AGENDA. BUITENLAND. HEDEN: Oud-Hortusgezicht. Leidsche Radio-ver- ceniging 8 uur 15 nam. Stadszaal: Kinderkoor „Ex Animo", 8 uur nam. Volksgebouw: I. v. A O. 8 uur 15 nam. K a t w ij k-a a n-Z e e, Gemeentezaal) Spr. ds. Zandt van Delft, 7'/s uur nam. Warmond (Hotel de Zon>: Filmvoor- Stelling „Van bol tot bloem". 7'/i uur nam. Dinsdag. Katwijk aan Zee: (Gemeentezaal). Bijbellezing. 8 uur nam. Stadsevangelisatie, Morschweg. Samen- ktms* 8 uur nam. Oud e-W etering (Hotel v. d. Bosch)Groene-Kruls-film. Th uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Dec. a.s. waargenomen door de apotheek L. D. Pelle, Kort Ra penburg 12, Telefoon 594. UITVOERING TOONEELVEREENIGING „HET NIEUWE TOONEEL Een geslaagde avond. Zaterdagavond gaf bovengenoemde ver- eeniglng haar groote wlnteruitvoering in de concertzaal „Concordia". Muzikale medewerking werd voor dezen avond ver leend door „The Populair Jasz" onder lei ding van den heer N. Dreef, die zich eenige keeren op zeer verdienstelijke wijze liet hooren en de stemming der aanwe zigen er aldus direct in wist te brengen. Te ongeveer half negen verscheen de voorzitter, de heer P. van Egmond voor 't voetlicht en heette alle aanwezigen, en in het bijzonder de genoodigden der verschil lende zusterverenigingen hartelijk wel kom. Spr. hoopte dat hetgeen dezen avond geboden zou worden in ieders smaak zou vallen en verzocht aller medewerking daar het op te voeren stuk veel studie had vereischt. Verder wenschte spr. de aan wezigen een genoeglijken avond toe. Toen andermaal het scherm opging was dit voor het eerste bedrijf van het op te voe ren drama in drie bedrijven n.l. „Het Goudvischje" door W. G. Nouhuys. regie de heer Nard Boer. Daar dit drama niet geheel nieuw meer is, kunnen wij er ons van onthouden hier den inhoud uiteen te zetten. Maar wij mogen niet nalaten te vermelden dat het op verdienstelijke wijze over het voetlicht is gebracht, waarvoor alle medewerkenden lof toekomt. Dat deze opvoering goed tot haar recht is ge komen is de welverdiende belooning van harde studie geweest. In het bijzonder traden op den voorgrond de dames mej. Ant. de Wolff, E. v. Esv. Rossen en de heeren J. van Es en Nard Boer. Het ap plaus aan het einde was alleszins ver diend. Na de pauze traden nog op „The trio Singers", wier prestaties ook zeer in den smaak vielen. Een gezellig bal onder leiding van den heer C. Bink bracht het einde van dezen succesvollen avond, waarop „Het Nieuwe Tooneel" met genoe gen kan terugzien en waarvan velen ge noten hebben. o VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Lezing van prof. dr. P. .Ehrenfest. In de geheel bezette collegezaal van het Natuurkundig Laboratorium hield prof. dr. P. Ehrenfest. hoogleeraar in de theoreti sche Natuurkunde, een lezing met licht beelden en proeven over: „Lotgevallen van een Electron." De voorzitter, de heer S. Sanders open den den avond met een hartelijk woord van welkom tot de talrijke aanwezigen en wel in het bijzonder tot prof. dr. P. Ehren fest die op sprekers eerste verzoek direct bereid was deze lezing te houden. Ook bracht hij een hartelijk woord van dank aan prof. De Haas, prof. Keesom en dr. Crommelin voor het wederom bereidwillig afstaan van de collegezaal. Hierna gaf hij het woord aan prof. Ehrenfest die aller eerst wees op de groote sympathie, welke hij voor de vereeniglng koestert, maar het zeer betreurde dit omvangrijke onderwerp in zoo'n korte tijd uiteen te moeten zet ten. Een atoom, aldus spr. bestaat uit ker nen. die een positieve lading hebben en uit electronen die in elliptische kringen er om heen gaan. Sturen we een stroom van 1 Ampère 1 secunde, dus 1 coulomb, door een draad dan worden er als het ware 6, 10 18 electronen verplaatst. Prof. Ehren fest gaf ons een kijkje in de geweldige ge tallen die zooals hij zeide grooter zijn dan