DE GROOTE STRIJD IN TWENTE. BURGERL. STAND v. LEIDEN KUNST EN LETTEREN. BUSLICHTINGEN. ROOFOVERVAL TE GINNEKEN. Een der daders aangehouden. Zaterdagmiddag om kwart over vijl is een brutale roofoverval gepleegd op het postkantoor te Ginniken iNB.I. Er be vond zich verder geen publiek in het kan toor. toen plotseling twee mannen bin nenkwamen, die een pakket ter verzen ding aanboden en direct daarop de vrou welijke loketambtenaar een revolver voor hielden. De juffrouw riep om hulp en vluchtte het kantoor in. De bandieten maakten zich meester van een geldkist, inhoudende postwissels, postzegels en andere papieren en maak ten zich hiermede ijlings uit de voeten. De gevluchte ambtenares had echter door haar geroep: ..Houdt den dief" de aandacht weten te trekken van den zoon van den nabijwonenden burgemeester, jhr. mr. W. Serraris, die toesnelde en kans zag een der bandieten te pakken, nadat zij in een onbewoond huis dek king hadden gezocht. Dit bleek te zijn een kellner uit het ho tel „Dennenoord" te Ginniken, waar ruim een week geleden eveneens een overval werd gepleegd en f. 1200 was gestolen De man, Christialen genaamd, die zich door een bril met donkere glazen onherken baar had gemaakt, had de trommel op zijn vlucht laten vallen. Zijn mededader, Bavink genaamd v/ist te ontkomen. De politie heeft onmiddellijk de achtervol ging opgenomen en twijfelt er niet aan, dat zij hem spoedig in arrest zal kunnen stellen. Christialen heeft bekend ook den roof overval op „Dennenoord" te hebben ge pleegd. De revolvers, waarmede in het postkantoor de schoten waren gelost, bleken slechts alarmpistolen te zijn. Gebleken ls dat de roovers een trommel met een inhoud van ongeveer f. 7000 had den laten staan. In de zegelkist zat voor slechts weinig waarde. Christialen heeft bekend dat zij 's nachts een ruit uit een der kantoorlokalen hadden gesneden om zóó binnen te komen. De beheerder van het kantoor was toen echter wakker ge worden en had de inbraak voorkomen. OUDE MAN BEKNELD GERAAKT EN GEDOOD. Te Haarlem is een 67-jarige man op den Schoterweg nabij de Cavaleriekazerne tus- schen een vluchtheuvel en een tram be kneld geraakt. Met een zware hoofdwonde is de man naar het Groote Gasthuis ver voerd en aldaar aan de verwondingen overleden. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Ten vervolge op een bericht inzake een motorongeval te De Bilt wordt gemeld, dat één der slachtoffers, de 26-jarige motor rijder P. Sickema aan zijn verwondingen overleden is. Hij is reserve-tweede-luite nant en leerling-vlieger. Zijn ouders wo nen in Harlingen. De duopassagier J. Coert die zwaar werd gewond, is 28 jaar oud. Hij werd eerst naar het Militaire Hospitaal vervoerd en later naar het Diaconessen- huis. DE HELPER GEWOND. Op den Rijksstraatweg te Duivendrecht heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een personen-auto en een bestelwagen van de firma Haafkens en Versloot. De be stelwagen kwam ondersteboven te liggen en werd tamelijk ernstig beschadigd, per soonlijke ongelukken hadden hierbij niet plaats. Ook de personenauto werd bescha digd. ÏEen kraanwagen werd ontboden, bij het achteruitzetten kwam de monteur onder den kraanwagen terecht: met een been fractuur moest hij naar het ziekenhuis worden vervoerd. GEVAL VAN KINDERVERLAMMING. Bij Loosdrecht is in de buurtschap Mijn den een vijfjarig meisje aan kinderver lamming overleden. VERDRONKEN. Bij den Calandpolder onder Veere is de 15-jarige Albert Victor de Mayer, die met zijn vader en nog een jager met het Bel gisch jacht „Oasis" op de eendenjacht was. verdronken. Beide jagers