sSirs WETENSCHAPPEN. SPREEKCEL. UIT DE OMSTREKEN. OPHEFFING VAN ..VELDZICHT.'1 TE BALKBRUG. Uit betrouwbare bron verneemt „De Crt.", dat van het personeel van het R. O. G. „Veldzicht", te Balkbrug, een ge deelte overgeplaatst zal worden naar het Rijksopvoedingsgesticht „de Kruisberg'" te Doetinchem, een ander gedeelte naar Amersfoort, terwijl ook een deel op wachtgeld wordt gesteld. Ultimo December 1932 moet alles zijn be slag hebben gekregen en „Veldzicht" zijn ontruimd. Door den Rijksontvanger der Registra tie te Ommen is onlangs een veertigtal hectaren grond van „Veldzicht" publiek verhuurd waarvoor vrij hooge prijzen werden bedongen. Nu er in het gesticht een asyl van zwakzinnigen zal worden ondergebracht, zullen er waarschijnlijk nog wel meer lan derijen v/orden verhuurd. -o- VERSPREIDE BERICHTEN. Te 's-Gravenhage is, oud 86 jaar, overleden de heer J. Ph. Wesselink oud luitenant ter zee en oud-burgemeester van Brouwershaven. Maassluis, Harllngen en Goes. De gep luit.-kolonel der mariniers J C. Schravers is den Eersten Kerstdag. 69 jaar oud te 's-Gravenhage overleden. De overledene was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De voorzitter van den Bond van Ne- derlandsche Tuinarchitecten de heer Th. J. Dinn is. 55 jaar oud. te 's-Gravenhage overleden. In een te Amsterdam gehouden ver gadering is het 75-jarig bestaan van de Vrij denkers vereenig^ng „De Dageraad" her dacht. In een te Utrecht gehouden congres van het N. A. S. is meegedeeld dat het ledental tot boven de 20.000 gestegen is. o UIT NED. OOST-INDIE. BIJ EEN KETELONTPLOFFING GEDOOD. MEDAN. 24 De" (Aneta). Bij een ketelontploffing in de klinkwerkplaats van de Bataafsche Petroleum-Mij te Pa.ntka- lan Brandan werd de werkplaatschef, de heer P. P. H van Kleef, zwaar gewond. De heer Van Kieef, die 26 jaar en on gehuwd was. is twee uur later zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, aan de gevol gen van de bekomen verwondingen over leden. Een Chineesche en een Inlandsche koelie werden bij deze ontploffing licht gewond. HOE ZWAAR WEEGT PLUTO, DE LAATST ONTDEKTE PLANEET? De waarde der fotografie. Onze astronomische medewerker schrijft ons Hoezeer de fotografie onmisbaar is ge worden in de astronomie heeft de ont dekking van Pluto weer eens duidelijk gemaakt. De berekeningen van de plaats aan den hemel waar deze planeet moest staan, waren vrij onnauwkeurig, maar een foto van de omgeving van de berekende plaats gaf gelegenheid rustig die omge ving af te zoeken, met ten slotte het ge- wenschte resultaat Even merkwaardig is dat men al gauw Pluto terug kon vinden op foto's, in vroeger jaren voor andere doeleinden genomen, zoodat men nu al vrij nauwkeurig de baan van onze verste pla neet heeft kunnen berekenen De vroeg ste foto. Waarop Pluto staat is van 1903, maar deze geeft een vrij slecht beeld dat toch wel zijn waarde heeft. Goede beel den heeft men uit 1914, 1919. 1921 en 1927, behalve dan natuurlijk die in 1930 en 1931 genomen. Pluto beweegt zich, van ur.s af gezien, zoo tergend langzaam, dat. men anders zonder deze foto's jaren had moeten wachten, voor men een be hoorlijk denkbeeld had gekregen van zijn loopbaan. Astronomen moeten toch al zoo vaak geduld oefenen en aan latere ge slachten overlaten definitieve conclusies te trekken. Wat weten we nu van Pluto? Hij loopt in ruim 248 jaren rond. legt dus per jaar maar anderhalve graaf af of driemaal de schijnbare middellijn van de maan. De afstand is gemiddeld grooter dan die van Neptunus, die tot 1930 voor de eerste planeet gold, maar de baan is zóó sterk elliptisch, dat hij binnen de baan van Neptunus kan komen. Pluto vertoont zich als een uiterst zwak sterretje, waaraan men nog geen duidelijk waarneembare af meting heeft kunnen zien, zelfs niet met de grootste kijkers. Men kan dan ook al leen maar een bovenste grens aangeven voor de middellijn. Met de massa is