NOORDWIJK. Toelichting van B. en W. bij aanbieding begrooting 1932. GEEN REDEN VOOR BEZORGDHEID. EN PESSIMISME. Geenerlei zekerheid voor de toekomst. Met betrekking tot het saldo van den dienst 1930 ad f. 101.526.875 merken B. en W. het volgende op: Al moge ook een dergelijk overschot tot tevredenheid stemmen, toch zij men voor zichtig hieruit bepaalde conclusies te trekken omtrent den financieelen toestand der gemeente. Er zijn immers verschil lende factoren, die het vormen van een batig saldo en van de batige saldi van vroegere dienstjaren hebben beïnvloed, die ln de toekomst niet of niet meer in even groote mate aanwezig zullen zijn. Toen wij na het zoo zuinig en krap mogelijk ramen van de uitgaven, het schrappen van verschillende posten en het afwijzen van verschillende voorstellen of wenschen van hoofden van dienst, de inkomsten van den dienst 1932 verge leken met de aldus geraamde uitgaven bleek ons dat een nadeellg saldo op dezen dienst ontstond van f. 48.000.d. w. z. een geraamd tekort op dezen dienst tot het volle bedrag van f. 48.000.dat, als geen beschikking over batige saldi van vroegere dienstjaren meer zal mogelijk zijn, geheel moet worden gevonden uit aan te brengen bezuinigingen, nieuw in te voeren of te verhoogen belastingen of prijsdalingen als gevolg van economische omstandigheden op de wereldmarkt. De uitgaven van den dienst 1932 zijn zooda nig krap geraamd, dat op eenigszins be langrijke meevallers uit dien hoofde naar onze meening niet mag worden gerekend, terwijl als gevolg van de wet financieele verhouding en de dalende conjunctuur zoo goed als alle elastisiteit uit de begroo ting der inkomsten is verdwenen. In een opgaanden tijd hebben de belastingop brengsten neiging om mee te vallen, ter wijl zij in een dalenden tijd eerder neiging hebben om tegen te vallen. De meevallers op de begrooting van inkomsten hebben in vroegere jaren het meest bijgedragen tot het vormen van de voor onze ge meente wel enorme batige saldo's op de gewone diensten. Als wij zouden ontleden de oorsprong van die ongewoon hooge saldi, zal blijken, dat deze in hoofdzaak wel zijn terug te brengen tot factoren, die in de toekomst niet meer werken en niet meer werken kunnen, omdat de ele menten daarvoor ontbreken, voorname lijk als gevolg van de wet financieele verhouding. De omstandigheid immers dat als gevolg van een administratief voorschrift van gedeputeerde staten de winsten van de gemeentebedrijven over 2 jaren in één dienstjaar moeten worden verantwoord, gevoegd bij de zeer wissel vallige, maar gedurende eenlge jaren zeer hooge opbrengst van de wconforensenbe- lasting en de steeds buiten verwachting stijgende opbrengst van de eigen ingeze tenen geheven inkomstenbelasting als ge volg van de achter ons liggende tijden van hoog-conjunctuur zijn in hoofdzaak de oorzaak van het vormen van de reserve ad f. 270.000.—. De objectiviteit gebiedt hierbij te ver melden, dat in tijden van dalende con junctuur niet alleen de inkomsten vermin deren, maar ook de uitgaven als gevolg van prijsdaling van verschillende arti kelen, ook zonder expresselijk aange brachte bezuiniging min of meer naar be neden gaan. Het zou al zeer gemakkelijk voor ons col lege zijn u voor te stellen, het bovenver melde aanmerkelijke nadeelige saldo op den gewonen dienst 1932 te dekken uit de reeds belegde reserve van de vroegere diensten (pl.m. f. 270.000.