ONS SCHILLETJE AGENDA. MUZIEK. BUITENLAND. E.7.CÖ/TER ALP HEN 7» RYN TEL24J RAADHUI//TRAAT2.08 LEIDEN - /TEEI1/TRMT8 T5U361 VRAAGT VOOR DE A.S. FEESTDAGEN Ziet onze Kerst-Etalages. Zaterdag. Stadszaal (Groote Zaal): Muziekuitvoe ring Sanatoriumfonds „Ons Belang", 8 u. nam. Vrije Evang. Gem.' Bidstond te 81/: uur nam, Zomerlust: Feestavond D.V.V. 8 u. nam. Zondag. Schouwburg: N.V. Ver, R'damsch Hof- stadtooneel. „Het Spookhuis". 8'h uur nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomst te 10 u. voorm. en 8 u. nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" HoogewoerdVoor stellingen te 8 uur „De Fransche Dievegge." Woensdag- en zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur Kinder- en familie-matinee. Zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. City-theater, Haarlemmerstraat. Voor stellingen te 8 uur. „Valsch beschuldigd." Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinëe. Zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. „Luxor-theater' Stationsweg Bloscoop- en Variëte-voorstelllngen. Dagelijks te 8u. „De brave Hendrik." 's Woensdags en s Zaterdags matlnée te 2 uur Zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. „Tnanon-Theater". Breestr.: Bioscoop- en Variëte-voorstelllngen. Dagelijks te 8 u. „De Kuische Josef." 's Woensdags en 's Zaterdags familienia- tlnée. Zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Zaterdags Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau voor moeilijke Kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 7—10 uur nam. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Dec. a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steen straat 35, Telefoon 136 en A. J. Donk, Doe- zastraat 31, Telefoon 1313. DE NIEUWE DRANKWET. Lezing van den heer J. 3. Webster. Gisteravond hield de heer Webster voor een vergadering van het Leidsch Drank- weercomité een lezing over de nieuwe Drankwet, De voorzitter van het L. D. C„ de heer Zunderman, opende te circa halfnegen de vergadering, die gehouden werd in het koffiehuis der I.O.GF. aan de Hoogl. Kerk koorsteeg, doqr allen en in 't bijzonder den heer Webster een hartelijk welkom toe te roepen. Spr. uitte zijn spijt, dat voor zoo'n belangrijke inleiding slechts zéér weinigen waren gekomen en dat ook de besturen der verschillende Geheelonthoudersorga nisaties niet aanwezig waren. Spr. gaf hierna het woord aan den heer Webster. Deze gaf op humoristische wijze, zooals men van hem gewend is, een uit voerige uiteenzetting van het verschil tus- schen de oude en de nieuwe drankwet, die naar alle waarschijnlijkheid met Mei 1932 in werking treedt, In 1881 bedroeg in Nederland het aantal vergunningen 1 op 42 inwoners. Men begreep echter, dat het op dien voet niet door kon gaan en zoo kwam in 1881 het voorstel-Wet, het aantal vergun ningen te verminderen tot 1 op 500. 1 op 400 of 1 op 300 en dat een en ander binnen 25 jaar bereikt zou zijn, doch men voelde wel dat dit onmogelijk kon en men van zelf deze periode moest verlengen. Het ministerie Kuyper besloot daarom in 1904 de drankwet aan herziening te onder werpen. die in 1905 tot stand kwam, en zéér strenge bepalingen ten opzichte van den drankverkoop bevatte, doch er werd teruggedeinsd voor de uitvoering daarvan met dat gevolg dat de drankwet zéér ver slapte. Er kwam echter één nieuw artikel m, dat de vergunningen vóór 1904 blijvend waren en na 1904 opzegbare, d.