waren met den jongen in een roeiboot gegaan en deze boot sloeg om. De mannen wisten zich te redden, maar de jongen is niet meer terug gevonden. VOOR EEN SMOKKELAAR AANGEZIEN. Uit Venlo wordt aan de „Crt." gemeld: Om tot nog toe onbekende redenen werd de ruim 20-jarige J. uit Grefrathop de Groote Heide enkele meters over de grens door een kogel van surveilleerende Duitsche douanebeambten getroffen. De kogel drong door het lichaam en verwondde den jongeman zeer ernstig. Door toegeschoten hulp en geassisteerd door de beambten, werd de ongelukkige naar de naastbijgelegen ziekeninrichting overgebracht Vermoedelijk hebben de be ambten den jongen, die echter volkomen onschuldig was, voor een smokkelaar aan gezien. o BUITEN^ANDSCH GEMENGD. DIEFSTAL VAN EEN HALF MILLIOEN KRONEN. Zaterdag zijn dieven, vermoedelijk door middel van valsche sleutels, het kaslokaal binnengedrongen van een belastingkan toor te Stockholm, waar zij een buit be machtigden van 500.000 kronen. In het zelfde lokaal lagen nog bedragen van in totaal een millioen kronen, die blijkbaar door de dieven niet opgemerkt zijn. Van de daders ontbreekt ieder spoor. DOODELIJK VLIEGONGEVAL. MOORDPROCES. Het hof van gezworenen te Berlijn heeft, na vier uur in raadkamer te zijn geweest, den 24-jarigen metselaar Ernst Reins, overeenkomstig den eisch, wegens moord met berooving van een kaslooper ter dood veroordeeld met verlies van burgerlijke eererechten. Zijn zuster Sophie is wegens heling veroordeeld tot zeven maanden ge vangenisstraf. met aftrek van preventieve hechtenis, zoodat zij dadelijk op vrije voeten kan worden gesteld. DÜITSCH SCHIP VERGAAN. Uit Maaloy wordt aan het Norsk Tele gram Byran gemeld, dat een Duitsch vrachtschip aan den grond is geloopen en bij het vuurschip Hindernaes, bij Bergen is gezonken. Zes mannen zijn er in ge slaagd met een vlot aan land te komen, doch vier hunner waren reeds dood. Nader wordt uit Bergen gemeld, dat de naam van het schip Venus is en dat het onder de vlag van Panama voer. Het had een bemanning van 13 koppen, van wie er 11 Engelschen waren. De twee geredden zijn Engelsche officieren. Nader wordt gemeld: Uit Bergen wordt gemeld, dat de beide overlevenden van het nabij Florö aan de Noorsche kust gestrande Duitsche schip .Venus" zijn verhoord. Zij hebben beiden bekend, dat de ..Venus" een smokkelschip was en in hoofdzaak spiritus en alcohol smokkelde. Een der beide geredden ver klaart dat hij Georg Erhault heet en te Amsterdam woonachtig is. De politie be twijfelt echter de juistheid van deze iden titeit. Men vermoedt, dat hij de kapitein van het vergane schip is en Wisnagrotzky heet. een bekend smokkelaar, die reeds kapitein is geweest op verscheidene smok- kelschepen en welbekend is bij de inter nationale kust-polities en kustwachten. Gisteren is de oudste zoon van Lord Tomlin, George Tomlin te Broxbourne in Hertfordshire met zijn vliegtuig neerge stort. Het toestel kwam op een zeer klei nen afstand van een aantal landhuisjes neer en vloog onmiddellijk in brand. Hoe wel de bewoners der villa's nog pogingen in het werk stelden den aviateur te red den, bleek dit door de vlammen onmo gelijk. Hij vond den dood in het bran dende toestel. AUTO IN DE LIPPE. Een auto. waarin vyf personen gezeten waren, ls bij het veerpont bij Dorsten in de Lippe gereden, doordat de bestuurder bij het oprijden van het pont een fout maakte. De koopman Karl Sopha verdronk Een der inzittenden kwam met de schrik vrij; drie dreven af, doch konden gered worden. o ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Tengevolge van den zwaren mist moest