N.V. LEIDSCH DAGBLAD Parlementaire Anecdotes en Incidenten. KUNST EN LETTEREN. UIT DE RIJNSTREEK. RECHTZAKEN. door D. HANS. VI. DE SAMENZWERING. Mag ik nog maar eens vervolgen met het opsommen van wat anecdotlsche bij zonderheden? En dan heb ik allereerst een kersversche geschiedenis voor u, springlevend gevan gen uit de stroomende rivier van het par lementaire debat. iHet gebeurde eenlge weken geleden, toen gedurende den nacht de Begrooting van Buitenlandsche Zaken weid behandeld. De wijaers van de nach telijke klok wezen reeds over twee uur. Niet meer dan een dozijn leden was nog aanwezig, om de rede van Minister Bee- laerts van Blokland at te wachten. Maar de heer ds. Zandt, een van de drie afge vaardigden der partij van ds. Kersten, stond nog als spreker ingeschreven. Zijn speech paradeerde netjes op papier en had hij weggestopt in het laadje van zijn lessenaar. Toen broeide er onder het dozijn Kamerleden een snood en vulgair plan. Te deksel, als men die speech, die geschreven speech, kon machtig worden, zou ds. Zandt zónder speech, maar mèt de gebakken peren zitten, hij zou dan wel licht van het woord afzien en de Minister kwam spoediger aan de beurt. De poging werd ondernomen. Een christehjk-hlsto- risch afgevaardigde ik zal zijn naam maar niet noemen, om hem niet bloot te stellen aan eventueele represailles ging naast ds. Zandt zitten en poogde op een gegeven oogenblik, toen de delinquent een anderen kant uitkeek, het laadje open te trekken. Maar juist op het psychologisch moment had ds, het in de gaten. „Blijf met je pvan m'n laadje!", riep hij, weinig-in-stljl, z'n collega toe. Toen pro beerde men het langs anderen weg. Een afgevaardigde kwam naar de perskamer, belde van daaruit een ander deel van het Kamer-gebouw op, en tot den bode, die aan het toestel kwam, zei hij: „Wil je vra gen of ds. Zandt even aan de telefoon wil komen?" Als ds. dan kwam, zou een ander lid de speech uit het laadje halen. Daar kwam de bode de zaal ln. De Kamerleden en de journalisten, die allen in het com plot waren, zagen in spanning toe toen de bode de boodschap overbracht. Verbaasd keek ds. Zandt op. Aan de telefoon? 's Nachts tegen halfdrie? Eensklaps vond hij de zaak te zonderling, zag om zich heen bespeurde niets dan verdachte gezichten cn bleef woedend zitten. De aanval was mislukt. DES NACHTS. U ziet, welke drama's zich soms in zoo'n nacht-vergadering afspelen. Toch zou ik u niet willen Inviteeren, 's nachts eens te komen kijken, want dan ziet u het parle ment waarlijk niet op z'n best. De geachte vergadering heeft dan namelijk veel van de kaars van een paardebloem, die men afgeblazen heeft. Gewoonlijk zijn des nachts alleen de leden nog aanwezig, die het woord willen voeren, ja, het komt voor, dat, als het heel laat wordt (en in deze begrootingsmaanden vergadert men vaak tot 4 uur 's nachts) nog slechts twee of drie afgevaardigden de zaal versleren. Dit was nog pas het geval bij Waterstaat, de begrooting die. zooals u misschien weet, verdeeld is ln de natte en de droge Wa terstaat. De natte zijn de rivieren de ka nalen; de droge Waterstaat is het deel der begrooting, waarin o.a. mijnwezen en spoorwegen worden behandeld. EEN WATERSTAATS-MINISTER. Doch hoe droog dat deel der begrooting dan ook is, nog droog-komlekeriger was de Minister van Waterstaat Van de Vegte, die twee jaar geleden ls afgetreden. Hij hield redevoeringen, waarvan elke zin een grap of een stukje ironie was. Op een keer zei hij: „Dit is één manier, om die zaak op te lossen. Ik heb nog wel duizend an dere manleren, al schiet er mij toevallig geen enkele van te binnen." Op een ande ren dag: „De geachte afgevaardigde heeft mij bij een broedsche kip vergeleken. Dit was verkeerd. Een broedsche kip trouwens moet men wegjagen, want daarvan heeft imen last. Ik