-w.z., dat de vergunning ingetrokken kon worden na bijv. 5 jaar. Spr. zette voorts uitvoerig alles uiteen wat in den loop der jaren aan de drank wet geschied is, totdat het ministerie Ruys de Beerenbroeck tot stand kwam.d at tot algeheele afhandeling der drankwet wilde overgaan. De drankbestrijders vernamen van mevr. Verschuur, bij wie zij op audiëntie ge weest zijn, dat van hem geen regeling tot Plaatselijke Keuze te verwachten was. Er waren 8 nota's van wiizigingen! Het voorstel kwam in de Tweede Kamer der Staten Generaal en deze besloot eerst een commissie van voorbereiding te vor men, en zooals bekend, is dezen zomer de drankwet tot stand gekomen en aange nomen in Tweede en Eerste Kamer. Spr. zette verder uiteen de punten, die ten voordeele van de drankbestrijding in dé drankwet opgenomen zijn. Voorts ging spr. nog in 't kort de arti kelen (84 in 't geheel) der drankwet na. ten voordeele van den drankstrijd zijn art. 6, 10 en 56 en tenslotte behan delde spr. de gemeenteraadswet in ver band met de drankbestrijding, jeugdbe scherming en openbare zedelijkheid. Spr. drong er op aan, dat men meer en meer studie zou gaan maken der nieuwe drankwet. Hierna volgde er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. De voorzitter dankte met een enkel woord den inleider voor zijn uiteenzetting en na enkele huishoudelijke punten be sproken te hebben sloot de voorzitter den uitnemend geslaagden avond. BRIEFTELEGRAMMEN. Men verzoekt ons de aandacht te vesti gen op de gelegenheid tot verzending van binnenlandsche brief telegrammen, waar van het tarief de helft bedraagt van dat voor gewone telegrammen. Brieftelegrammen worden telegrafisch naar de kantoren van bestemming over gebracht en daar besteld in de eerstvol gende postbestelling, BUURTHUURDERSVER. „DE KOOI." De huurverhooging onder protest aanvaard In de gisteravond gehouden vergadering is onderstaande motie met groote meer derheid van stemmen aangenomen. De Buurthuurdersvereeniging „De Kooi" in protestvergadëring bijeen in gebouw „Prediker" op Donderdag 10 Dec. 1931. gehoord hebbende de besprekingen welke gevoerd zijn ten opzichte der huurver hooging, zoowel bij het College van B. en W. als in den Gemeenteraad'. kennis genomen hebbende van den uit slag der stemming over het voorstel Wil- mer, waarin een onderzoek zal worden ingesteld naar de juistheid der cijfers, en waarin wij verplicht worden tot betaling der huurverhooging; verklaren deze huurverhooging 'onder protest te aanvaarden; tevens eischen wij, mede in deze raads commissie medezeggenschap te hebben, tot onderzoek der cijfers; verklaren tevens, dat. indien dit onder zoek, en welks rapport wij voor 15 Jan. '32 verwachten, zal uitvallen te onzen nadeele wij onmiddellijk deze huurverhooging weer zuilen afwijzen, en tot krachtiger maatre gelen zullen overgaan; en besluiten deze motie op te zenden aan het Gemeentebestuur, Raadsleden, Woning bouwbestuur en de Pers. Het personeel van de Firma A. J. Jongmans en Zonen, Rapenburg 6, heeft het besluit genomen, wekelijks één pro cent van zijn loon af te staan aan het Stedelijk Crisis-Comité. Het Leidsch Drankweer-Comité heeft de beschikking gekregen over een gedeelte van het terrein der N.Z.H.T.M. nabij den overweg, om daar een bord te plaatsen met een opschrift, betrekking hebbende op de gevaarvolle combinatie: alcohol en snelverkeer.. Dit bord, met een suggestieve teekening en toepasselijk bijschrift, zal a.s. Zaterdag middag om 3 uur geplaatst worden, waar bij een groot aantal leden van de aange sloten organisaties tegenwoordig zal zijn. Deze plaatsing zal een eenigszins plechtig karakter dragen. De voordrachtavond van Martin Be versluis in het Leidsche Volkshuis ts verzet van Maandag 14 naaf Donderdag 17 De cember 8 1/4 uur. Zijn onderwerp is: „Kunst en Leven." Voor toegang zie advertentie. REMONSTRANTSCHE KERK. FERD. TIMMERMANS. De