat het politiek testament, waarover ik in den aanvang schreef, was van de hand van den vader van Frederik den Groote. (2j Bij het Verdrag van Berlijn van 23 Dec. 172b was Pruisen daartoe overgegaan. (3 De Anti-Machiavel of Onderzoek van het werk van Machiavelli, getiteld: Over den Vorst. (Den Haag, 1740). (4) Woorden uit het politieke testament van zijn vader. MAAG- EN DARMZIEKTEN. II. De meest voorkomende afwijkingen in het maag-darmkan aal is de catarrh, d.w.z. een lichte ontsteking van het slijmvlies. Het geheele maag-darmkanaal kunnen we beschouwen als een buis, nu eens wijder dan weer nauwer, die geheel bekleed ls met slijmvlies. Op deze binnenste laag volgt een tweede, of beter gezegd: een dub bele, waarin zich veel spieren bevinden, die óf langs den omtrek óf ln het verleng de van de buis verloopen. Deze spieren zorgen voor de beweging van den inhoud. De derde laag, die de belde vorige omhult, zorgt voor het verband met andere li- chaamsdeelen, of wel, dient als afzonder lijke begrenzing (b.v. buikvlies). Wordt het slijmvlies ontstoken, dan openbaart zich dat door zwelling, roodheid en vermeerderde afscheiding van slijm. Ieder kan het aan zichzelf bestudeeren bij gelegenheid van een verkoudheid. De zwel ling merken we dan door den vernauwden neusdoorgang, soms zelfs zoo erg. dat de neus geheel verstopt ls. De dooi groote bloedtoevoer veroorzaakte roodheid is meest duidelijk te zien en de vermeerder de afscheiding van slijm, maakt veelvul dig gebruik van den zakdoek noodzakelijk. Ongeveer op dezelfde wijze speelt zich een catarrh in het maagdarmkanaal af. Hier bij valt echter nog wel een en ander op te merken. Zoo kan de zwelling van het slijmvlies in den twaalfvingerigen darm de ultvoer- openlng van de gal verstoppen. De ga! hoopt zich dan ln het bloed op, hetgeen wij zien door geelkleuring van het wit der oogen en de huid. Dit is de catarrhale vorm van geling of geelzucht, welke meest van betrekkelijk onschuldigen aard is en spoediger verdwijnt dan andere vormen, waaronder soms van zeer ernstige betee kenis. Bij catarrh van de maag kunnen groote hoeveelheden slijm worden afgescheiden. Men onderscheidt acute- en chronische vormen. De acute ontstaan meestal door diéet- fouten; door te overvloedige of ondoel matige samengestelde maaltijden, waar toe b.v. ook te sterk afgekoelde spijzen be- hooren. Behalve de süjmafscheiding wordt dan ook dikwijls Invloed op de spierlagen uitgeoefend. Er kan pijn ontstaan en het geheele verdere organisme kan er onder lijden (slapeloosheid, slecht humeur, enz.) De werking der spierlagen kan men op vatten als een natuurlijk geneesmiddel. Terwijl toch de normale werking der maag- en darmspieren den normalen in houd van den mond af benedenwaarts be weegt (peristaltiek), zien we ln deze om standigheden menigmaal, dat een tegen gestelde richting wordt ingeslagen (anti- peristaliek), zoodat de maag-inhoud weer uit het lichaam verwijderd wordt (braken) Die verwijdering van ongewenschten in houd zien wij ook bij vergiftiging. De meeste jongens hebben dit wel aan den lijve gevoeld wanneer zij hun eerste sigaar of sigaret rookten. Een dergelijke acute maagcatarrh kan binnen enkele dagen genezen. Minder gemakkelijk gebeurt dit met de chronische maagcatarrh). die be rust op aanhoudende prikkels. Sterke roo- kers vertoonen wel altijd, zij het ook in lichten