WAT KIKKER KAREL EN TUIMELT JE BELEEFDEN KUNST EN LETTEREN RADIO-PROGRAMMA. daarover zal zijn college van flnantlen spreken. Spr .wil gaarne Inlichtingen geven, zoo als reeds is gegeven in desbetreffend stuk. Daartegen zijn aanmerkingen gemaakt. Juist is, dat de voorbeelden niet aan de practijk zijn ontleend, doch zij demon- streeren toch, hoe de regeling werkt, na der gaat spr. daarop in. Dat de verordening onjuist is geïnter preteerd. zooals de heer v. Stralen zei, be twist spr., afgezien van het feit, dat de organisaties steeds haar medewerking verleenden zonder aanmerking. Maar spr. wil gaarne nog inlichtingen inwinnen el ders. Om alleen de rijksregeling toe te passen voor textiel- en metaalarbeiders gaat niet en zou onbillijk zijn. Wat de vrouwen betreft, hier wordt geen enkele vrouw door Sociale Zaken ondersteund; het daarover gesprokene is dus alleen theorie. Zou het voorkomen, dan zal met de regeering nader worden overlegd en dan komt er wel een billijke regeling. Over de fabrieks- en transportarbeiders is men met het departement nog in be spreking. Spr. protesteert tegen de legende-vor ming door den heer v. Stralen alsof hij sou zijn voor verlaging van den steun in dividueel. Hij erkende zelfs, dat de steun van M. H. laag was; niet te laag. Van spr. iou allerminst een voorstel tot verlaging rijn gekomen, was de rijksregeling er niet. Wst betreft aantasten der gemeente- ïutonomle, dat zijn groote woorden. V.'e teven in bijzondere omstandigheden en dat geeft aanleiding tot bijzondere maat regelen, dat Is alles. Spr. heeft nog wel zooveel vertrouwen in de regeering, dat hij durft hopen op een ommekeer bij be tere toestanden. Wij kunnen de lasten der regeering niet beoordeelen. Het pro test van den heer v. Eek neme men daar om niet te zwaar. Het is trouwens hier niet de plaats daarover te debatteeren. dat hoort in de Tweede Kamer thuis. Leiden' kan niet in een geïsoleerde positie gaan staan. Sor. gaat dan in op de onderdeelen der rijksregeling. Inderdaad er is verslechte ring, maar de regeering wilde niet wijken en daarvoor zijn toch ook wel redenen, f. 13 is de steun al 4 jaar geweest, van 1924'28. spr. gaat er uitvoeriger op in, wijzend op de daling der indexcijfers, f. 13 is zeker geen weelde, doch van honger be hoeft men niet te spreken, zooals is ge daan. De heer v. STRALEN; Hebt u er wel eens van geleefd? Wethouder ROMIJN: De S.D.A.P. houdt er nog de contributie af. Als er dan hon ger wordt geleden, noemt spr. dat een schande. (Geroep: die zit!) Dat het be drag hier lager is dan in de groote ste den en Haarlem vindt zijn oorzaak in de levensstandaard, de looncontracten etc. en is heel goed te verdedigen, naar hij uiteenzet. De kindertoeslag wordt f. 1.50 volgens rijksregeling. Wat betreft het ver vallen van de 2e norm, alleen ln de groote steden is dat het geval. Verder wil de re geering niet gaan. Hetzelfde geldt voor de aftrek van verdiensten der vrouw. Alleen nieuwe argumenten zouden de regeering misschien kunnen overtuigen. Wat den leeftijd betreft, daar hebben B. en W. reeds iets bereikt door de werkgevers uit te schakelen en de Dienst der Sociale Za ken in te schakelen. Den eisch van 1 maand werken is pas na verloop van een jaar te bezien. Zelfs in de groote plaat sen is deze gehandhaafd, dus men stelle geen