Remonstrantsche Vereeniging „Ge meenteleven" heeft in het kerkgebouw der gemeente een orgelconcert georganiseerd, dat voor het publiek toegankelijk was voor den gebruikelijken zeer lagen toe gangsprijs. Het orgel werd bespeeld door den organist Fred. Timmermans te Rot terdam, zeer vaardig en zeer kunstig. Een niet te lang programma met enkele goede namen, waartoe we ook, na diens beide koraalvoorspelen te hebben gehoord den naam van den concertgever kunnen reke nen, zag er aantrekkelijk uit. Een korte toelichting van elk der nummers op het programma verhoogde er de bruikbaar heid van. En er waren, voor een kerk- concert, aardig wat menschen komen luisteren. Bezien we dit een en ander als een uiting van gemeenteleven dan is een woord van eerbied en bewondering op zijn plaats voor de vereeniging, die blijkens haar naam reeds, dat gemeenteleven ver persoonlijkt. Een vereeniging, zelfs een kerkelijke, met dergelijke aspiraties, of wel een vereeniging waarin leiding in die richting mogelijk blijkt, achten wij een te opmerkelijk verschijnsel om het met stil zwijgen voorbij te gaan. Eigenlijk moest wat het Remonstrantsche „Gemeente leven" nu gedaan heeft de natuurlijkste zaak ter wereld zijn, omdat het in den grond niet anders is dan: gebruik maken van hetgeen men bezit. Omdat dit ten op zichte van het kostelijk bezit van een goed kerkorgel bijna nooit geschiedt, valt een keer, dat men het wel doet, op. Als het orgel voor niets anders wordt gebruikt dan voor de begeleiding van den gemeen tezang, dan wordt er niet het profijt van getrokken, dat het toch zoo gemakkelijk en met zoo weinig kosten kan opleveren. Welke perspectieven openen zich niet als zij, die zeggenschap hebben over het in strument, bedacht zijn op het grootst mogelijke nuttig effect dat het, bij juiste en breede waardeering der dingen waar het hierom gaat, zou kunnen afwerpen? Stel eens dat het Remonstrantsche, of welk ander „Gemeenteleven" de gelegen heid bood om bijv. stelselmatig en oor deelkundig alle orgelwerken van Bach te doen leeren kennen! Zouden daar geen geestelijke belangen van de hoogste orde mee gediend zijn? Thans een enkel woord over den orgel avond zelf, die door zijn organisatie aan leiding gaf tot onze opmerking van wat wijder strekking. Dan komt allereerst den vaardigen en kunstigen organist Timmer mans een woord van lof toe voor de voor treffelijke wijze waarop hij zijn program ma van groot formaat heeft uitgevoerd. Hij heeft de overtuigende bewijzen gele verd van een weionderlegd .musicus en een organist van onberispelijke tech nische scholing te zijn. Voor de wijze waarop hij Handels concert in A heeft gespeeld hebben we den grootsten lof. Hoe juist heeft hij in zijn kleurrijke voor dracht den zwier en het breede gebaar, Bachs grooten tijdgenoot eigen, gereali seerd. Hoe boeiend was zijn voordracht in Regers „Consolation" met dat extatisch opgevoerd middengedeelte. En hoe fraai liet hii het instrument klinken de „Pas torale" van Franck, welker poëzie wel lijdt door zekere breedsprakigheid. Over de vraag of Debussy's pianostukje „Ber ceuse hérolgue" (uit „le livre du roi Al- bert) als orgeltranscriptie eigenlijk wel toelaatbaar is, zuilen we maar niet in gaan. Al erkennen we dat Bach bijvoor beeld. er in zijn tijd niet zoo heel erg tegen was. Bachs grandiose Toccata en fuga in C (uit den 3en band Peters) was o.i. het hoogtepunt van den avond. Dat was orgelsoel van opmerkelijke technische en muzikale beheersching. Van het sta tige Adagio en de petillaute fuga hebben we zonder voorbehoud genoten. De toc cata zouden we wat strenger wenschen; o.i. verdraagt Bach de opvatting van den heer Timmermans