CHIEF WHIP faudiym-eH <KUt da veste siaatéC vooï iadats y VISSCHERIJ-BERICHTEN. RECHTZAKEN. SPORT. TELEGRAMMEN. HEDEN: Jeruël, Groenesteeg: Samenkomst 7 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomst te 7 uur nam. Vrijdag. Jeruèl, Groenesteeg: Samenkomst 6'/: uur nam. Katwijk aan Zee (Casa-Cara): Spr. ds. Zandt van Delft. 5 uur nam. Zaterdag. Jeruël, Groenesteeg: Samenkomst 8 uur nam. Stadszaal (groote zaal): Feestavond groep I der Leidsche Padvinders. 8 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. Zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. City-theater, Haarlemmerstraat. Voor stellingen te 8 uur. Zondags 4 uur 30 en 8 uur. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Varlëtê-voorstellingen Dagelijks te 8u. 's Woensdags en 's Zaterdags matlnëe te 3 uur Zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. „Trlanon-Theater". Breestr.: Bioscoop- en Variëtè-voorstelllngen. Dagelijks te u. 's Woensdags en 's Zaterdags famllienia- tinée. Zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Zaterdags Inst. v. Praeventleve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterle 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 7—10 uur ham. Lakenhal: Tentoonstelling Werken Os wald Wenckebach. Werkdagen van 104 uur; Zondags 12'/:4 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Dec. a.s. tot en met Vrijdag 1 Jan. 1932 (Nieuw jaarsdag) waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telef. 552. Zaterdag 2 en Zondag 3 Jan. 1932 nemen waar de apotheken G. F. Reyst, Steen- straat. 35, telef. 136 en A. J. Donk. Doeza- straat 31, telef. 1313. Ds geneeskundige Zondagsdienst te Oejst- geest wordt op Nieuwjaarsdag waargeno men door dr Hugonboltz. tel. 390. De Oegstgeestsohe apotheek, de Kempe- naerstraat 4, tel. 274 is dag en nacht geopend. goochei.middag willy van houten Voor een zeer groot aantal kinderen, waaronder de jongens en meisjes van het Protestantsch. R.K. en Israëlietisch Wees huis hield gisteren de bekende goochelaar Willy van Houten onder auspiciën van de Leidsche afdeeling der Ned. Ver. van Huisvrouwen in de Kleine Stadszaal een goochelmiddag. Zijn weergalooze handig heid, bij de edele goochelkunst en niet minder het buikspreken vermaakten de jeugd uitbundig en het was aan de glun derende kindergezichtjes duidelijk te zien, dat zij volop genoten. Trouwens de ent housiaste bijvalsbetuigingen van de kin derschaar lieten in dit opzicht niet de minste ruimte voor twijfel over! Zoo werd deze middag tot een drievou dig succes: voor de Huisvrouwenvereeni- ging, omdat zij haar initiatief zoo prach tig bekroond zag; voor de jeugdige be zoekers en bezoeksters, die een kostelijken middag hadden en voor den heer van Houten, die zich geen dankbaarder pu bliek had kunnen wenschen! Bij Kon. Besluit is onze stadgenoot, de heer P. Boot Jr. als scheepsbouwkun dige voor de zeevisscherü benoemd tot plaatsvervangend lid voor de buitenge wone leden van den Raad voor de Scheep vaart. Wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd heeft M. Boelee Gasstoker 2e kl. bij de Stedelijke Licht fabrieken. na een diensttijd van 25 jaren, heden den dienst dier fabrieken met pen sioen verlaten. Geslaagd zijn voor het examen in Engelsche handelscorrespondentie van wege de Federatie Mercurius: Mej. O. Schuilenburg (De Kaag bij Abbenesi en Mej. M. Zeestraten (Oegstgeest)idem voor dat in de Duitsche handelscorrespon dentie de heer J. Langeveld en voor het examen in Boekhouden, afgenomen door de Ver. van Leeraren, Mej. N. de Lange, allen alhier (voor zoover niet anders is vermeld) en leerlingen der Pontschool, Steenschuur 14. Aan de Muziekschool van de Maat schappij voor Toonkunst alhier is met in gang van 1 Januari a.s. definitief be noemd tot zangleeraresse mevr. Maartje Offers. IJMUIDEN, 31 Dec. vischprijzen. Tarbot per K.G. f. 1.10—0.90, Tonger per K.G. f. 1.80—1.45, Zetschol per kist van 50 K.G. f.28, Kleino Sohol f. 22.50-12,50, Schar f. 11.50, Middel Schelvisch f. 22-20, Kleln- middel Schelvisch f. 16-14.50, K e ne S Iiel- visch f. 10—8, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f, 22. Gullen per kist van 50 K.G. t, 8-1,30 Wijting f.3—1.70. Aangekomen de Stoomtrawler IJM. 95 met f.971, burger V.L. 114 met f. 317. 