BUITENLAND. Crt.", Utrecht, 71 jaar; IB Met: dr. W. H. M&nsholt, geneesheer-directeur Acad. Zie kenhuis te Groningen, 59 jaar; 26 Mei: P. R Mees, Rotterdam, commissaris Int. Cre- diet- en Handelsvereenlging „Rotterdam", 82 jaar; 2 Juli: mgr. Pompen, vicaris-ge neraal van het bisdom den Bosch; 9 Juni: T. Bodenhausen Rotterdam, dir. Acad. v. Beeldende Kunsten en Technische Weten schappen, 59 jaar; 11 Juni: F. Bos, Lon- neker, bekend man in landbouwkringen, 65 jaar; idem: G. I. v. der Ploeg (Idsardi), Leeuwarden, bekend schrijver, 61 jaar; idem: gep. gen.-majoor P. C. J, Noorduyn, Den Haag, 76 Jaar; 19 Juni: Aafke Kuy- pers, Den Haag, 84 jaar, grondlegster me thodisch spreken in ons land28 Juni: mr Sybrand Gratama Wzn., Den Haag, oud-pres. Haagsch gerechtshof. 75 jaar; 2 Juli: prof. C. Spat, Den Haag, 65 jaar, leeraar hoogere artsenijschool; 8 Juli: prof. mr. W. L P. A. Molengraaff, Den Haag, 73 jaar; 9 Juli: mr. dr. J. Wackie Eysten, Aerdenhout, oud-dir. dagblad Het Vaderland, 61 Jaar; 10 Juli: mr. E. F, En ger, officier van justitie te Leeuwarden, overleden in Zwitserland; 12 Juli: J. N. Hendrlx, lid Eerste Kamer. Aerdenhout, 69 jaar; 17 Juli: H. W. Nlcolai, oud-voorzitter Verzekeringsraad, Den Haag, 61 jaar; idem G J, van Mansvelt, dir. postkantoor te Utrecht, 58 jaar; 24 Juli: J. J. Blussé, Am sterdam, voorzitter De Hoop, 60 jaar; idem prof. mr. M. W F. Treub, Eten Haag, oud- minister van financiën, 72 Jaar; idem: lt.- generaal W. F. Pop, oud-minister van oor log, Voorburg, 73 jaar; 9 Aug.; J. Ham- dorff, Laren, hoteleigenaar en stichter kunstenaarscentrum, 71 jaar; 10 Aug.: ds. J. Knottenbelt, oud-secr. Synode der Ned. Herv. Kerk, Den Haag, 84 jaar; 12 Aug.: C. Joh. Kieviet, Wassenaar, bekend schrij ver van kinderboeken, 73 jaar; 14 Aug.: H. A. van der Steenstraten, gep, resident van Sumatra's Oostkust, te Den Haag, 76 jaar; idem: lr. H. P. Maas Geesteranus. chef dienst weg en werken der Ned. Spoor wegen, Utrecht, 62 jaar; 15 Aug.: L. J. F. Chrispijn, tooneelspeler. Amsterdam, 55 jaar; 16 Aug.: W. Kalis Klzn., dir. aanne- mings-maatschappij te Sliedrecht, 46 jaar; 17 Aug.; jhr. ir. J. A, van Kretsmar van Veen, oud-dir, Ned. Spoorwegen, Hilver sum; 22 Aug.; G. L. van Gink, Amsterdam, een der oprichters van de R, A, I„ 69 jaar; 23 Aug.; B. A. van Tienhoven, schrijver van kinderboeken, Amsterdam; 24 Aug.: T. H. van Hattem, overleden te De Zoute (België), dir. Ned. Lloyd, te Den Haag, 55 jaar; 26 Aug.: J. M. van Kempen Sr., oud- dir. zilverfabriek te Voorschoten, 76 jaar; 27 Aug.: C. J, den Brave, oud-dir. Alg. Landsdrukkerij, 48 Jaar; idem: mgr. mr. dr. W. H. Nolens, leider R.-K. Tweede Ka mer-fractie, 70 jaar; 30 Aug.: R. J. Wolt- jer dir. doofstommeninstituut Groningen, 50 jaar; 1 Sept.; M. Gerder, voorz. Ned. Bond oud-onderofficieren, Amsterdam; 3 Sept.: A. A. ter Haar. hoofdredacteur der Veldbode. Maasstricht, 71 jaar; 6 Sept,: C. Sorgdrager, Haarlem, dir. Eerste Ned. Ar beidsbeurs, vroeger onderwijzer te Noord- wijkerhout; 13 Sept.: mr. P. W. de Koning, Amsterdam, voorz. Dietsche Bond; 21 Sept.; mr. dr. Schaeck Maton, oud-burge meester van Nijmegen, 78 jaar; 28 Sept.: I G. J. Kakebeeke, inspecteur van den landbouw, Den Haag. 64 jaar; 8 Nov.: J. A. Frederiks, beheerder gevangenpoort. Den Haag. 81 jaar; 12 Nov,: L. Bouwmeester Jr.. dir. Revue, te Arnhem, 47 jaar; 19 Nov.: dr. L. Vuyck, oud-dir. Mldd. Kol. Landbouwschool te Deventer, 69 jaar; 23 Nov.: Evert Cornells, dir. Utrechtsch Ste delijk Orkest 46 jaar; 4 Dec.: W. B. Tho- len Den Haag. kunstschilder, 71 jaar; 7 Dec.: G. V. van der Schorer, Arnhem, voorz. Ned. Philatellstenbond; 15 Dec.: lr. D de Clerq, Bentveld, bekende figuur in de geheel-onthoudersbeweging, 77 jaar; 22 Dec.: prof. D. P. D. Fabius, Den Haag, 80 jaar; 26 Dec.; prof. dr. H Blink, te Den Haag, 79 jaar, Algemeene beschouwingen. Wanneer hierboven reeds is geschilderd, hoe het jaar 1931 met een zwarte kool zal worden aangeteekend in het boek dei historie, dan behoeft het zeker geen nadei betoog, dat ook het beeld, dat het buiten land heeft geboden, somber, zeer somber is gekleurd. Leiden en omgeving, zelfs