DE BROODPRIJS UITEENZETTING VAN BAKKERSZIJDE WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN. PARLEMENTAIR OVERZICHT ID Buiten!. Weekoverzicht. RADIONIEUWS. Gisteren werd te Utrecht een pers-con ferentie belegd door de Ned. Vereen, van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, den Nederlandschen Bakkersbond, den Ned. R. K. Bond van Brood-, Koek- en Banket bakkerspatroons en den Bond van Chr. Bakkerspatroons in Nederland, ten einde hun inzichten weer te geven over al de omstandigheden, die hun Invloed op den broodprijs doen gelden. Tijdens bespre kingen op het departement van Arbeid, waar de kleinhandelsprijzen een onder werp van discussie uitmaakten, werd nl. verweten, dat de bakkersorganisaties ver zuimd hadden, het publiek beter in te lichten. De heer J. C. Blankert, voorzitter van de Nederl. Vereen, van Werkgevers in hel Bakkersbedrijf, gaf een zeer uitvoerige uiteenzetting, waaraan wij het volgende ontleenen: Wie den veelvuldig aangevochten brood prijs, die ondanks de daling van de graan prijzen, niet genoeg wil zakken, rustig wil beoordeelen, dient zich rekenschap te geven van alle factoren, die tot de vast stelling van dien prijs meewerken. Spr. releveerde tot goed begrip hiervan de ge schiedenis van het bakkersbedrijf. Eerst de functie van den handbakker, later het machinale bedrijf met een beduidende arbeidsbesparing, waardoor het brood voor lazeren prijs verkocht kon worden. De opkomst daarvan ging tamelijk snel in haar werk. Daarnaast ontwikkelden zich, sinds pl.m. 30 Jaar, de coöperaties, die eveneens een hooge vlucht namen. Het kleinbedrijf kon zich niet dan met groote moeite staande houden. Vervolgens begon de electriciteit haar triomfantelijken loop in het maatschap pelijk leven; de electro-motor kreeg ook in de brood-productie zijn plaats. Hij ver anderde niet alleen de techniek van de broodbereiding, maar veroorzaakte even ingrijpende veranderingen in die produc tie-verhoudingen. Voortaan hadden zoowel het groot- als het kleinbedrijf weer de zelfde fabricage-kosten; het grootbedrijf verloor in dit opzicht zijn voorsprong; de electro-motor werkte nlvelleerend. Gevolg, wederopbloei van het kleinbedrijf; herstel van de kleine bakkerij. Tegelijkertijd voltrok zich een niet min der groote verandering in de distributie van het brood. o.a. als gevolg van de wijzi ging van maatschappelijke gebruiken, van de woningomstandigheden enz. Ook de arbeldsmethoden wijzigden zich en de arbeidstijd werd minder door de Invoe ringder machines. Vervolgens nam de menschelljke gemakzucht grootere afme tingen aan. Öok de emancipatie van de vrouw bracht én in het maatschappelijk èn in het gezinsleven belangrijke evoluties teweeg. Vroeger als regel altijd thuis, be gon zij nu aan haar leveranciers voor te schrijven, op welke uren zij bediend wenschte te worden. Volgt men de bepalingen van de Ar beidswet, die o.m. zegt dat vóór tien uur des morgens geen brood mag worden af geleverd. dan is het duidelijk dat de ten dens veld won om de bezorging van het brood te beperken tusschen tien en twaalf uur in den ochtend. Vroeger was degene die het brood bakte dezelfde als degeen die het brood bezorgde waarvoor hij het gansche etmaal tot zijn beschikking had. Thans moet de bezorging geconcentreerd worden binnen enkele uren en zijn daar voor aparte krachten noodlg. De invloed van de arbeidswet opent een geheel nieuw hoofdstuk. De wettelijke af schaffing van den nachtarbeid noodzaakte de bedrijven tot een vergrooting der oven capaciteit met hoogere kosten. De Arbeids wet kwam tenslotte met haar eisch, dat het bakken niet begonnen mocht worden vóór 5 of 6 uur in den ochtend, terwijl