het iets dergelijks. Als men Pluto langer heeft waargenomen en vooral zijn starenden in vloed op de andere planeten, vooral Nep tunus, zal men tot een goede bepaling van de massa kunnen komen. Nu doet men nog maar groote schattingen, op grond van helderheidsmetingen en min of meer waarschijnlijke aannamen. E. Bower kwam onlangs tot de conclusie dat men voorloopig kan aannemen dat Pluto een massa hééft die 1 10 is van die van de aarde. Maar het is lang niet uitgesloten, dat die massa aanzienlijk kleiner is, In ieder ge val behoort Pluto tot de kleinste der eroote planeten. Ter vergelijking diene dat Mercurius, die tot nog toe. als de kleinste bekend is, een massa heeft die 1/25 is van die van de aarde. Mars 1/10 De grootste planeet Jupiter is daarente gen 317 maal zoo zwaar als onze aarde. NOGMAALS KLACHT PIOENHOF. Ondanks het spoedig en netjes in orde brengen van het Pioenhof door Gemeente werken heerscht daar nog een toestand, die voor de bewoners niet om vol te hou den is. Het is daar een toevluchtsoord voor straatbengels zoowel jongens als meisjes, die 's avonds in de portieken vuurwerk af steken en het Plantsoen vernielen. Ook zou de schrijver van deze regelen gaarne een betere verlichting aangebracht zien zoomede een veilige speelplaats voor de kinderen, die hier groot gevaar loopen te worden overreden. AALSMEER. Concert „Halleluja." De Chr. Zangver. .Halleluja" gal op den Eersten Kerstavond een concert in de Ned.-Herv Kerk. Medewerking verleende de heer Jan Zwart, uit Zaandam (orgel). Evenals steeds, had dit concert van „Hal leluja" ook nu weer talrijke belangstellen den getrokken; het kerkgebouw was zoo goed als geheel bezet. Wat het concert be treft. ieder nummer van het programma werd spoedig vertolkt, onder de bekwame leiding van den directeur den heer J. C. Hulsbos, terwijl het sublieme orgelspel van den heer Jan Zwart weer ieders bewon dering afdwong. „Halleluja" heeft \deer een concert gegeven, waarop zij met groote voldoening kan terugzien. De avond zelve stond onder leiding van den heer Brörens. van Vijfhuizen, die bij den aan vang op de gebruikelijke wijze voorging en met dankwoorden eindigde Geslaagde Kerstfeestviermg. Zondagsscholen van verschillende gods dienstige richtingen hebben, zoowel op den Tweeden Kerstdag als Zondagmiddag het feest met de kinderen gevierd in de ker ken In de Doopsgezinde Kerk was het feest op den Tweeden Kerstmiddag met de grootere kinderen georganiseerd. Het openingswoord werd gesproken door mej. Co. Harmsen, terwijl verder spraken de dames A. A Maarse, L. Keessen Cd. en den heer Angenent. De heer Jb. Alderden Dzn hield een toespraak tot een schei dende assistente, mej. D Keessen Jd„ haar een prachtig boekwerk als blijk van waar deering aanbiedend. Wij vermelden ver der nog van deze Kerstviering (welke ook Zondagmiddag voor de kleinere kinderen een zelfde karakter droeg), dat mej. Haasje Buis Jb.d. op zeer verdienstelijke wijze met begeleiding van orgel het „Stille Nacht" zong, terwijl een kinder koor. onder leiding van den heer A. van Dam. de .Kerstcantate" ten beste gaf. Een symbolische voorstelling van de geboorte van Jezus ontbrak ook ditmaal niet. en was van groote bekoring, evenals de prachtige elsctrische licht-ster tegen het orgel. Door ds. R. C. de Lange werd een slotwoord gespreken. De kinderen, die rond den Kerstboom gezeten, gedurende het feest op versnaperingen werden ont haald, kregen een cadeautje mee naar huis Ook in de Ned.