met rubatoneiglngen kwalijk. Maarover de kwestie der Bachvoordracht is het laatste woord ook nog niet gesproken, DE ALGEMEENE TOESTAND. De finantieele kwesties. Gisteren hield de commissie te Bazel zich bezig met de Duitsche Rijksbegroo- ting. De vertegenwoordiger van het Rijks- mimsterie van Financien, graaf Schwerin vou Krosigk, gal een uiteenzetting van de structuur en de ontwikkeling van de Duit sche begrooting, die, naar verluidt, een gunstigen indruk op de gedelegeerden heeft gemaakt. Ook over de gevolgen van de economische crisis, en de toenemende werkloosheid en verarming deed von Kro sigk mededeeling. Voorts liet hij zich ook breedvoerig uit over de toekomstige inrichting der be grooting onder het stelsel der nieuwe nood verordening. De Amerikaansche Staatssecretaris van financien Mellon heeft naar uit Washington gemeld wordt verklaard, dat hij het voorstel een internationale schuldenconferentie bij te roepen onder steunt. De Fransche regeering' heeft aan de Amerikaansche regeering officieel mede gedeeld, dat een herziening der herstel verplichtingen vergezeld moet gaan van een overeenkomstige verlaging der oorlogs schulden. Heden komt te Berlijn de Stillhalte- commissie bijeen. Van Duitsche zijde nemen aan de onderhandelingen deel dr. Schheger (D.D. Bank), dr. Judeis (Berliner Handeisgesellschaft), geheimrat Kastl (Rijksverbond der Duitsche Industrie en de directeur der Rijksbank dr. Fuchs. Tot voorzitter zal waarschijnlijk de president der Chase National Bank Wiggin gekozen worden. De Nederlandsche banken zijn vertegen woordigd door de hoeren Van Nierop van de Amsterdamsche Bank, Telders van de Twentsche Bank en Beyen van de Rotter- damsche Bankvereeniging. BELGIE. Uit de Kamer. De Belgische Kamer heeft een motie verworpen, waardoor de regeering uitge- noodigd werd onderhandeüngen aan te knoopen over een tolverbond met Frankrijk en Nederland. Zij heeft vervolgens een motie aange nomen, waarin zij haar vertrouwen be tuigt in den minister van Buitenlandsche Zaken voor het aanknoopen van onder handelingen met Engeland, Frankrijk en Nederland voor de vorming van een groote buitenlandsche markt. o DUITSCHLAND. Brüning ontvangt de buitenl. pers Cijfers van minister Dietrich. Diverse partijen hebben reeds vergaderd inzake de nieuwe noodverordening, doch besluiten zijn nog niet genomen. Wel schijnt de kans te groeien, dat de socialis ten, om Hitier te weren, Brüning zullen blijven steunen. Doen zij dit met, dan verwacht men Rijksdagontbinding, des noods tweemaal! Brüning ontving de buitenl. pers en legde er den nadruk op, dat de regeering' er met de grootste energie voor zal zorgen, dat de wettige en grondwettige regeering in Duitschland aan de macht zal blijven. Wanneer de wereld van meening is, dat het nationaal-socialisme zoo'n groot ge vaar vormt, dan moet zij eveneens erken nen, dat dit gevaar niet zou bestaan, wan neer men Duitschland, dien steun en die hulp zou geven, die men Duitschland, zoo al niet om andere redenen, dan toch om redenen van menschelijkheid zou moeten geven. Vervolgens sprak de rijkskanselier over de noodverordening en gaf als hoofdoor zaak daarvan de deflatie aan. Met scher pen nadruk heeft de rijkskanselier hierbij geloochend, dat de Duitsche regeering staatseconomie of Planwirtschaft invoerde Haar doel is alleen maar een samenkram- ping van den economischen toestand te vermijden, welke tot staatseconomie of Planwirtschaft zou leiden. Wij zijn op den weg, waar ieder land zijn eigen economi sche politiek zal voeren. Zoo gaat het niet langer. Inzake het herstelvraagstuk, verklaarde Brüning o.a., dat op het oogenblik, waarop aan Duitschland