de verkoop noch de bezorging vóór 10 uur mag aanvangen. Indien spr. evenwel de beschikking had over een vol-continube- drijf zou hii nu met zijn personeel In staat zijn geheel Utrecht van brood te voorzien! De concentratie van de bezorging vor derde eveneens meer personeel met klei nere bezorgwijken. Spr. ging vervolgens de ontwikkeling na van het grootbedrijf van de zijde van den consument, geleidelijk traden de vaste depothouders als schakel op tusschen fa briek en consument, die steeds hoogere elschen aan de bezorging stelde, doch waardoor oneconomisch gewerkt moest worden. Vervolgens ging hii de ontwikkeling naar de zijde van den arbeider na. De groeiende arbeidsbeweging ging eischen stellen inzake arbeidstijd en ar- beidsloonen en zetten door wilde stakingen kracht bil aan haar eischen. Tenslotte werd in het bedrijf rust gebracht door de collectieve arbeidsovereenkomst. De bakke rijen behooren thans tot de z.g. beschutte bedrijven. Niet alleen de loonen van de bakkers, ook die van de bezorgers werden vastgesteld, zoodat een bezorger in volle- digen dienst op het oogenblik f. 33.- mini mum per week verdient en tot f. 36.- kan komen. Dan kwam de sociale wetgeving met haar ingrijpenden invloed, ook op de bak- kerlj-bedriiven. Hoe werken nu de factoren samen tot bepaling van den huidlgen broodprijs. Die factoren vallen in drieën uiteen: le. de grondstofprijzen. 2e. de fabricagekosten. 3e. de verkoopskosten. De tweede en derde groep zijn vrijwel constante grootheden; de bezorglnv vor dert soms vier en meer cent per orood. De eerste categorie van priizen wat practisch neerkomt op den bloemprljs is variabel. Maar als men in aanmerking neemt dat de bioemprils slechts een on derdeel uitmaakt van den totaalprils. dan moet mén de gedachte verwerpen, die vele leeken er op na honden, dat de broodnrljs precies op en neer kan paan met den fluc- tueerenden nriis van de bloem. In antwoord op een gestelde vraag zeide de beer Blankert dat een loonsverlaging In bet bakkersbedrijf van 20"slechts een verlaging van 1 cent voor 800 gram zou kunnen wettigen Toch heeft de bloemprijs natuurlijk be- langrijken invloed en het is die invloed, welke meermalen het onderwerp ls geweest van studie door financieele experts. De Prijsschaal van de laatste jaren nam aan, dat een prijsverschil van f. 1.60 van de bloem aequlvaleert met een cent prijs verschil per brood. De verhouding was deze, dat bij een bloemprljs van f. 11.- per 100 kilo de gewone wlttebroodsprijs moest be dragen 18 ct. (met 10". afnemersdividend). Later 16 vastgesteld een verhouding van f. 10.75 tot 18 ct. Maar de prijsschaal die aangeeft, dat een prijsverschil van f. 1.50 voor de bloem correspondeert met 1 cent broodprijs, ls nog zeer onlangs opnieuw bevestigd. Grafisch is aangetoond dat indien de bloemprijs stijgt, de broodprijs volgt; daalt de bloemprijs dan volgt de brood prijs eveneens. Soms ls de broodprijscurve hooger, soms een stuk lager. Sedert 1925 is er een dalende tendens in bloem- èn broodprijs, die ook in 1931 blijft voort duren. Het is in al deze grafieken, waar brood- en bloemlijn elkaar meermalen kruisen, bij voorbaat duidelijk, dat de bakkers van den trageren gang der broodprijscurve soms voor- maar soms evengoed nadeel hebben. Spr. wees er vervolgens ep dat het dwergbedrijf hier en daar hand over hand toeneemt. Het heeft zich bitter wei nig aan te trekken van alle wettelijke en andere regelingen, waaraan de andere bedrijven onderworpen zijn. De arbeids inspectie heeft er toch weinig vat op, met I sociale wetten heeft het niets te maken, j van het arbeidscontract trekt het zich I weinig aan. Zoowel door de verminderde I