AGENDA. BINNENLAND. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. HEDEN: Stadszaal, 3de Volksbijeenkomst, 3 uur nam. Katwijk aan den Rijn (Ned.-Herv. Kerk)Spr. ds. Mulder v. Hillegom 7 uur nam. Voorschoten (Oude Openbare school)Pluimveetentoonstelling. 39 uur nam. Donderdag. Oud-Hortuszlcht: Ver. tot bev. der bel. van Slechthoorenden. 8 uur nam. Volkshuis: Martien Beversltiis over: „Kunst en Leven.". 8 1/4 uur nam. Rijnsburg (Flora): Jaarverg. Vei lingver. 7 uur nam. Voorschoten (Oude Openbare school): Pluimveetentoonstelling. 10 uur voorm.9 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Dec. a.s. waargenomen door de apotheek L. D. Pelle, Kort Ra penburg 12, Telefoon 594. JUBILEUM VAN MEJ. TILLY LEENING. Een hartelijke huldiging. Gisteravond had in het Bondsge'oouw „Nathanael" de huldiging plaats van mej. Tilly Leening, de cnrigente van het Chr. Zangkoor „nallelujah", welke functie zij' sedert 12'/: jaar vervult. Nadat op de georuikelijke wijze was geopend, werd door den heer C. B. v. d. Zeeuw, voorzitter van het koor, een wel komstwoord gesproken. Spr. knoopte hier tevens een herinneringswoord aan vast, erop wijzende wat mej. Leening m die 12Vi-jange periode voor het koor ls ge weest. Spr. bracnt in herinnering hoe de jubilaresse op zestienjarigen leeftijd als pianiste bij het koor kwam, orn vervolgens op veler aandrang, na verlcop van een paar jaar, het dirigentschap van den heer Kooien over te nemen. Dat het koor de laatste Jaren, technisch op zooveel hooger peil is komen te staan, schreef spr. toe aan de bijzondere kwaliteiten, welke mej. Tilly Leening op muzikaal gebied bezit. Een oogenblik stcnd spr. nog stil bij de verschillende successen op concoursen be haald waardoor het koor zich ook buiten Leiden naam wist te verwerven. De heer van der Zeeuw besloot met den wenscii uit te spreken, dat het haar gege ven moge zijn, haar krachten nog vele jaren in dienst van het koor te stellen, waarna haar door de aanwezigen Gezang 96 (gewijzigd) werd toegezongen. Als stoffelijk blijk van waardeering bood de heer van der Zeeuw, namens het koor, mej. Leening een prachtige fiets aan, hetgeen hij vergezeld deed gaan van een pracntlg bloemstuk. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den heer G. Zitman, namens U. V. Kds. Joh. W. Groot Enzerink als eere voorzitter van het koor- den heer Kui- venhoven namens het dagelijksch bestuur van den Chr. Nat. Werkmansbond en den heer Stens namens het Adriani-ensemble uit Den Haag. Verschillende sprekers deden hun ge- lukwensch van bloemen vergezeld gaan. Na afloop van deze toespraken was het „woord" aan het Adrlanl-ensemble, dat de aanwezigen op aangename wijze wist bezig te houden. Mej. Leening dankte daarna zichtbaar bewogen voor deze grootsche huldiging. Met een kort woord werd deze feestver- gadering door den heer van der Zeeuw gesloten, nadat nog de Avondzang gezon gen was. Rest ons nog te vermelden, dat vele schriftelijke felicitaties waren binnen gekomen, o.a. van den heer Arnold Spoel, oud-leermeester van mej. Leening. Ook het Kinderkoor had Maandagavond mej. Leening op spontane wijze gehuldigd. o RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Lezing van den heer Speleers. Gisterenavond hield de heer L. Speleers conservator aan de Koninklijke Musea van het Jubelpark te Brussel, in het Rijksmu seum van Oudheden, een lezing over „Poezie, Symboliek en geschiedenis in de Egyptische pyramidenteksten. Spreker merkte op, dat de Egyptische pyramiden teksten om ongeveer 4000 v. Chr. opge steld werden voor de zielsrust van de overleden koningen van de 5e en 6e dy nastieën. Bij de eerste lezing zijn zij