72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 31 December 1931 Achtste Blad No. 220k UIT DE OMSTREKEN. UIT DE RIJNSTREEK. LAND- EN TUINBOUW. /RAGENRUBRIEK. KATWIJK AAN DEN RIJN. De Tuinbouw. Het jaar 1931 is weer ten einde. Dat 1931 allesbehalve gunstig is geweest mag van algemeene bekendheid worden geacht. Ge durende de eerste zomermaanden liep het met de prijzen redelijk en was de aard appelziekte niet in hevige mate opgetreden waardoor sommige tuinders werden getrof fen, het eerste tijdvak zou bevredigend genoemd kunnen worden. Het tweede tijd vak, waarop de verwachting was gebouwd, sloeg alle verwachting geheel den bodem in en het slot was dat geen enkele tuin der winst zal hebben kunnen boeken, velen zelfs verlies en groot verlies. Sommige producten en voornamelijk het hoofdproduct de bloemkool, brachten soms prijzen op zoo laag als bij de oudste in jaren ongekend waren. En bij de ver liezen ln den tuinbouw geleden kwam nog de val in de bloembollenpfijzen die nog van grooter beteekenis is voor deze omgeving als in de groenten. De inzinking was dan ook van ongekende grootte en de verliezen en waardevermindering waren geweldig. Wat zal 1932 voor den tuinbouw en de bloembollenteelt brengen? Het hoofd koel houden, den moed niet verliezen en met vertrouwen de toekomst tegemoet, dat zij het parool! KATWIJK AAN ZEE. Door de politie is aangehouden en naar Haarlem overgebracht J. R. uit de Baljuwstraat, die gesignaleerd stond tot gevangenisstraf van 3 maanden, hem op gelegd door den politierechter te Haarlem. RIJNSBURG. I>e Tuinbouw. Waar de tuinbouwbedrijven hier alle gemengde bedrijven zijn is niemand aan verliezen in het afgeloopen jaar ont komen. Het „Eind goed. al goed" gaak helaas niet op, anders zouden er nog wel zijn die eenige reden tot tevredenheid .•.mocvjo. iPUixr week ging nl. de prijs van meerdere producten naar boven, voorna melijk van uien en peen. ü'fcn gingen van f. 5.50 tot f. 6.20 en peen bracht van f. 4.50 tot f. 5.00 per 100 KG. op. Voor de kool soorten was er een kleine verhooging waar te nemen: gele kool tot f. 5.10 per 100'. roode van f. 5.20 tot f. 6.40. 1931 is een jaar geweest dat moeilijk zal vergeten worden. Laten we met Gods zegen voor 1932 iets beter verwachten. Het Bloementrekken. De invoertarieven door Engeland vast gesteld voor getrokken bloemen en waar naar met een bang hart werd uitgezien, zijn thans bekend gemaakt. Het is be grijpelijk dat iederen trekker bij het lezen hiervan de schrik om het hart sloeg! Door deze invoerrechten is de export van dit artikel, naar verwachting, vrijwel onmoge lijk en krijgt dit bedrijf een slag als nim mer tevoren. Het komt hierop neer dat, ingaande 5 Januari, dus als de massa gaat komen, een invoerrecht moet worden be taald van ongeveer 90 cent op 1 K.G. (Hol- landsch gewicht) bloemen. Dat verschilt weinig van een invoerverbod. En gezien dat er ontzaglijk veel meer bollen zijn uit- geplant dan ooit te voren (er zijn trekkers die van 1 tot 2 millloen bollen trekken) kan dat 'n onoverkomelijk verlies worden. De Bloemenhandel. Vooral tulpen met bol gaan tegen zeer lage prijzen. Uitgesneden gaan iets beter doch behoudens enkele variëteiten waar van de eerste aan de markt komen, gaan ook deze voor niet loonende prijzen. Tul pen per 100: Proserpine f 1.001.30; Bril- lant Star.f. 0.700.90; Dur de Berlin f. n.80 1.00; King of the Yellow f. 1.70—2.00 Witte due max f. 0.600.80; Salvator Rose f. 1.30—1.60. Tulpen per dozijn: Witte due max 1618 ct.; Brilliant Star 19—24 cent; Due de Berlin 1621 cent, Ibis 6570 ct Rose I.areine 6068 cent; Lareine 5863 cent; Will. Copland 7075 cent; Fred. Moore 6065 cent. Hyacinthen per 100 f. 6.80—8.00. SASSENHEIM. GEMEENTERAAD. Instelling raadscommissies - Echo van de salarisverlaging van de ambtenaren. - Aangeboden werkverschaffing door particulier ondernemer. Gistermiddag vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester den heer J. P. Gouverneur. De heer Van Breda is afwezig. Bij de in gekomen stukken is een schrijven van het Comité voor ontspanning van de R.K. werkloozen, waarin wordt medegedeeld, dat het verzoek om subsidie wordt inge trokken daar de bijdragen van particu lieren de verwachtingen heeft overtrof fen. Zeer toepasselijk volgde voorlezing van een rondschrijven van de Prov. Sta ten waarin de gemeente werd voorgehou den dat men. gezien de omstandigheden, zeer omzichtig dient te werk te gaan bij het verleenen van subsidies. Alleen in ge val van financieel tekort en in uiterste noodzaak ga men hier toe over terwijl goedkeuring door de P. S. alleen kan vol gen wanneer de toekenning uitvoerig en overtuigend wordt toegelicht. De 5 pet. korting op de pensioens bijdragen van de ambtenaren die bij de laatste behandeling van de begrooting als bezuinigingsmaatregel werd toegepast ging aan de verschillende ambtenaren- organisaties niet onopgemerkt voorbij. Verschillende brieven van de betreffende organisaties waren binnengekomen, w.o. ook enkele die via het Provinciaal bestuur binnenkwamen. Er zou in strijd gehandeld zijn met het ambtenarenreglement die bij ingrijpende veranderingen georganiseerd overleg vereischt. Aan het Provinciaal bestuur zal een uitvoerige toelichting van het verloop en het motief tot dit besluit worden gegeven, terwijl aan die organisa ties die rechtstreeks zich tot de gemeente wendden, afschrift daarvan zal worden gezonden Voofafgaand georganiseerd overleg was practlsch onmogelijk en de wet Iaat 8Vs pet. pens. bijdrage door de belanghebbenden toe, zoodat naar de meening van de meerderheid niet onbil lijk werd gehandeld. B. en W. deden hun belofte gestand om voor het eind van het jaar nog met de in stelling van een Raadscommissie voor den dag te komen, n.l. voor Financiën en openbare werken. Een commissie voor deze beide aange legenheden bleek den raadsleden en wet houders evenwel niet genoeg en hoewel niet geheel strookende met de verlangens en ideeën van den burgemeester werd voor iedere zaak een aparte commissie in gesteld. De geheele raad splitste zich zoo doende in twee groepen: financieele spe cialiteiten de heeren Schrama, Verkley, Speelman en van Zonneveld met als voor zitter wethouder Warnaar en de commis sie voor de openbare werken bestaande uit de heeren Blsschops, van Breda, Hoo- gervorst en A. Warnaar met als voorzitter wethouder Bader. De verordening, oor spronkelijk bedoeld voor één commissie zal nu op beide van toepassing zijn en wordt zonder bespreking en zonder h. st. ongewijzigd vastgesteld. Van de gemeente Noordwijkerhout, één van de gemeenten waarmede voeling wordt gehouden inzake een zooveel mo gelijk uniforme steunregeling, was schrij ven binnengekomen inzake de bepaling dat geen steun wordt verleend wanneer men niet minstens een jaar inwoner is van een bepaalde gemeente. Noordwijkerhout wilde deze bepaling niet doen gelden wanneer hierbij Sassen- heim en Noordwijkerhout waren betrok ken. Besloten werd dit niet