CHAMPAGNE'S E.7.CO/TER VOORZIET U MET DE A.S. FEESTDAGEN Ziet onze Kerst-Etalages. PARLEMENTAIR QVEBZiCHT UIT DE RIJNSTREEK. BEGRAFENIS G. V. v. d. SCHOOREN. Gistermiddag heeft te Arnhem de be grafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer G. V. v. d. Schoo- ren, in leven bankier te Arnhem en be kend figuur in de philatelistische kringen. De overledene was oprichter en voorzitter van de Federation internationale des Phi latelists. Voorzitter van de Néd. Ver. voor Postzegelverzamelaars en van den Bond van Ver. van Postzegelverzamelaars, lid van den Raad van Toezicht van het Ned. Postmuseum, voorts voorzitter van de Ver. voor den Effectenhandel in de Prov. Gel derland en voorzitter en penningmeester van vele Arnhemsche vereenigtngen en in stellingen op sociaal en financieel gebied. Aan het graf werd o.a. het woord ge voerd door den directeur-generaal der P. T.T., ir. M. H. Damme, die een oud vriend van den overledene was. door den tegen- woordigen voorzitter van den Bond van Ver. van Postzegelverzamelaars, den heer P. Costerus uit Edam, door den heer Mijns- sen uit Breda, namens de Fed. Int. des Philatelists, door den heer J. D. Tresllng uit Den Haag, directeur van het Postmu seum, die namens den voorzitter van dat instituut sprak en door den heer Mengay uit Brussel, die namens den Kon. Belg. Bond van Philatelisten sprak. De zoon van den overledene dankte voor de belangstelling. VERSPREIDE BERICHTEN. H. M. de Koningin is voornemens zich van 16 tot 23 December naar het Loo te begeven voor de gebruikelijke Kerstvie ring aldaar. De Prins en de Prinses zullen eenige dagen later H. M. volgen. Naar uit betrouwbare bron aan de ..Nieuwe Venlosche Crt." wordt medege deeld, heeft de directie van de bekende Bata-schoenfabriek uit Tsjecho-Slowaklje besloten, ook in Nederland een fabriek van haar producten op te richten, zooals o.a. in Zwitserland en andere landen. Onderhandelingen worden gevoerd over aankoop van een terrein bij Tegelen. Het bestuur v. d. Nederlandsche Meel centrale heeft den heer H. M. Abraham benoemd tot directeur van deze centrale. UIT NED. OOST-INDIE. VERBOUW VAN VOEDSELGEWASSEN. BATAVIA, 10 Dec. (Aneta). Het rapport van den Landbouw-voorlichtingsdienst over de provincie West Java meldt een sterke uitbreiding van den verbouw van voedselgewassen in verband met de ver minderde werkgelegenheid. RECLAME. Wijnhandel Gedistilleerd ALPHEN 7> RYN - TEL.242, RAADHUI//TRAAT108 LEIDEN - /TEEN/TRMT 8 T§L.13§1 VAN ONZE 9846 LÉBAU EN MOÉT OHANDON EN DE FIJNE COGNACS VAN BISQCIT DDBOUCHÉ EN V. O. C. B. TWEEDE KAMER. BEGROOTING VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. De Kamer was gistermiddag met de Be grooting van Binnenlandsche Zaken ge naderd tot de afdeeling: Landbouw. En: daarbij kwamen al die landbouw-spe- cialiteiten op het podium, die wij in de laatste maanden al zoo herhaaldelijk heb ben zien verschijnen en al zoo herhaal delijk over dezelfde onderwerpen hebben hooren spreken. Met iets van vertwijfeling in zijn stem deelde de Voorzitter dan ook mede. dat niet minder dan bijna 20 sprekers waren ingeschreven. Het waren de heer Ebels, Loerakker, Ament, Braat, J. Vos, Bierema, Bakker, I van Rappard, Hiemstra, Weitkamp, van den Heuvel, Engels, Floris Vos, van Zadel- hoff, van der Heide, van Voorst tot Voorst, van Hellenberg Hubar en mevr Bakker Nort. Het is vrijwel ondoenlijk, al