waarmede men bij de Inflatie der marken rekenen moest. Bijv. op een bolletje van 1 c.M. straal 3000 Volt gebracht gaf een electronen aanwezigheid van 2.10.11. Doch ook dit is weer relatief als men bedenkt dat per millioen oppervlakte 1 electron voorkomt. Overbrengen van electronen za gen we o.a. met een inductieproef. De electronen-voortgang in kouden toestand gaat gemakkelijker dan in warmen toe stand. Dit zagen we met de proef van het weerstandklosje dat in vloeibare lucht wordt gehouden. Verschillende onderzoe kingen o.a. van: Edison, Ampère Faraday, Maxwell, Kamerlingh Onnes en Oerstedt werden behandeld. Electroscopische proeven toonden de aanwezigheid van positieve en negatieve electronen aan. De aanwezigheid van electronen zagen we in een Kathodestraal en door middel van een magnetisch veld kromtrekken. Proeven met de foto-electrische cel ver klaarden ons duidelijk de electronenaan- wezigheid. Alpha. Betha en Gamma stra len en onderzoekingen van Bohr werden achtereenvolgens behandeld, alsmede het Zeeman-effect. Ook de belangrijke Einstein-thetorie en de onderzoekingen van Einstein-De Haas gaven een blik op het geweldig werk. dat zij op het electronengebied hebben ver richt. Het zou ons werkelijk te ver voeren om over dit zoo uitvoerige onderwerp dat prof. Ehrenfest zoo duidelijk uiteenzette een ge detailleerd verslag te geven. De heer Sanders was de tolk van allen toen hij ln met zorg gekozen woorden zijn hartelliken dank aan orof. Ehrenfest be tuigde, alsmede aan de heeren Van der Starre. Smit en De Groot die hem met zijn voorbereiding en proeven voor dezen, avond ter zijde stonden. WONINGBOUWVER. „ONS DOEL." Het vijfde bouwplan gereed en het Vcreenlglngshuis geopend. In den kring van bestuursleden, com missarissen. afgevaardigden van zuster verenigingen en o.a. ln tegenwoordigheid van wethouder Splinter, had Zaterdag middag in perceel Pioenstraat 39 de ope ning van het vereenlglngshuls van ge noemde woningbouwvereniging plaats. De voorzitter, de heer K West, memo reerde in zijn speech na allen en in het bijzonder den wethouder, directeur en ambtenaren van Bouw- en Woningtoe zicht te hebben welkom geheeten, in groo te trekken de geschiedenis der Bouwver- eeniging. Het gereed komen van het vijfde bouwplan en de opening van het vereeni- gingshuis zUn evenzoovele mijlpalen in het verenigingsleven en elk op zichzelf zeker een aanleiding tot feestviering. Door de voltooiing van het laatste plan is thans binnen de Linden-, Lelie-, Pieter de la Court, Reseda, Pioenstraat en den Pioen hof een gebouwencomplex tot stand ge komen waarop de vereeniging met groote voldoening mag terugzien. De huren zijn zeer laag. de hoogste bedraagt f. 5.50 per week, waardoor soms tegen de aanvanke lijke bedoeling ln twee-gezins-woningen moesten worden gezet. Bij het laatste plan moest rekening gehouden worden met de steeds verder gaande bebouwing van Zui- derzicht en een harmonische aanpassing daarmede gevonden worden. Uitvoerig memoreerde spr. de geschiede nis van het plan Kanaalstraat, dat nog Steeds niet is voltooid, zoodat daar nog een arbeidsveld voor de vereeniglng braak ligt-, temeer noodzakelijk daar tegenover de 314 in den loop der jaren gebouwde wo ningen meer dan 600 leden der vereeni ging staan. In den tijd, dat geen bouwplannen kon den worden uitgewerkt, nam de vereeni ging de behartiging van de sociale belan gen der leden op zich. Verschillende com missies werden voor de uitvoering en be studeering daarvan in het leven geroepen zooals de tuintjes-, radio-, speelterrein- en en brandstoffenverkoop-commissie. Eerst genoemde commissie oefent controle uit op voor- en achtertuintjes; de voor den aanleg en het onderhoud benoodigde plan ten worden collectief ingekocht. De ver wijdering en beperking van antenne-,.bos- schen", onderzoek en advies in storings