BINNENLAND. officieele openingen van het nieuwe ge bouw oer Coop, boerenleenbank, de nieuwe Chr. Schooi aan den Jan van Nieuwen- hovenstraat en net gebouw voor Cnr. be langen „Jonathan" ln wyk-Hoorn, het 4u-jang pnesterreest van Deken J. M. Hellegers, het alscheid van Ds. H. W. H. van nnoei van de uerel. Kerk te Ouds hoorn en de grandiose Lanasiormciag „Zuid-Holland West": het waren allen gebeurtenissen, waaraan wij in het aige- loopen Jaar veel aandacht wijdden, ue- slaagde leestavonden werden gegeven o.a. ter gelegenheid van het gouden Jubileum der ïJsciub „Rijnstreek" en het 4U-Jarig Jubileum der jongelingsvereen. „Onder zoekt de Schriften." Van de Jubilarissen noemen wij Brug wachter P. R. Renders, wien bij de her denking van zijn 25-jarige diensten veel blijken van medeleven ten deel vielen, de heer D. Arlman by de firma N. Samsom en de heer J. Koolenzwey die 29 Sept. zyn 25-jartge werkzaamheid als Zondag- scnoolonderwyzer herdacht. Den heer G. Boot, bekend scheepsbouwer moesten de Alphenaren helaas door den dood ver liezen. Uit de andere plaatsen in deze omge ving releveeren wij het eervol ontslag aan den gemeente-secretaris van Ter Aar, den heer J. Hoogenboom, die in deze functie door zün zoon werd opgevolgd. In dezelfde plaats vond op 16 Juni een voor de tuin ders zeer gewichtige gebeurtenis plaats, n.l. de uiteindehjke oprichting der gecom bineerde Centrale Veiling, met als gevolg reeds dadeiyk betere resultaten voor den handel. In boskoop trok aandacht de ope ning van het nieuwe Geref. Kerkgebouw op 5 Mei, het 5u-Jarig bestaan der „boom- en Plantenbeurs", het 40-jarig jubileum der IJsclub en de afbraak van het oude Raadhuis, Nleuwveen zag op l Febr. Ds. van wytie naar Purmerend vertrekken, die opgevolgd werd door Ds. H. S. Brink. Op 25 Oct. ontving de burgemeester van Nieuwkoop de heer v. d. Weyden op ver zoek zijn eervol ontslag, op 3 December nam hij op hartelyke wyze afscheid van zyn gemeente. Al spoedig daarop werd zyn zoon tot opvolger benoemd. De Smeden patroons namen het initiatief tot een groote actie ter verbetering van hunne bedryven. Voorname gebeurtenissen in het Bode- graafsche leven waren o.a. liet 40-jarig jubileum van den heer Z. J. Ninaber van Eyben als directeur der Waterleiding op 2 Nov. en enkele dagen geleden de opening der Drinkwaterstichting „De 11 Gemeen ten", welke evenals die der Stichting „De drie gemeenten" te Roelofarendsveen voor de gansche streek van enorm belang ge noemd kan worden. Voor Waddinxvcen mag herinnerd worden aan de ontploffing welke op 11 Dec. plaats vond in het kan toor der Gaslabriek en aan het eervol ver leend ontslag aan den geliefden koster der Geref Kerk, den heer van Nielen. In Leimuiden werd eind Oct. op een mooie wyze het zilveren jubileum der School met den Bybel herdacht. Woubrugge huldigde op 31 Aug. den scheldenden gemeenteont vanger den heer Kammeraat, terwijl men er mede afscheid nam van Ds. Th. G. Tonnon, tevens hulpprediker te Katwyk Zee. Deze vertrok naar zyn nieuwe ge meente n.l. Pynacker. Hazerswoude verloor in Wethouder Veelenturf een zyner meest geachte inwoners. Rynsaterwoude nam op 9 Aug. afscheid van Ds. Chr. de Bruyn, Leiderdorp begroette in Ds. J. G. Streeder een nieuwen predikant. Op 12 Maart vond aldaar de teraardebestelling plaats van den beminden Ds. Woudstra. In Haarlemmermeer mogen de talryke verkeersverbeteringen niet onvermeld biy- ven, evenals het groote succes van het jaariyksche Concours Hippique te Hoofd dorp en de opening der Nijverheidsschool met Internaat. Te Aalsmeer nam Ds. W. J. van Elden op 6 Sept. afscheid. Ds. Heer- ma deed er op 15 Nov. zyn intrede. Tevens zy herinnert aan de inwijding der nieuwe R.K. Kerk in deze gemeente op 14 Dec. Aan het einde onzer opsomming van vermeldenswaardige feiten uit de omtrek gekomen dit overzicht maakt op vol ledigheid geen aanspraak zy nog een oprechte heilwensch aan de lezers voor het komende jaar neergeschreven. Moge het jaar 1932 voor de bewoners der Ryn- en Bloembollenstreek, wier