AGENDA. BURGERL. STAND v. LEIOEN LEIPSCHE SCHOUWBURG. SPQRT. BUITENLAND. SCHEEPSVERBINDINGEN. Woensdag, SchouwburgUitvoering Burgerzang school. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal. Goochelmiddag. Ned. Ver. van Hulsvrouwen: 21/4 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Donderdag. Nutszaal: Ver. tot Bev. der Bouwkunst. Spr. de heer H. Martin. 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst dei- apotheken wordt van Maandag 28 Dec. a.s. tot en met Vrijdag 1 Jan. 1932 iNieuw- jaarsdagi waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telef. 552. Zaterdag 2 en Zondag 3 Jan 1932 nemen waar de apotheken G F. Reyst, Steen straat 35. telef. 136 en A. J. Donk, Doeza- straat 31, telef. 1313. KERKER AADS VERKIEZING. Op Eersten Kerstdag had in het kerkge bouw der Chr. Geref Kerk. alhier, de jaar- iijksche stemming plaats van ouderlingen en diakenen. Als ouderlingen werden her kozen de heeren H. Buurman B Luitjes en Ravensbergen. terwijl als diakenen wer den herkozen de heeren G. van Reenen en K. Wielinga en gekozen in de vacature, De Neef. de heer G. Volbeda. KERSTDRUKTE BIJ DE SPOORWEGEN. Veel drukker dan vorige jaren. Onze spoorwegmedewerker schrijft ons: Met de Kerstdagen is het op de Spoor wegen bijzonder druk geweest, belangrijk drukker dan andere jaren. Vooral Donder dag waren alle treinen overbezet, en niet tegenstaande de uitgebreide maatregelen en verschillende voortreinen was er plaats gebrek. Door de vele extratreinen en een otnsporing van een bagagewagen te Roo sendaal ontstond nogal belangrijke ver traging en kwamen de treinen uit 's-Her- togenbosch met één en twee uur vertra ging te Utrecht aan, waardoor in den namiddag de geheele treinenloop in de war geraakte. Ook de tremen uit Utrecht kwamen al hier met veel vertraging aan Op sommige stations (Utrecht-Leiden-Rotterdam) was het of het Pinksteren was, zooveel reizi gers als op de perrons op de treinen ston den te wachten. Ook Zaterdag 2den Kerst dag het druk en in alle treinen op de lijn LeidenUtrecht was er plaatsgebrek, alle treinen liepen nu goed op tijd. Ook gisteravond was het zeer druk. De proefneming met de goedkoope trei nen heeft goed voldaan; de treinen waren goed bezet, zoodat ook met de Paasch- en Pinksterdagen goedkoope treinen zullen loopen. o Geslaagd is voor het Mercurius-diplo- ma Fransche Handelscorrespondentie onze stadgenoot de heer H. J. Bruggemann, oud-leerling van de Mldaelb. Handels avondschool ..Kennis is Macht". Voor het eamen ter verkrijging van het Mercurlus-diploma voor Engelsche handelscorrespondentie vanwege de Fede ratie van Handels- en Kantoorbedienden- vereenigingen in Nederland is geslaagd de heer C. P Vlieland alhier. Geslaagd voor het examen Boekhou den, Handelsrekenen en Handelsrecht, afgenomen door de Vereeniging van Leera ren in het Boekhouden te Amsterdam, de heeren P. Jung alhier en G. van Pijlen te Hazerswoude, leerlingen van den heer J. A. Christiaanse alhier. Bij beschikking van den Minister van Financiën is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot rijksklerk ten kantore der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. 