72*te Jaargang DONDERDAG 24 DECEMBER 1931 No. 22015 72sle Jaargang Woensdag 23 December 1931 No. 51 RUDI'S KERSTGESCHENK. Het voornaamste nieuws van heden. KERK- EN SCH00LNIEUWS. VïSSCHERiJ-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT.? Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week f. 0.18 Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 o per post 1.2.35 4- portokosten. „Krijg ik een Kerstboom, Vader?" vroeg Rudi. Vader scheen het niet te hooren. In ge dachten verzonken staarde hij het raam uit. Daarom vroeg Rudi nu wat uitdruk kelijker: „Krijg ik een Kerstboom, Vader? „Een Kerstboom?" vroeg Vader blijkbaar verwonderd, alsof hij heelemaal niet wist dat het al 23 December was. „Ik heb wel aan wat anders te denken dan aan een Kerstboom. Ga maar wat naar Letje in de keuken." Rudi trok af. Wat was het toch akelig in huis, nu Moeder weg was! Moeder lag al drie weken in het Ziekenhuis. Eerst was Rudi nog wel eens met Vader of Oma mee gegaan om zijn Moeder op te zoeken. Wat lag ze daar stil en bleek, zonder iets te zeggen. Maar in de laatste dagen was Rudi heel niet mee geweest. In de keuken deed hij aan Letje de zelfde vraag: „Zou 'k een Kerstboom krij gen, Let?" „Zeur niet, jongen, wie denkt er nu aan een Kerstboom, als z'n Moeder zoo ziek is" 's Avonds, toen Oma kwam, vroeg hij ook haar naar den Kerstboom en toen be gon Oma te huilen, 't Was dan zeker wel erg met Mammie. Och, kon hij er toch maar eens heen en haar wat opvroolijken! Dat denkbeeld liet hem niet los: Hij wilde z'n moeder gaan opzoeken. Als niemand hem meenam, zou hij alleen gaan. Hij wist best den weg naar het Ziekenhuis en de kamer van Mam kon hijook wel vinden. Rudi was in dezen tijd van narigheid veel aan zichzelf overgelaten en het ge beurde heel vaak, dat hij eens wat winkels ging kijken. Hier en daar stonden al brandende Kerstboomen in de etalages en het liefst keek hij voor de ramen, waar allerlei Kerstboombenoodigdheden lagen uitgestald: ballen en slingers, klokjes en engeltjes. Op eens kreeg hij een goeden inval: als hij naar Mammie ging, zou hij wat voor haar meenemen. Hij kon best wat voor haar koopen, want hij had geld in zijn spaarpot, dat was wel bestemd voor een echten voetbal, maar daar zou hij na tuurlijk wat afnemen voor lut cadeautje. Doch wat zou het moeten wezen? Toeval lig zag hij in een winkel allemaal kleine Kerstboompjes, keurig in een bloempot ge zet: de kleinste hadden maar viji kaarsjes Aan ieder boompje hingen een paar kleine balletjes en ze waren versierd met wat fijne zilveren slingers. Zóó'n boompje wilde Rudi zijn Moeder cadeau doen. Dat was nu eens een echt Kerstgeschenk. Maar vanavond kon het niet meer; hij had trouwens ook zijn geld niet bij zich. De volgende dag was het de vier- en twintigste December; vlak na de koffie tafel, waaraan Vader maar even versche nen was, haalde Rudi zijn spaarpot voor den dag en schudde er zooveel uit, tot hij f. 1.50 had. Toen ging hij er op uit om zijn boompje te koopen. Hij zou er en nemen met tien kaarsjes. Lang stond hij voor den winkel te kijken en van alles uit te zoeken, want het boompje kosttte f. 1.10 en nu wilde hij er voor de overige 40 ets. nog wat aardige dingetjes aanhangen. Eindelijk had hij zijn keus gemaakt en ging hij het magazijn binnen. Hij kocht een boompje met tien kaarsjes en liet er toen nog twee kleine Kerst klokjes inhangen en aan den top kwam een snoezig Kerstengeltje. Rudi was erg tevreden. De juffrouw pakte alles in een groot papier en raadde hem aan, het pak voorzichtig te dragen. Toen legde hij het geld op de toonbank en vertrok met zijn Kerstgeschenk. 