niets meer geleend wordt en de herstelbetalingen door een goede renoverschot moeten worden betaald, de herstelbetalingen of de geheele wereld economie in verwarring zullen brengen, of de onmogelijkheid zullen bewijzen van het doen dezer betalingen. Ik hoop, aldus be sloot de rijkskanselier, dat de wereld, wan neer alle systemen uitgeprobeerd zijn, zal besluiten tot een grootsche oplossing. Op de vraag van een der verslaggevers, wat de rijkskanselier zeide over de Fran sche persstemmen, volgens welke men Duitschland alleen kan helpen in het kader van het Youngplan, antwoordde hij, dat hij hoopte, dat de aanstaande inter nationale herstelconferentie een andere be slissing zal nemen. Op de vraag of hij zelve aan de herstelconferentie dacht deel te nemen, antwoordde de rijkskanselier: „Ja", wanneer de andere ministers van buitenlandsche zaken eveneens ter her stelconferentie verschijnen". Minister Dietrich heeft in de begroo- tingscommissie met den Rijksdag eenlge belangrijke cijfers genoemd. Op de in Maart aangenomen begrooting voor 1931 1.4 milliard is bezuinigd, zoodat het eind cijfer 9.3 milliard is geworden. De gebeurtenissen in het bankwezen hebben een groote storing in de openbare financiën veroorzaakt, en de crisis heeft de opbrengst van tarieven en belastingen aanmerkelijk verminderd, terwijl de kos ten van de werkloosheid sterk zijn toege nomen. Deze mindere Inkomsten en ver hoogde uitgaven tezamen 2 'h milliard zijn gedekt door de sommen, bespaard op de schadevergoeding (moratorium Hoo ver) en schrapping van uitgaven. Zooals het er thans uitziet, moet er op gerekend worden, dat de inkomsten uit belastingen en tarieven nog met 200 mil- lioen zullen dalen. Verder staat vast. dat het onmogelijk zal zijn de 150 millioen preferente aandeelen van de Rijksbank die in de begrooting voor verkoop bestemd zijn, thans te verkoopen Daarbij komt nog een overschrijding met ongeveer 50 mil lioen van de geraamde begrooting voor hulp in den winter aan werkloozen enz., zoodat een nieuw gat van 400 tot 450 mil lioen gestopt moet worden. Een deel van dit tekort n.l. ongeveer 170 millioen zal uit de winst op de munt gedekt wor den. voorts 60 millioen door bezuinigingen en 50 millioen door de nieuwe korting op salarissen en ten slotte 120 millioen door de verhooging van de omzetbelasting voor Januari en Februari. Als de economische ontwikkeling zich in den winter niet nog meer verergert, zal het op deze wijze mo gelijk worden om rond te komen. Het aantal verzekerde werkloozen is slechts weinig hooger dan de schatting en gelukkig is net aantal z.g. crisis onder steuningen 200.000 minder gebleken dan vooraf getaxeerd was. De minister bewees onder overlegging van cijfers, dat de administratieve kosten der rijkshuishouding, zonder leger en vloot sinds 1928 van 940 op 680 millioen gevallen waren. Een vergelijking met de cijfers van 1913 toont aan, dat het verwijt, als zou het Rijk tegenwoordig verkwistender huishouden dan toen, volkomen ongegrond is. Trekt men nJ. de uitgaven af, die pas na den oorlog zijn ontstaan de schuld- dienst, de werkloozenverzekering enz. dan hebben we thans een uitgave voor de Rijkshuishouding van 2'/i milliard tégen 2.4 milliard in 1913. De kosten voor sociale wetten bedragen daarenboven 440 millioen meer als in 1913. Deze nieuwe uitgaven staan gelijk met de vermindering van uit gaven in vergelijking met 1913. Wij staan dus feitelijk in de rijkshuishouding weer, waar wij in 1913 stonden. o ENGELAND. Het Lagerhuis op reces. Het Lagerhuis heeft de door de Labour- partij ingediende motie van wantrouwen in de regeering Macdonald verworpen met 409 tegen 44 