Het gouden feest der Gem. Kweekschool 72ste Jaargang WOENSDAG 30 DECEMBER 1931 No. 22018 Nationaal Crisis-Comité. 0FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. HET G0ÜDEN JUBILEUM DER GEMEENTELIJKE KWEEKSCHOOL Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTS Voor Lelden per 3 maanden ƒ.2.35, per week ƒ.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post ƒ.2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Wij ontvingen heden per kas: Mej. W. M. L. f. 1.—, Mej. M. C. f. 1— GEMEENTESECRETARIE. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis dat de Gemeente-Secretarie op Zaterdag 2 Januari 1932 den geheelen dag zal zijn gesloten. 1044 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. J. A. VAN DER STOK, Loco-Secretaris Leiden, 30 December 1931. DE KEURING OP TRICHINELLE. Zij bestaat hier ter stede reeds vele jaren Naar aanleiding van ons bericht van gisteren (onder Gemengd Nieuws) inzake waargenomen gevallen van trichinose bij menschen te Utrecht deelt de directeur van het Openbaar Slachthuis hier ter stede ons mede dat niet alleen te Amster dam, doch ook te Leiden de geslachte var kens op de aanwezigheid van bedoelden parasiet (Trichielle) in het vleesch wor den onderzocht. Eenige jaren geleden (1914) zijn aan het abattoir alhier enkele gevallen van deze voor den mensch niet ongevaarlijke ziekte bij varkens geconstateerd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Kalk- en Gipsfabriek „Volharding", Nieuwe Rijn 64a, Leiden. (Ned. Staats courant van 7 Dec. 1920, Bijvoegsel nr. 238). (Ned. Staatscourant van 3 Juli 1922, Bijvoegsel nr. 1273). Directeur J. A. J. Trip, Den Haag. Commissarissen P. F. van der Wallen, Brielle en H. C. M. Dolk, Am sterdam. Maatschappelijk kapit. f. 100.000 waarvan geplaatst en gestort f. 60.000. Wijzigingen: Gebroeders Tijssen, Waard, Leiden, scheepsbouwwerf. By voeging uitgeoefend bedrijf tevens machinefabriek. L. Demmenie, Haarlemmerstraat 169, Lei den, kantoorboekhandel en bureau installaties. Bijvoeging uitgeoefend be drijf: fabriek van cartonnages en los bladige boeken onder den naa'm „Mercu- rius", gevestigd in het filiaal Haarlem merstraat 219, Leiden. Leidsche Breifabriek v.h. P. en J. van Poot en Compagnie, Lammermarkt 63, Leiden. Uittredend procuratiehouder Jac. A. E. Aalders, Leiden, dd. 1 Jan. 1932. Nieuwe directeur Jac. A. E. Aalders, Lei den. Nieuwe commissaris J. C. M. Pompe, 's-Gravenhage. X Een drukbezochte receptie en een geslaagd avondfeest. De viering van het 50-jarig bestaan der Gem. Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen ving gisteren aan met een middagbijeenkomst in den foyer van de Stadszaal, waar wij behalve vele oud- leeraren en -leeraressen, oud-leerlingen en het tegenwoordige leerarencorps o.m. op merkten den burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, den wethouder van on derwijs, mr. A. F. C. M. Tepe en den refe rendaris, den heer H. A. Vriend, den heer A. Rienks. hoofdinspecteur in de 3de in spectie op het L. O.; den heer J. Baak Jzn., inspecteur op het L. O. in het district Lei den; prof. dr. H. W. Keesom, voorzitter van de plaatselijke Commissie van Toezicht, den oud-directeur, den heer M. B. Hooge- veen en nog vele anderen. De bijeenkomst, welke werd opgeluisterd door muziek van een leerlingenstrijkje, werd geopend met een rede van den te- genwoordigen directeur, den heer H. van Slooten Jr., die in het kort een historisch overzicht van het 50-jarig bestaan der school gaf. Het eerste jaarverslag dateert van 31 October 1881, doch de oudste lesrooster reeds van 1874. Er heeft dus voor 1881 reeds een inrichting bestaan, welke opleid de tot het onderwijzersexamen, doch niet behoorde tot die instellingen, waarop de wet op het L. O. van toepassing was. Dit geschiedde in 1881, toen de Kweek school haar eigen karakter kreeg door de instelling van een 4-jarigen cursus en het onderwijs op denzelfden leest werd ge schoeid als bij de Rijkskweekscholen. De eerste directeur was de heer J. A. van Dijk, de eenige. die tegelijkertijd hoofd der leerschool was en in April 1902 zijn functies neerlegde. In het eerste jaar van haar bestaan telde de school 180 leerlingen op een leerarencorps van29. Dit kwam door dat de leeraren veel minder lesuren