ben echter „een broedende kip", ik hoop mij als zoodanig te gedra gen, maar een broedende kip miine heeren moet men met rust laten." „Mijnheer de Voorzitter" riep hij ook eens, „ik wil den zucht van den heer Ketelaar doen over gaan in een zachten Juichkreet." En weer op een anderen keer: „Ik heb den toestand van den Dommel en de Aa onder zocht. maar ik zal er niets van mededee- len, anders zegt men: waar haalt die man die wijsheid vandaan!" Tot den heer Kortenhorst zei hij eens: „Mijnheer, op dat denkbeeld moet u patent nemen, want dat is het ei van Columbus!" En open hartig was eens deze bekentenis: „Het spreekt vanzelf dat ik van die dingen, waar ik nu met zoo'n gewoon gezicht over sta te praten, een half jaar geleden nog nooit iets had gehoord." OBSTRUCTIE. Wat het rumoer betreft, kan het er in ons parlement heusch nog wel mee door. 0:n slechts éen voorbeeld te noemen: het rumoer dat door obstructie ontstaah heb ben wij ten onzent zoo goed als nooit ge kend Het buitenland wel. Ziehier een kort" beschrijving van een obstructie-too- neel in het Oostenrijksche parlement: „Men schreeuwde wild dooreen; er klonk bovendien een samenzang, waarvoor 15 volksvertegenwoordigers met goede stem men waren aangewezen. Velen klepperden met het deksel van hun lessenaar in het tempo dat aangegeven werd door het lid dat de Turksche trom had meegebracht: een sterke groep der oppositie blies op trompetten en daarvan was de afgevaar digde Senely het middelpunt. Hii hanteer de twee deksels van ijzeren potten en af en toe zongen de heeren een lied van het oude Bohemen als afwisseling van hun ketelmuziek." Iets dergelijks hebben wij bij ons nooit gekend Tweemaal heeft er in onze Tweede Kamer een zeer makke obstructie plaats gehad; het belangrijkst was die in 1910, toen de rechterzijde weigerde over de so ciale verzekering het debat te heropenen en de heer Schaper 20 maal over onbe duidende punten van de agenda stemming froeg. Het was bij die gelegenheid dat de heer Schaoer tot de rechterzijde riem Smerige ellendige troep! Dompers zijn jullie!" woorden die hij later introk. Trou wens de heer Schaoer zélf heeft zich ook wel eens iets onvriendelijks hooren toe voegen. Zoo zet de communist dr. Van Ravesteyn een paar Jaar geleden eens ln een parlementair debat tegen hem: „Je bent zoo stom als de Gronlngsche kerk toren." Ter tegemoetkoming aan de Gro nlngsche lezers wil ik hier dadelijk bij voegen. dat ik niet snap waarom speciaal de Gronlngsche toren stommer zou zijn dan die van Den Haag. Utrecht. Arnhem, Nijmegen of andere plaatsen. HET PUBLIEK. Ook het ontruimen van de publieke tri bune heeft ln ons parlement, naar ik meen, slechts eenmaal plaats gehad. n.l. tijdens een rede van Troelstra, toen het publiek wat te mild was met zijn bijvals betuigingen, In dit verband herinner ik mij een incident. Een Jaar of twaalf gele den hield het liberale lid mr. Van Doorn een interpellatie over de houding onzer Regeering met betrekking tot de door den Paus afgevaardigde Borromeiis-encycliek, waarin op scherpe wijze over de Protes tanten werd geoordeeld. Toen hij deze en cycliek crltiseerr'klonk van de publieke tribune luid applaus en toen de Voorzitter daartegen waarschuwde, riep de heer Van Doorn: „Ja, maar dat was de'stem van het Nederlandsche volk die daar klonk!" De heer Van Doorn zag ecljter spoedig in, dat hij deze inmenging van het publiek niet had mogen verdedigen, en bood den Voorzitter zijn excuses aan. En nu zie ik ook weer het oogenblik voor mij, dat plot seling midden in de zaal der Tweede Ka mer een dame stond, die er ganschelijk niet thuis hoorde, die alle boden en Ka merbewaarders had weten te verschalken, en die met luide en welluidende stem riep: „De dienstweigeraar Herman Groe- nendaal moet vrij!" Het was eerst dood stil in de