broodconsumptie als door de mechanisatie in de bedrijven zijn arbeidskrachten vrij gekomen. Ook hen lokt het zelfstandige patroonsbestaan. Zij zijn vaak in hun af hankelijke positie teveden met een gezins inkomen dat aanmerkelijk lager is dan het loon dat zii als arbeider in de fabriek ver dienden. Zi) zijn dat ondanks een vaak veel grooteren arbeidstijd. Het komt voor, dat zij, wanneer hun een plaats als ar beider in de fabriek wordt aangeboden, toch weigeren. De „vrijheid" is hun alles waard! Deze dwerg-bedrijven onder gansch an dere concurrentie-voonvaarden werkend dan de volwaardige bedrijven, met een lager inkomen genoegen nemend dan het arbeidscontract voorschrijft, zonder het dure distributie-apparaat (meestal ver- koopen zij het brood over de toonbank) künnen een verlaagden broodprijs aan vaarden, om tegen de andere bedrijven te concurreeren. Het publiek wordt door zulke zaken op een dwaalspoor gebracht. Zli wijzen naar deze bedrijven, die wèl goedkooper brood leveren en sputteren tegen hun bonafiden bakker, die den ouden prijs handhaaft. Doch zij vergeten - helaas maar al te graag aan welke bindende voorwaarden het volwassen bedrijf moet voldoen, alsmede dat de hygiënische factoren, die bij het bereiden van het belangrijkste volksvoed- sel in acht moeten worden genomen, in het dwergbedrijf nimmer zóo tot hun recht kunnen komen als in het volwaardige be drijf. De huidige broodprijs is bijr. in Utrecht 18 cent voor het gewone wittebrood per 800 gram. Daarvan gaat de 10»/» korting af. Blijft 16.2 cent. Die prijs is in werkelijk heid al lager dan in den aanvang van het jaar. Want in Juli moest tengevolge van de tarwewet de broodprijs met 2 ct. worden vehoogd, welke verhooging echter niet aan den consument is opgelegd. Het bedrijf zelf heeft die duurdere productie gedragen. Derhalve is reeds eenlge verlaging toege past. Dit mag het publiek niet wegcijferen. Veronderstel nu, dat het geheeie distri butie-apparaat, dat Juist in het groot bedrijf rationeel functioneert in verband met de logische wijkverdeeling, welke bij kleinere bedrijven nu eenmaal niet moge lijk is. geheel zou wegva'len, dan zou het geheeie bedrijf het brood beduidend lager kunnen verkoopen. Thans, onder de ge schetste omstandigheden, ls dat absoluut uitgesloten. Het publiek zou dit echter niet willen en zou dit ook niet kunnen doen, omdat niet iedere huivrouw gelegenheid heeft brood te gaan halen, hoewel zij het den volgenden dag of soms eerder reeds voor veel lageren prijs bekomen kan. Dit verschijnsel doet zich bij ongeveer elk brood verbruiker voor. Bezorging van brood zal dan ook blijven bestaan en daar door zullen de distributie-kosten in den prijs verrekend, het brood op een bepaal den prijs houden. Wanneer de prijs inderdaad lager kón, zouden de coöperaties toch zeker de eer sten zijn, die dien verlaagden prijs in voerden. Zij bedoelen immers niet, om winst te maken. De coöperaties werken dus in zekeren zin reguieerend en het is zeer veelzeggend, dat óók zij hebben vastge steld. dat de broodprijs op het oogenblik billijk ls berekend. Trouwens, wanneer de broodprijs t« boog was, zouden de verbrui kers bij de coöperatie een hoogere ultkee- rlng verlangen dan vroeger. Maar ook dit is niet het geval. I Het is hard noodig, aldus spr., dat het i bakkersbedrijf weer tot rust komt en dat I het publiek wederom een uitspraak doet. Het heeft door den loop der laatste jaren gekozen, brood te willen betrekken van de I goed geoutilleerde bakkerij-bedrijven. I Wat wil het nu? Wil het weer terug? WH het terwille van eenig prijsverschil alles omgooien wat in de laatste halve eeuw door het volwaardige bedrijf is opgebouwd? Moet