te accep teeren. Aan de Fa. Van der Laan en Co. zal tot wederopzegging worden verhuurd een gedeelte van de vuilnisbegraafplaats, aangekocht van den heer Speelman. Het betreft verlenging van de huur overeenkomst, die met den ouden eige naar bestond. De prijs zal zijn f.50 per j. voor 36 R.R. Dit stuk grond wordt ge bruikt als opslagplaats. Over het laatste agendapunt: Werk verschaffing door particulieren, ontspon zich een breede discussie. Op het voor malige bedrijf van de Cultuur Mij. te Vo gelenzang moet 11.000 R.R. 20 duim diep worden g-splt (ge-twee-steekt) en ge schuimd. De heer Herm. van Zonneveld heeft de bezittingen van de tegenwoor dige eigenares in beheer en heeft overleg gepleegd met B. en W. en de Commissie voor Werkverschaffing om het werk te doen uitvoeren door Sassenheimsche werkloozen. Door de eigenares wordt be taald 30 ct. per R.R. en door de gemeente Sassenheim 10 ct. per R.R., zoodat de ge meente voor een uitgaaf komt te staan van f. 1100, wat evenwel op de uitgaven voor steun en werkverschaffing door de gemeente ten goede komt. Naar bereke ning zal gedurende 4 weken voor pl.m. 40 menschen werk zijn en zal een loon kun nen worden gehaald van pl.m. f.24 p. w. De opzet is niet om de eigenares aan goedkoope werkkrachten te helpen, doch om een groep menschen in staat te stel len gedurende eenigen tijd een behoorlijk weekloon te verdienen. De heer Schrama acht het onrechtvaar dig, dat door de eigenares van de omstan digheden gebruik wordt gemaakt. Anders wordt voor dit werk 60 ct. per R. R. be taald. Bij onderzoek is hem gebleken, dat om dezen tijd van het jaar met de korte dagen tegen het genoemde tarief slechts 8 R. R. per dag kan worden verwerkt, zoo dat niet meer dan f. 17 a f. 18 zal kunnen worden verdiend. De heer Speelman vreest, dat hiermede een precedent wordt geschapen, wat vele moeilijkheden in de toekomst kan geven. De heer A. Warnaar wijst op de onbillijkheid, dat bij latere toepassing van dit systeem firma's met veel losse arbeiders bevoordeeld zullen worden boven hen. die een ploeg vaste menschen den geheelen winter aan het werk houden. De heer Dannijs wil, om het principe van steun aan den werkgever te ontgaan, een toelage aan den arbeider toekenen in den vorm van fietsengeld. Wethouder Warnaar meent, dat theo- retiseeren over principes etc. niet op zijn plaats is. Het gaat er om iets te accep teeren, wat een groep burgers eenigen tijd een bron van inkomsten kan geven. De zaak komt evenwel in een ander licht nu blijkt, dat het voorgespiegelde loon van f. 24 te hoog geraamd zou kunnen zijn en wil daarom het idee van den heer Speel man steunen om vooraf een onderzoek ter plaatse in te stellen. De heeren Dannijs, Hoogervorst, Speelman en A Warnaar nemen deze taak op zich en zullen zich van een en ander op de hoogte stellen en de heer Herm. van Zonneveld zal uitge- noodigd worden daarbij tegenwoordig te zijn. Het plan was Maandag 4 Jan. reeds aan den gang te gaan, zoodat binnen en kele dagen in een spoedeischende raads vergadering de zaak verder zal worden besproken. De heer Verkley wordt tot plaatsver vangend voorzitter benoemd voor het Steuncomité met het oog op de zakenreis van den heer Van Zonneveld. De heer Speelman wijst op de noodza kelijkheid van de verlaging van de huis huren van de woning'oouwvereeniging. Wethouder Bader, voorzitter van de wo- ningbouwvereeniging, deelt mede, dat door de gezamenlijke woningbouwvereenl- gingen verlaging van den rentevoet