BERICHT. 72sïe Jaargang WOENSDAG 23 DECEMBER 1931 No. 22014 Het Leidsche Crisis-Comité. STADSNIEUWS. DONDERDAG31 DEC.A.S. 0FFSCIEELE KENNISGEVING Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCHE SCHOUWBURG. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN.: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35, per week f.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen 1ERSTE BLAD. Ons blad zal de beide Kerstdagen NIET verschijnen. Men gelieve de advertenties voor ons blad van morgen, Donderdag zoo vroegtijdig mogelijk aan te bieden. DE DIRECTIE. DE KINDERKRANT. In verband met de a.s. feestdagen ver schijnt de Kinderkrant lieden inplaats van morgen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. de N.V. Boekdrukkerij v.h. L. van Nifterik Hzn. en rechtverkrijgenden tot het op richten van een drukkerij in het perceel Kaiserstraat No. 9 en Kolfmakerssteeg Nis 8—10—10a, Sectie F. No. 1277; b. de firma Z. van der Mey en rechtverkrijgen den tot het oprichten van een broodbak kerij in het perceel Korte Mare No. 16, Sectie B. No. 2726; c. Phs. Mooten en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een smederij in het perceel Oude Vest No. 137. Sectie H. No. 2927; d. de N.V. Banket- fabriek „de Bij" en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een koek- en banket- fabriek op het perceel Roomburgerlaan, Sectie M. No. 3850; e. J. Erades en recht verkrijgenden tot het oprichten van een smederij in het perceel Langebrug No. 9, Sectie G. No. 1682; f. J. la Rivière en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een rookerij en zouterij van vleeschwaren in het perceel Haven No. 52, Sectie C. No. 1866; g. G. P. Hoogeveen en rechtverkrij genden tot het oprichten van een brood bakkerij in het perceel Morschweg No. 32, Sectie L. No 775; h. A. H. van Noort en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een broodbakkerij in het perceel Doezastraat No. 2, hoek Raamsteeg, Sec tie E. No. 1497; i. J. Korswagen en recht verkrijgenden tot het oprichten van een kuiperij in het perceel Noorderstraat Nis 4—6; Sectie B. No. 2810; j. N. P. M. Die ben en rechtverkrijgenden tot het op richten van een stoom-, wasch- en strijk- inrichting in het perceel Hooge Rijndijk No. 166. Sectie M. No. 2344; k. J. Kleine en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een fabriek van matrassen, bedden en bedvlokken in het perceel Stationsweg No. 47a; Sectie L. Nis 320. 321 en 322; 1. G. J. Alkemade en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een broodbakkerij in het perceel Morschstraat No. 58, Sectie B. No. 68; m. H. W. Stoxen en rechtver krijgenden tot het oprichten van een me taalgieterij- in het perceel Kloos of Visch- poort Nis 5, 6, 7, 8, 9 en 10 (Koenesteeg), Sectie D. No. 1689; n. J. Duindam en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een slagerij in het perceel Koornbrug- steeg No. 2, Sectie G. No. 213; o. W. de Lange en rechtverkrijgenden tot het op richten van een brood-, koek- en banket bakkerij in het perceel Jan Lievensstraat No. 5, Sectie K. No. 4070 (ged.). A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 23 December 1931. 701 LEIDSCH STUDENTENTOONEEL. Schnitzler-herdenking. Voor de opvoering, die voorloopig is vastgesteld in Maart 1932, heeft het Leidsch Studenten Tooneel twee een- acters van Arthur Schnitzler gekozen, te weten: „der Grüne Kadadu" en uit den bundel Anatole „Abschiedssouper". De regie is ook dit jaar weer in handen van Louis van Gasteren. De vertaling uit het Duitsch is vervaardigd door van Slerne'oerg. Het. ligt in de bedoeling, dat, behalve de gewone uitvoering voor het Leidsch Studenten Corps, een voorstelling zal v/orden gegeven ten bate van het Leid sche Crisis Comité. Ook dit jaar stellen wij weder de gelegenheid open, in ons blad van N ieuwjaarswenschen te plaatsen. Tegen den prijs van: 75 cent van 1 tot 5 regels. Elke regel meer 15 cent Door ons werd ontvangen: Fam. K. f. 2.50, Mcj. J. M. f. 3.