—) en deze re serve daartoe liquide te maken. Afgezien nog van de mogelijkheid, dat Ged. Staten een dergelijke wijze van han delen niet zouden goedkeuren, achten wij een zoodanige financieele politiek in de bijzondere omstandigheid waarin wij nu leven niet verstandig en niet verantwoord Als er gegronde redenen waren om aan te nemen, dat de ernstige inzinking op eco nomisch gebied slechts van voorbijgaan- den aard was, zoodat de financieele po sitie onzer gemeente na eenlge Jaren automatisch weer tot hetzelfde niveau van voor eenigen tijd zou stijgen, zouden wij daar anders tegenover staan. Nu wij volgens algemeene opinie der economisten geen tijdelijke inzinking van het econo mische leven doormaken, doch eerder een afzakken naar een blijvend lager peil meenen wij, dat onze gemeente er meer bij gebaat is en gedurende langeren tijd het volle genot van deze reserves heeft, als wij deze, op de wijze als heeft plaats gehad, belegd laten. Immers als gevolg van deze belegging in huizen tegen vrij hooge rente op langen duur, kan de ge wone dienst der gemeente op een blij vende bate van beduidende beteekenis (dit jaar f. 13.965.30) rekenen, waarbij het reservekapltaal der gemeente in tact blijft, terwijl uw college bovendien mocht be sluiten ook de aflossingen op dit reserve- kapitaal aan den gewonen dienst der ge meente ten goede te doen komen in de toekomst nog een beduidend hooger be drag onder den gewonen dienst kan wor den verantwoord. Wij moeten echter op merken, dat bij rtzi laatste handelwijze het geheele reserve-kapitaal op den duur verloren gaat. Met deze uiteenzetting willen wij niet zeggen, dat daarom het aanvankelijke na deelige saldo op den gewonen dienst 1932 geheel uit eigen middelen van dien dienst zou moeten worden gedekt. Immers, be halve de reeds belegde reserve ad pl.m. f. 270 000.beschikt de gemeente nog over liquide overschotten, die nog geen be stemming hebben gekregen. Het batig saldo op den gewonen dienst 1930 Immers bedraagt f. 101.526.87'/i, ter wijl naar onze meening nog op een batig saldo van pl.m'. f. 40.000.mag worden gerekend op den dienst 1931 op welken dienst de gevolgen van de wet financieele verhouding nog maar gedeeltelijk heb ben ingewerkt. In totaal komt dus, afge zien van de belegde reserve, een bedrag beschikbaar van pl.m. f. 140.000.dat de eerstkomende jaren aan den gewonen dienst ten goede komen en de gemeente dus door de eerste moeilijke periode kan r.rcnbrencen, waarin de ink misten en uiiga/rii nog r..ei in evenwriit riji. Vj meenen echter, dat het in leder geval niet verantwoord zou zijn een grooter bedrag d°n L.v. f. 35.JOJ.— uit de:: middelen aan den dienst 1932 ten goede te doen komen. Wij hebben daarom gemeend, naar an dere middelen te moeten uitzien, om het geheele geraamde tekort ad f. 48.000. op den gewonen dienst 1932 te dekken en meenen dat deze voor onze gemeente het best kunnen worden gevonden door het Invoeren op matige wijze van 2 nieuwe belastingen, nd. een straatbelasung en een vermakelijkheidsbelasting. Het wil ons voorkomen, dat ln een gemeente als de on2e, die alles moet doen om blijvende vestiging te bevorderen, alle andere mid delen om de begrooting sluitend te maken moeten zijn uitgeput, alvorens tot het heffen van opcenten op de gemeente- fondsbelastmg moet worden overgegaan, omdat het feit, dat wij in onze gemeente geen opcenten op die belasting heffen ons, met het oog op de blijvende vesti ging, ln een gunstiger positie brengt aan Dijna alle anuere gemeenten, die wel zoo danige opcenten moeten heffen, omdat hoewel ae druk van de gemeentefonds- beiasting over net geheele land voor alle ingezetenen volkomen gelijk werkt, het hei,en van opcenten daarop een belasting is voor ieder gemeente opzich, de eenige mogelijkheid voor een gemeentebestuur uitmaakt om het inkomen der ingezete nen te belasten en dus van groote betee kenis is voor het beoordeelen van de plaat selijke belastingdruk als menschen in de omstandigheid komen, dat zij een andere woonpiaats moeten kiezen. Bovendien lijkt ons het henen van opcenten op de gemeente-fondsbelasting ook hierin onbil lijk speciaal voor onze gemeente, waar de beter gesitueerden buiten Iedere bemoeie nis van het gemeentebestuur om, als ge volg van de wet regelende de financieele vernouaing tusschen rijk en gemeenten reeds aoor het vervangen van de ge meentelijke Inkomstenbelasting door de gemeentelonas-belasting in hun inko men reeds beduidend zwaarder worden ge troffen uan voorneen het geval was. Hetzelfde wat door ons gezegd is, betref