wel en wee wij ook in de toekomst met onverflauwde be langstelling zullen volgen, zich minder be hoeven te beklagen over den moeilyken tyd, dan zulks in het jaar dat ging, dik wijls helaas noodzakeiyk was Door den boom der nationale welvaart woedt nu al vele maanden de crisis-storm met motorische kracht: rukkend aan het tydelyk afstervende bladerdak, scheurend, trekkend en brekend aan de machtige tak ken, die wy o.m. handel, industrie, vis- schery en landbouw noemenReeds 3an het einde van het vorige jaar waren er voorteekenen, die wezen op het drei gende gevaar, maar men heeft nauwelijks kunnen vermoeden, dat de rukwinden van toen die inmiddels groote schade toe brachten aan den land- en tuinbouw, de inleiding zouden vormen van een malalse- orkaan als thans heel den aardbol teistert. Zoowel industrie- als specifieke landbouw- staten ondervinden den triesten invloed eener depressie, die reeds dit gansche jaar met onverminderde kracht en met zorg wekkende hardnekkigheid 't bedrijfsleven te worgen poogt in haar moordende greep en nergens nog uitzicht op betere tijden biedt! Terecht zeide ir. Kalft op 3 Septem ber in de vergadering van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, dat de thans heerschende Inzinking zoó diep is als de moderne industrieele geschiedenis nog niet zag, en helaas moet die uitspraak worden uitgebreid tot by kans alle andere takken van voortbrenging. Het is de plaats hier niet te speuren naar de oorzaken dezer wereldramp, vol doende is te constateeren, dat zy in veler lei opzicht geleid heeft tot een economi- schen oorlog tusschen de staten en dat de inzinking van exportgebleden, credlet- en betalingsmoeiiykheden (o.m. doordat Enge land den gouden standaard los liet), con- tigenteeringsmaatregelen en tariefsverhoo- gingen den chaos nog aanzleniyk hebben vergroot en ook voor Nederland problemen hebben geschapen, die slechts door ont- zaggeiyke krachtsinspanning, eensgezind heid en offerende samenwerking van het gansche volk tot een gunstige oplossing zuilen kunnen worden gebracht. De remedie? .Rroduceeren tegen zooda nig verlaagden prys, dat 't product wordt verkocht," zeggen de werkgevers, doch hiertegen komen de werknemers in het geweer, aanvoerende o.m. dat percentsge- wys de daling der klelnhandelspryzen slechts een vierde gedeelte bedraagt van die der groothandeis-noteering, terwyl be langrijke factoren als huur, kleeding. enz. zoo weinig zyn verlaagd (soms zelfs een opgaande tendenz vertoonen), dat een korting op de 1 oorten die noodwendig ln den elsch der werkgevers begrepen is zal moeten leiden tot ondermyning hunner bestaansmogeiykheid. Het is dit belangenconflict, dat onafwys- baar tot een periode van onrust voeren zal. dat bovendien reeds oorzaak was van de 14,000 man omvattende staking in de Twentsche textlel-industrie (die den uit voer van katoenen stoffen met 50 pCt. had zien verminderen) en dat ook in andere takken van bedryf uitbarstingen teweeg brengen zal. Dat niettemin het streven tot verlaging van den levensstandaard gelei- dehjk meer Ingang vindt is een lichtend verschijnsel, dat het aspect der naaste toe komst wat verheldert en eenige hoop doet groeien, dat men in vele gevallen ook zon der stryd tot overeenstemming zal kunnen komen. Wy mogen in dit verband wijzen op het voorbeeld van de KoninkUjke familie, die 10 pCt. van Haar Inkomen afstond ten bate der schatkist. Een land, als het onze, dat zoo sterk aan gewezen is op export, moest onvermijdelijk tot. ontreddering komen door de hooge tariefmuren in het buitenland, de conti- genteering en de daling der vreemde va-' luta. Terwyl onze uitvoer zienderoogen minderde, werd ons land overstroomd door artikelen, die wy zelf moeten exporteeren. hetgeen tot nieuwe moeilykheden aanlei ding gaf. In 1929 bedroeg onze uitvoer f. 1.989 millioen. in 1930 slechts f. 1.719 millioen, terwyl het totdal over het eerste halfjaar van 1931 slechts f677 millioen bedroeg. Dit laatste was reeds veel minder dan de helft van het