Kamer, maar toen laaide het rumoer op. De dame. echtgenoote van een bekenden en geëerden inwoner van Dord recht, werd met zachte hand op het Binnenhof gedeponeerd BILDERDIJK-HERDENKING. Gisteravond werd in de Groote Kerk te Haarlem een herdenkingssamenkomst ge houden, welke o.a. werd bijgewoond door jhr. mr. D. van Lennep als vertegenwoor diger van H.M. de Koningin. Na uitvoering van: Praeludium in b. kl. t. van J S. Bach, door den organist George Robert en Richard Hoi's: Ouver ture en Inleidingen voor de bedrijven van Bilderdijk's Treurspel Floris V door de Haarlemsche Orkestvereeniging, sprak prof. dr. F. G. Gerretson, bijzonder hoog- leeraar te Utrecht, de herdenkings rede uit. Na deze rede zong het mannenkoor „Zang en Vriendschap" onder leiding van Frits Schuurman „Lentebode", woorden van mr. W. Bilderdijk, muziek Frans Coenen. Mevrouw Ellen Russe zegde „Het Ge bed" van Bilderdijk, waarna de bijeen komst met orgelspel besloten werd. o „HET RESIDENTIE-ORKEST" Solist: Willem Andricssen. WIJ vernemen dat op het vierde abon nementsconcert van „Het Residentie-Or kest" op Donderdag 7 Januari a.s., waar aan zooals aangekondigd de bekende Ne derlandsche pianist Willem Andrlessen medewerking verleent, o.m. zullen worden uitgevoerd de ouverture Freischütz van C. M. von Weber. Don Quichote van R. Strauss en het Eerste Pianoconcert in d- moll op. 15 van J. Brahms. WEEKBLADEN. „Het Leven" vertelt van „Drie Robinson Crusoe's van het Coeos-eiland en van „Het eiland yan den kwaden reuk". Voorts een merkwaardige foto-enquête „Hebben dieren verstand?" Tenslotte foto's en re portage uit de New-Yorksche negerstad „Harlem" en een veelzijdig wereldallerlei. „De Haagsche Post" brengt beschouwin gen over: Tegenwerking van de luchtbe scherming. Londen als financieel wereld centrum. Hollywood overrompeld. De Euro peesche geluidsfilms zijn toch beter! De nieuwe Duitsche noodverordening etc. Piet v. d. Hem brengt een geslaagde spotprent over Minister Reymer onder pressie van N.C.R.V. en KR.O. „De Groene Amsterdammer" brengt een welverzorgde Almanak 1932, met tal van artikelen en platen. Een buitengewoon aantrekkeiyk nummer! „De Wereldkroniek" komt met een uit gebreid Kerstnummer voor den dag. met diverse mooie kleurenfoto's en prijsvragen. Ook met dit nummer kan men zich langen tijd op aangename wijze bezighouden! ALPHEN. Ouderavond en jaarfeest Knapenvereen. Spreuken 8 17b. Door bovengenoemde knapenvereeniging wcia in hel vereenigingsgübouw een ouder avond gehouden, welke zich in een groote belangstelling mocht verheugen. De heer Sprei» opende het samenzijn op de ge bruikelijke wijze en na de muziek van de fluitclub refereerde de heer J. O. Hoog- teyling over het onderwerp: Het werk onder de jeugd. Juist in onzen tijd, aldus spr. moet het werk onder de jeugd van Cnr. gezinnen wel alle belangstelling hebben. Nu van communistische zijde alles wordt gcaaan om de jeugd te winnen, moeten we mei Gods hulp trachten haar te be houden. M verschillende» voorbeelden licht te spr. het werk der Chr. jeugdvereeniging toe. Naast het geestelijk doel hebben we een open oog voor de lichamelijke ont wikkeling der jongens. Na de gebruikelijke jaarverslagen sprak ds. J. de Bruin een slotwoord en volgde viering van het jaar- fCTT in besloten kring. Lezing Clir. Vrouwenbond. Voor de afd. Alphen n d. Rijn van den Ned Chr. Vrouwenbond trad in 'do Chr. H.B.S als spreekster op gravin van Limburg Stirum over het onderwerp „De Hugenoten van voorheen en thans. Na de gebruikelijke opening door mevr. J. M. Westerbrink Wirtz wees spr. op de moeilijke tijden der Hugenoten. Vervolgens schetste zij het leven, de persoon en het werk van Calvijn, cm daarna slil te staan bij het lijden der mannen op de galeien en der vrouwen in de gevangenissen. Trots de vervolgingen en daar