gaven (gemiddeld wekelijks 5 a 6) en het les rooster veel meer vakken bevatte dan heden ten dage. Eerst na 1902 werd dit geleidelijk anders. De A-afdeeling nam ge durig in bloei toe, de B-afdeeling daar entegen af. Het hoogste aantal leerlingen werd be reikt in 1892, toen de school door 305 jon gelui bezocht werd; het laagste in 1921, toen er slechts 39 leerlingen waren. De jaren 1919, '20 en '21 vormen trouwens een donkere bladzijde in de geschiedenis der school. Daarna valt weer een opleving te constateeren en momenteel telt de school 160 leerlingen, inclusief de deelnemers aan den Esper^nto-cursus. Het feit, dat de eerste drie klassen der A-afdeeling door gemiddeld 30 leerlingen per klasse worden bezocht, bewijst de belangstelling der ouders, waarin de Kweekschool zich nog steeds mag veTheugen. De resultaten, blij kende uit de examens, zijn over het alge meen zeer gunstig te noemen; slechts ééns is het voorgekomen, dat van de 16 can- dddaten er maar zes slaagden! In 1924 is het eindexamen veranderd in een schoolexamen, waarvan spr. een groot voorstander is, doch dat geen noemens waardige verandering heeft gebracht in het percentage der geslaagden. Spr. ziet daarin het bewijs, dat de school het ver trouwen der regeering verdient. Spr. somt dan een aantal leerkrachten op, die zich in bijzondere mate verdienste lijk hebben gemaakt en noemt in de eerste plaats de namen van zijn drie voorgan gers J. A. van Dijk (18811902), N. Brou wer (19021911) en M. B. Hoogeveen (1911 1923), waarvan laatstgenoemde aanwe zig is. Voorts de heeren P. Werkman (even eens aanwezig), Wettrens, Japikse, Koster, dr. Romburg, Fijnvandraadt. Schreinema- kers, Keesom, dr. Van der Meer, C. Henner, Hartwijk, dr. Taverne, de dames Longepée en Van Kaathoven, de heeren Van Wame- len, Segaar, dr. Brouwer, BrOeze, Wattez en A. Metz en mej. Pel. Aanvankelijk werd het onderwijs in ver schillende lokaliteiten verstrekt; eerst in 1902 werd het tegenwoordige gebouw aan de Oude Vest 35 betrokken, tot dusverre de woning van den directeur, den heer v. Dijk. Daar is de school gevestigd gebleven behoudens een twee-jarige onderbreking in den mobilisatie-tijd, toen de school achtereenvolgens in de perceelen Klok- steeg 23, Rapenburg 22 en het Museum van Natuurlijke Historie was onderge bracht. Over den toestand van het schoolgebouw is al vaak geklaagd en spr. verheugt er zich in dat afdoende verbetering in uit zicht is gesteld. Met de practische leerschool werd steeds een nauw contact onderhouden; zoolang de tijd voor de practische opleiding onvol doende is, blijft de theoretische verre ver kieslijk. Tenslotte gaf spr. de verzekering, dat directeur, leeraren en leeraressen met lust en opgewektheid de nieuwe periode intre den en hun beste krachten zullen geven aan de opvoeding der Nederlandsche jeugd en haar zedelijke en verstandelijke ont wikkeling. i Spr. besloot met den wensch, dat alle docenten van hun leerlingen zuilen mo- I gen en kunnen zeggen: „Wij maakten er i menschen van." (Applaus). Wethouder Tepe bracht namens het ge meentebestuur de burgemeester kwam eerst later binnen de hartelijke geluk- wenschen over met dit voor de geheele Leidsche onderwijswereld, gedenkwaardige jubileum. Spr. acht het een gelukkig ver schijnsel. dat na de .jaren van depressie de school zich thans weer in opgaande lijn beweegt. Hij wil daarbij de factoren, welke de oorzaak van dien wederopbloei waren, niet nagaan, doch zijn vreugde daarover uitsprekend, een woord van hulde uitspre ken tot den heer Van Slooten, aan wiens bekwame leiding deze zeker voor een niet gering deel te danken is. Ook het verdere personeel, dat zich met groote liefde en toewijding aan zijn taak wijdt, wenscht spr. van harte geluk. Spr. noemde de taak vam de Kweekscholen een zeer bijzondere en belangrijke, omdat zij niet alleen jon gelui moeten opleiden tot onderwijzers, maar hen ook moeten klaar maken voor hun taak: te zijn mede-opvoeders van het kind. Juist vanwege dat laatste doel hangt van hen voor een goed deel de toekomst van ons volk af en daarom speelt zijn eigen opleiding zulk een groote rol. H. M. de Koningin heeft het in Haar Kerstgroet 0oo treffend gezegd„Wij moeten zijn toe- Foto" Bleuzé pirecteur, leeraren en rece tegenheid yan