verwachtingen voor Lelden in dit opzicht. Blijkt na e- jaar het niet te billijken, dan zullen —ie gemeenten daar tegen wel opkomen. Het college is bereid de kwestie van toeslag op de ultkeerlngen der werkloo- zenkassen nog eens nader onder de oogen te zien. Deze ressorteert trouwens onder Arbeid, niet onder Blnnenl. Zaken. Wethouder GOSLINGA heeft als vroe ger wethouder van sociale zaken hierbij een rol gespeeld en heeft als wethouder van financiën toch ook mee te praten. Herhaaldelijk ls, ook door de S.D.A.P. ge zegd, dat de regeering tot plicht heeft te zorgen voor de werkloosheid, daar het voor vele gemeenten te zwaar werd en het den toeloop van het platteland naar de steden in de hand werkte, hetgeen trouwens begrijpelijk ls. Logisch was daar om het aandringen op steun van regee- ringszijde (hier b v. door den heer Man- ders). De regeering is voor dien aan drang bezweken en hun circulaire had succes, doordat talrijke gemeenten haar accepteerden. Dat was dus allerminst be zuiniging! De eerste indruk der circulaire was bij B. en W hier niet gunstig. Aan het recht van voorwaarden te stellen kan echter niet getornd worden, dat recht bestaat. De heer VERWEIJ: dat is juist. Wethouder GOSLINGA. als men dan de tanden laat zien, komt men er niet. Wie subsidie vraagt, kan toch geen voorwaar den stellen. Achteraf heeft spr. spijt niet eerder te zijn gekomen, doch wie bezwaren heeft, kan toch niet klagen, dat zoo lang ge wacht is! Toen de toestand al donkerder werd, hebben B. en W. nog eens nader de zaak bekeken. De uitgaaf voor de werkloozen steeg met f. 125.000! Toen ls in onder handeling getreden met de regeering. En thans wordt f. 10.000 per week uitge keerd aan M. H. en de Dienst voor Sociale Zaken! Dus over het half millioen. Mag bij zoo n catastrophale toename de hand der regeerir.g worden afgeslagen? Is dat verantwoord tegenover de burgerij? Te meer, waar de meeste steden er van profi- teeren. De belastingbetalers hier zouden dus wel betalen voor andere plaatsen zon der zelf Iets ervan mee te profiteeren. Dat zou Inderdaad waanzinnig zijn. Spr. wijst dan op de toenemende last van Ged. Sta ten bij kapitaalsuitgave! Het college is der te laat dan te vroeg. De positie dei- massa in Leiden wordt sterker door aan vaarding van de rcgeerlngssteun. Het is de kunst om te blijven geven. Nu is er nog eenlge reserve. Het gaat er alleen om of het nog een paar maanden zou kun nen worden uitgesteld. Mag dat geris keerd worden? Zou de regeering nog niet krachtiger voorwaarden stellen, zoo Lel den straks om hulp zou moeten aan kloppen? Buitengewoon zwak staan we, zoo we buiten de „congsie" blijven. We moeten bij elkaar blijven. Wat contacten der autonomie betreft, waren de voorstellen der S.D.A.P. vroeger reeds aanvaard, dan zat nu hier een re- geeringsvertegenwoordlger met een blauw potlood, daar de gemeente op de flesch zou zijn gegaan. Met dit voorstel accepteeren wij geens zins het uitvoeren van alle werken in werkverschaffing. Ieder geval kan steeds apart worden behandeld. Alleen bittere noodzaak bracht B. enW. tot dit voorstel. De zorg voor de financiën en de werkloosheid dreef daartoe. Alles zal worden gedaan om het binnen het kader van de rijksregeling voor de werk loozen zoo goed mogelijk te maken. REPLIEKEN. De lieer WILBRINK vraagt