veelal de vijand bij de deur stond, waren de samenkomsten rustig en niet overhaast en daardoor eerbiedig. Inzonder heid werd gewezen op het werk van Gas- pard de Coligny, bij diens standbeeld te Parijs door H.M de Koningin in Juni 1912 een krans werd gelegd. Na de pauze sprak mevr. Deth over de Hugenoten van thans, nu is hun leven 2eer arm en vol ontberingen. Een en ander werd verduidelijkt met lantaarnplaatjes. De bijeenkomst werd gesloten met gebed ter wijl een collecte werd gehouden *oor het werk der Hugenoten. De schorsing van den heer Engelsman. In de door Ged. Staten van Z.H. ge houden vergadering werd bevestigd het dcor den raad onzer gemeente onlangs gencmen besluit ftot schorsing van het raadslid de heer J. N. Engelsman wegens overtreding van art. 36 der gemeentewet. Naar wij vernemen zal de heer Engelsman tegen het besluit van Ged. Staten hooger beroep aacteekenen bij den Kroon. Jaarverslag „Marthö". Uit het jaarverslag van de Chr. Geref. jongedochlersverg. „Martha" alhier over 1931 ontleenen wij het volgende: Beantwoor dend aan het doel der vereeniging werden cok dit jaar kleedingstukken vervaardigd, welke worden uitgereikt op de Zondag school aan kinderen van alle gezindten, tot leniging van den in de betreffende ge zinnen bestaanden nood. In het geheel wer den vervaardigd: 163 stuks waarin begre pen zijn: 18 meisjesschorten, 24 meisjes- broeken, 19 onderjurken, 18 meisjeshemden, 11 paar kousen, 6 vrouwenbroeken, 9 vrou wenhemden, 8 jongenshemden, 15 jongens- broeken, 16 jongensblousen, 1 jongenstrui, 6 mansboczeroenen, 2 mansborstrokken, 3 lakens, 5 kind-Tborstrokken, 2 zakdoeken. De kleedingstukken zullen te bezichtigen 2ijn 21 Dec. a s. van 4—5 uur in de consis toriekamer der Chr. Geref. Kerk. Aan giften en contributie werd ontvangen f. 153.46, terwijl de uitgaven bedroegen f. 153.88, zoodat het afgeloonen jaar moest worden afgesloten met een t kort van f. 0.42. Aanrijdingen. Alhier kwam hot ongeveer 15 jarig doch tertje van J. dq Gr. in de van Boetselaer- straat zoo ongelukkig met haar rijwiel te vallen dat j t mejsje een lichte hersen schudding bekwam. Dr. A. J. Gr. ver leende de eerste hulp. Waarschijnlijk moet bet ongeval worden toegeschreven aan het feit, dat het meisje een zusje achter op op haar rijwiel liet mederijden waardoor zij door een kuil rijdend haar stuur niet meer meester kon blijven. In de Hoorn werd door den automobilist M. B. alhier aangereden de wielrijder O. O. afkomstig uit den Haag. De wielrijder kwam er goed af, doch zijn karretje werd groo- tendetls vernield, zoodat hij zich per ander vervoermiddel naar zijn woonplaats moest begeven. Tot lid der commissie van adm. van de Geref. Kerk Alphen wegens aftreding van de hoeren A. v. Nood en D. Raap horst- werden thans benoemd de heeren H. v. Leeuwen Jzn. en J. Vierbergen Hzn. Voor liet Mercurius-diploma Duitsch slaagde de heer G. de Vogel alhier opgeleid aan den cursus B. der handelsavondschool alhier, directeur de heer H. Hoekstra. Gevonden voorwerpen: 2 belasting- plaatsjes, een portemonnaie met inhoud, een houtvlot en een vulpen. Inlichtingen dage lijks politiebureau Julianastraat. Voor het Mercurius-diploma boek houden slaagde onze plaatsgenoot de heer W. v. d. Hoven opgeleid aan de inrichting van den heer G. Klok alhier. -O- BODEGRAVEN. Ambtsdragers Ned. Hcrv. Kerk. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk zijn herbenoemd de heeren I. Hoogendoorn en J. A. van Ghesel Grothe. 