1 logger: SCH, 150 met f.547. Dringende opwekking tot steun. Het Nationaal Crisis-Comité deelt mede. Uit de antwoorden op de circulaire van 1 December aan de burgemeesters verzon den, blijkt, dat reeds in ongeveer 350 ge meenten Plaatselijke Comité's zijn ge vormd; slechts in 150 gemeenten blijkt voorloopig geen bijzondere voorzieningen in den crisisnood noodzakelijk. Van de overige gemeenten ontbreken nog definitieve gegevens. Bereids is aan enkele comité's, wier werkzaamheden reeds vergevorderd bleken en welke voldoende gegevens verstrekten om te kunnen beoordeelen. of onmiddel lijke hulp gewenscht was, een uitkeering in geld gedaan. Nadrukkelijk vestigen wij de aandacht er op, dat de plaatselijke comité's in de eer ste plaats op door eigen activiteit te ver krijgen middelen zijn aangewezen; het Nationaal Crisis-Comité kan deze slechts eenigermate aanvullen. Bijna alle giften in natura ter waarde van f. 140.000 en waarvan het grootste gedeelte door de gevers voor bepaalde plaatsen bestemd was. zijn reeds gedistri bueerd. Alhoewel dankbaar voor de reeds ont vangen goederen, is het N.C.C. toch te leurgesteld over het geringe aantal dei- gevers. Wij houden ons warm aanbevolen voor het ontvangen van giften ln den vorm van nieuwe dekens, levensmiddelen, brand stoffen, lakens en dergelijke. Den gevers wordt echter verzocht zich eerst met den penningmeester ln verbinding te willen stellen, aangezien wij geen goederen kun nen opslaan. Kleine giften in natura kunnen het best rechtstreeks aan de plaatselijke comité's worden gezonden. ONZE ECONOMISCHE AFWEER. Bij Kon. Besluit van 30 December zijn ingesteld commissies van advies voor de Crisis-invoerwot en -uitvoerwet. Deze com missies zijn op dezelfde wijze samenge steld Benoemd zijn: tot lid en voorzitter de heer A. Spanjaard, oud-industrieel te 's Gravenhage; tot leden de heeren K. C. Honig Mzn., industrieel te Overveen: prof. H. A Kaag, hoogleeraar aan de R.K. Han- delshoogeschool te Tilburg; M. A. van Loon oud-industrieel te 's Gravenhage; L. H. Mansholt, lid van Gedeputeerde Staten der provincie Groningen te Glimmen; prof. dr. ir. G. Minderhoud, hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen en F. V. Valstar, voorz. van het Centraal Bu reau voor de veilingen ln Nederland, te 's Gravenhage. Gisteren heeft de officleele Installatie door minister Verschuur plaats gevonden. nederlandsch verbond van koloniale vereenigingen. Door een tiental vèreenlgingen ls dezer dagen te 's Gravenhage opgericht een verbond onder bovenstaanden naam, met het doel: a. belangstelling te wekken en te onder houden voor de overzeesche gewesten van Nederland en hunne geschiedenis; b. verband te onderhouden met buiten- landsche vereenlgingen, die een overeen komstig doel nastreven, ook om de Jxennts van Nederlandsche koloniale toestanden in den vreemde te vermeerderen en dezer zijds een beter Inzicht te krijgen in de toestanden in vreemde koloniën; c. de belangen te behartigen van Neder landsche onderdanen, die in de overzeesche gebieden werkzaam zijn of geweeft zijn. Een voorloopig bestuur werd gekozen en bestaat uit de heeren R. Zuyderhoff, voot zitter; a. h. Maas Geesteranus, secretaris; D. Merens en a. G. h. van Sluys. N R.Crt. dienstvoorwaarden spoorwegpersoneel. De minister van Waterstaat heeft naar aanleiding van het verzoek van de directie der Nederlandsche Spoorwegen om de be staande dlenstvoorwaarden voor het spoor wegpersoneel weder ingaande 1 Januari 1932 met een Jaar te verlengen, die verlen ging goedgekeurd doch slechts voor den duur van zes maanden, zulks met het oog op de bijzondere omstandigheden en de verrassingen, waarvoor het bedrijf nog kan komen te staan. VERSPREIDE BERICHTEN. BIJ Kon. Besluit is de heer ir. H. Hesselink. buitengew. hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, benoemd tot lid van de commissie van advies voor den Rijkvoorlichtingsdienst ten behoeve van den Vezelhsndel en de Vezelnijverheid te Delft. Bij Kon Besluit is den gepens. gen.