Ti [71 HALT! HALT! BURGERL. STAND v. LEIDEN UIT DE OMSTREKEN. KATWIJKERS Bij TH. TH. DE LANGE, AMERIKAANSGHE NOTITIES KUNST EN LETTENEN. Verkeersongeval. Aan de Dorpsstraat liep de 10-jarlge scholier A. S. van achter een autobus om lagen een juist passeerende vrachtauto »n den heer A. uit Boskoop op. Door den smak werd hij tegen den grond «worpen en liep aan zijn hoofd en been benige schramwonden op. De bestuurder iracht de auto onmiddellijk tot stilstand, ,aodat hierdoor waarschijnlijk erger is voorkomen. De laad- en losplaats. Aan de Noordkade worden thans eenlge panden afgebroken daar de laad- en los plaats vergroot moet worden. De bedoeling is, dat. wanneer dit werk voltooid is. de laad- en de losplaats aan de Zuidkade tornt te vervallen. Werkloozenontsnanning. Door de drie arbeidersorganisaties al hier worden pogingen in het werk gesteld cm een geschikte ontspanningsgelegenheid te zoeken voor onze werklooze arbeiders. Een crisisijcomité? In deze gemeente zijn reeds plannen ge vormd tot het komen tot een oprichting van een crisis-comité. Daarin zullen ver tegenwoordigers van alle standen en rich tingen zitting nemen. Ook deze gemeente wordt door de werkloosheid getroffen daar in de meubelindustrie totaal geen werk is. VOORTZETTING GEMEENTERAAD. De begrooting aangenomen. - Huldiging burgemeester Troost. In de voortzetting van de gemeente raadsvergadering werd de behandeling van de begrooting voortgezet. Slechts enkele posten ondergingen eeni ge verandering, zoodat vrijwel overeen komstig de voorstellen van B. en W. werd besloten. Daarna bracht de voorzitter de begroo- tins in stemming. Deze werd met algemeene stemmen op één na (van den heer Bremmer) na aan genomen. Toen de burgemeester de heer P. A. Troost deze begrootingsvergadering, welke zoowel wat duur als inhoud betreft, haars gelijke in Waddinxveen's geschiedenis niet heeft en waarin zich weerspiegelde de terugslag van de tijdsomstandigheden waarin wij leven, wilde sluiten, stond de heer M. Hijkoop JiFzn. van zijn zetel op en sprak ongeveer als volgt: „Mijnheer de voorzitter. Van ons geacht medelid, den heer Bremmer, hoorden wij in den loop van deze vergadering, zoo bui tengewoon zwaar voor u, de ver wachting uitspreken, dat u in de toekomst de raadsvergaderingen wat minder strak zoudt leiden en tegenover de leden van den raad wat soepeler optreden. Wethouder Van Tol daarentegen deelde ons mede, dat hij den voorzitter wel eens gevraagd had, de vergadering een weinig meer in de hand te houden en zich wat minder vrijgevig tegenover de raadsleden te toonen bij het naar voren brengen van hun meeningen. Na hetgeen we al zoo in deze begroo tingsvergadering gehoord hebben dacht ik zoo bij me zelf: „van je vrienden, ook van je politieke vrienden, moet je het maar hebben". l 'u Een en ander moge u, mijnheer de voor zitter. het bewijs geleverd te hebben, dat U. als steeds,, ook in deze buitengewoon zware vergadering het juiste midden ge troffen hebt. door ieder lid ruimschoots in 4? gelegenheid te stellen zijn meening te uiten en anderzijds deze bijeenkomst, waarin zoovele en gewichtige onderwerpen aan de orde zijn geweest, en waarin zoo geheel van elkaar verschillende opinie's gehoord werden, toch binnen een niet te lang tijdsbestek te doen eindigen. Hoewel ik wel geen mandaat heb, meen ik toch namens alle raadsleden te spreken, wanneer ik u, mijnheer de voorzitter, har telijk dank zeg, voor de manier, waarop u deze begrootingsvergadering geleid hebt, onpartijdig ieder het zijne gevende, ruim en aan iedere bemerking uw volle aan dacht gevende Het is ons een behoefte dit hier openlijk te verklaren en u hierbij onzen oprechten dank te brengen. Hoewel ik een ander beeld van 1932 heb, spreek lk namens den raad gaarne den wensch uit. dat u de voldoening moge