HET JAAR DAT GING. 72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 31 December 1931 Vierde Blad No. 22019 Overzicht van Stad, Omgeving, Binnen- en Buitenland. Een jaar van groote economische depressie over de geheele wereld. ONZE OMGEVING. O Het behoeft In dezen tijd, waarin de geheele wereld zucht onder de gevolgen van een economische depressie van onge kende afmeting, nauwelijks gezegd, dat ook ons Jaaroverzicht van de Sleutelstad weinig optimistische klanken kan doen hooren Alhoewel gelukkig in mindere mate dan in sommige andere steden van ons vaderland, bestaat er ook hier alles zins reden tot ernstige bezorgdheid, al be hoeven onze zorgen voorshands niet van financieelen aard te zijn. Leidens crediet- waardigheid schijnt voorloopig nog onbe twist, getuige het feit, dat het Gemeente bestuur er nog slechts kort geleden in slaagde een kasgeldleening van f. 2.000.000 aan te gaan. Veel meer reden tot ongerustheid baart o.i. het steeds nijpender wordende vraag stuk der werkloosheid. Het aantal werk- loozen is in onze gemeente in de afgeïoo- pen maanden reeds tot om en nabij de 2200 gestegen, een even bedroevend als ontstellend record De werken, welke de gemeente tot verlichting van den toestand in werkverschaffing laat uitvoeren, ver dienen ongetwijfeld toejuiching, doch bij een zóó groote werkloosheid als op het oogenblik beteekenen zij slechts een enkele druppel balsem in een zee van ieed. Het recente raadsbesluit tot aanvaarding van het Rijkssubsidie inzake de steunuitkee- ringen heeft in dit opzicht voor de werk- loozen weinig gunstige perspectieven ge opend, al is er dan ook een kleine cate gorie, welke van de rijksregeling voordeel heeft. Mr.ar aan den anderen kant mag niet uit het oog worden verloren, dat juist in deze tijden het Gemeentebestuur ver plicht is een zoo zuinig mogelijke finan- cieele politiek te volgen endat de gemeentekas ook niet onuitputtelijk is, zoodat steun van 't Rijk dubbel welkom is. Moge het op 4 December j.l. geïnstal leerde crisis-comité in zijn opzet tot leni ging van den nood zegenrijk werk ver richten en moge 1932 in het waarachtig belang van heel onze maatschappelijke samenleving de zoo vurig begeerde verbete ring brengen! Van de werken, welke in het afgeloopen jaar in werkverschaffing werden uitge voerd, noemen wij in de eerste plaats de afwerking van den Leidschen Hout, waar voor de raad in zijn zitting van 3 Maart f. 12.000 voteerde en als gevolg waarvan de Hout op 1 Juli officieel door den bur gemeester kon worden geopend. Het drukke bezoek, waarin de Hout zich in den afge loopen zomer zoowel van oud als jong heeft mogen verheugen, bewijst, dat velen de totstandkoming van dit inderdaad fraaie wandelpark met vreugde hebben begroet. Verder memoreeren wij het gra ven van een kanaal ten behoeve van de Leidsche Duinwatermaatschappij en het afgraven van de voormalige begraafplaats aan de Marepoort ten behoeve van de uitbreiding der Stedelijke Lichtfabrieken, al was deze niet zoo urgent, dat daarmede niet kon worden gewacht totdat de bij de wet gestelde termijn voor afgraving ver streken zou zijn. Heel wat minder voortvarend betoonde men zich bij de behandeling van het Stad huisvraagstuk, dat nog vrijwel in hetzelfde stadium schijnt te verkeeren als het vorige jaar ten 31 December! In werkelijkheid is er na heel veel gepraat en nog meer ge schrijf ook wel iets veranderd. Het aan vankelijke besluit tot enkelvoudige op dracht aan den heer Dudok ondervond al meer en meer tegenkanting. Het regende adressen aan den raad, waarbij de voor standers van meervoudige opdracht ver in de meerderheid waren. Ook het plan zelf van den heer Dudok vond over het algemeen weinig instemming. De S.D.A.P. maakte de