72^ Jaargang LEfDSCH DAGBLAD, Vrijdag 11 December 1931 Tweede Had Me. 22404 BINNENLAND. SPECIAAL OM DE KERSTMIS-POST OV ER TE BRENGEN is de Engel, vlieg dienst naar Afrika uitgebreid tot Kaapstad. Deze week is het toestel, dat de Kerstpakét- V&h vervoerde, van Croydon vertrokken, waar bij het vertrek verschillende autori teiten tegenwoordig waren. rr .IET GROOTE ELECTRISCHE GEMAAL van Oost- en Westdangeradeel is gisteren te Ezumazijl in Friesland door de com missaris der Koningin officieel geopend. Voor deze opening was zeer veel belangstelling. VOOR DE TROPEN Op de Lek bij Krimpen heeft gisteren de baggermachine „Requin", welke gebouwd is door de w~ IN HET FILIAAL van het wissel- en effectenkantoor der firma van 't Hoff en Pikaar „Gusto" te Schiedam en speciaal ingericht is voor de tropen, proefgedraaid. De baggerdiepte bereikt 18 Meter Inzet: de tc Rotterdam is een roofoverval gepleegd. Inzet de kassier, de heer P. Snoek, Se transportemmers doen hun werk. bij den overval gewond werd. VOORBEREIDENDE CURSUSSEN MIDDELBAAR TECHNISCH ONDERWIJS. Conclusies van een studie-commissie van ambtenaren. Door een commissie uit den Bond van Techn. Ambtenaren in Overheids- en in semi-Overheidsdienst, de Nederlandsche Vereeniging van Christelijke Technici, het R.-K. Verbond van Technici in Nederland, en de Vakgroep Technici van den Bond van Ambtenaren bij de Nederlandsche Spoorwegen is 'n rapport uitgebracht over het voorbereidend Middelb. Tech. Onder wijs. de aansluiting tusschen middelbaar technisch en hooger technisch onderwijs en het selectievraagstuk. In de conclusies wordt gezegd, dat het noodzakelijk is dat vanwege de Overheid en het particulier initiatief, die maatregelen worden getrof fen, welke ertoe leiden, dat deze meest ge- eigende krachten uit alle kringen der be volking naar voren kunnen wordèn ge bracht. Het doel van het lager (technisch) nij verheidsonderwijs moet zich in eerste instantie blijven richten op het opleiden en afleveren van geschoolde vaklieden. Het is echter gewenscht, dat het voor den intelligenten jongeman, die lager nij verheidsonderwijs (b.v. het onderwijs op ambachtsscholen, avond-vakteekenscholen e.d.) heeft genoten, mogelijk moet zijn om een middelbaar-technische opleiding via de Middelbare Technische Scholen mach tig te worden. Het onderwijs, dat via de lagere techni sche onderwijsinrichtingen wordt genoten, staat uit den aard der zaak echter niet op een zoodanig plan, dat zelfs door den in- jcUlgenten leerling met eenige redelijke *&ns van slagen aan het toelatingsexamen der Middelbare Technische Scholen kan worden deelgenomen. Waar het niet gewenscht is het lager 'technisch) nijverheidsonderwijs verder op ic voeren, dienen aan alle lagere (techni sche) nijverheidsscholen en/of aan de fjVddelbare Technische Scholen afzonder- i voorbereidende cursussen te worden verbonden. Deze voorbereidende cursussen zouden het 3de jaar van het leerplan eener ambachtsschool en in het 4de en 5de jaar van dat eener avondteekenschool kunnen morden ingelascht. Zij moeten zich, yrat hun leerplan betreft, richten op de elschen verbonden aan het toelatingsexamen der Middelbare Technische Scholen, zooals deze momenteel bij de meeste Middelbare Technische Scholen voor de z.g. practici van kracht zijn. Ten einde met betrekking tot hen, die zonder toelatingsexamen tot de Middel bare Technische Scholen kunnen worden toegelaten, eenige zekerheid te hebben omtrent aanleg en geschiktheid om een middelbaar technische opleiding te volgen, moet aan de M. T.