ge geven worden de resultaten van 1932 zóó te zien uitvallen, gelijk u deze verwacht. (Applaus) De voorzitter, die het door den lieer Hijkoop gesprokene niet verwacht had, snrak ontroerd ziin dank voor deze woor den uit. waarbij hij verklaarde zich ook in de toekomst te blijven stellen boven de partijen, om, samen met den Raad. te be hartigen het ware belang der gemeente Waddinxveen. Hierna volgde sluiting, Nogmaals wordt in herinnering ge tracht, dat personen die zich in deze ge meente gevestigd hebben, zonder hun .ver- huisbiljet ter secretarie af te geven, in overtreding zijn. Aan belanghebbenden wordt nog 14 dagen tijd gegeven dit. ver zuim te herstellen. Bij nalatigheid zal pro ces-verbaal worden opgemaakt. Gevonden zijn: een fietstasch met in houd en een portemonnale met sleutel. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. Bij de verkooping van het woonhuis en warenhuizen van den heer A. J. van den Burg alhier, werd kooper de heer G. de Ruiter voor f. 22.700. GEBOREN: Hermanus, z. v. A. de Graaf en M. G. Saljn. OVERLEDEN to- A. KriekHannaart, vr. 76 j. J. oteenvoorden. z. 2 j. GEHUWD: s- van Nooten jm. en C. Goedbloed jd. o ONDERTROUWD. jdWj7J; Lugters jm. 19 j. en W. van Drie AALSMEER. VERVOLG GEMEENTERAAD. De begrooting. In de voortgezette zitting van den Raad kwam aan de orde: de begrooting 1932, waarbij besloten werd tot het houden van algemeene beschouwingen. De heeren Spaargaren en M. Alderden, voerden het woord. Eerstgenoemde klaagde over de ge ringe samenwerking tusschen de linksche partijen. Spr. hoopte, dat de Vrijheidsbond zijn vroegere democratische gedachte als nog gestand zou doen, waardoor een sterke linksche fractie in den raad werd gevormd. De heer M. Alderden merkte op, dat de leden van de vrijzinnige kiesvereeniging individueel vrij zijn, en steeds hun beste krachten wenschen te geven in het be lang der gansche bevolking. Zijn raads fractie wenscht zich aan geen der politieke partijen te binden. De heeren Baardse en v. d. Meer, verklaren zich te wiilen ont houden van algemeene beschouwingen, omdat ze die niet nuttig achten. Wat be treft de begrooting, de heer v. d. Meer ge looft niet, dat er op besnoeid zou kunnen worden. Spr. is voor verlaging der salaris sen, als van bovenaf wordt begonnen, doch blijkbaar is men er nog niet rijp voor. Hierna werd begonnen met de behandeling des begrooting. Volgnr. 30_(bijdragen particulieren ver pleging van arme krankzinnigen) wordt verhoogd v. f.716.48 tot f.1016.48. Volgnr. 98 (hondenbelasting) wordt voor losloopende honden van f. 3.op f. 5.gebracht, meerdere opbrengst f600.Volgnr. 99 (belasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijkheden) wordt verhoogd met f. 1000. Volgnr. 148 (jaarwedden wet houders). De meerderheid .van het col lege was er voor het salaris te verlagen van f. 1000 op f. 750, hetgeen de raad ver wierp. Volgnr. 170 (bezoldiging ambte naren van den burgerlijken stand). Deze post a f. 500 wordt geschrapt. Het verzoek van den veearts-keurmeester, om verhoo ging van zijn salaris met f.200, wordt af gewezen. De subsidie aan de vereenigingen voor drankbestrijding wordt met f. 50 ver laagd. Bij volgnr. 256 wordt de subsidie aan „Het Witte Kruis" van f. 700 op f. 350 teruggebracht. Besloten werd voorts om zoo spoedig mogelijk den Uiterweg te ver beteren. De Oosteinderpolder vroeg een subsidie van f. 1000 voor onderhoud Aalsmeerderweg, terwijl na langdurige dis cussies een bedrag van f. 500 werd toege staan. Hedenmiddag werd de behandeling voortgezet. Uitslag aanbesteding. Gistermiddag werd door architect Berg hoef de aanbesteding gehouden voor den bouw eener pastorie in het Oosteinde, voor rekening der Ned. Herv. Kerk alhier. Het laagst werd Ingeschreven: metsel werk, A. v. d. Zwaard en Jb. Terreehorst alhier