mode in vroegere tijden. draagt. De THERMOGENE* Wat de vrouw Vijfde Blad Na. 22011 VOOR DE HUISVROUW. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 19 December 1931 72ste Jaargang 'DE' XXXIII I3G7. RECLAME. 379 is een keurige verrijking der garderobe en de elegante vrouw is zich er volkomen be wust van, dat ze er met een dergelijk bontstuk origineel uitziet en dat ze er ook veel plezier van kan hebben, daar het even goed op mantel en mantelpak als op een zijden middagtolletje gedragen kan worden. Heel geschikt kan ook een mantel of een mantelpakje zonder bont met zoo'n bontshawl gegarneerd worden, zoodat deze mode zich waarschijnlijk wel tot het voor jaar zal uitstrekken. Natuurlijk gebruikt men hiervoor alleen kortharig bont, al lereerst perslanerklauw. breitschwanz, broadtail, mol, susliki, bizam, enz. Een gekruiste sjerp" zooals de vak-uit drukking luidt ziet u hier op de schets naast een bontstuk in den vorm van een schouderdoek. DE MODE OP KERSTAVOND. Steeds meer nadert het Kerstfeest en steeds meer ook houdt men zich bezig met het waagstuk der vele groote en kleine giften, die te verdeelen zijn. Het plezier om cadeautjes te mogen geven is van te voren al zoo groot, dat de plan- Den die men voor Kerstavond wil sme den, er bijna door vergeten worden. De meesten onder ons geven er de voor keur aan dit feest thuis te vieren, echter zijn er ook altijd, die het prettiger vin den zich door vrienden te laten invitee ten, terwijl we den laatsten tijd hoe lan ger hoe meer zien, dan den geheelen avond of tenminste een deel daarvan buitens huis wordt doorgebracht, hetgeen wel een (eeken des tijcis is daar hierdoor de gele genheid geboden wordt gezelligheid ..on der de menschen" te zoeken om niet aan eigen verdrietige gedachten overgele verd te zijn. Dan zijn er ook altijd nog een aantal menschen, die de gunstige gelegenheid der feestdagen benutten om in een mooie omgeving eens even op adem te komen en dus een kleine vacantle nemen die teel goed doet en waaruit ln de toe komst weer kracht geput kan worden. Onder geen voorwaarde mag de juiste kleeding verwaarloosd worden. Het toilet dat men op Kerstavond draagt moet mooi en feestelijk zijn en vóór alles persoonlijk, opdat we het met "pieizier zullen dragen. Si wat is voor een elegante vrouw be- 'fflgrijker, dan zich bij zoo'n gelegenheid ted gekleed te weten. De keuze der kleeding hangt heelemaal af van de plannen, die men voor den irausten avond gemaakt heeft. Ook wanneer men thuis blijft en het teest „onder elkaar" gevierd wordt, moet Toor een leuk gekleed jap'onnetje gezorgd '-"orden, dat het in de kleur en de eigen aardige silhouette moet vinden. Juist tegenwoordig zijn er zoo ont zettend veel modellen die alle een mar kant detail hebben, dat altijd goed staat, o.a. zijn er de tuniek-modellen', die den laatsten tijd veel van zich doen spreken en een absolute elegance waarborgen. Zulke rokken zijn, natuurlijk alleen ge schikt voor slanke vrouwen, want een ge zet figuur zou door een dergelijk model alleen nog maar dikker schijnen. Kleine vrouwen zullen verstandig doen het ka- sak-effect alleen dan te kiezen, wanneer ze daarop buitengewoon gesteld zijn. Een eenvoudig model brengt onze eerste tee- kentng, dat even goed van crêpe maro- cain, georgette of satijn te maken is en altijd keurig kleedt. Het bovenstuk ls al heel eenvoudig, de eenige garneering is een shawlkraagje. De kelkmouwen zijn de herhaling van het idee, dat bij den rok in toepassing werd gebracht. Veel dames zullen deze Jurk al te een voudig vinden en liever een gekleeder japonnetje nemen, dat zelfs als „eenvou dig avondtoiietje" dienst zou kunnen doen. maar toch lange mouwen heeft, Waardoor het ln zekeren zin