—, mevr. j. m.M. f. 3.50, gecollecteerd op de kerstfeestvicring Zondagsschool „Imma- nuël" f. 8.D. V. f. 10.mevr. C. J. A. R.—R. f. 10.—, B. de J. f. 5.—, A. P. f. 1.50 25 bonnen ter waarde f. 1van de firma R. Bergman. TOT WOENDAG 30 DECEMBER a.s, des middags 12 uur kunnen deze advertenties worden aangeboden Bij latere aanbieding wordt de gewone advertentieprijs berekend NEDERL. PROTESTANTENBOND. Verslag van de Wijkverpleging. Aan het verslag over het werkjaar 1930- 1931 is het volgende ontleend: De hoogtezon in de Prinsenstraat, die daar geplaatst werd door de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, isdit jaar overgenomen, zoodat nu beide wijken een hoogtezon hebben, waardoor de be handeling van de patiënten dus ook beter over de twee wijken is verdeeld. Zuster van den Ameele en Zuster Jezeer vervulden haar werk met groote ijver en toewijding. Waar het noodig was werd weer melk verstrekt. Met St. Nicolaas en Kerstmis was" het bestuur in staat kleedingstukken enz. uit te deelen, welwillend ter beschikking ge steld door de Leidsche Katoen Maat schappij en de Leidsche Naaivereeniging. De financiën zijn dit jaar nog bevredi gend. maar de uitgaven zijn toegenomen. De heer J. Schreuder is door vertrek naar elders uit het bestuur getreden, waarvan hij sinds 1909 lid is geweest en vele jaren voorzitter. Wat hij in deze ja ren voor de Vereeniging gedaan heeft zal door het Bestuur steeds met dankbaarheid worden herdacht. In zijn plaats is de heer A. J. B. Poortman, arts, bereid gevonden deze functie over te nemen. Het verslag eindigt met een woord van dank aan allen die het bestuur steun den. ONTSPANNING EN ONTWIKKELING VOOR WERKLOOZEN. NEUTRALE BESTUURDERSBOND. Een Kerstgave. Door den Neutralen Bestuurdersbond zijn in deze week de leden der aangesloten organisaties, welke door langdurige werk loosheid getroffen zijn, verrast met een Kerstgave, varieerende van f. 5 tot f. 16.-, naar gelang der behoeften van de ge troffenen. De Bestuurdersbond is daartoe in staat gesteld door vrijwillige bijdragen, samen gebracht door de andere leden der aan gesloten organisaties, welke het voorrecht hebben den geesel der werkloosheid nog niet te voelen. Voorzeker is dit een bewijs van den goeden' geest en het saamhorigheidsge voel, welke hieruit spreekt. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: K. Klijn v.h. Gebroeders Westerbeek, Teylingerlaan 9, Sassenheim, Bloembol len-export. Eigenaar K. Klijn, Sassenheim. Wijzigingen: P. de Gruyter en Zoon, N.V. (f.), Maars- manssteeg 10, Leiden. Hoofdzetel Orthen- straat 14, 's-Hertogenbosch, grutterij, koffiebranderij, theebewerking, enz. Ves tiging filiaal Haarlemmerstraat 156-156a; Hoogewoerd 2 (h. Korevaarstr.), Leiden. Opheffing filialen Haarlemmerstraat 170 en Papenstraat 7b, Leiden. Leidsche Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „Vooruit" U. A., Ko- revaarstraat 30. Leiden. Nieuwe voorzitter F. Kooistra, Leiden. Nieuwe 2e seer. A. J. Jongeleen, Leiden. Nieuwe commissaris D. Prins. Leiden. G. J. M. Paardekooper, Heerenweg 40a, Warmond, kleermakerij. Nieuwe eigenaar G. J. M. Paardekooper, Warmond. Varossieau en Cie. N.V. Emmalaan 42, Alphen a. d. Rijn. fabricage van vernissen, lakken en verfwaren enz. Overleden direc teur J. C. Scheerder, Alphen a. d. Rijn, dd. 7 Dec. 1931. Onderlinge