graad een chronische catarrh van heelholte, slokdarm en maag. Maar vooral het geregeld gebruik van alcohol heeft deze afwijking ten gevolge. Op den duur wordt dan zelfs de bouw van het slijmvlies veranderd en met name de oppervlakkige laag cellen afgeplat, Maar nog op andere manteren kan zoo'n maag- en darmcatarrh ontstaan; zoo b.v. door kouvatten. Maar niet alleen die in vloed van de koude, maar ook warmte kan een dergelljken invloed uitoefenen. Het is algemeen bekend, dat in de warme maan den bij jeugdige individuen veelvuldig maag-darmcatarrh optreed, met braken, pijn en hevige diarrhee, als de voornaam ste symptomen. Soms wordt daarbij ver moed, dat ontwikkeling van bacteriën, dus een soort van vergiftiging, de oorzaak is. Zeker is dit het geval bij twee zeer ge vreesde besmettelijke ziekten: bulktyphus en cholera. BIJ buiktyphus is het ver schijnsel van catarrh niet altijd even dui delijk; het kan zelfs geheel ontbreken. Bij cholera is dat nimmer het geval en zien we een maximalen vorm van de kinder- diarrhee. I-3et vochtverlies is dan zóó groot, dat het geheele lichaam als het ware uitdroogt, zoodat een in de huid ge maakte plooit blijft staan. Alle drie genoemde ziekten zijn van ern stige:: aard. De zomerdiarrhee der kinde ren is tot zekere hoogte gelijk te stellen met afwijkingen ten gevolge van diëeffou- ten, ook zonder dat de warmte een rol speelt. Het is dan steeds raadzaam, zoo spoedig mogelijk deskundige hulp in te roepen omdat het ziektebeeld soms onver wachts een ernstige wending nemen kan. Het is daarom van belang het dieet, der kinderen, in warme „dagen, zorgvuldig te regelen. Als er .eenmaal catarrh bestaat, dan werkt bijna elk voedsel als een ongunstige prikkel. Het voorgeschreven diëet maakt dan ook zulk een slappen onvoldoenden indruk dat het dikwijls veel moeite kost om de gegeven voorschriften te doen op volgen, uit vrees voor onvoldoende voed- seltoevoer. Behalve het schrale diëet be hoort dan groote lichaamsrust tot de aan gewezen geneesmiddelen. Over cholera is het onnoodlg veel te zeggen; hoewel velen de ziekte nooit gezien hebben, is zij ge noegzaam bekend als een der meest be smettelijke ziekten en zoodra zich een ge val voordoet, worden er van overheids wege allerlei maatregelen genomen om het kwaad in de kiem te smoren. Deze ziekte komt vooral ln de warme gewesten voor en het is ook nog nooit gelukt, niet tegenstaande alle genomen maatregelen, om haar geheel te doen verdwijnen. H. A. S. DE KANTOREN DER zijn lederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag gesloten. Heden wegen» Beursvacantie geen Beursoverzicht. LEIDEN, 30 Dec. Bloemkool I f. 5.10—15. Idem II f. 1.90—5. Roodekool f. 1.505.40. Savoyekool f. 1.104. Groenekool f. 0.70 2.50. Pieterselie f. 1.40—2.50. Prei f. 1.10—3. Kropsalade f. 3.90—6. Selderie f. 1.10—2.50. Knolselderle f. 1.80—4,40. Wortelen f. 10.20 10.80p. 100 stuks. Kroten f2.403.50. Id. gekookt f. 6—10. Witloof f. 10—14. Boeren kool f. 35. Spinazie f. 2028. Uien f. 2.50 —5.50. Wortelen f. 2—7. Spruiten I f. 6—12. Idem n f3—7 per 100 K.G. ALPHEN. 30 Dec. Peen f.2.50. Spruitkool I f.4—10.10. Kroten f.4.50 per 100 K.G. Seldery f.5. Preij f.3—4 p. 100 bos, Elerenveillng. Aanvoer 4516 stuks. Kippen eieren f.4.505.10. Eendeneieren f.4. Kui- keneieren f. 3.504 p. 100 stuks. BARNEVELD. 