van de Rijksleenineen zal worden verzocht. Dit is de eenige weg tot huurverlaging. Eén van de raadsleden blijkt geschrok ken te zijn van de consequenties van een genomen raadsbesluit Inzake de tariefs wijziging van de waterleiding. De conse quentie bestond in een verhoogd vast recht voor hemzelf en vele anderen, ter wijl de prijs gebracht is'van 30 op 25 ct. per kub. M. De burgemeester wijst er op, dat herziening van de huurwaarden hier van de oorzaak is, zoodat verschuiving heeft plaats gehad. In totaal is de op brengst evenwel f. 2200 lager. In de Commissie voor Werkverschaffing wordt voor de R.-K. bouwvakarbeiders be noemd de heer J. Kortekaas. Hierna volgt sluiting. Voor het gisteren gehouden examen in machineschrijven, uitgaande van de ,.De Visserschool" voor Chr. M.U.L.O. alh'er, slaagden de leerlingen- K. Wiepkema, L Westerbeek. J. Kroon. B Timmers, H. rle Leeuw. J Ravensbergen. M. Koning en C. van Nieuwkoop. Afgewezen: geen. De Werkloosheid. Volgens mededeeling van den correspon dent der arbeidsbemiddeling bedroeg het aantal Ingeschreven werkloozen over de afgeloopen week 99. Aldus een kleine ver mindering. Subsidie ontspanningslokaal. Door Ged. Staten is goedgevonden dat aan de respectievelijke organisaties ln deze gemeente een subsidie werd toegekend van f. 250.- tot Inrichting van een ontspan ningslokaal, welk lokaal, zooals bekend i3 gevestigd in het oude Raadhuis. BODEGRAVEN. DE OPENING VAN HET POMPSTATION DER N.V. „BOWADI". WARMOND. Vleeschkeuringswet. Gedurende de afgeloopen maand werden ter Secretarie alhier ter keuring aange geven 10 koeien, 59 varkens en 2 kalve ren terwijl in totaal aan keurloon werd ontvangen een bedrag van f. 291.-. Groote belangstelling. Gisterenmiddag te 5 uur vond in den kring der aandeelhouders en genoodigden de opening plaats van het pompstation der N.V. „Bowadi", een dochteronderne ming der N.V. Bodegraafsche Waterlei ding, welke Maatschappij het benoodigde water zal leveren voor de stichting „De Elf gemeenten", waarvan de opening enkele uren tevoren had plaatsgevonden (zie el ders in ons blad). De gasten verzamelden zich in Hotel van Haaften te Bodegraven, vanwaar zij zich met auto begaven naar het pompstation, dat ligt aan den weg naar Zegveld, aan de overzijde van de Grecht, die daar juist de scheiding vormt tusschen de Provincies Zuid-Holland en Utrecht. Het station ligt dan ook juist in Utrecht, onder de gemeente Kamerik. Via een noodbrug over de Grecht werd het terrein van de stichting betreden. De ont vangst had plaats in een keurige dienst woning, waarna een bezoek werd gebracht aan het massale hoofdgebouw, dat zwaar en forsch, geschikt om ae eeuwen te ver duren een markant punt is in het vlakke polderland ten Noorden van den Ouden Rijn. Op de bovenétage, rondom de groote ontijzeringsinstallaties had de opening plaats. De president-commissaris, Mr. H. E. la Gro uit Bodegraven sprak allereerst woorden van welkom, en er vervolgens zijn genoegen over uit dat enkele uren tevoren, eveneens op het terrein der „Bowadi" de stichting Elf Gemeenten was geopend door Z. Exc. v. Karnebeek, be groette voorts de heeren v. Poelgeest, dir. der Zuid-Bevelandsche Waterleiding en Wirtz, dir. der Rotterdamsche Waterlei ding, die als adviseurs der Bowadi, deze in zooveel opzichten hebben terzijde ge staan, voorts den Burgemeester van Bode graven. van wien eigenlijk het initiatief tot de plannen is uitgegaan. Spr. memo- meerde vervolgens de voorgeschiedenis. In 