vrijdag 11 december 1931 Scherts In Schets. ernstige aanvaring. 72,fe Jaargang No. 22004 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Nationaal Crisis-Comité. Steunt het Leidsch Crisis-Comité OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35, per week f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35- 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Wij ontvingen per kas: J. D. S. f.10. LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. Door ons werd ontvangen: J. D. S. f.10, M. D. J. f. 1, B. H. R. f. 15, mej. wed. J. W. de W. f. 1, J. T. f. 2, C. M D. f. 2.50, fam. H. f. 7.50, H I.—V. f.5, mej. S. D. f. 2.50, Personeel fa. Jongmans en Zonen f. 2.40. o Leidenaars, bedenkt, dat het Crisis-Co- mitë niet kam werken zonder geld of goederen. Tast dus in den zak en zendt ons Uw gave, waarmede gij Uw mede ingezetenen, die in behoeftige omstandig heden verkeeren, de helpende hand biedt. Ook toezeggingen van goederen in natura worden gaarne door ons ingewacht. Giften worden aan ons bureau inge wacht of bij overschrijving op ons giro nummer 57055. HAVENGELD. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter kennis van belanghebben den. dat zij. die het havengeld over 1932 bij wijze van abonnement vooruit willen voldoen, zich daartoe, vanaf Maandag 14 December a.s, iederen Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van des voormid dags 10—12 uur, en des namiddags van 2> ;_4Vi uur, ten kantore van den Direc teur van den Markt- en Havendienst in het Waaggebouw, kunnen aanmelden. Bij die aanmelding moeten, ten einde te hooge schatting te voorkomen, geldige meetbrieven worden getoond Indien een meetbrief reeds eerder is getoond, behoeft hij echter slechts d&n te worden overgelegd, als in den loop van het jaar een verandering aan het vaar tuig, waarop de brief betrekking heeft, heeft plaats gehad, welke op het laadver mogen van dat vaartuig van invloed is. Met nadruk wijzen zij er nog op. dat de schioper van een vaartuig, hetwelk gedu rende 1931 geabonneerd is geweest en waarvoor vóór 16 Januari 1932 het abon nementsgeld niet is voldaan, van dezen datum af onherroeoelijk het z.g. „reis"- tarief zal verschuldigd zijn ook voor de reeds gedane reizen, tenzij hij bij binnen komen in het Havengebied alsnog onmid dellijk het abonnement betaalt. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 11 December 1931. 9917 HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Noordwijksche Bouwmaatschappij, Zuid- boulevard 5. Noordwijk. Vereffenaars: W. Tappenbeck. Noordwijk aan Zee. L. Lang, Noordwijk aan Zee. S. A. van Konijnen burg Noordwijk en H. Liefferink. Noord wijk aan Zee. Wijzigingen: Hock's Lunchroom (filiaal). Stationsweg 11—13. Leiden. Hoofdzetel: Scheepmakers haven 44, Rotterdam. Tevens handelend onder den naam „Camelli's". (Voor de ex ploitatie van orkesten, enz.). Firma B. Th. Smit, Hooge-Rijndijk 58, Lolden. Instrumentenfabriek (voor medi sche doeleinden). Uittredende mede-eige naar: J. W. Smit. Leiden, dd. 1 Oct. 1931. WAARSCHUWING. Met verwijzing naar de elders in dit blad voorkomende advertentie, geeft de Commissaris van Politie alhier aan be langhebbenden in overweging om, alvorens in relatie te treden met een onbekenden Duitscher die aan gasverbruikers hier ter st«le apparaatjes tracht te verkoopen, welke den toevoer van gas zoodanig rege len, dat een aanzienlijke besparing zou Worden verkregen, zich. wat betreft de deugdelijkheid van bedoelde apparaatjes, e wenden tot de Directie der Lichtfabrie ken, kantoor Langegracht alhier, die Eaarne bereid is alle gewensohte imlichtin- tai te verstrekken, NED. CHR. VROUWENBOND. HET THEOSOPHISCH