2e kantoor alhier, de heer H. Bresser, thans werkzaam als klerk. Onze stadgenoot de heer H. Jansen, onderwijzer aan de Leerschool der Chr. Kweekschool aan de Stadhouderslaan (hoofd de heer G. Bakema) is benoemd tot hoofd der te openen school uitgaande van de Geref. Gemeente te Meliskerk. Met ingang van 1 Januari a.s. is de heer F A Nunnink landmeter te Maas tricht le Bureau overgeplaatst naar Leiden Het dubbelmannenkwartet „Sempre Avanti", onder leiding van den heer Joh. van den Broek, behaalde op lsten Kerst dag op het nationaal kwartettenconcours te Rotterdam een derden prijs in de hoog ste afdeeling bekroonde kwartetten, zijnde 9 gouden draagmedailles. Het dubbelmannenkwartet „Inter Nos", directeur D. Kok, deelnemende aan hel coi/ro' rs uitgeschreven door h.-t solo- mannenkwartet „Kunstgenot" te Rotter dam wist in de hoogste afdeeling be kroonde dubbelkwartetten een vijfden prijs te behalen. De le ploeg dienstplichtigen der lich ting 1932. bestemd voor het bereden ge deelte van het 6e regiment veldartillerie komt 4 Januari onder de wapenen. In den foyer van de Stadsgehoorzaal heeft gistermiddag onze stadgenoot, de heer B. Devilé met zijn poppenkast een drukbezochte en welgeslaagde vertooning gegeven. Met zijn goed verzorgd materiaal oogstte „Oom Bart" door de vertooning van „Jan Vroolijk wint de Zilvervloot" en .,'t Gefopte Bakkertje" een groot succes. De talrijke vriendjes en vriendinnetjes van den heer Devilé zullen zeer zeker een vol gende keer een soortgelijken middag we derom met veel pleizier bezoeken. GEBOREN: Anna Catharina, d. van G M. Oskam en M. de Bruijn Maria, d. van T. Boon en E Speelman AUda Maria. d. van G. van Loon en M. Huigsloot Martina Wilhel- mlna ,d. van G. van Loon en M. Huigsloot Zwaantje, d. van L. Reumermann en li. Langejans Marianna, d. van P. van de Wijngaard en G. Lipka Willem Jo hannes. z. van J. van Rooijen en M. C. Kapaan Elisabeth, d. van P Pikaar en J. de la Rie. OVERLEDEN E. de TombeFerwerda, vr. 52 j. H. de GraafAkkersdijk ,vr„ 63 j. J. Var- kevisser, m„ 71 j. C. van Leeuwen, m 83 j. J. Schljfsma, ongeh. m., 40 j. N.V. VER. KOTTERDAMSCH HOFSTAD- TOONEEL. De Diefstal in de Kartnerstraat, blijspel in 3 bedrijven van Ladislaus Fodor. Brutaalweg om 6 uur 's avonds in een der grootste straten van Weenen een juwelierswinkel leeg te plunderen is op zich zelf al een .sport" op het gebied van diefstal. En doet men het dan zoo wel levend en innemend als deze gentleman- dlef, dan wordt het gewoonweg phenome- naal! Zonder bloedvergieten, zonder ge weld van beteekenis. Is het wonder, dat de bankiersvrouw, die juist daar is om met echtgenoot, amant en een graaf- expert een ring van zeldzame waarde te koopen, en dit „kraakje" mee beleeft, ver liefd wordt op het avontuur en den avon turier? Na dit eerste bedrijf zou men den titel kunnen veranderen in: „Is de vrouw ont vankelijker voor juweelen dan voor de liefde"? De beantwoording van die vraag vult de volgende twee bedrijven. Wij zullen haar niet beantwoorden om de verras sende wendingen, die Fodor heeft weten te vinden een tooneelrot kan het slot misschien raden! niet te verklappen, hetgeen voor een mogelijke reprise de aar digheid grootendeels zou wegnemen. Inderdaad verrassend in hooge mate zijn de wendingen, die het tweede en derde bedrijf beeindigen. De waarschijn lijkheid moet men geheel buiten beschou wing laten, daaraan hapert van het begin af aan nog wel iets,, doch wat doet dat er toe bij zoo'n lichte kost. die slechts ten doel heeft aangenaam bezig te houden? En daarin is de schrijver van „Juffrouw Kerkmuis" volledig geslaagd. Genoemde graaf-expert is slechts inge voegd om Fodor gelegenheid te bieden a la Bernard Shaw geestig-scherpe