't Was een heele wandeling naar het Ziekenhuis en Rudi's armen werden tel kens zóó moe, dat hij het pak even op een stoep moest zetten, om uit te rusten, 'fc Begon dan ook al donker te worden, vóór hij op de plaats van zijn bestemming was. De portier liet hem door en juist in de gang bij Mamftiie's kamer kwam hij een pleegzuster tegen. „O, Zuster", zei Rudi, „wilt u mij eens even helpen? Ik heb een Kerstboompje voor Mams gekocht. Wilt u de kaarsjes aansteken?" Intusschen had Rudi het papier losge-> maakt. „O, wat snoezig", zei de zuster, zoodra. ze het boompje zag. „Ik zal gauw lucifers halen." In een wip was de zuster terug. Ze zette het boompje op een tafeltje, dat in de gang stond en stak de kaarsjes aan. „Waar moet je wezen?" vroeg ze onder hand. „Op kamer 30, daar ligt Mammie. Ze moet toch ook Kerstfeest vieren, hè?" Het was een zuster van een andere af- deeling, die de patiënten hier niet kende. Anders zou ze misschien Rudi niet zoo da delijk binnen gelaten hebben. Maar nu deed ze deur voor hem open en met het brandende boompje vóór zich uit stapte Rudi de ziekenkamer binnen En omdat hij het Kerstfeest heel volledig wilde maken, zong hij met zijn heldere jongensstem: „Stille Nacht, Heilige Nacht." Met een ernstig gezichtje zong hij het heele versje uit. Bij het schijnsel van de kaarsjes zag hij Vader aan den overkant bij het bed zitten. En nu kwam in dat bed op eens beweging en een zachte stem vroeg: „Ben jij daar, Rudi?" „Ja, Mammie, en 'k heb een Kerst boompje voor u meegebracht. Mooi, hè?" „Ja, beeldig. En wat heb je mooi gezon genEn waar is Vader?" „Daar, bij uw bed." En Rudi wees iiï de richting, waar Vad^r zat. Moeder draaide haar hoofd om en zag nu ook Vader zitten. Ze stak hem haar hand toe en Ruud zag. dat vaders tranen op de bleeke hand vielen. Juist kwam de zuster binnen en vroeg zachtjes: „Wat is er hier?" „Mevrouw heeft gesproken", zei Vader. .Dan feliciteer ik u, meneer", hernam de zuster, „nu zal mevrouw wel beter wor den." De zuster zette het boompje op het ta feltje aan het voeteneind en Rudi mocht even stil naast Moeders bed blijven zitten, met zijn handje in Mammie's hand. Toen kwam de dokter en die zag dade lijk de verandering, die bij de zieke had plaats gegrepen. Vader vertelde in korte woorden, wat er gebeurd was. „Nu wordt ze beter", zei ook de dokter dadelijk, „en dat hebben we te danken aan Rudi's Kerstgeschenk. Ruud mocht nu eiken dag even terug komen en op de beide Kerstdagen werd telkens zijn boompje nog eens aange stoken, want de zuster had er nieuwe kaarsjes in gedaan. lederen volgenden dag had Mammie wat meer te vragen en ook wat meer te vertellen en het zou nu wel niet zoo lang meer duren, of ze zouden weer gezellig bij elkaar thuis zijn. J. H. BRINKGREVE ENTROP. 1BER deze in ewone boorteregister betreffende.den in te schrij ven persoon of het huwelijksboek je van diens ouders worden overgelegd. Indien het huwelijk der ouders door echtscheiding ontbonden is verklaard of de voogdij door een ander wordt uitge oefend, moeten bovendien de hierop be^ trekking hebbende stukken worden over gelegd. Nadere inlichtingen hieromtrent kunnen worden verkregen aan de afd. Militaire Zaken voornoemd, op werkdagen van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 12'/2 uur en van des namiddags lVs uur tot 3 uur; des Zaterdags van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 12l/s uur A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden, 24 December 1931. 