het goede bakkersbedrijf kapot? De hygiëne waarmee dit bedrijf is omgeven, de goede voorwaarden waaronder de ar beiders werken, het vlotte distributie systeem, dat alles zou meer vernietigd worden, wanneer het publiek het dwerg, bedrijf zou verkiezen. In Rotterdam, aldus spr., is de chaos al ingetreden doordat de gefundeerde bedrij ven zich hebben laten rlngelooren door het onverantwoordelijk dwergbedrijf. Eén cent verlaeing van brood kan b"teekenen der ving van winst: twee centen kunnen bedui den' werke met verlies, met alle fatale op den duur zelfs ruïneuze gevolgen van dien. 185. Help, riep Tuimeltje, hij laat me verdrinken. Maar hoe graag ze ook allemaal waren gekomen, de kikkers durfden niet. Kikker Karei was erg zenuwachtig want Tuimeltje was toch zijn beste vriend. Hulpeloos moesten ze toezien hoe dat arme kaboutertje heelemaal nat werd en het leek wel of de ooievaar daar nog heelemaal niet genoeg aan had. want hU ging naar Tuimeltje toe en pakte hem bij zijn beenen. 186. Een rilling ging door de kikkers, die vol spanning stonden te kijken, want de ooievaar, die de beenen van Tuimeltje in zijn bek hield, begon ineens te vliegen en Tuimeltje moest mee de lucht In. Wat had hij een schrik, zoo hoog te moeten zweven. Kikker Karei viel flauw toen hij dat zag, want het was zeker, dat de ooievaar Tuimeltje dood zou maken. Het is gemakkelijk om de verwachting uit t« spreken, dat het dwergbedrijf zich op den duur wel tot een belangrijk bedrijf zal ontplooien. Zoo is het toch vroeger herhaaldelijk gegaan. Maarwat vroe ger mogelijk was. zelfs nog in betrekkeliik recent verleden, is in dezen tijd uitgeslo ten. Zoodra het kleine bedrijf zich zou ontplooien tot een volgroeid bedrijf met verschillende werkner ts, enz. dan komen deze ondernemingen in precies dezelfde bindende omstandigheden als het volwaar dige bedrijf. Het voordeel, waarvan het dwergbedrijf thans nog profiteert, houdt dan terstond op. Spr. eindigde dan ook zijn rede met het publiek te waarschuwen tegen een bevoor rechting van het dwergbedrijf; indien het zulks wèl doet, dan is het zelf aanspra kelijk voor den chaos, voor den terugval naar toestanden in het bakkerij-bedrijf, die men voor goedachter zich waande. Moge het publiek tijdig van de dwalingen zijns weegs terugkeeren, aldus de heer Blankert. Na afloop werden nog eenige vragen naar genoegen beantwoord, waarna in het Jaarbeursgebouw 'n „broodmaaltijd" plaats vond. TWEEDE KAMER. INITIATIEF- ONTWERP. De voorzitter deed allereerst de mede- deeling, dat de sociaal-democratische fractie een wetsontwerp had ingezonden tot herziening van art. 187 der Grondwet, met de bedoeling dat voortaan elk mobi- J lisatlebevel eerst door de Staten-Generaal moet zijn goedgekeurd. MOTIE-KETELAAR. De motie-Ketelaar (bezuiniging op de avond-nijverheidsscholen eerst invoeren na het eind van den loopenden cursus) werd met 38 tegen 36 stemmen verwor pen. RADIO-INTERPELLATIE. Aan de orde was het verzoek van den heer van Dijk om te mogen interpelleeren over het zendervraagstuk. De heer Boon vroeg of het de bedoeling van den interpellant was, dat de Minister zou wachten met een beslissing Inzake het zendervraagstuk. De Minister heeft reeds een spoedige beslissing toegezegd. De heer van Dijk antwoordde, dat de Minister zelf dient te weten of hij met een beslissing zal wachten of niet. Spr. had daarover niets te zeggen. Waarop de heer Duys verklaarde dat de Minister inderdaad zal dienen te wach ten met een beslissing, nu er interpella ties aan de orde zijn gesteld. De interpellatie-van Dijk werd hierna toegestaan. ALLERLEI WETSONTWERPEN. Aan de orde was vervolgens een groot aantal kleinere wetsontwerpen, waarvan wij slechts de volgende noemen; 1. Wetsontwerp Regeling van den uit voer van bloembollen. 