voor 1930 geldende bedrag en wie ook maar eenigermate de bezwaren kent, waarmede onze export, ge durende de laatste maanden te worstelen heeft gehad, weet dat er voor dit tweede halfjaar (waarvan de cijfers nog niet vast staan) zelfs geen punt van vergeiyking meer mpgeliik is! De regeering Ruys de Beerenbrouck (die van een zaken- tot een crisiskabinet geworden is) heeft begrepen, dat hulp noodzakeiyk was en zy is daarom o.a. gekomen met een anti-dumolngswet, verhooging van het tarief van invoerrech ten. de instelling van een economischen voorlichtingsdienst en een ontwerp tot tijdelijke beperking van den invoer Na- tuuriyk zullen die maatregelen de moei lijkheden niet kunnen wegnemen, maar zy zullen er wellicht toe bydragen het leed te verzachten. Hoe noodig dat is blijkt uit de opgave van het aantal werkloozen, dat nu zoo ongeveer driehonderdduizend zal bedragen, tegen 146,000 op 1 Januari j 1. De landbouw ondervond in het afgeloo- pen jaar eenigen steun van de invoering der veelbestreden Tarwe-wet en van de hulpverleening aan de suikerbiet-cultuur en de aardapoelmeelindustrie, doch het is thans de veeteelt, die erger dan ooit en ook erger dan welk ander bedrijf nok. door den crisis-storm wordt gehavend. Waren omstreeks het begin van dit jaar de prijzen met 30 pCt. gedaald en naderden zji toen het niveau van vóór den oorlog, sindsdien is reeds weer een daling van ongeveer 20 pCt. ingetreden en zyn zij gevallen he neden die der akkerbouwproducten. Re- geeringshulo zal in de naaste toekomst we! onvermijdeiyk blijken! Naast handel, industrie, land- en tuin bouw- en bloembollencultuur, stond de visscherii er nog niet 't slechtste voor, al deed ook hier de malaise zich zoodanig gel den, dat op 16 Juli een commissie werd ingesteld om een onderzoek in te stellen naar den nood in de trawlvisscherlieen commissie overigens, die nog nooit eenig rapport schijnt te hebben uitgebracht. Op de haringvisscherij vooral werden ge woonlijk goede vangsten gemaakt. De fi- nancieele resultaten mochten helaas niet tot tevredenheid stemmen. Om de markt niet meer te overvoeren, werd deze vis scherii reeds op 5 December over de ee- heele linie stop gezet! Het spreekt vanzelf, dat de crisis z'n weerslag heeft doen gevoelen in de gesteld heid van 's lands financiën, die dermate gedesorganiseerd werden, dat reeds in Mei geruchten de ronde deden omtrent een tekort van minstens 50 millioen gulden op de nieuwe begrooting en van plannen tot korting op de salarissen der rijksambte naren om op die wyze de benoodigde gel den bijeen te brengen. Na ze aanvankelijk te hebben weersproken, bevestigde minis ter De Geer oo 14 September in een inter view de juistheid dier geruchten en als dekkingsmaatregelen kondigde hij aan: verhooging van het tarief van invoerrech ten van 8 op 10 pCt.. een salarisverlaging van 5 pCt., opschorting der Zuiderzee werken en een benzine-belasting. Den 29en October bleek het tekort bereids tot 20 millioen te zijn gestegen; ergo werden de herhalingsoefeningen voor 1932 afgelast, moest de benzine-belasting worden ver hoogd en werd aan de Staten-Generaal voorgesteld de ryksuitkeering aan provin cies en gemeenten met 3 pCt. te vermin deren. teneinde aldus als het ware te dwingen ook voor anderen dan rijksamb tenaren de salarissen te verlagen (nu de begrootingen overal waren vastgesteld zou immers iedere gelegenheid om uit te zien naar andere dekkingsmaatregelen ontbre ken!). Bovendien werd de Installatie aan gekondigd van een commissie-Kan, die be last zou worden met het instellen van een onderzoek naai' de mogelUkheid van verla ging der ryksuitgaven, Die installatie heeft inmiddels nog niet plaats gehad! Naast het rijk begonnen ook vele ge meenten, o.a. Rotterdam, in financieele moeilijkheden te verkeeren, niet het minst roen de steeds dalende beurstendenz (op 21 September is de beurs zelfs een dag ge sloten geweest) het bekomen van kasgel den ernstige bezwaren in den weg ging leggen. Dank zy de medewerking van het rijk is men er