- majoors E. J. van Bel en P. G. van Drunen, zoomede den adjudant ln buitengew. dienst van H. M. de Koningin, den gepens. gen.- majoor H. C. J. ter Beek, op verzoek, eer vol ontslag verleend uit hunne functie van territoriale bevelhebber, resp. in Friesland, enz., in Noord-Brabant enz. en ln Overijssel enz., met dankbetuiging voor hunne dien sten; zijn benoemd tot territoriale-bevelhebber ln Noord-Brabant enz. de gepens. luit.- generaal der artillerie K. A. Pfeiffer; ln Friesland enz. de gepens. luit.-generaal der inf. F. J. Quanjer; ln Overijssel enz. de gepens. Iuit.-generaal der infanterie P. H. A. de Ridder. de aanranding te klarenbeek. Het Gerechtshof te Arnhem deed uit spraak inzake de bekende aanranding te Klarenbeek, gemeente Voorst. Verdachte, zekere A. B. A. D.. 26 Jaar, landbouwer te Klarenbeek, was door de rechtbank te Zutphen veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf met ter beschikking stelling van de Regeering. Dit vonnis werd vernietigd en verdachte thans veroordeeld tot 3 laar en 6 maan den eveneens met zlln ter beschikking stelling van de Regeering. De Herstelconferentie naar Lausanne. De beslissing is thans inderdaad ten gunste van Lausanne gevallen 18 Jan. is vastgesteld als datum. Hei Britsche ministerie van Buitenjand- sche Zaken heeft de pers er van .onder richt dat een definitieve regeling van de kwestie der oorlogsschulden ter a.s. Regee- ringsconferentie in verband met de houding van het Amerikaansche Congres niet mser aan de orde zal kunnen komen. De onder- hardelingen zullen nog slechts een voor- loopige oplossing kunnen bewerken. Er is tot nu toe nog geen overeenstemming be reikt tusschen Frankrijk en Engeland nopens den duur van de verlenging van het hui dige schuldenmoratorium. De grootste moeilijkheid ligt niet zoo zeer in de kwestie tot hoe lang het moratorium zal gelden dan wel in de nevenkwesties, zooals bijv. de behandeling van de onbeschermde be talingen. In het algemeen blijkt dat de Engelsche politiek niet meer vasthoudt aan haar oorspronkelijke do?lstel'ing e?n definitieve oplcssing van de kwestie dpr oorlogs- en gewone schulden, doch liet Fansche stand punt naderkomt. Dit wor 't aldus gemoti veerd dat door de beslissing van het Amerikaansche congres een nieuwe, on verwachte toestand is geschaoen. In Duitsqhland staat men daarent?g:n zeer beslist nog altijd op het standpunt dat een voorloorige oplossing van de kwestie noch den Duitschen, noch den inter nationalen economischen toestand ooit in evenwicht kan brengen. Voor Duitsohland komt het nog steeds aan op het vinden van een werkelijke en definitieve oplossing. De regeeringen, aan welke uitnoodigingen voor de conferentie zullen worden ge zonden zijn de Fransche, Engelsche, Ttali- aansche, Belgische, Japansche. Grieksche, Zuid-S'avischê, Rormeensche, Portugeesche, Poolsche en Tsjechoslowaaksche. DU1TSCHLAND. Tegen de communisten. De prijs verlagingen. De politie in het Roergebied treedt krachtig op tegen de communistische actie voor een staking op 2 Jan. Vele ar restaties hebben plaats. De rijkscommissaris voor het toezicht op de prijzen heeft voor die artikelen van dagelij ksche levensbehoefte, op welker prijsvorming centraal zeer moeilijk in vloed kan geoefend worden, zijn bevoegd heden op de hoogste autoriteiten der lan den overgedragen. Voorloopig geldt deze overdracht alleen voor alle landbouwproducten die verkocht worden op markten voor den kleinhandel zooals aardappelen, groente, fruit, eieren (uitgezonderd melk. boter en reuzel), alle gevogelte, vlsch (uitgezonderd zeevlsch); producten van het zadelmakers- en meu- belmakershandwerk en alle merkenartike- len voorzoover de rljksregeering haar be voegdheden krachtens de noodverordening aan de hoogste autoriteiten der landen heeft overgedragen of zal overdragen. De bevoegdheden inzake de sluiting van bedrijven