fende het heffen van opcenten op de ge- meentefonds-belasting geldt ook voor het heffen van opcenten op de vermogensbe lasting. lot voor korten tijd werden er in onze gemeente geen opcenten op deze belasting geneven, rie wet financieele ver houding belast ook in deze de ingeze tenen onzer gemeente met 50 opcenten, zonder dat ae gemeentekas daar bij is gebaat. Als wij op het oogenblik uitsluiten de wenschenjkneid van het herien van op centen op de beide genoemde belastingen, komen naar onze meening het invoeren van een vermakelijkheidsbelasting en een straatbelastlng op de eerste plaats in aanmerking. Heide belastingen worden in zeer vele gemeenten geheven. Uit het ieit, dat wij u, hoe ongaarne ook, moeten voorstellen thans te komen tot het invoeren van 2 nieuwe belastingen, zij het ook met bescheiden opbrengst en tnuk, mogen echter geen voorbarige en ongemotiveerde conclusies worden getrok ken. betreffende den linancieelen toe stand van onze gemeente. Deze positie is op het oogenblik nog zeer gezond te noe men. en als er in de toekomst eenige reden tot bezorgdheid op dit punt zou ontstaan, dan is dit geen gevolg van het tot he den gevoerde gemeentelijk beheer, doch enkel en alleen van omstandigheden, die zich geheel ontwikkeld hebben buiten iedere bemoeienis en controle van het gemeentebestuur om n.l. het inwerking treden van de wet financieele verhouding en de ongewoon snel gedaalde economi sche omstandigheden. Dat de financieele positie onzer ge meente op dit oogenblik voikomen gezond is kan u net best blijken uit het feit, dat de schulden der gemeente bedragen in totaal f. 1.836.860.74, waartegenover staat aan rentegevend bezit f. 1.643.139 onge acht het weinige bezit der gemeente. Het invoeren van belde genoemde be lastingen heeft ook hierom niets veront rustends, omdat als gevolg van allerlei omstandigheden, hiei boven reeds gedeel telijk vei meld (onvoorziene groote toeval lige batem ons belastingstelsel in het ver leden zich nooit voldoende heeft aangepast en zich ook nooit heeft behoeven aan te passen aan het normale pell van de uit gaven. Nu deze groote toevallige baten ln de toekomst niet meer zijn te verwachten, op nieuwe groote batige saldi in de toe komst niet mag worden gerekend en in een eenigszins verdere toekomst* ieder dienstjaar zijn eigen uitgaven zal moeten dekken, wordt ln eens duidelijk, dat ons tegenwoordig belastingstelsel niet geheel is aangepast aan ons peil van uitgaven. Doch ook na het invoeren van de beiüe ge noemde belastingen, blijft onze gemeente wat belastingdruk betreft nog een gun stige positie innemen vergeleken met ver reweg ae meeste andere gemeenten. Er zijn stellig maar weinig gemeenten waar geen opcenten geheven behoeven te wor den op de gemeentefondsbelasting en de vermogensbelasting, terwijl ook het aantal andere belastingen in onze gemeente niet groot is te noemen. Is er op het oogenblik, ook na het in voeren van deze beide nieuwe belastingen dus naar onze meening geen aanleiding voor een bijzondere bezorgdheid aan gaande de financieele positie van onze ge meente, verzwegen mag niet worden, dat groote oplettendheid en zuinigheid ln de toekomst zal zijn geboden, wilen wij voor onaangename verrassingen gevrijwaard blijven. Op de eerste plaats Is er het feit, dat wij den dienst 1932, ook na het aanboren van twee nieuwe belastingbronnen slechts slui tend kunnen maken door een overschot van f. 35.000.van een aan den dienst 1932 vreemden dienst naar den dienst 1932 over te hevelen. Op zichzelf ls dit natuur lijk niet regelmatig en als hetgeen naar alle waarschijnlijkheid in de toekomst het geval zal zijn voor onze gemeente niet blijvend voor dit doel over batige saldo's van vroegere jaren kan worden beschikt is het ook gevaarlijk, omdat dan onver wachts, het kan zijn op het meest onge legen oogenblik, de gemeente voor het ieit kan komen staan dat blijvend gezorgd moet worden voor eenige tienduizenden guldens per jaar meer aan