CHIEF WHIP Ga over op CHIEF WHIP KERSTFEEST 1931 Zand en stofdeeltjes moeten eruit! Tabak groeit op zanderigen grond zoodat zanderig stof op de planten terechtkomt; Dit stof moet eruit en daarom ondergaat de tabak voor Uw CHIEF WHIP, voordat zij 100% zuiver is, vele bewerkingen en wordt zij nauwgezet onderzocht. Zand-noch stofdeeltjes kunnen dus het aroma van Uw CHIEF WHIP bederven of de tong branden en de keel prikkelen. VIRGINIA. De Beste voor Uw Gezondheidf AGENDA. L. VAN GEELEN MUZIEK. RECLAME. 371 AROATH LONDON Zaterdag. Café Olympia (Mare 106): Tentoonstel ling L. P. V. „De Trekvogel". „Den Burcht": Grönniger Veralu'n. 8V: uur. Zondag. Café Olympia (Mare 106): Tentoonstel ling L. P. V. „De Trekvogel". Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 6uur nam. Stadsevangelisatie (Morscliweg 59) Samenkomst te 8 uur nam. Vrije Evang. Gcm.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Maandag. Oud-Hortuszlcht: Leldsche Radiovereen. 8 1/4 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Dec. as. waargenomen door de apotheek L. D. Pelle, Kort Ra penburg 12, Telefoon 594. De geneeskundige Zondagsdienst te Lel den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 ur waargenomen door de doctoren van Bockel, Nleuwzwaag, Meijboom en Rassers. Te Oegstgeest wordt deze dienst waar genomen door dr. Hugenholtz, tel. 390. De Oegstgeestsche apotheek, de Kempe- naerstraat 4, tel. 274, is dag en nacht ge opend. RECLAME. Wederom de groetste Collectie Eerst Gramophoon Platen bier ter stede voorbanden Zie Etalage. Haarl.straat 55, t.o. City-Theater - TeL 693 4S9 del van de medewerkers bedroegen plm. f. 9683.33 (vorig Jaar f. 7607.60). De rekening der onkosten (zaalhuur, sa larissen drukwerk, advertentiën enz.) be droeg f 862.22 (vorig Jaar f.543.10'/:). Uit het Kuyperfonds werd een bedrag van f. 6184,49 aan .Pauvres Honteux" uit gekeerd. terwijl daarentegen een bedrag van f. 1022 van „Pauvres Honteux" werd terugontvangen. Bovendien werd uit het Kuyoerfonds betaald een gift van f. 100 aan de Stichting ..Het Leidsch Borgstelllngsfonds' en f50 voor „Het Brokkenhuis." Tenslotte werd nog een klbine regle mentswijziging van de onderafdeeling „De Hulobank" aangenomen. Nadat door de aanwezige leden enkele vragen gesteld waren. 6loot de voorzitter de vergadering onder dankzegging voor de aanwezigheid in deze vergadering. o DE BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Indien de regisseur Fritz Lang zich al niet reeds lang door zijn bekende film „Metropolls" had ge schaard In de rij der eersten, dan zou hij het zeer zeker gedaan hebben door de film ,.M." Zonder een oogenblik teveel de aandacht te schenken aan het sensatio- neele en steeds door kleine dingen enkel gebaar van schrik, als kinderen het aftelrijmpje zingen van den zwarten man met het hakbljltje. die straks zal komen door een niets vermoedend kind te Ia- ten kaatseballen tegen een biljet, dat ver kondigt, dat een groote belooning zal worden uitgekeerd voor aanwijzingen om trent de identiteit van den geheimzinni- gen kindermoordenaar door het gebaar van woede van den moordenaar zelf als een vermeend slachtoffer hem door de tijdige komst van de moeder ontgaat door de argwaan, waarmede elke oudere, die een kind vergezelt op straat wordt gadegeslagen alle aandacht te vestigen op het tragisch element, heeft Lang zich door deze wijze van regisseeren den dank bezorgd van allen. Te weinig, "eel te wei nig beseft