f.6789; timmerwerk J. Bosman, id. f.3898; loodgieterswerk C. v. d. Lange- maat id. f. 790; schilderwerk C. Pannekoek id. f.674; in massa J. Bosma, id. f. 12.800. Ouderavond Oosteinde. In de o. 1. school te Oosteinde is een ouderavond gehouden, onder leiding van het hoofd, der school, den heer Musch. Als bestuursleden werden herkozen: de heeren J. Boomhouwer en K. Kniep, ter wijl in de plaats van den heer J. C. Teeu- wen, die bedankt had, werd gekozen de heer P. Poortvliet. Bovendien werd geko zen in de vacature wijlen J. Jongkind- Stevens, mevr. G. Jongkind-Harting. De heer Den Hertog, hoofd der U. L. O.- school, hield een lezing over uitgebreid lager onderwijs. De voorzitter bracht aan het slot van den avond allen, die tot het welslagen hadden meegewerkt, een woord van dank. o- HAARLEMMERMEER. Werkloosheid. In verband met de heerschende werk loosheid, vernemen we, dat zich reeds vele landbouwers hebben aangemeld om het gemeentebestuur in zijn ernstig streven tot het verkrijgen van werkverruiming te steunen en ook de landbouworganisaties al het mogelijke doen om zooveel mogelijk de werkloosheid in deze gemeente tegen te gaan. Wijl het aantal aan de arbeidsbeurs In geschreven werkloozen reeds meer dan 1000 bedraagt, is het zeker te hopen, dat de verder van landbouwerszijde te ver wachten onmisbare steun spoedig de groote schare van werkloozen met een belangrijk percentage zal doen verminderen. ■o- HILLEGOM. Zanguitvoering van „Asaf". De Chr. Gemengde Zangvereeniging „Asaf" heeft gisteravond een uitvoering in de Geref. Kerk gegeven. De belangstelling was vrij groot. De dirigent van „Asaf" opende het pro gramma met een orgel-solo van Parkelbel, waarna het koor het bondslied zong. Een groot succes werd geoogst met nr. 5 van het programma, „Dit is de dag" van Fred. Möhring met begeleiding van piano en orgel. De heer C. J. de Koning J. Czn. (orgel) en mej. Corry Rietveld (viool) uit den Haag lieten de aanwezigen genieten van Concert A-moll van A. Vivaldi. Het mooiste nummer van den geheelen avond was de uitvoering van Psalm 42 woorden uit de H. Schrift muziek van F. Mendelssohn—Bartholdy, uitgevoerd door een Haarlemsch Orkest ter begeleiding van het koor. Dit nummer en vooral het slot koor was buitengewoon mooi. „Asaf" en haar ijverige dirigent de heer C. J. de Koning J. Czn. mogen met groote voldoe ning terugzien op deze uitstekend ge slaagde uitvoering. Ds. Krabbe bedankte voor de stille aan dacht, waarmee, geluisterd was naar zang en muziek en bedankte tevens „Asaf" en den dirigent, benevens alle medewerken den. voor het gebodene. Het is een mooie avond geweest. KATWIJK AAN ZEE. HET 10-JARXG BESTAAN VAN „HERCULES." De uitvoering. In de zaal voor Prot. Belangen werd gisteravond in het bijzijn van velen het 10-jarig bestaan van „Hercules" herdacht. Onder de aanwezigen bevonden zich bur gemeester mr. dr. J. Schokking en wet houder J. Dubbeldam, terwijl enkele ver- eenigingen afgevaardigden hadden ge zonden. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer P. C. Bloot, allen har telijk welkom, in het bijzonder den burge meester en de wethouders, benevens de afgevaardigden van andere vereenigingen. Spr. gaf vervolgens een overzicht van den stand van zaken hl de veeeniging. Door de groote onkosten is de toekomst van „Her cules", indien het ledental zich niet uit breidt minder rooskleurig. De beide in structeurs zijn ten volle voor hun taak be rekend. De heer Renee, die ruim 9 jaar reeds aan de vereenlging is verbonden, is zoo met haar samengegroeid, dat „Her cules" zonder den heer Renee bijna on denkbaar is en de sympathie, die hij niet alleen binnen, doch ook buiten de vereeni- ging verworven heeft, bewijst dan ook ten volle hoe men hem waardeert. De heer van Dam, de Jongste instructeur, is ruim een jaar aan de vereenlging verbonden. Hij is wellicht nog niet zoo bekend bij het Katwijksche publiek, doch des te meer in 't internationale gymnastiekleven. Meer malen maakte hij reeds deel uit van de Nederlandsche turnploeg en is daarin zijn plaats ten volle waard. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de eigenlijke uitvoering. Aan de piano begeleid door Mej. Coba van Beelen gaven de meisjes keurige oefeningen aan het springriet te aanschouwen, terwijl zij later nog enkele brugoefeningen uitvoerden. De heeren toonden eveneens hun krachten aan de bruggen en voerden in samenwer king met de jongensafdeeling enkele vrije oefeningen uit. Behalve de leden van „Hercules" oogst ten ook de beide instructeurs met door hen uitgevoerde oefeningen veel succes. De uitvoering werd besloten met een „rhytmische fantasie" voor de dames. In mooie gekleurde japonnetjes gekleed wer den zij fantastisch door het veelkleurige bovenlicht beschenen. De rythmische be wegingen werden onberispelijk uitgevoerd, zeer verdienstelijk door mej. Coba van Beelen op de piano begeleid. Deze uitvoe ring mag in de annalen van Hercules als een zeer geslaagde opgeschreven worden. De heeren Renee en van Dam werden door leden van de gymnastiekvereeniging met bloemen vereerd. De heer A. den Dikken sprak nog een kort slotwoord. Hij bedankte allen voor de medewerking, in 't bijzonder de heeren Renee en van Dam, en met een woord van opwekking om lid te worden van „Hercules" besloot hij dezen avond. Ver meld zij nog, dat de piano was uit het ma gazijn van den heer Nic. van Beelen. Voor de werkloozen. De Coöperatieve Verbruiksvereeniging „Helpt Elkander" G. A. alhier, in samen werking met „de Handelskamer" te Rot terdam stelt voor ieder werkloos lid te Katwijk een „Haka" pakket (kruideniers waren) ter waarde van 1. 3.50.beschikbaar Het pakket zal in de week van Kerstmis en Nieuwjaar bij die leden worden thuis bezorgd, hetgeen zeker eenige verlichting in deze donkere dagen zal brengen. G. de H. uit de Roest van Limburg- straat deed bij de politie aangifte, dat van zijn rijwiel, dat hij voor zijn woning had geplaatst een actetasch is ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. bevoordeelt den Hollandscben boer en koopt Vleesch tegen zeer LAGE PRIJZEN van ÜildUK GESLACHT VEE ZKKWKG 14a, KATWIJK a. d. RIJN 9890 Beleefd aanbevelend NOORDWIJK. Tentoonstelling „Norhtgo". In een der zalen van hotel „Het Hof van Holland", Voorstraat, te Noordwijk- Binnen, wordt morgen en overmorgen een tentoonstelling gehouden, door de stoom- timmeri'abriek „Norhtgo", firma P. Alke made en Zonen. Deze firma was door een samenloop van verschillende opdrachten uit alle deelen des lands, in de gelegenheid een keurcol- iectie op het gebied van deuren te expo- secren. Voorts bevat de keurig gearrangeerde tentoonstelling alles, wat de bouwwereld van een timmerfabriek betrekt als: ko zijnen, paneeldeuren, glasdeuren, kast- denren, enz. o OEGSTGEEST. Raadsagenda. De gemeenteraad zal in openbare verga dering bijeenkomen op Maandag 14 Dec. a.s. des avonds 7 uur ter behandeling der volgende punten: 1. Opening. 2. Notulen, ingekomen stukken en me- dedeellngen. 3. Stemming over het voorstel van den heer van Egmond tot verhooging van de belooning van de kweekelingen met akte, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. 4. Rapport van de Commissie ad hoe in zake het Radiovraagstuk met de. daarop betrekking hebbende voorstellen en rap porten. 5. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de instructie van den Gemeente- Ontvanger en tot benoeming van een tij delijk ontvanger. 6. Voorstel van B. en W. tot benoeming van een onderwijzer aan de O. L. School aan den Burg. Terweeweg. 7. Idem tot benoeming van leerkrachten voor het vervolgonderwijs. 