708 best. Het zal hun na afloop moeilijk ge vallen zijn terug te keeren tot de proza van het alledaagsche leven! Wat een uitroepen als „beeldig" en „snoezig" ontlokte het ontegenzeggelijk allerliefste en gracieuze koortje der „Nachtfeeën", ook de Hovelingen en het volk zongen dapper en flink mee! De kin deren hadden er een geweldig plezier in en dat is de hoofdzaak! Hen zoover te krijgen: het is een groote verdienste! Me vrouw Offers komt dan ook voor het ver rassende resultaat een woord van hulde toe! Daarvóór hadden reeds 23 leerlingen proeven van meerdere of mindere be kwaamheid afgelegd; 's avonds kwam de muzikale élite van de school aan de beurt Opvallend zijn de vorderingen van de öiviiooags van z.óui.aü zal de school geopend zijn voor de ouders en familie der leerlingen. Donderdag 7 en Vrijdag 8 Januari zal de school 's morgens van 1012, 's middags van 24 en 's avonds van 79 te bezichti gen zijn voor oud-leerlingen, vrienden en belangstellenden in de vakschool. o handelsregister kamer van koophandel. Opheffing: Chemigrafische Kunstinricht. „Illustra" Witte Singel 73. Leiden. W ij ziging: E. de Jongh, Kloksteeg 6, Leiden. Depoth. van brood, en handel in koek en chocolade. Nieuwe eigenaresse: Wed. M. de Jongh- Kerpel, Leiden. 7URS. p wijzen, dat idge-concours Crisis-comité ve zich op bij •rersstraat 42, :erk. in de Mare- i worden ter ie zich hier- iet gepredikt rel gemeen- gvereeniging. hten gereci- dit blad. CSCHOOL. jubileum. school voor sen viert a.s. vijf tig-jarig zijn gedu- leerkrachten pgeleid. Het om aan het er te geven, .d-leerlingen aar streven. :land alsook «athie-betui- aanvangen der Stads heer H. van ge directeur geven van er het ver- daar onge- .ebruik ma- met dit bij- *en. .^enschappe- en, waarbij n docenten, zullen aan vangt het comité van oden. Daar ité de ope- l de avond een geva- ook onder - edewerking uitgevoer- >evat naast uw aan de ten van de Dijk, Brou- den tegen- a.n Slooten m waardig >33) werk- Gisteren werd aan de R.-K. Vak school voor Meisjes, Galgewater 1, Leiden het diploma als Coupeuse behaald door mej. L. C. van Varick te Leiderdorp. Van de Leidsche Mode-Vakschool is na gehouden ex amen geslaagd voor leer a- res mej. J. Alkemade en voor coupeuse mej. C. v. d. Steen, beiden alhier. Voor het examen Machineschrijven, afgenomen door den Algemeenen Steno graf en bond, slaagden de dames G. E. Es- wilder, J. M Gerhards. F. A. Ie Poole, M. J. Rosdorff, J L Verbeek, C. A. Zaaijer en de heeren E. B Hagoort, H. P. Kanters, A. Mulder J. J. Overduin, J. Ie Poole en voor Steno-Typiste in de Ned. taal: mej. J. M. Hagenaar, allen alhier en leerlin gen der Pontschool, Steenschuur 14. BINNENLAND. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van prof. mr. D. P. D. Fabius te Broek in Waterland. (Binnenl., 2e BI.). Voorschriften tot uitvoering van de wet op de benzinebelasting. (Binnenl., 2e BI.). Een brand in het stoomschip „Oostkerk" te Rotterdam heeft aanzienlijke schade aangericht. (Gemengd, le Blad.). Een onderhoud met den burgemeester van Koudekerk, den heer Kwint. (5e Blad), JUITENLAND. Het rapport der deskundigen-commissie te Bazel. (Buitenland, le Blad.). Aanvullende noodbegrooting in Dnitsch- Iand. (Buitenland, le Blad.). Ook België zal gematigde protectie- maatregelen invoeren. (Buitenland, le BI.), Onze stadgenoote mej. S. L. J. Ros- kes