voorloopig althans tot dusverre in geslaagd de zaken loopende te houden. Intusschen zijn van rijk. provincie en gemeente in den loop der laatste maan den buitengewoon zware offers gevraagd voor de bestrijding der werkloosheid, die wel haast ongekende vormen is gaan aannemen en helaas nog altyd de grens niet bereikt schynt te hebben. In geza- menUjk overleg werden tusschen de re geering en de besturen der vier grootste gemeenten byzondere maatregelen geno men voor werkverschaffing, ook elders zyn er kapitalen voor uitgegeven en dat men voelt dat hiermede het leed nog by lange na niet gelenigd kan worden blijkt uit Prinses Juliana's initiatief tot het in stellen van een nationaal crisiscomité (in navolging van het Steuncomité van 1914), dat nu bijna een maand in werking is, maar natuuriyk nog onvoldoende tyd ge had heeft om haar gezegenden invloed merkbaar te doen zyn. Ook aan Indië gaat de crisis-storm niet ongemerkt voorbij. Er zyn marktpryzen ontstaan, die het de meeste cultuur-be drijven onmogelyk maken loonend te le veren en ook daar dreigde dus allengs het spook van een aanzleniyk begrootlngste- kort. Op .1 April berichtte Aneta dat de salarissen van alle ambtenaren in Indië imet uitzondering van die van 50 gulden of minder) zoowel op 1 Juli als vervol gens op 1 Januari met 5 pet. zouden wor den verlaagd. Op 9 September werd be sloten tot het instellen van een vermo gensbelasting en onder commando van den nieuwen gouverneur-generaal jhr. de Jonge (die op 12 September deze functie van jhr. de Graeff overnam) zyn daarna nog tal van maatregelen genomen, zooals verslechtering der pensioenen, die alle be zuiniging ten doel hadden. In het nu vergleden parlementaire jaar venden geen politièke gebeurtenissen plaats van byzondere importantie. Pro vinciale en gemeentelyke verkiezingen brachten slechts weinig verandering, ter wyl van de regeering als zaken-kabinet geen grootsche daden verwacht mochten worden. Buiten latere werkzaamheden als crisis-ministerie wist het o.m. door Tweede en Eerste Kamer aangenomen te krijgen: de verhooging der accyns op gedistilleerd, herziening der Gemeentewet, de aanleg van een scheepvaart-verbinding tusschen Amsterdam en den Boven-Ryn, de hef fing van 30 opcenten op de tabaksaccyns voor cigaretten en de wettelyke regeling van het geldschietersbedrijf. Naar aan leiding van het op 27 Januari verschenen rapport der staatscommissie Rutgers tot herziening van de Lager Onderwyswet 1920 werd verder op 14 September by de Tweede Kamer een betreffend en inmid dels veelbestreden wetsontwerp inge diend. Voor de radio-misere vond de regeering ook dit jaar weer geen oplossing. Scherpe bepalingen inzake mlcrofoon-critlek op regeering, radio-controle-commlssle en omroepvereenigingen hebben tot heel wat strubbeling geleld (werd o.m. niet een rede van den heer Zwertbroek hier ter stede afgebroken?), doch allengs is al die controle schynbaar weer vervallen en wordt het onwelluidende getwist tusschen omroepleiders weer stilzwijgend toegela ten. Eenmaal zal er definitief een einde moeten komen aan den huidigen triesten toestand, maar het is nauwelyks te ver wachten dat deze regeering het beslis sende woord zal durven spreken De luchtvaart is door regeering en hoofdbestuur van P. T. T. krachtig en onder alle omstandigheden gesteund, fi nancieel zoowel als moreel en dank zy het voortreffeiyk werk der K.L.M. en haar betrouwbare piloten zyn er in 1931 weer vele vorderingen gemaakt; vorderingen zóó groot, dat men ze een jaar geleden nog nauwelijks had durven droomenl Laat ons chronologisch dc feiten memo- reeren: wij beginnen dan met den 29sten Januari, toen de K.L.M. meedeelde op de lyn tusschen Nederland en Indië geleide- delijk passagiersvervoer te zullen toelaten. Alle toestellen zouden bovendien van ra dio worden voorzien. De 7de Februari bracht de opening van de vliegschool der Nationale Luchtvaartschopl op Schiphol, terwijl op den 28sten van diezelfde maand de vliegenier van Tyen gehuldigd werd voor zyn