-Herv. Kerk en te Oostelnde in „Bloemenlust", Is het Kerst feest met de kinderen der Zondagscholen gevierd. De Bloemenhandel. Zooals steeds op de Kerstdagen, wan neer er bloemenveiling wordt gehouden, trok ook ditmaal op den tweeden Kerst morgen de veiling groote belangstelling, zoowel uit de plaats zelve als van buiten. Er was dezen morgen grooten aanvoer, vooral van seringen, terwijl naast vele an dere bloemsoorten, ook nog kleine par tijen chrysanten en rozen waren aange boden. Waren de laatste dagen de prijzen beduidend teruggegaan, op Tweeden Kerst morgen verbeterde de markt, vooral voor lichtere soorten opmerkelijk, tengevolge van veel vraag voor Engeland De seringen van betere kwaliteit konden daardoor mede wat in prijs verbeteren. De verwach ting is. dat ook deze week, althans tot Oudejaasmorgen, de Engelsche vraag nog wel groot zal blijven, een omstandig heid. waarvan de bloemisten, die nu veel seringen hebben aan te bieden, nog even kunnen profiteeren. HAARLEMMERMEER. Door de politie is aan den Ringdijk nabij den Lisserweg in beslag genomen een auto, die vermoedelijk van diefstal afkom stig is. Bij de aan de Wilgenlaan nabij Half weg in Haarlemmermeer gestichte nieuwe O. L. school zal van gemeentewege een conciërgewoning en brandspuithuis wor den gebouwd. Met de afwerking van het interieur van de nieuwe school is men reeds zoover ge reed gekomen, dat de officieele opening spoedig is te verwachten. o HILLEGOM. De versiering van het Raadhuis. Na de restauratie van het Gemeentehuis, n.l. raadzaal, hal en burgemeesterska mer is de wandversiering ook goed on derhanden genomen. In de raadzaal hin gen reeds verscheidene platen en schilde rij e.n maar nu zijn er in de hal nog eenige mooie s+ukken bijgekomen Het zijn oude platen met tafereelen uit de geschiedenis, tevens een paar kaarten van Haarlem en van de Zuiderzee. Vooral de laatste is zeer interessant. o LISSE. Kerstfeest in de Chr. Ger. Kerk. Op Tweeden Kerstdag werd in de Chr. Gel-. Kerk het Kerstfeest gevierd door de Zondagsschool. Groot was het aantal kin deren dat hieraan deelnam; ook waren vele ouders met kleine kinderen opgeko men. Deze feestelijke bijeenkomst werd ge opend door ds. Ponstein, eere-voorzitter van de Zondagsschool. Deze liet zingen Ps. 68 10 met gebed en las daarna voor een gedeelte uit Lucas 2 Nadat hij een kort maar krachtig openingswoord had ge spreken. werd het woord gegeven aan den onderwijzer P. Niewenhuis, die een Kerst geschiedenis verhaalde. Na zang en het aanbieden van versna peringen hield mej. C. Hageman een refe raat over „Waarom", dat met aandacht werd gevolgd. Aan 13 kinderen, die de Zondagsschool verlieten, werd een bijbeltje medegegeven op hun levenspad, onder een toespraak van as. Ponstein. Een woord van dank 2lj hier gebracht aan allen, die hebben medegewerkt tot het welslagen van dit Kerstfeest. Op Eersten Kerstdag vond alhier de stemming plaats voor ouderlingen en dia ken van de Chr. Ger Kerk. Deze geschied de na de morgengodsdienstoefening. De aftredende ouderlingen, de heeren L. Noort en J. van Rossum werden herkozen. Als diaken werd herkozen de heer C. Vermeer. NOORDWI1K-BINNEN. Kerstfeestviering der Zondagsschool. Ir. hei koor der Ned. Herv. Kerk, werd door de kinderen der Zondagsschool, op eersten Kerstdag des avonds het Kerstfeest gevierd Het geheele koor was tot in de hoeken bezet met belangstellenden. Twee mooie kerstboomen prijkten in het* kerk gebouw en schitterden ons tegen. De kin- kwamen er direct van onder den indruk. De avond werd ingeleid door ds. Sidclré waarna de heer Sleeboom, hoofd der Wilh. school als leider der Zondagsschool verder de leiding op zich nam. In welgekozen woorden werd door dezen de Kerstgeschie denis verduidelijkt door lantaarnplaatjes, besproken, waarna den kinderen versnape ringen werden aangeboden, die natuurlijk gretig hun weg vonden. Vervolgens ver haalde de heer Leenheer een kerstverhaal ciat eveneens met plaatjes werd toegelicht. Ter afwisseling zongen de kinderen kerst liederen Aan 't einde van dezen avond bood de heer Sleeboom namens de leer lingen, aan mej\ van den Bergh, die ge durende 40 jaar haar beste krachten aan deze schooi beeft gegeven, een practisch cadeau aan Het personeel der Zondags school bood haar een bloemenmand aan. Mej van den Bergh