cri- tiek te kunnen oefenen op Weensche toe standen en op de moraal in algemeenen zin. Toch zou Shaw vermoedelijk meer hebben gehaald uit zoo'n figuur! De vertolking was vlot. In de eerste plaats speelt Louis Gimberg den dief met de hem zoo bij uitstek eigen lenigheid, dat het een lieve lust is. Naast hem geeft Fie Carelsen „de vrouw" in prachtig aanslui tend ensemble-spel. Hun „duetten" zijn kostelijke staaltjes. Piet Bron, bij het Hof- stad-Tooneel teruggekeerd, blijft als echt genoot, die alleen oog heeft Voor zijn za ken. een aannemelijke figuur en Hermann Schwab die alle eer heeft van zijn regie! geeft een kostelijk type graaf. De overigen, waarvan de juwelier van Wil lem Huysmans en de „detective" was Jan v. d. Linden nog vermelding verdienen, sluit zich prachtig aan. Bijzonder geslaagd zijn de decors, vooral die juwelierswinkel in het eerste bedrijf is schitterend gevonden met brandkasten etc Ed. Veterman en Karei Brückmann hebben opnieuw weer eens hun beste beentje voorgezet. De schouwburg was slechts bescheiden bezet, doch heeft zich heerlijk geamuseerd en door luid applaus van ingenomenheid doen blijken. VOETBAL. U. V. S. VIII—U. V. S. VII 2—6. Voor rust was het een gelljkopgaande strijd met U.V.S. VIII voor het doel ge vaarlijker. De rust kwam met 22. Na de thee was U V.S. VII beter op dreef. Wel hielden de „achtjes" goed stand maar tenslotte konden zij den druk niet weerstaan en moesten zij met 26 de meerderheid van hun clubgenooten erken nen. Scheidsrechter v. d. Burg werd het in dezen wedstrijd niet moeilijk gemaakt U. V. S. II—LAAKKWARTIER II 4—2. Het vrij talrijke publiek heeft genoten van een vlug en aantrekkelijk partijtje voetbal, dat tenslotte door de Blauw-Wit- ten verdiend werd gewonnen U.V.S. verscheen met een invaller voor doelman Akerboom die verdienstelijk door Hakkaart werd vervangen. Laakkwartier was dadelijk in den aan val, doch slecht schieten was oorzaak dat succes uitbleef. U.V.S. kwam er na geruimen tijd wat beter in en nadat de Haagsche keeper eenige keeren verdienstelijk had gered, moest hij zwichten voor een schot van Kooreman uit een goede pass van rechts. De gasten lieten zich door den achter stand allerminst ontmoedigen en binnen enkele minuten lag de gelijkmaker in het U.V.S. net. Nog voor de rust hernamen de Blauw- Witten echter de leiding toen de Laak kwartier rechtsback te ver was opgedron gen en miste, waardoor Onvlee een kans kreeg, welke hij dankbaar accepteerde 2—1. Met den wind in het nadeel begonnen de Blauw-Wltten aan de tweede helft Laakkwartier kwam dadelijk overdon derend opzetten en na keurig werk van den rechtsbinnen was het de linksbinnen die onhoudbaar inschoot. Nog even bleven de Hagenaars sterker, maar langzaam hernam U.V.S. het offen sief, voorloopig echter, dank zij goed verdedigen van de Haagsche backs, zon der resultaat, totdat Kooreman een slecht weggewerkten bal via den paal in schoot. Het pleit was toen beslist. Laakkwartier was zichtbaar ontmoe digd en tenslotte was het Lubbe, die uit een fraaien voorzet van Onvlee keurig in kopte zoodat U.V.S. met 4—2 won. Scheidsrechter Cassier toonde zich een uitstekend arbiter. U. V. S. JUN.—LUGDUNUM JL. De junlores-elftallen van U.V.S. en Lugdunum speelde gisteren in het U.V.S.- Sportpark" vriendschappelijke wedstrij den. U.V.S. A won van Lugd. A na span- nenden strijd met 41 en de B-elftallen deelden met 33 de eer. O ATHLETIEK. VELDLOOP TE DELFT. Bij de op 2en Kerstdag door D.H.C, te Delft georganiseerde veldloopen, wist het U.V.S.