wethouder Romijn, hoe de regeering dan gezwicht is voor de groote gemeenten. Spr. kan het verschil van Leiden met die gemeenten niet inzien. Laat de wethouder den mlnis- tei daarover eens Interpelieeren in plaats van ons nieuwe argumenten te vragen. Met een uitspraak van den raad achter zich, staat de wethouder bovendien sterker. Spr. gaat in dit verband de door rechts geuite wenschen nog eens na, speciaal de toeslag op de uitkeerlng der werkloozenkassen. Men mag toch wel weer iets offeren van het voordeel dat de rijksregeling Lelden geeft. De heer v. STRALEN gelooft, gezien de regeling voor de groote gemeenten, dat bij krachtig aandringen nog wel iets te be reiken was geweest. Daar heeft men in Den Haag blijkbaar geen boodschap ge haald, doch een boodschap gebracht! Met den heer Wilbrink ziet spr. geen verschil tusschen Lelden en de groote gemeenten. Dat de voorbeelden niet aan de practijk zijn ontleend, begrijpt spr. ten eenenmale niet en dat laakt hij in den Dienst voor Sociale Zaken. Met de toezegging van den wethouder inzake nader onderzoek over de interpre tatie der verordening wil spr. genoegen nemen. Wat de vrouwen betreft, er zijn toch ruim 200 werkzoekende wouwen inge schreven al ontvangen zij dan geen steun! Hooger levensstandaard voor de groote gemeenten, op zich zelf juist, geldt niet voor de werkloozen, die immers slechts het allernoodigste kunnen aanschaffen. En dan ls het levenspeil in de groote gemeen ten zelfs lager, daar de prijzen van brood etc. lager zijn! De gezinsaftrek, die hier zoo gunstig was als bijkans nergens, gaat grootendeels verloren en dat oordeelt hij daarom een ramp. Verder treedt spr. nogmaals in een verdediging van zijn voorstellen. Ook hij dringt aan vooral dc-n toeslag op de uit- keering der werkloozenkassen niet uit te stellen. De heer ELKERBOUT blijft er bij, dat behandeling in April wenschelijker zou zijn geweest. Op het departement tracht men vaak Je met een kluitje in het riet te sturen, In dit verband sprak hij van „tan den laten zien", want dat helpt, spr. weet het bij ondervinding. Verwacht had hij, dat de wethouder beter ingeschoten was ge weest over de gemeenten, die de steun regeling reeds aanvaardden, dan had hij over de loonen van Haarlem zich niet zoo vergist, want die zijn gelijk aan die te Leiden. Gaarne zag spr. daarom de toezeg ging nog eens bij den minister te probee- ren de wenschen vervuld te krijgen voeg daarbij handhaving van f. 13.50 als norm! en zoolang te wachten. Wat het betalen der contributie betreft, de regeering zelf eischt dit volgens het reglement der werk loozenkassen. Slechts heel zelden bestaat vrijstelling. De heer WILMER constateert, dat de gansche raad, uitgezonderd 3. D. A. P. en communist, het voorstel van B. en W. aan vaardt. Nu of later maakt voor spr. geen verschil. De regeering zal zich niet laten intimideeren en daarom hoopt hij op af zien van uitstel door den heer Eikerbout. Nieuwe argumenten om nogmaals bij de regeering aan te komen, zijn z.i. onnood!g. We zijn in een nieuwe phase getreden en dat is voldoende voor nieuwen aandrang, ten aanzien van de rechtsche wenschen, waarbij hij gaarne wil voegen den wensch Eikerbout den norm op f. 13.50 te hand haven. Voor kleeding en schoeisel is z.i. het Crisis-comité aangewezen. Dat de S. D. A. P. hier