en verkoopgelegenheden heeft de rijkscommissaris ook voor deze artikelen aan zich gehouden. In tal van steden, o.a. te. Hamburg, Es sen, Karlsruhe, Neurenberg, Sollngen, Stettin. Hildeshelm, Bieleleld, Leipzig, Bremen en Hagen zijn de tramtarieven verlaagd en wel gemiddeld met 10 pct„ in enkele gemeenten zijn ook het gas en electriciteit goedkooper geworden. Pruisen schijnt ernstig van plan over te gaan tot het heffen van een belasting op het zout, die 25 millioen mark per jaar zou moeten opbrengen. FRANKRIJK. De verkiezingen voor 1932. Naar verluidt, zullen de Kamerverkie zingen op 17 en 24 April a.s. plaats vinden. CHINA. Het conflict met Japan. De Japansche nota van 27 December aan de regeeringen van Engeland, Frank rijk en Amerika, ls ook aan den Volken bond gezonden en is thans gepubliceerd. Het ls een document van ongeveer 2000 woorden, waarin de Japansche politiek in Mantsjoerlje principieel wordt verdedigd en waarin nieuwe gebeurtenissen worden aangekondigd. De tot nu toe gevoerde actie tegen de .Ibandieten" ln Mantsjoerlje heeft niet het gewenschte resultaat ge had; wanneer het Japansche leger resul taat wil bereiken, dan moet het tot een punt ten westen van de Llao-rlvier op rukken, waar de „bandieten" hun opera tiebasis hebben. De Japansche troepen hebben steeds in overeenstemming met de besluiten van den Volkenbond elke botsing met de ge regelde Chlneesche troepen vermeden, doch de houding van de militaire autori teiten van Tsjintsjau maakt elk onder- scheld tusschen de bandieten en de Chi- neesche troepen onmogelijk, zoodat de verantwoordelijkheid voor de gevolgen var. elke interventie, waartoe de Japansche troepen om zich te verdedigen gedwongen zijn, geheel op de Chineezen valt. De openbare meening der wereld zal het ge duld der Japansche regeering en haar wensch de internationale verplichtingen geheel na te komen, zeker erkennen Aldus de Japansche lezing! Het Japansche tel.-agentschap Rengo meldt uit Tokio, dat in het begin van het nieuwe Jaar als teeken van onafhanke lijkheid van den nieuwen Mantsjoe-staat de rood-blauw-gele vlag, symbool van de Mantsjoerljsche, Mongoolsche en Kore- aansche volken, in Mantsjoerlje gehe- schen zal worden. Volgens een telegram uit Peking heeft de Christen-generaal Feng verklaard, dat men alle krachten moet moblliseeren om den Japanschen opmarsch tegen te hou den. Slechts door een volksoorlog tegen Japan kan de toestand verbeteren. Hij zal een oproep tot een oorlog van het geheele volk tegen Japan publiceeren. ARDATH LONDON ENGELAND. Uit Indië en Australië, Aan het jaarlijksche feestmaal van de Europeesche vereeniging te Calcutta heeft Lord Willingdon, de onderkoning gisteren gezégd dat de Britsch-Indische regeering iederen vorm van de politiek der congres partij tot non-coöperatie ten sterkste af keurde en ten scherpste zou bestrijden. Op dit punt had de congrespartij niet de ge ringste tegemoetkoming te wachten en de eenige oplossing was dus. dat het congres dit middel voortaan niet meer zou propa- geeren noch aanwenden. Gandhi heeft ln afwachting van het antwoord van den onderkoning op zijn verzoek om een persoonlijk onderhoud, betrekkingen aangeknoopt met de regee ring van de Vereenlgde provinciën en in lichtingen gevraagd over de jongste ver ordeningen en verboden. Te Pesjawar is de orde geheel hersteld. Een aantal roodhemden, die beloofd had den niet verder deel te nemen aan de be weging, werden in vrijheid gesteld. Gister avond zijn te Pesjawar echter weer 150 personen aangehouden en 21 te Abannu. In een gemeenschappelijk commimiqué hebben Lyons, de leider van de nationa listische partij en dr. Page van den Boe renbond uiteengezet, dat de nieuwe regee ring uitsluitend uit aanhangers van Lyons zal bestaan, maar dat Page de règeering indirect steunen zal. Lyons had 2 porte feuilles aan de boerenpartij aangeboden, maar Page eischte alleen de portefeuille van financiën, omdat zijn partij een ta riefherziening voorstaat om de wolhan delaars en groote boerenbedrijven te steu nen. Lyons kon deze