vlucht in een Pandertoestelletje naar Indië. Smirnoff Vestigde op 25 April een nieuw record door reeds acht dagen na zijn vertrek uit Batavia te Schiphol aan te komen en Beekman deed er in Mei nog een schepje by door het record op 7 da gen te brengen. Augustus bracht de plan nen inzake de opleiding voor verkeers vliegers en de opening van het vliegveld in Twente, nadat tevoren reeds een d»'- gehjk terrein was geopend te Eelde. Op 29 September hield H. M de Koningin een vlootschouw op Schiphol, waar zy tevens het luchtvaart-monument onthulde en ten slotte werd op den eersten October een aanvang gemaakt met een wekelyk- schen luchtdienst voor passagiers en goe deren tusschen Nederland en Indië. Het ongeluk met „De Ooievaar", waarby vyf menschen het leven lieten, heeft helaas een schaduw geworpen op het snel sty- gende succes dezer verbinding, maar wy mogen honen dat het vertrouwen in de KLM en haar schitterend onderlegd personeel zoowel hier als in het buiten land te stevig gegrondvest is om er daad- werkeiyken afbreuk aan te kunnen doen! Twee belangryke feiten uit de historie ven het bykans voorbye jaar mogen hier niet onvermeld blyven Daar is allereerst de veelgeroemde Nederlandsche deelne ming aan de Koloniale tentoonstelling te Parijs, die op 28 Juni leidde tot den fata len brand in ons op 8 Mei geopende pa viljoen. Nog kent men niet de oorzaak van deze ramp, nog zoekt en speurt men vruchteloos naar aan wy zingen, die ineen bepaalde richting zouden kunnen wyzen, maar hoe dat ook zy: vanaf het moment, waarop de tyding van den brand de ronde deed heeft ons volk biyk gegeven van een vastberadenheid, een onverzettelyken wil en een samenwerking, als maar zelden ln de geschiedenis is te zien gegeven. Met stomme verbazing heeft het buitenland gezien hoe snel de handen weer aan den ploeg werden geslagen, hoe heel de natie als het ware hielp aan den wederopbouw van een nieuw paviljoen, en toen mr. Fock op 18 Augustus deze nieuwe inzen ding officieel voor geopend kon verkla ren had Nederland daarmede eer. presta tie verricht, die over heel de wereld on zegbare bewondering en eerbied heeft af gedwongen en het aanzien van ons land bulten onze grenzen op belangryke wijze heeft verhoogd! Een tweede feit van beteekenls was het petitionnement der Nederlandsche Dag bladpers voor internationale ontwape ning. Op den 8sten Juli werd door de bladen van alle richtingen een eensge zinde actie ingezet, die ln twee maanden tijds welgeteld 2.438.908 handteekeningen van Nederlanders boven achttien jaar by- eenbracht en aldus een schitterend ge tuigenis schiep van den wensch van Nederland ten aanzien van de in Febr. te houden internationale ontwapenings conferentie! Het petitionnement is op den 17en September door een commissie uit de Nederlandsche Dagbladpers te Geneve aan den voorzitter van de Volkenbondsverga dering, den heer Titulescu, aangeboden. Afgezien van het huidige textiel-conflict heeft ons land geen groote stakingen mee gemaakt. In het vlsscherybedryf werd eenige malen de arbeid neergelegd, maar het was gelukkig telkens slechts voor en kele dagen; er was tweemaal een land arbeidersconflict in Oost-Drente, er werd van 13 tot 26 April gestaakt by de firma Ter Kuile te Enschede wegens verschil van meening over de tarieven en de wacht geldregeling der wevers (tenslotte werd overeenstemming bereikt), er was een staking van ruim vier maanden by de Kon. Ver. Tapytfabrieken, die pas einde dezer maand is opgeheven, en een derge lijk conflict by de Chamottefabrleken te Geldermalsen. dat op 17 Augustus beëin digd werd en toen 14 maanden geduurd had. Een conflict van eenlgszins anderen aard was dat te Groningen, waar de bioscopen wegens te hooge vermakelyk- heidsbelasting driekwart van het jaar ge sloten zyn geweest, Alvprens tot meer eenvoudige opsom ming van diverse feiten over te gaan zy hier verder nog aangestipt: dat by de Zuiderzee-werkti. het sluitgat, de z.g. Mlddelgro-den einde November ge dicht is, waardoor voor '32 alleen nog