72,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 31 December 1931 Zevende Blad No. 22019 UIT DE OMSTREKEN. VUURWERK OUDEJAAR UIT DE RIJNSTREEK. RECHTZAKEN. BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Margje, d. van Cornells B. v. d. Velde en Johanna Verkerk. Getrouwd: Helnze Annema 25 j. te Wad dinxveen en Maartje Vis. 20 j. Waarschuwing. De burgemeester dezer gemeente waar schuwt de ingezetenen geen giften te ge ven aan collectanten voor het Nationaal Crisiscomité, die geen vergunning kunnen overleggen van B en W. o HAARLEMMERMEER. Bevordering volkshygiëne. Bij het gemeentebestuur van Haarlem mermeer bestaat het plan om ter bevorde ring van de algemeene volkshygiëne en tot bestrijding van de werkloosheid, nabij Halfweg alhier door eenige werklooze ar beiders onder leiding van den gemeente werkman aldaar, geheel kosteloos te laten openmaken, verdiepen en opknappen alle slooten en greppels, welke gelegen zijn rondom en achter in het dorp Kranen burg staande woningen. Ernstig ongeluk bij het sleden. Gistermiddag waren te Hoofddorp op den Kruisweg, die door de gevallen sneeuw hier en daar tot een glijbaantje was ge maakt, eenige jongens aan 't sleden. Een hunner, een zoontje van den arbeider D., had z'n slede achter een fiets gebonden om zich zoo te laten voorttrekken. Deze pret duurde echter niet lang, want plot seling werd de slede door een uit een binnenweg komend motorrijtuig gegre pen, met het gevolg, dat de jongen onder de auto geraakte en overreden werd. Met een ernstig verwond been werd hij opge nomen en door den chauffeur, die direct stopte, met z'n auto naar een dokter ge bracht. Het mond- en klauwzeer in Haarlemmermeer. In vergelijking met 1930, toen in Haar lemmermeer op meer dan 160 boerderijen het bij de veehouders zoo gevreesde mond en klauwzeer heeft geheerscht en vele aangetaste runderen zijn bezweken, is er in 1931 in den toestand te dezen opzichte een belangrijke verbetering ingetreden, doordat het aantal in dit jaar geconsta teerde gevallen van deze besmettelijke veeziekte ongeveer 75°/o minder bedraagt en onder het aangetaste vee weinig sterf gevallen voorkwamen. In het Noordelijk en Zuidelijk deel van dezen polder doet de ziekte zich nog slechts op een tweetal boerderijen voor. De toestand van den veestapel was in 1931 in Haarlemmermeer gunstig te noemen. 40-Jarig Jubileum. Op Zaterdag 2 Januari a.s. hoopt de heer J. H. P' ij, stationschef te Hoofd dorp. den dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaren bij den dienst der Spoor wegen in functie trad. In Mei 1926 werd de heer Pleij van Aalsmeer naar Hoofddorp overgeplaatst. Voor dien tijd is hij ook op verschillende andere standplaatsen werkzaam geweest. Van wie kunnen die zijn? Een bewoner van den Hoofdweg al hier vond 's morgens op z'n erf een jong varken, zonder dat hij wist waar 't daar vandaan kwam. Hiervan werd aangifte gedaan, alsmede van de vondst van een boot, die in de Ringvaart was komen aan drijven en vermoedelijk bij het passee- ren van een motorvaartuig door den zwaren golfslag was losgeraakt. o KATWIJK AAN ZEE. Tot pl.verv. lid voor de buitengewone leden van den raad voor de Scheepvaart is benoemd de heer D. Taat alhier. LISSE. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia Anna Maria, dochter van L. C. Romijn en A. H. Ruigrok. Marina, dochter van M. D. Kuipers en J. Horsman Adriana Johanna Helena, dochter van J. M. Hogervorst en E. J. Bon Petrus Johannes, zoon van P. J. v. d. Hulst en J. v. d. Zwet Arie. zoon van W. v. Blitterswijk en G. J. de Kwaasteniet Hendrika Maria Noëlla, dochter van P. M. v. d. Veld en H. A. H. M. Breijs Jacobus Cornells, zoon van J. C. v. Ruiten en H. Koelewijn Helena dochter van H. Vergunst en J. Frans Gerrit, zoon van G. v. d. Velden en A. G. v. Wijk Adriana Cornelia, dochter van N. Wassenaar en C. M. v. Eijk. Overleden: Helena Smit, echtgenoote van F. Koelewijn, oud 76 jaren. Ondertrouwd: J. Ch. Beijk en C. J. v. d. Lans D. Bouwman en M. v. d. Stelt J. Langbroek en Ch. Müffler. Loop der Bevolking. Gevestigd: A. J. Schorro en gezin, ge komen van Esschen, Heereweg 131a C. M. v. d. Linden en gezin, gek. v. Haar lemmermeer, Kanaalstraat 142 Wed. W. v. Keulen en gezin, gek. v. Amsterdam, Kanaalstraat (n.bouw). Vertrokken: K. Oosteman naar Schaes- berg Mej. J. Staf naar Gorinchem. o NOORDWIJK. GEMEENTERAAD. Benoemingen - Vergoedingen bijzondere scholen - Bespreking over steunverleening aan kleine kweekers - Het gymnastiek lokaal der R.-K. Meisjesschool. De Raad dezer gemeente kwam gister avond te halfacht in openbare vergade- rig bijeen onder leiding van weth. v. d. Wiel, loco-burg. De burgemeester ver toeft buitenslands Voor kennisgeving wordt aangenomen een adres der gemeente Wehl tot instel ling van een Dep. van Landbouw. Ingekomen is een schrijven van het Dep. van Binn. Zaken, waarin gewezen wordt op het feit, dat de steunregeling der gemeente ten deele te hoog is ten opzichte van die van het Rijk. Op ver schillende wijzigingen wordt aangedron gen. Een vragenlijst omtrent de flnancleele positie der gemeente wordt hieraan toe gevoegd. Zooals bekend, Is de Rijkssubsidie af hankelijk van de door 't Rijk gewenschte gemeentelijke steunregeling. Het schrijven wordt na eenige discussie in handen gesteld van B. en W. om ad vies. Tot gemeentegeneesheer wordt vervol gens benoemd de heer C. H. Hermanldes voor 1932. Hierop wordt tot gasthuismeester met alg. st. herkozen de heer J. Kloos (aftr.l. Op voorstel van B. en W. wordt den heer v. d. Lee op zijn verzoek eervol ont slag verleend als weeshuismeester. In zijn plaats wordt gekozen de heer A. Bal kenende In de plaats van den periodiek aftre denden heer De Groot, die voor herbenoe ming niet in aanmerking wenscht te komen, wordt als zoodanig benoemd de heer C. G. J. Alkemade Sr. In de vorige vergadering staakten de stemmen over het voorstel tot vaststelling van de winkelsluitingsverordening. Ingekomen was nog een schrijven van de V. V. V„ van de Mij. „Zeebad" en de Combinatie van Hotel- en Pensionhouders waarin wordt aangedrongen om het ad vies van B. en W. op te volgen. Dit wordt aangenomen met 87 stem men. Door de besturen der bijz. scholen wa ren aanvragen ingediend om toekenning der over 1929 door de gemeente verschul digde vergoeding. Nu de gemeenterekening over 1929 door Ged. Staten is vastgesteld, kan tot vaststelling der betrokken vergoe ding worden overgegaan. De navolgende vergoedingen worden toe gekend: R.-K. Jongensschool f. 1906.12. R.