men overal, en ook in ons land de gevaren, welke kinderen op straat van alle kanten beloeren! De onvindbaarheid "an den kindermoordenaar drukt niet al leen haar stempel op de burgerij maar ook op de politie, haar prestige wordt ge schaad, hoewel zij alle mogelijke moeite doet den dader te vinden: door haar da- gelijksche razzia's staan de vakorganisa ties der misdadigers echter op het punt failliet te gaan en deze besluiten dan in een gecombineerde vergadering met be hulp van het gilde der bedelaars zelf de opsporing ter hand te nemen. Dit lukt, maar dan komt de terechtstelling. Zelf gezocht wegens een viervoudigen moord is de voorzitter van de geïmpro viseerde rechtbank geheel bestaande uit deskundigen, naar hij mededeelt. van meening, dat een leder, die doodt uit zucht om te dooden, onschadelijk gemaakt moet worden zonder meer. Opsluiting In een gesticht of gevangenis geeft geen zin, de mogelijkheid van uitbreken bestaat en dan begint de man weer opnieuw te moorden. De verdediger bepleit ter be schikking stellen van den Staat, daar geen mensch en ook de Staat niet. het recht heeft een geesteszieke de ver dachte zelf zegt te moeten dooden maar niet te willen die dus niet verantwoor delijk kan worden gesteld voor zijn da den, te dooden. De moeders onder de le den der rechtbank elschen onherroepelijk terdoodveroordeeling. De verschillende opvattingen, die onder rechtskundigen heerschen komen hier wel op bijzondere wijze naar voren I Als tenslotte de politie achter de schuilplaats komt en de hand „ln naam der Wet" op den kindermoor denaar legt. breekt de spanning af. Zeer goed gezien is o. i. het einde, dat dan aa n de film komt. Indrukwekkender dan de rechtszitting voor de uitgelezen schare misdadigers de massa-regie van ï.anr komt dan weer naar voren mr hun expressieve figuren kan de civiele ui zijn. Zonder twijfel Is dit een film, w I.e. door de tragiek van het dagelljksche le ven en de leering, welke er uit getrokken moet worden meer zorg voor de kinde ren op straat en bij het spelen verdient te worden gezien door allen zonder uit zondering. Een gevarieerd voorprogramma vult den avond aan. In het City-Theater wordt deze week weer een kijk gegeven hoe de goede Sint zoowel bh de welgestelde als bij de arme kinderen geëerd wordt. Voor de pauze wordt een spannende sensatiefilm gegeven „De ontembare Vrouw", waarin Monte Blue als Devlin, politie-sergeant en Lupe Velez als Rose de hoofdrollen op uitstekende wijze vertol ken. Na de pauze werd de tendenzfllm „Moe ten ouders Spreken" vertoond. Deze film toont ons hoe een arme Jongen verstooten wordt zoowel door zijn vader als zijn moe der. Hij werkt hard op school doch kan toch niet verhoogd worden. Als hij dan van de school een brief meekrijgt voor zijn vader, bekruipt hem de angst om hem deze te geven, en hij houdt hem dan ook in zijn zak. Zijn vriend Melchlor ls ln tegenstel ling met Morltx, een haantje de voorste. Op zekeren dag wórdt Moritz beschuldigd van iets in een schrift te hebben geschre ven, terwijl ln werkelijkheid Melchlor de dader ls. Het gevolg is, dat Moritz van school wordt gejaagd. Hij durft nu niet meer naar huis daar ook zijn vader de be wuste brief heeft gevonden en hij besluit ten slotte maar een einde aan zijn leven te maken Als de begrafenis ls afgeloopen, bekent Melchlor aan alle leeraren dat hij het schrift setilletjes aan Moritz heeft gege ven Eenlge dagen later moet ook een vriendinnetje van Moritz