GENOOTSCHAP. Vrouwenarbeid en Verantwoordelijkheid. Gisteravond hield de afd. Leiden van den Nat. Chr. Vrouwenbond een openbare vergadering in de Kleine Stadsgehoorzaal. De presidente mej. v. d. Loo opende op de gebruikelijke wijze en heette in het bijzonder welkom de spreekster voor dezen avond mej. mr. G. v. d. Molen van Amster dam, die zou behandelen „Vrouwenarbeid en Verantwoordelijkheid". Als oorzaken, waardoor de vrouw haar schreden had gezet op het terrein van den arbeid noemde spr. de Vrouwenbeweging economische noodzakelijkheid saam- hoorigheidsgevoel. Al zijn er excessen in de vrouwenbeweging, toch is er buitengewoon veel goeds te constateeren in den arbeid der vrouw. Meer dan 300 beroepen staan open voor de vrouw, zelfs is zij benoem baar tot burgemeester of gemeente-secre taris. Vele gezinnen kunnen niet zonder den geldelijken steun van de werkende meisjes, maar ook in betere kringen is het heel gewoon, dat de meisjes een beroep kiezen, ook in verband met de sombere toekomst op financieel gebied. De idee of het schaamtegevoel, dat vrou wen niet werken mogen (vorige eeuw) is reeds geheel verdwenen. De arbeid van de gehuwde vrouw is in Nederland, in gunstige tegenstelling met het buitenland van minder grooten om vang en bepaalt zich als regel tot enkele bedrijven. De laatste jaren is er reactie op den vrouwenarbeid, ontstaan uit verschillend motief i economisch, anti-feministisch) en in de moeilijke tijden komen de vragen omtrent de wenschelijkheid weer meer op den voorgrond. Arbeid zelf maakt de vrouw niet onge lukkig vooral de ongehuwde vrouw kan heel veel mooi werk verrichten, en ook bij het klimmen der jaren kan zij daarin een volkomen bevredigende taak vinden. Alle arbeid is echter niet geschikt voor vrouwen (te zwaar, te vermoeiend). Vele ieeraressen enz. hebben moeite den pen sioengerechtigden leeftijd te halen. De positie van de gehuwde vrouw en de arbeid buitenshuis werden ook uitvoerig toegelicht. Uit christelijk oogpunt is arbeid van de gehuwde vrouw te verwerpen: het gezin lijdt er onder. Twee plichten kan zij niet waarnemen, bovendien is het beroep van huisvrouw zeer hoogstaand en te veel eischend om daarnaast nog een zware taak buitenshuis te vervullen. Spr. meende, dat de fabrieksarbeid van vrouwen zeer verruimend werkt op de zeden en dat daarom huisarbeid verkiese lijker is. Met dank aan de spreekster sloot de presidente de vergadering. Voor deze lezing bestond vrij groote be langstelling. GEREF. SCHOOL LUSTHOFLAAN. Ouderavond. In de tjokvolle gymnastiekzaal was stille aandacht van instemmend luisteren naar het keurig openingswoord van den heer A. B. Mulder, secretaris der Geref. School- vereeniging. Ouders en onderwijzers, allen zijn geroe pen om in onderwijs en opvoeding te schijnen als kaarsjes in den nacht, bran dend tot Gods eer, aldus de voorzitter. De ouders, die soms al te veel aan de school, hun school, overlaten, gedenken dankbaar, dat hun kind daar, in de Lust- hoflaanschool, veilig wordt geleid in Gods Licht. Op de belofte in den voorgelezen Ps. 72: een (nietige) handvol koren zal rijke vrucht geven, die óók geldt voor de school, vertrouwen ouders èn onderwijzers. De heer Pothuis, hoofd der school, deelde daarna het één en ander mede, o.m. het verblijdende feit, dat de school groeit. Onder zijn leiding zongen leerlingen een kerstcantate: „Uw Koning komt!" De waardeering der ouders voor de prestatie hunner kinderen was voelbaar, later hoor baar en verdiend! De pauze, met oud-Hollandsche koffie en sigaren in- en uitgeluid, gaf gelegenheid tot bezichtiging van het werk der leer lingen en tot een woord van hart tot hart van de ouders