-lid P. v d. Steen op den 9den prijs beslag te leggen. Er waren 57 deelnemers. De afstand be droeg 3'/s K.M. WIELRENNEN. DE ZESDAAGSCHE TE BRUSSEL. Stand van hedenmorgen 11 uur. De stand van den Zesdaagschen Wieler wedstrijd te Brussel in 't Palais des Sports was hedenmorgen 11 uur als volgt: 1. Van Hevel-Maas 44 punten. Op 1 ronde Charlier-Deneef. 43 ptn. Op 2 ronden: 3. Pijnenburg-Braspenning 50 pt. Op 3 ron den: 4. Aerts-Hasendonck 46 ptn.; 5. Piet en Jan van Kempen 41 ptn.; 6. Van Sle- broeck-De Corte 41 ptn.; 7. Smets-Meeuwis 41 ptn. Op 7 ronden: Di Pacco-Battesini 37 ptn. Op 9 ronden: 9. HamerlinckDe Bruycker 35 ptn. Op 11 ronden: 10. Van Neevele-Canardo 33 pnt. Op 12 ronden: 11. Rielens-Van Vlockhoven 32 ptn. 12. Van Buggenhout-Martin 32 ptn. Op 13 ïon- den: 13. Duray-Hagelsteln 31 ptn Op 15 ronden: 14. Wouters-Bonduel 29 ptn Op 16 ronden: 15. Korschel-Pecqaux 28 pnt. Op 23 ronden: 16. Raes-Billiet 21 ptn. Op 25 ronden: 17. Verhagen-Muller 26 ptn. Verrycke rijdt alleen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Na Bazel. Rijkskanselier dr Brüning heeft in een rede den Duitschen deskundigen te Bazel den oprechten dank van de rijksregeering gebracht voor den buitengewoon moeillj ken en vermoeienden arbeid van de laat ste drie weken Nopens het rapport zelf wilde Brüning slechts op twee hoofdpunten wijzen, n.i. dat het rapport in zijn scherpte van for muleering achterstaat bij het rapport van Wiggin. Dat was te verwachten, daar de deskundigen-commissie een juridisch in strument van het plan-Young i» ^oor onze deskundigen was het moeilijk o.unen dit ltader hun taak zoo te vervullen dat de ware toestand duidelijk werd. Hierin is men nochtans geslaagd en dat is het be slissende punt. Hoofdstuk IV treedt buiten het oorspronkelijk kader van het plan- Young. Van Fransche zijde is getracht de hui dige crisis als een voorbijgaande te ken merken, waarop weer normale voorspoed zal volgen In het rapport komt tot uiting, dat Duitschland dan dank zij zijn industrie in een bijzonder gunstigen toestand zal komen. Een bewijs hiervoor blijft ontbre ken. Intusschen kan men in Duitschland met voldoening vaststellen, dat het gelukt is, de verkeerde meeningen, door de rapporten van Parker Gilbert nopens Duitschland." financieeien en economlschen toestand ge vestigd, voorgoed te ontzenuwen. De kanselier maakte voorts nog enkele opmerkingen over het belang van de be sprekingen over de „bevroren credieten", die 28 December hervat worden en z.i. nog twee weken zouden duren. Duitschland kan, als het de beperkte opdracht en de samenstelling der commissie in aanmer king neemt, met het voorloopig resultaat van Bazel tevreden zijn Dr. Dietrich, de Duitsche minister van financiën, heeft de vertegenwoordigers der pers op de groots beteekenis van het. rap port der deskundigencommissie te Bazel gewezen. Hij legde er den nadruk op, dat de des kundigencommissie heeft vastgesteld, dat een onvoorziene crisis is ingetreden, waar van de omvang zonder twijfel uitgaat boven de betrekkelijk korte depressie, wei- ke in het plan-Young onder de oogen is gezien. Duidelijk is uitgesproken, dat deze crisis een vlucht heeft genomen, waar mede men in het plan-Young in het ge heel geen rekening heeft gehouden. De minister verklaarde ook nog, dat de voor waarden voor de Duitsche betalingen op beslissende