keuze voor de twijfelaars nog moeilijker door een geheel nieuw plan in te dienen voor een Raadhuis op de Lam- merenmarkt. Den 6en Juni dienden de heeren Wilmer, Huurman en Wilbrink namens de rechtsche raadsfracties een voorstel in om behalve den heer Dudok ook andere architecten uit te noodigen plannen te ontwerpen voor den bouw van een Stadhuis, waarin niet de oude gevel behoefde te worden opgenomen. Bleef de oude gevel intact, dan was de consequentie van het voorstel meteen te besluiten tot herbouw op de oude plaats; ook met een nieuwen gevel zou het Stadhuis aan de Breestraat komen, zoo noodig met uitbrei ding tot de Korenburgsteeg. Dit voorstel werd tegen den zin van het college in de zitting van 8 Juni gerenvoyeerd naar B. en W. om prae-advies. Alvórens daartoe over te gaan kwam het College op 24 Aug, met een voorstel tot het verstrekken in erfpacht van gronden nabij de Lammer markt aan het bestuur van de Sociëteit „Amicitia", zulks in verband met het bou wen van een nieuw sociëteitsgebouw aan de Steenstraat. Na langdurige discussies werd besloten dit voorstel aan te houden totdat een beslissing zou zijn gevallen in zake het plan van de S.D.A.P. Den 29sten September trad een geheel nieuwe phase in door een schrijven van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, waarin deze duidelijk liet uitkomen, dat de regeering niet bereid zou zijn tot het verleenen van een subsidie, wanneer de raad mocht besluiten tot het bouwen van een stadhuis, waarin de oude gevel niet was opgenomen. Nadat de heer Knut tel nog een lans had gebroken voor het uitschrijven van een geheel vrije ideeën- prijsvraag, publiceerden B. en W. op 19 October een nieuw voorstel, dat in hoofd zaak hierop neerkwam: intrekken van de opdracht aan den heer Dudok tot het ontwerpen van een nlan zonder ouden gevel; advies om niet aan te nemen het voorstel van den heer Schüller c.s. tot den bouw aan de Lammermarkt en ten slotte tot het verstrekken van een meer voudige opdracht aan een aantal nader - -r» te wijzen architecten voor den bouw dan de Breestraat met behoud van den ouden gevel. Dit voorstel werd na veel I verzet van de zijde der S.D.A.P. en einde- looze debatten aangenomen. Op 2 Novem ber j.l. Zoover zijn we op het oogenblik nog en wanneer wij ons over een maand gaan opmaken om den derden verjaardag van den Stadhuisbrand te herdenken, moe ten wij eerlijk bekennen niet veel verder te zijn dan op 13 Februari 1929 behalve dat het Stadhuisfonds sindsdien niet on aanzienlijk is vermeerderd. Hetgeen dan ook wellicht het eenige lichtpunt is in deze langdurige historie Van de overige gemeente-zaken is uit den aard der zaak het belangrijkste de uitslag van de op 24 Juni gehouden raads verkiezingen, waarbij de verhouding tus- schen rechts en links zich wijzigde van, 19—14 in 1916. Van de uitgevoerde groote werken noemen wij de openstelling van de Groote Havenbrug op 3 Januari; de inwerkingtreding van de Radio-distri butie sinds Mei; de asphalteering van het Noordeinde; het besluit tot demping van een groot gedeelte van de Middelstegracht het laatste besluit van den ouden raad en het besluit tot den bouw van een brug over het Galgewater. Met dankbaar heid mag dan ook melding worden ge maakt van de opheffing van de tol aan het Zijlhek sinds 1 September en de ver plaatsing van het standbeeld van Boer- haave naar de Oegstgeesterlaan. Een gevoelig verlies leed de dienst van Gemeente-werken door het vertrek van den adjunct-directeur, ir. Ch. Bronkhorst. In de plaats van dezen hoogstbekwamen ambtenaar werd benoemd ir. D. Boógerd, ingenieur bij Gemeentewerken te Utrecht. Ook in andere takken van dienst hadden in de hoogere rangen verscheidene belang rijke mutaties plaats. Zoo