2. Wetsontwerp Goedkeuring van het op 5 Juli 1930 te Londen gesloten verdrag betreffende de uitwatering van schepen. 3. Wetsontwerp Goedkeuring van het op 14 Februari 1930 te Madrid gesloten lucht vaartverdrag tusschen Nederland en Spanje. 4. Wetsontwerp Wijziging van het ze vende hoofdstuk A der Rljksbegrooting voor 1930. (Verschillende onderwerpen). 5. Wetsontwerp Wijziging van de be grooting van het Staatsmuntbedrijf voor 1930. (Verschillende onderwerpen). 6. Wetsontwerp Begrooting van het Ge meentefonds voor 1932/1933. 7. Wetsontwerp Wijziging van artikel 20, eerste lid, der Invaliditeitswet. 8. Wetsontwerp Wijziging van het elfde hoofdstuk der Rijksbegrootlng voor 1931 (steun aan koffle-ondernemingen; proef nemingen tot mechanisatie van den land bouw in Suriname). 9. Wetsontwerp Aangaan van eene geld- leening ten laste van Nederlandsch-Indiè. 10. Conclusie van het verslag der Com missie voor de Rijksuitgaven omtrent het Verslag der Algemeene Rekenkamer be treffende hare werkzaamheden over 1930. Bij een der ontwerpen heeft Minister Reymer In antwoord op opmerkingen van de heeren Wijnkoop en Floris Vos gezegd, dat de vliegers der KLM. naar zijn in druk wel in staat zijn, de lading van hun vliegtuig vlak voor het opstijgen te con troleeren. Bij een ander ontwerp zeide Minister Verschuur dat hij zal streven naar een zoo groot mogelijke rechtszekerheid voor de werkloozen kassen. HIJ ls nog steeds voornemens een wettelijke regeling der werkloosheidsverzekering voor te bereiden. Zoo werden bij verschillende ontwerpen zeer korte opmerkingen gemaakt, doch tenslotte gingen ze allen onder den ha mer door. Vermeld moet in dat verband worden dat bij de Gemeentefonds-begrooting de heeren de Wilde en Vliegen gesproken hebben over de verplichtingen der ge meenten Inzake de werkloosheid, waar door zij in nood dreigen te geraken Mi nister de Geer antwoordde, dat werkelijk noodlijdende gemeenten toch altijd ge holpen kunnen worden. Bij het ontwerp Inzake wijziging der Invaliditeitswet heeft de heer van der Waerden ernstig bezwaar gemaakt tegen het onttrekken aan de reserve van het bekende bedrag, waar de heeren Snoeck Henkemans en Oud, hoewel onderling zakelijk van meening verschillend, ver klaarden zich in dezen tijd van finan- cieelen nood met het ontwerp te kunnen vereenigen. Onder hilariteit hield de heer Kersten een speech tegen de zegeltjes- plakkerij, waarop de voorzitter hem tot de orde riep, want dat punt had met net ontwerp niets te maken. Na verdediging door den Minister Is het ontwerp aange nomen met de stemmen der socialisten en communisten tegen. Aan het eind der vergadering sprak de voorzitter een hartelijk woord en wenschte den leden en den journalisten aangename feestdagen toe. Toen ging de Kamer op reces. HAGENAAR. Frankrijk Europa's hinderpaal - Een oude truo in het Verre Oosten. Steeds duidelijker blijkt, in welk een economische impasse Europa feitelijk is komen te verkeeren. Zelfs Frankrijk, dat financieel zoo krachtig en onaangetast heette te staan, wordt meer en meer in de crisis betrokken, zoodat Lavai's positie langzaam maar zeker wordt ondermijnd. En dit te meer, nu moeilijk langer voor het Fransche volk verborgen kan worden gehouden, hoe Marianne in een isolatie standpunt is gedrongen Met Engeland is Frankrijk in naar het heet „vriendschap pelijke" gedachtenwisseling over de Fran sche protectie-maatregelen. waardoor speciaal de Engelsche steenkolen worden getroffen. Hoe de verhouding tot Italië ls, oordeelen wij bekend genoegVoeg daarbij nu de groote