-K. Meisjesschool f. 1891,13. Vereeniging voor Chr. lager onderwijs, Noordwijk-B., Wilhelminaschool f. 799.51 Hervormde Schoolvereeniging Noordwijk aan Zee: f. 1132.88. Ver. voor Chr. Onderwijs, Noordwijk aan Zee. School met den Bijbel: f1231,97. To taal bedrag alzoo f. 6961,61. Indertijd werd om advies in handen van B. en W. gesteld een verzoek van het R.-K. Parochiaal Kerkbestuur om mede werking voor den bouw van een gymnas tieklokaal voor de beide R.-K. scholen op een terrein, gelegen aan de Bronckhorst- straat tegenover de R.-K. Meisjesschool. B. en W. deelen mede, dat nadere aan vrage wordt gedaan voor de uitbreiding van het gebouw der R.-K. Meisjesschool met een gymnastieklokaal, van welk lo kaal voor het onderwijs in lichamelijke oefening eveneens zal gebruik worden ge maakt door de leerlingen der R.-K. Jon gensschool. De totale kosten van dit gymnastiek lokaal worden op f. 33.183,35 geraamd. Zij stellen voor de gevraagde medewerking te verleenen. De voorzitter stelt voor dit punt eerst in comité-generaal te behandelen. De heer Krau kan zich hiermee niet vereenigen. De heer Braun zou gaarne stemming zien over den wensch van den heer Krau: dit wordt door den heer C. G. J. Alkemade gesteund. De heer Liefferink wenscht algeheele openbare behandeling: de geheele gemeente moet de beraadsla gingen over deze zaak kunnen volgen. Dc voorzitter trekt zijn voorstel tot geheime behandeling er valt hier niets te ver bergen in. Hiermede kunnen zich ech ter diverse leden niet vereenigen. Een voorstel van den heer Braun, om dit punt eerst in comité-generaal te behandelen, wordt aangenomen. De heer Krau zegt de zaal te zullen verlaten. Eerst volgt nog de voorloopige vaststel ling der gemeenterekening 1930. daar zulks vóór 1 Januari geschieden moet. Bij zondere omstandigheden leidden er toe, dat zij niet eerder kon ingediend worden. In de volgende vergadering zal gelegen heid tot het stellen van vragen bestaan. De heer Liefferink, deelt als voorzitter der commissie tot onderzoek mede, dat hij nog 32 vragen in petto heeft, meest klei nigheden, doch dat men zooveel mogelijk houdt aan de ramingen, welke immers ge woonlijk overschreden worden. Z. h. st. wordt hierop de rekening voorloopig vast gesteld. De tentoonstellingscommissie van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, afd. Noordwijk,, heeft zich tot B. en W. gewend met het verzoek om voor een parkeer terrein voor de bloembollententoonstelling in April en Mei 1932 op het landgoed „Offem" een kwantum basaltine tegels be schikbaar te stellen, tegen vergoeding van de rente, die de gemeente zou verliezen door aankoop van een groote partij tegels, en van de gebroken of onbruikbaar ge worden tegels. Aangezien in de naaste toekomst veel tegels noodig zullen zijn stellen B. en W. voor te besluiten aan de tentoonstellings commissie Florapark 1932 Noordwijk voor ten hoogste 8 maanden 3600 M2 basaltine tegels beschikbaar te stellen tegen f. 0.075 per M2 en vergoeding van onbruikbaar ge worden tegels. Na discussie en toelichting van den heer van der Meer conform be sloten. Hierna wordt nog een begrootingswijzi- ging betreffende financieering en exploi tatie gronden Noordzijderpolder en Mij. Vesta, na diverse opmerkingen, vastge steld. B. en W. vragen vervolgens het reeds toegezegde crediet van f. 3000.te ver leenen voor verandering verwarming der O. L. School. Goedgekeurd. De heer C. W. Alkemade verklaart zich uitvoerig tegen credietverleening, daar 't niet voldoende