TRAGISCH ONGELUK BIJ DE VINK. UIT DE OMSTREKEN. EEN DOODE EN EEN ZWAAR GEWONDE. HARTOG's HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmina Maria, dochter van J. Baak en C. G. Dolieslager Maaike Maria, dochter van M. Saarloos en K. Tolenaars Wilhelmus Petrus, zoon van P. Bax en M. C. Taling Johannes Cor nells Gerardus, zoon van J. C. Merkies en A. M. van Lil Theodorus Leonardus, zoon van Th. van der Geest en W. de Jong Jansje, dochter van B. Blokker en C. Ven- derbös Geertruida, dochter van A. Boeve en J. M. de Horn Martinus, zoon van M van Tol en N. Marbus Chris tina Maria, dochter van H. S, v. d. Putten en J H W. Kampkes Teunis, zoon van W. van Veen en J Overbeek Pieter Jo hannes, zoon van J Sikma en B. G. Oos- vouder Aalbert, zoon van A. van Groe ningen en M. van Es Arie, zoon van T. van der Maarl en D Guldemeester Teunis, zoon van J. Huizer en A. Kockel- lcoren Stijn.je, dochter van J. M. Beek en A H. W. van Ingen Euphemia Louise dochter van J, A. Schouten en J. M.E. Keilerhuis Aloysius Cletus, zoon en Franciscus Andreas, zoon, tweeling van T. J. Elommestijn en Th. J Lemmers. Ondertrouwd: J. A. Venne, 29 jaar en A. E. Hoogkamer, 23 jaar Getrouwd: P Bakker, 54 jaar en H. M. HorJmeijer, 33 jaar. Overleden: Jan van Halm. 77 jaar. wedr. van T. Keijzer Hendrikus Elfers, 65 jaar, geh. met A. van Sluiters Dirkje Mole naar, 49 jaar, geh. met J. de Wolf. Levenloos geboren: kind van het vr. ge slacht van F. van Dam en A. Heemskerk. HILLEGOM. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Drie gewonden. Donderdagavond te ruim 5 uur is een groote Vrachtauto van een expeditiebedrijf toen deze de Hillegommer brug in de rich ting Lisse gepasseerd was, plotseling naar rechts gereden en het trottoir opgevlogen. De winkelpui van den heer Spierings moest het ontgelden. Twee groote winkel ruiten bezweken, terwijl ook het binnen werk van de gesloten etalagekasten van den manufacturenwinkel beschadigd werd. Op dit punt reed de wagen bovendien twee menschen aan; zij stak toen schuin den weg over om te belanden bij het huis van den heer Christoffersen, waar een groot gat in den gevel ontstond. Daar bleef de wagen eindelijk staan, maar zwaar beschadigd en met een derde ge wonde. De eerste gewonde, mej. Van der Lans— v. d Klouw. had een beenwonde en in wendige kneuzingen. Haar is geestelijke hulp verleend. De heer C. Granneman, de tweede, kreeg een hoofdwond en vermoe delijk een hersenschudding. Beiden zijn per ziekenauto naar een ziekenhuis te Lei den vervoerd. De derde gewonde zat in de cabine van den vrachtwagen; dit was B. Meijer te Rijnsburg, die mocht meerijden. Hij was door de voorruit gevlogen en had hoofd wonden bekomen. Na verbonden en ver hoord te zijn. kon hij huiswaarts gaan. De twee andere inzittenden, bleven onge deerd De gewonden zijn verbonden door dr. Versluys, terwijl tevens Eerste Hulp bij Ongelukken hulp verleende. Volgens verklaring van den chauffeur zou het ongeluk toe te schrijven zijn aan een defect aan de stuurinrichting. De poli tie heeft een onderzoek naar de oorzaak ingesteld, en beslag gelegd op den wagen. Het ongeluk veroorzaakte een groote consternatie; het verkeer was een tijdlang gestremd en moest door de politie geregeld worden. Met planken werden het gat in den muur bij den heer Christoffersen en de beide étalages van den heer Spierings dicht gespijkerd. „Stscrt." No. 250 bevat de statuten be treffende de N.V. Hillegomsche Houthan del. gevestigd alhier. den met gebed en een woord van welkom sprak. Als inleiding droeg mej. Oudshoorn een Kerstverhaal voor, mej. C. v. Stijn was declamatrlce. De acteurs en de actrices waren allen gekleed als in den tijd van de geboorte van Christus. De kinderen uit de 6de en 7de klasse van de R.