on verstaanbaar. omdat er niet alleen my thologische, maar tevens geschiedkundige feiten in vermeld worden, die ln beeld spraak of poëtische bewoordingen zijn uitgedrukt. De kunst ze te verstaan hangt niet alleen af van de kennis van taal en schrift, maar ook van het ver klaren der beelden. Deze kan men bij voorbeeld in drie groepen overbrengen, naar gelang zit betrekking hebben op den hemel, met alles wat daarin voorvalt en hier stelt men terstond vast. dat de hemel wordt opgevat naar 't beeld van de Egyp tische wereld, waar de goden in sterren of planeten worden belichaamd of naar gelang zij het leven beschrijven van den koning of den God met wien hij vereen zelvigd wordt, of ten slotte naar de histo rische feiten, die er oo tastbare wijze of ln zinnebeeldige toespellingen ln worden uit gedrukt. Het belang van deze teksten begrijot men, als men bedenkt, dat de geheele reli gieuze literatuur tot aan den Grieksch- Romeinschen tijd er op steunt, en als men vreet, dat het officleele en private leven geheel en al van deze godsdienstige be grippen en voorstellingen doordrongen is. Enkele van de 2217 paragraphen, waarin men de pyramiden-teksten heeft ver deeld, verklaarde soreker nader door middel van lichtbeelden. o Onze voorstelling van den gang van zaken ln ons Blad van gisteren betref fende het auto-ongeval op den hoek van Breestraat en Steenschuur blijkt niet ge heel ln overeenstemming met de werkelijk heid. Niet de heer DAW heeft de aan rijding veroorzaakt, doch de heer J. P F., die voleens ooggetuigen met veel t,e pronte snelheid reed ert tegen wien dan ook pro ces-verbaal is opgemaakt. EEN ENQUETE OVER DE WEGEN De chauffeurs houden het op den klinkerweg.^ De Nederlandsche Bond van particu liere Chauffeurs heeft enkele maanden geleden aan al zijn leden een vragenhjst gezonden in verband met de plannen van den bond voor een actie ter verbetering der in ons land bestaande verkeerswegen. Een vijftal vragen werd gesteld t.w.: Welke nadeelen kleven er aan de be staande verkeerswegen? Welke wegen zijn volgens u het vei ligst? Hoe zijn uw ervaringen met de bestaan de wegen, zooals o.a. asphalt, beton, klin kerwegen, bij droog en regenachtig weer? Welke wegen bezitten volgens u het meeste lichtetfect, ook bij regen? Welke klinkerwegen zijn den laatsten tijd naar uw meening het slechtst onder houden? De ingekomen antwoorden het waren er heel wat minder dan men zich van be stuurszijde had voorgesteld werden sta tistisch verwerkt en gaven de volgende cijfers: •Nadeelen aan de bestaande wegen: a. te smal 57%. b. te bolrond 27%; c. bochten te vlak 20%. Veilige wegen: klinkerwegen 70%; as- phaltwegen 7%; betonwegen 10%. Ervaringen bestaande wegen: Klinkerwegen: bij droog weer; goed be rijdbaar 80 oslecht vond geen enkele ze; bij nat weer eveneens 80" o goed en geen enaele slecht! Betonwegen bij droog weer 70% goed, geen enkele slecht; bij nat weer andere cijfers, n.l. 46% goed, 26% slecht! Asphaltwegen: bij droog weer 63% goed; 3°slecht; bij nat weer geen enkele goed; 76% slecht. Lichteffecten: Bij betonwegen: droog 33%, nat 30%. Bij klinkerwegen: droog 77%, nat 80%. Bij asphaltwegen: droog 10%, nat 10%. Deze uiteraard eenvoudige en nog hee- lemaal niet volledige statistiek binnen het raam van de organisatie van chauffeurs geeft wel het bewijs, dat deze chauffeurs voorstanders zijn van een goeden klinker weg! (Hbld.) o DE LINKERVLEUGEL DER S. D. A. P. Alle medewerking aan het orgaan „De Sociaal-Democraat" gestaakt. Naar „Het Volk" meldt hebben de hee- ren J de Kadt, J. H. Oldenbroek en P. J. Schmidt een brief gericht tot het partij bestuur der S.D.AP., waarin zij mededee- len