8. Idem tot benoeming van een üd van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. 8. Idem tot vaststelling van de gemeen telijke vergoeding als bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 aan de be sturen der Bijz. Scholen over 1929. 10. Idem tot vaststelling van de vergoe ding aan besturen der bijzondere scholen, als bedoeld in art. 101, 10e lid der Lager Onderwijswet 1920 voor assistenten over het Jaar 1929. 11. Idem tot vaststelling van de ge meentelijke bijdrage als bedoeld in art. 102 der Lager Onderwijswet 1920, in de kosten van het Bljz. Vervolgonderwijs over het jaar 1929. 12. Idem tot benoeming van twee leden van de commissie van advies voor de W erkloosheids-verzekering. 13. Idem tot wijziging van de verorde ning op de heffing van rechten voor het gebruik van gemeentegrond. 14. Idem tot wijziging van de verorde ning regelende de eischen van benoem baarheid en de Jaarwedden van de ge meenteveldwachters, 15. Idem tot vaststelling van een be smettelijke ziekteverordening. 16. Prae-advies van B. en W inzake de werkverschaffing. 17. Idem betreffende de uitbreiding van het Burgerlijk Armbestuur. 18. Idem nopens de verlichtingsbelas ting in het Oude Dorp. 19. Voorstel van B. en W. tof verhuring van perceelen aan de Geverstraat. 20. Idem tot reorganisatie van de Brandweer. 21. Idem tot wijziging van het regle ment van orde voor de vergaderingen van den Raad. 22. Idem tot vaststelling van 'n School geldkohier voor het Vervolgonderwijs. 23. Schoolgeldreclame. Rondvraag. Verkeersongeval. Op den Rhijngeesterstraatweg nabij „Rhijngeest" had een aanrijding plaats tusschen een auto van. en bestuurd door S. P. te Amsterdam, en een vrachtauto bestuurd door K. W. alhier, doordat W. van richting veranderde en de richting aanwijzer niet functioneerde. Beide auto's werden licht beschadigd aan treeplank en spatschermen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. VALKENBURG. Arbeidsbemiddeling. Bij de arbeidsbemiddeling zijn 34 per sonen ingeschreven; voor onze gemeente een ongekend aantal. Wel een bewijS, dat de crisis zich geducht laat voelen. Lezing ds. Velthoen. Voor de Chr. Schoolvereenlging trad ds. Velthoen uit Voorburg in de Herv. Kerk op, met een rede voor het Chr. onderwijs. Als uitgangspunt voor zijn rede koos spr. Zach. 8: 5 en schetste in een boeien de verhandeling de groote beteekenis van het Chr. onderwijs. Waar de grenzen vervagen, het gezag allerwege ondermijnd wordt, daar is het, aldus spr., een onuitsprekelijk voorrecht, dat op de Chr. scholen dat verderf wordt tegengegaan. Spr. wekte de ouders op hun kinderen al het kwaad, dat in den tegenwoordigen tijd vrijwel allerwege loert, voor oogen te houden. Met groote aandacht werd de le zing door een groot aantal ouders be luisterd. RECLAME. STEENSTR.49 TEL.48S UW HUIS VOOR FUME VLE SCHWAB&li T WARME CPOQUETTEM i' en SALADES 9833 (Van onzen correspondent). New-York, 20 Nov. 1931. „New-York is de netste stad ter wereld. Ik ben nog onlangs in Berlijn geweest, dat bekend staat om zijn schoon onderhouden straten en New-York kan de vergelijking glansrijk doorstaan!" aldus onze burger vader James J. Walker, die de groote deugd of ondeugd het hangt er maar van af van welken kant men het bekijkt bezit om geen kwaad van zijn geboortestad te kunnen hooren en dat in de laatste zes jaar sinds hij er het hoofd van is ook niet onder stoelen of banken steekt. „Mijnheer de Redacteur de straten en pleinen van New-York zijn een schandaal vergeleken bij München en Weenen, die ik van den zomer bezocht. Wij moeten ons schamen voor de vreemdelingen, die ons komen be zoeken. Wat bezielt de gemeentereiniging toch?" luidt ongeveer de inhoud van tel kens opduikende ingezonden stukken in de kranten. Waartegen dan weer protes- teerende antwoorden verschijnen van