werden in de raadszitting van 19 Januari benoemd tot directeur van het Gemeente-Archief, res pectievelijk het Stedelijk Museum „De Lakenhal" de heeren dr. mr. J. W. Ver- burgt en A. Coert, beiden tijdens het di recteurschap van wylen dr. J. C. Over- voorde als adjunct-directeur werkzaam en als zoodanig volkomen vertrouwd met den gang van zaken. Juist een week daarvoor was de heer J. H. de Jong uit Meppel als opvolger van den heer Koning benoemd tot directeur van den Gemeentelijken Reinigings- en Ontsmettingsdienst. De heer L. A. Mennes, directeur van den Markt- en Havendienst, die in soortgelijke betrekking benoemd was te Rotterdam en in verband daarmede reeds hier zijn ont slag had gevraagd en gekregen, kwam daarop later terug en bleef aldus voor onze gemeente behouden. Oir/' gemeentelijke memoires zouden onvolledig zijn, wanneer wij verzuimden melding te'maken van den merkwaardigen feestdag, dien de heer F. G. Rosier, referendaris ter secretarie op 2 Januari beleefde, nl. zijn gouden jubileum in gemeentedienst. Op dien dag is wel h. *1 duidelijk gebleken, welk een warme plaats de heer Rosier in veler harten in neemt. Zoo zijn we dan langzamerhand gena derd tot de jubilea, welke wij gemakshalve de voornaamste in chronologische volgorde zullen opsommen. Op 15 Januari werd aan de Tooneelvereeniging „Litteris Sacrum" ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan het praedicaat „Koninklijke" verleend; op 27 Januari nam de heer Ch. van Spall, directeur van de Leidsche Duinwater-Mij. afscheid van hét bedrijf, waaraan hij ge durende 44 jaar zijn beste krachten had gegeven. Op 13 Februari herdacht de heer W. F. Verheij Van Wijk zijn diamanten jubileum als industrieel. De heer D. Beuth oud-mededirccteur van de firma R. M. Beuth en Zn. herdacht op 23 Maart onder vele blijken van belangstelling zijn 80sten geboortedag. De heeren J. Meyer Jzn. en oud-wethouder J. de Lange mochten dit jaar hun 70sten verjaardag herdenken. De heer G. F. Reyst vierde op 9 Juli zijn gou den jubileum als apotheker hier ter stede, terwijl veertigjarige jubilea nog werden herdacht door de heeren G. Sevdell. ad junct-commies der directe belastingen in- voe:rechten en accijnzen; A. J. D. Holtz, bij het „L.D."; W. A. Kriest, hoofd der Aalmarklschool; S. van Gijn, stationscnef en J. Baak Jzn., inspecteur bij het L.O. Op 22 Augustus legde ans J. A. Schreuder na een meer dan 25-jarige practijk als huisdokter zijn ambt neer en verwisselde onze gemeente voor Apo.döorn. De eer "an het meest gedenkwaardige jubileum komt onbetwist toe aan de Waalsche Gemeente, welke op 29 Maart haar 350-jarig bestaan herdacht door een rede van den Leidschen voorganger dier gemeente, ds. M. Bresson. Van de verdere kerkelijke gebeurlijkheden zij hier vermeld zij hier vermeld de be noeming en intrede van den heer V. Bloem- koper op 1 Februari als voorganger der Ned. Isr. Gemeente; het afscheid van H. K. J. Kouwenhoven en de bevestiging van zijn opvolger, ds. A. de Bonat als predi kant der Geref. Kerk op 2 Juli. Helaas heeft ds. Kouwenhoven niet lang van de r~c~eer verdiende rust mogen genieten, en 19 October overleed hij plotseling in den ouderdom van 69 jaar. Ook de Ned. Hervormde Gemeente ziet eerlang een van haar voorgangers vertrekken: ds. A. D. Meeter nam een op hem uitgebracht be roep naar Wageningen aan. Wij mogen onze lijst van jubilea beslui ten met de vermelding van eenige meer algemeene herdenkingsfeestenhet gouden feest van de N. Z. H. T. M. op 13 Juni. dat van de H.B.S. voor Meisjes op 15 Juli, dat van de Gemeentelijke Kweekschool, waar van de viering ons nog versch in het ge heugen ligt en, last not least het eeuw feest van „Sempre Crescendo", waarbij wij het voorrecht