plotseling de auto van een koopman te Dortmund voor een tegemoetkomenden wagen uitwijken. De uitwijkende auto vloog het trottoir op, waardoor een mijn werker werd gedood en zijn echtgenoote zoo zwaar werd gewond, dat voor haar leven gevreesd wordt. Hoe het textiel-conflict ontstond. (Een overzicht van onzen specialen verslaggever). DE GEVANGENIS ONTVLUCHT. Zes gevangenen die zich heimelijk van geweren hadden voorzien, dwongen den directeur der gevangenis in Texas (V. St.) de groote poort te openen, waarna zij in een door hen gerequireerden „militairen" auto er vandoor gingen. Drie gevangenen werden opnieuw gepakt in een boerderij, na een vuurgevecht, waarbij er twee ge wond werden. De drie anderen werden in een andere boerderij, waarin zij zich ge barricadeerd hadden, dood gevonden. Men i gelooft, dat zij zelfmoord hadden gepleegd ofschoon het ook mogelijk is, dat ze ge- 1 dood werden, want de politie had met traanverwekkende bommen geworpen en j een levendig vuur onderhouden op hun schuilplaats. HEVIGE VORST AAN DE KASPISCHE ZEE. Aan de Kaspische Zee in het Zuid- Oosten van Europeesch Rusland heersc'nt sedert eenige dagen een hevige vorst, die den thermometer heeft doen dalen tot be neden 25 graden onder nul. De scheep vaart in de Kaspische Zee is door de vorst ernstig bedreigd. Zes groote trawlers en 9 kotters worden vermist. Vijf stoomschepen met tezamen een bemanning van tach tig koppen aan boord zijn tusschen het ijs afgedreven. Een groot stoomschip met 110 arbeiders aan boord wordt eveneens vermist. De Sovjet-regeering heeft een vliegtuig-eskader naar de Kaspische Zee gezonden, dat de afgedreven en door het drijf ijs geisoleerde schepen van uit de lucht van levensmiddelen moet voorzien. Men vreest, dat vooral eenige kleinere schepen geen weerstand aan den druk van het ijs hebben kunnen bieden en dat in totaal een zestig- a tachtigtal visschers verdronken is. Tot nog toe weet men slechts met zekerheid, dat een klein stoomschip is vergaan, waarbij de uit elf personen bestaande bemanning verdron ken is. RECLAME. GESTOORDE BRUILOFT. In een groot café in de nabijheid van Bordeaux is de zoldering van de groote zaal ingestort. Juist toen daar een brui loftsfeest werd gegeven. 15 der bruilofts gasten werden daarbij deels zwaar, ge wond. Eenigen van hen zijn in levensge vaarlijken toestand naar het ziekenhuis overgebracht. TAXICHAUFFEUR DOOR RECHERCHEUR DOODGESCHOTEN. Gistermorgen ontstond in Aussen. een buitenwijk van Essen, een twist tusschen ene rechercheur en een taxichauffeur. De rechercheur, die in gezelschap was van een meisje, wilde met de taxi naar het hoofdstation van Essen gebracht worden. De taxi reed echter den verkeerden kant uit en de rechercheur riep den chauffeur toe, te stoppen. Toen eindelijk de chauf feur halt hield, ontstond er een twist tusschen hem' en zijn passagier, die zich als rechercheur legitimeerde, en die, zoo als het meisje verklaarde, pas zijn revol ver trok toen de chauffeur hem aanviel. Eerst loste hij een schot in de lucht, doch toen de chauffeur hem weer te lijf wilde, schoot hij hem neer, waarbij de chauf feur doodelijk gewond werd. JUWEELENDIEFSTAL. Bij een juwelier in Charlottenburg is Zaterdagmiddag een groote diefstal ge pleegd. De dader heeft, volgens een voor- loopige schatting een buit gemaakt van ruim 30.000 R.M. De dief schijnt een ge wezen bediende van den juwelier te zijn, die werkloos was. Hij is er in geslaagd met de buit te ontkomen. Rechter: „Zes weken dwangarbeid!" Verdachte: „Blief u?" Rechter: „Zes maanden!!" (Passing Show). FRANSCH KUSTWACHTSCHIP VERGAAN Zaterdag