sprak hierna geheel ender den indruk, woorden van dank tot leerlingen en personeel. Tenslotte bracht ds. Siddré dank aan het personeel der Zondagschool en overhandigde hm elk een boekwerk. Ook uift? de heer Sleeboom zijn hartelijken dank aan ds. Siddré; hem was nimmer voor de school iets te veel. Tenslotte eindigde de pred kant met dank gebed en verzocht de aanwezigen te zingen Gezang 117. u OEGSTGEEST. Lek in de waterleiding. In den loop van den Tweeden Kerst dag werd den bewoners van de Burg. Terweeweg aangezegd, dat de hoofdkraan van de waterleiding binnen enkele minu ten zou worden afgesloten, met openstel ling voor de volgende dagen vai\ tweemaal per dag één half uur. Bij onderzoek bleek, dat op den hoek JulianalaanTerweeweg een lek in de straatleiding was ontstaan Vel? dezer be woners moesten zich nu dezer dagen be helpen. daar het water dat tijdens de openstelling getrapt werd, voor de con sumptie ongeschikt is. o RITNSBURG. Raadsagenda. De raad dezer gemeente vergadert mor gen. des avonds te 7 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming commissie van advies inzake herziening reglement van orde voor de vergadering van den raad. 3 Wijziging verordening beheer electri- citcits-, gas- en waterleidingbedrijf. 4. Voorstel B en IV. tot het aangaan van een geldleen ing,- 5. Wijziging gemfléhtebegrooting dienst 1911 6 Adres Woningbouw ver. „Sninoza", ver zoek ge Lee le of g deellelljke restitutie rente koopsom grond. 7 Adr s Wonir.gbouwver. „Spinoza", ver zoek aankoop gronden voor bouw woningen. Een mooie daad! D.' Ned. Herv. Dameskrans heeft zich dezer dagen weer zeer verdienstelijk ge maakt Niet alleen is een groot aantal, door de aamss zelf vervaardigde kledingstuk ken verdeeld onder plaalsgenooten die daar voor in de eerste plaats in aanmerking komen, maar bovendien werden diverse levensmiddelen, .in natura, verstrekt. Voorwaar een lofwaardige daad! Ook in deze gemeente bestaan plannen tot het oprichten van een Plaatselijk Crisis-comité. Mej A. Busschieter alhi?r is ges'aagd voor d? examens Steno Franscli en Duitsch, van het instituut Schroevers. o SASSENHEIM. Opening ontspanningszaal voor werkloozen Een groot aantal genoodïgden vulde de zaal van „Concordia" bij de opening van de ontspanningszaal voor werkloozen. De voorzitter van het comité, de heer A. Warnaar, releveerde in zijn openingswoord dat het initiatief tot stichting van deze zaal is uitgegaan van de Commissie van Werkverschaffing, die zich tot de verschil lende kerkbesturen hebben gewend. Van R -K. zijde is men reeds eerder er in ge slaagd daadwerkelijk aan het verzoek van deze commissie gehoor te geven. De Pro testanten komen eenigszins ten achter daar verschillende kerkbesturen bij de zaak betrokken waren. Het comité wordt gevormd door afgevaardigden van de drie Kerkbesturen en van de beide Jongelings- vereenigingen, van de Chr. Nat. Werk mansbond en van Patrimonium. Ook de beide predikanten maken deel uit van het Comité Aan het bestuur van de School met den Bijbel werd dank gebracht voor het belangloos beschikbaar stellen van het ge bouw „Concordia". Ook de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk moet in dezen dank deelen. die nu gratis het nieuw vereeni- glngsgebouw ter beschikking hebben ge steld aan het Groene Kruis voor de Zuige lingenkliniek. Uit de bezoekers is 'n commissie samen gesteld, bestaande uit de heeren v. Beelen. v. Egmond. Reingout en de Jong. die het noodige toezicht zullen uitoefenen en de leiding in het gebouw 2ullen hebben. Verder hoopte de voorzitter, dat de be langhebbenden zelf met plannen voor den dag zullen willen komen, wanneer zij mee- nen, dat daardoor de goede zaak van de ontspanning gediend zal zijn. Ook bracht spr. hulde aan de vele gevers, die, hoofd zakelijk door hun steun in natura. dit werk nebben mogelijk gemaakt. De heer W. Warnaar sprak in zijn kwa liteit van