-K. School traden op als levende beel den. Na elk tafereel volgde een groot ap plaus! „Katholiek Katwijk" heeft met deze op voering zeer velen aan zich verplicht. Pastoor Schiphorst bracht namens alle aanwezigen woorden van dank aan „Ka tholiek Katwijk" en voorts aan allen, die tot het welslagen van deze uitvoering hadden medegewerkt. KATWITK. Burgerlijke stand. Geboren: Lena, d. van J. Haasnoot en N. den Haas; Dirk, z. van D. van Beien ien A. van Beelen; Cornelia, d. van J. Berkheij en L. van Duijn; Johannes Eduard, z. var W. C. van Welie en J. Merzenich; Sophia Maike, d. van C. van Zuilen en H. J. Mooij; Willem, z. van P. van der Bijl en M. L. de Graaft; Johanna, d. van J. van der Bent en T. v. d. Boon. Overleden: Egbert Jonker, z. van J. Jonker- 10 maanden. Getrouwd: .W Ouwehand en G. v. d. Plas; C. Schaap en J. van der Bent: H. Haasnoot en K. van Duijn; W. van Beelen en .J Hellenberg. W. van der Boon en J. J. van der Wiel; C. Ros en J. Haasnoot; W. Guijt en H. Messemaker; J. Zwaan en A. Guijt; .J Jonker en T. Guijt. Ondertrouwd: P. Vooijs en A. v. Duijn. KATWITK AAN ZEE. Zilveren jubileum van den heer W. Ketting De heer W. Ketting herdacht het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad als baasknecht bij wijlen den heer A. den Duik. Na diens overlijden in 1916 vervulde hij dezelfde functie onder leiding van den oudsten zoon, den heer Jac. den Duik. Gedurende al dien tijd heeft hij de zaak met toewijding gediend en getoond ijverig en eerlijk te zijn: in één woord een man, die deze betrekking ten volle waardig was. Door zijn patroon werd den jubilaris, onder hartelijke woorden een blijvende herinnering aangeboden in den vorm van een gouden horloge met inscriptie en te vens de gebruikelijke enveloppe met in houd. De heer Ketting, onder den indruk van het oogenblik, bedankte met een kort woord voor al deze blijken van waardee ring en belangstelling. Hij hoopte nog tal van jaren zijn beste krachten aan de zaak van zijn patroon te kunnen wijden. Kerstfeestviering Zondagsschool Geref. Kerk. In de Geref. Kerk had op 2en Kerstdaa om 4 uur een Kerstfeestviering plaats onder leiding van den heer J. v. d. Meer. Dé heer A. de Haas vertelde een Kerstgeschie denis. Daarna beklommen een tiental jon gens en meisjes het spreekgestoelte en zeiden om beurten eenige verzen dezer Kerstgeschiedenis op, afgewisseld door liederen van de Zondagsohoolkinderen eii van een meisjeskoortje, dat zich op hét orgei bevond. Ook hier werden ten slotte ae versnaperingen en een kerstboekje uit gedeeld. Vele ouders woonden ook deze Kerstfeestviering bij. Kerstfeestviering van de Zondagsschool „Het Mosterdzaadje". In de zaal voor Prot. Belangen werd dit jaar de Kerstfeestviering van de Zondags school van de uitgebreide Ned. Herv. üem. den 2en Kerstdag gevierd. Deze school werd dit jaar door 1750 kinderen bezocht. Geen wonder dan ook, dat in 4 verschillende al deelingen te zamen gekomen moest wor- oen. Om half 2 kwamen de kinderen van 6 en 7 jaar bijeen. Hier vertelde ds. Rutgers de Kerstgeschiedenis; om 3 uur was het de beurt der kinderen tusschen 8 en 9 jaar, de heer W. van Beelen aeed hier het Kerstverhaal hooren. Ds. Pras verhaalde voor de kinderen van 10 en 11 jaar, die om 4 uur verschenen, het steeds nieuw blijvende Kerstevangelie. Om 5 uur verschenen de oudste leerlingen van 12 en 13 jaar aan wie de heer G. van Rhijn de Kerstgeschiedenis uit Lukas 2 vertolkte. Vele ouders waren daarbij