kwesties enz. is de taak der Radiocommis sie; die der Speeltuincommissie kan wel algemeen bekend worden geacht, terwijl het doel van den Brandstoffeninkoop voor zich spreekt. Thans nu het vijfde bouwplan is opge leverd, brengt spr. dank aan het college van B. en W. voor de ondervonden mede werking. den directeur en de ambtenaren van Bouw- en Woningtoezicht, den archi tect den heer C. Ponsen, de aannemers Gebrs. Bakels, uit Oegstgeest, den opzich ter, den heer Sommeling en alle bij den bouw betrokkenen. Het vereenigingshuis voorziet in een lang gevoelde behoefte. Reeds lang trok het bestuur voor de spreekuren van keet tot keet. Thans nu geheel uit eigen mid delen een vereenigingshuis tot stand is ge komen, is trots gerechtvaardigd. Trots, omdat geen enkele bouwvereeniging in Leiden een dergelijk gebouw bezit. Naast het kantoor modern ingericht met op gelegde triplex paneeltjes en geschilderd in frissche kleuren, bevat het huls een ruime wachtkamer door een dubbele deur van het kantoor gescheiden en voorzien van ruime zitbanken. Waarschijnlijk zullen velen alleen om het wachten in een der gelijke kamer, wij hopen het niet voor be stuur en commissies een bezoek komen brengen, het is dan ook. alleszins de moei te waard! De heer Splinter deelde allereerst na mens den burgemeester mede. dat deze verhinderd was aanwezig te zijn. Persoon lijk apprecieerde spr. de uitnoodiging van het bestuur zeer. Uit het oogpunt van volkshuisvesting niet alleen maar ook door de sociale maatregelen neemt de ver eeniging in de Leidsche samenleving een vooraanstaande plaats in. Gaarne zal spr. in de toekomst met de Bouwvereeniging samenwerken, al dient de verwachting van 300 woningen ten deele teniet gedaan te worden. Vervolgens bestond, nadat de oud-se cretaris de heer P. J. van Leeuwen als blijk van medeleven met zijn oud-vereeni- ging met enkele woorden van felicitatie en huldiging een Drentsch {andschap had aangeboden, gelegenheid de nieuwste hui zen van „Ons Doel" nader te bezichtigen. Teruggekeerd in het vereenigingshuis, werd het woord gevoerd door den archi tect den heer C. Ponsen, die een tweetal gepenteekende perspectief-teekeningen v. plan V en het vereenigingshuis aanbood en namens het architectenbureau Ponsen en Lohman een artistiek staand lampje aansluitende bij een door de aannemers aangeboden betegelde waschbak in het kantoor. De leden van Ons Doel verblijdden het bestuur met een ameublement voor de be stuurskamer. vergezeld van een naamboek der gevers. De Federatie van Woningbouw vereenigingen te Leiden en Omstreken bood een schoorsteenklok aan Bloemen vergezelden de beste wenschen van de zits- tervereenigingen „De Eendracht", „Tuin- stadwijk", „Buitenlust" en .Eensgezind heid" en van enkele particulieren. Hierna bleven bestuur en commissaris sen nog eenigen tijd bijeen zoodat gezegd mag worden, dat de oplevering van plan V en de opening van het vereenigingshuis op waardige wijze is geschied. N.V. „IIET MOTORIIUIS". Zaterdagmiddag is de nieuwe garage van de N.V. „Het Motorhuis" gelegen aan den Hoogen Rijndijk geopend. Het groote ge bouw binnen komende merkt men de grootte eigenlijk eerst goed. Wel heeft het natuurlijk van buiten reeds lang mede door den toren de aandacht aller voorbijgangers getrokken, doch weinigen zullen vermoed hebben, dat het een oppervlakte van 1550 M2. voor autostalling biedt, zonder één enkelen hinderlijken steun, dank zij de bijzondere dakconstructie van de Holland- sche Constructie-Werkplaatsen, een ruimte voldoende voor berging van ongeveer 150 auto's. Daar de garage uitsluitend bedoelt is als service-inrichting, ls zij voorzien van de meest moderne hulpmiddelen. Noemen wij slechts de mechanische waschafdee- ling. de pilaar-hefbrug, ten einde het sme ren van alle onderdeelen te vergemakkke- lijken, de hoofdlampen-beproever, de