inkomsten. Wij moeten er dan ook ernstig op bedacht zijn om dit bedrag van f. 35.00U of het aequi- valent daarvan in andere dienstjaren weg te werken, voordat de beschikbare over schotten van vroegere diensten zijn opge teerd. Dit is alleen mogelijk door een da ling van prijzen van voor de gemeente be langrijke artikelen, door het op andere wijze verminderen van de uitgaven of het aanboren van nieuwe belastingbronnen. Het laatste behoort, naar onze meening, zoo eenigszins mogelijk te worden voor komen. Eerlijkheidshalve moet hier worden er kend, dat het bedrag van f. 35.000.dat de dienst 1932 zelf bij het bestaande en reeds uitgebreide belastingstelsel niet kan opbrengen voor volgende Jaren ultteraard een neiging zal hebben om nog grooter te worden, als de verslechtering van de eco nomische omstandigheden zich nog in de toekomst op eenigszins beduidende wijze mocht voortzetten en zijn invloed op de opbrengst van de verschillende gemeente lijke belastingen mocht doen gelden. Op deze aangelegenheid zal in de toekomst met groote nauwgezetheid moeten worden acht geslagen. De tweeue factor, die oorzaak ls van een beduidende uiteenzetting van onze gewone uitgaven voor de laatste jaren, vormt de post rente en aflossing van geldleeningen. In 1924 bedroeg de post rente f. 46500, in 1932 1. 67000. In 1924 bedroeg de post af lossing f. 42000, in 1932 I. 96000.— De sterke stijging van de posten rente en aflossing maant tot eenige voorzichtig heid bij het uitvoeren van buitengewone werken ln de toekomst. Indien buitenge wone werken slechts spaarzaam en bij ge bleken noodzakeijkheid worden uitge voerd zullen de posten „rente" en „aflos sing" vnj spoedig beduidend dalen, omdat de grootste allossingen op de geldleenin gen altijd in de eerste jaren van den loop tijd der leeningen vallen. Voor de beocrdeeling van de financieele positie van de gemeente in een eenigs zins verdere toekomst mag niet uit het oog worden verloren de financieele relatie tusschen de gemeente en de bouwvereni gingen. Mocht er in de toekomst een tijd komen, dat de tegenwoordige huren met meer kunnen woruen opgebracht, dan is het de gemeente die voor een gedeelte van de huizen der beide bouwverenigin gen uit eigen middelen voorschotten heeft verstrekt (belegging reserve) en voor een ander gedeelte, waarvoor door het rijk voorschotten zijn verstrekt ten opzichte van het rijk aansprakelijk is voor de door de bouwverenigingen te betalen rente en aflossing, die de grootste risico's loopt. Hoe groot deze risico s zijn kan thans nog niet worden vastgesteld, omdat niet te zeggen valt, of het rijk aandeel in deze mogelijke stroppen zal nemen en tot welk bedrag. Wettelijk verplicht ls het rijk in leder ge val niet. Bij gebrek aan voldoende gege vens kunnen wij deze aangelegenheid slechts even aanstippen. Wij zijn overtuigd, dat wij in een tijd leven, dat het uitspreken van iedere ver wachting voor de toekomst buitengewoon moeilijk is en zeer gemakkelijk aoor de feiten kan worden achterhaala. onze bo vengegeven financieele beschouwingen en verwachtingen voor de toekomst moeten dus ultteraard voor een tijd als deze met de noodige reserve worden aanvaard. Nie mand is in staat in deze eemge zekerheid te geven. Het wil ons voorkomen, dat er wat de finaiiciee,e positie van onze gemeente be treft geen reden is voor overdreven be zorgdheid en pessimisme, als het gemeen tebestuur in al zijn geledingen maar over tuigd is van de noodzakelijkheid, dat de uitgaven verminderen en dat ook vaak uitgaven achterwege moeten blijven, die hoe nuttig ook, niet volstrekt noodzakelijk zijn. Vergadering Bloembollencultuur. Onder groote belangstelling vergaderde de afd. Noordwijk van B.B.C. ln Hotel Roijal. Na verwelkoming door den voorzitter den heer J. C. v. d. Meer, besprak deze den huidigen toestand in het bloembollenvak, die in het afgeldojien jaar vele teleurstel lingen te zien gaf. De uitkomsten zijn van dien aard, dat men met zekere be zorgdheid