1925 werden naar aanleiding van berich ten in de pers over den slechten toestand van het water te Nieuwkoop, plannen ge maakt om te komen tot watervoorziening van Nieuwkoop, Zegveld en Rietveld. De gemeentebesturen spraken zich met 101 stemmen gunstig woor die plannen uit. Deze werden toën uitgewerkt en daarna ter hand gesteld aan den provincialen adviseur, Prof. Visser. Vervolgens vroegen Ged. Staten uitbreiding der plannen tot 6 gemeenten. Dat alles in 1925. In 1926 werd op eindelij ke afwerking daarvan door velen aangedrongen. Toen verscheen in 1927 de adviseur zelf met een 10 gemeentenplan, uitgewerkt door de Mij. Mabeg. Daarna pas kon de Bodegr. Waterl. een 10 gemeentenplan samenstellen. Op verzoek der Bodegr. Wa terl. werden beide plannen onderworpen aan het oordeel van een commissie best. uit de heeren Wirtz en van Poelgeest plus den heer van Rooijen, dir. der Amster- damsche Waterleiding. Toen begon de victorie! Ged. Staten vroegen overleg van de comm. met den adviseur, waarna een rapport verscheen van de heeren Wirtz en van Poelgeest, in overeenstemming met den heer van Rooijen. zeer gunstig voor de Boder:gravensche plannen. Eindelijk op 20 Juli 19.28 vroegen Ged. Staten afschrif ten der plannen, om dit toe te zenden aan de gemeentebesturen. Daarbij werd weer gevraagd plannen te ontwerpen voor een 11 gemeenteplan, later voor een 12 ge meentenplan en nog later voor een 14 ge meentenplan. Bovendien werd nog de ge meente Woerden in de gelegenheid gesteld een aanbieding te doen. Jarenlang is over deze zaak geconfereerd. Alphen en Woer den voelden niets voor uitbreiding, zelfs Waarder en Barwoudswaarder worden ge deeltelijk door Bodegraven bediend. Ged. Staten hebben dus wel heel veel belang stelling voor dit plan getoond. Tenslotte werd de heer van B^eijen, lid der Ged. Staten voorzitter van' een commissie en onder zijn leiding de stichting „De elf gemeenten" gesticht, waarvan adviseur werd. niet de provinciale adviseur, maar de heer Verheij te Amersfoort. Spr. heeft met genoegen 's middags ge hoord de waardeering van den voorzitter der stichting voor het werk der Bodegr. Waterleiding. Tenslotte werd met de stich ting een contract gesloten voor waterleve ring voor den duur van minstens 40 jaar. Nada/t deze strijd was beslist werd ©en terrein aangekocht van 3 HA., waarop vol gens een plan van ir. Arie Visser, de in stallatie en het gebouw werd gesticht door de firma Visser en Smit te Papendrecht. Spr. dankte de uitvoerders de heeren Riet veld. Bierhorst en De Bruin. Vervolgens sprak hij den heer dr. Z. J. Nlnaber van Eyben toe die met alg. st. werd benoemd tot directeur der „Bowadi". Hij herdacht diens vele arbeid in het belang dezer plan nen en meende dat de Mij. hem grooten dank verschuldigd is, zoodat feitelijk de stichting „Ninaber-stichting" zou behoo- ren te heeten. Vervolgens verzocht hij den heer N. v. E. het station te openen. Deze voldeed daaraan door op een knop te drukken, waarna de machines begonnen te werken en na enkele oogenblikken het 80 Meter uit den bodem gepompte water met kracht omhoog spoot in de zuive ringsinstallaties waar het zich al spuiten de tot fijne druppels verdeelde, waardoor het ruimschoots met de lucht in aanra king kwam, waardoor reeds een groote hoeveelheid koolzuur wordt verwijderd en het ijzer, dat wel niet schadelijk, maar toch onaangenaam is, oxydeerde. Daarna stroomde het water omlaag en kwam eindelijk op de filterinslnstai- latie die