het K.M. lange sluitgat De Vlieter is over gebleven; dat in Indië de Party National Indo nesia werd opgeheven; en: dat de goudwaarde van den gulden, on danks een aanzieniyk verlies der Neder landsche Bank op het Pondenbezlt tot op den huidigen dag volkomen onaangetast is gebleven, alle geruchtmakende en tenden tieuze berichten in binnen- en buitenland ten spyt! Wy komen thans tot de lyst van jubilea en andere vermeldenswaardige gebeurte nissen: 3 Januari: Ned. Vakverbond, 25 jaar; 6 Jan.: G. H. Hintzen, bekend koopman te Rotterdam, 80 jaa.; 13 Jan.: Ver. tegen de Kwkazalvery 50 jaar; 16 Jan.: Ned. Ver bond van gemeente-ambtenaren ln Neder land, 25 jaar: idem: onthulling monument by Hoek van Holland ter nagedachtenis van de in 1921 en 1929 omgekomen vls- schers; 20 Jan.: J. J. Roovers, gem.-secr. Amsterdam, 65 jaar; 21 Jan.: oud-minister mr. dr. D. Kooien, 70 jaar; 28 Jan.: mr. H. Smeenge, 40 jaar voorzitter van Schutte- vaer; 7 Februari: Koningin Wllhelmina en Prins Hendrik 30 jaar getrouwd; 21 Febr.: dr. H. P. Berlage, 75 jaar; 23 Febr.: mr. C. Bake, oud-secr. Raad van State, te Den Haag, 75 jaar: 4 Maart: het oud-lid van de Tweede Kamer, J. B. van Dyk. te Ois- terwyk. 75 jaar; 12 Maart: mr. J A. N. Patijn door een comité gehuldigd bij zyn afscheid als burgemeester van den Haag; 15 Maart: gouden jubileum Stille Omgang, in den nacht van 15 op 16 Maart te Am sterdam herdacht- V Maart: oud-minister, prof. mr. P. J. M. Aalberse, te Den Haag, 60 j.; 28 Maart: kunstschilder L. Schulman, te Amersfoort, 80 jaar; idem: dr. Willem Mengelberg, te Amsterdam. 60 jaar; 1 April: 40 jaar geleden dat de Kol. Reserve te Nymegen in garnizoen kwam; idem: architect C. N. van Goor, te Rotterdam, 70 jaar; 9 April: het oud-lid der Tweede Kamer, dr. J. W. IJzerman, te Wassenaar, 80 jaar; idem: Zuid-Hollandsche Vereenl- ging Het Groene Kruis, 30 jaar; 10 April: afscheid vice-admiraal Quant als com mandant der marine te Willemsoord; hy werd opgevolgd door schout-bij-nacht Brutel de la Rivière; 17 April: opening door H.M. de Koningin van de nieuwe bin nenhaven te Vlissingen; 23 April: idem te Scheveningen; 29 April: ds. P. Zandt (thans Kamerlid) 25 jaar Ned. Herv. pre dikant; 1 Mei: mr. J. Kalff by het be reiken van den 65-Jarigen leeftijd uit de hoofdredactie van het Handelsblad getre den; idem: F. van 't Sant, hoofdcommis saris van politie te Den Haag, 25 jaar by het. nolitie-corps ;idem: mevr. van Balen Klaar .te Den Haag, 70 jaar; 5 Mei: 25- jarig jubileum van het garnizoen te Ede; 8 Mei: ds. J. L. de Heer. vlce-voorzitter der Martha-Stichting te Alphen, wonende te Rotterdam, 50 jaar predikant; op dien- zelfden datum werd hem emeritaat ver leend: 10 Mei: gouden jubileum Ned. Zuid Afrikaansche vereenlging; 18 Mei: idem Nat. Chr. Geheel-onthoudersvereeniging; 28 Mei: 40-1arig bestaan Ver, voor Chr. Volksonderwys; 4 Juni: Onthulling te Den Haag van het monument-Dresselhuys 10 Juni: de bouwmeester Joseph Cuypers, te Amsterdam, 70 jaar; 11 Juni: 700-jarig bestaan van Harderwyk; 16 Juni: prof. dr. C. A. Verrijn Stuart, 25 jaar hoogleeraar te Utrecht; 24 Juni: ds. R. W. Huizing, Gerf. pred. te YsselmondeGrafhorst (vroeger te Koudekerk) 25-jarige ambtsbediening; 5 Juli: prof. mr. D. P. D. Fabius, lid Raad van State, te Amsterdam, 80 jaar; 8 Juli: K. ter Laan, te Zaandam, 60 jaar; 21 Juli: L. M. Hermans, lid Eerste Kamer, wonende te Arnhem, 70 jaar; 23 Juli: A. W. F. Idenburg, minister van Staat, 70 jaar; 30 Juli: mgr. L. Schrynen, bisschop van Roermond, 70 jaar; 9 Aug. ir. Th. F. A. Delprat. oud-hoofd-ingenieur in Ned. Indië, thans te Amsterdam, 80 jaar; 13 Aug.: mr. P. Rienk, nestor der Eerste Ka mer. te 's Gravenhage, 80 jaar; 15 Aug.: 40-jarig priesterfeest pastoor Perquin, voorzitter KR.O. te Amsterdam; 16 Aug.: idem mgr. Fr. J ,H. Evers, oud-kol.-hoofd- aalmoezenier van leger en vloot, te Den Haag; 20 Aug.: gep. gen.