vraagstukken, die juist momenteel zijn aangesneden te Bazel, Berlijn en Washington! Tot eenige con clusie is men nog nergens gekomen, doch dit staat wel vast, dat alle betrokkenen erkennen, dat op het huidige oogenblik de kwestie der particuliere schulden verre weg over alles domineert behalve Frankrijk, dat onverdroten vasthoudt aan het z.g. Young-plan, alsof er geen ineen zinkend Duitschland onder den last der verplichtingen bestaat! Daar blijft de leus: geen vermindering der herstel-betalingen, zoo daarmede niet gepaard gaat een ver- houdingsmatige vermindering der oorlogs schulden. Als men nu bedenkt, dat Duitschland zelfs voor de particuliere schulden een regeling op langen termijn moet trachten te verkrijgen, daar het in dit opzicht al niet aan zijn verplichtingen zonder meer kan voldoen, wat blijft er dan over van Duitsche herstelbetalingen? Het is eenvoudig een onmogelijkheid en een doorzetten drijft Duitschland naar den chaos, hetzij van rechts, hetzij van links. Met inspanning van alle krachten heeft Briining het zoover weten te brengen, dat trots de jongste noodverordening men het hem mogelijk heeft gemaakt voort te regee- ren, hoezeer deze noodverordening in grijpt in het gansche Duitsche leven. Zelfs de socialisten en het moderne vakverbond hebben hun zegen gegeven, zij het onder eenige restricties, die zeer rekbaar zijn en in hoofdzaak daarop neerkomen, dat aan de salarissen niet mag worden geraakt, zoolang de prijzen niet eerst naar beneden zijn gedreven. Zonder onvoorziene extra tegenvallers kan Brüning het schip van staat thans drijvende houdenals het buitenland, mede in eigen belang, wil steu nen. Nog ls de aanstormende aanval van Hitier weer eens afgeslagen! Laat het bui tenland echter Duitschland los, dan heeft Hitier gewonnen spel, twijfel is onmoge- litk In wanhoop zal dan het Duitsche volk zich liever in avonturen storten, in de hoop, dat op die manier, hoe onzeker ook, on den duur verbetering zal zijn af te dwingen. Het buitenland is zich daarvan bewust over de gansche linie alleen Frankrijk neemt een afwijkend standpunt in, zooals eeschetst. Kon men nu nog maar in het Fransche politieke spel een poging zien om niet zonder het uiterste te hebben gepro beerd, zich gewonnen te geven, in de hoop aldus eenige contra-prestatie te kunnen veroveren van Amerika, want Inzake ver mindering der oorlogsschulden hangt im mers alles af van de Vereenigde Staten, solt, men zou er vrede mee kunnen hebben. Doch, helaas, de zaken staan anders. Frankrijk weet. dat op dit punt van Amerika niets, maar dan ook absoluut niets, is te verwachten. Langzamerhand wordt het toch al duidelijker, dat Laval's bezoek aan Washington een volledige fall- lure ls geweest, terwijl Grandi daar succes heeft gehad, al zijn vermoedelük de be richten over zoo'n nauwe samenwerking tusschen Amerika en Italië niet weinig overdreven, daar Amerika zich in Eurnna immers niet vast wil leggen. En zoo Frank rijk nog eenige hoop heeft gekoesterd, dan ls deze wel geheel den bodem ingeslagen, nu het Congres bijeen is gekomen om het Hoover-moratorium te sanctioneeren. Dit zal gebeuren maar niet eens van harte! Hadden de leiders van belde par tijen destijds Hoover niet hun flat gegeven, misschien zou deze ratificatie tot de vrome wenschen mogen worden gerekend! Doch. hoe het zij, dit staat onomstootelljk vast, dat Amerika en niet aan denkt een cent der oorlogsschulden kwijt te schen ken, zoolang Europa voor militaire doel einden het grootste deel van haar bezit DHJft uitgeven. Interessante cijfers zijn wereldkundig gemaakt! In 1930 gaven de geallieerden uit aan leger en vloot 1779 oilllloen dollar, terwijl zij aan