door het Bureau Eksteen tc Gouda op geheel moderne wijze is ont worpen. De filter is niet gevuld met zand, maar met kwarts en is op uiterst gemakkelijke wijze, door eenvoudig terugspoelen van het water, in vijf minuten kan worden ge reinigd. Van de geheele installatie is ech ter niets buiten in de open lucht ge plaatst, zooals dat tot nu toe bij wator- winplaatsen het geval was. Alles bevindt zich binnen het groote gebouw, waar onder zich de groote rein-waterkelders bevinden, van waaruit het water met groote kracht wordt voortgestuwd naar het terrein der stichting „De elf gemeen ten", allereerst naar den watertoren m de Bodegraafsche Meije, op ongeveer 6 K.M. afstand van 't station gelegen en waarvan wij reeds een foto publiceerden. Na de opening begaven de aanwezigen zich weer naar Hotel van Haaften, waar allen zich vereenigden aan een uitstekend diner. Ook daar werd natuurlijk veel ge sproken. Ir. Arie Visser gaf een technische uiteenzetting van de installatie, waaruit wij het voornaamste hier reeds weergaven. Van alle zijden werd buitengewonen lof ge bracht aan de bijzondere prestaties van den president-commissaris mr. la Gro en den directeur de heer Ninaber van Eiiben, die tegen alle tegenwerking in, toch hebben volgehouden en eindelijk de overwinning hebben behaald. Behalve commissarissen en aandeelhou ders zaten aan de adviseurs, de bestuurs leden van de stichting „Elf Gemeenten" de gezondheidscommissie te Bodegraven, dc burgemeesters van Bodegraven en Zwam merdam, de opzichter van het Groot- Waterschap Woerden, de leden van de fa. Visser en Smit en de heer Eksteen. NIEUWKOOP. GEMEENTERAAD. Discussie inzake de werkverschaffing Voorloopige vaststelling gemeente- rekening. Bij de gehouden vergadering van den raad dezer gemeente waren wat wel haast nimmer gebeurt 3 leden afwezig, n.i. de heeren Splinter, Breedijk en Van Houten. De nieuw benoemde burgemeester was nog niet beëedigd, hij was denzelfden dag hiervoor in den Haag ontboden zoodat deze vergadering nog onder de leiding stond van wethouder den Hartog. Deze opende met gebed, liet de notulen passeeren en deed eenige mededeelingen. In beginsel was eerder al eens een ver goeding toegezegd voor de leden der com missie van het Gemeentelijk Ontginnings- bedrijf. Een voorstel van B. en W. om f. 2 per persoon en per bijgewoonde ver gadering toe te kennen ging zonder meer onder den hamer door. Wegens zijn benoeming tot burgemeester werd den heer P. M. M. van der Weijden eervoi ontslag verleend van zijn beheer over de keurloonen van den vleeschkeurings- dienst. De Gezondheidscommissie te Bodegraven geeft in overweging een ledig staande krotwoning te Noorden, wijk B. no. 54 eerder bewoond door A. de Lange, onbe woonbaar te verklaren, waartoe besloten werdt. Ec-n mededeeling over de werkverschaf fing maakte eindelijk en voor goed de tongen los, waarbij vooral de heer Van Leeuwen aan het debat deelnam. Deze vond het loon van 28 ct. per uur te laag, vooral voor het zware werk en voor de groote gezinnen en wilde daarom van de rijkssubsidie afzien en evenals het vorig jaar 3 dagen laten werken en 3 dagen laten stempelen, dit zou een belang zijn voor de arbeiders en een voordeel voor de gemeente. B. en W. waren den spreker echter vóór, den vorigen dag was een hoofd opzichter van de Heide-Mij. geweest, die voor het Rijk de Werkverschaffing con troleert en deze vond goed, dat voorzoover dit mogelijk was, het te verrichten werk zou worden