loco-burgemeester als vertegen woordiger van het gemeentebestuur zijn waardeering uit over het feit. dat een groep menschen dit werk met elkaar zon der overheidshulp hebben tot stand ge bracht. Ds. Kuiper sprak namens de drie kerk besturen, stelde het ten zeerste op prijs, dat de kerken in deze aangelegenheid zijn gekend. De kerken hebben een open oog voor de ramp van de werkloosheid en ook dit streven als uiting van barmhartigheid hebben de volle sympathie, zoodat steeds op medewerking en steun van de dominé's en kerkbesturen mag worden gerekend. De heer L. van Leeuwen Sr. sprak als bestuurslid van de School met den Bijbel, waaronder het gebouw „Concordia" ressor teert, de heer A. van Egmond als lid van de Commissie van Werkverschaffing. De neer Dekker, lid van het Comité, wees op de vele gevaren, die door propaganda van ongeloovige zijde onze arbeiders bedreigen. De voorzitter merkte nog op, dat de groep neutralen te weinig in aantal is om naast de R.-K. en de Protestanten een eigen zaal te stichten. Ook wanneer men tot deze groep behoort is toegang geoor loofd, mits men zich aan de door het be stuur gestelde regelen houdt. De burge meester en de heer Speelman hadden be richt van verhindering gezonden, alsook wethouder Bader. De heer Speelman deed zijn mededeeling vergezeld gaan van een flinke gift. o VÜJRLEIDSCHENDAM. Raadsagenda. De raad van Stompwijk komt moi gen avond 7.30 uur in openbare zitting bijeen, ter behandeling van. Notulen Ingekomen stukken. Voorstel tot intrekking opdracht aan den heer A. J, Coljee te Den Haag tot innen van achterstallige watergelden. Drinkwaterleiding Stichting De Tien Ge meenten. Voorstel tot adhaesiebtuiging aan het besluit van den raad der gemeente Wehl, houdende verzoek aan de kroon over te gaan tot instelling van een ministerie van landbouw. Voorstel onderhandsche ver huur Korte Kniplaan. Voorstel tot onders^ handsche aanbesteding septictank aan den Broekweg. Voorstel betreffende onderhoud Middelweg en Meerman. Voorloopige vast stelling gemeenterekening 1930, Behande ling gemeentebegrooting 1932. Velrder voor komende zaken. Zilveren jubileum. Het 25-jarig ambtsjubileum van mevr. OudshoornGlasstra als gemeente-verlos kundige zal worden herdacht Dinsdag a.s. Des ochtends te 11 uur heeft de aanbie ding plaats van het huldeblijk van de zijde der burgerij, terwijl des middags van 24 uur ten haren huize Veenestraat receptie zal plaats hebben. Opgericht is een plaatselijk comité van actie tegen de wijziging van de lager onderwijswet 1920 (ontwerp Terpstra). Als voorzitter is gekozen de heer G. Terhorst, als secretaris de heer L. W. Muller. Te- dlngerstraat 98 Onder vele blijken van belangstelling vierde onze plaatsgenoot de heer A. Hal verhout zijn 90en verjaardag. De heer Hal verhout is drager van de eere-medaille der Oranje Nassau-orde en het Gouden Kruis Pro Ecclesia et Póntifice. Voor kinderen beneden 1 jaar bestaat gelegenheid tot kostelooze vaccinatie en wel op Woensdag 30 dezer om 2 uur in de Veursche openbare school en van 23 uur in de R.-K. Jongensschool in de buurt schap. Op Donderdag 31 dezer van 34 uur in het gemeentehuis van Stompwijk. Trouwboekjes medebrengen is verplich tend. Het ledental van de afd. van de Chr. Hist. Unie bedraagt 67. De inkomsten be droegen f254.98 de uitgaven f. 228.94. In de gehouden jaarvergadering werden als bestuurders herkozen de heeren J. ten Hoopen en H. Hoekstra. o VOORHOUT. GEMEENTERAAD. Voorstel tot verlaging' salarissen. Werkverschaffing Verkoop dokterswoning. De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Voorzitter de heer G. Bulten. Afwezig wethouder Van der Laan. Na opening der vergadering met het gebruikelijk gebed door den voorzitter, krijgt de heer Van der Voet het woord om eenige aanmerkingen te maken op de no tulen der vorige vergadering. Spreker wenschte eenige aanvullingen aangaande zijn