bul ten opgestelde remproef inrichting enz. enz. Natuurlijk is de groote stalling ruimte centraal verwarmd om de auto's in koude maar ook in vochtige tijden te be schermen. Alles tezamen genomen mogen we het gebouw, dat een ontwerp is van architect A. T. Kraan en gebouwd door de aanne mers Jansen en Moens. een aanwinst voor onze Sleutelstad noemen. Ter eere van de opening is een kleine „show." ingericht van diverse Ford-model len, zoowel personen- als vrachtwagens. Een auto waarmede de heer Steenkamp een reis rondom de wereld volbracht, toont liet uithoudingsvermogen van een enkelen schakel uit de Ford-keten. o- HARMONICAGEZELSCHAP „D. V. V." De jaarfeestviering. In „Zomerlust" herdacht het Harmo nica-gezelschap „Door Vriendschap Ver eend" Zaterdag op waardige wijze zijn twee-jarig bestaan. Het bekende trio Van der Woerd en Beurze en het Jazz-gezel- schap „Aufgepast" verleenden hun mede werking tot het welslagen van dezen avond „D.V.V." zelf gaf onder de vaardige lei ding van den l.eer H. van der Velden een aantal uitstekend geslaagde muzieknum mers ten beste. Onlangs beschreven wij naar aanleiding van het optreden op een Volksbijeenkomst de verdiensten van dit gezelschap meer uitvoerig. Daarom mee- nen wij thans te kunnen volstaan met te zeggen, dat zoowel de gezamenlijke num mers als de duetten op keurige wijze in overeenstemming met de bekendheid van het gezelschap werden uitgevoerd. Een bij zonder aantrekkelijk nummer was het duo der juniores Neuteboom en Flippo, resp. 8 en 14 jaren oud! Dat de jongelui een groot succes oogstten, behoeft geen betoog. Een welgeslaagd bal onder leiding van den heer A. N. van Wijk en opgeluisterd door „Aufgepast" besloot de feestviering. LEIDSCHE DILETTANTENCLUB. Vijfde wedstrijdavond. „Dolle Hans" van Fabricius blijft nog steeds een speelstuk. Gisteravond is het opnieuw bewezen, toen de ToOneelv. Oud- Haagsche Brandweer op den wedstrijd der Leidsche Dilettantenclub daarmee optrad in Concordia. De zaal was uitverkocht, en leefde geheel mee. Zelfs werd een paar maal geapplaudisseerd bij open doek! o Abusievelijk is Zaterdag vermeld, dat onze stadgenoot A. Pardon 25 jaar in dienst zou zijn van de N.V. voorheen R. M. Beuth en Zonen; dit had moeten zijn veertig jaar. De 26-jarige fabrieksarbeider J.'de J. uit Alphen heeft gistermiddag tijdens een voetbalwedstrijd ten bal dermate ongeluk kig op het hoofd gekregen, dat hij een hersenschuddingbekwam en door den Eerste-Hulpdienst, haar het Academisch Ziekenhuis moest tvorden overgebracht. Het afdeelingsbestuur van den Cen- tralen Bond van Spoor-, Tram-, Ato- en Van Gend en Loos-personeel alhier heeft een verzoek aan de directie van Van Gend en Loos gericht, om het Van Gend en Loos- personeel alhier in een hoogere loonklasse in te deelen. De goedkoope weekeindbiljetten van Londen en Harwich naar Amsterdam, Den Haag en Leiden zijn bij uitzondering dit jaar voor de heenreis óók geldig Donder dag 24 Dec. Met de goedkoope excursie- biljetten van Londen naar Den Haag, Lei den en Amsterdam, afgegeven 22, 23, 24, 25 en 26 December mag de terugreis bin nen den geldigheidsduur van 17 dagen eiken dag na Kerstmis begonnen worden. In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen: Volwassen personen Maandag 7 December41 Dinsdag 8 December44 Woensdag 9 December 43 Donderdag 10 December44 Vrijdag 11 December 44 Zaterdag 12 December38 De alhier tot arts bevorderde semi- arts J. Bakker Schut is bestemd tot offi cier van gezondheid 2e kl. bij de Ko ninklijke marine. De alhier tot arts bevorderde semi- artsen Th. Castermans en W. W. de Regt zifn bestemd tot reserve-officier van ge zondheid 2de kl. bij het reserve-personeel van den geneeskundigen dienst der land macht. De heer W. A. Vleming. leeraar bij het middelbaar onderwijs alhier is be stemd voor uitzending naar