-majoor van Hoek. te 's Gravenhage, 80 jaar; 28 Aug.: afscheid van dr. Wibaut van den raad der gemeente Amsterdam, vereerd met de groote gouden medaille der stad; 29 Aug.: dr. J. Th. de Visser, benoemd tot minister van Staat; 31 Aug.: Prof. dr. B. J. Kou- wer, oud-hoogleeraar te Utrecht. 70 jaar: 2 Sept.: herdenking van het feit dat 350 jaar geleden Steenwyk werd ontzet; de eigenlyke datum was 23 Februari; idem: ds. G. van Dorn. (vroeger te Boskoonw), te Den Haag. 25 jaar Ned. Herv. Pred.: 4 Sept.: mevr. Julia Cuvpers. te Amsterdam, 60 jaar; 9 Sept.: onthulling Lorentz-mo- nument te Arnhem: 18 Sept.: de heer Duymaer van Twist 30 jaar lid der Tweede Kamer: 19 Sept.: afscheid dr. C. J. Vinke- steyn, te Den Haag, als inspecteur der gymnasia; 1 Oct.: in buitengewone zitting 400-jarig bestaan Raad van State her dacht: 7 Oct.: gouden iublleum Ned. Bak- kersbond; 9 Oct.' mr G. Vissering ontslag als president der Ned.. Bank; onvolger mr. Trip; 25 Oct.: 25-jarig 'oestaan Ver. tot be scherming van Natuurmonumenten in Ned.; 31 Oct.: opening van de brug by Keizersveer; 15 Nov.: prof. Aalberse be noemd tot voorzitter van den Hoogen Raad v. Arbeid; 25 Dec.: A W. J. J. baron van Nagell. voorzitter Ned Heide-Mnat- schappij, 80 jaar. Verschillende rampen hebben ook nu weer ons land geteisterd en ook Indië heeft daarby haar deel gekregen, In Ja nuari begon de Merapi met zoo groote kracht te werken, dat tal van dessa's ont ruimd moesten worden en minstens dui zend menschen dakloos werden. Het Merapi-comité hier te lande zond 150.000 gulden tot leniging van den nood. Spoedig daarna volgden aardschokken op Mldden- Java en zware bandjirs op Sumatra's West kust, waarby meer dan twintig personen den dood vonden. Op 26 Januari werden by een spoorweg ongeluk te Groningen drie personen ge dood .terwijl op 15 Februari een autobus by Blerlck door een trein gegrepen werd, hetgeen 5 menschenlevens kostte. Begin Maart kwam de tyding van de Noordpool IJmuiden 132 op de Schotsche kust, waarby elf man verdronken was. Om streeks dienzelfden tyd liet de nawinter zich dermate gelden dat voor dezen tijd van het jaar de laagste temperatuur (9,6 gr. celsius onder nul) werd genoteerd sinds 1899; Op 12 April kwamen vier personen om het leven toen nabij Smilde een auto in de Drentsche hoofdvaart reed. Den 27sten en 29st«n April werd een groot deel van ons land door noodweer geteisterd, vooral Arnhem en Nymegen kregen het zwaar te verantwoorden; in totaal gingen een twintigtal huizen in vlammen op, drie personen werden door den bliksem doo- delyk getroffen; 6 Juni: sleepboot ver gaan op de Zuiderzee, 3 dooden: 24 Juli: te Heen vliet drie kinderen verbrand; 4 op 5 Augustus: noodweer; 13 Boerderijen, woonhuizen en fabrieken in de asch ge legd, drie dooden en meerdere gewonden; 28 Sept.: brand op Borneo, 6 Nederlanders omgekomen; 1 Oct.: idem te Rotterdam, 5 dooden: 18 Nov.: idem te Breezand (N.H.l, 3 kinderen verbrand; 6 Dec.: postvliegtuig de Ooievaar by Bangkok neergestort, vyf inzittenden gedood. Behalve van vele gevallen van fraude kan verder melding worden gemaakt van een ontstellend aantal roofovervallen: o.a. 24 Jan. te Nieuwe Niedorp, 30 Sept. te den Haag op een post-auto, waaruit een post zak gestolen werd. 14 Oct.: bankoverval te Amsterdam; 16 Oct.: idem te Rotterdam; 1 Nov. idem te Heesch (N. Br 2 Nov. postauto gestolen te Amsterdam; 5 Nov. roofoverval te Gorkum; 7 Nov. idem te Schipluiden; 22 Nov. idem te Ravestein by Oss. Wij besluiten dit binnenlandsch over zicht met een lyst van personen, die in het afgeloopen jaar van ons zyn heenge gaan: 1 Jan.: gep. luit.-gen. W. G. F. Snyders den Haag, 83 jaar; 2 Jan.: prof dr. M. W. Beyerinck, te Gorssel, hoogleeraar te Delft: 7 Jan.: J. A. Bientjes, oud-directeur ryks-werkinrichting te Veenhuizen. ont dekker Noordwyk als badplaats, 82 jaar; 15 Jan.: J. van Dieten Jr., den Haag, phi- latellistisch expert 56 jaar; 17 Jan: J. J.G. baron van Voorst tot Voorst, oud-voorzit ter Eerste Kamer, te Arnhem, 84 jaar; 19 Jan.: ir. W .de Jongh, den Haag, oud-dir. Billiton My. 73 jaar; 20 Jan.: W. H. M. Schadée. te Amersfoort, oud-dir. Deli- spoorweg-My.; 21 Jan.: L. B. J. Moor, too neelspeler te Amsterdam, 93 jaar; idem: ds. J. D. de Stoppelaar, Ned. Herv. pred. te Vlaardingen, 47 jaar; 22 Jan.: gep. luit.