Neder land in zijn geheel vormen slechts een kleine schakel in den keten, die de be woonde wereld omvat en deze kleine scha kel ondergaat in hoofdzaak, kan op het wereldgebeuren slechts weinig invloed oefenen Reeds de aanvang van 1931 was verre van rooskleurig, maar toen was toch nog niet te vermoeden de omvang, dien de steeds verder om zich heen grijpende ma laise zou aannemen. Moet daarin ook de oorzaak worden gezocht, dat de leidende figuren als het ware met blindheid bleken te zijn geslagen? In Januari en in Mei kwam de Europeesche conferentie bijeen om maatregelen te beramen om de druk kende omstandigheden te verbeteren. Menig ernstig waarschuwend woord is daar gesproken, we herinneren b.v. aan de stem van onzen landgenoot Colijn, maar er werd niet geluisterd. Gewezen werd op het groo- te gevaar van de zich steeds uitbreidende douane-tarieven, hoe op die manier de handel uiteindelijk dreigde te worden lam geslagen, het mocht niet baten. Overeen stemming was niet te bereiken, en al poogde men een mislukking te verdoezelen achter een niets zeggend compromis, fei telijk mochten belde bijeenkomsten als volslagen echec's worden aangemerkt. Het zelfde geldt voor een te Genève gehouden HandelsconferentieNegatief was het resultaat! Steeds hooger opgevoerd wer den de tolbarrières in verschillende landen, van een saneering van ons werelddeel kwam niemendal en de terugslag daarvan deed zich gelden over den ganschen aard bol. Te verbazen ls het natuurlijk op zich zelf niet, dat in de eerste plaats de overwon nenen uit den wereldoorlog al dieper weg zakten, Dultschland voorop. In eigen land greep de nood al verder om zich heen en dan daarbij de betalingen aan de over winnaars, speciaal Frankrijk! Duitschland stak de voelhorens uit, om redding te zoeken; het voelde zich zelf aan den rand van den afgrondIn Europa was het vooral aangewezen op Frankrijk, doch daar was men zich weinig bewust van de groote ver antwoordelijkheid. In arrenmoede deed president Hindenburg toen een beroep op zijn collega Hoover aan de overzijde van den haringvijver, nadat een overzicht was gegeven van den droeven toestand. En Hoover verhoorde de beë, nadat hij overleg had gepleegd met de voornaamste leiders der belde partijen in de Vereenigde Staten. Afgekondigd werd het Hoover-moratorium, waarbij alle betalingen een jaar lang wer den opgeschort. Alle betrokkenen vereenig- den zich terstond daarmede uitgezon derd Frankrijk en een paar van zijn va zallen. Een kort oogenblik dreigde dien tengevolge een finale ineenstorting, temeer waar het wederom Frankrijk was, dat ook een overeenkomst inzake de credieten op korten termijn, die plotseling met duize lingwekkende snelheid werden opgezegd, in den weg stond. Voor den algemeenen aandrang is Frankrijk echter gezwicht, zij het, dat het zich door volledige handha ving van het Young-plan zocht te dekken voor de toekomst De Fransche aarzeling deed den invloed van het Hoover-morato- rlum voor een deel echter teniet en het verdere uitstel van een directe regeling (zoowel ten aanzien der herstel- als oor logsschulden als der credieten op korten termijn) deed de rest, zoodat het met veel enthousiasme begroete moratorium ineen schrompelde tot een lapmiddel van voor bij-gaanden aard. Voor de credieten op korten termijn werd bereikt de Stillhalte- overeenkomst, die Dultschland een respijt geeft tot Februari. Voor dien tijd zal een nadere regeling moeten zijn gevonden! Een apart ingestelde Fransch-Duitsche com missie kan misschien een invloed ten goede oefenen; te meer, waar deze beide landen de belissende stem moeten spreken Gedachtig aan de waarheid, dat in mon delinge besprekingen vaak mëer is af te doen dan door langdurige onderhandelin gen langs diplomatieken weg kregen we toen de periode van minister-be?jeken op groote schaal Engelsche ministers gingen naar Parijs. Rome en Berlijn, Duitsche naar Parijs, Rome en Londen, Fransche naar Berlijn, terwijl de Fransche premier persoonlijk Hoover bezocht, welk voor beeld de Italiaansche minister Grandi volgde, na eerst Berlijn te hebben aange daan. De Amerikar nsche minister van staat reisde naar de voornaamste hoofd steden van Europa, gedeeltelijk vergezeld door den Amerikaanschen minister van financiën Mellon. Voorts zag Londen bin nen haar muren 'n conferentie van be perkten omvang, 't Prachtische resultaat? 