Bij Burgemeester Ketelaar, LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 10 December 1931 Tweede Blad No. 22003 ««stót» rzr" IN HET CENTRUM VAN UTRECHT. De drukte In de stad, gezien vanuit den ingang van Het Büurtstatiön. Hiér culmineert de drukte van het verkeer. KONING VAN ITALIë heeft in gezelschap van Kroonprins Umberto te Livorno de tewaterlating bijge woond van den nieuwe Italiaansche Kruiser „Pola". DE BEKENDE ZANGER TTTTA RUFFO, die eenige concerten hier te lande komt geven, is gisteravond in ons land gearriveerd. - De aankomst te Amsterdam. Links: Titta Ruffo. DE TOL AAN DEN STRAATWEG TUSSCHEN KATWIJK-BINNEN EN KATWIJK AAN ZEE zal 1 Januari a.s. verdwijnen. De gemeente Katwijk neemt 't onderhoud van den straatweg over en is voornemens dien aanzienlijk te verbreeden. DE SKI-FABRIEKEN IN BEIEREN hebbe n bij de liefhebbers der ski-sport een goede reputatie. Het vervaardigen van deze instrumenten vereischt een grondige vakken nis. Vooral het snijden van het skihout is een der détails van het werk, waarbij het op een geoefende hand aankomt. Voor Warmond geen reden tot somberheid. Een mooie risico-verdeeling. De heer A. J. L. Ketelaar, burgemeester der gemeente Warmond, in zijn werkkamer op het Raadhuis. Na het geldelijke offer, dat een ieder, die «>or de tol Warmond wil bereiken, zich "aar nu eenmaal nog altijd moet laten welgevallen, komen wij in dit schilder achtige, eeuwenoude plaatsje, waar zich s zomers zeilend Holland vereenigt, om er lan sportvreugd te genieten en gezond heid met volle teugen op te doen. War- ■hond oefent reeds sinds enkele jaren groote aantrekkingskracht uit: niet alleen jTO zijn typisch echt Hollandsch water- 'andschap, maar ook om zijn mooie buiten- •erolijven, zijn prachtig kerkje, zijn Groot seminarium met Philosoficum, zijn Meer- hist en de Leede en ten slotte zijn be- '°emdooievaarsnest. Het is een ver- awlkking voor ziel en lichaam hier, zoowel a den zomer als in den winter rond te dwalen of de meren op te trekken. De omgeving trekt de bewondering van jong en oud, die er tijdens de beroemde Kaag feesten tezamenkomen, van Amerikanen, Engelschen, Franschen en Duitscliers, die in deze plaats het Waterholland wel op zijn schoonst zien! Wij herinneren ons nog goed de hooggestemde uitspraken van diverse belagrijke deelnemers aan de Haagsc.he conferentie, terwijl de beroemde journalist Jules Sauerwein in dien tijd eenige lofzangen óver de tallooze bekoor lijkheden dezer omgeving neerschreef. In dezen tijd ligt het dorpje stil en rus tig: geen drukte van reeksen auto's, geen groepjes zeilers, geen bezoekers die van een zonnigen dag komen genieten. Het zit er triest en grauw uit, maar ondanks de sombere wintersche atmosfeer, gaat van het plaatsje toch een groote aantrekkelijk heid uit. Wij zoeken het nieuwe Raadhuis op: prachtig gelegen aan den Hoofdweg vormt het een groot contrast met het oude, waar wijlen Burgemeester Schölvinck lange Jaren zijn voortreffelijk werk verrichtte en waar ook zijn opvolger, de heer Ketelaar nog zijn intrede deed. Wèl was in War mond een verhuizing van den gemeente dienst dringend noodzakelijk! Men is er gelukkig op een uitstekende wijze in ge slaagd, om zonder groote kosten een meer moderne en ruimere werkgelegenheid te vinden. Ook hier een jeugdige burgemeester, vol ambitie en plannen, waarop in dezen malaisetijd helaas dikwijls een domper wordt gelegd „Wij beschikken, aldus de heer Ketelaar, nog over ruim voldoende kasmiddelen. Tengevolge van het feit, dat verschillende werken, die tot den kapitaaldlenst behoo- ren, uit de gewone middelen werden bekos tigd, hebben wij binnenkort ongeveer 30.000 gulden noodig, waarvoor t.z.t. een leening zal moeten worden aangegaan. Wij bezitten overigens reeds de zekerheid, deze som te ontvangen. Al onze verplichtingen kunnen wij volkomen nakomen"In Warmond zijn dus gelukkig nog geen gel delijke zorgen, hetgeen overigens bij een kleine en secuur beheerde gemeente geen verwondering behoeft te wekken. „Onze inkomsten zijn niet te zeer aan „ups" en „downs" onderhevig. U moet niet vergeten, dat hier een veel grootere risico- verdeeling bestaat dan in de omliggende gemeenten, die in hoofdzaak op het bloem- bollenbedrijf zijn aangewezen. Daarnaast hebben wij toch ook veel landbouw en vee teelt, diverse bedrijven en.... in den zomer het groote vreemdelingenbezoek, dat wel een zeer belangrijke bron van in komsten beteekent, speciaal voor den mid denstand. Noch het bollenbedrijf dat hier overi gens niet zóó uitgebreid is noch de landbouw en veeteelt, noch de bedrijven staan er echter op het