Ned. Indië. DE ALGEMEENE TOESTAND. De economische kwesties. In Bazel worden de besprekingen met ijver voortgezet, doch alles is nog slechts provisoir. De Amerik. regeering heeft met de partijleiders in den Senaat een overeen komst bereikt, volgens welke de schulden betalingen door de Europeesche landen, die Dinsdag voldaan moeten worden, worden uitgesteld, tot het Hoover-mora torium geratificeerd wordt Collier, de voorzitter der financieele commissie van het Huis van Afgevaardig den, zal heden een voorstel tot ratificee ring van het moratorium indienen. Het heeft de regeering heel wat moeite gekost een compromis te bereiken. De regeering had de andere regeeringen een nota willen zenden, doch de politieke lei ders wilden daarvoor geen toestemming verleenen. Zaleski, de Poolsche minister van bui- tenlandsche zaken, heeft Londen weer verlaten. DUITSCHLAND. Brüning cn Hitier aan het woord De noodverordening veilig Ongekende smokkelbewcging. Zaterdag heeft de Amerikaansche kamer van koQpnandel in Hotel Esplanade to Berlijn naar jaariyksch diner gegeven. Kykskanseüer Bruning was wegens een ongesteldheid1 verliincieid aanwezig te zijn; zijn redevoering werd derhalve voorgelezen door den rijksminister van handel, Warm- bold. In den aanvang van deze redevoering besprak Bruning oe noodzakelijkheid om de Duitsche schulden te betalen door mid del van uitvoeroverschotten. Vele landen doen thans echter pogingen om den in voer van Duitsche goederen te beletten. Men staat thans voor het alternatief om Duitschland te laten exporteeren, teneinde te kunnen betalen, ot men verhindert dezen export en maakt schuldejibetalmgen voiKomen onmogelijk. vervolgens Ketiae Bruning zich tegen het feu, dat zoo vaak, en tegenwoordig ook in Amerika, gezegd worai, aat. ae ieeiiingen aoor Buitscniand in liet bui- tenianu opgenomen, grooienaeeis veroruiKt zyn voor ïuxe-ooeiemuen. Bruning gal toe out net inaeruaaa wenscnenjk zou zijn ge weest, wanneer uuiusemana mulder in net buitenland nau geieena. nr zijn innernaad oeuragen, voorkomende uit ae leeningen voor luxe doeleinden gebruikt, maar net zou voiKomen ïoutiei zijn dit te veralge- meenen. Met cyrers staaide Bruning, uat het percentage, aat voor xuxe aoeiemaen geoiuiKt is, siechts zeer gering is in ver- genjiung met de voor anaere doeleinden gcMUiKue sommen. vervolgens wijaae Brüning eenige woor den aan ae bespreking aer scnuiden op korten termijn, w^aroy nij naar voren het komen, aat ae Duitscne scnuiaenaars alles iieooen geuaan wat zij konaen en oewezen heboen, aat zij wniig zijn ailes te aoen, wat in hun vei mogen is om hun schuld - eiscners tevreden te stellen. Ten slotte veraedigae Bruning Duitsch land nog tegen het verwijt van kapitaal- vlucht en eindigde met te zeggen, aat nij hoopte, aat net rnoent gelukken, een op- lossiiiw te vinaen voor al ae genoemde pro blemen op een zoo breed mogelijke en de economische wereldcrisis werkelijk om vattende basis. Pogingen hiertoe kuhnen echter alleen succes hebben, wanneer alle doelhebbenden er zorg voor dragen, dat de vaak verkondigde axiomata betreffende solidaire samenwerking thans eindelijk in daden worden omgezet. De president der V. S. heeft door zyn ingrijpen van Juni j.l. den weg gewezen. Op zijn stelling- nemen en dat van het Amerikaanscne volk zal ook verder de oplossing van dit probleem beslissend aankomen. Ook werd nog het woord gevoerd door den Amenkaanschen ambassadeur Sackett die uiteenzette hoe Engeland zijn positie als schuldeischende natie had verloren aan Frankrijk en de V. S., die thans de scnuldeischers van de wereld zijn gewor den. Zij hebben weiiswaar uitvoerkapitalen op grond van hun gunstige betalingsba lans, maar zij hebben nog niet de traditie van de verplichting kapitaal uit te voe ren om daarmede wereldmarkten te ont wikkelen, gelijk dit bij Engeland