functioneeren der tegen woordige verwarming slechts aan kleine fouten te wijten is, dus met geringe kos ten op te heffen is. Hij stelt over dit punt aan B. en W. diverse vragen, waarom hij hoopt, dat zij in de volgende vergadering zullen beantwoord worden. Zulks zegt de voorzitter hem toe. Tijdens de rondvraag stelt de heer Al kemade voor een uitkeering te verleenen aan de noodlijdende kleine kweekers. De heer Braun verzocht, dat zulks dan niet geschieden mag op de wijze als in Llsse. Daar helpt men de menschen nog meer de put ln. Den voorzitter zijn diverse vreeselijke gevallen bekend en hij ver heugt er zich over, dat de heer Alkemade deze vraag gesteld heeft. De heer Lief- frink vraagt of een en ander niet op den weg ligt van het Crisiscomité. De heer Krau stelt voor een Raadscommissie te benoemen, teneinde deze zaak te onder zoeken en met voorstellen te komen. Ten slotte wordt besloten dat B. en W. deze kwestie zoo spoedig mogelijk zullen on derzoeken. De Raad gaat vervolgens in comité- generaal ter behandeling van het punt gymnastieklokaal R.K. Meisjesschool. De heeren Krau, Lieffrink en den Hollander verlaten de zaal, daar zij niet aan de ge heime beraadslagingen wenschen deel te nemen. Na heropening der geheime zitting die 40 minuten duurde verklaart de voorzitter, dat B. en W. zich hebben afge vraagd, of deze uitgaaf in den tegenwoor- dlgen tijd wel juist zou zijn. Het school bestuur heeft verklaard, voorloopig niet tot den bouw te zullen overgaan, indien andere bijzondere scholen ook geen aan vragen zullen indienen. Het R.K. schoolbe stuur acht den bouw echter voor de 681 eerlingen dringend noodzakelijk om verschillende redenen. B. en W. hebben tenslotte gemeend de gevraagde medewer king te moeten verleenen. Den heer Admi raal komt de aanvrage van f. 33.000 zeer hoog voor. De heer Krau verklaart, dat in dien deze aanvrage ingewilligd wordt binnenkort alle andere scholen eveneens met een zoodanig verzoek zullen komen. De kosten worden dan stellig veel te hoog. Laat de gemeente een lokaal bouwen, waarvan iedere school gebruik kan maken; dit komt belangrijk goedkooper en Spr. is een groot voorstander van het gym nastiekonderwijs. maar aan dit voorstel kan hij onmogelijk zijn stem geven. Ook de heer Lieffrink wenscht een bouw zoo voordeelig mogelijk te doen geschieden. Gemeentelijke bouw zal wellicht f. 40.000 kosten, op andere wijze zeker f. 150.000. Met dit plan zal de Raad z.i. een ko lossale verantwoordelijkheid op zich laden hij wenscht een en ander nog eens enrstig te onderzoeken. De voorz. repliceert. Hij meent, dat wanneer de medewerking niet verleend wordt, het schoolbestuur in hoo- ger beroep zal gaan met gunstig gevolg. Dit wordt door den heer Lieffrink be streden. Ook de heer Krau vindt dat de Raad nog niet op dit punt voldoende georiën teerd is. Na zeer langdurige discussie waarbij de kwestie van velerlei zijden be streden wordt, komt het advies van B. en W. in stemming en aangenomen met 95 stemmen. Hierop volgt sluiting der ver gadering tegen kwart over elf. NOORDWITKERHOUT. De Tuindersbond ,,De Eendracht". In café „De Zwaan" vergaderden giste ren de leden van den tuindersbond „De Eendracht". De voorzitter, de heer P. A. Warmerdam opende de bijeenkomst, waarna de heer L. M. van Noort de notulen las. Bij acclamatie werd tot bestuurslid ge