schulden aan Amerika 243 mlllloen hadden te betalen. En dan zijn er geen gelden voor de schuld delging! Edoch, wie gelooft aan een serieuze ont wapening in ons werelddeel, gelet op de Fransche zienswijze: veiligheid eerst, dan pas ontwapening? Het ls de paarden span nen achter den wagen, best, maar breng dat Frankrijk eens aan het verstand! De gedachte, dat Amerika, vooral, nu het zelf in moeilijkheden verkeert, iets voor ons werelddeel zal doen, verbanne men daarom zoover mogelijk. En geef den Yan kees eens ongelijk Financieele moeilijkheden blijken ook ten grondslag te liggen aan het Japansche optreden in Mandsjoerije. Om dit te ver bergen, heeft men in het Japansche eilan denrijk gegrepen naar het oude bekende middel, waarin vroeger Rusland zoo sterk was, om afleiding te zoeken door actie op buitenl. terrein! De regeeringswlsseling In Tokio is bovendien weinig geschikt om ver betering te mogen verwachten; dit is een opschuiving naar rechts! Trots de zitting van den Volkenbondsraad te Parijs, ziet men Japan dan ook zijn greep op Mandsjoerije steeds vaster klemmen en de penetratie neemt geregeld vasteren vorm aan. Het feit, dat tengevolge van den gang van zaken ook de Chineesche president Tsjang kai sjek zich genoodzaakt heeft ge zien zijn positie te verlaten, al ls dit mis schien wederom van korten duur, gelijk in 1927, bewijst, hoezeer de publieke opinie in China ook Inziet, dat het beleid der regee ring door het beroep op den Volkenbond ten eenenmale heeft gefaald en juist Ls deze oordeelvelling, helaas, maar al te zeer 22.000 AMATEURZENDERS IN AMERIKA* In Amerika bevinden zich thans niet minder dan 22.000 amateurzenders en het is wel opvallend dat r in amateurskringen geheel niet gesproken wordt over onder linge storing. Zij houden zich strikt aan de toegestane golflengte en regelen de verdeeling zelf. Er is dus in dit opzicht geen Staatstoezicht. Zou het mogelijk juist daar door komen? HET RADIO-PARIS RAADSEL. Over de nieuwe zender van „Radio- Paris" wordt zeer verschillend geoordeeld. De rapporten loopen uiteen van „nog slechter dan vroeger" en „beter dan ooit". Naar wij vernemen is de oorzaak van deze sterk uiteenloopende meerlingen ge legen in het feit dat af en toe de nieuwe zender, maar ook nog wel eens de oude gebruikt wordt. De nieuwe zender werkt nog steeds niet op top-capaciteit doch wordt langzamerhand daarvan de ener gie opgevoerd MEER RADIO IN HET VATICAAN. De Paus heeft onlangs een ultra-korte- golf zender besteld welke reeds in con structie is. Hij is bestemd voor het onder houden van de verbinding tusschen het Vaticaan en de villa van den Paus in Cas- tel Gandolfo op 17 K.M. afstand van Rome. Met de proefuitzendingen op de ultra- korte-golf wordt aangevangen in Mei 1932. o ZONSVERDUISTERING PER TELEVISIE ZENDER. Op 2 December werd een zonsverduiste ring per televisiezender overgebracht van de Jenkins Televisie Studio naar het Ame- rikaansche museum voor natuurlijke historie In New-York. De zonsverduiste ring was zichtbaar op een projectiescherm van c.a. 21/* M. doorsnede. Het ooggetuigenverslag werd door een zender op een andere golflengte overge bracht door mr. O. H. Caldwell van de „Federal Radio Commission". Het beeld leende zich bijzonder goed voor televisie en de aanwezige geleerden waren het er over eens dat aan de duidelijkheid niets meer ontbrak. OP DE ULTRA-KORTE-GOLF. Bij Brussel wordt een nieuwe ultra- korte-golf zender gebouwd die de verbin ding tusschen België en de ConS° za' onderhouden. Overdag wordt gewerkt op een golflengte van 15.62 M. met. 9 K.w» en 's nachts op 29.04 M. met 12 K.W. 2-8

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10