bescheiden blijft. Dergelijke Japonnen zullen altijd goede diensten bewijzen, daar ze bij ve lerlei gelegenheden van verschillenden aard, gedragen kunnen worden. Hiervoor noemen we kantmodellen ln Uit de brieven, die ik krijg, leer ik den nood der tijden kennen: Op één en den zelfden dag werd mij gevraagd om het patroon van een warm babypakje, een corsetje met broekje en een onderjurkje! Men vreest den kbuden, guren winter vooral nu de tijden zoo ernstig zijn, het geld duur is en de nood hoog is gestegen; en men wil zorgen, dat althans de klein tjes. de menschen der toekomst, goed verzorgd worden en zoo warm mogelijk ge kleed! Hier heeft u dan het model van een wollen babypakje, gebreid met aluminium naalden No. 2. U zet voor den voorkant 30 steken op en breit dan eerst 't boord je van een pijp; 12 naalden van 1 recht, 1 averecht dan de draad afbreken en het 2de boordje net zoo. Bij de 13de naald van dat 2de boordje begint dan een ander pa troon: 2 recht, 2 averecht; daarna 20 ste ken bij heften (het kruis) en 2 recht 2 averecht over het eerste boordje door werken. Nu zitten dus beide pijpjes plus het kruis op de pen; dat is te zamen 80 steken. De volgende naald recht over- breien. Daarna nog 80 naalden van 2 recht 2 averecht; vervolgens begint u aan het lijfje, dat met een geribd patroon gewerkt wordt, dus aldoor recht; neem hier iets dunnere naalden voor; dan wordt het lijfje fijner; brei 27 ribbels; kant vervolgens i4 steken aan beide kanten af voor de arms gaten en brei weer 13 ribbels op de 52 overgebleven steken: voor het halsje kant u de middelste 36 steken af en breit dan nog 15 ribbels voor elk schouderbandje, dat dus slechts 8 steken breed is. Kant dan 't heele werk af "en begin met de ach terzijde van het pakje. Deze wordt precies gelijk aan den voorkant; doch in plaats v. 82 naalden van het patroon 1 recht 1 averecht, breit u er slechts 68. Dan moet u de steken op 2 naalden zetten voor het splltje en de 2 helften tot dezelfde hoogte breien als den voorkant; naai vervolgens de zijnaden dicht; haak een picotje langs hals en armsgaten, en vaste steken langs het split; laat meteen in dien vastentoer kleine openingen voor knocpsgaatjes. Pijp jes en kruis kunt u met kleine drukknoop jes sluite-n; of, als Baby al wat groot :-r ls, dichtnaaien Voor een corsetje met broekje, heb ik een brei- en haakpatroon; het corsetje wordt geheel gehaakt ln vaste steken; dat sluit goed af ls stevig en blijft mooi in de wasch. Voor het corsetje zet u op: 60 lossen: dan haakt u 2 toeren vasten; in den 3den toer Iaat u gaatjes open voor de sluitingsknoopsgaten. Daarna haakt u nog 27 toeren. De volgende toer haakt u 56 vasten en haakt weer terug; de daarop volgende 53 en weer terug; dan 50 en weer terug; zoo haakt u dan nog zonder min- Het jaar 1867 bracht een evolutie ln de mode teweeg. Plotseling was er gToote verandering duidelijk merkbaar, die in den beginne niet bepaald mooi was, aan gezien de garneeririg tè hoekig, té stijf was; doch in den loop der volgende jaren zou men de mode duidelijker veranderen èn ten goede. Ziehier een voorbeeld uit het begin van die mode-evolutie; het meisje op den schommel draagt een creme kleurig jurkje met koningsblauw satijnlint gegarneerd: de dame links hééft een grijze japon aan met gele strepen erin. De dame rechts ls gekleed ln een zeegroenkleurlg tallleur-costuum met paars gegarneerd! De modellen op zichzelf zijn eenvoudi ger van lijn; de garneering van knoopen, linten en dergelijken is grof en opzichtig. Men zocht naar iets nieuws (zooals trou wens ln alle modetijdperken 't geval is!) en men vond dat nieuwe slechts lang zamerhand en gaandeweg. G. V. absoluut onmogelijk is, waardoor v/e dus