is te Groningen geslaagd voor het examen Engelsch M. O. akte B. De aandacht van de mannelijke in gezetenen dezer gemeente, die geboren zijn in 1913, wordt gevestigd op een in dit Blad voorkomende openbare kennisgeving van den burgemeester, betreffende aangifte ter inschrijving voor den dienstplicht in de maand Januari a.s. Benoemd zijn tot rijksklerk der di recte belastingen, invoerrechten en accijn zen in vasten dienst de tijdelijke klerken W. H. van der Horn insp. le afd. H. v. d. Veld, insp. le afd., H. v. d. Horst insp. le afd., J. R. Posthumus insp. Ill, N. Hou wer le kr.. allen alhier. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende een uitvoering van groep I der Leidsche Padvinders cp Zater dag 2 Januari a.s. In ons Blad van gisteren hebben wij abusievelijk gemeld, dat de Commissaris van politie dispensatie had verleend van de Wet op den bakkersarbeid door te be palen, dat in verband met de feestdagen op enkele dagen des morgens vanaf 8 uur versch brood mag worden verkocht. Deze is verleend door den minister van arbeid, handel en nijverheid. In verband met het feit, dat de week markt alhier niet verzet wordt naar Don derdag 31 Dec., maar gewoon op Zaterdag 2 Jan. 1932 wordt gehouden, zal de markt- trein 3387, LeidenUtrecht (vertrek 12.28) niet zooals in de Offcieele Reisgids staat aangegeven loopen op Donderdag 31 Dec., maar op Zaterdag 2 Januari 1932. AANVULLING DER PREDIKBEURTEN. LEIDEN. Doopsgez. Gem. (verbeterde opgave): le Kerstdag voorm. half elf (koorzang), ds. Bonga; 2e Kerstdag nam. 7 uur Kerst- feestviering. Geref. Gem. (N. Rijn 76)le Kerstdag voorm. 10 en nam. 5 uur en 2e Kerstdag voorm. 10 uur, ds. W. C. Lamain. BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: le Kerstdag voorm. half tien, ds. Kruishoop; nam. 6 uur, de heer Müller; 2e Kerstdag voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Kruishoop. Geref. Kerk: le Kerstdag voorm. half tien en nam. 6 uur en Zondag voorm. hall tien en nam. 6 uur, ds. Dam. Evang. Luth. Gem.: le Kerstdag voorm. 10 uur, prof. H. A. van Bakel van Amster dam. Geref. Gem.: le Kerstdag voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst; 2e Kerst dag nam. 4 uur, ds. Kok van Veenendaal; Zondag voorm half tien en nam. 6 uur, leesdienst. IJMUIDEN, 24 December 1931. VISCHPRIJZEN. Tarbot per kilo f. 1.251.05, Griet per kist van 50 kilo f.4515. Tongen per kilo f. 1.401.15, Groote Schol per kist van 50 kilo f.23—17.50, Middelschol f. 23—18,Zet- schol f. 2317.50, Kleine Schol f. 235.40 Schar f. 121.40, Roggen per 20 stuks f. 16.5010.50, Vleeten per stuk f. 1.60 1.25, Pieterman en Poontjes p. kist van 50 kilo f2. Groote Schelvisch f. 3228, Middel Schelvisch f. 2818. Kleinmiddel Schelv. f. 208. Kleine Schelv. f. 130.75, Kabeljauw per kist van 125 kilo f. 4029, Gullen per kist van 50 kilo f. 100.50, Lengen per stuk f. 2.501.08, Heilbot per kilo f. 1, Wijting per kist van50 kilo f. 1.80 —0.30. Koolvisch per stuk f. 0.52. Aangevoerd 15 kisten versche haring. Prijzen f. 5.504.70 p. k. Aangekomen 12 stoomtrawlers: ON 75 met f. 906. IJM 44 met f. 2712. IJM 9 met f.1410. IJM 58 met f.950. IJM 253 met f. 1518, IJM 195 met f. 1828, IJM 22 met f. 1313. IJM 7 met f. 1385, IJM 193 met f. 1368, IJM 28 met f. 1158, IJM 103 met f. 1527, IJM 72 met f. 132, YH 530 met f. 1658 en 5 loggers, de KW 70 met f. 561, KW 41 met f.481, KW 49 met f.523, KW 151 met f.283 en IJM 283 met f.608 be somming.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1