opmerkingen over de werkzaamheden aan en voor het Waterbedrijf en het bon nenstelsel. Eveneens wilde hij in de notu len opgenomen zien de uitdrukking van wethouder Van der Hulst, gebezigd bij de behandeling van laatstgenoemd stelsel n.l. „Laat zij zelf maar spreken." (De wethou der doelde op de zeer sterke bezetting van de publieke tribune), terwijl het ging over steun in geld of bonnen. De heer Spierenburg maakt bezwaar tegen het gedeelte der notulen, waaruit geconcludeerd kan worden dat hij bezwaar heeft gehiaakt tegen de bestekposten van het „Waterbedrijf", terwijl hij gesproken heeft over-posten volgende op iedere be- stekpost. Verder heeft hij gesproken over een kostprijs van 44 cent per M3. water, terwijl meterhouders 30 cent per M3. be talen. De voorzitter stelt voor de notulen aan te vullen, er tevens op wijzende, dat er wel eens meer een unieke uitdrukking uit de notulen wordt weggelaten, omdat deze moeten zijn een zakelijk rapport, waarna zonder h. st. aldus wordt besloten. Wat betreft de vraag in de vorige ver gadering door den heer Spierenburg ge daan. omtrent de verlichting van de wo ning van den wegwerker Van der Meij, zegt de voorzitter dat er in deze woning slechts één elsctriciteitsmeter aanwezig is waarop de gemeentelijke garages, cellen, enz. en tevens de woning is aangesloten. Daar dit niet de bedoeling van B. en W. is geweest, zal alsnog verandering worden aangebracht. De heer Van der Voet verzocht om voortaan de raadsleden een afschrift toe te zenden van de accountantsrapporten om trent gemeenterekening en de rekening van het waterbedrijf. De inmiddels binnengekomen wethouder Van der Laan verklaart zich er tegen om de raadsleden afschriften van accountants rapporten toe te zenden, immers zoo zegt hij wat den raadsleden wordt toegezonden is als het ware een publieke zaak en elk meenlngsverschil tusschen accountant en administrateur behoeft niet aan leder be kend te zijn. Daar voor leden van den ge meenteraad alles op de secretarie ter in zage is. ziet spr. in de wenschen van de heeren Van der Voet en Spierenburg meer RECLAME. 783 Salades, warme Croquetten fijne Vleeschwaren voor den OUDEJAARSAVOND Bestel vroegtijdig voor teleurstelling. Steenstraat 49 - Telefoon 485 een uiting van wantrouwen tegen B. en W. en geeft den leden in overweging zich wat kalmer te houden, omdat het in deze toch slechts kleinigheden betreft. De heer Van der Voet merkt op, dat hij het dan heel wat zwaard-er opneemt dan de heer Van der Laan; hij wenscht niet licht over een zaak heen te loopen, betreffende een bedrijf dat de gemeente f. 250.000 heeft gekost Nu ontspint zich nogmaals een debat tusschen den voorzitter, wethouder Van der Laan en de heeren Van der Voet en Spierenburg w arpij geen der sprekers de anderen ken overtuigen. In behandeling komt nu een door de leden Van Reisen. Nijssen, Jansze en Spie renburg ingediend voorstel om met ingang van 1 Januari 1932 de salarissen als volgt te verminderen: boven f.800 tot f.1300 met 10%; boven f. 1300 tot en met f. 1500 met 15% en boven f. 1500 met 20%. en G. S. te verdoeken het salaris van den burge meester en den secretaris met 20% te ver lagen ingaande 1 Januari 1932. De heer Van der Voet amendeert dit voorstel om op alle salarissen in plaats van 3%%, zooals nu geschiedt, 8%% te verhalen voor pensioenbijdragen. De voor zitter stelt voor het voorstel en het amen dement daarop ter fine van advies te stel len in handen van B. en W., daar deze zaak veel te belangrijk is om zoo maar aan den raad voor te leggen. Het voorstel ls eerst eenige uren voor de vergadering ingekomen, zoodat een bespreking door B. en W. onmogelijk was. De heer Van'Reisen vindt de kwestie urgent en wijst nog eens op den grooten nood waarin Voorhout ver keert en zegt: „we staan voor een de bacle",en kan zich slechts neerleggen bij het voorstel van den voorzitter, als er op gerekend