uit de commissie van redactie en de propagandacommissie van „De Sociaal- Democraat' te treden en voorts iedere me dewerking aan dit blad staken. Aanleiding hiertoe was de weigering door de redactie van het blad van een artikel van den heer Schmidt, waarin deze het standpunt van den linkervleugel der S.DJIJ. inzake het textielconflict uiteenzette. o DE STAKING TE DEVENTER, In de gisteren gehouden vergadering van de stakende arbeiders der Kon. Vereen. Tapijtfabrieken te Deventer, is besloten. morgen het werk te her vatten, onder voorwaarde, dat de 5 pCt. loonsverlaging alleen .wordt toegepast op de werknemers, die meer dan f.24 ver dienen. Voorts zullen geen rancune- maatregelen mogen genomen worden. De staking, die 110 man personeel om vatte. werd 13 Augustus geproclameerd. UIT NED. OOST-INDIE. PROF. VAN GELDEREN ECONOMISCH ADVISEUR VAN LANDBOUW? SOERABAJA. 16 Dec (Aneta). Het Soer. Hbl. meldt, dat prof. J. van Gelde ren hoogstwaarschijnlijk wordt benoemd tot economisch adviseur van het depar tement van Landbouw, bij wien alle eco nomische adviezen zullen samenkomen. VERLAGING VAN DE PENSIOENEN. SOERABAJA. 16 Dec (Aneta). Het Soer. Hbl. meldt, dat een voorstel tot ver laging van de reeds toegekende pen sioenen met 10 pet. den Raad van Indiê heeft gepasseerd. o TWEE KOELIES DOOR EEN TIJGER GEDOOD. BAND'OENG. 15 Dec. (Aneta). Een thuis komende opname-brigade van den dienst der Sumatra-karteering onder dokter Keil bericht, dat zij in Midden-Palembang door een tijger ls overvallen. Een mantri zag een der voorultloopende koelies te water vallen. Nader bleek, dat hij was aangeval len door een tijger welke hem een been had opengescheurd. Het lijk van een an deren koelie werd gevonden. Slechts de benedenhelft en de schedel werden aan getroffen. Volgens mededeelingen zijn ter plaatse onlangs 5 koelies van de Neder landsche Koloniale Petroleum Maatschap pij gedood. DE RAMP TE SANGA-SANGA. SOERABAJA. 15 December (Aneta). Omtrent de ramp te Sanga-Sanga wordt nader vernomen, dat alleen de terrein- chef, de heer Lobenga Mulder zal wor den vervolgd op grond van het artikel van het strafrechtboek handelende over dood door schuld. o— HET DRAMA AAN DEN PRINSENLAAN TE BATAVIA. BATAVIA. 15 December. (Aneta). Het derde slachtoffer van het drama aan de Prinsenlaan, waarbij een huisbediende de familie Lauw aanviel, namelijk de doch ter, die door een slag met een geweerkolf werd getroffen, is overleden. De moordenaar blijft nog gedurende 3 weken in observatie. DE ALGEMEENE TOESTAND. De economische besprekingen. De speciale commissie van advies van de B. I. B. is. na het rapport te hebben gehoord over den toestand der Duitsche rijksspoorwegen, dat uitgebracht werd door den directeur Hoenberger, tot een nader te bepalen datum verdaagd. Er ls een subcommissie gevormd voor spoor wegkwesties onder voorzitterschap van Rydbeck (Zweden) en een andere sub commissie, voor de kwesties van de Rijks bank, onder voorzitterschap van Colljn. De voorzitters dier subcommissies zullen na afloop der werkzaamheden verslag uit brengen aan het comité. Over het betoog van Hoenberger, is vol gend communiqué uitgegeven: De inkomsten der Rijksspoorwegen zijn tot 1929 tot c.a .5.4 milliard gestegen maar in 1930/31 aanzienlijk gedaald. Voor dit jaar bedraagt de raming 3.86 milliard d.i. 1.5 milliard (28 pCt.) minder dan in 1929. Ondanks de aanpassing van het bedrijf aan het verminderde verkeer en ondanks bezuinigingen op elk gebied, kunnen de rijksspoorwegen deze daling der inkom sten niet dekken door een vermindering der uitgaven, omdat het waarschijnlijk niet mogelijk zal zijn de uitgaven voor personeel en