kozen de heer W. Th. v. d. Weijden, die tevens de functie van boekhouder der vereeniging waarneemt. Tot commissarissen werden herkozen de heeren P. Bekker en H. C. Granneman. Da secretaris bracht hierna een kort verslag uit over het afgeloopen seizoen. In geen jaren was de toestand der ver eeniging zoo zwak geweest als in 1931. De aanvoer der producten was gering, en de omzet minimaal. Was de omzet eertijds meer dan 1 mil- lioen gulden, in 1931 bedroeg deze slechts f. 32000. De vereeniging zal moeten vechten voor haar bestaanszekerheid. Niettegenstaande een uiterst zuinig beheer, waren de schuld aflossingen onmogelijk, terwijl de koopers in gebreke bleven oude schulden te vol doen. Het totaal der vorderingen bedraagt nog f. 1100, welk bedrag niettegenstaande krasse maatregelen nog oninbaar was. Voor de tuinders is de gelling onmis baar. Allen moeten daarvoor meehelpen tot het terugkrijgen van den vroegeren bloei. Vooral moet men elkaar geen afbreuk doen. dus niet onderhands verkoopen, maar steeds de veiling steunen. De toekomst ziet er wel iets rooskleuri ger uit, daar een der grootste Leidsche firma's n.l. de firma Tieleman en Dros weer hare medewerking heeft toegezegd. In geen jaren kocht deze firma op de veiling, terwijl ze vroeger één der groot ste afneemsters was. Daarom dient ge zorgd te worden voor allerbeste kwaliteit, vooral van snijboonen en stamheeren- boonen zonder draad. Hiervan is een groot quantum benoodigd en de tuinders die nen te zorgen, dat ze hun producten vroegtijdig poten. Als in 1932 dan het weer meewerkt, en de tuinders doen, wat mogelijk is, dan zal zeer zeker, de eer tijds zoo alom bekende en bloeiende vei ling „De Eendracht" haar ouden roem handhaven. Het bestuur stelde zich geheel ten dien ste der leden om steeds met raad en daad bij te staan en hun belangloos alle ge wenschte inlichtingen te verstrekken. De voorzitter sloot onder dankbetuiging deze belangrijke vergadering. Het plaatselijk crisis-comité. Het crisis-comité begon gisteren zijn werkzaamheden. De meest vooraanstaan de persoonlijkheid: mevr. Gevers v. Kethel en Spaland trok er reeds bij tij tds met haar staf van medewerkenden op uit. De giften vloeien rijkelijk. De bedoeling is reeds dezer dagen de eerste uitdeeling aan behoeftigen te doen geschieden. OEGSTGEEST. Loop der Bevolking. e.cvtstigd: N. Rijnbende, chef de Kem- penaerstr. 77, v. Leiden N. C. J. Fran sen, adj.-commies P. T. T., Emmalaan 11, v. Lelden Wed. L. van HattemBree- snee, Oranjelaan 2, v. Leiden J. A. Voskuil en vr., landarb., Dorpsstraat 88, v. Hazerswoude H. Bodde Bouman en gezin, inspecteur belastingen, Oranjelaan 30, v. Hellevoetsluis E. van Esveld, pleegzuster, Koninginnel. 23, v. Leiden. Vertrokken: M. Verheul, d.b. v. de Kem- penaerstraat 55, n. Apeldoorn, Loenen J. J. Baak en vr.. tuindersknecht, v. Rijn- zichtweg 12 li. Rijnsburg, Burg. Meijboom- straat 8 H. Bouma, verpleegster, van „Endegeest", n. Groningen, Holl. diep 37 W. W. Straathof, d.b. v. „Endegeest", n. Haarlem, Tugelastraat 24 M. Slerag huishoudster, v. Rijnzichtweg 177 n. Lei derdorp. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerrit Dirk, zoon van C. Casparijde Jong, Geversstraat 13. Alida Johanna dochter v. M. Starvan der Schee, Rijnsburgerweg 125 Pieter en Catharina, zoon en dochter v. C. Wolt- hausvan den EUkel, Rijnsburgerweg 123. Aanrijding. Tengevolge der gladheid had nabij de Kanaalbrug een aanrijding plaats tus- schen een auto van D. M. V., wonende te Bloemendaal en een auto van W. G. de J., wonende te Rijswijk. De auto van De J. sloeg om en kwam op de trambaan te liggen, zoodat het tramverkeer vertraging ondervond. De auto van De J. werd zwaar beschadigd, zoodat verder rijden niet meer mogelijk was. Beide auto's zijn door den garagehouder Kranenburg met den kraanwagen wegge haald. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. o VOORSCHOTEN. Tot ouderling m de Ned. Herv. Ge meente is gekozen in de vacture-G. v. d. Nagel, de heer W. T. Lekkerkerker. Alhier kwam tijdens het baantje glij den een 8-jarig dochtertje van den heer M„ aan den Leidscheweg, te vallen, waar door zij een armbreuk kreeg. Door een lid E. H. B. O. werd een voor loopig verband aangelegd, waarna zij onder geneeskundige hulp is gesteld. In de gehouden vergadering van de Chr. Hist. Jongeren Groep is tot voorzitter van de afdeeling gekozen ln plaats van den heer C. Mechelse, de heer N. Vernède. Tot collectant in de Ned. Herv. Gem. is gekozen in de vac.-W. T. Lekkerkerker de heer J. F. N. van Os Jzn. o ZEVENHOVEN. Aanrijding. Aan den Viersprong had een aanrijding plaats tusschen twee personen-auto's, daar de bestuurders niet voldoende op dit gevaarlijke punt letten. De beide auto's werden ernstig beschadigd. De lichttarieven. Ingaande met het verbruik na Septem ber is voor de twee laagste klassen vast recht-verbruikers het normaaltarief voor electrisch licht van 43 tot 40 cent ver laagd. RECLAME. Schitterende sorteering Binnen- en Buitenlandsch, ook v. binnen-gebruik. ERATO - Oude Singel 14 - Tel. 889 1152 ALPHEN. Commissies van Bijstand. De commissies van bijstand zijn door den raad samengesteld als volgt: voor de water en iichtbedrijven: Leden: J. L. H. Boeren en W. A. Lam, plaatsvervangende leden: F. L. v. Muiswinkel en J. H. Ruting. Voorzitter wethouder G. M. Herngreen. Voor het grondbedrijf: Leden: D. ten Cate-Brouwer en C. Koren; plaatsvervan gende leden: H. v. Kleef en J. H. Ruting. Voorzitter wethouder Joh. v. Leeuwen; Voor de openbare werken. Leden: A. den Ouden en W. J. Spreij; plaatsvervangen de leden: C. den Uijl en H. G. Veltman. Voorzitter wethouder Joh. v. Leeuwen; Voor het ontwerpen van strafverordenin gen: Leden: H. v. Kleef, P. Verdonk en F. L. v. Muiswinkel. Van deze commissie is de burgemeester, ingevolge het be paalde in art. 197 der gemeentewet, voor zitter; Voor het nazien der rekeningen. Leden: B. v. 't Riet, D. ten Cate-Brouwer en C. den Uijl; plaatsvervangende leden: J. L. H. Boeren, H. v. Kleef en W. J. Spreij. o KOUDEKERK. Geslaagde uitvoering „Kunst na Arbeid" Het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" heeft haar jaarlijksche uitvoering gegeven in de lokalen der Openbare school voor donateurs en genoodigden. Te ongeveer halfacht opende de Eere-voorzitter, de Burgémeester den avond met de aanwe zigen hartelijk welkom te heeten. De vereeniging telt op het oogenblik 24 leden. Hierna werd het programma ge opend met het Wilhelmus, waarna nog een twaalftal nummers uitstekend ten gehoore gebracht werden onder de voortreffeijke leiding van den heer Van der Kaaij uit Leiden. Na afloop van het muzikale gedeelte werden nog eenige komische films ver