Broeiglasverzekering ..Helpt Elkander" H. E. T. A., C. 112, Ter Aa-. Uittredend bestuurslid L. J. de Boer, Nieuwveen. Nieuw bestuurslid J. v. d. Jagt, .Ter Aar, Een Christelijk Comité opgericht. Gisteravond is in het gebouw „Patari- monium" opgericht een comité voor de ontspanning en ontwikkeling van de Christelijk-protestantsche werkloozen. De volgende personen zijn uitgenoodigd om in dat Comité zitting te nemen: Ds. H. Thomas, Ds. Joh. W. Groot Enzerink, J. Slegtenhorst, M. Vallentgoed, J. A. v. d. Reyden, A.. Rosmalen, F. Eikerbout, Jac. Wilbrink, H. C. de Jong, J. C. B. Huner, I. Tuinhof de Moed, J. Wassenaar en P. A. de Leeuw, zooals men ziet een gezel schap bestaande uit personen die op on derscheiden terrein met de werkloosheid en de werkloozen in aanraking komen. Het moderamen van het comité is als volgt samengesteld: J. Slegtenhorst, Ph. J. de Leeuw, J. A. v. d. Reyden, Ds. H. Thomas en Ds. Joh. W. Groot Enzerink. Het ligt in de bedoeling gedurende b.v. vijf dagen van de week een ontspan ningslokaal voor de Chr. werkloozen be schikbaar te stellen, voor welk lokaal men het oog heeft op het gebouw Patrimonium aan de Hooglandsche Kerkgracht. Er worden tevens maatregelen overwogen en behalve ontspanning ook ontwikkeling aan de werkloozen te geven, wanneer daar belangstelling voor bestaat. Alles is nog slechts in groote lijnen vastgesteld en zal nog nader worden gepresiceerd. Het spreekt vanzelf dat voor dit alles geld noodig is maar we twijfelen er niet aan of men zal in protestantsch Chr. krin gen bereid zijn deze geldmiddelen te verstrekken. Reeds thans wacht de pen ningmeester. de heer J. A. v. d. Reyden, Oude Vest 183, gaarne giften in. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST TE LEIDEN. De leerlingen van de muziekschool van bovengenoemde Maatschappij zijn thans ingedeeld als volgt: Piano: Eerste afd.: A. R. C. van Dijk. J. C. Linschooten, E. G. M. Keesom, W. van Dijk, T. Servaas, M. F. de Gunst, J. D. van Rijnbach, J. A. Huysman, N. Bergers, D. J. Cannoo, A. Vilders, C. Nijholt, M. Brinks, Th. de Josselin de Jong, J. R. Driessen, J. L. Kanbier, N. Kanbier, H. J. Livingstone, I. H. Boeke, J. A. Brinks, W. F. Brinks, B. P. A. Visman, J. A. Mulder, J. A. Cannoo, J. C. van den Worm, F. L. Driessen, C. C. Oudshoorn, L. A. van Berge Henegouwen, C. M. van Berge Henegouwen, A. Kager, C. J. v. d. Veen, L. van Gerrevink, T. van Heeringen, G. P. E Weyer, W. H. J. Chris- tiaanse, H. Stoeke, C. Christiaanse, P. van Weizen, D. de Wilt, A. van Lith, P. J. en A. A. v. d. Loosdrecht, M. Wagener, D. van Breda, M. C. v d Sande Bakhuyzen, M. A. Vlaardingerbroek, M. C. J. G. Zonderop, Tweede afd.: J. en J. R. de Josselin de Jong, J. H. v. d. Veld, M. J. van Geer, W. Freyser, J P. van Leeuwen. M. Fontein, G. Vlaardingerbroek, W. Brinks, G. Bijl stra, M. S. Nieuwenhuis, C. M. Zandee, G. S. Nagtegaal, G. J. Nieuwenhuis, J. Freyser, P. A. M. Keesom, A. Hagens, C. K. Noor denbos, J. Th. Keesom, H. Werkman, N. C. van Haasteren, J. van Weizen, A. Hage naar, H. Modderman, W. J. C. van Lith. Voorts zijn als privaatleerlingen inge schreven: H. M van Zonneveld, C. J. Aen- mey, A. W. Blanken, J. B. de Koning, T. Reisenbach de Haan, A. G. Lucas, J. H. C. Machen. R. Sobels, C. P. A. Kromhout, mevr. M. Floor geb. Zwikker, A. van Oven, P. J. C. Wijnnobel, M. 