9 In de Chr. Nijverheidsschool werd de laatste les van den cursus in landbouw- huishouding in tegenwoordigheid van be stuur en leeraren der Chr. Nijverheids school, bestuursleden van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, de inspec- trice van het landbouwhulshoud-onder- wys, mej. J. Heijnsdijk en vele anderen. Door den heer W. F. Brunt, die de bij eenkomst presideerde, werd aan de dames M. Stigter, J A. Rijlaarsdam, M. v. Muis winkel, A. Rijlaarsdam, M. A. Bos, J. van Briemen, A. van Dam, N. van Dam, C. de Jongh, W. van Muiswinkel, J. Speelman, A. van Tilburg, A. van der Stoel, C. H. G. van Velzen, A. Veerman en E. J. Zeeuw het diploma uitgereikt. Slechts twee cur sisten moesten worden afgewezen. Dank werd vervolgens gebracht aan leeraressen en leeraren, terwijl den concierge, den heer J. van I ruyt, een aandenken werd aangeboden. o— BOSKOOP. Coöp. „Vooruitgang". In de gehouden jaarvergadering van de coöp. brood- en verbruiksvereen. „Voor uitgang" werden tot bestuursleden herko zen de heeren C. J. v. d. Wolf, D. v. Wijk Az. en C. Bekenkamp. In de vacature, ont staan door het bedanken van den heer A. Kranenburg, werd tot commissaris ge kozen de heer D. Veerman. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat over dit Jaar aan leden zal worden uitgekeerd een dividend van 15 procent. Het ledenaantal der vereeniging be draagt 520. HAZERSWOUDE. in de gemeente circuleert een adres om handteekeningen te richten aan Ged. Staten, teneinde een betere en snellere verbinding met Lelden vla Benthuizen, benevens een .goedkooper tarief te ver- krijgen. NIEUWVEEN. Crisiscomité opgericht. Op verzoek van B. en W. ls een Crisis comité opgericht, hetwelk bestaat uit de heeren burgemeester J W. Geeslnk, weth. C. Hogervorst, weth. W. J. Rijlaarsdam, De Ran als armmeester der R.-K kerk, T. C. Groeneweg diaken der Geref. Kerk, W. Bruljne. diaken der Ned Herv. Kerk, C. de Vries, penningmeester Evangelisatie, A. Koren voor de afd. Spoorwegpersoneel, P. Spring in Veld voor de afd. R.-K. Land en Tuinbouwarbelders, P. Koren voor de afd. Chr. Vakorganisatie. 's Vrydagsavonds houdt genoemd cor.ifté zitting in het Raadhuis. o i TER-AAR. Uitvoering Z.A.V.O.T.A. De zangvereeniging „Z.A.V.O.T.A." gaf een uitvoering in café ,,'t Centrum". De presidente mej. Baarspul opende met een kort welkomstwoord. Hierop werden de diverse programmanummers, de zang stukjes onder leiding van den heer van Dam, op een keurige wijze uitgevoerd. Vooral het tableau „de 4 Jaargetijden" met solozang van mej. M. Tensen en de Russische dans uitgevoerd door de dames A. Dertien en B. van Dam en de heeren J. Visser en J. de Regt oogstten zeer veel bijval, evenals het solonummer uitgevoerd door den dirigent, den heer van Dam. De avond werd besloten met een bal. WADDINXVEEN. GEMEENTERAAD. Werkloozcnsteun. - Kerstgave werkloozen. Burgemeester de heer P. A. Troost. Alle ra aasleden zijn aanwezig. De voorzitter opent deze vergadering op de gebruikelijke wijze, met ambtsgebed. Hierna voigt mededeeling van de in gekomen stukken. O.m. is ingekomen een brief van den minister van Binnenlandsche zaken en Landbouw, d.d. 15 Dec_mber j.L, waarbij de minister aan het gemeentebestuur mede deelt, geen vrijheid te kunnen vinden om onder de steunregeling ook te doen op nemen de wcrklooze bouwvakarbeiders. Ook vindt genoemde minister geen vrijheid de tarieven van steunvcrleening, alsmede het percentage der rijksbijdrage voor deze gemeente te verhoogen. Naar aanleiding hiervan en in verband hiermede werd besloten aan den minister machtiging te vragen tot het verleenen eener verhoogde uilkeering aan de steun trekkende werkloozen gedurende de week waarin de Kerstdagen vallen. Daarna werd kennis genomen van het proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den ontvanger der gemeente op 9 Dec. j.L Boeken en kas werden in orde bevonden. Het verzoek van het gemeentebestuur van Wehl, om adhaesie te willen betuigen aan het besluit van den raad dier ge meente, inzake het aan de Kroon gericht adres, om tot instelling van een ministerie van landbouw over te gaan, werd voor kennisgeving aangenomen. Hierna doet de