toond, waarom hartelijk gelachen is. Het was een geslaagde avond voor „Kunst na Arbeid". o NIEUWKOOP. Gevonden. In de Dorpsstraat werd enkele dagen geleden een damesrijwiel onbeheerd ge vonden, waarover nadere inlichtingen zijn te bekomen bij de politie. De a.s. installatie van den Burgemeester. Naar wij vernemen zal de installatie van den nieuw benoemden burgemeester plaats hebben op Woensdag 6 Januari a.s. Dit zal, mede op verzoek van den heer v. d. Weijden in verband met de tijdsomstan digheden en het ongunstige jaargetijde op de meest eenvoudige wijze geschieden, De nieuwbenoemde burgemeester, is dezer dagen in het Provinciaal Gouverne ment te 's Gravenhage, door den Minister van Staat, Commissaris der Koningin als zoodanig beëedigd. Gemeentcrekening. De door den gemeenteraad op 29 dezer voorloopig vastgestelde rekening dezer ge meente over 1930 wijst de volgende totalen aan. De ontvangsten van den gewonen dienst bedroegen f. 102.133.581/2» de uit gaven f.85.5,6.921/2- Batig saldo f. 16.586.66. Op den kapitaaldienst werd niets ontvangen doch uitgegeven f. 4600, welk nadeelig saldo is overgebracht naar 1931. Burgerlijke Stand. Getrouwd: E. J. Pouw, 44 jaar en G. A. Sleper, 43 jaar Overleden: J. Bouwman, 64 jaar; K. van Vliet, 83 jaar, wed. van W. v. Breukelen; J. C. van der Lans, 72 jaar, wed. van M. Tetteroo. o OUDE-WETERING. De bevestiging op a.s. Zondag te half zeven van ds. W. van den Bos in de Geref Kerk zal geschieden door ds. J. Brouwer. o WOUBRUGGE. Burgerlijke stand. Geboren; Petronella Baartje, d. van D. Koogendoorn en P. de Vries Wilhelmina Cornelia, d. van W. Hoogenboom en M. van der Wereld Leonardus Jacobus, z. van J. B. Hoogenboom en A. v. Lammeren. Overleden: Dirk Guldemond, wedn. van N. van der Boon, 90 jaar. KANTONGERECHT ALPHEN. Door het Kantongerecht alhier werden de navolgende verstek vonnissen gewezen wegens overtreding der motor- en rijwiel- wet: H. H. S tot f2.50 subs. 1 week; B. P. en B. te 's-Gravenhage tot f.2 subs. 1 d., C. H. tot f.3 subs. 1 d.: A. v. d. V. tot f.4 subs. 2 d.; L. v. G te Hazerswoude tot f 3 subs. 1 d.; M. M. H. te Boskoop tot f. 4 subs. 2 d.; J. B. te 's-Gravenhage, C. de B. te Gouda beiden tot f. 5 subs. 2 d.; J. Th. tot f. 5 subs. 2 d. en f2.50 of 1 d.; A. J. B. te Bodegraven tot f. 5 subs. 3 d.; C. B. te Delft tot f.4 subs. 2 d.; K. v. D. idem; N. de L. zonder bekende woon- of verblijf plaats hier te lande f. 8 subs. 4 d.; H. A. B. te Boskoop tot f. 3 subs. 1 d.; H. J. E. te Schoonhoven tot f 15 subs. 5 d. Wegens overtreding der politieverordening der ge meente Hazerswoude: J. W. A. de J. te Gouda tot f.250 subs. 1 d.: R. v. d. S. te Waddinxveen tot f2 subs. 1 week tucht- schoolstraf; idem der gemeente Alphen a. d. Rijn: C. H. tot f.2 subs. 1 d.; P. A. J. R. tot f. 2.50 of 1 d. Overtreding van art. 427 wetboek van strafrecht: J. W. T. tot f.2 subs. 1 d.; C. J. B. tot f.4 subs. 2 d. Over treding der visscherijwet: P. v. H. tot f.3 subs. 1 d. met verbeurdverklaring van aaldobbers: A. H. te 's-Gravenhage tot f. 3 subs. 1 d. met verbeurdverklaring van hengel; J. v. G. te Hoeven tot f. 2.50 subs. 1 d. met verbeurdverklaring van schakels; J. H. S. idem. Overtreding der motor- en rijweilverordening der gemèente Boskoop: J. H. te Waddinxveen tot f. 4 subs. 2 d. Overtreding der politieverordening der gemeente