zekerheid hebben, zoo'n muts veel en met pleizier te kunnen dragen. De manier van dragen verschilt heel erg en hangt heelemaal af van den smaak en de elegance der draagster. Zulke „Garenca'-mutsen zijn er ln tal rijke kleuren zoodat men ze met alle mo- delschakeeringen van het seizoen volko men in overeenstemming kan brengen. Daar het materiaal heel soepel is, neemt het makkelijk iedere gewenschte vorm aan, zoodat met een enkele handgreep de leukste modellen voorgetooverd worden. Wordt nu zoo'n mutsje met een veertje of een gesp gegarneerd, dan zal dit onge twijfeld overal grooten opgang maken. Op eenvoudige manier, met een opge- rolden rand als een soort tulband gedra gen, zien we deze hoeden ook heel veel voor sport, b.v. bij 't skiën, rodelen en schaatsenrijden en op uitstapjes. DE GEKRUISTE BONTSHAWL de eerste plaats. Dit wordt heel veel ge nomen, want de ervaring heeft geleerd, dat het practisch is en door z'n patronen ook zeer flatteert. Een snoezig model dat heel slank maakt met bollende mouwen ziet u links. Opval lend is dat het hoog bij den hals aan sluit, waardoor een schoudcrsluiting noodzakelijk wordt gemaakt. De huid schemert van boven door de kant heen en juist hierdoor is zoo'n japon vaak veel geraffineerder en interessanter dan een laag-gedecolleteerd avondtoilet. Zonder een echt avondtoilet kunnen wij het in een winterbadplaats natuurlijk niet stel len. Daar de nieuwe mode buitengewoon productief is, zijn er tal van mogelijk heden: de elegante vrouw zal de vele ge stileerde creaties zeker niet zonder meer aan zich voorbij laten gaan; effecten die eenerzijds terug te voeren zijn tot de mode uit den tijd van Keizerin Eugenie, (strik- en volantsgarneerlngen in den rug) anderzijds weer de „Alt-Wlener"- creaties variëeren (hetgeen b.v. het geval is bij de elegante poefmouwen, die we telkens weer zullen tegenkomen (zie schets). Bij dergelijke japonnen wordt eenflu- weélen manteltje gedragen zonder bont- garneering. De rolkraag wordt van dezelf den stof gewerkt. Een avondmanteltje.dat door zijn originaliteit opvalt, is hier afge beeld. Het eenvoudige model, tezamen met de enorme kraag en de wijde inge haalde mouwen, komt hier prachtig tot zijn recht. WILLY UNGAR. GARENCA is de naam van de nieuwe hoofdbedek king, waarover men in alle kringen hoort spreken. „Garenca" is een ware „won- derhoed", want hij is aan geen tijd van den dag gebonden, komt dus voor alle gelegenheden in aanmerking en staat al tijd goed. Deze hoed is niet anders dan een zeer voordeelige, ja bijna kunstig gewerkte „Michelmuts", welke heelemaal zonder naad van angora-wol gemaakt ls. De kanten sluiten goed aan en zijn zooda nig afgewerkt dat uitrekken of rafelen deren 6 toeren. Bij den daarop volgende gaat u weer meerderen: eerst 3 steken meerderen en terug; volgende toer weer 3 meerderen en terugvolgende 4 meerderen en terug; dan heeft u dus weer 60 steken op uw naald en het armsgat is klaar; haak daarna nog 23 toeren. Dan bent u precies op de helft: de andere helft is net zoo; u kunt door blijven haken, minderen en weer meerderen bij het armsgat; doch dan aan het eind u niet vergissen: want daar komen de knoopjes, dus geen knoopsgaten! De schouderbandjes werkt u afzonderlijk. Pas zelf maar hoe lang ze moeten zijn; de breedte der bandjes is 9 vasten. Haak bo venkant, zijkanten en schouderbandjes met een picotje om; zet de schouderband jes op hun plaats en naai de knoopjes vast Het broekje moet u breien met naalden No. 2. Zet 88 steken op; begin met den boord bovenaan: S naalden van 2 recht. 