BERICHT. 72ste Jaargang MAANDAG 28 DECEMBER 1931 No. 22016 Leidsch Crisis-Comité. Nationaal Crisis-Comité. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS, DONDERDAG31 DEC.A.S Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlên alt Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers yoor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT^ Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35, per week 1.0.11 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Ten einde de bezorging van ons Blad niet te vertragen, verzoeken wij den Abonné's beleefd onzen loopers, die ook dit jaar weder Nieuwjaar komen wenschen, geen gehoor te geVen tijdens het bezorgen van ons Blad. DE DIRECTIE. Door ons werd ontvangen: Fam. J. f. 7.50; Gecollecteerd op een dansavond bij den heer H. J. van Leeuwen op Tweeden Kerstdag f. 16.Familie feestje A. G. M. f. 5.dames E. en J. B. f.5.—; L. K. te O. f.15.—. o Wij ontvingen per kas": Fam J. f. 7.50. HOUDEN VAN VARKENS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat op Don derdag 7 Januari a.s. des namiddags te 3 uur, in het Gemeentehuis (Rapenburg 12) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren in te brengen tegen het houden van varkens op een terrein aan den Ka- naalweg, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie M. No. 3849, waartoe ver gunning is aangevraagd door H. van Nood, te Leiden. De betrekkelijke stukken liggen in het Gemeentehuis ter inzage. 889 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, J. A. VAN DER STOK, Loco-Secretaris Leiden, 28 December 1931. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. A. C. Meester en rechtverkrijgenden tot het uit breiden van de ondergrondsche bewaar plaats voor benzine met bovengrondsche aftapinrichting op het perceel Haven Nis 1—3, Sectie C. No. 1820; b. P. C. de Vos en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een metaaldraaierij in het perceel Volmo lengracht No. 15, Sectie B. No. 963; c. de N.V. „Het Motorhuis" en rechtverkrijgen den tot het uitbreiden van de ondergrond sche bewaarplaatsen voor benzine in het perceel Hooge Rijndijk, Sectie M. Nis. 1059, 1683, 4150, 4151 en 4183; d. A. H. Visser en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een werkplaats voor vleeschbereiding in 't perceel .Haarlemmerstraat No. 268 en Koe straat Nis 68, Sectie H. Nis 3396 en 3395; e. C. Tijssen en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een brood-, koek- en ban ketbakkerij in het perceel Hooge Rijndijk No. 252, Sectie O. No. 55. 890 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, J. A. VAN DER STOK, Loco-Secretaris Leiden, 28 December 1931. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap Sajetfabrieken P. Clos en Leembruggen, Langegracht 8 12, Lelden. De gedelegeerd commissaris: Mr. R. J. H. Patijn, 's-Gravenhage, treedt vanaf 16 Dec. 1931 op als commissaris, terwijl de commissaris: Mr. C. J. Leem bruggen, Scheveningen, vanaf dien datum optreedt als gedelegeerd commissaris. Naamlooze Vennootschap Sajetfabriek en Breierij J. Parmentier en Zonen. Lam mermarkt, Leiden. De gedelegeerd com missaris Mr. R. J. H. Patijn, treedt vanaf 16 Dec. 1931 op als commissaris, terwijl de commissaris Mr. C. J. Leembruggen, vanaf dien datum optreedt als Gedelegeerd Com missaris. Naamlooze Vennootschap Nettenfabriek v.h. Jaeger. 