genoten drie leden van het Koninklijk Huis in ons midden te zien. Voor groote branden bleef onze gemeente in het afgeloopen jaar gelukkic. gespaard; de hevigste waren die bij de firma Van Hoeken op 19 Mei er. die bij de firma Van der Steen op 10 October. Een van de hoogtepunten in het Leid sche gebeuren is de viering van den 3-Oc toberdag, welke ditmaal onder ideale weersomstandigheden plaats vond. Mede dank zij hierdoor en den mooien optocht, voorstellende „Oost en West" werd het een alleszins geslaagde feestviering, waar aan wij met genoegen terugdenken. In onverbrekelijk verband met de Leid sche burgermaatschappij staat het Univer siteitsleven en al wat daarmede annex is. Behalve de jaarlijks terugkeérende ge beurtenissen als de viering van den Diës Natalis en de overdracht van het recto raat, dienen daarvan gememoreerd de opening van het Academisch Historisch Museum op 9 -uari, dat ook door H.K.H. Prinses Juliana bezocht werd en van het Nederlandsch Historisch Natuurweten schappelijk Museum op 5 Juni, zoomede de kranslegging aan het Thorbecke-stand- beeld te Amsterdam op 19 Maart ter her denking van het feit, dat 100 jaar geleden deze geleerde werd benoemd tot hooglee raar aan onze Universiteit. In het hoogleerarencorps hadden vele mutaties plaats. Prof. dr. J. Rahder, be noemd tot hoogleeraar in de Japansche taal en letterkunde als opvolger van wijlen prof. dr. M. W. de Visser aanvaardde dit ambt op 25 September met het uitspreken van een rede over „Japanologische verken ningen". De opvolger van prof. dr. J. M. Janse, prof. dr. L. G. M. Baas Becking deed op 28 Jaxiuari zijn intrede met een rede over „Gaja, of leven en aarde". In de plaats van prof. mr. G. André de la Porte, die op 5 Juni zijn afscheidscollege gaf, werd als hoogleeraar in he+ Ned. Indisch Strafrecht bene .d mr. H. A. Idema, die als onderwerp voor zijn intree-rede had gekozen „Hoe spant gij den boog?" Prof. dr. P. N. van Kampen, die om gezondheids redenen zijn ambt moest neerleggen werd opgevolgd door dr. H. Boschma, die bij zijn inauguratie sprak over „Het soortbe grip". Dr. C. de Boer, lector aan de Uni versiteit en benoemd tot hoogleeraar in de Romaansche taal hield bij zijn ambtsaan vaarding een rede over „De drift naar 't verleden in de Romaansche linguïstiek". Mr. J. M. van B ommelen, die al geruimen fijd de colleges waarnam van prof. mr. A. J. Blok en den 13den April als zijn opvol ger werd benoemd tot hoogleeraar in het strafrecht en de strafvordering, hield een oratie over „De beteekenis van het straf recht voor den normalen mensch". Prof. mr. B. M. Telders, hoogleeraar in het Vol kenrecht hield een rede over „De juridieke waardeering van den oorlog", terwijl de opvolger van wijlen prof. dr. H. T. de Graaf. prof. dr. L. J. van Holk op 30 Octo ber sprak over „Öy'namisch pluralisme". Den 28sten Mei werd aan prof. dr. S. G. dé Vries op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als buitengewoon hoogleeraar in de middeleeuwsche handschriftkunde. De conservatoren C. J.van der Klaauw en I. M. van der Vlerk werden benoemd tot lectoren. De zilveren ambtsjubilea van prof. dr. P. C. Flu en prof. dr. G. J. Hee- ring werden overeenkomstig hun verlangen in strikt intiemen kring gevierd. Aan prof. dr. K. Martin, den grondlegger der geolo gische studie in Nederland werd ter gele genheid van zijn 80sten geboortedag op 24 November door zijn vele vrienden en vereerders een gedenkboek aangeboden. De nieuwe hortulanus, de heer H. Veen- dorp nam op 1 April deze functie over van den heer E. Th. Witte, die haar vele jaren op voortreffelijke wijze had vervuld. Tenslotte was 1931 voor de Leidsche Universiteit als centrum van Oostersche studie een belangrijk jaar, doordat