en Melchlor ster ven. Melchlor zit bij zijn vriendinnetje aan het sterfbed. HIJ heeft nu ook alles verlo ren. want niemand van zijn familie of vrienden wil meer lets met hem te maken hebben. Doch één ls er die hem troost en zegt dat hij maar moet vergeten wat ge beurd is en een nieuw leven beginnen, waarbij hij gesteund zal worden door zijn leeraar. En nog zien wij dit jonge ventje door de schuld van zijn ouders al vroeg gebukt onder de harde werkelijkheid, op een leeftijd, dat andere kinderen nog stoeien en ravotten, reeds met een zorge lijk gezichtje door het leven gaan. Het ls wel de moeite waard deze week een bezoek aan het City-Theater te brengen. Trianon-Theater. Het bendewezen in Amerika vormt nog steeds een onderwerp, waarop menige film gebaseerd ls. De wijze, waarop de „gangsters" ln hun goed ge organiseerde benden hun leven leiden, heeft dan ook al veler belangstelling op gewekt. De hen altijd vervolgende, onder linge jalouzie beheerscht hun ontrustig leven voortdurend. „Wereldstad" laat ons al deze uitingen van dit gevaarlijke be roep meeleven. „Kld" wil zich eerst niet bij de smok kelaars aansluiten, maar door zijn liefde voor Nan, de stiefdochter van een van de bendeleiders, laat hij zich toch overhalen. Nan is nl. In de gevangenis terecht geko men. waar zij tot andere gedachten is ge komen. maar tevoren ls „Kld" ook smok kelaar geworden, om Iets voor Nan te kunnen doen In een zeldzaam goed ge speelde scène, verneemt Nan dit van „Kld" Wanneer zij vrijgelaten wordt, wil zij hem op 't goede pad terugbrengen, maar hij weigert Hij moet eerst nog even afreke nen met een „collega" Nan tracht dit te voorkomen, doch wordt hierdoor ln een pijnlijke geschiedenis gebracht Hoewel zij onschuldig is, wordt zij verdacht van moord op dien .collega" In een zeer span nende scène weet „Kld" de beschuldigers van Nan af te werpen en begint met Nan een nieuw leven Dit gegeven is door re gisseur Mamonlian heel knap ln elkaar gezet HIJ werd daarin geholpen door een keur van spelers, van wie we speciaal wil len noemen Gary Cooper als „Kld" en Syl via Sidney een nieuwe ster aan den film- hemel, als Nan Ook Guy Klbbee, als haar stiefvader, geeft een pracht-creatle te zien In 't voorprogramma zien we oa. Car navalsnacht" met vroolljke carnavalstafe reeltjes. In dit verhaal met een dramatl- schen afloop blijken de hoofdvertolkers Hans Stüwe en Karl Ludwlg Dlehl volko men tegen elkander ongewassen. Al met al vertoont Trianon een pro gramma, dat zeer zeker een bezoek waard ls. Casino-Theater. Voor een bijna uit verkocht theater draalde gisteravond de film „Tusschen 14 en 17", die reeds eer der hier ter stede werd vertoond en toen veel succes oogstte. Wij raden een ieder, die deze film nog niet zag, ten zeerste aan van deze gelegenheid gebruik te maken. Als tweede hoofdfilm zoch de directie een sensationeel filmwerk uit, getiteld „Zwendelaars" met Victor Mc Laglen in de hoofdrol, doch waarvan wij de inhoud niet zullen mededeelen daar dit zeer zeker de spanning zou wegnemen. Het geheel ls een programma, dat door de bioscoopbezoekers zeker zal worden gewaardeerd. o GOUDEN DOCTORATEN. Morgen zal het 50 jaar geleden zijn, dat mr. F. J. Sprenger, thans woonachtig te Middelburg en mr. dr. R. Tj. Mees, wonen de te Den Haag aan de Leldsche Univer siteit resp. promoveerden tot doctor ln de rechtswetenschappen en in de rechts- en staatswetenschappen. HANDELSREGISTER «xAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen De Leldsche Katoenmaatschappij v.h. De Heyder en Co., Heerengracht 81, Lei- den; weven, bleeken, verven, drukken van katoenen en andere stolfen. Uittredende commissaris: C. A. Woltman Elpers, Baarn dd. 22 Oct. 1930. De statuten zijn gewij zigd. A. J. Stalllnga, Hoogewoerd 56. Leiden. Automobielbedrijf. Bovengenoemde han delszaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: A. J. Stal- linga en Co. Vennooten: A. J. Stalllnga, Leiden en R. F. Swlldens, Lelden. De Leldsche Begrafenis Onderneming J. Dirkse en Zoon, Hooigracht 44. Lelden. Overleden eigenaar: J. Dirkse Jzn., Lei den, dd. 13 Dec. 1931. LEZINGEN „MAROKKO In het Nutsgebouw hield gisteravond de heer J. Loranchet, de vertegenwoordiger in Nederland van de „Cie Génerale Trans- allantlque" en de „Société des Voyages et Hotels Nord-Africains" een lezing over Marokko. Meer en meer wordt Marokko het mid delpunt van touristenverkeer in den win ter en wat zijn natuurschoon en vele schilderachtig gelegen steden verdient dit land ten volle meer bekend te worden. Een groot aantal lantaarnplaatjes van Tanger, Fez. Mèknes, de Romeinsche ruines van Volubiles Casablanca enz., ver duidelijkte de lezing van den heer Lo ranchet. Een vrij groot aantal belang stellenden bezocht de bijeenkomst. EEN WANDPLAQUETTE. Over de Kerstrede van HM. de Koningin Ter herinnering aan de uit te spreken radio-rede van H.M. de Koningin op eer sten Kerstdag, 25 December 1931, heeft Willem O. Brouwer een wandplaquette ontworpen, welke ten getale van 100 ge nummerde exemplaten vervaardigd wordt door de N.V. Brouwer's aardewerk „Vrede- lust" te Leiderdorp, ln een mat gegla- suurde uitvoering. ZIJ worden ln den handel gebracht door de N.V. Handelmaatschappij .JCeramldon" te Arnhem. Uit donkere saamgepakte wolken (cri sis) straalt het opwekkend woord van H.M. de Koningin als een lichtbundel over dezen zoo duisteren Kesttijd. o Geslaagd voor het Federatie examen boekhouden en aanverwante vakken (Mercurlus diploma) de heeren C. Kwaad gras en J. A. P. Moonen alhier, leerlingen van den heer J. A. Jansen eveneens al hier. Aan de Muziekschool der Maat schappij va nToonkunst alhier ls ge slaagd voor het diploma piano-onderwijs de heer S. van der Bil alhier. Wij verwijzen naar een advertentie ln dit Blad betreftende een demonstratie van Leldsche firma's onder auspiciën der Ned. Ver. van Hulsvrouwen, afd. Leiden. Geslaagd voor het examen ter ver krijging van het Mercurlus diploma voor boekhouden en a.v., afgenomen vanwege de Federatie van Handels- en Kantoor bedienden, de heeren: Chr. A. van Beek, J. van Hooidonk, J. de Koning, E. Munting en J. J. Venhuizen; en voor het examen ter verkrijging van het Mercurius diploma Duitsche Handelscorrespondentie de heer C. Pont, allen leerlingen van de Middel bare Handelsavondschool „Kennis ls Macht" alhier. Geslaagd voor het examen boekhou den, afgenomen door de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden-vereenl- gingen te 's-Gravenhage, de heer Joh. A. Mooy Jr., leerling van den heer P. v. Dam, alhier. Gistermorgen is de 6-jarige Jac. de Ia R„ die uit school komende, plotseling den Zuidsingel overstak, aangereden door een vrachtauto, bestuurd door C. de R. al hier. De jongen kreeg een voorwiel over het onderlichaam, waardoor het linker bovenbeen brak. De E.H.D. bracht hem naar het Academisch Ziekenhuis. Behalve de reeds gepubliceerde vóór- en extra-treinen, welke de Ned. Spoorwe gen met de Kerstdagen zullen laten loopen, zal er op Donderdag 24 Dec. a.s. 