een ander stand punt inneemt dan elders, is haar recht, maar men verwijte rechts op vergade ringen niet, wat eigen partij elders ook is te verwijten. Mevr. BRAGGAAR berekent, dat bij den steun van f. 13.50 slechts f. 3.50 overblijft voor voedsel etc. en dan ls h.i. zeer be grijpelijk, dat gesproken wordt van honger. Gezien de vrouwelijke werkzoekenden kan zij geheel handhaven hetgeen zij daarover zeide, al sorak de wethouder dan van „theorie". Sor. zet dan uiteen, hoe zij in M. H. den indruk moest krijgen, dat wet houder Romijn den steun te hoog oor- oordeelde. De heer v. ECK zegt, dat zich thans wreekt, dat de werkloosheid niet is be handeld bij de algemeene beschouwingen der begrooting. Spr. betreurt, dat de heer Knuttel het debat afleidde door een aanval op de S.D.A.P., terwijl hier één Hjn kan worden getrokken. In een groote partij als de S. D. A. P. bestaan nu eenmaal verschil lende stroomingen, dat zal de heer Knut tel zien, als zijn partij hier te lande eens groot mocht worden. En c.at is volgens de mocratisch stelsel ook volkomen juist. Het standpunt der Leidsche S. D. A. P. wint meer en meer veld ln de partij. Als 1/3 deel der Leidsche burgerij en het kapitalisme ls ontworteld, ls het werk der S. D. A. P., niet van den heer Knuttel, die misschien daarvan eens zij kan spin nen Doch het is niet alleen een strijd om de macht, men moet ook deze weten te ge bruiken, als men ze heeft en dat vergeet de partij van den heer Knuttel te veel. Van de macht is echter nog geen sprake, daar de S.D.A.P. nog maar een minder heid is, vooral te plattenlande. Alles, wat de heer Knuttel predikt, zijn daarom woorden, anders niet. Spr. houdt een warm pleidooi voor de socialistische idee. De heer Romijn had het moeilijke deel der verdediging van het voorstel van B. en W.: het sociale. Hij heeft de hardheid niet weg kunnen redeneeren van de ver slechtering. Ln deze regeering heeft spr. niet het minste vertrouwen en spr. eischt voor zich het recht op, tegen de daden der regeering op te komen. Als er iets slechts gebeurt, moet één toch beginnen met het verzet. Welnu, laat Leiden dat hier dan zijn. Het index-cijfer geeft niets, als er tekort is, zooals hier. Stel daartegen eens den langen duur der werkloosheid, zoodat het tekort steeds grooter wordt! Aanvaardt men de rijksregeling, dan kan in de toekomst nog minder Iets ge beuren ter verlichting van den nood. Dan zit men vast Wethouder Gosllnga had het makkelijk ste deel. Van burgerlijk standpunt bezien, staat hij ongetwijfeld sterk. HIJ erkent, dat de regeertng moet helpen, wil zelfs wel zeggen, dat de werkloosheidsverzor ging rijkszaak hoorde te zijn. (Geroep: dan hebben we heelemaal niets meer te 189. Hij nam een kwast en deed er wat verf aan. Voor hem stond een stuk carton, maar hij kon er niet bij. Zijn beentjes waren een beetje te kort en hij klom boven op een hooge bus. Toen begon hij te schilderen. Neen, hij had nooit gedacht, dat hij dat zoo goed zou kunnen. Zoo maar ineens schilderde hij een klkvorsch. Tulmeltje was zoo druk in de weer, dat zijn vingers telkens vol verf zaten en die veegde hij aan zijn baard, zijn muts, zijn pakje af. 190. De deur ging open en daar keek Tuimeltje Ineens in het gezicht van kikker Karei. Jonge, kereltje wat zie jij er gek uit, begon kikker Karei. Je bent