voorzitter mededeeling van het door het burgerlijk armbestuur genomen besluit, tot het verstrekken van een Kerstgave aan de vasts bedeelden evenals het vorige jaar ten bedrage van f. 2.50. Een brief van het bsstuur van den bond van melkveehouders, afd. Waddinxveen, waarbij wordt verzocht art. 5 van de ver ordening op de heffing van een belasting op de honden in deze gemeente, aldus te willen wijzigen, dat honden ten dienste van den landbouw en ter bewaking van gebouwen of ervan, vrijelijk mogen los- loopen, werd in handen '#in B. en W. gesteld om advies. In verband met de gewijzigde omstandig heden werd besloten aan den minister van Waterstaat een adres te richten en te ver zoeken om in overweging te willen nemen, de spoorweghaven, zoomede de in den Kerkwcg geprojecteerde brug te laten ver vallen en de gemeente Waddinxveen in het daardoor bereikte voordeel te doen deelen door goed ïje vinden, dat de ge meentelijke bijdrage in den spoorweg wordt verminderd met 50 pet. van het door dezo vereenvoudiging bespaarde bedrag. Het voorstel van B. en W. tot con- t.nueering van de herordeningen op de heffing en invordering van opcenten op oe gemeentefondsbelasting wordt aan genomen. De benoeming van een onderwijzer, ter voorziening in de vacature, ontstaan door hel vertrek van den heer C. de Zeeuw, werd aangehouden. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim, wegens periodieke af.reding van de heeren C. P. Broer, G. L. van 't Hof en G. E. Streng, werden genoemde personen herbenoemd. De gemeenteraad aanvaardde het voorstel van B. en W., uit de gemeentekas 10 cent per inwoner beschikbaar tc stellen voor extra hulp aan hen die door de crisis 2ljn getroffen Hierdoor wordt verkregen een bedrag van ruim f. 740. Daardoor kan van het rijk een gelijke bijdrage worden verwacht, zulks op grond van een gunstige bepaling van het Natio naal Crisis-Comité, omdat in deze ge meente een door den minister van Binnen- It»; osche Zaken en Landbouw gesubsidi eerde steunregeling wordt toegepast. Hierna werd besloten tot wijziging van de begroeting, dienstjaar 1931 en tot enkele ontheffingen van schoolgeld wegens ziekte of vertrek. De voorzitter deelde mede, dat de op 6 November j.l. ter goedkeuring ingezonden verordening op het beheer van de bedrijven van Ged. Staten terug is ontvangen, met verzoek aan enkele bemerkingen tegemoet te wilier komen. Ze zijn alle van onder geschikt belang. Overeenkomstig het verlangen van Ged. Staten werd besloten. Do raad verleende aan B. en W. mach- t ging het gymnastieklokaal aan de o.l. scnooi aan de Brug af te staan, als ont- spanningslokaliteit voor de werkloozen, tevens met vergunning tot aanschaffing van hef benoodigde voor aankleeding vail dit vertrek. In verband hiermede zal aan den inspec teur van het lager onderwijs worden ge- gevraagd wijziging van het leerplan ge durende eenige maanden te willen toesban. wat betreft liet geven van onderwijs in het vak vrije en ordeoefeningen. Hierna volgde sluiting. Instelling van een Plaatselijk Comité. Op initiatief van onzen burgemeester, had de installatie plaats van het crisis- comité Waddinxveen. Meer dan 30 ultge- noodigde personen, vertegenwoordigers van Christelijke-, moderne-. Katholieke en neutrale stand- en vakorganisaties, de predikanten, de pastoor, fabrikanten, ge meentesecretaris en de leden van den ge meenteraad waren tegenwoordig. De voorzitter stelde nu een werkplan voor, hetwelk de algeheele goedkeuring wegdroeg. Tot algemeen secretaris-penningmeester werd vervolgens aangewezen de heer M. Schölvlnck, adjunct-commies ter secreta rie terwijl de heer mr. G. A. Vos benoemd werd tot 2e secretaris. Alvorens tot verdeeling in sub-commis- siën over te gaan, vormde zich een werk comité, bestaande uit de heeren Broer, Fafianie. v. d. Hee, Kempkes, Modderkolk en Zoethoutmaar, hetwelk onder leiding van een lid van het dagelij ksch bestuur der gemeente de algemeene leiding ter stond op zich zal nemen. Van de samenstelling der andere sub- commissiën o.a. die tot ontspanning der werkloozen, zal nog melding worden ge maakt. Reeds bleek een bedrag van f. 1111.