aanwezig. Be kend^ kerstliederen werden gezongen. Ten slotte had de uitdeeling der tractaties en Kerstboekjes plaats. Dc kinderen, die voor goed de school verlieten, kregen een psalm- en gezang beek met het Nieuwe Testament. De heer C. Bloot sprak weer bij de uitreiking een toepasselijk woord. De heeren C. Rijnsent en C. Geijteman bespeelden om beurten het orgel. Als Regent van het Herv. Gasthuis is de aftredende regent de heer J. Dubbel dam herkozen. Eveneens de aftredende regent van het Herv. Weeshuis de heer C. de Wit. In de plaats van den heer B. Dubbelaar, die wegens zijn benoeming tot ouderling, als regent van het Weeshuis heeft bedankt, werd gekozen de heer C. A. Kruyt. KATWITK AAN DEN RITN. Verkooping. Het perceel Zeeweg „Het Witte Paard", dezer dagen bij verkoop afgemijnd door de firma Zwanenburg en v. d. Bent is, daar deze firma handelde in opdracht van het gemeentebestuur, eigendom geworden van de gemeente. De gemeente heeft thans de vrije hand om in deze gevaar lijke bocht de noodige verbetering aan te brengen, o.m door afbreken van de be staande panden. „Katholiek Katwijk" en het Kerstspel. Zooals we meldden zou dit jaar door „Katholiek Katwijk" aan de schoolkin deren inplaats van een St. Nicolaasfeest, een Kerstspel aangeboden worden. De diverse uitvoeringen zijn nu tot een groot succes geworden. Verschillende prachtige tableaux werden afgewisseld met toepasselijken zang door enkele leden van het meisjeskoor van ae Maria-congregatie, die zich uitstekend van haar taak kweten. Door de welwillende me dewerking van den directeur der lichtbe- drijven, den heer v. Daalen. kon een schit terende verlichting worden aangebracht door middel van schijnwerpers. Geen won der dat allen na ieder tableau, zeer onder den indruk waren. Leider van het spel was pastoor Schiphorst, die de opvoering open NOORDWITK. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente komt Woens dag te half acht nam. in openbare verga dering bijeen. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Mededeelingen. 3. Benoemingen. 4. Herstemming over het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening houdende afwijking van eenige bepalingen van de winkelsluitingswet. 5. Vaststelling vergoeding ingevolge art. 101 der lager onderwijswet voor de bijz. scholen over 1929. 6. Aanvraag ingevolge art. 72 der lager onderwijswet van het R.K. schoolbestuur voor het bouwen van een gymnastieklo kaal, 7. Vaststelling gemeenterekening 1930. 8. Ingebruikneming tegels voor Flora park 1932. 9. Wijziging begrooting 1931. 10. Crediet voor verandering verwarming Openbare Lagere School. Loop der Bevolking. Gevestigd: L. Steih, v. Leiden, Rijnsbur- gerweg 99, n. Hoofdstraat 95. W. S. Brandt geb. Van den Broek, v. Leiden, Lijs- tsrweg 25, n. Hoofdstraat 78a. M. A. Voordouw. dienstb., v. Utrecht, Pijlsweert- straat 54, n. Egbert de Grootstraat 46. Vertrokken: F. W. D. Vooren, banket bakkersknecht, v. Lindenplein 8, n. Amster dam. Weteringstraat 16. A. C. van Koo- ten, dienstb., v. Nic. Barnhoornweg 6. n. Nibbixwoud. Burgerlijke Stand. Geboren: Leendert Petrus, z. v. G. C. Gaal en P M. Sprangers. Leendert Cor nells, z. v. J. Ammeraal en A. C. Bulk. Theodorus Johannes Antonius, z. v. H. J. A. Hensing en H. J. P. Hermans. Petro- nella Jacoba, d v. J. F. Hiep en B. P. Prins Paulus Jacobus, z. v. P. J. de Graaf en J. H. M. van den Berg. Ondertrouwd: F. van Roon 21 j. en W. J M. Holman 21 j. Overleden: Jacobus van der Weijden 73 j., wednr. v. A. Kettenles. Aan den vooravond van Kerstmis heeft zich onder deze gemeente een zeer ern stig ongeluk