de toekomst tegemoet ziet. De groote wereldcrisis heeft allerwegen het vertrouwen geschokt en terughoudendheid en vrees om iets te ondernemen teweeg gebracht. Volgens de statistieken zijn er dit jaar wel, evenveel bollen in het buitenland ge plaatst als het vorige jaar doch de op brengst hiervan bedraagt 50 pet. minder. Het vak ls van rendabel, tot verlies gevend teruggeloopen. Volgens spr. kan zulks alleen hersteld worden, door inkrimping der culturen. Ook vond spr. het van groot belang zoo noodig door tusschenkomst van de regee ring, de exjjort van plantgoed, vooral tul pen te verbieden, wat volgens spr. de teelt in het buitenland zou beperken. De uitgebreide notulen werden hierna onder dank vastgesteld. Naar aanleiding van een circulaire van de afd. Leiden van de Ned. My. van Tuin bouw over de te houden Siebolds-tentoon- stelling werd besloten voor f. 10 in het ga- rantieionds in te teekenen. Vervolgens had het bestuur in Septem ber nog gecon-„pondeerd met het Hoofd bestuur over de telefoonverbindingen, dat naar aanleiding van een bekendmaking gedaan door de Posterijen over de auto matiseering en indeeling der districten en verzocht te trachten ook Noordwijk te doen indeelen bij de bloembollenstreek, waarop het HJ3. heeft geantwoord deze kwestie bij de Posterijen aanhangig te maken. Tevens zijn de voorzitter en de heer C. W. Alkemade bij den directeur- generaal op audiëntie geweest om dit urgente punt toe te lichten en te beplei ten, doen het plan stuit op zulke groote technische bezwaren, dat hierin het ge- wenschte resultaat wel niet bereikt zal worden. Wel bestaat er nog mogelijkheid dat om de verbindingen te bespoedigen een directe lijn met Haarlem tot stand zal komen, doch dit zal vermoedelijk dan niet eer geschieden, alvorens de automati seering in het rayon Leiden tot stand is gekomen. De voorzitter deed nog enkele mede- deelingen over de gedane werkzaamheden voor de te houden tentoonstelling; op het terrein zijn 300 variëteiten opgeplant,, terwijl het terrein dagelijks door de leden te bezichtigen ls. Spr. bracht dank aan de commissie leden voor het vele werk reeds gepresteerd en vertrouwde dat zij aan de nog komen de werkzaamheden haar beste krachten zouden schenken. In het kort besprak de voorzitter nog de te voeren reclame, de ontvangst en toe zegging van medailles, terwijl de ingang van het terrein bij nader overleg thans zal komen over de eigendommen van de hee- ren van 't Wout en Voogt aan de Scnle- straat, hetwelk een zeer geschikte plaats is. De heer Nleuwenhulzen vraagt nog naar de wijze van reclame maken, waarop de voorzitter mededeelde dat enkele arti kelen ln de buitenlandsche vakbladen zul len worden geplaatst terwijl het binnen land, Rhljnland en Belgie bewerkt zal worden in vereenlging met de Maat schappij Zeebad en V.V.V. De bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de heeren J. C. v. d. Meer, C. W. Alkemade en Joh. v. Konijnenburg had tot uitslag dat genoemde heeren resp. met 41, 40, 35 stemmen van de 42 uitge brachte stemmen werden herkozen. Het bestuur had nog ln overweging ge nomen ln Januari aan te.vragen de ver tooning van de film van „Bol tot bloem", hetwelk de goedkeuring van de vergade ring verkreeg. Als candidaten voor het hoofdbestuur werden gesteld de heeren H. A. v. Doorne, A. Warnaar Jzn. en B. J. C. v. d. Nat en als afgevaardigden werden gekozen de heeren C. W. Alkemade en J. H. Lindhout als plaatsvervanger W. S. v. d. Meer en II. Rulgrok Jnx. Gezien het praeadvies van het HE. en de toelichting door den voorzitter werd besloten de motie Llsse, over een kwestie met de film van „Bol tot bloem" niet te steunen. Na een vruchtbare rondvraag dankte de voorzitter voor de groote opkomst, hij hoopte dat het vergaderingbezoek zoo zou blijven en vroeg tevens aan allen om pro pagandist te zijn voor het tentoonstel- lingsbezoek. Behandeling der Begrooting. Naar wij vernemen zullen de rekening 1930 en de begrooting 1932 niet in één