stemmen, Neville Chamberlain legde een zeer ge ruststellende verklaring af over den stand van het Engelsche pond. Daarna is het Lagerhuis op reces ge gaan tot 2 Febr. De speaker is echter ge machtigd, alle maatregelen te treffen voor een eventueele bijeenroeping op een vroeger tijdstip. o HONGARIJE. De mislukte Putsch. De met het onderzoek van den misluk ten Staatsgreep belaste rechter van in- stuctie heeft beslist, dat de preventieve hechtenis slechts tegen twee leiders der samenzweerders, Arpad Raad en Franz Gynlai Molnar, zal worden gehandhaafd. De overige 17 beklaagden onder wie de leider der Hongaarsche Hitlêrpartij, Te- masvary, en zijn vrouw, zouden in vrijheid gesteld worden. De 17 beklaagden zijn echter nog niet uit de hechtenis ontslagen, omdat de officier van justitie tegen deze beslissing van den rechter van instructie in verzet is gekomen. De gepensionneerde generaal en oud-in- - specteur van de Hongaarsche gendarmerie, Franz Schill, is in verband met de ver moedelijke rol di$ hij heeft gespeeld bij de jongste Putschpoging, gearresteerd, nadat hij reeds eenige malen verhoord was. Dit heeft veel opzien gebaard. o ITALIË. Grandi over zijn bezoek aan Amerika. De Italiaansche minister van Buiten landsche Zaken, Grandi, hield gistermid dag in den Senaat een rede, waarin hij de resultaten van zijn Amerikaansche reis besprak. Het initiatief van President Hoover, ver klaarde Grandi, is het eerste tastbare feit van internationale samenwerking. Met den zelfden geest van openlijke instemming, waarmede Italië dadelijk en onvoorwaar delijk het voorstel van Hoover aannam, was de regeering der Vereenigde Staten het door Italië bij den Volkenbond inge diende voorstel inzake een bewapenings- vacantie tegemoet getreden. Belde voor stellen, die gedacht waren als voorloopige maatregelen ter bereiking van onmiddel lijke resultaten, hadden in ideëel en zede lijk opzicht iets gemeenschappelijks en waren uit den zelfden geest eener leven dige samenwerking tusschen de volken geboren. In zijn laatste boodschap aan het Con gres, ging Grandi voort, heeft President Hoover er nogmaals opgewezen, hoe be langrijk voor de oplossing der ontwape ningskwestie een succesvol einde der on derhandelingen, die momenteel ter aan vulling van de Londensche vlootovereen- komst aan den gang zijn, kon zijn. Ik be hoef aldus de minister niet te her halen, hoe oprecht de Italiaansche regee ring de door den President der Vereenigde Staten tot uitdrukking gebrachte denk beelden prijst. Wij hebben reeds al het mogelijke gedaan en zijn bereid dit steeds te doen, opdat dit succesvol slot werke lijkheid worde. Grandi herhaalde nogmaals, dat hij in Amerika niets voor zijn land te vragen had, noch eenigerlei voorstellen voor geheime verdragen had ter sprake gebracht, maar slechts de bijdrage van Italië had gegeven, ten einde de groote problemen, waaraan de wereld lijdt, op te lossen. Met bijzonderen nadruk stelde Grandi vast, dat de onderhandelingen er veel toe hadden bijgedragen om vele gemeenschap pelijke problemen te verduidelijken. Men kan er op vertrouwen, dat de Italiaansch- Amerikaansche betrekkingen een waarde volle basis zullen blijken te zijn voor een nuttige werkzaamheid. Bij de Amerikanen kan men een hardnekkigen trots consta- teeren betreffende hun onafhankelijkheid inzake de buitenlandsche politiek. Het zelfde kan men van Italië zeggen en toch heeft men gezien, hoe bereidwillig beide landen elk voorstel aannamen, dat kon bijdragen tot aigemeene verzoening der volken. o JAPAN. De regeering afgetreden. Het Japansche kabinet is afgetreden. De crisis schijnt meer een gevolg te zijn van financieeie