andere lezers, die het roerend met burge meester Walker eens zijn. Wie heeft er nu gelijk? Ik durf met zekerheid te beweren, dat ieder van mijn lezers of lezeressen, die een paar dagen in New-York zou rond wandelen ,het met de verontwaardigde in- gezonden-stukkenschrijvers eens zou zijn. Zij zouden verstomd staan over de vluch ten der vroolijk ronddwarrelende kranten in een Centraal Park of Battery Place. Zij zouden de stations van de ondergrondsche letterlijk bezaaid vinden met stukken krant, zilverpapier en kartonnetjes van snoepgoed en zij zouden denzelfden toe stand aantreffen in de wagens, waar de kranten soms als meeuwen door de lucht zeilen van den eenen wagen in den andere opgezweept door de ztilging van de snelle vaart. Wanneer zij een tochtje over de „Elevated" of viaductspoor zouden maken, waaruit men zijstraat na zijstraat inkijkt en voorbij ziet schieten als wij de slooten zien langs draaien op een spoorreis door ons polderland, dan zou er bedenkelijk met het hoofd geschud worden: tjonge, tjonge, ze mochten de straat wel eens aanvegen. En hun haren zouden heeiemaal te berge rijzen, wanneer het goed gesneeuwd had. Want dan pleegt de heele gemeentereini ging in het geweer te komen om die ver- keersbelemmering uit den weg te ruimen, zóodat alle groote zware gemeenteauto's van een schuiver voorzien worden of vol- geschept met bergen sneeuwmodder. Ja 1 en eerlijk gezegd: dan komt het ophalen van huisvuil een beetje in het gedrang; laat ik zeggen, dat dan een of twee keer overgeslagen wordt. Maar aangezien de aschbakken niet van elastiek zijn en de menschen in de drukke binnenstad geen raad met den inhoud weten, deponeeren zij die netjes op de sneeuwbanken langs den trottoirrand en houden er een lucifer bij. Het gevolg daarvan is veel rook, on aangename luchtjes en rondfladderende brandende of verbrande restjes, die de straat een allesbehalve schoon aanzien geven. Wie hier langer rondkijkt dan een paar weken, komt tot de ontdekking, dat er woest aan gewerkt wordt om het zoo rela tief schoon te krijgen als het nu is met uitzondering van de onvergeeflijke achte loosheid tijdens het sneeuwruimen. De heele quaestie komt eenvoudig hier op neer, dat er niet tegen de verregaande slor digheid de botte onwil van het publiek op te werken is, dat in New-York niet uit een paar duizend, maar uit millioenen kóppen bestaat. Er gaat geen dag voorbij of ik zie een of meerdere gevallen van die stupidi teit, kleine bijdragen tot een kolossaal resultaat. Daar loopt bijv. een man voor mij de krant te lezen; nu moet u weten, dat wii kranten hebben, die over de vijftig pa gina's bevatten en die van veel grooter formaat, soms wel het dubbele van dit blad zijn. Op een gegeven moment heeft meneer zijn-krant uit en hij laat die een voudig op den grond vallen, waar hij ook loopt. Wanneer tien menschen dat in een stuk straat doen, huppelen er vijf hon derd papieren door de lucht tegen onze beenen en ons gezicht. Ik ben vergeten hoeveel honderden millioenen cigaretten en sigaren per jaar verrookt worden, maar de trottoirs van een Broadway of een Fifth Avenue bewijzen het met honderden plat getrapte leege doosjes en omhulsels, want daar komen van 's morgens vroeg tot na middernacht eenige honderdduizenden rookers voorbij. Nu vraag ik u in gemoede: is daar tegen op te werken? Dat is het heele antwoord op het probleem. Komt men nu in een Bank of een dure zaak. dan loopen daar yoortdurend knechts met stoffer en blik om de onophoudelijke aan winst van vuil op den grond op te vegen en zoo een keurigen aanblik te houden. Zelfs houden ze geregeld zooveel trottoir als er voor het huis behoort schoon en deze particuliere schoonmakerij draagt een massa bij tot den algemeenen toestand Nu moet men niet denken, dat de over heid of de