't Is niet aan te wijzen helaas! Steeds dui delijker is echter gebleken, dat het voorna melijk Frankrijk is, dat iedere regeling in den weg slaat door de economische aan gelegenheden te doorspekken met zuivere politieke kwesties. Wel werd het iets han delbaarder, toen het het Dultsch-Oosten- rijkschc tolverdrag, dat Dultschland met eenigen overmoed had aangekondigd, in den grond had geboord, nadat het Perma nente Hof van Internationale Justitie met één stem meerderheid (en hoe politiek) dit in strijd verklaard met de bestaande vre desverdragen en andere regelingen, sinds dien tot stand gebracht, maar door het vasthouden aan het Young-plan eenerzijda en de bekende opvattingen anderzijds op gebied der veiligheid bleef het de groote hinderpaal. Het riskeert een volslagen iso lement, helpt den Duitsch-nationalen leider Hitler in zijn storm-aanval tegen Briining's regeering. die zelfs Curtius moest laten vallen na het echec ten aan zien van 't tolverdrag met Oostenrijk, ver trouwend op zijn macht. Macht in wape nen en macht in geld! Het mislukken van het zoo goed bedoelde Hoover-moratorium deed toch in Engeland het Labourkabinet MacDonald vallen voor een nationaal- kabinet McDonald en financieel 'n krach uitbreken, die slechts door het opgeven van den gouden standaard kon worden over wonnen en door het aanvaarden van een gematigde protectie. En dat in het bol werk van den vrijhandel! Nieuwe tolbar rières, reeds weer elders beantwoord! Het is alsof Europa zijn ondergang tegemoet wil snellen. Iedere staatsman heeft den mond vol van herstel van vertrouwen als het eerst noodige, op zich zelf volkomen terecht, doch de handelingen zijn daarmede fla grant in tegenspraak. De tolkwestie hebben wij reeds vermeld en daarbij komt het weigeren van ontwapening wederom op verantwoordelijkheid van Frankrijk. Het begint zelf den terugslag van de ma laise elders aan den lijve te voelen, komt meer en meer in een geïsoleerde positie, staat bij verschillende leidende figuren langzamerhand in kwaad gerucht (we wij zen op Amerika en Engeland, waar mi nister Simon zich zelfs bitter liet ontvallen, dat Frankrijk zich door Dultschland heeft laten betalen met in hoofdzaak Engeisch geld!) het trotseert alles en allen. Het leek een oogenblik na het bezoek der Engel sche ministers aan Parijs en Rome, dat in zake de vlootbeperking vooruitgang was te boeken, door de Fransche vasthoudend heid bleef het bij mooie schijn. En door de Fransche onwrikbaarheid inzake: eerst beveiliging dan pas ontwapening kon ove rigens, en dan nog met veel moeite, niet anders worden bereikt dan een bewape- ningsvacantle tot de ontwapeningsconfe rentie van komend jaar is gehouden, die zal worden geleid door den afgetreden En- gelschen minister Henderson Van Amerika heeft Europa geen hulp meer te wachten, daar men daar, en te recht, van oordeel is, dat Europa die hulp niet waardig is, daar het zijn geld toch maar uitgeeft aan bewapening. Waarom redeneert men, zullen wij toestemmen in een schrapping van schulden en zoo die bewapening betalen? Het is zeer logisch. Maar Frankrijk weigert iedere verlaging der herstelschulden, zoo niet evenredig de oorlogsschulden door Amerika worden ver laagd.... Men ziet, we zitten in een vi- cieusen cirkelZonder een volslagen ommekeer der Fransche politiek zien wij echter geen ernstige kans daaruit te ge raken. Bewezen is dat aan het einde van het jaar te Bazel, toen de commissie van deskundigen der B. I, B„ voor de zooveelste maal door het Fransche verzet tegen een loslaten van het Young-plan. niet tot een leidraad kon komen tot oplossing van de crisis, die de wereld teistert. Gevolg: nieuw uitstel en een opnieuw uit den weg gaan der moeilijkheden! Zoo is het algemeen beeld van 1930: uit stel en nog eens uitstel; met gevolg, dat er niets tot stand is gebracht in de groote Kwesties, die juist thans meer