deze rede voeringen afzonderlijk te gaan ver melden. En: wanneer men bedenkt dat ieder spreker een half uur mocht praten, dan vertegen woordigden die 18 redenaars niet minder dan 9 uur welsprekendheid. Waarover? Over letterlijk alles wat met den landbouw in verband staat. De toe stand in den landbouw; het regeerings- beleid op dit gebied; de crisis-maatre gelen; de overgang van de afd. Land bouw naar het economische Departement; de uitvoering der Tarwewet; het land- bouw-onderwijs; de landbouw-voorlich tingsdienst; de toepassing van de Land- bouw-uitvoerwet; de uitvoer van poot- aardappelen en kaas; de wijziging der Landarbeiders-wet; de betaling van naar Engeland uitgevoerde productie; het vee- vervoer; de wijziging der Vogelwet en over wat al niet meer. Curieus was bij dit alles het advies van den heer van den Heuvel aan den Mi nister, om te bepalen dat er geen aard appelmeel in het brood gebruikt zou moeten worden. De afgevaardigde gaf echter zelf toe, dat de kwaliteit er dan niet beter op zou worden. En dan werd er ook weer aangedrongen op verlaging der vracht-tarieven eu van socialistische zijde op een reorganisatie van het land bouwbedrijf waardoor het Grondbezit zal veranderen. Toen de vergadering werd geschorst, hadden we het lijstje van sprekers afge werkt tot en met den heer Floris Vos. AVONDVERGADERING. WEGENBEGROOTING. 's Avonds was aan de orde het wetsont werp tot vaststelling der begrooting voor het Wegenfonds. En: ook hier waren al aanstonds niet min der dan 15 sprekers ingeschreven. De heer Ebels klaagde over bevoorrech ting van het centrum en het westen des lands bij den wegen-aanleg. Hij wees op het Noorden. Voorts hield hij een pleidooi ten gunste van asphalt boven klinker-be strating, maar hij werd op den voet ge volgd door den heer Krijger, die de voor keur gaf aan klinkers, en die daarop een beschouwing wijdde aan de financiering van het wegenplan, om tenslotte de over brugging van het Hollandsche Diep aan te bevelen. Dit laatste denkbeeld werd ook door den heer van der Waerden bepleit. Ook hij wenschte een brug over dat wa ter. en dan wel het liefst bij Willemstad, doch hij erkende dat het vraagstuk voor een dadelijke beslissing nog niet rijp is. Voorts vroeg hij om verbetering van den weg AmsterdamDen Haag in dezen zin, dat de route zal gaan ten Oosten van Leiden, en niet over Sassenheim. Dit laat ste denkbeeld werd ook door den heer prof. van der Bilt bepleit, die verder een waarschuwend woord deed hooren tegen te breede wegen. De heer Bongaerts heeft het ontwerpen van streekplannen aanbevolen, en ver klaarde voorts liever allerlei kleine wer ken inzake den wegen-aanleg te zien, dan dat de Minister zich aan groote en kost bare nieuwe wegen voor snelverkeer zou vastleggen. De kleinere werken zijn vaak van groot concreet practisch belang. Ook deze spr. bepleitte een brug-plan voor het Hollandsch Diep. Waarna de heer van den Heuvel verklaarde aan een verbinding AmsterdamDen Haag ten Westen van Leiden de voorkeur te geven, aangezien een Oostelijke verbinding veel duurder zou komen. Vervolgens heeft de heer van der Houven voor wegen met klinker-bestra ting gepleit en voor betere controle op de weg-verbetering. Vervolgens hebben de heeren van den Heuvel, van der Houven, van Voorst tot Voorst. J. ter Laan. Lovink, Knottenbelt, van Raopard, Rutgers van Rozenburg, Floris Vos en de