is een Fransch kustwachtschip aan de Noord-Afrikaansche kust, met een bemanning van 13 personen aan boord, tusschen Bizerte, in Tunis, en Böne, hoofdstad van de provincie Constantine in Algiers, vermeodelijk in den storm met man en muis vergaan. Het wachtschip was Vrijdag door een kleine marine-sleepboot van Bizerte naar Bóne gesleept. Halverwege kwam een hevige storm opzetten. De sleeptros brak en het wachtschip werd een prooi der gol ven, die het vaartuig in de richting van de kust dreven, zoodat de sleepboot, tenge volge van de hooge zeeën en van de ge ringe diepte van 't water, het hulpelooze schip niet kon naderen. Na een strijd van eenige uren was het wachtschip uit het ge zicht verdwenen. De sleepboot keerde naar Bizerte terug, om de havenautoriteiten te waarschuwen. Terstond werden redding booten en hulp-sleepbooten uitgezonden, doch men acht het zoo goed als zeker, dat het wachtschip met de dertienkoppige bemanning in den storm vergaan is. „MIJN GEZICHT WAS VOL PUISTJES". Nu een gave, frissche huid.... en betere gezondheid. Er is moed noodig voor een dergelijke be kentenis: „Mijn gezicht was vol puistjes". Maar blijkbaar had deze dame medelijden met haar vroegere lotgenooten, die nog aan die lastige kwaal lijden, terwijl zij hiervan verlost is. Zij schreef ons geheel uit eigen beweging gaf haar naam en adres enkel en alleen uit oprechte dankbaarheid en het verlangen anderen hierdoor te helpen. Ziehier de brief, dieri wij ontvingen: „Eenigen tijd geleden raadde mijn zuster mij aan om Kruschen Salts eens te pro- beeren voor mijn bloed, omdat mijn ge zicht vol met puistjes was. Ik ben nu aan mijn tweede flesch en over het resultaat ben ik in de wolken. Bijna alle puistjes zijn verdwenen en ik voel me veel gezon der dan voorheen. Ik heb verscheidene vriendinnen geraden, het ook te probeeren, omdat ik hen graag hetzelfde resultaat gun, dat ik met Kruschen heb gehad. Ik laat U vrij, dezen brief te publiceeren, want lk ben Kruschen Salts veel dank verschuldigd." W. C. S. Puistjes, vetvormpjes en dergelijke huid- gebreken zijn het gevolg van een slecht functionneeren van Uw inwendige orga nen, waardoor schadelijke zuren en giftige stoffen ontstaan. Indien U dus snel en zeker van zoo een leelijke, onooglijke teint verlost wilt zijn en voor altijd een frissche, zachte, aantrekkelijke huid wilt hebben, neemt dan Kruschen Salts! Kruschen Salts is een volmaakte samen stelling der zes levenskrachtige zouten, die de zenuwen, klieren, bloed en lichaams organen uit Uw voedsel moeten halen om regelmatig te kunnen functionneeren Maar het is eenvoudig onmogelijk, dat U deze zouten krijgt uit het tegenwoordige gekookte voedsel. Kruschen Salts geeft Uw organen juist die zachte aansporing, die ze noodig hebben cm regelmatig alle opgehoopte afvalstof fen uit het lichaam te verwijderen. En wanneer U inwendig bevrijd bent van alle onzuiverheden, dan zal ook zuiver, frisch bloed door Uw aderen stroomen! U bent gezonder en U voelt dit. Uw frissche huid en heldere oogen getuigen ervan en Uw voortdurende opgewektheid bewijst hett. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon. 27 GEBOEEN: Louis Pieter, Z. van A. Ouwerkerk en M. H. M. J. de Moor Jan Willem, Z. van D. Beij en G. Blóte. ONDERTROUWD. J. Schouten jm. 21 j. en J. de Vroede jd. 17 j. J. van Rijn wedr. 36 j. en H. J. E. Kasteelen gesch. 