punten door de landen, waar mee Duitschland handelsverdragen heeft gesloten onmogelijk zijn gemaakt, doordat deze landen in hun handelspolitiek juist het omgekeerde doen van wat zij hadden moeten doen om het plan-Young te doen slagen. In plaats van Duitschland door Import van goederen zijn betalingen moge lijk te maken, hebben zij dit door tarief- verhoogingen, invoerverboden, enz. onmo gelijk gemaakt. Deze geheele economische ontwikkeling heeft een toestand geschapen, die maat regelen noodzakelijk maakt, welke buiten het kader van het plan-Young vallen en die slechts de regeerlngen kunnen nemen. Het rapport zelf onderstreept de noodza kelijkheid van zulke maatregelen. De Amerikaansche Senator Borah ver klaarde In verband met het resultaat van Bazel dat hij geen economisch herstel van Europa kan zien. zoolang de herstelbetalin gen niet geheel geschrapt zijn. Twaalf jaren lang zijn conferenties gehouden en wijzigingen voorgesteld, zonder dat eenige merkbare verbetering is ingetreden. Indien Europa de oorlogsschulden niet kan annu- leeren dan is het beter voor de Vereenigde Staten Europa geheel alleen te laten ten einde niet zeil in een bankroet te worden meegesleept. Volgens een Exchange-telegram uit Parijs is reeds overeenstemming bereikt inzake plaats en rijd van de aanstaande regeeringsconferentie. De conferentie zal definitief in Den Haag worden gehouden en aanvangen op 18 Januari. Zij zal niet langer dan twee weken duren, zoodat zij beëindigd zal zijn vóór de op 2 Februari aanvangende ont wapeningsconferentie te Genève. MacDonald heeft tegenover een verte genwoordiger van de Press Assoclaton, die hem zijn oordeel vroeg over het rapport van Bazel, gezegd, dat het rapport aan toont, dat de regeeringen zonder één dag nutteloos uitstel moeten bijeenkomen. De Engelsche regeering is gereed om onmid dellijk bijeen te komen. „Laten we om Godswil toch onmiddellijk bijeenkomen", zei MacDonald. o DUITSCHLAND. Kerstboodschap van Briining. Brüning heeft volgende Kerstboodschap uitgegeven: Vrede den menschen op aarde, die van goeden wille zijn! Nooit heeft de mensch- held dringender dan thans op de vervul ling van deze blijde boodschap gehoopt. De stormvloed van de crisis heeft de vol keren van de geheele wereld aangegrepen. De verwarring, waarin de oorlog en de tijd na den oorlog ze gestort hebben, had in het ten einde loopende jaar den eco- nomischen. financieeien en socialen nood overal een dreigende gedaante laten aan nemen. Al te hoog is ten slotte de prijs gestegen, dien de volkeren ten slotte be talen moeten voor hun waandenkbeeld, dat ieder voor zich de crisis oplossen kan. Eindelijk breekt het inzicht door, dat geen land baat hebben kan bij den ondergang van het andere. In de plaats van de afzonderlijke be spiegeling moet de blik gericht worden op het gemeenschappelijke wereldprobleem. Daartoe behoort de wil tot internationale samenwerking, de bereidwilligheid tot het voeren van een politiek van vrede en over eenstemming. Groot is de verantwoordelijkheid van den Staatsburger, Indien de kostbare oogenblikken niet worden benut, oogen- blikken. waarin de mogelijkheid geboden wordt om het verder stormende onheil tot staan te brengen en Europa en de wereld weer de gezondheid en den vrede te ge- moet te voeren. De overwinning en vernie tiging van het internationale misverstand en wantrouwen, rechtvaardigheid en ge lijkwaardigheid voor allen zijn de