hier in September het 18de internationale oriënta listencongres werd gehouden, dat door minister Terpstra is geopend. Regeering en Gemeentebestuur hebben zich beijverd om den deelnemers een waardige ont vangst te bereiden. Aan het eind gekomen van ons stede lijk overzicht dienen zij te worden her dacht, die, hetzij wegens hun verdiensten, hetzij om andere redenen, in het publieke leven op den voorgrond traden en in het afgeloopen jaar door den dood werden weggenomen. Het nieuwe jaar was nauwelijks twee weken oud, toen in den ouderdom van 98 jaar de oudste inwoner onzer gemeente, de heer Joh. Prinsenberg, overleed. Op 29 Januari stierf op nog slechts 39-jarigen leeftijd de heer Felix C. Driessen, een zoowel in industrieele als in sportkringen bekende en beminde persoonlijkheid. Een maand later, op 24 Februari overleed 65 jaar oud, de heer R. H. Th. van Leeu wen, de man, die in vroeger jaren met groote opgewektheid vanaf zijn hooge zit plaats in den Stadhuistoren de klokken van het carillon over de daken van de Sleutelstad liet jubelen. In de maanden Maart en April ontvielen ons de heeren Ph. Rank A.Jzn., oud-directeur en eere voorzitter van de Mannenzangver. „Kunst na Arbeid"; H. Lautenbach, die gedurende meer dan 40 jaar hier ter stede bij het Openbaar Lager Onderwijs werkzaam was; H. J. Planjer, bekend timmerman en aan nemer; W. A. Wouterlood, directeur van de conservenfabriek „De Ster"; dr. Th. W. Kimpe, in zijn tijd een der meest bekende Leidsche studenten en R. Nijk, oud-direc teur van het Gemeentelijk Bouw- en Wo ningtoezicht. Op 3 Mei overleed in den ouderdom van 57 jaar dj heer S. J. Ie Poole L.Gzn., lid van de firma J. en A. Ie Poole wiens verscheiden o.a. voor de Ver. „Oud-Leiden" een groot verlies betee- kende. Mr. Menno Rijke, oud-repetitor te Leiden en daarna Kantonrechter te 's-Gra- venhage, die den 30sten Mei overleed, maakte door zijn legaat aan de Universi teitsbibliotheek van een gedeelte van zijn boekerij, dat zijn naam ook na zijn dood zal voortleven in de herinnering van hen, die na hem de Leidsche Alma Mater be zoeken. De Doopsgezinde Gemeente had op 6 Juli het overlijden te betreuren van haar vroegeren predikant, ds. J. Wuite. De gedenksteen, welke op 9 December op zijn graf is onthuld, getuigde \an de liefde, welke zijn gemeente-leden hem toe droegen. De Stedelijke Lichtfabrieken ver loor op 9 Juli een van haar voortreffe lijkste ambtenaren door het verscheiden van den heer E. J. Sch»o, hoofd van den Centralen Dienst, in den ouderdom van nog slechts 43 jaar. Mr. J. J. Neuman de Loos, oud-griffier bij het Leidsche Kan tongerecht, die op 6 Augustus overleed, heeft helaas slechts korten tijd van het door hem wegens gezondheidsredenen aangevraagde pensioen mogen genieten; zijn opvolger, mr. H. van Oordt, werd in de zitting van 29 Juli geïnstalleerd. In de September-maand ontvielen ons wederom drie verdienstelijke stadgenooten, de hee ren ir. W. Massink, oud-directeur van de Gem. H.B.S.W. A. van Lith, bekend tim merman en aannemer en Joh. Graf, oud agent van de Nederlandsche Bank hier ter stede, terwijl in het laatste kwartaal nog werden weggenomen ds. H. J. Kou wenhoven, emeritus-predikant der Geref. Kerk; de architect, de heer Jac. van der Heijden; de heer J. Schots, oud-industrieel en Zuster S. G. Heidema, oud-directrice van het Academisch Ziekenhuis alhier. Zij allen rusten in vrede 1931 is voorbijDe sombere voor spellingen, die tegen het einde van het vorig jaar reeds klonken, zijn helaas voor velen bewaarheidDe crisis, waarvan menigeen hoopte, dat zij slechts van voor- bijgaanden aard zou zijn, nam voortdu rend in omvang en hevigneid toe: lang zaam aan wera iedere groep onzer bevol king er door aangetast. Ook