raadsvergadering worden gehouden. De rekening zal in den raad komen tusschen Kerstmis en Nieuwjaar, de be grooting ongeveer half Januari. Naar wij vernemen hebben de heeren P. de Groot en C. M. van der Lee aan dei. raad verzocht om ontheffing van de functie van weeshuismeester. Od Dinsdag, Woensdag en Donderdag 22, zS en 24 December zullen wederom weldadigheidszegels verkocht worden in een tent ln het postkantoor, ten bate van het misdeelde kind. Die tent wordt daar gratis geplaatst door den heer W. P. de Vreede. Moge het damescomité dat de actie ter hand nam een gToot succes boeken! Naar wij vernemen heeft de firma Zandvoort, Voorstraat alhier, 503 K.G. spek ais K.rs.gave beschikbaar g.stild voor de bcl'l eftigen en wendoozen, dat in den vorm var. bonnen door m:ddel van het gemeente bestuur zal worden beschikbaar gesteld. B. en W. stellen aan den raad voor te bmormen tot g m ente-genees' e:r voor hei jaar 1932 de heer dr. C. H, Hermanides o RITNSBURG. WONINGBOUWVEREENIGING SPINOZA. Dc in-gebruik-neming der woningen. Alhier werd door het bestuur van bo vengenoemde vereenlging, ter gelegenheid van de ingebruikneming van de woningen van haar eerste bouwplan, een vergade ring belegd in „Flora". Te twee uur opende de voorzitter, de heer J. A. Verkuylen, de vergadering en richtte een woord van welkom tot de aan wezigen, w.o. de burgemeester, de heer J. L. Bosschieter en de wethouders, de hee ren Schoneveld en van der Vijver. In zijn rede ging de voorzitter uitvoerig na, hoe de woningnood in de jaren na den oor log sterk steeg en de hooge bouwkosten een beletsel vormden voor het initiatief van particuliere bouwondernemers. Ge lukkig schiep de Regeering de mogelijk heid van het bouwen met overheids steun. Overal In den lande werden woning bouwverenigingen opgericht en versche nen groote nieuwe wijken-. Ook Rijnsburg het wereldcentrum van „bulbforcing" kon niet achter blijven; hoewel in een welvarende streek, was de woningnood hier ook nijpend. Eenige woningcomple xen werden gebouwd, doch er bleef een gToot tekort, velen verlieten de gemeente en vele gezinnen woonden bij elkander in; hetgeen nóg plaats vindt, aldus spreker. Zoo kwam men tot de oprichting van ..Spinoza" (Juli 1929). De vereeniging stelde zich ten doel, de sociale toestanden op het gebied der Volkshuisvesting te verbeteren. Moeilijkheden, die Spinoza ondervond in het verkrijgen van geschik te gronden, en wel uit het gemeentelijk grondbedrijf, hadden tot gevolg, dat slechts 16 inplaats van 60 woningen, zoo als eerst het plan was, gebouwd konden worden. Spr. dankte het gemeentebestuur voor zijn medewerking inzake de totstandko ming. De woningen zijn gebouwd onder de uitstekende leiding van den architect, den heer A. van der Heyden en onder toe zicht van den opzichter, den heer Mljs. De aannemers, de heeren Iterson en Mooten zorgden voor een solide afwerking. Daarna besprak de heer Verkuylen uit voerig de nog heerschende slechte wo ningtoestanden, o.a. het dikwijls ontbre ken van voldoende slaapgelegenheid en voorts, de noodzakelijkheid, in het belang der samenleving, hierin spoedig verbete ring te brengen. Spr. deed tenslotte een dringend beroep op aller medewerking in dezen. Na afloop werden de nieuwe woningen bezichtigd, die een keurig aanzien heb ben en blijk geven er zijn er reeds ver huurd geriefelijk te zijn Ingericht. Belangrijke jaarvergadering van „Flora." De Veilingsvereeniging „Flora" verga derde dezer dagen ln haar veilingsgebouw alhier, onder voorzitterschap van den heer T. Kralt. In zijn openingsrede memoreerde spr. de minder gunstige tijdsomstandigheden. De groote opkomst bewees, dat nu de groote belangstelling weer meer tot uiting komt. In de 17 jaar dat de vereeniging bestaat, beleefde zij nimmer donkerder tijden dan thans, nu overal tariefmuren worden opgericht, die den handel beiem meren. 