'n extra- trein van Amsterdam, Haarlem en Vlis- singen loopen. Vertrek Leiden 13.53, Bergen op Zoom 16.09, Goes 16.42, Middelburg 17.02, Vllssln- gen 17.12. Bovendien zal er op dien datum een extra-trein loopen van Lelden naar Haar lem en Amsterdam. Vertrek Lelden 13.22; deze sneltrein zal ook te Warmond stop pen (13.25). De Vereeniging „Schoonheid in Op voeding en Onderwijs" zal op Zaterdag 2 Januari in de Stadsgehoorzaal (ingang Aalmarkt) een poppenkastvertooning ge ven, voor kinderen vanaf 6 jaar. Men zie ook de advertentie in dit Blad. Wij herinneren eraan, dat hedenmid dag in het Stedeiyk Museum „De Laken hal" een tentoonstelling van beeldhouw werk en grafisch werk van Oswald Wenckebach is geopend. Met ingang van 1 Januari a.s. is aan den heer H. F. M. Prins Post, thans tijde- hjk Inspecteur aan de Inspectie der Dir. Bel., Inv. en Ace. te Leiden, eervol ontslag verleend. De heer L. H. Eodde Bouman, thans hoofd der Inspectie der Dir. bel., Inv. en Acc. te Leeuwarden 2de afd. ls alhier be noemd tot Inspecteur der Dir. bel. en Acc., toegevoegd aan het hoofd van de Inspectie der D. B. en Inv. en Acc. 3de afd. De commissaris van politie geeft ln overweging alvorens in relatie te treden met een 30-jarigen sigaren-koopman, zich o.a. noemende Jacobus Hendrikus van der Linden, zich met hem of met den burge meester van Zuilen in verbinding te stellen. Met ingang van gisteren is de kunst handel W. van Ingen Schenau verplaatst van Hoogewoerd 89 naar Hoogewoerd 84, waarin voorheen de kapperszaak van den heer pyi was gevestigd. Hiervan werd 't interieur geheel verbouwd en ln overeen stemming gebracht met den gewyzigden aard van het bedryf. Zoo werd een prach tige diepe etalagekast gemaakt en in den winkel langs de wanden een breede lam- brlzeering aangebracht. Door al deze ver anderingen komen de tallooze schilderyen aquarellen, etsen en platen veel beter tot hun recht dan tot dusverre, zoodat het- aan geen twyfel onderhevig ls of deze verplaatsing beteekent voor den heer van Ingen Schenau een groote verbetering. LUTHERSCHE KERK. Rossini, de meester der weelderige en dartele welluidendheid, heeft eens gezegd dat voor het zingen drie verelschten nood- zakeiyk zyn: lo. een goede stem; 2o een goede stem; en 3e.. een goede stem. Of deze opsomming nu ln allen deele vol ledig ls, schynt aan twyfel onderhevig; twyfel, die door de opgave aan den zan ger zyner eigen opera's wordt gewekt. Evenwel schuilt er waarheid ln. Vooral daar waar de muziek ln het vocale thema hoofdzaak en de tekst byzaak is. Dat ls. we spreken natuuriyk alleen over mees- tercomposities, doorgaans het geval. By Schubert by voorbeeld, om maar een der allergrootsten te noemen. Daar ls de mu ziek melodisch gedacht en, laat ons zeg gen, daarna, zeer kunstig aan den tekst verbonden (ook wel eens minder kunstig). By Schubert kan de vocalist, die aan Rossini's eischen voldoet, het een heel eind sturen. Er bestaat echter een geheel ander compeneerprlncipe waarby dit niet opgaat; er zyn vocale composities waarop de driedubbel goede stem nog maar wei nig vat kan krijgen. Dat is by Wagner en, sterker nog, bij Bach het geval. By dezen is de verhouding tusschen den melodi- schen zin en den taaizin een gansch andere. Hier ls de band niet Inniger, ln de beteekenls van hoogeren vorm van saam horigheid, omdat in den hoogsten graad van saamhorigheid