voorgedaan. Te ruim vijf uur is aan den overweg „De Vink" een vracht auto met meel en graan van de graan- maalderij „Welgelegen" van de firma Wed. N. Schrama te Voorschoten, komende van de Haagsche Schouw tegen den electri- schen trein No. 3839 uit Leiden gereden, op zij geworpen en voor het grootste ge deelte vernield. In de cabine zaten de chauffeur J. v. d. Ham en J. van Brecht, belden in dienst van de firma Schrama en op weg naar en kele klanten om deze nog te voorzien van veevoeder. Beide personen werden resp. ongeveer 10 en 15 Meter uit de auto ge slingerd en zwaar gewond langs den spoordijk gevonden, vooral de 29-jarige J. van Brecht was er erg aan toe. Niettegenstaande het ongeluk te Voor schoten geschiedde, werd hulp van Leiden ingeroepen en verscheen de Eerste Hulp dienst met een tweetal auto's en een de tachement Leidsche politieagenten. Nadat de slachtoffers ter-plaatse waren verbon den, zijn zij naar het Diaconessenhuis vervoerd. Aan J. van Brecht werden de H. Sacramenten der Stervenden toegediend. Later op den avond, omstreeks half tien is hij aan de bekomen verwondingen over leden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. Het ongeluk geschiedde doordat da af- sluitboomen op dezen breeden weg, een dubbel stel, niet gesloten waren. De auto is tegen de reminrichting van den trein aangereden, zoodat automatisch eenige honderden meters verder alle wagens tege lijk tot stilstand werden gebracht. Een deur achter de cabine van den wagen voerder van den trein, was geheel ont zet. Onder leiding van burgemeester E. Vernède, die zeer spoedig op de plaats van de ramp arriveerde werd een onderzoek in gesteld en verschillende verhooren afge nomen. Een der afsluitboomen was ontzet, zoo- dat direct met een ploeg werklieden werd begonnen deze weer in orde te maken. Laat in den avond was men hiermede ge reed en is eveneens het overschot van de vrachtauto weggesleept. Het ongeluk werd in den loop van den avond overal bekend en de verslagenheid was algemeen. Nader vernemen wij nog, dat de overweg werd bediend door een waarnemenden baanwachter, iemand die werkzaam is als wegarbeider en niet behoort tot de vaste overweg wachter. Wel doet hij reeds jaren dienst als z.g.n. „aflosser", zoodat hij vol komen van den treinenloop op de hoogte kon zijn. Bovendien betrof het hier geen voortrein, doch een dagelijksche trein, waarvan het vertrek uit Leiden op de nor male wijze aan den overwegwachter was aangekondigd. Blijkbaar heeft de man dit totaal vergeten, want hij heeft, nadat de trein uit Den Haag gepasseerd was, de boomen opengedraaid, terwijl een minuut later de trein uit Leiden voorbij moest komen. Hij is terstond na het ongeval vervangen en momenteel onder dokters behandeling aangezien begrijpelijkerwijs zijn zenuwen danig in de war zijn. J. v. d. Ham, wiens toestand aanvanke lijk eveneens zeer ernstig was, is iets beter. Hij heeft eenige ribben gebroken, een schouderfractuur, een polsfractuur en vleesch wonden. Het treinverkeer uit de richting Den Haag kon ongehinderd plaats vinden; dat uit de richting Leiden werd geruimen tijd opgehouden. Na een uur was de lijn weer volkomen vrij. Gedurende het opruimingswerk is tegen eenige autobestuurders proces-verbaal op gemaakt, omdat zij, terwijl de afsluit boomen werden gesloten, trachtten den overweg te passeeren. De begrafenis van het slachtoffer van Brecht zal Dinsdagmorgen plaats hebben op de R.K. Begraafplaats te Voorschoten. Onze foto, kort na het tragische onge val genomen, toont duidelijk, wat er van de auto overbleef. Raadsvoorstellen. B. en W. stellen den Raad