haar 50-jarig bestaan, geheel rechts Tepe. gerust met veel moed, veel kracht en veel geloof." Zij, die het na ons komend ge slacht willen opvoeden, moeten zelf bezield zijn van een onwankelbaar geloof in de hooge bestemming van het menschdom, welke ver uitgaat boven de -materie. Wat de huisvesting betreft, deze kwestie zal binnenkort op een dusdanige wijze worden opgelost, dat zelfs de meest-eischende zal worden bevredigd. (Er bestaan n.l. plan- hen om de Gem. Kweekschool onder te brengen in de H.B.S. voor Meisjes, wan neer deze zal zijn verplaatst naar het Gymnasium. Redactie). Spr. besloot met zijn beste wenschen voor den verderen groei en bloei der school. De heer Rienks, hoofdinspecteur op het L. O., wees op de bijzondere plaats der Kweekscholen en verklaarde zich een warm voorstander van handhaving van dat aparte standpunt. Spr. bracht ook gaarne hulde aan den oud-directeur, den heer Hoogeveen, die veel heeft bijgedragen tot den wederop bloei der school. De heer J. C. B. Hüner gaf namens de leerlingen en oud-leerlingen uiting aan hun aller dankbaarheid jegens huidige leeraren en voorgangers door de aanbie ding van een bloemenmand en een hulde blijk, bestaande uit een bronzen plaquette van het schoolgebouw met de Latijnsche spreuk: „Qui bene distinguit, bene docet" (Wie goed onderscheidt, onderwijst goed), het devies van den eersten directeur, den heer Van Dijk. Daarna werden nog gelukwenschen aan geboden door de heeren W. Koops Azn. als hoofd der leerschool en als langst in dienst zijnd' hoofd van gemeentescholen; P. A. Hibma, hoofd der Ulo-school aan de Pieterskerkgracht als een der „groot le veranciers van leerlingen" en namens de afdeeling Leiden van de Ver. van Hoofden van Scholen in Nederland, den heer Chr. Kok namens het Stedelijk Gymnasium en door den heer Willem C. Brouwer, zoon van den oud-directeur, die een door hem vervaardigd gedenkbord aanbood. Nadat de heer Van Slooten alle sprekers had beantwoord en ververschingen waren rondgediend, vereenigden zich autoriteiten, directeur, docenten, oud-leeraren en oud- leerlingen zich aan een gemeenschappe- lijken maaltijd. Het Avondfeest. Te ongeveer kwart voor negen opende de heer J. C. B. Hüner de avondbijeenkomst als voorzitter van het oud-leerlingen- comité met een historische rede. Stam mend uit de middelste tien jaren van het bestaan der school had spr. het voorrecht genoten èn den heer Brouwer èn den heer Hoogeveen als directeur mede te maken. De bezwaren, verbonden aan het voorzit terschap van het oud-leerlingen-comité werden door de liefde voor de kweekschool geheel en al overwonnen en het werd zelfs een behoefte voor spr. met trots en eerbied te getuigen van het belangrijk werk der kweekschool. Daar een kweekschool een opleiding geeft tot een ambt en wel dat van opvoe der, mag zij haar opleiding niet zoeken langs den weg van star intellectualisme, doch moet zij haar doel trachten te be reiken door de ontwikkeling van den har- monischen mensch, derhalve moet haar onderwijs tevens de opvoeding zijn van den jongen mensch in harmonische veelzijdig heid. Tengevolge van deze richtsnoeren heerschte en heerscht er in de kweekschool een rustige, intieme sfeer. Dientengevolge heeft het onderwijs aan een kweekschool minder de bedoeling om veel dan wel om grondige kennis bij de leerlingen bij te brengen. Vervolgens memoreerde spr. in het kort de verdiensten van enkele personen jegens de kweekschool. Alleeerst van den oprichter der kweek school, den heer J. A. van Dijk, van zijn opvolger den heer N. Brouwer, een bijzon dere figuur, die op al zijn leerlingen een diepen indruk maakte en die beiden voor de kweekschool groote steunpilaren waren. Van de leeraren herinnerde spr. aan figuren als de dames Longepée en Van Kaathoven, en de heeren Japikse, Van der Meer, den later en professor in Frankfort, Koster, Henner en dr. Taverne. De derde directeur, de heer M. B. Hoogeveen, was zeer zeker door den vriendschappelijken omgang met de leerlingen zijn tijd op onderwijsgebied ver yboruit. Bijzondere hulde bracht spr. den heer Hoogeveen ook als schrijver der voorbeeldige leesmethode, waardoor hij het eerste onderwijs van on telbare kinderen vergemakkelijkte. Onder de kranige leiding van den vier den directeur, den