al weer zoo druk in de weer, dat ik geloof, dat je niet veel geleden hebt van je luchtreis. - Begin nou niet met die gekheid zei Tuimeltje. Ik heb al een heel schilderij gemaakt. Hoe vind je het? zeggen!) Maar de regeering heeft eerst de gemeenten er voor op laten draalen, wil nu wel te hulp komen, doch onder voor waarden als gesteld! Dat gaat z.i. niet aan. De werkloozen zouden wel dankbaar zijn voor hulp. als men begint de uitkeeringen te verlagen! Momenteel kan Lelden de gifbeker" aan de werkloozen voorbij laten gaan. In de toekomst zal men gezamenlijk zich moeten verzetten, desnoods door neerleggen van het gemeentebestuur. Lei- den alleen zal de regeering niet kunnen dwingen, dat kunnen de gemeenten te- samen wel. De heer KNUTTEL houdt tegen den heer Verwey vol, dat de communistische partij overal gelijk optreedt. Bij afwij king(de heer Huurman; fusilleeren). Dat zijn maar gcedkoope grappen. Bij af wijking wordt men direct tot de orde ge roepen. In Duitschland is een rijksregeling Maar bovendien, spr.'s partij is juist in hoofdzaak uit op in actie-zetten der ar beiders zelf. De heer v. Eek deed een paar stappen in spr.'s richting. Verschillend denken is niet erg, maar men mag ntet verschillend doen zooals de S.D.A.P. hier te lande. Spr. draalt het gevoel van verantwoordelijk heid juist om: de S.D.A.P. heeft die met, het communisme wel, daar de heer v. Eek aan de aanval op het kapitalisme niet verbindt perspectief voor dé arbeiders, in tegendeel ze afhoudt van actie. Wethou der Gosllnga stelde de kwestie juist: moe ten wij uit den weg gaan voor Ged. Sta ten, regeering enz. of niet. Spr. meent het laatste, opdat de arbeiders tenslotte ne men. wat men ze onthoudt. De heer WILBRINK: en als er dan niet meer ls? De heer KNUTTEL: er is altijd; fabrie- i ken, land, machines. En grond is hier ook nog wel! En dat nemen wil de heer v Eek niet. aldus geen verantwoordelijkheid aanvaar dend. De rede van wethouder Romijn heeft slechts geademd: je moet natuurlijk met de regeering meegaan. Voor het verstand. liever de slimheid der regeering heeft spr. in zeker opzicht bewondering. De regeering verdeelt eenvoudig en heerrcht. Er wordt honger geleden, doch al was dit, niet zoo, is het voldoende, als men juist kan blijven leven? En totaal geen uitzicht bestaat er in deze maatschappij op verbetering Daarom moet deze maat schappij verdw'jnen. Uitvoerig gaat spr. daarop in, verdedigend zijn politiek en in verband daarmede de door hem Ingediende voorstellen. De heer VERWEY zal voortaan met den heer Knuttel zoc min mogelijk debattee ren. daar hij hier zit met een opdracht: primair: aanval on de S D. A. P. secundair: behartiging der arbeidzrs- belangen. De heer KNUTTEL: Dat is een en het- j zelfde. De heer VERWEY verdedigt het. stand punt der S. D. A. P. nader, ook wat betreft buiten-parlementaire actie. DUPLIEK. Wethouder ROMUN sluit zich aan bij den heer Wilmer. Wachten, als de heer Eikerbout wil, geeft niets, er is toch geen kwestie van gelijk oversteken. Met overleg is z.i. meer te bereiken. Bij aanvaarding der rijkssubsidies, komt de kwestie van toeslag op de kasuitkee- ringen in een nieuwe phase. B. en W. staan daartegenover welwillend, kan hij verzeke ren. In over'eg met den heer van Stralen is de redactie van zijn voorstel gewijzigd en het