Boer allerlei plaatse lijke wegenbelangen besproken en aange drongen op nieuwe verbindingen en nieuwe bruggen. REDE VAN DEN MINISTER. De Minister van Waterstaat, de heer Reyracr zelde, dat er een groote achter stand is in te halen, zoowel ten aanzien van de wegen als van de bruggen. De Wegenbelasting brengt niet genoeg op, om aan alle eischen te voldoen, er moet nog worden geleend. Snelverkeerswegen voor het groote af standsverkeer bleef spr. vooralsnog niet noodlg achten. Natuurlijk werd er op ge let, dat wegen die thans worden aange legd, geschikt gemaakt kunnen worden voor ev. toenemend intern, verkeer, dat zich nog moet ontwikkelen. Dat de hoofdwegen te royaal werden opgezet kon niet worden toegegeven. Er komen telkens klachten dat zij nog niet royaal genoeg zijn. Dat de weg Den HaagDelft te breed zou zijn omdat er parallelwegen zijn, kan spr. evemnin toegeven. Dat het centrum des lands wordt be voorrecht, gelijk de heer Ebels zeide, moge schijnbaar waar zijn, maar van opzette lijke bevoordeeling is geen sprake. Spr. erkende dat het met de tertiaire wegen droevig gesteld is en dat er reden is tot klachten. Maar krachtens de Wegen belastingwet kunnen geen rijksgeldcn uit het Wegenfonds voor de tertiaire we gen worden aangewend. Geschiedde dit, volgens een wetswijziging, dan zou er min der voor de primaire wegen overblijven. Zorg voor de tertiaire wegen is niet in de eerste plaats Rijkszaak. Overlegging van de provinciale wegen plannen wilde spr. overwegen. Wat de financiering van het wegenplan aangaat, was het moeilijk uit te maken of spr. te optimistisch was geweest. Wat de brug over het Hollandsch Diep betrof daarvoor behoefde men niet te plei ten. dat is enfoncer une porte ouverte. Het gaat, er maar om waar de brug zal komen. Spr.'s sympathie ging uit naar c-en brug bij den Moerdijk. Tegen een brug bij Willemstad had spr. bezwaren en hij hield die vol. Er is onderzocht of de bestaande spoor brug kan worden ingericht ook voor ge woon verkeer dan wel dat er een nieuwe brug moet komen, hetzij voor alleen ge woon verkeer, hetzij voor spoorweg- en gewoon verkeer. Een beslissing kan spoe dig worden verwacht. Spr. hoopte begin 1932 de plaats te kunnen vaststellen. De Kamer zal hierover in volle vrijheid kun nen beslissen, maar men behoefde zich over Willemstad geen illusie te maken. Spr had zooveel mogelijk medegewerkt tot opheffing van tollen; op de rijkswegen bestaan ze niet meer. De tollen op den weg UtrechtVreeswijk vormen een moei lijke quaestle. En met den tol bij Maar tensdijk heeft spr. niets te maken. Bij deze begrooting wordt niet gepreju- dicieerd ten aanzien van den weg naar Amsterdam beoosten Leiden. Op het oogenblik kon er echter geen sprake zijn van het aanleggen van een weg beoosten Leiden, al blijft de mogelijk heid daartoe open. Zoo mogelijk zal spr. de nationale klln- kerindustrie niet voorbijgaan Na replieken werd de Wegenbegrooting aangenomen. BEGROOTING STAATSMIJNEN. Bij de begrooting van de Staatsmijnen werd slechts een zeer kort debat gevoerd, waarbij de heer Drop een motie voorstelde, vragende om een nadere regeling der sub- sidieering van kerkgenootschappen, gods dienstige vereenigingen en cultureele orga nisaties in de mijnstreek. De motie wordt later behandeld. De begrooting werd aangenomen. HAGENAAR. AARLANDERVEEN. Derde Pluimveetentoonstelling der Pluim- vee-vereeniging „Eendracht." In de zaal van den heer N. Delfos had gisteravond de opening plaats van de derde door de plu.mvce-vereenigi.ig „Eendracht"' georganiseerde tentoonstelling voor pluim vee. watervogels en konijnen. De opening had plaats in tegenwoordigheid van tal van genoodigden en leden der genoemde vereeniging, terwiil wij tevens onder de aanwezigen opmerkten alg:vaaidigd:n van het bestuur van de Alphensche Pluimvee en Konijnenvereeniging, zoomede van... het bestuur van de Pluimveevereeniging te Boskoop. Wegens ontstentenis van den burgemeester werd thans de opening ver richt door den voorzitter den heer J. v. d. Lijn. In zijn openingswoord bracht deze naast een kort welkomstwoord bijzondere wt.orden van dank aan inzenders en de schenkers der talrijke eere en gewone priizen waarna hij een uiteenzetting gaf van de konijnenfokkerij. Hierna wera nog het woord gevoerd namens de Pluimvee- en Konijnenvereenigingen te Alphen en Boskoop resp. door de heeren S. Gorree en Dool, waarna de aanwezigen in de gelegenheid werden gesteld de tentoonstel ling te bezichtigen. Wat do tentoonstelling zelf betreft kun nen wij inededeelen, dat deze ook dit jaar er weer wezen mag en een goeden indruk maakt. Hoewel het aantal inzendingen iets is verminderd, wat wij zeker ook aan de heerschende tijdsomstandigheden moeten toeschrijven, is de kwaliteit aldus de keurmeesters prima te noemen, vooral de afdeelingen hoenders en konijnen, waar onder de prachtigste exemplaren voorkomen De keuring gescniedde wederom door den bekenden keurmeester, den heer Fr. Mande- maker uit Leiden voor groote en dwerg- hoenders en watervogels en voor konijnen (alle rassen) door den heer G. Blok uit Woerden, Beiden hebben zich wéér zeer serieus en tot groot genoegen van het be stuur van hun niet gemakkelijke taak ge kweten. De tentoonstelling zal voor het publiek geopend zijn heden en morgen. Op de verschillende uitslagen der bekro ningen, die men ons nog niet geheel kon opgeven, hopen we uitvoeriger terug te kernen, alleen willen wij thans volstaan met de vermelding dat de talrijke eere- prijzen beschikbaar gesteld voor de afd. konijnen in hoofdzaak werden toegekend aan den heer J. v. d. Lijn en in de afd. hoenders, krielkippen aan de heeren Kempen te Aarlanderveen en R. de Groot te Alphen a. d. Rijn. BODEGRAVEN. De heer A. Sonneveldt Gisteren is alhier overleden de heer A. Sonneveldt, een onzer oudste inwoners. De overledene die zich steeds op den ach tergrond bewoog telde in allerlei krin gen vele vrienden. De Geref. Kerk diende hij jarenlang als diaken en kerkelijk ont vanger. Het stoffelijk overschot zal Maan dag a.s. ter aarÖeLtvórden besteld. Ergerlijke Stand. Geboren: Hendrik, z. van van Rooij en L. van der Bogaard; Jannetje, d. van W. Knikker en J. Gröotkarzijn; üerarda Maria, d. van W. Bakker en G. M. van Leeuwen; Jacob, 2. van N. Bos en P. H. v. Dam. Ovcrl.den- Adrianus Sonneveldt, 74 jaar geh. met M. G. J. van Straaten. Ondertrouwd: J. Muijt, 26 jaar en H. Spelt, 2 ljaar; G. de Kruijf, 28 jaar en H. Pouw, 17 jaar. Gevestigd: Th. H. Zwanenburg, zonder beroep, van Hoonkoop; E. E. H. Born, zonder beroep, van Pulten; J. v. d. Hooren, veeknecht, van Zegveld; E. J. Wientjes, zonder beroep, van s Gravenhage; G. Brink huis en gez., ambten. N.S., van Krommenie; E .van Geel, hulp in de huishouding, van Sassenheim; W. F. de Grauw, reiziger en gezin, van