3e Binnenvestgracht 22, Leiden De gedelegeerd commissaris: Mr. R. J. H. Patijn, 's-Gravenhage, treedt vanaf 16 Dec. 1931 op als commissaris, terwijl de com missaris: Mr. C. J. Leembruggen, vanaf dien datum optreedt als gedelegeerd com missaris. Ook dit jaar stellen gelegenheid open, POSTDUIVEN-TENTOONSTELLING. Veel en goed materiaal. De Postduivententoonstelling der Leid- sche Combinatie van Postduivenliefhebbers gehouden op 25 en 26 December is bijzon der geslaagd. Niet minder dan 102 eere- prijzen waren door de leden, Leidsche win keliers en fabrikanten beschikbaar gesteld evenals een groote wisselbeker der Berson- rubberhakkenfabrieken. Ingezonden waren 224 duiven verdeeld* in 28 klassen, welke door de keurmeesters Brands (Schiedam) en Vliegenthart (Oegstgeest) gekeurd werden. Deze heeren hebben een zeer moeilijke taak te vervul len gehad, daar de inzendingen elkaar groote concurrentie aandeden, zelfs zoo dat de keurmeesters het niet eens konden worden over de beste oude doffer, zoodat het lot moest beslissen. De grootste concurrentie werd bereikt in de klassen 1, 7, lOen 19, waar niet minder dan 21, 20, 19 en 18 vogels ingezonden waren. Hieronder volgen de voornaamste be kroningen: le Klasse: Chr. v. d. Pluijm, le prijs met eereprijs; A. v. d. Made, 2e prijs met eere- prijs. 2e Klasse: S. N. v. Leeuwen, le prijs met eereprijs; Gebr. Leget, 2e prijs. 3e Klasse: A. v. d. Made, le prijs met eereprijs; Gebr. Leget, 2e prijs. 4e Klasse: Jac. v. Leeuwen, le prijs met eereprijs; Chr. v. d. Pluijm, 2e prijs. 5e Klasse: J. Filippo, le prijs; J. Phllippo 2e prijs. 6e Klasse: G. A. L. v. d. Reyden, le prijs met eereprijs: D. v. Egmond, 2e prijs. 7e KlasseR. de Graaf, le prijs met eere prijs; A. v. Polanen, 2e prijs. 8e Klasse: G. A. L. v. d. Reyden. le prijs; J. Braxhoven. 2e prijs. 9e Klasse: A. v. d. Made, le prijs; J. Braxhoven, 2e prijs. 10e Klasse: A. v. Polanen, le prijs, met eereprijs; J. W. v. Duuren, 2e prijs. 11e Klasse: H. Tegelaar, le prijs. 12e Klasse: A. v. d. Mare, le prijs met eereprijs; J. Philippo, 2e prijs. 13e Klasse: Chr. v. d. Pluijm, le prijs met eereprijs: J. W. v. Duuren. 2e prijs. 14e Klasse: G. A. L. v. d. Reijden. le prijs. 15e Klasse: A. v. Polanen, le prijs; F. v. Kernpen, 2e prijs. 16e Klasse: A. v. Polanen. le prijs; D. v. Leeuwen, 2e prijs. 17e Klasse: H. D. Sirag, le prijs. 18e Klasse: Th. Houthoff, le prijs met eereprijs; F. de Haas, 2e prijs. 19e Klasse: H. Tegelaar, le prijs met eereprijs; J. Filippo, 2e prijs. 20e Klasse: G. A. L. v. d. Reijden, le prijs met eereprijs; Chr. v. d. Pluijm. 2e prijs. 21e Klasse: Jac. v. Leeuwen, le prijs met eereprijs: J. Braxhoven, 2e prijs. 22e Klasse: A. Molenaar, le prijs met eereprijs; J. J. Laman, 2e prijs. 23e Klasse: J. Filippo, le prijs; A. N. Erades, 2e prijs. 24e Klasse: P. v. Egmond, le prijs met eereprijs: A. C. v. Dorp, 2e prijs. 25e Klasse: Chr. v. d. Pluijm. le prys met eereprijs: A. N. Erades, 2e prijs. 26e Klasse: R. P. de Graaf, le prijs; G. A. L. v. d. Reijden. 2e prijs. 27e Klasse: S. N. v. Leeuwen, le prijs; Chr. v. d. Pluijm, 2e prijs. 28e Klasse: G. A. L. v. d. Reijden, le prijs: Th. Houthoff, 2e prijs. De beste oude doffer was van R. de Graaf; de beste oude duif won Jac. v. Leeuwen die ieder een gegraveerden be ker ontvingen der Combinatie. De beste Jonge doffer was van H. Tege laar; de beste jonge duif van A. Molenaar, die ieder een gegraveerde kruismedaille ontvingen der Combinatie. F. Breedijk en F. v. d. Mark ontvingen elk een troostprijs." Alle prijzen werden des avonds door den Voorzitter der Combinatie, den heer H. Tegelaar met een hartelijke felicitatie uitgereikt. Daarna bleaf men nog een uur tje gezellig bijeen. KERSTVERGADERING DER S. D. A. P. Rede van den heer P. J. Schmidt. I De afdeeling Leiden der S. D. A. P. had Zaterdagavond in de groote stadszaal een Kerstvergadering belegd, waarvoor de be langstelling van dien aard was, dat er geen plaatsje qnbezet bleef. De bijeenkomst werd geopend door mr. D. A. van