met de onderwijzers (-essen) Eén dezer, de heer Mulder, wist daarna zijn gehoor te boeien met een verhande ling over den onderwijzer en zijn werk. De titel van zijn rekbaar referaat deed wat harmonica-achtig aan, maar hij wist den goeden toon te treffen, meestal ge dragen, maar hier en daar met een humo ristische noot (b.v. toen hij illustreerde de straatjongenswaardeering voor „meester"). Zelfs bij een ondertoon van „galgenhumor was het geluid niet snerpend. Inleider schetste de moeilijkheden van het werk: de karakterstudie van, het lei ding geven aan zoovele kinderen met on derscheiden aard en aanleg vraagt fijne instrumenteering en dwingt tot de vraag: „Wie is tot deze dingen bekwaam?" Gods kracht wordt echter in zwakheid volbracht. Na een kort slotwoord van den voorzitter werd de uitnemend geslaagde ouderavond gesloten met gemeenschappelijk gezang en dankgejie*. LEIDSCHE POSTDUIVENCLUB. Bovengenoemde vereeniging organiseert morgenavond van 710 en Zondag van 108 uur in de Graanbeurs een postdui- vententoonstelling, welke gratis voor lief hebbers toegankelijk is, De Theosophie en de Theos. beweging. Onder de auspiciën van 't Theosophisch Genootschap, (Hoofdzetel Point Lorna, Cal.) werd gisteren avond in de niet bloe men versierde groote zaai van het Vrij zinnig Christelijk Federatiehuis een open bare bijeenkomst voor leden en belang stellenden gehouden. Muzikale medewer king werd verleend door mevr, van Leeu wen de Paauw, zang; mej. Annie de Haan en mej. Lucie Goud,viool en piano. Dat deze medewerking op buitengewone wijze werd gewaardeerd bleek uit de diepe aan dacht van de aanwezigen en de stemming, die deze vergadering kenmerkte. Dr. Kamerling opende met een kort in leidend woord de bijeenkomst, door er op te wijzen hoe het besef van universeele broederschap het eenige vereischte is voor het lidmaatschap van het Theosophisch Genootsch. en hoe in dit eenvoudige begrip besef van universeele broederschap feitelijk de tooversleutel gegeven is, waar mede alle maatschappelijke problemen, nationale zoowel als internationale, tot oplossing zuilen kunnen worden gebracht Vervolgens hield de heer J. H. Goud uit Utrecht een rede over: Theosophie en de Theosophische Beweging. Spreker wees er op, dat 't in verbad met hetgeen zoo dik wijls van de Theosophie gezegd wordt, soms gemakkelijker is te omschrijven wat zij niet dan wat zij wél is. Dan leert men des te gemakkelijker inzien, dat deze al oude Wijsheid-Godsdienst,, de Theosophie, niets te maken heeft met wat zij. die er oppervlakkig van kennis namen, er over mededeelen. Zij is, in 't kort, de in men- schelijke taal geformuleerde kennis of wetenschap van de wetten en de structuur van 't Heelal: van het leven en bestaan van den mensch als een deel van het Univer sum; welke kennis den menschen gebracht door de Wijzen en Zieners, de Stichters van Godsdiensten enWijsbegeerten van het verleden. Spreker stond stil bij de eenheid van hun leer, waarvan de grondtonen im mer waren liefde, mededoogen, broeder schap. Vervolgens werd geschetst hoe H. P. Blavatsky, de Stichtster van deTheos. Beweging, als afgezant van de Grooten, deze Oceaan van kennis aan onze Wester- sche wereld terugbracht en thans lang zaam maar zeker haar stollingen door de mannen der Wetenschap- bevestigd wor den. Spreker besloot met een verwijzing naar de pogingen, die door den tegenwoor- digen Leider van het Genootschap, dr. Gottfried de Purucker, zijn gedaan om samenwerking te bereiken tusschen alle Theosopben in de wereld, welke pogingen allerwegen weerklank gevonden hebben. De heer Venema uit Den Haag sprak vervolgens over het onderwerp: Waar en Denkbeeldig Occultisme. Hij