31 j. A, Barends jm. 23 j. en J. Brugman jd. 20 j. H. Moenen jm. 25 j. en J. Ruls jd. 20 j. D. Boom jm. 21 j. en E. van den Berg jd. 21 j. C. A. Allert jm. 31 j. en H. Zindel jd. 27 j. J. Krekelaar jm 24 j. en J. S Holverda jd. 19 j. H. Arnoldus jm 23 j. en C. Mieremet jd. 23 j. GEHUWD W. Verkade en A. Bruining. ENSCHEDE 14 December. Zoodra de eerste crisisverschijnselen zich deden gevoelen, waren er in Twente al pessimisten, die beweerden, dat het niet zoo heel lang meer zou duren of in de textielindustrie zou een ernstig conflict uitbreken, wellicht van nog ernstiger aard dan dat van 1924 Men vreesde nl„ dat als' gevolg van de crisis een actie tot alge- meene loonsverlaging zou worden ontke tend, waarbij de Twentsche textielindus trie in het voorste gelid zou staan. Die voorspellingen zijn uitgekomen. In betrek kelijk korten tijd heeft zich in Twente een conflict ontwikkeld, welker gevolgen voor heel ons land, maar voor het groote tex tielcentrum Enschedé in het bijzonder, fataal schijnen te worden. Ongeveer een jaar geleden begonnen de Twentsche textielindustrieelen met het in voeren van rationalisatiemaatregelen, het geen men in de kringen der arbeiders als een uitvloeisel beschouwde van de reis van een aantal fabrikanten naar Amerika, waar in de textielfabriekgji de nieuwste vindingen werden bezichtigd Over het algemeen namen de arbeiders met groot misnoegen van al deze nieuwe maatregelen kennis. Voortdurend namen de klachten toe over het opvoeren der werkprestatie en van verschillende zijden werd er bij de werknemersorganisaties op aangedrongen tegen die nieuwe maatrege len in verweer te komen en voor verhoogde prestatie 'n hoogere belooning te eischen. De aandrang op de organisaties werd sterker, toen sommige arbeiders meenden, dat als gevolg van het nieuwe systeem, hun inkomsten waren gedaald, in plaats van verhoogd. Een en ander leidde tot stappen van de organisaties bij een der eerste firma's, welke rationalisatie toepaste n.l. de firma Gerhard Jannink en Zonen te Enschede. Het is al bijna een jaar geleden, dat bij deze firma een schrijven van de organisa ties binnenkwam met het verzoek ver schillende maatregelen te nemen. Volgens mededeeling van de organisa ties zegde de firma Jannink een onderzoek toe. maar de zaak werd sleeper.de gehou den. tot de vakvereenigingsbesturen eenige maanden geleden besloten tot het nemen van krachtige maatregelen. De betrokken wevers van de firma Jannink kwamen in vergadering bijeen en toen werd besloten aan de firma Jannink een ultimatum te stellen. Terwijl deze zaak aan de orde was, kwam een mededeeling van de Fabrikan- tenvereen. te Enschedé en de Twentsch- Geldersche Fabrikantenvereeniging, waar bij de besturen der organisaties werden opgeroepen tot een bespreking over een in te voeren loonsverlaging van vijf procent. Deze conferentie had een merkwaardig kort verloop en naar een dar vakvereeni- I gingsleiders na afloop mededeelde, waren i de besprekingen reeds ten einde, voor de I koffie, welke men had besteld, was bin nengebracht. De werkgevers betoogden, dat de verlaging absoluut noodzakelijk was voor de bedryven, terwijl de besturen der organisaties, te kennen gaven, dat zij de I verlaging niet konden aanvaarden. Zonder dat er eenig resultaat was bereikt, ging men uiteen. Wel deelde de voorzitter der patroons mede. dat de loonsverlaging zou worden ingevoerd. I En spoedig volgde in alle fabrieken van de bij genoemde vereenigingen aangeslo- ten werkgevers de aankondiging van een loosveriaging van 5 procent. Reeds toen vreesden velen, dat het op een groot con flict zou uitloopen. Inmiddels begon de Rijksbemiddelaar als gevolg van het bij de firma Jannink gestelde ultimatum, zich met de zaak te bemoeien, doch het gelukte niet een oplossing te vinden. Er ontstond bovendien verschil van meening over