het geval was. Ook nebben zij heet financieele lei derschap van hun circulatiebanken niet georganiseerd -oiïi aan die behoefte tege moet te komen. Zij voeren wel kapitaal uit, maar in den vorm van leeningen, die aangetrokken worden door rentevoeten. Garanties of zelis politieke mogelijkheden vormden hierbij eveneens een factor. Er zyn echter nog genoeg mogelijkheden om nieuwe markten te openen, die thans nog braak liggen en deze tot ontwikkeling te brengen, zoodat zij de overschotten van alle landen kunnen opnemen. Hitler had een radio-rede voor de Amerik. luisteraars willen houden, doch deze ls verboden. Deze is nu gepubliceerd. Het slot luidt: „Mijn beweging erkent elke van koop man tot koopman aangegane schuldver plichting. Het recht echter, om een volk uit poli tieke overwegingen voor onafzienbare tij den met schattingsbetalingen te belasten en daardoor tot permanenten schuldenaar te maken, zou de nationaal-socialistische beweging nooit erkennen. Mijn partij is geen beweging van ver twijfeling, doch een beweging van hoop. Wij gelooven, dat wij langs wettigen weg de macht in Duitschland veroveren kun nen. Ons parool zal dan zijn: de wereld geven wat wij haar verplicht zijn 't Duitsche volk echter verzekeren, wat het noodig heeft om als souverein volk te leven. Wij willen niets anders dan een Moproe- leer voor alle Duitsche mannen, vrouwen en kinderen onder het motto: „Duitsch land voor de Duitschers!" Uit de verklaringen der partijen in de begrootingscommissie van den Rijksdag blijkt thans reeds, dat een opheffing der noodverordening tengevolge van een voor tijdig bijeenroepen van den Rijksdag is uitgesloten. Nadat de afgevaardigde van de econo mische partij zich in principe eens had verklaard met de nieuwe noodverordening, zeide ook de sociaal-democratische afge vaardigde, dr. Hilferding, dat de sociaal democraten, hoewel zij het met vele be palingen der noodverordening niet eens zijn, niet haar opheffing zullen bewerken, omdat zij uit politiek oogpunt den val van de tegenwoordige regeering en haar vervanging door een fascistisch regiem willen verhinderen. De regeering heeft maatregelen geno men om de hulpbehoevende bevolking in de a.s. weken goedkooper versc-h rund- en varkensvleesch te verschaffen. 8000 centaren suiker is ter beschikking van het Duitsche crisiscomité gesteld. Te Hamburg hebben de communisten bij het sluiten van de markt weer eens voor een bloedig relletje gezorgd. Op de stand werkersplaatsen verschenen plotseling com munisten, die toespraken hielden. „Weg met Brüning!" riepen en ten slotte de Internationale aanhieven. Toen de Dom- wacht ingreep, wierp men steenen en stuk ken ijzer naar de beambten, die na eenige malen in de lucht te hebben geschoten, met scherp op de menigte vuurde. Daarbij werd één man gedood, vier personen zwaar en een aantal licht gewond. Eén spreker en vier betoogers zijn ge arresteerd. Het smokkelwezen heeft een ongekende hoogte bereikt. Er zijn benden die er gepantserde auto's op na houden en die alleen met de snelste auto's en motorfietsen achterhaald kun nen worden. Ofschoon de grenspolitie nu reeds na-één aanmaning mag schieten en talrijke slachtoffers gevallen zijn, blijft het euvel de grootste opmerkzaamheid van de "beambten eischen. Tusschen 1 April en 30 October zijn in de districten Düsseldorf Munster en Keulen 25.800 gevallen aange- gegeven. De grenspolitie heeft in die districten in dat halve jaar 19 millioen cigaretten 223.000 pakken cigarettenpapier, 450.000 ^sigaren, 30.460 K.G. tabak, 252.600 K.G. tarwe, 112.600 K.G. andere grutterij-arti kelen, 860 fietsen, 125 motorfietsen en 11 auto's in beslag genomen. o FINLAND. Buitengewone volmachten voor de regeering. De regeering heeft het reeds eerder aan gekondigde wetsontwerp ingediend, waar bij haar voor de eerstvolgende twaalf maanden