— te zijn ingezameld. De voorzitter sprak zijn groote voldoe ning uit over dit resultaat. Met de hulp v. h. nationaal comité en den gemeente raad, welke tezamen ook f1480 bedraagt is dit een mooi begin, en vroeg dat allen zouden medewerken, opdat ook de bur gerij buitengewoon voor den dag zal ko men. Want er is nog veel meer noodig. Hierop sloot de voorzitter de vergade ring, na dank gebracht te hebben aan alle aanwezigen voor hunne tegenwoordig heid. ■o- WOUBRUGGE. De heer A. D. Husson Heenk ontving wederom van een oud-Woubruggenaar die onbekend wenscht te blijven, een bedrag van f. 100 als Kerstgave voor de dames- vereeniging „Dorcas", zulks ter verdee ling aan behoeftige weduwen en oude da mes van alle gezindten. Voorts van den zelfden onbekenden gever een bedrag van f50 voor viering van het Kerstfeest door de kinderen van de leden der Ned. Prot.- Bond. Met groote dankbaarheid zijn beide giften, welke in deze tijdsomstandigheden zeer zeker dubbel worden gewaardeerd, aanvaard. Bij Kon. besl. zijn de statuten van de vereeniging „Woubrugsche Eiervei- ling", gevestigd te Woubrugge, goedge keurd. -o ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Obbe Hendrik Ritsema jm. 29 J„ te Batavia en Maria van der Velden jd. 22 j. DE KANTOREN DER zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag gesloten. KANTONGERECHT ALPHEN. Voor het kantongerecht alhier had zich gisteren te verantwoorden C. J. v. W. uit Aarlanderveen, die met den door hem bestuurden driewieligen wagen met daar voor bespannen paard het spoorwegver keer in gevaar had gebracht door in den namiddag van 31 Augustus omstreeks 5 uur een on ba waakten overweg ter hoogte van den Achtermiddenweg te Aariandjrveen te passeeren, terwijl juist op dat tijdstip een personentrein naderde vanuit de rienting Alphen a. d. Rijn—Uithoorn—Amsterdam. Verdachte was zelf ter zitting verschenen, terwijl als getuige werd gehoord de machinist P. v. L. uit Uithoorn. Verdachte bekende het ten laste gelegde, doch voer de tot zijn verdediging aan, dat hij den trein niet had opgemerkt hoewel hij dage lijks dezen overweg passeerde. Genoemde machinist als g^-tuigo gehoord verklaarde recus op een afstand van 930 M. de bel der locomotief te hebben geluid teneinde verd. op den naderenden trein opmerkzaam te maken. Toen verd. evenwel rustig door reed heeft hij op 25 M. afstand de stoomfluit in werking gesteld en door krachtig remmen den trein juist voor genoemden overweg tot stilstand weten te brengen. De ambtenaar O.M. overwoog in zijn requisitoir, dat verdachte, die ter plaatse goed bekend is en vrij uitzicht op dezen weg had en bekend zijnde met het gevaar juist goed op had moeten letten en feitelijk een aanslag op den spoorlijn hoeft ge pleegd en eisclite .f 15 subs 5 dagen. De kantonrechter wilde rekening houden met de tijdsomstandigheden en veroordeelde verd. tot f.8 subs. 4 dagen. Do slager K. V. alhier stond terecht omdat hij als hoofd van een slagerij een rund had geslacht in een niet volgens de betrekke lijke wetsvoorschriften ingerichte slacht plaats. Als verdediger trad voor verdachte op mr. A. K. die een uitvoerig verweer hield De ambtenaar O.M. achtte de ten laste gelegde feiten volkomen bewezen en eisclite 2 x f.6 sub9. 2 x 3 d. De kanton rechter veroordeelde verd. conform, er rekening mede houden le, dat cl? he r kke- lijki"1 s'-'c'itplaats inmiddels aan de betrek kelijke voorschriften beantwoordt. o 3—2

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 7