lieer H. van Slooten Jr., is de kweekschool aldus de heer Hüner sinds 1913 een nieuw tijdperk van bloei binnengetreden. Al werpen zijn lessen bij de leerlingen niet direct rijpe vruchten af, de voldoening ze te zien rijpen geeft vol doenden steun voor de toekomst, waar het succes der leerlingen het succes van den directeur en de leeraren is. De leerlingen vergeleek spr. ten slotte met de bloemen. Deze toch zoeken uit zich zelf het licht, maar laten zich daarbij ge willig leiden en veredelen door den kwee- ker. Te zwaarder hierdoor wordt de taak der leeraren, waar evenals bij de bloemen ook bij de leerlingen de impuls zich in het volle licht te stellen aanwezig is. Waar wel eens geklaagd wordt over de hooge opleidingskosten aan een kweekschool moet men zich voor oogen stellen, dat het later de taak van eiken opvoeder is te geven, en dat dan veel meer gegeven wordt dan in geld is uit te drukken. Na gewezen te hebben op het belang der leerschool welke sedert 1902 onder leiding staat van den heer Koops, den leeraar in paedago- gijek .wendde spr. zich tot het leeraren- BINNENLAND. De Engelsche invoerrechten op tuin bouwproducten. (Binnenland, 2e Blad). De R.-K. arbeiders hebben de voorstellen tot loonsverlaging in de Tilburgsche wol-' len-stoffen-industrie aanvaard. (Binnen land, 2e Blad). Vergadering van den Bond van Ned. On derwijzers, de Ver. voor Mulo en de Unie van Chr. Onderwijzers. (Kerk en School, 3e Blad). Onderhoud met den heer P. C. A. M. Wap, burgemeester der gemeente Zoeter- woude. (3e Blad). Verklaring van het bestuur der Ver. voor den Effectenhandel over de Duitsche obli gaties op de Amsterdamsche Beurs. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De economische besprekingen. (Buitenl., en Tel., le Blad). Communistische actie in het Roergebied. (Buitenl., le Blad). De Chineezen ontruimen Tsjingtau. (Buitenland, le Blad). corps, dat niet in dresuur tot gewoonte- vorming maar in de opvoeding tot gewe ten- en wil vorming zijn kracht moet vin den om den zwaren arbeid van den mensch aan den mensch te verrichten. Met den wensch, dat deze arbeid ook na het jubileum tot heil moge blijken van de leerlingen, tot zegen van het onderwijs en tot eer van de goede Leidsche Kweek school, besloot spr. zijn rede. Hierna werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het feestprogramma, ten deele uitgevoerd door leerlingen der ver schillende klassen, afgewisseld door het optreden van den goochelaar Willy van Houten, enkele dansen van mej. C. de Wekker en vioolsoli van den heer H. de Bruin, aan de piano begeleid door mej. Rie Heisterborn en den heer P. Krijnen. De verschillende nummers oogstten veel succes, zoodat de drukbezochte feestavond, welke werd bijgewoond door verschillende autoriteiten op onderwijsgebied door ons voor het meerendeel reeds bij de receptie vermeld welgeslaagd mag worden ge noemd. Een gezellig bal in den foyer besloot het gouden jubileum-feest. DE HEER C. TH. BREEBAART. Wordt Nieuwjaarsdag 70 jaar. Een algemeen en vooral in Christelijke kringen zeer geacht stadgenoot, de heei C. Th. Breebaart wordt 1 Januari a.s. zeventig jaar. De heer Breebaart heeft zich op verschillend gebied hoogst verdienste lijk gemaakt, wellicht het meest als be stuurslid en secretaris-penningmeester van het Chr. Militair Tehuis aan den Morschweg, welke functie hij gedurende vele jaren met groote nauwgezetheid heeft vervuld. Daarenboven is hij bestuurslid van de Leidsche Christelijke Oranjever- eeniging, van den Volksbond tegen drank misbruik, lid van de Unie „Een school met den Bijbel", van de commissie van advies voor sociale aangelegenheden, oud-be stuurslid van de Chr. Middenstandsver- eeniging en commissaris van de lande lijke Manufacturiers organisatie „Neder land". Wij twijfelen er niet aan of velen zullen den opgewekten en krassen jubilaris, die steeds voor iedereen een vriendelijk woord heeft, met dit mooie herdenkingsfeest gelukwenschen. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot arts de heer E K. de Meer (Dordrecht). Mej. A. Monhemius alhier, leerlinge van de Pontschool Steenschuur, slaagde te 's-Gravenhage voor het Mercurius-di' ploma Engelsche Handelscorrespondentie,; I

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1