2 averecht; 'werk bij den volgenden naald 3 knoopsgaten in het patroon; daarna neg 8 naalden 2 recht 2 averecht. Dan is de boord af en gaat de rest recht tot de pijp jes. Brei 45 ribbels recht. Volgende naald: 42 steken recht, dan 1 st. meerderen: 4 steken recht; 1 st, meerderen en 42 ste ken recht. Dan 1 naald overbreien: vol gende naald 42 st. recht: 1 st. meerderen 6 st. recht; 1 st. meerderen; 42 steken recht. Zoo doorgaan tot er 28 steken tus- srhen de meerdering zijn; deze 28 steken worden dan afgekant voor het kruis: en aan beide kanten breit u nog 8 naalden 2 recht 2 averecht, voor de pijpjes. Kant alles af en brei de andere helft precies hieraan gelijk. Naai de naden dicht en haak de pijpjes met een toer vaste ste ken om. U heeft hiermee een heerlijk warm on derpakje voor de kleuter. Nu nog een eenvoudig onderjurkje. Het is moeilijk voor mij om precies maten op te moeten geven; de een werkt stijver dan de ander; ieder gebruikt verschillende wolsoorten en bovendien: alle kinderen hebben andere maten; de een is groot voor zijn leeftijd; de ander klein; het eene meisje is een propje; het andere teer en slank! Ik zag bij een vriendin een snoe zig onderjurkje, dat bijna 45 ctt lang was en van onderen 86 cM. wijd. Wanneer uw onderjurk kleiner moet zijn, moet u dus minder steken opzetten. Bij haar model kwamen er 13 steken op de 5 c.M. in de breedte; en ongeveer 16 toeren op de 5 c.M. in de lengte. Zij zette 102 steken op en begon te breien vooraan aan den on derkant. Brei de eerste toer recht en dan langs het gansche rokje het ribbetje: 6 recht, 6 averecht over een lengte van 20 c.M. De volgende toer; 1 recht, 2 tezamen; dit herhalen tot het einde van den toer; hierdoor wordt het aantal steken dus op 68 teruggebracht voor het lijfje: en het rokje springt er door uit. Ga cp die 68 steken door. recht heen. averecht terue. tot het lijfje 20 c.M. lang is. Volgende toer' 20 recht: 28 afkanten; volgende 20 recht. Op die 20 steken verdeT gaan: recht heen averecht terug tot een lengte van 9 c.M.: breek den draad af en hecht hem weer aan de andere 20 schoudersteken aan den halskant. Erei den tweeden schouder op dezelfde manier, ook 9 c.M. lang en zet dan aan den kant van den hals weer 28 steken op voor de achterzijde van den hals; brei recht over den eerst gewerkten schouder heen; dan staan er dus weer 68 st. op de naald; brei nu 20 cXI. lang recht heen en averecht terug. De daaropvolgen de toer meerdert u voor het rokje door te breien: 1 recht, A omslaan, 2 recht; van af A herhalen tot het einde van den toer: dan heeft u weer 102 steken op uw naald. Ten slotte breit u 20 c.M. 6 recht. 6 ave recht, en kant losjes af. Voor het afwerken moet u de zijnaden dichtnaaien, doch aan de zijde van den schouder 10 cJA. voor de armsgaten open laten. Hecht dan met een beenen haak pen de wol aan den hals aan en haak: 5 lossen. A 2 steken overslaan, 1 stokje in den volgenden steek, 2 lossen; vanaf A herhalen rond den hals. Volgende toer: 1 vaste in den eersten steek; A: 3 lossen, 2 stokjes in het gaatje van den vorigen toer, 1 vaste op het stokje van den vori gen toer. Vanaf A herhalen rond den hals; en deze zelfde toer ook rond de armsga ten. Het picotje rond den hals wordt al- zoo iets breeder dan dat rond de armsga ten. Door de gaatjes aan den hals moet u een lintje rijgen. Pers tot besluit het on derjurkje aan de achterzijde met een ma tig warm ijzer op. RECLAME. goed op de huid gelegd, bestrijdt mei sueces: HOEST, BRONCHITIS, RHEU- MATIEK, EN ZENUWPIJNEN. Thermogene geniet sedert 1896 een wereld- reputatie. Ze is een eenvoudig, gemakkelijk en altijd doeltreffend geneesmiddel. Men kan ze gebruiken, zonder zijn geregelde werkzaamheden te onderbreken. Bij apothekers en drogisten. Heele doos 75 ct. Halve doos 45 e! Elscht Hollandsche verpakking. 3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 17