voorstel wordt een motie (die z. h. st. wordt aangenomen). Spr. hoopt overigens nog eenige wijzi gingen ten gunste der steunregeling van de regeering te verkrijgen. Voor schoeisel en kleeding zal inderdaad het Crisis-comité zorgen. Wethouder GOSLINGA wijst er op, hoe uit de replieken van de heeren v. Eek en Knuttel duidelijk spral., dat van die zijde naar revolutie wordt gestreefd en hij hoopt daarom, dat alle anti-revolutionaire par tijen zullen staan achter B. en W. HET VOORSTEL v. STRALEN. Ondergeteekende stelt den Raad voor de ondersteuningsnorm te verhoogen van f. 13.50 op f. 15 voor werklooze gehuwden en kostwinners en van f. 9 op f. 10 voor kostgangers. Wordt vei-worpen met 2113 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heeren Knuttel en Vos. Het voorstel van B. en W. (aanvaarden der rijksregeling) wordt aangenomen met 2113 stemmen. Tegen de S.D.A.P. en de heeren Knuttel en Eikerbout. HET VOORSTEL VAN ES, WILMER EN WILBRINK. Ondergeteekenden stellen den Raad voor, B. en W. te verzoeken, om bij de re geering ten krachtigste aan te dringen, de volgende wijzigingen in de steunrege ling aan te brengen, welke wijzigingen noodzakelijk moeten worden geacht: le. de tweede norm voor bona fide werkloozen te doen vervallen; 2e. de bona fide werkloozen niet van de steunregeling uit te sluiten ook al hebben zij niet een maand in den loop van het jaar gewerkt; 3e. voor de werkende kinderen in het gezin van een werklooze te verstrekken, 1 gld. voor het eerste, 50 cent voor ieder volgend kind; 4e. van de inkomsten van de vrouw van een werklooze met kinderen de eerste 5 gulden buiten beschouwing te laten. Verder wenschen ondergeteekenden te verklaren, dat zij zich kunnen vereenigen met het voorstel-v. Stralen inzake toe slag op uitkeering werkloozenkassen. Wordt aangenomen met 331 stem. Tegen de heer Knuttel. De overige voorstellen v. Stralen zijn daardoor vervallen. Hierna pl.m. 12 uur sluiting. De begrooting zal ln volgende zitting in Januari worden afgehandeld. Nog even willen wij memoreeren een aanval van den heer v. Stralen tegen ons Blad. Wij zouden uit het Gemeentestuk betreffende de rijkssteunregeling de venij nige staart hebben weggelaten. Inderdaad is het slot door ons weggelaten maar omdat dit slot reeds woordelijk aan den aanvang is opgenomen. Reden voor een tweemaal opnemen van hetzelfde zien wij uit den aard der zaak niet. De heer WILMER vond hierin aanlei ding om, huldigend de plaatselijke pers voor haar objectieve raadsverslagen over de begTooting-behandeling, te wijzen op de meer dan partijdige verslaggeving in de socialistische pers, waar alleen wordt opgenomen hetgeen partijgenooten zeg gen, terwijl hetgeen anderen opmerken, of geheel wordt weggelaten of zoo wordt verminkt, dat er niets van overblijft. DR. H. P. BEKLAGE. Naar het „Hbld." verneemt, is aan dr. H. P. Berlage de koninklijke gouden me daille verleend van het Koninklijk Insti tuut van Britsche Architecten. Deze hooge onderscheiding, ingesteld in 1848 onder de regeering van koningin Victoria, wordt door den koning van Engeland toegekend. De eerste Nederlandsche architect, die haar verwierf was dr. Cuypers. STEMMINGEN. Het voorstel-Knuttel: De Gemeenteraad besluit: a. De uitkeefingen aan alle werkloozen met f.2.50 per week te verhoogen: b. Aan alle