dan ooit de wereld beroeren. Met kunst- en vliegwerk heeft men net precies voldoende medicijn toegediend om de patiënte niet te doen sterven, doch voor werkelijk herstel is niets gedaan Dat tengevolge van deze gedragslijn net prestige van den Volkenbond niet kon stijgen, spreekt voor zichzelf. Het een wreekt zich op het ander, vooral in tijden als de huidige, nu de belangen der gan sche wereld zoo nauw aan elkaar zijn ver bonden. Tot overmaat van ramp werd aan den Volkenbond voorgelegd het conflict, dat in het Verre Oosten was uitgebroken tusschen China en Japan. Het ls 'n plaats, waar de Volkenbond ai bitter weinig pres sie kan oefenen, want twee grootmachten, die geen lid zijn, hebben daar veel invloed, n.l. sovjet-Rusland en Amerika. Wel heeft ten minste de laatste op grond van de mede-onderteekening van het Kellogg-pact zijdelings meegewerkt aan het optreden van den Volkenbond, althans voor zoover van een optreden sprake kan zijn. Dit heeft zich immers bepaald tot ettelijke waar- I schuwingen en als uiterste remedie tot het I zenden van een commissie van onderzoek I ter plaatse. Inmiddels gaat Japan rustig zijn gang Neen, het scheidend jaar verdient niet met eere te worden genoemd Door de landen in vogelvlucht. Na bovenstaand algemeen beeld zullen wij, der gewoonte getrouw, nog een rond wandeling maken over onze aard-planeet, geen bovendien onwillekeurig de algemeene i schets van hierboven nog zal aanvullen. België. Het kabinet-Jaspar heeft zich niet staande kunnen houden, zelfs niet na een omvorming. Jaspar moest heengaan en is vervangen door een kablnet-Renkin. Het land is nog altijd in twee kampen ver deeld de talenstrijd beheerscht al scherper de situatie. Aan de Vlamingen wordt niet gegeven, waarop zij recht kunnen doen gelden en zoo wordt de natie steeds meer in tweeën verdeeld. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat, als niet spoedig ernstige wijziging der politiek plaats grijpt, de Bel gische eenheid in het geding komt! Een raad van Vlaanderen is er reeds, die het in die richting stuurt! DuitschUnd. Terwijl de nood steeg en steeg het aantal werkloozen van 5 mll- lioen is daar ais tastbaar teeken en derhalve meer dan ooit moest gelden de bekende strophe „Das ganze Deutschland .soil es sein", is het land politiek hopeloos verdeeld. Politieke vechtpartijen en moor den zijn aan den orde van den dag! Hitler's aanhang is met sprongen vooruit gegaan, trots een volslagen negatieve politiek m den geest van Goethe's Faust: Der Geist, der stets verneint". Groote stroomingen van het Duitsche volk zijn door den gang van zaken ontmoedigd en redeneeren, dat het moeilijk slechter kan gaan! De regee ringen hebben haar uiterste best gedaan om verlichting te verkrijgen der zware las ten, Frankrijk heeft dit geregeld verijdeld, welnu? waarom het dan niet eens anders geprobeerd, al wordt niet aangegeven hoe. Het is een soort wanhoopsstemmingDaar tegen heeft rijkskanselier Briining moeten vechten met alle kracht, die hij bezat en hij is nog meester van het terrein gebleven dank zij het feit, dat de 84 jaar geworden maarschalk Hindenburg zijn gedragslijn steunt met vol gezag en dank zij de pas sieve hulp der socialisten, die om Hitier bulten de macht te houden, Brüning de hand boven het hoofd houden, ook al brok kelt hun aanhang op gevaarlijke wijze af ten gunste der communisten, de negatieve politiekers bij uitnemendheid. Wanhoop naar rechts en wanhoop naar links. De middenpartijen ztjn daartusschen vrijwel plat gedrukt. De verkiezingen in Hessen, Baden, Oldenburg, Hamburg enz. hebben dat maar al te duidelijk bewezen: alleen liet centrum kan zich handhaven Waar de rijkskanselier in het parlement niet op een voldoende meerderheid kan rekenen, heeft hij zijn toevlucht genomen tot noodverordeningen. Een vijftal zijn er daarvan verschenen en nimmer is meer dictatoriaal in het gansche leven van een volk ingegrepen! Brüning, die zelf het mi nisterie van buitenl. zaken op zich nam na het aftreden van Curtius, terwijl de minister der rijksweer Groener tevens Wirth verving aan binnenl. zaken, doet zich steeds meer kennen