Eek, die erop wees, dat over de geheele wereld smartelijk verlangd wordt naar een beteren maatschappij vorm, waarin minder onverdiend leed wordt ge leden en de vreugd, van den een ook die van den ander is. Wanneer wij zien, aldus spr., hoeveel behoefte er is aan arbeid, terwijl er toch zoovele werklooze arbeids krachten zijn; wanneer wij zien, welk een overvloed er is aan verschillende con sumptie-artikelen, die ongebruikt blijven, dan moet het iedereen duidelijk zijn, dat dit maatschappelijke stelstel niet deugt. De S. D. A. P. strijdt tegen dat systeem met parlementaire en buiten-parlemen taire middelen. Dat laatste is noodig, om dat ook het proletariaat zelf actief moet deelnemen aan den strijd tegen het kapi talisme en zulks niet moet overlaten aan de enkele parlementaire vertegenwoordi gers. In dit verband sprak spr. zijn teleur stelling uit over de geringe deelneming aan den demonstratieven optocht van Maandag j.l. Moet de nood dan nóg groo- ter worden om het proletariaat te overtui gen van de ernst der tijden? Spr. besloot met een krachtige peroratie om eensge zind te trachten de onafwendbare komst van het socialisme zoo spoedig mogelijk te verwezenlijken (applaus). Nadat een uitnemend strijkje zich eenige malen had laten hooren, was het woord aan den heer P. J. Schmidt uit Amsterdam tot het houden van zijn Kerst rede. D eheer Schmidt, die bij zijn verschij ning op het podium met applaus werd be groet, zeide, dat het vanzelf spreekt, dat op deze vergadering de huidige crisis een onderwerp van bespreking uitmaakt. De vraag is alleen maar: zal het kapita lisme deze crisis te boven komen en zul len de arbeiders het kapitalisme daarbij helpen? De burgerlijke partijen schrijven de crisis toe aan het feit, dat het volk Gods ordonnantiën niet zou hebben opge volgd. Spr. constateert, dat het proleta riaat toch ruimschoots voldaan heeft aan dat deel van Gods ordonnantiën, dat den 4-jarigen massamoord decreteerde. Nadien heeft de arbeidersklasse bijgedragen tot herstel van het kapitalisme door een pro ductie als nooit te voren. Maar toen dit eenmaal gebeurd was, bleef de bourgeoisie in gebreke haar beloften te vervullen. In tegendeel, algemeen wordt aangedrongen van de zijde van het kapitalisme op ver laging van den levensstandaard der arbei ders. Het kapitalisme ziet geen uitweg om uit deze crisis te geraken: nieuwe exploi- tatiegebieden zijn er niet. Zij veroorlooft als eenig middel de weelde om er een per manente werkloozen-armée op na te hou den. De loslating van den gouden stan daard door Engeland is het beste bewijs, van het niets-en-niemand-ontziende sy steem van de kapitalistische klasse. Loons verlaging, prijsverhooging en protectio nisme zijn de drie wegen, welke de Engel- sche kapitalisten bewandeld hebben om hun eigen zaak te redden ten koste van de arbeiders. In Holland gaat het precies zoo, al gaat het hier minder openlijk en langs wegen van geleidelijkheid. De ge meente Rotterdam, welke tot nu toe aan al hare finantieele verplichtingen had vol daan, kon bij de Nederlandsche banken geen geld opnemen. De regeering ver klaarde zich bereid de helpende hand te bieden, maarop bepaalde voorwaar den. Ziedaar de rechtstreeksche en voor opgezette aanval op de arbeidersklasse met als gevolg verlaging der loonen en werk- loozenuitkeeringen. En dat groote corps van de armsten van de armen, moet dan worden opgevangen door het Koninklijk Natlonaal-Crisis-Comité. En het ergste is nog, dat de groote firma's reclame maken met hun liefdadigheid! De regeering is bezig millioenen te verdienen ten koste van de arbeiders en durft dan de kapitale som van f. 700.000 aan het Crisis-Comité af te