werkloozen, die minstens 3 maanden zonder geregelL werk zijn, ter voorziening in dringende behoeften van kleeding, ligging en huisraad een uitkee ring in eens te verstrekken van f.25.of wel de volle waarde aan nieuwe goederen, wordt verworpen met 331 stem. Voor de heer Knuttel. HET VOORSTEL v. STRALEN. Ondergeteekende stelt den Raad voor B. en W. te verzoeken een zoodanige wij ziging in het reglement voor de steun- verleenlng aan te brengen, waardoor het mogelijk wordt een extra uitkeering te verstrekken aan geheel of gedeeltelijk werkloozen die daarvoor ln aanmerking komen, voor aanschaffing van kleeding en schoeisel. Wordt verworpen met 2113 stemmen. Voor de SD A P. en de heeren Knuttel en Vos. N.V. HET SCIIOmVTOONEEL. De N.V. Het Schouwtooneel, Adr. van i der Horst en Jan Musch. zal op Maar.dag 28 December a.s. in den Leidschin Schouw burg komen opvoeren ,,'n Goede buur is beter dan... gezellig spel in 3 bedrij ven door Joh. Elsensohn. regie Jan Musch. In deze voorstelling worden de hoofd rollen vervuld door Jan Musch en Esther de BoerVan Rijk, terwijl in de overige ro'len ontreden: de dames: Mary Smithuy- sen, Fle de VriesDe Boer, Lena K'ey, Llze van der Pol!Homakers, Henny Ta- 1 dema, R. Michel en de heeren: Hein I Harms, Jac. Snoek, Henk Schaer, Tiemcyer H. Kemler. I DE DIEFSTAL IN DE KaRTNERSTRAAT. Zaterdagavond 26 December (2en Kerst dag), geeft het Ver. Rotrterdamsch-Hof- stad-Tooneel, directeur Cor. v. d. Lugt i Melsert in den Leidschen Schouwburg al hier de eerste voorstelling van een nieuw Hongaarsch blijspel: „De diefstal In de Kartnerstraat" in 3 bedrijven* var. Ladls- laus Fodor (schrijver van „Juffrouw Kerk- muis", ,Als 't Kindje binnenkomt") e.a. die beide reeds met veel succes door het R.HX. zijn gespeeld In dit nieuwe stuk treden op: Louis Glmberg. Fle Carelsen, Hermann Schwab, Ed. Palmers Plet Bron Hélène Treep Vink. Willem Huysmans A. v. Otterloo Jr. Jan v. d. Linden, Ceesje Speenhoff, Estor Kiesewetter. e.a. De regie Is van Hermann Schwab. De 1 vertaling van Jan van Ees. LE PRINCE IGOR. Naar wij vernemen is de Haagsche bas- bariton Piet Meershoek uitgenoodigd om op 13 en 14 Jan. a.s te Dordrecht de titel- partlj te zingen in de Opera „Le Prince Igor" van A. Borodine. welke opera in concert-vorm uitgevoerd wordt door de afd. Dordrecht van de Mij. tot bev. der Toonkunst, onder leiding van Ed. Erdel- mann. VOOR WOENSDAG 23 DECEMBER. Hilversum, 298 M. Uitsl, VARA.-Uitzen- ding 10.00 v.m. VPRO. 6.457.00 en 7.307.45: Gymnastiekles 8.00: Gramo- foonplaten 10.00: Morgenwijding 10.15: Concert VARA.-septet o. 1. v. Is. Eyl. Kees Bakker (voordracht) en Gramofoon- platen 12.00: Concert Amsterd. Solis tenkwintet o.l. v. Loe Cohen 1.45: Pauze 2.15: Keukenpraatje 3.00: Gramofoonpl. 3.30: Kindertooneel 4.20: Muziek v .d. Speeldoos van Oome Keesje 4.30: Vraaghalfuurtje 5.30: Concert VARA.-septet o. 1. v. Is. Eyl 6.00: Toespraak voor de Jeugdbond voor Soc. Studie 6.10: Vervolg concert 6.45: Causerie over het Kapitalisme 7.05: Vervolg concert 8.00: Vrijdenkers Radio Omroep 9.00: „De nacht voor de terechtstelling" drama in 9 tafereelen van A. Wolfensteln. Het Groot Volkstooneel o. I. v. H. Bouber en B. Groeneveld 10.15: Concert VARA.-orkest o. 1. v. H. de Groot. 