't Is mogelijk, zei spr., dat ook onze artikelen, als zoovele andere, niet eens de kosten op zullen brengen. Gezien vracht kosten, commissieloon, invoerrechten, en daarbij nog in aanmerking nemende den val van het Engelsche Pond, heeft men zeker redenen om pessimistisch te zijn. Wat de vereeniging betreft, deze is er tot nu toe nog zoo slecht niet aan toe. hetgeen voldoende blijkt uit de toegezon den Verlies- en Winstrekening. Gelukkig ls er in de achterliggende goede jaren ge rekend op slechte tijden en kan met ge noegen geconstateerd worden, dat op de bezittingen slechts een kleine schuld rust Voor de toekomst kan dit niet anders dan gelukkig worden geacht, want er komt misschien een tijd, dat de winsten de veilingskosten net zullen dekken, of slechts gedeeltelijk bestrijden, maar voor- loopig kan de vereeniging tegen een stootje. Bezuinigd kan er niet veel meer worden; alleen de loonen kunnen Iets la ger worden gesteld, wat met ingang van 1 Januari a.s. zal geschieden. Een moeilijken tijd tegemoet gaande, is éénheid meer dan, ooit geboden, Spr. ver trouwde, dat de leden dit in zullen zien en zijn vertrouwen niet beschaamd zal worden. De secretaris, de heer G. van Delft, ver kreeg hierna het woord, tot voorlezing van de notulen en het uitbrengen van het jaarverslag. Het ledental bleek gestegen tot 790. Met een veel grooteren aanvoer dan vorig boekjaar, waren de ontvangsten minder, terwijl geen verbetering in 't zicht is en de afzet van alle kanten wordt be dreigd. Spr. eindigde met den wensoh, dat de stappen die reeds zijn gedaan en die welke nog gedaan zullen worden, tot ver betering van den toestand zullen mogen lelden. De voorzitter dankte den secretaris voor diens werkzaamheden, waarna eenlge in gekomen stukken werden vooigelezen Een aantal narcissen-kweekers uit Warmoni maakte schriftelijk bezwaar tegen he feit, dat meer dan eens het belang der tulpenkweekers werd voorgetrokken, door- dat eerst direct alle tulpen werden ge veild en daarna pas narcissen. De voorzitter deelde mede, dat het be stuur meende, hieraan toch de hand te moeten houden, vooral op warme dagen doch dat dit tot een minimum zal worden beperkt. De balans en de verlies- en winstreke ning kwamen nu aan de orde. Verschil- lende toelichtingen werden gegeven, zoo wel door den voorzitter als door den boek houder, waarna tot vaststelling werd be sloten. Hierna las de voorzitter het rap. port voor van den accountant, dat alles zins gunstig bleek te zijn. In de pauze werd gelegenheid gegeven om te stemmen voor 2 bestuursleden. De' aftredenden werden met groote meerder heid van stemmen herkozen. Na de pauze kwam aan de orde: vast- stelling veilingspercentage. Na eenlge be spreking werd besloten, het percentage niet te wijzigen. De voorzitter stelde voor, in de plaats van het bankcrediet ad f. 45000.—, mach tiging te verleenen tot het sluiten van een Crediet Hypotheek ad f. 60.000.—, dit naar aanleiding van herhaald verzoek der Bank Daar geen bezwaren werden geopperd, werd dit voorstel als aangenomen be schouwd. Van verschillende zijden werd reeds ge vraagd of ook in deze streek geen crisis- comité kon worden opgericht. De voor zitter deelde mede, dat hiertoe reeds stap pen zijn gedaan. „Flora" heeft haar me dewerking toegezegd, reeds werd te Haar lem vergaderd, doch iets officieels kon nog niet worden medegedeeld. Echter moest men begrijpen, dat comité niet is bedoeld als steuncomité. Bij de rondvraag werd verzocht vast stelling van bepalingen tot vernietiging van bloemen, of vaststelling van een mi nimumprijs, waar beneden niet verkocht wordt, als de aangevoerde producten te laag gewaardeerd worden. Als antwoord deelde de voorzitter mede, dat pas is on gericht de Groep Bloemisterij, een afdée- iing der Veilingsvereenigingen en dat daar deze aangelegenheid reeds ter sprake is gebracht. Nog werd gevraagd, of het bestuur geen maatregelen kan treffen tegen principa len, die hun producten op verschillende veilingen aanvoeren, en dat vaak in kist jes van „Flora." De voorzitter verzocht opgave aan het bestuur van