kan worden, dat de verlaging eventueel met terugwerkende kracht in gaat per 1 Januari 1932. De voorzitter wijst op het ambtenaren reglement en art. 125 der Wet op de Rechtspositie van de Ambtenaren, waar door behandeling van dit voorstel thans niet mogelijk is. maar krachtens genoemd reglement en art. de betrekkelijke organi saties moeten worden gehoord, wanneer het betreft vermindering van salarissen. Daarom geeft hij nogmaals in overweging zijn voorstel aan te nemen. Aldus wordt besloten. Op een ingekomen verzoek van C. van Werkhoven, om vermindering van pacht voor het perceel tuingrond liggende aan de Mgr. Broerestraat, adviseeren B en W. afwijzend te beschikken.. Besloten wordt conform het voorstel van B. en W. Het voorstel van B. en W. om f. 15000 beschikbaar te stellen, in bedragen van ten hoogste f 700 per persoon, voor nood lijdende kweekers, wordt na enkele opmer kingen met algemeene stemmen aangeno men, nadat de voorzitter nog heeft ver klaard dat de Minister van Binnenland- sche zaken en G. S. geen bezwaren tegen de regeling hebben gevonden. Op een door den heer Van der Voet ge houden interpellatie omtrent het niet doorgaan van den toegezegden koop door dr. Bots van de door hen bewoonde ge meentewoning. volgt een langdurige be spreking. De heer Bots eischt, aldus de voorzitter, te veel van ons, alvorens hij de woning wenschte te aanvaarden n.l. inwendig verven en behangen naar zijn keuze, uitwendig schilderen, een voor al tijd geldende garantie van zijn tegenwoor dig inkomen als gemeentegeneesheer en een hypotheek tegen ten hoogste 4%%, zonder overdrachtskosten der woning. Herziening der desbetreffende posten van de gemeente-begrooting, is niet noo- dig. daar de begrooting 1932 toch nog terug zal komen, in verband met de verminder de Rijksuitkeering aan de gemeente. De heer Spierenburg zegt. dat hij wethouder Van der Laan wel wat voorbarig vindt, want toen deze zijn voorstel indiende tot verkoop van de dokterswoning heeft hij het voorgesteld alsof alles reeds in kannen en kruiken was en de gemeente hier een heel goede transactie kon doen. Wethouder van der Laan zegt, dat de heer Bots thans met nieuwe eischen is ge komen waarover eerst geen woord gerept is. zooda^ spr. geen schuld treft. Vervolgens krijgt de heer Van der Voet de gelegenheid een interpellatie te houden over de werkloozen voorziening. Hij doet hierbij uitkomen, dat de arbeiders, die momenteel zand varen met gemeentelijken toeslag in 3 dagen ongeveer f. 7.50 kunnen verdienen, waar dan "bij komt 3 dagen werkloozenuitkeering, zoodat deze men schen met ongeveer f. 12.70 per week naar huis gaan hetgeen z.i. veel te weinig is. Spr is er niet zeker van na bekomen in lichtingen van de betrokken arbeiders, of hier de arbeiders, dan wel de werkgevers er het meest bij gebaat zijn. De heer Van der Geer, de betrokken werkgever, vraagt na een uiteenzetting der kwestie zijn gegeven woord terug, daar het werk graag tegen een lager loon door andere arbeiders gedaan zal worden. De houding der tewerkgestelde werkloozen en de wijze van werken zijn van dien aard, dat de heeren Van Reissen. Vester. Nljssen, Spierenburg en wethouder Van der Laan hun verwondering en misnoegen hierover kenbaar maken. Öp aandringen van B. en W. en den Raad, trekt de heer Van der Geer zijn verzoek voorloopig in; indien het nog niet gaat. zal overgegaan moeten worden tot de Rijkssteunregeling met de maximale uitkeering van f. 2.80 per dag De voorzitter deelt dan de bedragen mede welke voor de werkverschaffing zijn uitgegeven, een totaal gevende van f 15 000. Nieuwe objecten voor werkver schaffing zijn niet aanwezig, terwijl de houding der zandschippers doet terug schrikken Hierna gaat de Raad in geheime atttng over. Na heropening der door veel public* bezochte openbare vergadering, wordt deze gesdaten. 2-2

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6