zij, die in onze omgeving wonen, werden er zwaarder door getroffen, dan zij in den aanvang van het jaar hadden kunnen denken. Slechts weinigen op het platteland ble ven gespaard; daar waren ailereerst dege nen, die in den bloembolienhandel werk zaam zijn, dan de tuinders, de landbou wers, de veehouders, de grondeigenaren, de scheepsbouwers, een lange lijst, die ge makkelijk nog voor uitbreiding vatbaar is. Als een kaartenhuis zakte veierlei in el kaar: menige groep sleepte een andere meehet einde valt nog niet te zien.... Wij zijn helaas wel genoodzaakt op dit oogenblik in mineur te schrijven, maar ondanks alle misère, blijft toch bij een ieder de hoop op betere tijden leven! Niemand mag den moed laten zinken, vooral ook met zij, die in onze dorpen arbeiden. Hun bedrijven, zoo kort geleden nog zoo bloeiend, zullen ongetwijfeld, zoo dra de tijden ook maar eenigszins gunsti ger worden, van een opleving weten te profiteeren. Laat ons hopen, dat die ople ving spoedig komen mag en met deze ge dachte het voorbijgesnelde jaar, waarin liet bergafwaarts ging, besluitenDe hoop is voor talloozen hetgeen dat over bleef. Wellicht een schrale troost, doch toch steeds een stevige stroohalm, om zich aan vast te klampen Door ons werd in den laatsten tijd reeds zóóveel over de plaatsen rondom Leiden in verband met de malaise geschreven o.a. overzichten uit de bloembollenstreek en interviews met diverse burgemeesters, die ook in het komende jaar zullen worden voortgezet dat nog meer daarover, slechts een herhaling beteekenen zou. Ge lukkig deden wij de overtuiging op, dat met man en macht gewerkt wordt, om een ieder staande te houden, dat de burge meesters en hun Raden den ernst van deze tijden ten volle beseffen en dat zij over het algemeen de gemeentelijke fi nanciën in het juist evenwicht wisten te houden. Een ieder, die een verantwoordelijke functie bekleed, zal on getwijfeld zorgen zijn scheepje in de woe lige baren van het heden staande te hou den en trachten te redden wie en wat er te redden valt. Natuurlijk vallen ook in onze omgeving slachtoffers, doch het gevoel van saam- hoorigheid en de drang naar hulp en steun doen zich gelukkig reeds in ruime mate gelden! Ondanks velerlei zorg, doet ieder dus maar 't beste, met goede verwachtin gen de toekomst in te gaan! In vogelvlucht volgen hier eenige be langrijke gebeurtenissen uit onze onmid dellijke omgeving gedurende het afge loopen jaar, waarvan wij in onze kolom men uitvoerig melding maakten: De gemeente Katwijk kan terugzien op een zeer belangrijke beslissing, n.l. den bouw van een nieuw Raadhuis, waarover gedurende verschillende jaren in den Raad langdurige discussies zijn gehouden, 31 Augustus vond de eerste steenlegging door den burgemeester plaats. Aan de vol tooiing wordt nu in een opmerkelijk snel tempo gewerkt. Stemde eenerzij ds 't bad gastenseizoen ondanks de crisis, tot groote tevredenheid, anderzijds zijn de resul taten der visscherij minder gunstig. Op het oogenblik is de werkloosheid vrij groot, waarbij men echter niet uit het oog mag verliezen, dat steeds ieder jaar des win ters een groot aantal visschers zonder werk is. Op 3 Januari vond de plechtige instal latie van den schoolarts voor Katwijk en omliggende gemeente Dr. H. In 't Veld plaats, met een toespraak van burgemees ter Mr. Dr. Schokking. Een schok bracht op 14 Maart het bericht van het overlijden van oud-burgemeester J. H. de Waal Male- fijt, die zijn laatste levensjaren in Katwijk Rijn doorbracht en wiens beteekenis niet slechts voor de beide Katwijken groot ge weest is. Op 16 Febr. overleed de heer D. Vooys. correspondent der Arbeidsbemid deling. Van ernstige rampen bleef Katwijk ge lukkig gespaard; men zal zich