het stellen van de zaak: de werkgevers wilden de kwestie-Jannink onafscheidbaar ver binden aan die van de 5 procent loonsver laging, waartegen de arbeiders-organisa ties zich met hand en tand verzetten. Zij wilden beide zaken absoluut gescheiden houden. Tenslotte deed de Rijks-bemidde laar een voorstel, waarbij o.m. aan de wevers van de firma Jannink, wier werk gerationaliseerd was, werd toegezegd, dat voor hen de loonsverlaging van 5 procent niet zou gelden. Het duurde niet lang of het bleek, dat de Christelijke Textielarbeidersbond „Uni- tas" en de Nederl. R.-K. Bond „St. Lam- bertus" niet voornemens waren zich tegen de verlaging van 5 procent te verzetten, hetgeen tot gevolg had. dat ook de „Een dracht" en de Landelijke Federatie van Textielarbeiders er zich bij neerlegden. Deze organisaties deelden mede, wel te willen staken tegen de 5 procent verlaging, maar omdat de confessioneele organisaties zulks niet deden, aanvaardden zij de ver laging, evenals de confessioneele Bonden, onder protest. De zaak-Jannink werd intussehen voort gezet. De Rijksbemiddelaar trachtte nog een conflict te voorkomen door'het instel len van een onderzoek naar de toestanden in de fabriek, doch dit had geen resultaat en unaniem besloten de wevers der firma Jannink het werk neer te leggen, aan welk voornemen op 16 November gevolg werd gegeven. De fabrikanten hadden echter gedreigd, dat zij van een klein conflict een groot conflict zouden maken en dat zij een sta king bij de firma Jannink ook in dien geest zouden beschouwen. Reeds voor de staking bij Jannink uitbrak, was bekend, dat dooi de werkgevers niet het vroeger gebruikte middel van uitsluiting zou worden toege past. doch dat men ditmaal met een tweede loonsverlaging zou komen. Immens op deze wijze kregen de arbeiders geen steun der gemeente en waren zij op hun stakingskassen aangewezen. Op den dag. waarop de staking bij Jan nink uitbrak, werd tevens de loonsverla ging van 5 pCt. van kracht. Overal werd het advies der organisaties opgevolgd om tegen deze verlaging niet in staking te gaan, behalve te Almelo, waar bijna alle arbeiders van de StoomsDinnerij .Twenthe' het werk neerlegden. Door deze staking was de toestand zeer ingewikkeld gewor den vooral toen later bleek, dat de orga nisaties er niet in konden slagen de stoomspinnerij „Twenthe" weer aan net draaien te krijgen. De moeilijkheden vermeerderden zich en te Enschedé werd de toestand ook min of meer gespannen, toen de firma Janrink tegen het einde van de eerste stakingsweek begon met het tewerk-stellen van Duit sche werkkrachten. Meer en meer werd ook duidelijk, dat de fabrikanten maat regelen zouden nemen in verband met de uitgebroken stakingen en daar ook ue Rijksbemiddelaar dit inzag, stelde hij alles in het werk om te trachten een groot con flict te voorkomen. Een onderzoek naar de loonen bij de firma Jannink voor en na de rationalisatie vond plaats, doch dit leidde niet tot het gewenschte. resultaat fhet rap port constateerde dat de wevers na de ra tionalisatie 2 pCt. méér verdienden dan tevoren). Oud-minister Van IJsselstein zag geen van zijij bemiddelingspogingen met succes bekroond en het slot was, dat op 28 November de werkgevers een tweede loonsverlaging van 5 procent afkondigden, zulks in verband met de stakingen bij Jan nink en bij de stoomspinnerij „Twenthe". Deze nieuwe loonsverlaging ontketende speciaal in Enschedé een storm van ver ontwaardiging. De stemming was daar al van dien aard, dat de meerderheid der ar beiders reeds bij de invoering van de eerste verlaging in staking had willen gaan, waarvan men