als een politicus van groote beteekenis en Dultschland heeft hem zeer, zeer veel te danken. Het zal niet aan Brüning liggen, zoo Dultschland de crisis niet te boven komt! Met vaste hand stuurt hij het schip van staat; dat heeft hijook getoond tijdens het gevaarlijke moment, dat de ineenstorting dreigde, toen de beurzen gesloten moesten worden, toen men vreesde voor een PutschHitier, vast overtuigd, dat hem de macht als een rijpe vrucht vanzelf in den schoot zal vallen, waagt zich daaraan niet! Vooral tegen Pruisen, waar de „groote coalitie" nog aan het bewind is, richt zich nu de strijd der Nazis. Valt dit bolwerk, dan hoopt Hitier gewonnen spel te hebben! Als een kracht-meeting werd het Volksent- scheid doorgedreven en dit gaf den Nazis inderdaad hoop voor de verkiezingen van 1932Zonder hulp van buiten, die Brü ning schraagt, zou Hitier komend Jaar wel eens meester van Duitschland kunnen zijn Frankrijk. In het begin van het jaar viel het zwakke ministerie-Steeg en werd opgevolgd door een kabinet-Laval, waarin Briand aan buitenl. zaken bleef. Diens ster gaat echter langzaam maar zeker onder. Het is, alsof na zijn nederlaag bij het presidentschap (als opvolger van Dou- mergue werd Senator Doumer gekozen) zijn kracht is gebroken. De algemeene lei ding berust niet meer in zijn handen, is geheel overgegaan op Laval, en waar deze meer op het midden is aangewezen, betee- kent dit een achteruitgang, zooals de al gemeene beschouwing reeds heeft aange wezen, De druk der tijden zal in Frankrijk zich veel en veel krachtiger moeten doen gevoelen, wil daar in regeeringskringen een verandering des geestes intreden, zoodat meer inzicht kome in den samenhang van de gansche menschheld. Er is hoop. Lavai's positie is niet meer zoo stevig, gelijk bij de laatste oarlements- zittingen is bewezen. Dientengevolge spant de oppositie zich krachtig in met het oog op de verkiezingen van 1932! Engeland. Zwaar deed zich gelden de crisis-invloed. Snowden aan het departe ment van financien moest de belasting- schroef al meer aandraaien en tevens be zuinigingen invoeren. Op het beslissende moment liet de arbeiderspartij de leiders echter in den steek en toen vonden Mc Donald, Snowden en enkele anderen den moed om zich los te maken van hun partij die hen trouwens uitstootte en zich te wijden aan het landsbelang. Mc Donald vormde, toen zijn labourkabinet was afge treden, een nationale regeering met be hulp van conservatieven en liberalen. Ook bij de laatstgenoemden echter vertoonde zich de splijtzwam: Lloyd George, slechts door enkelen gevolgd, scheidde zich al. Het optreden van het nationale kabinet Mac Donald gmg vergezeld van nieuwe verkie zingen voor het Lagerhuis. Slechts zelden heeft een partij zoo'n nederlaag geleden als hier de arbeiderspartijzij is als het ware uit het Lagerhuis weggevaagd! De conser vatieven behaalden alleen een meerderheid en dat heeft ongetwijfeld in de hand ge werkt, dat Engeland, zij het gematigd, den weg der protectie heeft betreden. Een deel der conservatieven onder leiding van Churchill gaat men nog lang niet ver ge noeg, doch vooralsnog weet Baldwin den al te krachtigen aandrang zijner partljgenoo- ten te weerstaan. Waar het aantal werk loozen tusschen de 2'h en 3 millioen blijft bedragen, is nog zeer de vraag of Churchill op den duur niet als overwinnaar te voor schijn zal treden! Een moeilijke beslissing voor de Engel- I sche regeering ls ongetwijfeld geweest de opheffing van den gouden standaard, daar Engeland daardoor gedeeltelijk prijs gaf zijn leidende positie op de wereld-geld markt; de nood dwong echter! Dat in Engeland, dat zijn tradities altijd bijzonder in eere pleegt te houden, geestes- verandering intreedt, het beste is dat be wezen door de muiterij op de vloot, al heeft men dit zooveel mogelijk verdoezeld. Het was een krachtig sprekend staatje! Ook met de Koloniën heeft het moeder land groote last gehad. Britsch-Indië, niet meer tevreden met den dominion-status, strijdt voor volledige onafhankelijkheid en slechts met inspanning van alle krach ten heeft het Engelsche gezag onder lei ding van lord Irwin