-scholen als minimum- eisch worden gesteld, dat de diploma's dier leerlingen moeten zijn behaald met ten minste voldoende cijfers voor wis-, na tuurkunde en teekenen. Aanbevolen wordt een heffing van school geld naar het inkomen van ouders of verzorgers. Het is gewenscht, dat voor den intelli genten afgestudeerde van de Middelbare Technische School de gelegenheid wordt geopend om een technische Hoogeschool- opleiding machtig te worden, al zal het doel van het Middelbaar Technisch On derwijs zich in eerste instantie moeten blijven richten op het opleiden en afle veren van practisch en theoretisch goed geschoolde middelbare technici. In verband hiermede wordt het noodza kelijk geacht dat er tusschen het Middel baar Technisch Onderwijs en het Hooger Technisch Onderwijs een uniform gere gelde aansluiting tot stand kome. Deze ware te verkrijgen door in het laatste leerjaar aan de Middelbare Technische Scholen de cursus in twee afdeelingen te splitsen. Een afdeeling A, de hoofdafdeeling. voor hen, die na het doorloopen daarvan en na voldoend afgelegd examen zich direct een plaats in de techniek willen verwerven. Een afdeeling B, speciaal bestemd voor hen, die na het doorloopen daarvan het technisch hooger onderwijs willen volgen. Het onderwijs in deze afdeeling zou zich gedeeltelijk moeten richten op de bestaande toelatingseischen van de Tech nische Hoogeschool. met name wat het algemeen vormend onderwijs betreft. Den leerlingen, die deze Brafdeeling der Middelbare Technische Scholen hebben doorloopen, worde na een met gunstig ge volg afgelegd eindexamen, zonder toela tingsexamen toegang tot de Technische Hoogeschool verleend. - Het Is noodzakelijk en een algemeen be lang, dat ten aanzien van de toelating tot de Technische Hoogeschool een scherper selectie wordt toegepast. In het bijzonder geldt dit voor hen, die thans zonder toe latingsexamen tot de Technische Hooge school worden toegelaten, i.e. zij, die in het bezit zijn van het einddiploma eener H. B. S. met 5-jarigen cursus (mathema- tisch-physisch) en het diplomaGymna sium B. Een scherper selectie ten aanzien van genoemde diplomabezitters ware te berei ken door als eisch te stellen, dat ten minste ruim voldoende cijfers voor wis-, natuur-, scheikunde, mechanica en tee kenen zijn behaald geworden. o VERHOOGING VAN INVOERRECHTEN. Zal onze levensstandaard er door worden beïnvloed? Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Ka mer betreffende het wetsontwerp tot ver hooging van het tarief van invoerrechten. De Regeering verklaart daarin nogmaals dat haars inziens de voorgestelde verhoo ging van 8 tot 10 pCt. in den tegenwoor- dlgen tijd, allerminst aan ons tarief zijn fiscaal karakter ontneemt. Of de voorge stelde tijdelijke verhooging van het in voerrecht zal leiden tot verhooging van het prijs-niveau. hangt van verschillende om standigheden af. Indien b.v., hetgeen waarschijnlijk is, de buitenlandsche im porteur zijn debiet hier te lande zal wen- schen te behouden, ligt het voor de hand, dat hij het. verhoogde invoerrecht geheel of gedeeltelijk voor zijn rekening zal nemen. Nu het wetsontwerp in het algemeen slechts voor drie jaar zal gelden en de daarin ingevolge het amendement-Lovink ingelaschte posten slechts voor twee jaar, is het niet onwaarschijnlijk dat buiten landsche importeurs voor het behoud van hun debiet de verhoogde invoerrechten of een deel daarvan voor hun rekening zullen nemen. De steeds toenemende bemoeilij king van het internationale goederenver keer zal den buitenlandschen ondernemer wel een aansporing zijn tot het nalaten van alles wat strekken kan om zijn in Nederland verkregen afzetgebied ln gevaar te brengen. Indien men zou meenen dat de levens standaard door de tariefsverhooging wordt beïnvloed, die invloed zinkt in het niet vergeleken bij den invloed, die in omge keerden zin wordt geoefend door de steeds voortschrijdende daling van prijzen inden kleinhandel, een daling, die niet te loo- I chenen valt, al blijft zij dan ook bij die j van de grootliandelsprijzen ten achter. 