voor den kost prijs per leerling van het openbaar lager onderwijs, die aan de bijzondere scholen per leerling moet worden uitgekeerd, vast te stellen op f. 15.37 voor het jaar 1929. De in den zomer 1931 aangelegde gas- verwarming van de openbare school blijkt in de practijk niet te voldoen. B. en W. stellen den Raacl thans voor, deze verwar ming uit te breken en aan de firma Braat te Delft op te dragen een nieuwe centrale warmwaterverwarming aan te leggen. Na gehouden overleg met den Raad is de firma Braat reeds met deze werkzaamhe den begonnen. B. en W. stellen aan den raad voor aan de tentoonstellingscommissie ..Floraparx 1932" van gemeentewege in bruikleen af te staan ongeveer 3600 vierk. M. basaltine- tegels voor het maken van een parkeerter rein bij het tentoonstellingsterrein, zulks op een wijze, dat de gemeente voor schade gevrijwaard is. Tandheelkundige Inrichting Noordwijk aan Zee - Hoofdstraat naast liet Postkantoor. Eiken WOENSDAG van 11-4. 9627 NOORDWITKERHOUT. Mooie Kerstvieringen. In de Ned. Herv. Kerk had de Kerstfeest viering plaats met de kinderen der Zon dagsschool. Er stond een mooi versierde Kerstboom. Ds. Van Noort opende de samenkomst met gebed, waarna Ps. 98 2 gezongen werd. Onder leiding van de dames Parlevliet en Mens werden Kerstliederen ten gehoore gebracht; ds. Van Noort verhaalde een Kerstgeschiedenis, waarnaar belangstel lend geluisterd werd. Allen werden rijkelijk onthaald en beladen met geschenken gin gen de kinderen huiswaarts. Ook in de Zilk vierde men op waardige wijze het Kerstfeest. In 't R.-K. parochie huis werd n.l. een tentoonstelling gehou den van kleedingstukken, alle gemaakt door dames der „Derde-Orde-Vereeniging" en bestemd voor degenen, die er behoefte aan hebben. Ook verkocht men er prach tige handwerken, alles met het doel om hulp en steun te verleenen aan minder bedeelden. o OEGSTGEEST. KERSTUITVOERING „DEBORA." Afscheid van Directeur de Rook. Op den avond van den Tweeden Kerst dag heeft de Chr. Zangvereen'ging „Debora" een Kerstuitvoering gegeven in „Het Groene Kerkje". Welwillende medewerking verleenden: Mej. G* Schuts, sopraan; de heer D. v. d. Reek, orgel, en een kinderkoor. Vior de vereeniging droeg deze uitvoe ring een bijzonder karakter, daar de Directeur de heer P. de Rook sedert kort verzocht had ora ontslag, in verband niet ae wijziging en vermeerdering zijner werk zaamheden, zoodat dit de laatste maal zou zijn, dat hij over het koor den dirigeer stok hanteerde. Bij den aanvang riep de eere-voorzitter, ds. T. J. Jansen Schoonhoven de zeer talrijke aanwezigen, het kerkgelbouw was tot in alle hoeken bezet, hartelijk welkom toe. Hij hoopte dat de vertolking van het Evangelie door het lied de vereeniging weer een stap nader mocht brengen tot de gemeente. In hartelijke bewoordingen bracht hij «d'en heer de Rook dank voor hetgeen hij als directeur voor Debora heeft geaaan Na deze inleiding werd het goed verzorgde programma afgewerkt. Gezien het sterk geslonken ledental waar van den laatsten tijd verschillende goede krachten uil de gemeente vertrokken, heeft het koor den moed niet verloren en werden verschillende liederen keurig gezongen, waarvan wij als de mooist gezongen noemen „Boven de Sterren" van Frans Abt en ,,'t Licht dezer wereld" van J. R. Zuma- steeg. Mej. Schuts gaf een viertal soli's en heeft met haar mooien zang de aan wezigen weer eens doen genieten. Zij werd op he orgel begeleid door den heer D. v. d. Reek, die daarna op bijzondere wijze de Kerstsuite van Jan Zwart speelde als solonummer. Zijn spel dwong aller res pect af. Als slotnummer zong