materiaal met meer dan 18 pCt. tegenover 1929 te verminderen. De vermindering van den verkeersomvang is in de eerste plaats een gevolg der econo mische crisis, maar ook van de toenemen de concurrentie van de andere vervoer middelen, vooral van de auto's. Duitsch- land is weliswaar het eerste land geweest om de verhouding tusschen spoor en auto wettelijk te regelen, bovendien hebben de Rijksspoorwegen door een grondige reor ganisatie van het expeditiewezen een prijsverlaging en de mogelijkheid van ver zending van huis naar huis bereikt. Nochtans moet men een verder toene mende concurrentie van de auto verwach ten. In verband met de prijsdalingsmaat regelen der Rijksregeering is de nieuwe tariefverlaging gerechtvaardigd, die een omvang heeft van 300 millioen, grooten- deels gedekt door geringere uitgaven voor personeel en materiaal. Het jaar 1931 zal sluiten met een aanzienlijk tekort, dat vermoedelijk niet geheel gedekt kan wor den door de reserves. In het jaar 1932 zul len weliswaar alle maatregelen der jong ste noodverordening der rijksregeering op het gebied der vermindering der onkosten tot uitwerking kernen, maar desondanks zijn de vooruitzichten niet gunstig. Gisteren hebben de subcommissies ver gaderd, die eenige afzonderlijke kwesties over de Duitsche rij ksbegrooting en de financieele positie van de rijksspoorwegen moeten onderzoeken. Verder is de com missie. welke de voorbereidende kwesties voor de uitwerking van het rapport be spreken moet, onder voorzitterschap van Beneduce, haar werkzaamheden begon nen. Prof. Beneduce heeft hierover be sprekingen gehad met Melchior, Rist en Layton. Naar verluidt is er gesproken over de schifting en rangschikking van het tot nog toe behandelde materiaal. Men hoopt, dat einde dezer week een aanvang kan worden gemaakt met de opstelling van den tekst van het defini tieve advies, om dan midden in de vol gende week in zekeren zin als Kerstbood schap de slotresolutles der bijzondere commissie bekend te maken. Gistermorgen om tien uur is in het ge bouw van den Rijksraad voor Economi sche Aangelegenheden te Berlijn voor de eerste maal de subcommissie I der Duitsch-Fransche Economische Commis sie bijeengekomen, welke commissie zich heeft bezig te houden met de kwestie der handelsbetrekkingen en der particuliere industrieels overeenkomsten tusschen de beide landen. Na inleidende begroetingswoorden van staatssecretaris Trendelenburg ging de commissie over tot de verkiezing van rap porteurs. Benoemd werden Fuchemin (Fr.) en ministerialdirektor Ernst iD.J voor de commissie Ia (handelsbetrekkingen), ter wijl voor commissie Ib werd benoemd tot rapporteur Karl Lange (Ib is de commis sie voor industrieele overeenkomsten). Vervolgens ging de commissie over tot besprekingen over zakelijke aangelegen heden onder leiding, van staatssecretaris v. Simson (D.) en Fougere (F.). Er had den algemeene besprekingen plaats, waar bij de wederzijdsche opvattingen werden uiteengezet. Na de ochtendzitting werden de leden der commissie ln de Rijkskanselarij ver welkomd door den Rijkskanselier. Presi dent Fougere dankte namens de aanwe zige Franschen. De Fransche leden der Commissie werden den Rijkskanselier voorgesteld door den ambassadeur Fran cois Poncet. ENGELAND. Voor ontwapening - De werkloosheid - Conflict in Lancashire. In de St. Paul's Kerk te Londen is een groote ontwapenlngsdienst gehouden, waarbij de aartsbisschop van Canterbury voorging. Hij zei o.a.: De internationale ontwapeningsconferentie zal de gewich tigste bijeenkomst zijn sedert de vredes conferentie. Ondanks de verminderingen door de vlootconferenties bleef het peil der bewapeningen even