als onderkoning de non-coóperatie-beweging, door Gandhi in gezet, om van de lijdelijke ongehoorzaam heid maar te zwijgen, tijdelijk overwon nen. Na het verleenen van amnestie aan Gandhi en de zijnen, werd te Londen een Ronde-Tafel-Conferentie belegd, waaraan alle partijen deelnamen, uitgezonderd die van Gandhi. Dientengevolge werd niet be reikt, wat men zich had voorgesteld en een tweede conferentie volgde, waaraan Gandhi in eigen persoon deelnam. Toch werd ook daar practisch niet veel bereikt; dit in hoofdzaak als gevolg van de on mogelijkheid Hindoes en Mohammedanen tot elkaar te brengen. Zal het verzet nu herleven? Men zal den terugkeer van Gandhi in zijn land moeten afwachten om dit te kunnen beoordeelen; bepaald gunstig ls het vooruitzicht niet! Op Cyprus brak een beweging uit voor aansluiting bij Griekenland, doch deze is bedwongen. Het kost Cyprus een extra belasting om de schade te vergoeden. Canada, Zuid-Afrika en Australië, hoe wel in naam nog deel uitmakend van het Britsche wereldrijk, geven steeds meer blijk van zelfstandigheid en ontwikkelen zich, gelet op de crisis-toestanden, niet onverdienstelijk. Australië staat er het minst gunstig voor, trots een tot 't uiterste opgevoerde protectie (sic!) en bij de ver kiezingen daar te lande is de arbeiders partij evenals in het moederland ten val gebracht. Tenslotte zij nog vermeld, hoe de prins van Wales een reis maakte door geheel Zuid-Amerlka als reiziger voor de Engel sche marktbelangen! Spanje. De dictatuur, na Primo de Rivera z.g. afgeschaft, maar door Beren- guer voortgezet, bleek zich te hebben overleefd en maakte plaats voor een ka- binet-Aznar, dat een terugkeer tot het parlementarisme zou voorbereiden Spoe dig bleek echter, dat de dictatuur te lang was doorgezet. De republikeinsche partijen hadden te veel steun gekregen uit kringen, die van huis uit behoorden tot de monar chisten en half April brak een opstand uit, die koning Alfonso beroofde van zijn macht. De door Zamora geleide beweging verliep zonder veel bloedvergieten en men liet de koninklijke familie rustig naar het buitenland vertrekken. Later werd wel-is- waar vonnis over den koning geveld, doch dat is een theoretische kwestie! Zamora vormde het eerste republikeinsche kabinet, om plaats te maken voor een regeering- Azana, toen de nieuwe Cortes zich z. 1, te krachtig richtte tegen de R.-K. Kerk. De communisten trachtten natuurlijk in het troebele water van een revolutie te vis- schen, maar behalve een aantal stakingen en eenige gevallen van sabotage wisten zij toch geen onheil aan te richten. Zamora is tot eersten president gekozen. Portugal. Hetzelfde beeld van altijd: eenige pronunclamento's tegen de regee ring, die zich echter wist te handhaven. Feitelijk heerscht ook daar een soort dic tatuur. Gevaarlijk leek aanvankelijk de opstand op Madeira, waarbij zich de Azo- ren aansloten, doch een honger-blokkade bracht vrij spoedig de onderwerping. Italië. Zonder schokken van beteeke nis bevestigt Mussolini zijn bewind en, al ondervindt ook het fascisme de crisis gevolgen, het past zich niet onverdienste lijk aan de omstandigheden aan. Enkele wisselingen in de leiding beteekenen prac tisch weinig, daar immers Mussolini de alhpa en omega blijft. Het is een onge kende kracht, zoolang de duce leeft; komt hij echter ooit te vallen, dan kan het de grootste zwakte wel eens blijkenDe pas herstelde betrekkingen met het Vati- caan werden op een zware proef gesteld door een geschil over de al of niet ver- eenigbaarheid van het lidmaatschap van cie fascistische partij en de R.