het koor met piano begeleiding van Mej. M. de Roode de Kerstcantate van F. Pijlman. De sopraan solos werden zeer verdienstelijk gezongen door mej. Schuts evenals de tsnor-solo's door den heer v. d. Horst. Het daarbij .bshoorende k'nderkoor werd keurig uitgevoerd, vooral in het slotge deelte met Eere zij God, in de hoogste hemelen. Aan het einde van de uitvoering dankte de voorzitter, de heer B. J. v. d. Meene de verschillende vertegenwoordigers van Zus terverenigingen w.o. van den Bond van Chr. Zangverenigingen in Nederland en richtte hij zich inzonderheid tot den heer de Rook hem dankende voor trouwe zorgen aan Debora besteedt. De avond werd besloten met het zingen van den „Avondzang". Na afloop dezer uitvoering weraen de leden van „Debora" door hun directeur genoodigd in het koor der kerk waar in intiemen kring afscheid is genomen van den heer de Rook. In gevoelvolle woorden verklaarde de heer de Rook hier, dat hij zich wegens zijn steeds uitbreidende werkzaamheden genoodzaakt zag Debora, dat hij met bijzondere liefde circa 15 jaren heeft geleid, moest verlaten. Hij wilde dit niet doen op een gewone repetitie maar juist op deze wijze. Zooals begrijpelijk werden den scheidenden directeur meerdere lofuitingen toegezwaaid. Aanrijdingen. Op de Kanaalbrug had een aanrijding plaats tusschen een auto van en bestuurd door G. van den A. alhier en een auto van W. B. uit Den Haag. Beide auto's werden beschadigd aan de carrosserie. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De schade werd onderling geregeld. De heer J. S. wonende te Den Haag reed met een Fordauto achter het Groene Kerkje. Toen S. moest uithalen voor een tegenkomende auto kwam hij in de tram rails terecht, waarna de auto in de sloot terecht kwam. De heer S. kwam er zonder eenig letsel af. Door de firma Van den Ameele is de auto met den kraanwagen uit de sloot gehaald. De wielrijder P. van S. wonende te Kat wijk werd op den hoek van den Burg. Terweeweg en Prins Hendriklaan aange reden door een auto van en bestuurd door H. R. wonende te Haarlemmermeer. Het rijwiel werd vernield onder de auto weg gehaald. terwijl P. van S. er goed af kwam. De politie maakte proces-verbaal op tegen den autobestuurder. Steunregeling vastgesteld. Op initiatief van het gemeentebestuur is vastgesteld een steunregeling voor werk loosheid bij vorst en andere buitengewone omstandigheden. De uitvoering berust bij een commissie, bestaande uit vertegen woordigers van de commissie van advies inzake de werkloosheidsverzekering, het burgerlijk armbestuur en de diaconieën der plaatselijke kerkgenootschappen. Zit ting hebben de heeren J. van der Voet (voorzitter), C. P. J. Paardekooper (vice- voorzitter), C. Bakker, W. den Dubbelden, A. Verhaar en A. van den Bos. secretaris penningmeester is de heer R. Heitsma. Doel der regeling is steunverleening aan valide werklooze arbeiders in de gemeente voor zoover zij niet bij de gemeentelijke werkverschaffing of op andere wijze te werkgesteld kunnen worden. Slechts ge huwden, hoofden van gezinnen en kost winners komen voor steun in aanmerking. De steun bedraagt f. 10.per week be nevens f. 1.per v/eek voor elk kind be neden den leeftijd van 14 jaar. De gelden benoodigd voor de steunver leening worden betaald uit de kas van net Burgerlijk Armbestuur. De diaconieën hebben in beginsel toegezegd daarin, voor zooveel betreft arbeiders die lid van liun kerkgenootschap zijn, 50%> bij te draf®"j Voor het ontvangen der rest zal vool zooveel noodig een beroep op de gemeen tekas worden gedaan. 4-3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 12