aanbesteed, waardoor het uur loon tot ten hoogste 32 ct. kan worden opgevoerd, terwijl bij het lengen der dagen ook het dagloon spoedig stijgen zal. Ook zou het rijk er wel aan willen, dat slechts 3 dagen per week gewerkt wordt en B. en W. hadden reeds besloten in die richting werkzaam te zijn. Voor de groote gezinnen zou meer bijzonder gezorgd kunnen wor den door middel van een op te richten crisis-comité, waartoe ook reeds besloten was. De heer "Zwart vindt het erg, dat de groote gezinnen, terwijl het hoofd den geheelen dag gemeentelijk werk verricht, dan nog worden aangewezen op het crisis-comité. De vraag rees nog wat er moet gebeuren, als het Rijk weigert goed te keuren 3 dagen te laten werken per week. Na langdurige discussie besloot men met 6 tegen 2 stemmen (die van de heeren Van Leeuwen en Zwart) met de rijksregeling te blijven doorgaan. Vervolgens wordt in de behoorsverorde- ning van 't Gemeentelijk Ontginningsbedrijf een zoodanige wijziging gebracht, dat zij in overeenstemming komt met de nieuw gewijzigde Gemeentewet en wordt dit be- driji om die reden ook als tak van dienst aangewezen. Een verzoek van het gemeentebestuur van Wehl om adhaesie te betuigen aan een adres aan de Regeering om een afzonderlijk ministerie van Landbouw te vormen wordt voor kennisgeving aangenomen. Goedgevonden wordt voor de koopsom van een perceel grond een aandeel te nemen in de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Sinds lang zoekt men een betere plaats voor de muziektent. In een vorige ver gadering had de heer Zwart aangewezen de ruimte tusschen het Gemeentehuis en het huis van Chr. de Graaf. De wethouders hebben dit eens bekeken, doch meenen dat hot niet wel mogelijk is. Het slot was, dat ook de opzichter nog eens zou adviseeren. Daarna begon men aan de agenda, waar van het eerste punt was de voorloopige vaststelling van de gemeente-rekening over 1930. Een rapport werd voorgelezen van de commissie van controle, bestaande uit de heeren Mourits, Stam en Van Leeuwen, en dienovereenkomstig werd zij vastgesteld, zcoals zij door B. en W. was aangeboden. Een langdurige bespreking werd nu ge veerd over de jaarwedde van den nieuw te benoemen ambtenaar, thans bedragende f.1100 met 8l/s pet. aftrek voor pensioen bijdrage. De heer Zwart stelt tenslotte voor de wedde vast te stellen op f,800 en 3 één- jaarlijksche verhoogingen van f. 100, wat wordt goedgevonden met 5 tegen 3 stem men: tegen de heeren Stam, Van Leeuwen en Verhaar. Een wijziging van de begrooting voor 1931 wordt goedgekeurd. Na rondvraag wordt de vergadering op de gebruikelijk wijze gesloten. TER-AAR. Ned. Herv. Kerk. Als ouderling van de Ned. Hen*. Kerk heeft het kiescollege herkozen den heer E. J. Kerkhoven en als diaken den heer R. Treur. Als gevonden voorwerpen zijn bij de politie aangegeven een zak maismeel en twee kippen. De weldadigheidsuitvoering van de Liduina-vereeniging heeft plm. f. 200 op gebracht. Vraag: Is de grond, waarvan een monster hierbij gaat geschikt voor mijn tuintje? N. A. M. te L AntwoordDaar de grond geen sterke afwijking vertoont, mogen we aan nemen dat ze voor uw doel wel geschikt is. U doet goed de turfmolm, welke U aan bracht, in het voorjaar onder te werken. Ook het inbrengen van blad is zeer goed Mest de rozen en hortensia in het voorjaar flink met koemest, welke laatste eveneens onder wordt gewerkt. Vraag Hoe te handelen met een Cv- clamen, welke is uitgebloeid? J. s. te *N. Antwoord: Zet de plant na den bloei in een ongestookte maar vorstvrije kamer. De meeste bladeren vallen af geef zeer matig water. Zet de plant eind Mei m den tuin. met den pot in den grond. Zoodra de knol nieuwe bladeren maakt geeft u de plant nieuwe aarde en geeft dagelijks water. In Augustus eenmaal in oe veertien dagen dunne koemest of in water opgeloste bloemenmest. Vraag: Hoe te handelen met een Ster van Bethlehem? j. s. te N.