altyd nog, hoe wei nig misschien, antagonle schuilt. By Wag ner en Bach ls klank en woord één, ze zyn identiek. By Wagner ls dat duidelijk. Zyn tekst is melodisch gedacht. Het be denken van den tekst sloot in zich het bedenken der melodie. Vandaar dat zoo genaamde declamatiefouten bij Wagner a priori zyn uitgesloten. Hetzelfde geldt voor Bachs vocalen volzin, al kan het hier niet zoo gemakkehjk herkend wor den. Bachs vocale satz ls niet melodisch maar declamatorisch gedacht; maar die niettemin volstrekte melodische werking verkrijgt door den, wy zouden willen zeg gen, elementairen vormzin, die Bach eigen is geweest. Hy dacht declamato risch en hij kon niet anders dan melo disch schryven, onverschillig of het een recitatief of een aria betrof. Ook by Bach zyn woord en klank identiek. Bachs mu- ziekvolzin is slechts melodisch gesubli meerde woordvolzin. Deze korte uiteenzetting moge vol doende zyn om aannemeiyk te maken dat men ln den zang spreekt van specialen Wagnerzang, van specialen Bachzang. En ook, dat de zanger Bach, bepalen we ons thans tot dezen, niet kan benaderen met een mooie stem alleen. Had onze stadgenoote, mevrouw Allee Stokvis-Kramer, zich by haar, voor zoo ver ons bekend, eerste optreden gister avond in de Luthersche kerk niet als Bachzangeres voorgesteld, dan zou zy met haar „goede stem", naar Rossini's woord, zeer zeker meer hebben bereikt, dan nu het geval kon zijn. Bach eischt meer en andere muzikale en geestelyke (die één zyn bij hem) verdieping dan waarvan mevrouw Stokvis in een publieke voor dracht vermocht te doen biyken. Zyn haar drie Bachnummers, stukken uit den cantatenschat, als niet gelukkig gekozen te beschouwen, in Mozarts „Et Incarna- tus est" heeft ze behalve een goede stem ook technische scholing aan den dag ge legd. Maar deze laatste kan van haar aangeboren fraaie stem nog meer ma ken: haar diepte heeft nog geen voldoen de volumen en haar hoogte klinkt nog te geforceerd, waardoor de stem aan charme verliest. Maar, gelyk gezegd, zy beschikt over goed materiaal. En moge dat dan niet het eenig noodige zyn om te zingen, dan toch wel het eerstnoodlge. Naast haar zong de bekende en be proefde baszanger Hendrik van Oort o.a. drie liederen van eigen compositie „Au Calvalre", „Friede" en „wy weten niet". Waarmee hij eens te meer heeft getoond behalve een goed zanger een savant mu sicus te zyn; ook een fyne zin voor poëzie te bezitten, getuige de keus der zeer mooie teksten. In zijn compositie bewandelt van Oort geen nieuwe wegen. Maar hy toont dat langs de oude nog wel iets kan gevonden worden, waarop het de moeite waard ls den muziekgevoelige te wyzen. Als de zinrijke begeleiding op de piano gespeeld wordt zullen de liede ren beter tot hun recht komen. De violist Jan Felderhof heeft de prachtige sonate van Veracini in d ge speeld met en benevens obligatie viool partijen in de zangstukken van Bach. H9 heeft zich doen. kennen als een violist met een mooien toon, met goede vaardig heid, blijkende o.a. uit de Glgue uit do sonate. Zijn viool klonk ln deze ruimte fameus. Door stijlvolle voordracht maakte hij zyn vertolking boeiend Hennle Schouten, de organist, begeleid de. Zeer bescheiden, zeer volgzaam, zeer muzikaal Hi.i opende den door te weinig belangstellenden bezochten avond met een Chaconne in e vat. Buxtehude en een „Hosannah" van Dubois op de van hem bekende virtuose wyze voorgedragen-

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2