hoog als voor heen. Per dag wordt 2 millioen p. st. uit gegeven! Ons land zal naar de conferentie gaan met een sterk zedelijk gezag, omdat het zijn bewapening reeds meer beperkt heeft dan elk ander. Een mislukking kan men niet zonder vrees tegemoet zien. Het zou Duitschlands uittreden uit den Volkenbond kunnen be- teekenen en zelfs een besluit zijnerzijds om ziin eigen bewapening te vermeerde ren. Het zou in elk geval de ernstlgste slag beteekenen voor het gezag van den Bond en al zijn pogingen om de wereld bij elkaar te houden onder het interna- nionale regime van de rede en de recht vaardigheid. Ten slotte betoogde de aartsbisschop, dat de eenige hoop om de beschaving uit de tegenwoordige beproeving te redden was. om van het feit dat deze beproeving verkondigd heeft nl. d" éénheid van alle naties, het heerschend beginsel te maken van het internationale leven. Het aantal werkloozen bedroeg op 7 dezer 2.627.324, hetgeen 5297 meer ls dan Ui de voorgaande week. Het is te Londen tot relletjes gekomen in Westminster, toen een groote optocht van werkloozen. komende uit alle wijken van Londen, daar aangekomen was met de bedoeling een deputatie te zenden naar den gezantschapsraad. Een bereden poli tieagent werd met geweld van zijn paard getrokken, in de omliggende straten werd het verkeer in de war gestuurd en de be reden politie moest de betoogers uiteen jagen. Deze voerden roode vlaggen mee en vlageen met de hamer en.de sikkel, ter wijl de muziek de Internationale speelde. Het bestuur van de Vereeniging van pa troons van de spinnerijen van Lancashire heeft gisteren een conferentie gehouden met de afgevaardigden der werknemers, waarin het de reden uiteenzette, waarom men het loon- en uurcontract had moeten opzeggen; tevens werd verzocht onder handelingen over een nieuw werktijden en uurbesluit te beginnen. De vertegenwoordigers van werklieden hebben echter geweigerd aan een nieuw contract mee te werken, waardoor het conflict in een acuut stadium is getreden; het bestaande contract eindigt over 14 dagen. o DUITSCHLAND. De nood erordening. De fractie der Chrlst.-socialen uit den Rijksdag heeft besloten tegen bijeenroe ping van den Rijksdag te stemmen. De fractie van het Centrum heeft gis termiddag gedurende meerdere uren ver gaderd. Rijkskanselier dr. Brünmg hield in deze bijeenkomst een uitvoerige rede over de binnen- en buitenlandsche poli tiek. Nadat de fractie haar vertrouwen in den Rijkskanselier had uitgesproken, aan vaardde zij nog een motie, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat de thans plaatsvindende internationale besprekin gen Duitschland zullen bevrijden van de ondraagbare reparatielasten en aldus de grondslag zullen vormen voor het oplos sen van de groote financieele en economi sche problemen. Ook het vakverbond schijnt, trots be zwaren. zich bij de noodverordening neer te leggen. Overleden is generaal Hans von Hemmer, een vertrouwd vriend van president Hin denburg. Zooals bekend, bevat de jongste Duit sche noodverordening ook een uniform verbod voor politieke groepen. De nazis hebben op hun wijze thans tegen dit verbod geprotesteerd, door de monstratief in uniform den Brunswijk- schen Landdag binnen te stappen. De Duitsche rijksminister heeft bij de Brunswijksche staatsregeerlng door be middeling van den gezant onmiddellijk uitleg gevraagd, teneinde vast te stellen, of de natlonaal-sociallstische afgevaar digden zich in den Landdag hebben om gekleed, dan wel of ze zich in uniform op straat vertoond hebben. In het laatste geval is de rijksregeering gemachtigd, onmiddellijk tegen de uni form-dragers op te treden. —o OOSTENRIJK. Het proces