en economische moeilijk heden, dan,van den diplomatieken toe stand. Ten aanzien van de politiek ten op zichte van China is geen wijziging te ver wachten. RECLAME. Wijnhandel Gedistilleerd per Literfl. f. 2.70, hoo# alcoholgehalte HARTEVELT'S OUDE GENEVER ^per Literkruik f. 3.25 En zijn prima verpakte Genever 9845 per Literflesch f. 3.40 SPANJE. Zamora president. Zooals te voorzien was, is Alcala Zamora gisteren door de Nationale Vergadering gekozen tot president der republiek. Hij kreeg 362 van de 410 stemmen. Zamora. Don Niceto Alcala Zamora werd den 6en Juli 1877 te Priego (Córdoba) geboren, waar zijn vader medicus was. Hij studeerde te Cabra en vervolgens te Granada en Madrid in de rechten. Politieke en rethorische begaafdheid openbaarde zich reeds zeer vroeg bij den Jongen advocaat en te Madrid nam hij weldra actief deel aan het politieke leven van die dagen. Hij sloot zich aan bij de liberalen van Romanones en vanaf 1906 had hij met een korte onderbreking zitting in de Cortes. Toen de dictatuur werd ingesteld ging hij over naar het revolutionaire kamp en weldra werd hij daar een der leidende fi guren en bij het uitbreken der revolutie nam hij daar ook de leiding. Hij 'werd de eerste premier van het nieuwe bewind. Toen de nieuwe regeering zich scherp tegen de R.-K. Kerk wendde, trad hij ech ter af, om plaats te maken voor Azana. Nu is hij tot eerste president der repu bliek gekozen. De Kamer heeft hem een toelage van 2 1/4 millioen peseta's verzekerd, Voorloo- pig zal de president, in het vroegere ko ninklijke paleis en in de z.g. vertrekken van den hertog van Genua, waar o.a. in 1923 Alfonso XIII den staatsgreep van Primo bekrachtigde, resideeren. Volgens de nieuwe grondwet zal hij zijn betrekking zes jaar moeten waarnemen. o BULGARIJE. Het Landbouwcongres. Het congres der Oostelijke agrarische landen werd te Sofia met een rede van den Bulgaarschen. ministerpresident Moes- janof plechtig geopend. In deze rede ontwikkelde Moesjanof het program van het congres, dat zal moeten beraadslagen over verlaging van productie kosten in den landbouw, het verkrijgen van credieten op langen termijn en de beveiliging van nieuwe afzetgebieden met uitschakeling van de wederzijdsche con currentie der deelnemende landbouwsta- ten. Moesjanof zag in de herleving der be schermende rechten een nieuwe bedreiging voor het bedrijfsleven in de agrarische landen. CHINA. De Voikenbondsraadzitting gesloten. De Raad van den Volkenbond heeft gis termiddag zijn buitengewone raadszitting te Parijs beëindigd. De Japansche verte genwoordiger Yosjisawa verklaarde, dat zijn regeering de resolutie aanneemt, maar dat zij een voorbehoud maakt om in Mandsjoerije alle maatregelen te tref fen, die voor de bescherming van de Ja pansche onderdanen noodzakelijk zijn. Deze maatregelen hebben natuurlijk al leen maar betrekking op uitzonderings gevallen en zullen worden opgeheven, zoodra de normale verhoudingen zijn her steld. In aansluiting hierop bracht ook de Chineesche vertegenwoordiger dr. Sze een aantal punten ter kennis, waarbij de Chineesche regeering een voorbehoud maakt. Dr. Sze wees op de noodzakelijk heid van een onmiddellijke ontruiming, zijn regeering kan niet dulden, dat de po litiemacht in Mandsjoerije door een andere mogendheid als China wordt uit geoefend. Tenslotte bepaalden de verschillende leden van.den'Raad hun standpunt ten aanzien van de resolutie en de door belde partijen naar voren gebrachte punten van voorbehoud. De resolutie werd met aigemeene stem men aanvaard. Feitelijk is men nog even ver of bete' gezegd: even weinig ver 2—i

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2