staan. De gemeentelijke autonomie, welke een van de grondpijlers heette te zijn van ons Nederlandsch staatsrecht is verdwenen, omdat zij de kapitalistische klasse in den weg stond. De gemeenteraad was immers in staat, dank zijn de demo craten tot het roeren van een sociale poli tiek. Toch bestaat er wel degelijk hoop voor de arbeidersklasse om uit deze econo mische crisis te geraken. Er bestaat het geweldige economische feit van den anti- kapitalistischen opbouw van Sovjet-Rus land. Dat isv oor 't kapitalisme de gewel digste slag, welke haar kan worden toege bracht. Ook spr. heeft zijn bezwaren tegen de geestelijke tyrannie en andere zaken, welke daar geschieden. Maar er blijft toch het geweldige feit van Sovjet-Rusland's reëele macht. Spr. is ervan overtuigd, dat wanneer het kapitalisme weer een oorlog verplaatst wordt naar Oost-Europa, omdat ontketent het tooneel van den strijd bolwerk van economische onafhankelijk heid te slechten. Hoog boven al het zielige kapitalistische gedoe over de heele wereld steekt het wonder uit, dat daar in Rusland is ge wrocht. Een wonder, waarin niemand heeft durven gelooven, doch dat thans door niemand meer kan worden ontkend. Daar hebben de arbeiders bewezen, dat ze het werk beter, sneller en solider kun nen doen dan de kapitalisten. Diezelfde geest, zij het dan ook in gemachtigden vorm. komt ook in ons land voor. De spontane klassedaad van de Twentsche tex tiel-arbeiders is voor spr. het heerlijkste oogenblik van den laatsten tijd geweest (applaus). In duizenden landgenooten is het klassebewustzijn bezig zich om te zet ten in een revolutionaire daad uit bitter heid jegens het onrecht hun door deze maatschappij aangedaan. Het is ons aller taak om die haatgevoelens te dooven en die wanhopigen onder te brengen in onze gelederen teneinde? gezamenlijk den klas senstrijd te voeren. Zoolang de bourgeoisie dat wil met par lementaire middelen, maar indien zij dit belet, desnoods met geweld en dan ook met alle kracht die in ons is. (applaus). Nadat alle aanwezigen staande twee coupletten van de Internationale hadden gezongen, liet de muziek zich andermaal hooren, terwijl na de pauze het tooneel- gezelschap Tula en Johan Schmidtdi Vista het publiek kostelijk vermaakte met zijn schetsen en kluchten. VREDE OP AARDE De gebroeders J. en W. B., die wat al te diep in het glaasje gekeken hadden kregen in den middag van den Eersten Kerstdag ruzie met een fietser, die hen passeerde. De wielrijder wist niet beter te doen dan de hulp in te roepen van een rechercheur, wiens woning hij toevallig wist. De rechercheur V., die gewapend met een sabel meeging, was er getuige van, dat de wielrijder opnieuw door het tweetal werd aangevallen. Bij zijn pogingen om den aangevallene te bevrijden, vielen er aan weerszijden harde klappen. W. B. bekwam door een sabelhouw een niet ernstige hoofdwonde, terwijl de rechercheur V. een rib kneusde of brak. Met behulp van toegeschoten burgers ge lukte het tenslotte de beide woestelingen te overmeesteren en naar het politie bureau over te brengen. Daar heeft het tweetal de Kerstdagen doorgebracht, ter wijl zij vanmorgen op transport naar Den Haag zijn gesteld. In den avond van den 2den Kerstdag heeft zekere J. H uit baldadigheid met zijn vuist een ruit van een cafédeur aan den Stationsweg verbrijzeld. Hij werd ern stig verwond en moest zich in het Acade misch Ziekenhuis onder geneeskundige behandeling stellen. BINNENLAND. De Kerstgroet van H. M. de Koningin. (3de Blad). Prof. dr. H. Blink op 79-jarigen leeftijd te 's-Gravenhage overleden. Kerk en School, 3de Blad). Het contigenteeringswetje in werking getreden (Binnenland, 2de Blad). Bij de Vink