tegen Pfriemer c.s. Gisteren zijn eenige ondergeschikten van Pfriemer verhoord, hetgeen weinig nieuws opleverde. Na het verhoor der verdachten las de president het program der Heimwehre voor zoomede de op den dag van den Putsch aangeplakte proclamatie. Dr. Pfriemer verklaarde hierop dat de proclamatie zon der zijn weten is uitgevaardigd, zij is ook niet gedateerd, waaruit blijkt, dat zij niet is voorbereid voor een bepaalden datum. Het verhoor van dr. Pfriemer werd beslo ten met een uiteenzetting over de legali teit of illegaliteit van den huldigen rechts toestand, waarbij dr. Pfriemer met luider stemme riep: Wij hebben herhaaldelijk verklaard, dat deze grondwet voor ons een velletje papier is. Op de vraag of het mani fest eventueel ook de onderteekeningen van ministers zou hebben gehad, zeide dr. Pfriemer, dat zulks mogelijk is. Hij weet evenwel niet of de huidige ministers tot de nieuwe regeering zouden zijn toege treden. o SPANJE. Azana geslaagd. Zooals wij voorzagen is Azana geslaagd. Gisteravond heeft hij aan de pers de defi nitieve ministerlijst medegedeeld, welke intusschen door den staatspresident is goedgekeurd. Hiermede is de regeerings- crisis, welke drie dagen geduurd heeft, beëindigd. De minister van buitenlandsche zaken Lerroux en de minister van verkeer, Bar rios, beiden van het vorige kabinet, keeren niet terug. Het ministerie van buitenland sche zaken zal nu worden waargenomen door professor Luis de Zulueta, die tot dus verre nog niet op den voorgrond was ge treden als politicus en die aan den refor- mistischen kant staat. Het uittreden van Lerroux is een ernstig verlies. o CHINA. Het conflict met Japan. Naar uit Tokio gemeld wordt, heeft de nieuwe Japansche minister van oorlog Araki in den loop van den ministerraad aangedrongen op een krachtige, vastbe sloten politiek betreffende alle Mandsioe- rijsche problemen Araki stelde voor de Japansche troepen in Mandsjoerlje te versterken en er nieuwe troepen heen te zenden. De ministerraad bleek het geheel eens te zijn met Araki. Uit de omgeving van Tsitsikar komen opnieuw berichten over botsingen. Men verwacht, dat de Japansche gezant te Brussel, Narsoezo Nagal, den tot minister van buitenlandsche zaken benoemden Ja- panschen gezant te Parijs, Josjizawa, zal opvolgen. o VEREENIGDE STATEN. Een suppletoire begrooting. Hoover heeft bij den Senaat een sup pletoire begrootin? ingediend ten bedrage van 136 millioen dollar, aan te wenden voor den aanleg van wegen en voor bouw kosten ten behoeve van leger en vloot. DE FINANCIEELE KWESTIE. NEW-YORK, 16 Dec. (Reuter). In Ame. rikaansche financieele kringen meent men dat een zware strijd tusschen de Bank of England en de Banque de France wordt gestreden. De Bank of England verkoopt stelsel matig ponden om een tegoed van dollars te vormen tot aflossing van de 31 Januari vervallende credieten van 75 millioen dol- lar der Federal Reserve Bank. Hierdoor wordt tevens de pondenkoers laag ge houden, hetgeen den Britschen uitvoer handel bevordert. WASHINGTON. 16 Dec. (Reuter). De gisteren vervallen schulden van de geal lieerden zijn Amerika, ln totaal 31 millioen dollar voor aflossing en 92 millioen dol lar voor rente, zijn niet betaald. De regeering acht echter haar schulde naars daarom niet in gebreke, hetgeen den republikeinschen afgevaardigde Mac Fad- den aanleiding gaf heftig kritiek uit te oefenen op het Hooverplan en de pro- Duitsche New-Yorksche bankiers. Hij verklaarde, dat. Indien de Duitsche bankiers te New-York, als Kuhn, Loeb en Co, Seligman en Warburg niet van plan waren geweest de geallieerde schulden aan Amerika in het belang van Duitschland te