-K. actie, maar tenslotte werd toch een oplossing ge vonden, die eenigszins bevrediging schenkt. Op buitenlandsch terrein werd een ge lukkige politiek gevoerd, die het aanzien van het land zeer ten goede is gekomen. Oostenrijk. De nood in Duitschland had als steeds direct zijn terugslag op het schamele overschot der voormalige Donau- monarchie en opnieuw moest een beroep op den Volkenbond worden gedaan om steun, waaraan gewillig werd voldaan, na dat het tolverdrag met Duitschland offi cieel was begraven om bij tijd en wijle te herleven! De regeering Ender maakte plaats voor een kablnet-Buresch, terwijl bondspresident Miklas als zoodanig werd herkozen. Het bestaan der gewapende Heimwehr- beweging dreigde een oogenblik gevaarlijk te worden, toen onder leiding van dr. Pfriemer een Putsch werd gewaagd. Deze was echter te stuntelig opgezet en viel dientengevolge direct ineen, Het gevaar blijft evenwel onverminderd voortbestaan, gelet op de uitlatingen van vorst Starhem berg en de vrijspraak van Pfriemer c.s. Afdoende ingrijpen door de Helmwehre te ontwapenen durft de regeering niet en dientengevolge kan zij eveneens moeilijk de republikeinsche arbeidersorganisaties te fel aanpakken, M.a.w., het gevaar van een burgeroorlog blijft! Hongarije. Na vanaf het bolsjewistisch avontuur na den wereldkrijg steeds aan het bewind te zijn gebleven, is graaf Bethlen afgetreden en vervangen door een kabinet onder Julius Karolyi, dat Bethien's politiek ongewijzigd voortzet. Enkele com plotten van communistische of andere origine werden gemakkelijk onschadelijk gemaakt. Horthy bezet als „warm-houder" r.og steeds den koningstroon der Habs- burgers. Zonder de herhaalde verklaring der Kleine Entente, (die nog onverzwakt wordt gehandhaafd) dat een herstel der monarchie een casus belli zou zfjn, was prins Otto al hersteld op den troon zijner vaderen! Op den duur zal het niet af te wenden zijn! Polen wordt nog steeds door Pllsudskl bestuurd. Het is er een „Poolsche Land dag". De pogingen voor een Oostelijk Lo carno zijn tot mislukking gedoemd, hoezeer de nood in Duitschland ook moge stijgen. Gelegen tusschen Duitschland en sovjet- Rusland voelt het zich daarom weinig «op zijn gemak! De Balkan Europa's oude vuurhaard hield zich over het algemeen rustig. De actie der komitadzjis bedreigde weliswaar eenige malen de naer verhouding vrij gunstige verstandhouding tusschen Zuid- Slavtë en Bulgarije, doch Bulgarije, onder leiding van Liaptsjef of Mallnof, toonde zich zeer tegemoetkomend. Misschien mede onder de Inwendige bedreiging der com munisten, die zich daarbij bijzonder fel weren evenals in Griekenland, waar Veni- zelos de teugels van het bewind vast In handen houdt. In Z.-Slavlë herstelt koning Alexander, die juist 10 jaar aan de regeering was, langzaam aan normale toestanden maar de gemoederen In Kroatië kan hij niet bevre digen, zoodat van die zijde het streven naar zelfstandigheid voortduurt. In Roe menie is na het houden van parlements verkiezingen Maniu heeft zich geheel teruggetrokken uit de politiek een re geering Jorga gevormd met steun der libe ralen. Uit Albanië, dat onder Italie's greep berust, valt slechts te vermelden de mis lukte aanslag op koning Zogu. Tweemaal had een Balkanconferentie plaats, resp. te Saloniki en Konstantinopel. Rusland Stalin weet zich volledig te handhaven en kan in menig geval de uiterste gestrengheid, waarmede vroeger werd opgetreden, vervangen door lank moedigheid. Het is het beste bewijs, dat de sovjets nog heer en meester zijn in het zoo uitgestrekte land! Met de grootste kracht blijft men bezig aan de uitvoering van het 5-jaren-plan, dat officieel natuur lijk een volledig succes heet. Al is de wer kelijke toestand wel wat anders, toch is veel bereikt, zoodat evenmin van een vol slagen echec kan worden gesproken. Met de arbeiders en hun belangen wordt echter op zoo rigoureuse wijze rondgesprongen, dat in geen enkelen „kapitalistisehen" staat iets dergelijks door de arbeiders zou worden geduld. Door de lage prijzen der Russische producten vormt de sovjet-han del een ernstig gevaar voor het Westen en de antl-dumpingsmaatregelen zijn daarom ten opzichte van de Russische goederen geheel verantwoord; te meer, waar het de sovjets op die wijze te doen is te bevor deren de algemeene wereld-revolutie, die op den langen duur de sovjet-heilstaat alleen zal kunnen redden van den onder gang. Vermelden wij uit ons werelddeel dan nog de stakingen en uitsluitingen in Skan- dinavie, het Woldemaras-proces met de gevolgde amnestie in Lithauen, de fascis tische campagne in Finland, waar de 70- jarige Svinhufvud tot president werd ge kozen, dan kunnen wij. waar