Zwammerdam. Vertrokken: M Boers, onderwijzeres, naar Klazienavcen; P. Veelenturf, winkelier en gezin, naar Leiden; C. M. Kraan, dienstb., naar Odijk; N. van Leeuwen, dienstb., naar Zwammerdam. Tweede Win terlezing. Als spreker voor het comité v. Winter- lezingen trad in de tweede lezing op ds. van Arkel uit Utrecht. Deze hield een boeiende rede over „Bileam". Hoewel het onderwerp niet bijzonder aantrekkelijk leek, had toch de uitstekende reputatie die ds. van Arkel geniet, gezorgd voor een groote belangstelling. Tenslotte bleek eciter het oi.cit werp wel bijzonder interessant te zijn aangezien de beteekenis van den oud-Testa- irert;schen profeet Bileam ook waarde heeft voor het huidige leven. Spr. toonde aan. dat er in de wereld bestaat een „Bileamsgèvaar". Hij schilderde daartoe op de hem eigene boeiende wijze de figuur van den profeet, den tweeslachtigen man, die aan de eene zijde was een Profeet Gc>c!s en anderzijds een gewone toovenaar, een duivelskunstenaar. Met een opwekking om principieel te zijn, sloot spr. zijn rede, die met groote aandacht werd aangehoord. De Hervormde Jongelingsvereeniging. In „Rehoboth" kwam de Herv. (Geref.) Jongelingsver. in Jaarvergadering bijeen. Onder leiding van den voorzitter, den neer C. Hamoen had de samenkomst een uitste kend verloop. Behalve de jaarverslagen die vertelden van een opgewekt vereenigïngs- leven, zonder veel gebeurtenissen van be teekenis werd een inleiding geleverd door den heer F. Boer over „De goede herder" waarop een bespreking volgde. Do heer J. Lok sprak over „De muziek" terwijl meerdere leden voordrachten en dergelijke ten beste gaven. Afgevaardigden van be vriends vere?nigingen voerden het woord, terwijl tenslotte namens den Hsrv. Kerke- raaa ouderling C. B. Batelaan sprak. Gevonden voorwerpen: een zak turf, een rijwielbelastingmerk, een vermoedelijk gouder. speld, een zwarte boodschaptasch. Arbeidsbemiddeling. Bij het corresponde-its hap der Arbeids bemiddeling in deze geineenie staan thans 75 personen als werkloos ingeschreven. KOUDEKERK. GEMEENTERAAD. Verlaging tarieven waterleiding Elec- triciteitsvoorziening Lagewaard Geen verlaging ambtenarensalarissen. Voorzitter is de burgemeester. Tegen woordig zijn alle leden. Na opening der vergadering door den voorzitter met gebed worden de notulen der beide vorige vergaderingen voorgele zen en na een vraag van den heer van der Lee onveranderd vastgesteld. Een tweetal ingekomen stukken wordt voor kennisgeving aangenomen, terwijl de voorzitter nog mededeeling doet, dat het extra subsidie-bedrag in verband met de crisisregeling 1931 voor het le kwar taal voor deze gemeente is vastgesteld op f. 274.22. Vaststelling vindt plaats van een be sluit tot wijziging der begrooting dienst 1931. Behandeld wordt dan de voorgestel de wijziging in het reglement van orde voor de vergaderingen van den gemeen teraad. De voorzitter zegt, dat deze wijziging verband houdt met de wijziging van de gemeentewet en dat het nieuwe reglement in hoofdzaak gelijk is aan het bestaande. Nadat de voorzitter nog eenige bepalingen heeft voorgelezen wordt het reglement overeenkomstig het ontwerp aangenomen. De voorzitter zegt bij het volgende punt, dat de toegezegde herziening van de ta rieven voor B. en W. geen gemakkelijk werk is geweest, daar men telkens voor groote moeilijkheden kwam te staan. Het waterleiding bedrijf in deze gemeente