zal vertollen van de betrekking van den mensch tot het universum en doorge ven aan anderen wat hem vrede en rust gebracht heeft, opdat zij zeiven mogen onderzoeken en ervaren, Nimmer hebben de leerlingen van de groote denkers en wijzen iets gegeven waartegen wij moreel in op stand komen; steeds wezen zij op het Pad, dat licht, waarheid en bevrijding bracht. Zij waren de ware Occultisten; En het ware Occultisme is de studie der onge ziene, maar niettemin zeer werkelijke dingen, van heilige zaken de studie van de innerlijke structuur van het Heelal, zijn werkingen en wetten, maar langs het Koninklijke Pad, het eenige pad. De ont wikkeling van de psychische vermogens waarover men tegenwoordig zooveel leest, en die Occultisme worden genoemd, zijn in vergelijking met het ware Occultisme als 't wisselende dwaallicht bij de stralende Zon. De eenige ontwikkeling van „vermo gens" gaat langs het pad van liefde en mededoogen, het pad van geestelijke en intellectueele ontwikkeling, dat pad, het welk voert tot den God van binnen. Wat is grooter Occultisme dan den mensch te leeren één worden met Zijn Hooger Zelf, dien innerlijken God? Dat is de weg tot kennis. Ziehier de toetsteen van 't ware Occultisme: rust, zelfbeheersching, het be wustzijn van eeuwig bestaan, immer groo- tere evolutie. Spr, wees op 't geenH. P. Bla vatsky onderwezen had. De Theos. Beweging werd gesticht om het pad naar het Ware Occultisme de heilige Weten schap te wijzen. Dr. Kamerling sloot, nadat gelegenheid tot het stellen van vragen gegeven was, deze zeer druk bezochte bijeenkomst. Voor 'n te vormen Theosophische studie club gaven zich verscheidene deelnemers op. -o DE CHR. RECITEERCLUB U. V. K. De 22ste uitvoering! In gebouw Concordia heeft de Chr. Reciteerclub U.V.K. gisteravond haar 12'/i-jarig bestaan herdacht door de op voering van het tooneelspel in 4 bedrijven van A. Bingman „Het Zonnetje in Huis". De voorzitter, de heer G. Zitman, opende den avond op de gebruikelijke wijze en wees daarna in enkele woorden op de geschiedenis der vereeniging, welke door drukbezochte uitvoeringen gisteravond werd de 22ste gegeven haar bestaans recht heeft bewezen. Tot zijn spijt kon de eere-voorzitter der vereeniging, de heer J. A. van der Reyden, door werkzaamheden elders niet aanwezig zijn; hij zond echter een felicitatiebrief en een keurigen bloe menmand. Het gegeven van het tooneelspel is zeer eenvoudig. Een rijke oom ziet zich belast met de opvoeding van een neef, wiens vader en moeder beiden zijn over leden. Zooals meer gaat, heeft hij de HAAR OP DE TANDEN HEBBEN. beste bedoelingen met het jongmensch en verzet zich tegen een verloving, daar hij hem te jong vindt. Een scheiding tus schen oom en neef is het gevolg. Het jonge echtpaar wordt door ongeluk vervolgd en tevens door een vroegeren collega van den man, die echter wegens oneerlijke handelingen werd ontslagen en op het jonge vrouwtje verliefd is. Al lerlei rampen, als ziekte en werkloosheid, treffen het jonge paar, de liefde blijft echter bestaan en tenslotte volgt natuur lijk een hereeniging tusschen oom en neef. Het stuk werd door U.V.K. in groote trekken keurig opgevoerd, we zeggen in groote trekken, daar hier en daar kleine foutjes werden gemaakt. Zoo klopte b.v. in het eerste bedrijf de tijden der ver1- schillende personen niet geheel en al en lijkt ons het handwerken van het jonge vrouwtje voor het ontbijt iets, dat in de practijk niet veel zal vookomen! Na een aarzelend begin werd het steeds beter, het goede deed het minder goede teniet, zoodat we tenslotte gerust kunnen zeg gen, dat de uitvoering zich volkomen aan sloot bij de vorige, hetgeen zeggen