voor waarde voor de bereiking van dit doel. Duitschland is jaren geleden reeds dezen weg ingeslagen. Het heeft zich in het be lang van dit doel de smartelijkste offers getroost. Geloof, liefde en hoop, de- be grippen van het Kerstfeest, moeten eerst in het hart van het volk terugkeeren, wil zijne hoop in vervulling gaan. o FRANKRIJK. Het parlement op reces gezonden. Onlusten in Syrië? Laval heeft onverwacht, nog voor alle ontwerpen kracht van wet gekregen heb ben. Kamer en Senaat op recès gezonden. De aanleiding tot dit verrassend optre den van den minister-president schijnt cis houding te zijn geweest van de oppositie, welke met alle middelen hst debat wilde heropenen over de overeenkomst tusschen de Bank van Frankrijk en de regeering tot dekking van de verliezen op het Engel sche pond. ofschoon de regsering deze kwestie als definitief geregeld beschouwde. Een socialistisch voorstel in die richting waartegen Laval de kwestie van vertrou wen stelde, is door de Kamer met 329 tegen 267 stemmen verworpen. De amnestiewet is nog afgedaan. De communistische „Humanité", publi ceert berichten, gedateerd 26 December, volgens welke Fransche inlandsche troe pen te Damascus geschoten zouden heb ben op eeoi menigte van verscheiden dui zenden personen. Hierbij zouden 32 men schen gedood en 600 gewond zij De me nigte zou de stern-urnen vernield hebben. Ook uit Eeiroel m Aleppo hebben volgens genoemd blad ernstige onlusten plaats gehad. o ENGELAND. Actie in Indië. De voorzitter van de Congrespartij ge durende Gandhi's afwezigheid Pandit Nehroe, is met een der voornaamste con gresleden, Sherwana, te Allahabad gear resteerd, onder vigeur van de nieuwe be palingen op openbare vergaderingen. Nehroe was op weg naar Bombay ter ont vangst van Gandhi. De Congrespartij te Bombay heeft uit protest tegen de aanhouding van Nehroe en Sherwana de officieele ontvangst af gelast inplaats daarvan een hartal (rouw dag) van 48 uur bevolen. Te Pesjawar is de beweging der bur gerlijke ongehoorzaamheid weer uitgebro ken en 28 deelnemers aan de Pan-Indi- sche conferentie zijn gearresteerd. Te Bombay zijn echter ook 18 afgevaar digden teruggekeerd die aan de Ronde Tafelconferentie hadden deelgenomen en die bij hun aankomst een manifest heb ben doen verspreiden, waarin zij zeggen dat de conferentie wel degelijk den grond slag tot een positief resultaat heeft opge leverd, en dat het van de Indische bevol king nu zelf zal afhangen om iets blij vends voor Indië te bereiken Uit Pesjawar wordt gemeld, flat de lei der van de Roodhemden-beweging, Abdul Chaffur Khan, gearresteerd is en uit de grensstreek weggeleid, tengevolge van de intensieve propaganda, welke tot het ne men van nieuwe maatregelen genoopt heeft. o DE VATICAANSCHE STAAT. Rede en encycliek van den Paus. Bij gelegenheid van de aanbieding der wenschen van het Heilig College, heeft de Paus een rede uitgesproken. Hij herinner de aan de slachtoffers van het ongeluk in de bibliotheek van het Vaticaan, sprak van de smart, ondervonden op het oogen- blik van den stocm tegen de Katholieke actie en het gevoel van troost toen de beginselen van het recht, de rechtvaardig heid en den vrede eindelijk zegevierden. Er blijven echter oorzaken van smart over in Rusland, Mexico en Spanje. Wat de werkloosheid aangaat, betreurt de Paus, dat de Staatslieden niet hun toe vlucht nemen tot God. Sommigen zullen vragen, of de Paus niet een woord zal willen