leidt tt znderlinge verhoudingen, daar toch het abonnementsgeld bepaald wordt naar de vastgestelde huurwaarde van de diverse panden, terwijl men voor het ge bruik van gas en elcctriciteit slechts be taalt naar hetgeen men werkelijk ver bruikt, hetgeen spreker pok juister oor deelt. Ook is overwogen om in de arbei derswoningen meters te plaatsen, daar thans veel misbruik van het water ge maakt wordt. Hiervan heeft men vanwege de groote kosten, welke geraamd worden op f.4000 a f.5000 gezien de tegenwoor dige tijdsomstandigheden, voorloopig af gezien. .Wijziging van de klasse-indeeling, zooals deze thans luidt achten B. en W. gezien de risico welke daaruit voort vloeit niet gewenscht. Wel hebben B. en W. gemeend te moe ten voorstellen het tarief voor het meer der waterverbruik te verlagen en dit voor alle panden vast te stellen op f. 0.20 per M3. Volgens den bestaanden toestand be droeg dit f. 0.25 en f. 0.30 per M3. Ook het tarief voor industrie-water voor stallen enz. is te hoog, en B. en W. stellen daar om voor het thans verschuldigde ad. f. 27.50 voor de le gecontracteerde 100 M3. en voor elke 100 M3. meer f15, terug te brengen op f 15 voor elke 100 kubieke me ter. Bij groote hoeveelheden zouden B. en W. de bevoegdheid willen hebben bijzon dere overeenkomsten te treffen. Na bree de besprekingen over en weder stelt de heer van Egmond nog voor de verplichte meter, voor landbouwbedrijven niet meer te handhaven, doch stallen enz. hiervan vrij te stellen, zoodat voortaan met één meter kan worden volstaan. B. en W. kunnen met dit voorstel mede gaan. Met algemeene stemmen wordt con- fortn de voorstellen van B. en W. be sloten. Op het adres van de voetbalvereeniging K. V. V. inzake beschikbaarstelling van een terrein wordt na uitgebreide discus sie voorloopig afwijzend beschikt. B. en W .zullen aan de zaak de noodige aandacht besteden en hierop eventueel terugkomen. Met algemeene stemmen wordt na toe lichting door den voorzitter besloten een enkele door Ged. Staten voorgestelde re dactiewijziging cdnform dat voorstel aan te brengen in de verordening betreffende de heffing van opcenten personeele be- lasting. De voorzitter zegt, dat op een 20 a 25 tal aansluitingen in den Lagewaard mag worden gerekend. De door Leiden ge- eischte stroomgarantie werd berekend als volgt: 3000 K.W.U. over 1932 4000, over 1933 en 5000 over 1934 en volgende jaren. Spr. heeft wel den indruk gekregen, dat tegen deze garanties voor de gemeente geen bezwaren behoeven te rijzen. Door ae Lichtfabrieken zal getracht worden zoo mogelijk eenige werkloozen uit deze ge meente bij het uitvoeren van de net-uit breiding te werk te doen stellen. De voorzitter zegt niet te willen ontken nen dat aan deze garantie altijd eenig risico is verbonden, doch thans is het een gunstige gelegenheid, daar het net koste loos wordt aangelegd. Op een desbetreffende vraag van den heer de Jong of in de toekomst het aantal aansluitingen wel groot genoeg zal zijn, zegt de voorzitter, dat hij er van overtuigd is, dat dit besluit bij de ingezetenen van den Lagewaard wel in goede aarde zal vallen en dat langzamerhand wel meer dere aansluitingen zullen worden verkre gen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Na een geheime zitting wordt aan den heer Ph. Qualm op diens verzoek eervol ontslag verleend als gemeente-opzichter zulks met ingang van 1 Februari 