-V. Antwoord: Deze plant verlangt in den winter een lichte standplaats in een matig verwarmd vertrek. Als de plant niet bloeit, geef dan matig water en geen mest. Snijdt haar in het voorjaar in; van de afgesneden takken kunt u de kopjes stek ken Deze laatste onder een bladsteel af snijden. Vraag: Heb een hortensia binnen ge bracht. Hoe daarmee te handelen? J. S. te N.-V. Antwoord: U moet nu niets aan de plant doen. Geef weinig of geen water. Zet de plant vooral niet bij de kachel, heter in den kelder. Ze mag niet bevriezen. Zet haar in Mei in den tuin uit de pot Vraag: Kunt u ook meedeslen hoe de plant heet waarvan een paar blaadjes hier bij gaan? De plant laat haar bladeren va lier Wat is hier tegen te doen en hoe haar in bloei te krijgen? Mej. P. te V. Antwoord: Uw plant heet Azalea indica en behoort tot de bekende kamerplanten, welke in het voorjaar zoo schitterend kunnen bloeien. Wanneer zij te warm staat, laat ze gemakkelijk het blao vallen als gevolg van te droge kamer lucht. Geef haar flink water en sproei eens per week de bladeren flink nat. Zet even eens eens per week de pot gedurende een uur in lauw water. Houdt haar goed in het licht en ver van de kachel. Dit is de beste manier om haar in bloei te krijgen. i Xra a,?: Hoe *e handelen met een Aërons kelk. welke zich in tweeën heeft gesplitst? De bloem is verschrompeld. B. C. de M. te L. Antwoord: Een Aaronskelk in huis gekweekt moet steeds veel water ontvangen, vooral tijdens den bloei. Het is van Imis uit een moerasplant. Ook dient tgdens den bloei gemest met dunne Koemest of in water opgeloste kunstmest. Uw plant heeft het vermoedelijk te warm en te droog gehad. Houdt de plant nu in een koel vertrek, waar ze evenwel niet mag bevriezen. Houdt de aarde matig vochtig. Misschien vormt zich nov een tweede bloem. Vraag: Hoe is de naam en de behan deling van de plant, waarvan een paar blaadjes en een vrucht hierbij gaat? Is de plant wintervast? Mej J S te O Antwoord: Uw plant heet Gapsicum Capsicastnun nanum, meest al ..Appeltje der liefde" genoemd. Het is een heesterachtig plantje, dat nu vooral in een koele kamer moet staan en geregeld moet gegoten on af en toe stofschoon dient gesproeid. Snijdt de takjes in 't voorjaar in en plaatst de pot eind Mei in den tuin. Geef vooraf versche aarde en geef steeds water en af en toe vloeimest in den zomer. Het plantje bloeit eerst en later volgen de vruchtjes. U kunt haar meerdere jaren behouden. Vraag: Kunt u mij den naam noemen cn tevens de behandeling van de plant, waarvan een blad hierbij gaat? - D. B. te L. Antwoord: Het ontvangen blad is niet duidelijk meer te herkennen. Wil nogmaals een paar blaadjes sturen. Zoo mogelijk zal ik u gaarne inlichten. J. S. vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". Abonné te L. Leiden, Alphen, Zvvam- merdam, Bodegraven, Woerden, Harmeien, Utrecht Soesterberg. Amersfoort, Hoeve laken. Oud en Nieuw MUligen, Apeldoorn. Teuge, Twello. Deventer, Kolmscbate, Holten. Markëlo, Goor. Totaal 167.4 K.M.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 27