buitengewone volmachten wor den verleend. O.a .wordt daarin bepaald dat de regeering bevoegd is, na overleg met den raad van toezicht op de Bank van Finland, verordeningen uit te vaar digen over den geldomloop en de crediet- voorwaarden, zoowel als nopens de uit gaven en den buitenlandschen handel. Alle vorderingen moeten door den Rijks-! dag achteraf worden goedgekeurd. Ge schiedt dat niet, dan moeten zij weer worden ingetrokken. o HONGARIJE. Minister afgetreden. De minister van volkswelvaart, eere- dienst en onderwijs, prelaat Alexander Ernszt, heeft den minister-president medegedeeld, dat hij in verband met zijn gezondheidstoestand en wegens het standpunt, dat zijn partij heeft ingeno men, zijn portefeuilles nederlegt. o ITALIË. De economische richtsnoeren Gandhi op bezoek. In het Palazzo Venezia heeft Mussolini het nieuwe karteldirectorium geïnstal leerd. In antwoord op een rede van den partijsecretaris Starace sprak Mussolini over den toestand en de taak der partij en vatte de nieuwe richtsnoeren aldus samen: De partij en alle van haar afhangende inrichtingen moeten zich als politiek en zedelijk gemobiliseerd beschouwen, om den strijd aan te vatten tegen de econo mische crisis. Alle fascisten hebben de plicht een aan den toestand beantwoor- denden levensregel te volgen en alle defaitisme, alle arrivisme en alle uitbui ting te bestrijden. De partij moet een in tensief hulpprogram ontwikkelen, het welk niet het karakter van een aalmoes heeft, maar van een werk van mensche- lijkheid. Gandhi vertoefde te Rome, waar hij een reeks bezienswaardigheden bezocht om vervolgens door Mussolini te worden ontvangen. Gisteravond ging hij door naar Brindisi,vanwaar hij heden scheep gaat naar Indië. o- CHINA. Het conflict met Japan. In strijd met de gesloten overeenkomst, heeft de Japansche opperbevelhebber Honjo maarschalk Tsjang Hsoe-liang den eisch gesteld Tsjintsau onmiddellijk te ontruimen en de Chineesche troepen ter stond op transport te stellen naar Peking. Wanneer aan dezen eisch geen gevolg gegeven wordt, zou het Japansche opper commando zich genoodzaakt zien Tsjintsau te bezetten. Dit ultimatum is van de hand gewezen, JAPAN. Een nieuwe regeering gevormd. - Goud-uitvoerverbod. Reeds is grootendeels een nieuw kabinet gevormd. De volgende ministers zullen er zitting in hebben: Minister-president: Inukai; buitenland- sche zaken: Joshisawa (de Japansche ver tegenwoordiger in den Volkenbondsraad); oorlog: Araki, landbouw: Jamanasi; bin- nenlandsche zaken: Adatsji; volksopvoe ding en onderwijs: Katojama; economi sche zaken: Majada. De overige ministers zijn nog niet be noemd. De eerste daad der nieuwe ministers is geweest het uitvaardigen van een goud- uitvoerverbod. Volgens een officieele mededeeling is in den loop van de laatste vier maanden voor meer dan 490 millioen dollar aan Ja- pansch goud naar de Vereenigde Staten verscheept. Over het algemeen neemt men aan, dat dit ministerie slechts moet dienen om het gat te stoppen, in afwachting van de sa menstelling eener nationale regeering of van een coalitie-regeering, welke 't land door den huldigen financieelen en econo- mischen toestand kan heenbrengen. Tengevolge van de buitengewone hausse op de beurs te Tokio is deze gesloten, ver moedelijk voor den tijd van twee dagen. In een kort oogenblik stegen de aan- deelen met 60 yen. Om dezelfde reden werd de wisselbeurs gesloten. o ZUID-AFRIKA. Anti-dumpingsmaatregelen. De Zuid-Afrikaansche Staatscourant meldt, dat de minister van financiën be sloten heeft anti-dumpingsrechten w heffen op invoeren die de nationale in dustrie bedreigen ten gevolge van de de preciatie van het geld ln het land van herkomst. De betrokken landen zijn Q Engelsche dominions, Argentinië, Noor wegen, Zweden en Denemarken. 2-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2