1932. De heer Reijneveld heeft intusschen de vergadering verlaten. Met algemeene stemmen worden con form het voorstel van B. en W. als tak ken van dienst bedoeld bij art. 252 der Gemeentewet aangewezen het Waterlei dingbedrijf en het brugbedrijf. Eveneens wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen besloten in verband hiermede de geldende verorde ning op het beheer der waterleiding in te trekken en vast te stellen een nieuwe ver ordening geheel overeenkomstig de door Ged. Staten voorgestelde ontwerp-ver- ordening Voorts wordt besloten om van het winst cijfer 75 pet. te reserveeren voor het be drijf, zoodat de gemeente jaarlijks 25 pet. van de winst ontvangt. Tot lid van de commissie van plaat selijk toezicht op het Lag er-onderwijs (pe riodieke aftreding H van Leeuwen Hzn.) wordt de aftredende herkozen. Hierop worden de aftredende 5 leden der commissie tot wering van schoolver zuim n.l. de heeren A. Zuijdwijk, Jac. van Ommering, N. P. Slegtenhorst, A. Mieog en H. Verburg, na verschillende stemmingen en tusschenstemmingen als zoodanig her kozen. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur (periodieke aftreding M. Schenkeveld) wordt na verschillende stemmingen de heer J. Wille bij het lot benoemd. Bij de rondvraag informeert de heer Van der Lee naar de wenschelijkheid in verband met de tijdsomstandigheden de salarissen der ambtenaren met 10 pet. te verlagen, hetgeen door den voorzitter be streden wordt en in verband met der financieelen toestand der gemeente voor barig wordt genoemd. Bij de besprekingen blijkt, dat alli overige leden de meening van den voor zitter zijn toegedaan. Op een vraag van den heer Lieverse o oprichting van een crisis-comité in dez gemeente niet gewenscht zou zijn, blijk men met den voorzitter van meening, da zulks nog niet noodig is. De heer de Jong vraagt of de gemeent ook onder het z.g.n. kortingswetje val! welke vraag de voorzitter bevestigend ant woordt. Evenwel geschiedt deze kortini clan onder zekere voorwaarden en indiei blijkt, dat de gemeente met haar ultgavei boven bepaalde normen ls gegaan. De heer de Jong vraagt voorts of onz gemeente ook nog voor Rijkssteun in aan merking komt. De voorzitter antwoord hierop ontkennend; aan toekenning vai dezen steun zijn allerlei bezwarend voorwaarden verbonden. Verder vraagt de heer de Jong of he niet mogelijk is, dat sommige tot de werk verschaffing toegelaten personen kinder toeslag krijgen. De voorzitter zegt, dat hij hierover reed met den voorzitter van het Burgerlij] Armbestuur heeft gesproken. In gevaller waarin die toeslag werkelijk noodig is, za door genoemd Armbestuur worden bij ge sprongen. Hierna sluiting. NIEUWKOOP. Burgerlijke Stand. Overleden: S. Pieterse, oud 67 jaren echtgenoot van E. Breewel. Ondertrouwd: R. van Kalkeren, oud 21 jaren, wonende te Driebergen—Rijsenburj en M. de Haan, oud 30 jaren. Getrouwd: J. Koorn, oud 22 jaren, wo nende te Utrecht en F. Hesseling, oud Z jaren. NIEUWE-WETERING. Vergadering der IJsclub. De ijsclub „Willem Barendsz" verga, derde in het café van den heer Rem merswaal. De voorzitter, de heer van der Berg, opende de vergadering met eer woord van welkom tot de leden, waarna de notulen door den secretaris werden ge lezen. Zij werden onveranderd goedge keurd. Het woord werd vervolgens ver leend aan den penningmeester tot het uit. brengen van het finantieel verslag. De