dergelijke gevallen. Aan het slot der vergadering bracht de voorzitter zeer uitgebreid rapport uit over den exporthandel, in verband met de tarieven. Allereerst besprak spr. de Fran- sche contingenteering. In een bijeenkomst van belanghebben den is, waar naar Frankrijk nog meer geëxporteerd wordt, dan er wordt geïm porteerd en om Frankrijk geen wapen in de hand te geven voor algeheele sluiting der grenzen, afgezien van het vragen van maatregelen tegen dat land. Wat betreft Engeland, spr. meent dat dit een kwestie is van leven of dood. Zoodra spr. van den secretaris van den K. van K. te Leiden bericht ontving, dat Engeland voornemens was een Invoer recht op bloemen te heffen van 50—100 pCt., volgde, 's anderen daags, een be spreking met den secretaris en twee van de grootste exporteurs, de heeren Tim- mers en D. Heemskerk, waarna men zich ook met andere belanghebbenden, hier en elders in verbinding stelde. Na vele besprekingen, o.a. met den heer Admiraal, secr. van den Kring Bloemis terij uit den Nederl. Tuinbouwraad, den heer Mensing, te Aalsmeer, de Export- vereeniging en de Veiltngvereenlging „Bloemenlust", volgde een gecombineerde bestuursvergadering, waarin besloten werd, in Engeland onze belangen te gaan behartigen. Spr. is daarna met de heeren Mensing, Admiraal en Oud naar Engeland overge stoken, waar zij allereerst een onderhoud hadden met den Rijks Tuinbouwconsu- lent, dank zij wiens tusschenkomst een audiëntie werd verkregen bij den Neder- iandschen gezant te Londen, Jhr. de Ma- rees van Swinderen. Uit de aldaar ge houden besprekingen bleek o.m., dat de invoer van Nederlandsche bloemen ln '27 beliep 1048 ton en ln 1930 reeds 2104 ton. alzoo in drie jaar een verdubbeling! Geen wonder, dat van Engelsche zijde actie ontstaat! Onaangenamer was de onder vinding die men hier opdeed, n.l. dat de Hollandsche exporteurs van Bloembollen geen vrienden van de onderhandelaars bleken. Voor den Nederl. gezant verdedigde ae heer Mensing de belangen van de Aals- meersche seringenkweekers, de heer Ad miraal kwam op voor den invoer van alle bloemen, doch van de Rijnsburgsche tul pen in het bijzonder, terwijl spr. in hoofd zaak twee dingen naar voren bracht, nl. dat het niet in de eerste plaats een Rijns- burgsch belang gold, maar een belang van de gansche bollenstreek, want, wordt toch de Rijnsburgsche broei 'ten onder gebracht, dan zal de handel in bloembol len a.s. zomer waardeloos zijn. De heer Kralt en Admiraal brachten voorts nog een bezoek aan de commissie van advies voor de tariefsherziening, waar een tarief bepleit werd, in geen ge™ hooger dan 4 stuivers per Eng. Pond. In Covent Garden werden de voor naamste importeurs bezocht, die zich tenslotte, bij gebrek aan Engelsche bloe men. tegen tariefsverhooging verklaarden. Na ook nog anderen bewerkt te hebben, om zooveel ln hun vermogen was, onze pogingen te steunen, waren de werkzaam heden in Engeland afgeloopen. Als voorzitter eener vereeniging van 700 leden ruim, heeft spr. gemeend alles te moeten doen. afgezien van mo""k succes, een onheil, waarvan voor deze ge meente zooveel afhangt, te doen al'wenuen Hiertoe behoorde ook een juiste Inlich ting van vertegenwoordigers onzer regee ring, hier en ln Engeland. Hartelijk dankte spr. voor de van leder hunner ondervonden medewerking. ZO r llrn betoonden een belangstelling, alsof het hun eigen, zaak gold. En ten slotte^ Van de 17 jaar dat „Flora" bestaat, is spr. 11 jaar voorzitter geweest, zoodat dii een stuk van zijn leven geworden is. Te behouden wat ln die jaren bereikt is, dat werk niet te laten gaan. zonder zich tot het uiterste te verweren, dat wat spr. zich heeft voorgesteld. Da*r0J[} zegt spr. laten wij hopen, dat ook dj- werk niet vruchteloos is geweest. Dal geve God! Nadat met reer groote belangstelling door de talrijke aanwezigen van dit rap port was kennis genomen, werd de ver gadering door den voorzitter gesloten. 2

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 14