0.a. Bacchanale uit „Samson en Dalila", Saint Saëns en Polonaise uit „Eugen One- gin", Tschaikowsky 11.00: Vaz Dias II.10: Vervolg concert. O.a. Ouverture „Martha" Flotow en Potp. „De Vogelkoop man", Zeiler. Huizen, 1875 M. -— Algemeen Pro gramma, verzorgd door de NCRV. 8.00: Schriftlezing 8.159.45: Gramofoonpl. 10.00: Zang NCRV.-Dameskoor 10.30: Ziekendienst 11.0012.00: Harmonium spel M. F. Jurjaanz. Zang: Mevr. D. v. NeerdenOngers (sopraan) 12.15: Gra- mofoonplaten 12.30: Concert, H. Her mann (viool), J. Keessen (viool), P. v. d. Hurk (fluit) en J. Monissen (harmonium en piano) 2.00: Gramofoonpl. 2.30. Chr. Lectuur 3.00: Concert. Mevr. A. Brederode-Bettink (zang), W. Brederode (viool) en T. v. d. Pas (piano 4.30: Gra- mofoonplaten 5.00: Orgelconcert Adr. Engels 6.00: F. V. Valstar: Het vernie tigen van groenten 7.00: Causerie: De bloemen met Kerstmis 7.45: Pluimvee- praatje 8.0010.15: Kerst-oratorium van Hubert Cuypers. Tekst Dr. W. G. Harrenstein. Kon. Chr. Oratorium Vereen. Concertgebouw-orkest, W. L. Doortmont (orgel), J. Vincent (sopraan), Nora de Wal (sopraan) en J. Caro (bas). Leiding: H. Cuypers. (Van uit het Concertgebouw Amsterdam) 10.15: Vaz Dias 10.25— 11.30: Gramofoonpl. Daventry, 1554 M. 10.35: Morgenwij ding 11.05: Lezing 12.20: Orgelcon cert Q. MacLean 1.05: Gramofoonpl. I.502.35: Orkestconcert o. 1. v. J. Bridge 3.30: Concert. Sted. Orkest van Bour nemouth o. 1. v. Dan Godfrey. Sonia Mol- dawsky (viool). O.a. 9de Symphorüe, Beethoven 5.05: Orgelconcert Reg. New 5.35* Kinderuur 6.20: Berichten 6.50: Concert op twee vleugels 7.10: Boekbespreking -- 7.30: Landbouwpraatje 7.50: Lezing 8.20: Sydney Baynes en zijn orkest. Lichte muziek 9.209.35: Berichten 9.40: Lezing 9.55: „Cin derella" van Massenet. Acte I en n. Koor, BEC.-orkest o. 1. v. Percy Pitt 11.05 12.20: Jack Harris's Band Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 8.05. 12.50; 1.25: Gramofoonpl. 9.05: Radio- tooneel „Les Folies Amoureuses" van Reg- n?.~:d. Ipngent-erg, 473 M. 6.257.20: Gra- mofoonplaten 12.251.50: Orkestcon cert 1.50: Gramofoonpl. 3.505.20: Radio-tooneel, met muzik. begeleiding I 5.10: '„Metanoeite", mysteriespel 7.20: Orkestconcert o.l.v. Wolf. O.a. uit „To".car I Puccini 8.20: Westfaalsche uitzending (muzikaal-Iiterair programma). Hierna tot 11.20: Concert o.l.v. Pensis. Kalundborg, 1153 M. 11 201 20: Concert uit Rest. WIvex 2.20: Radio- Biaasorkest 4.204.50: Gramofoonpl. 7.208.05: Deensche muziek o.l. v. 1 Emil Reesen 9.2510.20: Orkestconcert o 1. v. Reesen. O.a. Egyptisch ballet, Lui- gini. Hierna Dansmuziek. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12.35 2.05: Gramofoonpl. 5.20: Dansmuziek 6.20 en 6.50: Gramofoonpl. 8.20: Waalsche Kerstliederen 9.20: Concert door de Augustijnen o. 1. v. Poppelsdorf 338 M.: 12.35—2.05: Gramofoonnl. - 5 20: Viool- en pianosonate 5.50: Gramo- foonplaten 6.50: Gramofoonpl. 8.20: Piano-recital 8 50: Radio-tooneel 9.2010.20: Concert uit Antwerpen. Rome, 441 M. 8.20: Muziek van Alfre do Cata'ani. Tevens Comedie „La Fiam- minga". Donaudy. Zeesen, 1G35 M. 6.50: Avondconcerto- 1. v. Fr. Marszalek 7.55: Het Kerstfeest bij andere volkeren, actueele uitzending 8.25: „Wir putzen den Christbaum"-7 Kerstuitzending 9.40: Politiek ovendenu Hierna tot 11.50: Dansmuziek door Otto Kermbach en zijn orkest. 2-3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10