inkomsten met inbegrip van het batig saldo hebben bedragen f. 497.50 en de uit gaven f. 57.51, alzoo batig saldo van f. 439.99. De heeren P. de Wit en J. van Leeuwen deelden als kasnazieners de ver gadering mede, dat zij de rekening met bescheiden hadden nagezien en in vol komen orde hebben bevonden. Aan den penningmeester werd dank gebracht voor zijn gevoerd beheer. De heeren Haaze- broek, Weststeijn, Vergunst en Kalker wer den bij acclamatie als bestuursleden her kozen. In de plaats van C. Hijzelendoora werd benoemd de heer P. de Wit. Bij de bespreking ijswedstrijden en regeling van de werkzaamheden werd na eenige discus sie besloten dit wederom te doen als vorig jaar. De vergadering besloot weder voor een jaar lid te blijven van Zuid-Holland- sche IJsvereeniging. Na de gebruikelijke rondvraag, waarvan een druk gebruik werd gemaakt sloot de voorzitter onder dankzegging aan de leden voor de aange name discussies de vergadering. ROELOFARENDSVEEN. R.K. arbeidersver. „St. Deus Dedit". Gisteren werd in hotel de Vier Heems kinderen alhier de jaarvergadering gehou den van de R.K. Arbeidersver. „St. Deus Dedit". Na een kort openingswoord van den voorzitter worden door den secretaris de notulen van de vorige vergadering ge lezen. Hierna volgde het jaarverslag, waarna de penningmeester rekening en verantwoording deed van zijn beheer. Het boekjaar sloot met een batig saldo van f. 32.43. Bij monde vdn den heer Th. Eist- geest werd namens de commissie medege deeld, dat kas en boeken in orde zijn be vonden. Tot leden van de controlecommis sie voor het volgend jaar werden gekozen de heeren A. Koot, A. Schoo en J. van Hameren. In het bestuur kwam geen ver andering daar de aftredende leden bij acclamatie werden gekozen. Op uitnoodi- ging van het bestuur werd de heer J. van der Tang aangewezemom zitting te nemen in het sub-comité van het Plaatselijk Crisiscomité. Bij punt mededeelingen deelde de voorzitter mede, dat het bestuur van den R.K. Land- en Tuinbouwbond het collectief arbeiderscontract heeft opge zegd. Bij de rondvraag kwam ter sprake de steunregeling. Deze regeling voldoet niet geheel, daar de ongeorganiseerde arbeiders thans meer ontvangen dan de georganiseerde arbeiders, die uit de werk- ioozenkas trekken. De toegezegde kinder toeslag is nog niet in werking getreden omdat de Minister van Arbeid tegen de regeling nog bedenking heeft. De gemeente-secretaris deed op verzoek van het bestuur eenige nadere inlichtin gen. Na een dankwoord van den Voorzitter werd de vergadering, gesloten. WADDINXVEEN. Weldadigheidszegels. Evenals vorige jaren zal vanaf 10 Dec, tot 9 Januari a.s. wederom de verkoop plaats vinden van weldadigheidszegels en -briefkaarten ten bate van het misdeelde kind. De heer Meiburg, hoofd der o. 1. school aan de Brug alhier heeft ook dit jaar wederom de leiding van den verkoop op zich genomen. Een opwekking voor dezen verkoop, lijkt ons. gezien de resul taten van andere jaren, niet meer noodig Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrik Cornells, z. v G C. van den Akerboom en A. van der Loo Gebbina, d. v J Buiksma en L. J. Faber. Maria Maaike, d. v. C. Noordermeer en N. Bokhout. Albertus Hendrikus, z- v- A. J. Janmaat en H. J van Lilden, Overleden: Marinus Oudtjk 77 j. Jan Dirk Spek. 49 j. Teuntje Cornelia Elen- baas. ,__2

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6