31 Dec. Elerenmarkt, Aangevoerd 4.45.000 eieren. Prijs f.45.50 per 100 stuks. Handel: redelijk. KATWIJK a. d. RIJN, Roode kool per 100 stuks f, 4.10—6.40, Gele kool per 100 f.3—5, Groene kool per 100 f. 1.90—2.30, Uien per 100 K.G. f. 5,63—7, Peen per 100 K.G. f. 3.50-5. GOUDA, 31 December. Veemarkt in to taal 1801 stuks, waarvan 170 slachtvar- kens. Vette van 17 ct, tot 18 et. per pond, levend met 2 pet. korting. Londensche van 12 ct. tot 13 ct. per pond, levend met 2 pet. korting. Zouters van 13 ct. tot 14 ct. per pond, levend met 2 pet. korting. 699 magere varkens. Prijzen van 19 tot 23 per stuk. 877 biggen. Prijzen van f.3— 6 per stuk; 2 runderen; 29 nuchtere kal veren. Prijzen van f.4 tot 8; 14 bokken en geiten, prijzen van f. 2 tot 5 per stuk. Handel: vette varkens, matig, overige stug. Algemeene markt. 180 partijen kaas. Prijzen le kwal. met rijksmerk van 2731, 2e kwal. met rijks- merk van 24—28. Handel matig. 825 ponden boter. Goeboter van 60—65 per pond; weiboter van 55 tot 60 per p. Handel vlug. 50500 partijen eieren. Kipeieren van f. 5 75 tot 5.75 per 100 stuks. Eendeieren van f.4 tot 5 per 100 stuks. Kleine kip- eieren f3.504. Handel matig. Coöp. Zuid-Holl. elerveiling te Gouda. Aanvoer 66400 kipeleren. Prijzen 56-58 K.G. f.4.50 tot 4.60 per 100 stuks; 58-60 K.G. f4.80 tot 4.90 per 100; 60-62 K.G. f. 4.90 tot 5.10 per 100; 62-64 K.G. f. 5.10 tot 5.20 per 100; bruine 60-65 K.K. f.4.60 tot f.6 per 100; kleine eieren f. 3.80 tot 4.60 per 100 stuks. LEEUWARDEN, 31 Dec. 14 enter stie ren 110—190, 35 twenter stieren 190—300 112 vette koeien 130—260 per stuk, 54—70 ct. per K.G., 150 melk- en kalfkoeien 120— 280 per stuk, 60 pinken 100170, 45 vette kalveren 30—70, 289 graskalveren 30—90, 156 nuchtere kalveren 4—7, 60 vette schapen 1723, 19 weide sohapen 14—20, 243 lam meren 13—17, 1030 vette varkens 20—80 per stuk, 25—32 ct. per K.G., zouters 24—27 ct. per K.G., 38 magere varkens 15—45 per stuk. 201 kleine biggen 3—7, 3 bokken en gelten, 9 paarden. Totaal aanvoer 2534 stuks. Zuivel: Sleutelkaas 25—28, Goudakaas 31—43, Edammerkaas 22—47. Aanvoer 30810 K.G. Mijnboter 1.30, 1.05, 0.80, veiling- boter 0.80, 0.70. Aanvoer 4-3 18-6, vaten. Cominissienoteering 1.30. Eierenhandel. Kipeieren aangevoerd 25006 K G., 36 ct. per stuk, handelsprijs 70 —85 ct. "per K G. Eendeieren, aangevoerd 150 K.G., 41/2—5Vi- ct. per K.G., handels- prijs 60—65 ct. per K.G. Pluimvee: 15 slachthanen f. 0.60—1, 50 slachtktppen f. 0.50—1.10, 125 jonge hanen f. 0.40—0.90, 10 jonge duiven f. 0.20, 40z eenden f, 0.70—1 per stuk. VOORSCHOTEN, 30 Dec Kippeneieren f. 3.70—5.10 p. 100. Middenprijs f.4.30. Ha nen f.11.35 p. stuk.. Duiven f.0.140 16. Konijnen f. 11.25. WADDENXVEEN, 30 Dec. Aangevoerd 1236 eieren. Prijs kippeneieren f. 5.506.60 per 100 stuks. Eenige kazen, prijs per pond van 2830 ct. Zoo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde Ouders TEUNIS VAN DER PLAS en JOHANNA DE JONG den lüden Januari a.s, den dag te herdenken dat zij voor 26 jaar in den Echt werden verbonden. Dat zij nog lang mogen gespaard blijven is de wensch van hun dankbare kinderen. 1139 TEUNIS ANTJE MARIJTJE ALIDA DIRKJE DIRK JOHAN TEUNISJE Katwijk a. Z., 31 Dec. 1531 v. Wassenaarkade No. 50. Verloofd: TINE STOEKEN en WIM VERWER. Leiden, 2 Januari 1932. Heerenstraat 112. Aloëlaan 10. 1457a f Thuis Zondag 4'/:7 uur. 81

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 3