schrappen, Hoover nooit presidenta ge worden zou zijn. Zijn partijgenoot Chlperfleld verwierp echter deze beschuldiging en stelde Mac Fadden als voorbeeld hoe diep een af gevaardigde kan vallen. WASHINGTON, 16 Dee. (Reuter), In de financieele commissie van het huis van afgevaardigden verklaarde Mills, onder minister van de Schatkist, dat het een schande zou zijn voor Amerika, als het Congres het Moratorium verwerpt, aange zien 276 parlementsleden Hoover in Juni verlof hebben verleend, zijn plan ten uit voer te brengen. De meerderheid van het Congres en de openbare meening is vol sympathie voor Duitschland, doch men ziet niet in, waar om men op kosten van den Amerikaar- schen belastingbetaler, de geallieerden zou moeten helpen, die geweldige sommen voor de bewapening uitgeven. In het totaal bedroegen in 1930 de uit gaven voor de bewapening van de Euro. peesche geallieerden 1779 millioen dollar, terwijl zij slechts 243 millioen aan schul den aan de Vereenigde Staten hebben te betalen. NAAR EEN REFERENDUM IN SAKSEN. DRESDEN. 16 Dec. (Wolff.) De intee- keningstermijn voor het van communis tische zijde voorgestelde en door de Duitsch-Nationalen en Nationaal-socla- llsten en eenige kleinere groepen gesteun de Volksbegehren, inzake de ontbinding van den Saksischen Landdag, was gister avond afgeloopen. Naar het Wolfbureau verneemt, kan reeds thans worden verklaard, dat het geslaagd is. Het verelschte aantal stem men, nl. 10 pet. der stemgerechtigden is aanzienlijk overschreden en naar schat ting zouden zelfs 20 pet. er voor gestemd hebben. o- COMMUNISTEN-RELLETJES IN DUITSCHLAND. KOBLENZ, 16 Dec. (Wolff). Een demon stratie-optocht van de communisten werd gisteren door de politie op grond van de noodverordening inzake den Kerstvredo verboden. Eenige jeugdige communisten slaagden er desondanks in een optocht te vormen en toen deze door de politie werd uiteen gedreven, wierpen de belhamels eenige groote spiegelruiten o.a. bij de stedelijke Spaarkas, in. Te Duisburg poogden de werkloozen een betooging te houden, hetgeen door de po litie niet was toegestaan. Toen de werk loozen toch wilden betoogen, trad de po litie op en arresteerde veertig personen. o ZUID-AFRIKA EN DE GOUDEN STANDAARD. SMITHFIELD, 15 Dec. (Reuter) Gene raal Herzog, de Zuid-Afrikaansche pre mier, heeft heden bij den aanvang van de viering van Dingaansdag nog eens plech tig de verzekering gegeven, dat de regee ring den gouden standaard niet zal prijs geven. Hij kondigde een voorstel tot wettelijke maatregelen aan, dat ln de eerstvolgende zitting aan het parlement zal worden voorgelegd en dat zaal strekken tot het instellen van een eigen muntstelsel hl Zuid-Afrika. hetgeen beslist noodzake lijk ls. Het opgeven van den gouden standaard zou de regeering alle controle doen ver liezen over de valuta en de opoffering beteekenen van de economische onaf hankelijkheid van Zuid-Afrika. o DE REGEERINGSWISSELING IN CHINA. LONDEN, 16 Dec. (Reuter). Uit Sjan ghai wordt gemeld, dat de minister van financiën Soong en de minister van bui tenlandsche zaken Wellington Koo is af getreden. Dr. Koo had zijn aftreden reeds op 5 dezer bekend gemaakt, doch op verzoek der regeering was hij nog in functie ge bleven. o DE FOMENDE AMERIKAANSCHE VERKIEZINGEN. WASHINGTON, 16 Dec. (Reuter). De republikeinsche partijcommissie heeft gisteren besloten op 14 Juni 1932 een Na tionaal Partijcongres bijeen te roepen. Op dit congres zullen de candidaten worden benoemd voor de verkiezingen voor het presidentschap en vice-president- schap der Vereenigde Staten, welke ln November zullen plaats hebben. I

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2