't Hooft. mej. H. W. van de Sande Bakhuyzen, M. de Blauw, S. N. van Opstall, M. Schröter, J. L. W. Hermanides, mevr. E. Weiland geb. Kloots, C. Bots, mevr. A. R. P. Swets geb. Dijk- veldstol. A. P. M. H. Coebergh, mevr. Sirks geb. De Bock, H. Flu, A. van Andel, G. L. P. G. Vos. S. G. Henny, M. J. M. Petit, J. G. de Graaf, A. J. C. Slothouwer, M. A. Krantz, H. L. Welbooren, J. W. von Weiier, ,W. C. F. Bik, C. E. v. d. Puttelaar, mevr. C. W. Diemont geb. v. d. Brand, H. J. A. Eggen. Samenspel Piano: Mevr. Sirks geb. De Bock, C. Bots, S. N. van Opstall, mevr. v. d. Heyden geb. Brakel, mevr. J. Hannivoort geb. Adriani, mej. E. Kuenen. mej. J. J. M. Stallinga, mevr. E. Weiland geb. Kloots, P. C. M. van Ree. Viool: Eerste afd.: J. G. Mastenbroek, D. v. d. Mey, A. Laman, J. J. K. van As- selen, T. van Dijk, B. de Koning, D. Henny, J. H. L. van Ree, L. C. E. Jorissen, J. van Eigen, L. Servaas, A. F. E. van Lith, J. v. d. Veen, W. Laman, Saboengan Nainggolan, A. Schlatmann. H. de Bruyn, A. Visser, A. C. Loth, C. L. Modderman, A. J. Mulder, A. A. v. Gerrevink. Tweede afd.: J. Fros, M. R. C. Stol, T. v. Zwieten, H. K. Roessingh, R. Horst, L. Loth, J. K. G. Muller, J. B. C. Otto. F. Wensinck, A. H. Heering, K. G. J. Fros, B. J. Hogen- boom. Voorts zijn als privaatleerlingen inge schreven: E. W. Gorter, P. Schröter, L. Lignac. R. Schierbeek, D. M. Hartog, F. L. Stenfert Kroese. Kwartelies viool: dr. G. Stiasny, H. M. Boekwijt. Violoncel: Eerste afd.: W. J. Laman, J. E. Muller. Tweede afd.: A. A Moolenburgh. Voorts zijn als privaatleerlingen inge schreven: W. J. v. Berge Henegouwen, G. Groen, M. Bruining. Fluit: Eerste afd.: W. F. C. Heering, F. Monshouwer. Voorts zijn als privaatleerlingen inge schreven: R. Boeke, D. J. Kuenen, E. A. Jolles. Theorie: Als privaatleerlingen: W. C. F. Bik, T. van Zwieten, H. L. Welbooren, J. G. de Graaf. Trombone: Eerste afd.: M. J. Klomp. Koor- en Solfègeklassen: A. Laman, S. C. Henny. J. Duymaer van Twist, C. Tiele- man, W. Blok, J. R. Driessen, D. Huurman, M. A. Vlaardingerbroek, D. C. v. d. Viiver, G. Groen, Th. v. d. Plas. B. Teeuwen, E. J. Kelder. G. Vlaardingerbroek, N. C. van Haasteren, W. J. Laman, A. Demmenie. Ensembleklas: M. F. Foiling, mevr. Bor- gerhoff Mulder, W. Karstens. Vakonderwijs: C. Bots. H. L. Welbooren. Solozang: M. J van Geer. J. J. den Boer. Voorts zijn als privaatleerlingen inge schreven: N. Bleckman, mevr. O. de Marcas geb. Hes. K. Hulsbos. Methodische spreekles: W. E Heyboer, L. J. Eykman, N. Bleckman. W. A. Freyser, J. Barendse, W. F. Zuurdeeg. VERSCH BROOD OP DE FEESTDAGEN. De Commissaris van politie alhier heeft bepaald, dat op Donderdag 24, Zaterdag 26 (Tweede Kerstdag) en Donderdag 31 December vanaf des morgens 8 uur versch brood mag worden verkocht. Gistermorgen heeft prof. B., door dat hij de bocht te groot nam. op het Rapenburg nabij de Doelensteeg met zijn auto prof. v. d. W., die daar wandelde, aangereden en dientengevolge licht ver wond. Een hardsteenen paal, staande op de stoep van dr. C. werd gedeeltelijk ver nield. Geslaagd voor den Ned. R.K. Bond „St. Genesius", voor boekhouden P. B. Kalwij, M. M. van der Mark, A. J. van der Steen en M. A. Vorst, leerlingen der Mariaschool aan de Haarlemmerstraat alhier. De leerlingen van de Burgerzang school, directeur de heer P. de Rook ge ven op Woensdag a.s. in den Schouwburg hun gebruikelijke jaarlijksche uitvoering. Opgevoerd zullen worden het sprookjes spel „De Boschduiveltjes" van M. A. Brandts Buys en „De fortuinlijke kist", Oostersch zangspel van Joh. Wagenaar. Men zie ook de advertentie in dit Blad. BINNENLAND. Het contigenteeringsontwerp door de Eerste Kamer aangenomen. (Parlemen tair Overzicht, 3e Blad). Najaarsvergadering van het R.K. Werk liedenverbond. (Binnenland, le Blad). Te Haarlem zijn de salarissen der gemeente-ambtenaren met 7 ver laagd. (Binnenland, le Blad). BUITENLAND. De financieele besprekingen te Bazel. (Buitenl. le Blad). Ook de Amerik. Senaat aanvaardt het Hoover-moratorium. (Tel. le Blad). Instorting van een deel der Vaticaan- sche bibliotheek. (Buitenl. Gemengd, 2e Blad en Tel. le Blad). Hier ter stede is onder den naam „Door Vriendschap Samengebracht" we derom een Toon eel vereeniging opgericht. Het dagelijksch bestuur wordt gevormd door de heeren J. de Waal. voorzitter; J. van Meeteren, secretaris en A. Piket, penningmeester. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen voor electrotechnisch ingenieur de heer H. Krop alhier. K. V. HET NEDERL. TOONEEL. „Het Chineesclie Landhuis", spel in 3 bedrijven van Os mond en Corbet. Het Chineesche Landhuis is geen nieuw stuk op het repertoire, integendeel, doch hier te Leiden was het nog niet eerder gegeven. Gisteravond is door de opvoering ervan iets goed gemaakt! Het op het welbekende stramien van: „Het Oosten en het Westen zullen elkaar nimmer kunnen vinden" geborduurde ge geven is in knappe, strakke lijnen opge bouwd en de onoverbrugbare kloof tus- schen de rassen is er zoodanig in verwerkt, dat geen oogenblik de belangstelling daalt. Men voelt zich gevangen in de sfeer van den rijken Chinees Sing. die. hoezeer dan een gentleman, toch niet los komt van de eigenschappen van zijn ras, integendeel juist door zijn hooge ontwikkeling die eigenschappen in extremis doorvoert. Steeds hooger stijgt de spanning. Sing is getrouwd met een Engelsche die hem heeft genomen om zijn rijkdom. Zij begint een flirtation met een pas „over gekomen" landsman. Sing ontdekt dit en de poging van de zuster van zijn vrouw (Charlotte) om de situatie te redden door te doen alsof zij met den jongen Engelsch- man is verloofd, mislukt. De Engelschman wordt op zeer geraffineerde wijze door Sing uit de nweg geruimd. Diens broer wordt, bij zijn pogen beide dames te red den uit de handen van Sing, verliefd op de zuster en tusschen hem en Sing ont staat een strijd om Charlotte, van wie ook Sing is gaan houden; zijn vrouw heeft hij volgens Chineesch familie-recht terzijde gesteld. Hoe Oostersch verloopt die strijd tusschen beide mannen; het wordt een soort gif-duel. waarbij Sing verliest en met zijn leven betaalt. Hoe strak is daar de Oostersche fataliteit geschetst! Het is een krachtig speelstuk van goed gehalte, waarin duidelijk de rassenstrijd naar voren komt. Alle aandacht wordt geconcentreerd op den Chinees Sing, dien Alb. van Dalsum tot een levenswarme creatie maakt. Tot in de kleinste trekjes beeldt hij hem uit en juist de strakheid in zijn gansche hou ding doet sprekend naar voren komen het groote verschil met het Westen. Hoe prach tig beheerscht was Van Dalsum's spel in het slotbedrijf, waar hij de ganèche situa tie beheerscht door zijn fatalisme. Zelfs moet men aan het slot deernis voelen voor dezen Oosterling, trots zijn volgens onze begrippen vreemde gedragingen. Het was in één woord af! Wij zien Van Dalsum hier te weinig! Naast hem gaf Henri Eerens schitterend den mede-strijder om Charlotte. Jammer, dat hij in het slotbedrijf soms ietwat te zacht sprak. Het was een knappe uitbeel ding evenals de Charlotte van Sara Hey- blom. Met hun drieën voerden zij dit too- neelwerk naar een triumf. Sadi van Willy Haak bleef in verhouding wat te veel aan de oppervlakte, al had zij goede momenten. Van de bijrollen, die zich uitstekend aanpasten, over het geheel willen wij nog apart de Maleische bediende noemen van Nell Koop. Ook de Oostersche decors moeten gepre zen worden. Een bijkans geheel gevulde schouwburg het was de vierde abonnementsvoorstel ling! heeft oprecht genoten van spel en stuk en daarvan door luid en herhaaV* applaus getuigenis

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1