is een auto door een trein gegrepen. Eén doode en een gewonde. (3de Blad). Ir. Albarda's Kerstrede (Binnenland, 2de Blad). Een liefdesdrama te Rotterdam; een vrouw door messteken gedood. (Gemengd, 3de Blad). Bankbediende te Amsterdam met een bedrag van f. 60.000 verdwenen (Gemengd, 3de Blad). Aanrijding met doodelijk gevolg te Scheveningen (Gemengd, 3de Blad). Dr. Colijn over het resultaat van Bazel. (3de Blad). BUITENLAND. Na het rapport van Bazel (Buitenland en Tel., 1ste Blad). De Kerstdagen in het buitenland (Bui tenland en Tel., 1ste Blad, Buitenl. Ge mengd 3de Blad). Nieuwe stap der mogendheden in Tokio. (Buitenland, 1ste Blad). New-Foundland bankroet. (Tel., le Blad) Een aanslag op den Japanschen gezant le Moskou verijdeld? (Buitenl. 1ste Blad). Nieuwe onrust in Britsch-Indië (Buiten land, 1ste Blad). DE PRFVE-SECRETARESSE. Een vlotte uitvoering. Deze veelbelovende titel heeft wellicht bij velen den indruk gewekt, als zou men een tooneel-weergave te zien krijgen van de zoo geroemde en gewaardeerde film van dien naam, welke eenige weken geleden ook in Leiden zoo'n succes oogstte. Doch dit vermoeden bleek onjuist, maar of schoon van een geheel anderen inhoud en ander genre, „De Privé Secretarese", op gevoerd door het Ned. Operette gezelschap van O. v. Aerschot, stelde de bezoekers geenszins teleur. Leo Tantani (Jacq. Olie veld) leider van een beruchte inbrekers bende, neemt met z'n collega, bijgenaamd Adolf (John Schilthuizen) zijn intrek in het huis van Excellentie Panke, terwijl deze voor drie maanden in het buitenland vertoeft en geeft zich nu voor Zijne Excel lentie uit. Geholpen door hun vriendinnetjes Kitty (Lotte Barschart) en Minka (Pola Cortez) voeren zij daar niet veel goeds uit De bru taliteit gaat zelfs zoover, dat zij de boven verdieping der villa verhuren en wel aan den Commissaris van Politie (W. Ward). Talrijk zijn de moeilijkheden, waarin zij geraken en de verwarringen, die daardoor ontstaan. Op het aller onverwachtst komt de werkelijke Excellentie thuis en vindt de heele bende bijeen. Leo Tantani heeft zich echter niet voor niets toegeëigend wat hij goed kon gebruiken en alles wat hij maar vond doorsnuffeld, want op het mo ment dat men zou denken, dat hun uur geslagen is en zij allen gezamelijk gearre steerd zullen worden, is Z. Excellentie maar al te graag bereid een fhnke chéque te onderteekenen, liever dan dat Leo Tantani eens een boekje van hem opendoet op het belastingkantoor. Het geheel werd vlot gespeeld. Adolf was werkelijk kostelijk en Minka, de zooge naamde privé-secretaresse was een aardige verschijning, terwijl Peter (Oct. van Aerschot), de uit de lucht gevallen zoo genaamde zoon van ZE. ook een dank bare rol had. Er was voorspeld lachen schateren.brullen. Welnu er is gelachen en al was het publiek niet zoo talrijk als men wel had mogen verwachten, onge twijfeld hebben alle aanwezigen zich goed vermaakt. WIJDING SSAMENKOMST. Evangelisatie „Zoekt het Verlorene", hield een wijdingssamenkomst. Nadat de voorzitter, de heer Honders de vergadering had geopend met gebed en het laten zingen van Ps. 138, en het lezen van Jes. 58 sprak hij 'n kort openingswoord. Hierna werden door de kinderen der Naaikrans enkele liederen gezongen, terwijl ook mej. Lely zich verdienstelijk maakte door solo-zang. Vervolgens werd een wijdingsrede uitge sproken door ds. Thomas, Geref. Pred.^en den heer Th. Luytjes Ez. De samenkomst mag als zeer geslaagd worden beschouwd. Ds. Thomas bracht daarvoor dan ook den dank aan God, nadat nog andermaal de kinderen zich hadden laten hooren en ge zamenlijk staande gezongen was Ps. 72:11,

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1