Boskoop: N. J. v. d. M. te Bos koop tot f. 5 subs. 2 d. Overtreding der IJkwet: Th. C. H. te Woubrugge tot f. 2 subs. 1 d.; P. H. J. Sch. te Lelden tot f. 5 subs. 2 d.; N. A. G. in 't W. tot 4-maal f. 1 subs. 4-maal 1 d., allen met verbeurdver klaring van gewichten. Overtreding art. 543 wetboek van strafrecht: N. J. A. R. te Boskoop tot f.3 subs. 1 d.: J. v. E. zonder bekende woon- of verblijfplaats tot f7 subs. 3 d.; J. W. S., gedomicilieerd te Rot terdam tot f. 12 subs. 6 d.' Wegens over treding der leerplichtwet: G. L. v. R. te Woubrugge tot f. 1.50 of 1 d.; B. v. d. P. K. te Woubrugge tot f.5 subs. 2 d.; W. P. Z. te Woubrugge tot f. 1.50 of 1 d.; J. D. B. tot f.6 subs. 3 d.; J. v. Z. te Leiden tot f.4 subs. 2 d. Overtreding der politiever ordening der gemeente Koudekerk: C. K. te Leiden tot f. 6 subs. 2 d. Spoorwegwet- overtreding: J. de V. te Bodegraven tot 1.2 subs. 1 d. Waar geen woonplaats is vermeld, wonen de veroordeelden te Alphen aan den Rijn, DE MOORD IN DE WAGENSTRAAT TE DEN HAAG. Geen termen voor onmiddellijke gevangenneming. Bij een vechtpartij, welke in den nacht van 15 op 16 Juni van dit jaar in de Wagenstraat te 's-Gravenhage voor het Scala-theater plaats had is een zekere N. door zijn tegenstander zoodanig met een mes in de borst gestoken, dat hij kort daarop is bezweken. Verdacht van dezen doodslag heeft de 25-jarlge chauffeur D. P. te Den Haag op 8 September voor de rechtbank aldaar terecht gestaan. Door den officier van justitie werd tegen hem wegens doodslag 8 jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank achtte evenwel het wettelijk bewijs niet geleverd en sprak P. vrij. Door den officier van justitie werd daar op appél tegen dit vonnis aangeteekend. Gisteren diende de zaak voor het Haag- sche Gerechtshof. Na getuigenverhoor gaf de advocaat- generaal, mr. Visser, als zijn meening te kennen, dat het vonnis der rechtbank ten onrechte is gewezen. Wanneer men alle aanwijzingen bij el kander neemt vormen zij een aaneenge sloten keten. Volgens spreker is een beroep op noodweer niet aanvaardbaar en staat de schuld van P. aan dit misdrijf vast. Spreker concludeerde derhalve tot schuldigverklaring en vernietiging van het vrijsprekend vonnis en veroordeeling van verdachte tot 7 Jaar gevangenisstraf met onmiddellijke gevangenneming. Mr. H. Parfumeur raadsman van ver dachte, zeide dat de procureur-generaal een serie aanwijzingen aan elkaar heeft gekoppeld. Zelfs indien zou blijken dat er werke lijk gestoken is, dan gaat hier een beroep op noodweerexces zeker op. Daarbij komt nog de dronkenschap, die verdachte er toe kan hebben gebracht iets te doen wat hij in normale omstandigheden niet zou heb ben gedaan. Pleiter verzette zich dan ook tegen de gevangenneming van P. omdat hij vrees voor herhaling en ontvluchting uitgeslo ten acht. Na een kort resumé der feiten achtte pleiter de tenlastelegging van moord of doodslag niet bewezen en concludeerde tot bevestiging van het vrijsprekend von nis der rechtbank subs, ontslag van rechtsvervolging wegens noodweer. Na repliek van den procureur-generaal en dupliek van mr. Parfumeur begaf het Hof zich in raadkamer, waarna de presi dent mededeelde, dat er geen termen wa ren aan het verzoek tot gevangenneming te voldoen. Arrest 16 Januari as.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 25