hen slechts met de grootste moeite hac' teruggehouden. Zoo dra in sommige fabrieken de tweede ver laging door aanplakking bekend was ge maakt, lieten vele arbeiders het werk in den steek en liepen de straa» op. Nog denzelfden middag besloot de Lan delijke Federatie van Textielarbeiders aan gesloten bij het N.A.S., zich achter de stakers te scharen en zij verzocht de an dere organisaties desgelijks te doen. „De Eendracht", „St. Lambertus" en „Unitas" bleken echter voor zulk een plotselinge staking niets te gevoelen en zij stelden zich op het standpunt, dat eerst diende te worden afgewacht, wat in de Dinsdags te Utrecht plaats vindende hoofdbestuursvergadering zou worden be sloten. De Maandag bracht een ongekende ver warring. De, Federatie, geholpen door het geheele N.A.S.-bestuur. wekte bij alle fa- brieksingangen de arbeiders tot een di recte staking op, met het gevolg, dat eenige duizenden leden van alle organi saties in staking gingen, welke staking zich later aanzienlijk uitbreidde. Men weet hoe toen een actie tegen de besturen ontstond in verband met het verleenen der uitkeeringen. Door den aandrang van de honderden leden be sloot „Eendracht" 's Woensdagsavonds om de uitkeeringen te verstrekken. Intussehen hadden de besturen van de „Eendracht", „St. Lambertus" en „Uni tas" besloten om tegen Maandag 14 Dec. in staking te gaan op alle fabrieken, waar de tweede loonsverlaging werd afgekon digd, met uitzondering van een enkele fabriek, waar in verband met de tijds omstandigheden het bedrijf er zeer slecht voor staat. De besprekingen, welke deze week nog op instagnatie van de Vakcentrales plaats hadden, leverden geen resultaat op. De teerling is geworpen, de groote strijd is ontbrand. Nog nooit werd Twente in zulk een grooten strijd gewikkeld, d. w. z. nog nooit brak een staking van een dergelij- ken omvang uit. In 1923—'24 werd ge staakt op één fabriek, n.l. op „Kremers- maten" van Van Heek en Co., waarop de werkgevers een uitsluiting toepasten. Dit maal is het echter een staking over de geheele linie. Er zijn ongeveer 16000 ar beiders bij betrokken. Mevr. S. M. A. E. KLEYKAMP— HAAGEN SMIT f Te Hazerswoude overleed, 63 jaar oud, mevr. S. M. H. E. Kleykamp—Haagen Smit, de bekende leidster van de Kon. Kunstzaal Kleykamp te 's Gravenhage. Zij was een van de meest bekende figuren in den Nederlandschen kunsthandel. De teraardebestelling zal morgenmid dag 2 uur plaats vinden te Koudekerk. HAARLEMSCH ORKEST IN GEVAAR. Het bestuur van de Haarlemsche Orj kest-vereeniging heeft zich tot den ge meenteraad gewend met een adres naar aanleiding van een brief van B. en W., waarin deze mededeelen, zich door de financieele omstandigheden genoodzaakt te zien. den raad voor te stellen, voor het jaar 1932 het subsidie met f.6000 te ver minderen. Wanneer de gemeenteraad op dit voor stel zou ingaan, zoo schrijft het bestuur der H. O. V., beteekent dit voor onze vereeniging een einde maken aan onze bestaanszekerheid. Zou door een vermin dering van het gemeentelijk subsidie die van de provincie vervallen of sterk ge reduceerd worden, dan dreigt de toestand der H. O. V. hopeloos te worden. Perron H. S. M. Op werkdagen: Richting: Amsterdam Rotterdam Utrecht •3.*3.— 5.15 7.— 7.— 13.10 10.50 10.40 15.55 13.35 13.— 20.10 15.25 13.50 15.55 14.30 16.30 16.20 17.50 16.50 19.20 22.10 23.05 22.56 Des Maandags en daags na een fees'" dag niet. Op Zon- en Feestdagen: 3.15 3— 22.56 22— Station Hecrensingel. Bus aan den trein, niet op Perrojl Vertrek der posttreinen op werkdagen 12.28 16.21 18.41 2

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6