Zwitserland en Tsjecho-Slowakije niets bijzonders op leverden, gevoegelijk overstappen naar: Azië Turkije ontwikkelt zich onder het bestuur van Kemal Pasja rustig in modernen geest. Palestina zucht nog altijd onder de tegenstelling tusschen Arabieren en Zionisme, de kleine staten geven weinig aanleiding tot nadere beschouwing, wat op zich zelf een gunstig teeken is. Ernstig is de situatie verder naar het Oosten, dank zij het Chineesch-Japansch conflict. Om de aandacht af te wentelen van de moei lijke financieele omstandigheden heeft Ja pan afleiding gezocht door een actie in te zetten in Mandsjoerije, waar het zulke groote belangen heeft, Aanleiding daartoe was makkelijk te vinden, al was het alleen maar in het Chineesche bende-wezen. Ja pan liet zijn troepen oprukken en een maal de militairen in beweging gebracht, had Japan ze zelf niet meer in bedwang, zoodat de militaire partij verder is gegaan, dan aanvankelijk in de bedoeling der re geering lag, die plaats maakte voor een meer naar rechts georiënteerde onder ïnu- kai. Wat er nog zal groeien uit deze actie is niet te zeggen, maar zij vormt een be dreiging voor den vrede gelet op de be langen der sovjets en van de andere mo gendheden. Het feit, dat het beroep op den Volkenbond China geen voldoening schonk, heeft ook daar wisseling van bestuur ten gevolge gehad; Tsjang kai sjek is heen gegaan als president en de macht van Nanking gaat vermoedelijk eerst over op Kanton. De Chineesche eenheid is altijd nog een fictie! Tot slot Amerika De hoog-conjunctuur heeft in de Vereenigde Staten zelfs vol ledig plaats gemaakt voor een laag-con- junctuur. Meer dan 1200 banken zijn ge sprongen; het aantal werkloozen wordt geschat op pLm. 71/» millioen! President Hoover heeft met forsche hand moeten in grijpen, voor zoover het parlement, dat een hem vijandige meerderheid heeft ver kregen. het hem mogelijk heeft gemaakt. Nimmer waren de kansen op een democra tische overwinning voor de keuze van een president, in 1932 zoo gunstig! Revoluties hadden plaats in Chili. Peru. Brazilië en Argentinië. Reden om er bij stil te staan ls er niet, waar deze gebeur tenissen naar buiten geen gevolgen hebben. Wie heengingen. Uit de lange dooden-lijst willen wij ver melden: Nauwelijks was het jaar begonnen, of heenging de oude maarschalk Joffre, de overwinnaar aan de Marne, die daarmede den grondslag legde voor de Duitsche nederlaag. Spoedig daarop volgde de zus ter van den Engelschen koning, dan de Fransche schrijver Claude Anet, de Zuid- Afrikaan sir Percy Fitzpatrick, de Britsch- Indlsche leider der nationalisten Molillal Nehroe, de Italiaansche oud-minister Tittoni, de Australische zangeres Nellie Melba, de ex-groot-hertog van Oldenburg, de Engelsche politicus Vernon Hartshome, de vroegere Duitsche rijkskanselier Her mann Muller, die het vredesverdrag van Versailles mede onderteekende. kardinaal Maffi, de prins van Thurm en Hohenstein, de winnaar van den Schneider-cup Wag- horn, de Fransche ex-president Fallières, de Belgische schrijver Pol de Mont, de Zweedsche aartsbisschop Söderblom, groot strijder voor den vrede en voor een sa mengaan der Kerken, de Japansche ex- premier Hamaguchi, die overleed aan de gevolgen van den op hem gepleegden aan slag, de Poolsche ex-mlnlster van buitenl. zaken Skrzynski, de groote uitvinder Thomas Alva Edison, wiens uitvindingen nog dagelijks toepassing vinden over de gansche aardbol, de Oostenrijksche schrij ver Arthur Schnitzler, de Engelsche mijn- werkerslelder Cook, de voorzitter van den Pruislschen Landdag Barteis, de Fransche oud-minister Loucheur, de Pruisische oud-minister von Loebell, de Duitsche generaal von Mudra, de Engelsche oud- minister Mc Namara, de Italiaansche oud- premier Salandra, onder wlen Italië de zijde der geallieerden koos in 1915, en de broeder van den duce Amaldo Mussolini. Rampen. Talrijk zijn de rampen, die de wereld teisterden. Wij zullen ze niet alle rele- veeren, slechts volstaan met het opsom men der voornaamste. Hoe vele slacht offers eischte de luchtvaart. Zwaar ge- 8—4

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 15