echter het wrakslaan van een motorvisschersboot op 23 Sept. en de tamelijk ernstige brand in de kruidenierszaak van Kuyt op 20 Dec. goed herinneren. Ondanks de ernstige tijden, kunnen de Katwijkers toch op ver schillende heuglijke feestvieringen terug zien: wij denken o.a. aan de feestvergade- ring van den Bond voor Fabrieks- en Transportarbeiders, de feestelijke uitvoe ring van het Jeugdkoor der Chr. Zangver. „Hallelujah", het 50-jarig bestaan der Chr. Jongelingsver. „Jeremia" en de her denking van het 50-jarig jub. der Herv. School, terwijl evenals in de andere ge meenten de mooi geslaagde Oranjefees ten en onze bekendmaking van den ver kiezingsuitslag op den Boulevard mede tot de groote evenementen behoorden. Van de huldigingen memoreeren wij die ter ge legenheid van het afscheid van den be kenden heer Schrassert Bert, secr. van den kring der Burgerwachten „Duinland". het 40-jarig jubileum van den heer Sosef, werkzaam bij de N.Z.H.T.M., het 12Vs- jarig jubileum van den heer E. A. van Daalen, directeur der Gemeentebedrijven en het zilveren jubileum vaij den heer G. van Beelen, werkzaam bij de Posterijen. Groot was de vreugde bij velen, toen Pas toor Schiphorst na een langdurige en ernstige ongesteldheid weer kon worden ingehaald. Nog zij herinnert aan de ope ning van het Kleuterhuis der Leidsche Buitenschool op 26 Sept. Een groote bedrijvigheid in de bouwvak ken heerschte dit jaar weer in Oegstgecst, dat zich voortdurend uitbreidt. Opvallend is de verbetering der wegen geweest, het al- of niet aannemen van het voorstel van B. en W. tot het instellen eener ge meentelijke radiodistributie was een bran dende kwestie. Naar men weet, is dit voor stel na vele besprekingen gevallen. Groote belangstelling trok op 4 Juli de eerste steenlegging van de tweede N. B. Kerk de z.g. Pauluskerk aan den Warmon- derweg door mej. O. E. Drost, welk ge bouw intusschen reeds voltooid is. Op 14 Aug. huldigde men Kapelaan van Schaick, wegens zijn vertrek naar elders, voorts werden bejubeld de heeren Weeshoff, die 25 jaar in dienst was bij de „Nederlanden van 1845" en chef veldwachter J. C. Krij ger, de trouwe en ijverige Oegstgeester politiebeambte. Wat de bollenstreek betreft: het ziet er er daar voor menigeen somber uit. Toch blijft men er actief en zoo konden velen genieten van de mooie bloemententoon stellingen o.a. te Lisse en Sassenheim, die weer getuigenis aflegden van de veelzijdig heid onzer Hollandsche kweekers. Deze laatste gemeente mocht zich nog verheu gen in twee belangrijke bezoeken: Prins Hendrik bezocht op 27 Februari het mooie, nieuwe Raadhuis, gevolgd door minister Verschuur op 9 Mei. Een indrukwekkende gebeurtenis was de intrede van Lisse's nieuwen Burgemeester Dr. F. S .C. A. M. Baron van Wijnbergen, die zich in korten tijd reeds bemind heeft weten te maken. Voorts op 8 April de plechtige opening van den Schoolartsendienst te Sassenheim, waarbij verschillende burgemeesters uit de omgeving aanwezig waren. Het 60-jarig be staan van Holland's Bloembollenhuis te Lisse ging op 18 April met een grootsche feestviering gepaard. Op 19 April nam. Ds. G. van Dijk af scheid der N. H. Gemeente te Lisse, Noord wij kerhout vond een nieuwen N. H. pre dikant in ds. J. van Noort, op 15 Aug. her dacht Pastoor Krook zijn 40-jarig Pries terfeest te Hillegom, 30 Aug. werd Ds. Pon- stein te Lisse bevestigd. 