1 Mede omdat hier te lande levensmiddelen, behoudens enkele uitzonderingen, onbe last zijn, verkeert Nederland, wat zijn concurrentie-voorwaarden betreft, op de buitenlandsche markt in een gunstige po sitie. die slechts in den laats ten tijd ge schokt is door de bijna overal elders ge nomen maatregelen van beschermenden aard. Over de vraag, of de thans in het ont werp geïntroduceerde tijdelijkheid zal kunnen gehandhaafd worden, valt uiter aard met stelligheid niets te zeggen. Voor zekeren twijfel te dezen aanzien bestaat inderdaad reden, minder nog wegens den aandrang van belanghebbenden, waarop het Voorloopig Verslag wijst, dan wel we gens de onzekerheid, of te zijner tijd de schatkist deze bate zal kunnen missen. Dat aan de heffing van een specifiek recht naast het waarderecht de voorkeur zou moeten worden gegeven boven een veelvuldige toepassing der beperking van den invoer, ingevolge het desbetreffende aanhangige wetsontwerp, is naar de mee ning der regeering aan twijfel onderhevig. o INVOER KATOENEN GOEDEREN IN NEDERL.-INDIË. Nederland en Engeland achteruit, Japan echter belangrijk vooruit. Aneta seint uit Batavia aan de N. R. Crt. Het Centraal Kantoor voor de Sta tistiek constateert in een beschouwing over den invloed van de crisis op den in voer van katoenen manufacturen, dat Ne derland en Engeland achteruit zijn ge gaan, en Japan daarentegen belangrijk vooruit, als gevolg van de stijgende vraag naar goedkooper kleeding. Engeland had hieronder het meeste te lijden, doch Ne derland bleef eveneens bij'Japan ten achter. Nederland voerde in de jaren 1928 t/m 1931 resp. 25.48, 25.68. 25.94 en 26.16 pet van den totalen Invoer van dergelijke ma nufacturen in, terwijl Engeland in dezelf de jaren resp. van 26 pet. in 1928 terug liep tot 10 pet. in 1931. Japan daarentegen liep op van 34 ct .in 1928 tot 57 -pet. in 1931. Het verslag noemt dit laatste: „Een feit van verstrekkende beteekenis". Deze voor uitgang van den Japanschen invoer in Ned.-Indië betreft voornamelijk geverfde ?n gedrukte stoffen. NA DE RAMP VAN „DE OOIEVAAR" Een commissie van onderzoek. Aneta seint d.d. 10 December uit Ba tavia: Het Hoofd van het Bureau Luchtvaart van het Departement van Gouverne- mentsbedrijven, dr. Groeneveld Meijer, en de heer Behagen, chef van den Techn. Dienst der K.N.I.L.M., vertrekken morgen naar Siam voor het opnemen van de schade. Zij zuilen de reis per vliegmachine maken. De koning van Siam stelde een com missie in, bestaande uit drie officieren en drie burgers, die een onderzoek zal instel len naar de oorzaak van de ramp. Aneta meldt nog uit Bangkok: De toestand van kolonel Brinswead is critiek. Er ls geen verbetering ln zijn toe stand ingetreden. De marconist Van Zadeihoff is bijna hersteld. o HET CONFLICT IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. Gisteren hadden opnieuw besprekingen plaats tusschen de besturen van 't N.V.V., R.-K. Werkliedenverbond en Christelijk Nationaal Bakverbond met de commissie ad hoe uit de Enschedesche en Twentsch- Geldersche Textielfabrikantenvereenlgin- gen inzake het conflict in de textiel industrie. De besprekingen werden nog niet ten einde gebracht. o- VERKOCHTE SCHAPEN. Het s.s. „Ilos", van den Kon. Ned.Stoom- boot Mij., groot 1488 ton bruto en 874 tOD netto, gebouwd in 1920, is verkocht aan Giacomo Costa te Genua en verdoopt, in „Frederico". Van de vloot der Kon. Paketv. Mij. zijn door verkoop afgevoerd de stoomschepen „Maetsuycker", bruto 1278 ton, gebouwd in 1890 en „Gouveneur Generaal Daendels" bruto 1264 ton, gebouwd in 1902. Eerstgenoemde is voor sloop naar Singa pore verkocht en de tweede in thans eigendom van de Heap Eng. Mch Steam- schlp Cgmp. te Singapore.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5