zeggen over den vrede en de ontwapening? De Paus zal niets zeggen, want derge lijke woorden zijn reeds herhaaldelijk uit gesproken door hem en zijn voorgangers, maar er werd niet naar geluisterd; zij werden zelfs vaak vervalscht, hétgeen on- eenigheid verwekt heeft Het verdient daarom zeer de voorkeur tot God te snreken, en van Hem den waren vïede tusschen de menschen af te smeken. Voorts heeft de Paus ter gelegenheid van het vijftiende eeuwfeest van het Con cilie van Ephese een encycliek laten ver schijnen, waarin hii herinnert, aan den destijds op dit Concilie geëindigden strijd tegen de Nestorianen en aan het groote strijdpunt uit die dagen betreffende de dubbele natuur van Christus. Ook de kwestie der goddelijke moederlijkheid van Maria en die van de onfeilbaarheid van den Paus worden in dit verband bespro ken. De encycliek doet een beroep op de Protestanten, opdat zii mede Maria als bemiddelaarster zouden aanroepen en op de Grieksch-orthodoxen, opdat zij tot de eene katholieke kerk zouden terugkeeren. BULGARIJE. Werk voor 30.000 werkloozen. De minister van Handel heelt den mi nisterraad een schema voorgelegd betref- fende .werkverschaffing voor ongeveer 30.000 Bulgaarsche werkloozen. Het plan voorziet in talrijke openbare werken, o.m, wegen- en bruggenbouw. Het noodzake lijke crediet ten bedrage van 3.9 milliard lewa hoopt Bulgarije door bemiddeling van het Internationale Arbeidsbureau te Geneve te verkrijgen. Men verwacht daar bij de aanspraak van Albert Thomas, die bij zijn laatste bezoek aan Bulgarije den noodtoestand persoonlijk heeft leeren Kennen. o RUSLAND. Aanslag tegen den Japanscben gezant Werken op Kerstmis Een binnenl. leening. De secretaris van de diplomatieke ver tegenwoordiging van Tsjecho Slowakije te Móscou Wannjek, heeft op bevel van liet Volkscommissariaat van Buitenlandsche Zaken der Sovjet Unlet, binnen 24 uren het land moeten verlaten. Naar tot nu toe is komen vast te staan heeft Wannjek een beambte van het Com missariaat van Verkeerswezen, zekeren Gorin, aangemoedigd een aanslag te ple gen op den Japanschen ambassadeur te Moscou Hirota. Gorin stelde de GePeoe te Moscou van een en ander op de hoogte. De Oepeo? stelde zich direct in verbinding met het Volkscommissariaat van Buiten landsche Zaken, dat zich op zijn beurt tot het gezantschap van Tsjecho Slowakije wendde Nopens dit incident, dat te Moscou groot opzien heeft gebaard, wenscht men van Russische zijde geen officieele mededee- ling te verstrekken. Wannjek heeft reeds Zaterdagavond Moscou moeten verlaten en is naar Riga vertrokken. Naar voorts wordt gemeld, heeft de Tsjechische minister van Buitenlandsche Zaken. Benesj, de legatie te Moscou opge dragen direct een onderzoek in te stellen ten einde vast te stellen in hoeverre de Russische beschuldigingen met de feiten overeenkomen. De zaakgelastigde van Tsjecho Slowakije heeft het Commissa riaat van Buitenlandsche Zaken medege deeld. dat hii de gebeurtenissen nauwkeu rig zal nagaan De beambte van het Com missariaat van Verkeerswezen wordt nog door de Gepeoe vastgehouden. Gedurende de Kerstdagen is in de ge heele Sovjet-Unie gewoon gewerkt. De verschillende kerken waren echter druk bezocht, hoewel door de atheïsten-organi saties een felle anti-rellgleuse compagne werd gevoerd. Vooral te Moskou en Lening rad was het kerkbezoek vrij groot. In en kele gevallen waarin de kerkgangers vreesden door het militante optreden dei leden