27 Sept. deed Ds. S. Tichelaar zijn intrede bij de NederL Hervormde Kerk aldaar. Een plechtig mo ment was nog de consecratie van de nieuwe R.K. Kerk te Lisse in begin October Ook in deze streek vallen diverse jubilea te memoreeren. De heer F. W. Mailand herdacht zijn 50-jarige werkzaamheid bij de N.V. Hillegomsche Bloembolienhandel v.h. M. van Waveren, de heer G. Oosthoek, zijn gouden jubileum bij de firma Gebr. Segers te Lisse. Op 16 Juli kon de heer C. M. Grullemans te Lisse talrijke bewijzen van waardeering in ontvangst nemen ter gelegenheid van zijn afscheid als voorzit ter van de Ver. „De Narcis". De heer J. A. M. Pijnenburg, secretaris der gemeente Noordwij kerhout herdacht eveneens onder vele blijken van belangstelling zijn 12*/i- jarig jubileum als zoodanig. Tot de meest vooraanstaande overledenen behoorden oa. Notaris ten Bruggencate, die sinds 1904 het notaris-ambt te Sassenheim bekleedde, de heer Guldemond, een persoonlijkheid te Noord wij kerhout, een der pioniers der bloembollenstreek en Mej. A. v. d. Berg, de oudste inwoonster van Noordwij kerhout. Tenslotte wekte de moord op een zwerver te Sassenheim, groote opschudding. Voor Warmond zij in herinnering ge bracht het zilveren jubileum van Ds. G. J. de Bel, alsmede het zilveren feest van Mons. H. J. M. Taskin bij het R.K. Semi narie. Het verschelden van oud-Burge meester Schölvinck, die o.a. in een speciale Raadsvergadering herdacht werd, vernam ieder met groot leedwezen. De Kaagfeesten waarvan dit jaar bijzonder veel werk was gemaakt, trokken weer talrijke vreemde lingen uit alle deelen des lands. Noordwij k beleefde een gewichtigen dag, toen op 25 Augustus de officieel opening plaats vond van de openbare lagere school voor de jeugd uit Noord wijk en Noord- wijk Zee. Deze geschiedde door Burge meester van de Mortel. Op 9 Maart werd op feestelijke wijze het 10-jarig bestaan der Noordwij ksche Reddingsbrigade ge vierd. Op Hemelvaartsdag woonden tal- looze muziekliefhebbers het R.K. muziek concours bij. Van de huldigingen stippen wij aan die van den heer H. G. de Boer als hoofd der R.K. school en van zuster v. d. Helm, wier 25-jarige trouwe dien sten als wijkverpleegster algemeen ge waardeerd zijn. Te Wassenaar werd op 11 Jan. Brand weercommandant G. J. v. d. Mark, wiens tentoonstelling op het brandweerwezen betrekking hebbend buitengewoon de moeite waard was, op grootsche wijze ge huldigd, half Juni vond onder de belang stelling van honderden zwemlustigen de opening der badinrichting met Paviljoen aan de Wassenaarsche Slag plaats. Uit Voorschoten berichten wij o.a. de eerste steenlegging der Chr. School op Geref. Grondslag, de opening der prach tige Bloemententoonstelling ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan der afd. Voorschoten-Veur der Alg. Vereen, van Bloembollencultuur, waarbij tevens de heer Eggink. voorzitter dezer afd. gehul digd werd. Eveneens viel een hulde ten deel aan den heer Leppink, die zijn 25- jarige werkzaamheid als hoofd van de school met den Bijbel herdacht. Van de overledenen noemen wij de heeren van Kempen, oud-directeur der Zilverfabriek, dr. P Huyser, algemeen gezien genees heer en Notaris W. H. Hoogenstraten. Twee spoorwegongelukken brachten in deze gemeente veel ontsteltenis teweeg: n.l. de ontsporing van een goederentrein in den nacht van 25 Aug., die gelukkig zonder doodelijke ongevallen verliep en de droevige aanrijding op den avond vóór Kerstmis, waarbij een menschenleven te betreuren viel. Onze blik naar de Rijnstreek richtend, wijzen wij op de volgende feiten in Alphen: een groote brand verwoestte op 19 Febr. de houtzagerij van de N.V. Herngreen, die een schade van ongeveer f. 40.000 ten ge volge had. De opening der Koningin Em- maschool op 14 Oct., het zilveren predi kantsjubileum van dr. J. P. Cannegieter. het afscheid van „Meester" Tolk het hoofd der O. L. school, de onthulling van het ge- denkteeken op het graf van wijlen „Mees ter" v. d. Berg. die 33 jaar het hoofd der Chr. School aan de Julianastraat was, de

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13