- gen. L. J. Resner van het Indisch leger, 90 jaar. den Haag; Idem: jhr. S. M. van Spengler. te Voorburg, oud-majoor der Kon. Marechaussee, 72 jaar: idem: Klaas Jansz Breebaart. te Winkel, bekend land bouwer in Noord-Holland. 69 jaar; 26 Jan. mr. M. H. A. Savelberg, den Haag, vice- pres. Hooge Raad, 65 jaar; idem: N. Vas Dias, dhr. Ned. Corr. Bur„ Den Haag, 66 jaar; idem: A. H. Holdert, te Aerdenhout, stichter van het vroegere dagblad De Echo, 89 jaar; 27 Jan.: N. van Harpen, Amsterdam, stichter rusthuis voor journa listen, 73 iaar; 5 Febr.: ds. H .van Eyck van Heslinga, em. Ned. Herv. pred. te Berlikum, 70 jaar; 6 Febr.: A. Honing, Overveen, bekend industrieel 79 iaar: 8 Febr.: ir. M. G. van Heel. 55 jaar, Den Haag, oud-vice-voorzitter raad van beheer Ned. Ind. Spoorweg-Mij.; 9 Febr. J. C. de Vos, tooneelspeler te Den Haag. 75 jaar; 11 Febr.: J, H. A. baron van Itersum, te Bllthoven, oud-administrateur der Sui keronderneming van de Ned. Handels My„ 57 jaar; 16 Febr.: D. Schater, Amsterdam, 57 jaar. bekend pianist; idem: A. J. G. M. Gaillard, Den Haag, oud-lid Rekenkamer van Indië, 54 jaar; idem: dr. J. H. Willer- dink, 74 jaar, Den Haag, oud-observator Leidsche sterrewacht; 23 Febr. gep. Luit.- gen. F. de Bas, den Haag, 90 jaar; idem: mr. Th. Evekink. oud-pres. Krijgsraad te Arnhem 78 jaar; idem: dr. G. H. Leopold, 51 jaar, te Groningen, dir. prov. keuringsdienst voor levensmidde len, vroeger assistent te Leiden; 26 Febr.: P. Bredlus, oud-directeur te Amsterdam, wonende te Den Haag. 74 iaar; 1 Maart: mr. H. M. Moll, dir. Bijbank Ned. Bank te Rotterdam. 52 iaar; 2 Maart: A baron v. Dedem. oud-lid Tweede Kamer, te Brum- men. 93 jaar: 5 Maart: F. Smit Heme te Doorn, bekend figuur op letterkundig ge bied. 86 jaar; idem: A. H, R. Maasdyk, Rotterdam, schilder, 74 jaar; 6 Maart: L, A. van Tettterode, Amsterdam, bekend musicus en componist, 72 iaar: idem: gep. gen.-majoor W, J. H. de Veer te Brussel, 73 iaar; 9 Maart: G. van der Laan Jr.. te Groningen, voorz. Ned. Bond van Make laars, 68 jaar: idem' J. N. de Jong. Rot terdam. hoofdbestuurder Dem. Partii. 64 jaar: idem: Th. Bakker, oud-secretaris K. N.G.V., te Nymegen, 79 iaar; 11 Maart: J. J. Bruna. Den Haag. bekend journalist. 74 jaar; idem: Leo Bauer, te Zandvoort. soort-journalist 47 iaar; 15 Maart: Alex Faassen, tooneelspeler. te Den Haag 91 Jaar; 22 Maart: A. van Sevenster, Amster dam. bekend chirurg. 51 jaar; idem: D. W. Colenbrander. Varsseveld. landbouw deskundige. 80 jaar: 23 Maart: gep. vice- admiraal H. A. Schippers, Niimegen, 86 jaar; 26 Maart: 101-jarige J. W. Thljssen, te Den Haag, die op zün hondersten ver jaardag door Prins en Prinses in zyn wo ning was gelukgewenseht; 3 April: Elize Pooos van Biene, tooneelspeelster, te Am sterdam 68 iaar; 9 April: gen.-majoor b.d van het Ned. Indisoh leger J. van Wey- den, 60 jaar: 11 April: dr. ir C. G. Rom- menhöller Den Haag, pionnier koolzuur- industrie hier te lande, 78 jaar; 13 April: Chr A. Vieweg, Niimegen. oud-voorzitter Ned. Dagbladpers, 69 jaar; 14 April: dr. A. D. Donk. Haarlem, dir. H. B. S. aldaar. 52 jaar; 15 April: Fr. J Brinkman, dir. van het bekende hotel te Haarlem 59 iaar: 17 April: Aart van der Leeuw, letterkundige te Voorburg. 54 jaar; idem: Fr. J Perquin. Den Haag, vroeger dir. Hanzebank in het bisdom Haarlem 54 jaar; 21 Anril: ds. J- Sybesma. Geref. pred. te Dedemsvaart. vroeger te Koudekerk 56 laar: 22 Aortl: Fr. G. baron van Lynden van Hemmen, oud-lid Eerste Kamer. 94 iaar; 7 Mel: A. de Clerq. Aerdenhout. oud-dir. Haarlem- sche bank te Haarlem. 75 iaar: 10 Mei: J H. Kersten. Haarlem, lid scheidsgerecht voor Bloembollencultuur; 11 Mei: P. Haits- ma Mulller. voorritter Haar'ernscbe orkest- vereeniging. 52 jaar; 16 Mei: Johan de Meester, romanschryver en criticus „N. R.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 14