van de Goddeloozen-organisatie te zullen worden gehinderd, verleende Roode Militie assistentie, zoodat de kerkdiensten ongestoord voortgang konden vinden. De Volkscommissaris van Financiën, Gnnko, heeft in de vergadering van het Centraal Executief Comité verklaard, dat Rusland zijn financieele verplichtingen tegenover het buitenland ten volle had vervuld. De Russische regeering was in staat, ook in de toekomst, alle verschul digde betalingen te doen en economisch sterk genoeg om alle verplichtingen te ver vullen. De regeermg is voornemens, bin nenkort een nieuwe binnenlandsche lee ning uit te schrijven. Voorts hëeft de voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen, Molotow. een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat Rusland alles zal doen om den vrede te bevestigen en te versterken. Er zullen ver dere stappen worden gedaan om de vriend schappelijke verhouding tot de nabuur- stalen te verbeteren, opdat het economisch program rustig zal kunnen worden uitge voerd. o CHINA. Het conflict met Japan. De gezanten te Tokio van Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten heb ben aan den Japanschen minister-presi dent hun ongerustheid betuigd wegens de mogelijkheid van een treffen tusschen de Chineesche en de Japansche troepen bij Tsjintsjau. De minister-president deelde aan den Amerikaanschen gezant mee, dat de krijgsoperaties alleen gericht waren te gen de bandieten. Maar voegde de mi nister-president er bij er bestaat zoo weinig verschil tusschen de Chineesche troepen en de bandieten, dat hij het gera den achtte, dat de Chineesche troepen maar vrijwillig teruggetrokken om een mogelijk treffen te voorkomen. M. a. w. Japan zet zijn actie voort! In overeenstemming daarmede is ook het bericht, dat wederom eenige Japan sche oorlogsschepen naar de Chineesche wateren zijn vertrokken. o CHILI. Bloedige onlusten. Tijdens de Kerstdagen werden bij een gevecht tusschen 300 communisten en Chileensche troepen te Copoapo 11 perso nen doodgeschoten, o.w. 2 vrouwen. De communisten bestormden de kazerne van een regiment karabiniers en belegerden het gebouw gedurende drie uren. Na een hevig gevecht, gelukte het de troepen de communisten terug to drijven. Onder de gedcoden, bevindt zich een officier, zoo mede twee soldaten en 6 burgers. De vrouwen werden door neervallende dak pannen gedood. Volgens een mededeeling van de regeering is de orde en rust her steld. Volgens een bericht uit andere bron zouden 20 personen zijn gedood en een groot aantal gewond. De navolgende passagiersschepen zijn Dinsdag 29 Deo. in radiotelegrafische ver binding met de daarnaast vermelde kust- stations in via die stations rechtstreeks te bereiken. Medegedeeld door de N.T, M. Radio-Holland. Chr. Huygens, Scheven. Radio Costa Rica, idem Cottica, idem Crtjnssen, idem Edam, Rugby Radio Dempo, Scheven. Radio Flandria, idem Insu- linde, idem J. P. Coen, idem K°j.a Agoeng, Port Sudan Radio Kota Tjancli, Karachi Radio Poela Bras, Medan Rac>!° Poela uTello, Monsanto Radio u Hooft, Scheven. Radio Patra, idem Van Rensselaar, Rugby Radio Rietfontein, Trapani Radio Springfontein, Cabo rinis- terre Radio Statendam, Scheven. Rafl,° Tabinta, idem Tasman, idem Volen- dam. Louisburg Rad. Vas. Zeelandia, Scheven Radio. Bij verzending van een radiotelegrai via Scheveningen Radio bedragen de totai kosten 44 ot. per woord, -

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2