portefeuille echter niet toezeggen, waarvan bovenvermeld be sluit het gevolg ls geweest. BULGARIJE. Amnestie. Na heftig debat dat eenige dagen duurde, heeft de Sobranje met groote meerderheid het voorstel aangenomen tot het verleenen van politieke amnestie aan in het buitenland wonende Bulgaarsche emigranten, die naar Bulgarije terugkee- ren, boeren en communisten Van deze amnestie zijn 4 leiders uitgesloten: Toto- rof, Obof, Styanof en Athanasof. WIELRENNEN. DE ZESDAAGSCHE TE BRUSSEL. Hedenmorgen te elf uur-was de stand van de Brusselsche Zesdaagsche als volgt: 1, Charlier—Deneef, 182 punten. Op 1 ronde: 2. Van HevelHagelstein, 68 punten. 3. AertsHaesendonck, 64 punten. Op 2 ronden: PijnenburgBraspenning, 144 punten. Op 4 ronden: 5. Gebrs van Kempen, 161 punten. Op 7 ronden: 6. SneetsMeeuwis, 123 p. 7. Van NeeveleCanardo, 98 punten. Op 9 ronden: 8. De Corto—Slembroeck, 59 punten. Op 10 ronden: 9. De BruyckerVer- rljcke, 122 punten. De andere koppels hadden 11 of meer ronden achterstand. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. de italiaansche aanslagen in amerika. EASTON (Pennsylvania)31 Dec. (Reu ter) Omtrent de ontploffing van bom men, welke in postpaketten waren ver pakt. kan nog gemeld worden, dat behalve de' eene postambtenaar, die gedood werd, nog zeven andere zwaar gewond werden. Na de ontploffing werd vastgesteld, dat in de paketten nog vijf andere bommen waren. Toen men deze onschadelijk wilde maken, ontplofte er nog een, waarbij een beambte levensgevaarlijk gewond werd. Daar de paketten aan Itallaansche con suls en andere in Amerika wonende Ita lianen was gericht, neemt men aan, dat het hier een anti-fascistischen aanslag betreft. Totnogtoe zijn elf personen, waar onder twee vrouwen, gearresteerd, onder verdenking bij dezen aanslag betrokken te zijn. o treinaanslag in polen. WARSCHAU, 31 Dec. (Reuter) Gis teren is ten Oosten van Warschau een passaglerstrein ontspoord, waarbij drie treinbeambten zwaar werden gewond. Een terstond ingesteld onderzoek heelt uitge wezen, dat het hier een misdadige aan slag betreft, daar de rails was losge schroefd. Van de daders heeft men tot dusver nog geen spoor kunnen ontdekken. de communistische actie in düitschland. HAMBURG, 31 Dec. (Wolff). In verband met de geruchten over een van communis tische zijde voorbereide staking ln alle Duitsche havensteden op 2 Januari, wordt van bevoegde zijde alhier verklaard, dat deze geruchten overdreven zijn. Na de scheidsrechterlijke uitspraak voor de havenarbeiders alhier, was het te verwachten, dat de communisten zouden pogen een staking te doen proclameeren. Totdusver schijnen de pogingen der communisten evenwel geen of althans weinig resultaat te hebben. Gisteravond en vanmorgen zijn geen onlusten voorgekomen, zoodat de politie niet behoefde op te treden. china en japan. TOKIO, 31 Dec. (Reuter). Het belang rijke spoorwegknooppunt Koepangttzoe JS thans ook in handen der Japanners. De voorhoede van generaal Tamons leger is deze plaats vanochtend binnengetrokken, zonder tegenstand te ontmoeten. De Chineezen hadden zich te voren te ruggetrokken in de richting van Tsjintsjou Alvorens Koepangtzoe te bezetten had den de Japanners eerst Njoetsjwang in be zit genomen. TOKIO, 31 Dec. (V.-D.) Het departe ment van oorlog deelt mede, dat de Ja pansche troepen op l Jan. Tsjintsjau zul len binnenrukken. Zij zullen niet verder oprukken, doch het gebied van benden zuiveren. SIR FOSTER. OTTAWA, 31 Dec. (Reuter), Sir George Foster, de bekende Oanadeesche Staats man, die indertijd ook vice-president was van do Volkenbondsvergadering, is hier heden op 84-jarlgen leeftijd overleden. IERSCHE INVOERRECHTEN. DUBLIN, 31 Dec. (Reuter) De heden in werking tredende rechten op reuzel bedragen per hundredweight, voor Deen- sche 25 shilling, voor Nederlandsche 30 sh„ voor Poolsche eveneens 30 sh., voor Amerikaapsche 5 a 10 shilling. Reuzel welke zonder prijs wordt Ingevoerd zal worden belast met een invoerrecht van 50 shilling 8-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2