wil, dat ze op'n voor dilettantentooneel op een behoorlijk peil stond. Het krachtige ap plaus na ieder bedrijf bewees dan ook duidelijk de waardeering der talrijke aan wezigen voor het gebodene. BINNENLAND. De Tweede Kamer over den nood in den landbouw. (Parlementair Overzicht, 2e Blad.) De verhooging van invoerrechten; me morie van antwoord aan de Eerste Kamer (Binnenland, 2e Blad.) Conclusies van een studie-commissie van ambtenaren over de wenschelijkheid van voorbereidende cursussen bij het mid delbaar technisch onderwijs. (Binnenl., 2e Blad.) De regeering over de Ponden-transacties der Nederlandsche Bank (Financiën, 3e Blad.) BUITENLAND. De economische kwesties in bespreking te Bazel en Washington. (Buitenland en Tel., Ie Blad.) De bijzondere zitting van den Volken bondsraad te Parijs is gesloten. (Buiten land, le Blad.) Interviews van Brüning en Hitier. (Buitenland en Tel., le Blad.) Grandi geeft een verklaring van zijn reis naar Amerika. (Buitenland, le Blad) Boodschap van Hoover over de buiten- landsche politiek. (Buitenland, le Blad.) De Japansche regeering is afgetreden. (Buitenland, le Blad.) Zamora tot president der Spaansche republiek gekozen. (Buitenland, le Blad.) AUTO GESTOLEN. Woensdagavond laat stond de auto van den houthandelaar L. v. H. alhier onbe heerd in de Mathenesserlaan te Rotter dam. Drie jongemannen zijn in den wa gen gestapt en er mee weggereden. In de Henegouwerlaan te R'dam zijn zij tegen een boom gereden en vervolgens tegen den muur van de kraaminrichting gebotst. De auto is zwaar beschadigd. Het drietal is uit de auto gesprongen en er vandoor gegaan. Hedenmorgen omstreeks kwart over zeven is een sleepboot van de Amsterdamsche Ballastmaatschappijwelke een groot aan tal zandbakken achter zich sleepte, in de doorvaart van de nieuwe brug over het Galgewater nabij den Haagweg in aanva ring gekomen met een sleep van den zandschipper V. alhier. De kapitein van eerstgenoemde sleep, komende uit de richting Katwijk gaf reeds in de bocht een attentiesein, wat volgens zijn zeggen, niet door V. is gehoord. Ook sloeg V. geen acht op de wenken van den brugwachter van de spoorbrug, die hem beduidde te wachten. Eerst toen beide sleepen aan weerszijden van de doorvaart- opening waren gekomen, zag hij het ge vaar in en gaf drie stooten op de fluit ten teeken, dat hij volle kracht achteruit zou slaan. Inplaats daarvan ging hij volle kracht vooruit en wist nog juist met zijn eigen sleepboot een aanvaring te voorko men. De zolderschuit, welke hij sleepte kwam echter in botsing met de sleepboot uit Katwijk en geraakte bekneld in de doorvaartopenlng. De zwaargeladen zand bakken botsten door hun vaart tegen het roer van hun sleepboot, dat werd be schadigd. Het berghout van de sleepboot drong door den ijzeren scheepswand van de zolderschuit, welke ook aan de brug- zijde werd beschadigd. De schade aan het eigenlijke brugwerk blijft, voorzoover kon worden nagegaan, beperkt tot een gra nieten rand; wel werd het steigerwerk door de enorme spanning over grooten af stand ontzet en een stalen damwand van ae firma Zitman gedeeltelijk vernield. De schepen zaten zoo vast, dat van loskomen op eigen kracht geen sprake was en het geheele scheepvaartverkeer gestremd werd. Hedenmiddag om half twee zou ge tracht worden de schepen los te sleepen. In den loop van den morgen kwamen de burgemeester en de wethouder van den Markt- en Havendienst, de heeren van de Sande Bakhyzen en Goslinga een kijkje nemen, terwijl vanzelfsprekend de direc teur en adjunct-directeur van den Markt en Havendienst, de heeren Mennes en Kooyman aanwezig waren.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1