vervoermaatschappijen stil zitten. Onze „white wings" de straatvegers in hun witte uniformen, zijn den heelen dag in touw, 4355 man in totaal, dat is on-* geveer 1 per K.M. straat. Zoo zijn er 1200 vuilniswagen, 183 spuitmachines en 160 sneeuwploegen, sneeuwschrapers e.d. De gemeentereiniging kost de stad New-York per jaar bijna dertig millioen dollar, waar van een en twintig alleen aan loonen worden uitbetaald. Maar de overheid doet meer en de maatschappijen trouwens ook zij voeden het publiek op in netheid, trachten dat althans te doen door regi menten papierbakken en andere manden neer te zetten tot midden in de drukke stad, in de parken, op de stations en wij zen verder in woord en beeld op de wen- schelijkheid van orde en netheid. Ging het publiek nu maar eens eindelijk voor het grootste deel meewerken! Het bijvegen van straten, zooals wij dat kennen, is natuurlijk uitgesloten om de geweldige oppervlakte en dat gebeurt dan ook met spuiten. Nog kan men in stillere straten met een slang op de waterleiding zien werken, maar omdat het toch alles asfalt is, zijn veegmachines hoe langer hoe meer aan de orde gekomen. Maar alweer: de drukke binnenstad is zoo stampvol met- verkeer van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, hoe kan men daar in een beetje vlot tempo en afdoende opruimen? De practijk bewijst, dat het onmogelijk is en op die manier krijgen de straten overdag een on- geordenden verwaarloosden aanblik. Maar waarschijnlijk zouden wij er tot over onze knieën in waden wanneer het een of twee dagen overgeslagen werd! In één opzicht is de New-Yorksche gemeentereiniging en daarmede het gemeentebestuur, dat zoo iets toelaat, zwaar te laken en wel, dat het huisvuil in open vrachauto's verzameld en weggevoerd wordt. Om de een of andere reden is men hierin niet met zijn tijd mee gegaan en de gevolgen van deze nalatig heid zijn verschrikkelijk. Er is al eindeloos gefulmineerd tegen de open auto's en men is doende er een eind aan te maken, maar de in gebruik zijnde wagens waren nog zoo goed, terwijl een aanschaf van gesloten wagens een postje van zes millioen dollar vergt en ofschoon het gemeentelijke bud get voor Greater New-York het volgende jaar op rond zes honderd millioen dollar wordt geschat, moet toch op zulke klein? postjes gelet worden. Dit alles bij elkaar maakt nu. dat een vreemdeling en vooral een landgenoot in het begin een romme- ligen indruk van de stad krijgt. Voeg daar nog bij, dat naar onzen smaak veel te weinig met de verfkwast wordt gewerkt zie de huizen, de trams, de bruggen! en dat zich over alles en iedereen een laag stof vastlegt, die wij wel met veel zeep en water van ons gezicht boenen, die wij door herhaald uitstoomen en wasscher. van onze kleedij wel van onszelf afkrijgen, maar die de stad een grauwe eentonige tint bezorgt als wij in ons vroolijk ge kleurde landje met blozende baksteen, zijn witte trams en zijn vele versche verf niet kennen. GEORG VON OMPTEDA. f De bekende Duitsche romanschrijver Georg van Ompteda is te München op 69- jarigen leeftijd overleden. Georg Freiherr von Ompteda is 29 Maart 1863 te Hannover geboren. Hij was de zoon van den laatsten hofmaarschalk van ko ning Georg V; den geest van het milieu, waarin hij is opgegroeid, heeft hij nimmer van zich af kunnen zetten. In 1892 maakte een ongeluk een einde aan zijn militaire carrière, en Von Ompteda wijdde zich daarop geheel aan de letteren. Hij heeft 'n dertigtal werken geschreven, aanvankelijk onder het pseudoniem Georg Egestórff. Ook tooneelwerk is er uit zijn pen ge vloeid, gedichten en een vertaling van het werk van Guy de Maupassant in twintig deelen. Sinds de laatste jaren voor den oorlog heeft hij weinig of niets meer gepubli ceerd. o a-s

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 7