oogenblik erg gun stig voor. Een en ander laat wel veel te wenschen over: een koe, in het voorjaar ge kocht, brengt na vetgemest te zijn, bij verkoop zelfs heel wat minder op. Wat de bedrijven betreft: vooral Padox, welke fa briek voor een zeer groot gedeelte naar Engeland exporteert, heeft heel wat te lijden. U kent den invloed van de daling van het pondDaar wordt nu door een gedeelte van het personeel slechts om de andere week gewerkt (behalve de ma chinewerkers). Een groot gedeelte van de werkeloosheid in ons dorp vloeit dan ook voort uit den minder gunstigen gang van zaken bij Padox. Het aantal werkeloozen is dientengevolge tamelijk groot. Burgemeester Ketelaar noemde ons het getal 64, sindsdien is dit reeds tot over de 80 aangegroeid. Gelukkig hebben wij hier een tevreden bevolking: de meesten werken liever, dan dat zij op steun aangewezen zijn. Helaas is dat in dezen tijd niet altijd mogelijk meer, maar wij zijn er op uit de werke loozen zooveel mogelijk tegemoet te komen. Kostwinners en gehuwden kregen eerst 8 gulden per week plus kindertoeslag, dit is nu verhoogd tot 10 gulden." In dit verband herinneren wij aan de mooie St. Nicolaasgave, die ook met Kerst mis zal worden verstrekt en aan het ont spanningslokaal voor werkloozen: allemaal teekenen, dat men in Warmond de men- schen geenszins aan hun lot overlaat. „Werkverschaffing, vervolgt de heer Ketelaar, bestaat hier nog niet, maar wij zijn druk doende daartoe de noodige werk- objecten te vinden. „Dank zij de verschillende pijlen, die de Warmonders op hun boog hebben, is er geenszins reden de toekomst al te somber in te zien. Ik denk hierbij zeer in het bijzonder aan het drukke vreemdelingen verkeer, dat voor velen een prachtige broodwinning brengt. Nog veel moet in dit opzicht verbeterd worden, waaraan vooral de middenstand dient mede te werken. Ondanks het slechte weer, was het bezoek dit jaar zeker niet minder dan vorige ma lenOok voor het komende seizoen maken wij ons geen, groote zorgen! De zeilsport trekt steeds meer liefheb bers: het is mijn overtuiging, dat deze sport hier nog lang niet haar hoogtepunt heeft bereikt. Daarbij komt, dat vele jachteigenaars, die in den goeden tijd naar het buitenland trokken, nu in de omtrek blijven en dat zal zeker het ko mende jaar ook zoo zijn. Veel reclame wordt daarenboven voor onze gemeente gemaakt: wij zijn o.a. aangesloten bij de Streekvereeniging voor Vreemdelingen verkeer, welker organisatie van den Haag uitgaat en tevens Delft en Leiden omvat. Tallooze vreemdelingen worden dus van zelf reeds hierheen geleid: zoo ontvingen wij tijdens den afgeloopen zomer ook de „Holland Society", terwijl ik tevens het genoegen had zooals U zich wel her inneren zult Prins Takamatsu de schoonheden van de Kaag te toonen! Een teeken, dat men hier ondanks de crisis nog steeds vol goeden moed is en te waardeeren activiteit blijft ontplooien, is wel het voortdurend aanleggen van nieuwe kleine haventjes. Zulks getuigt van een gezond optimisme en vertrouwen voor de komende jaren!" Daarbij zijn wij er voortdurend op uit, Warmond haar „standing" te laten be houden: er wordt dan ook nauwlettend gewaakt tegen een afzakken van het peil onzer bezoekers". Geldelijk zal het hier wel losloopen: er zijn gelukkig veel goed gesitueerde bewo ners en men profiteert nog steeds van de lage belastingen. Het hoofdbedrag onzer inkomsten ligt bij de personeele belasting (1,8 factor), waarop tot nu toe nog geen opcenten werden geheven. Hierin komt echter verandering, in verband met de wet op de financieele verhouding, zijn 11 op centen vastgesteld. De aftrek der regee ring is, als voor alle kleine gemeenten, gering. Over een eventueele salarisvermin- dering kan ik U nog niets mededeelen; daarover zal echter t. z.t. wel een beslissing genomen moeten worden". Als in alle kleine gemeenten zijn deze ook te Warmond niet aan een te hoogen kant. „Een punt van groot belang voor de Warmondsche bezoekers is nog steeds het I interessante vraagstuk der tolopheffing. Kunt U ons daaromtrent iets zeggen?" „Ja, een ieder hoopt, dat dit middel- eeuwsch verschijnsel verdwijnen zal. Ik I kan U zeggen, dat er plannen in voorbe- i reiding zijn: wij trachten een weg te vin- j den, die t.z.t. tot opheffing leiden kan. Ondanks deze lichtelijk vaag gehouden bewoordingen, deed het ons oprecht ge- noegen te hooren, dat deze actueele kwes- tie toch ook de aandacht van het War mondsche gemeentebestuur heeft. Wij hadden ons zulks ook niet anders kunnen voorstellen Spoedig hopen wij daar omtrent iets definitiefs te mogen verne men. Het is ons echter tijdens dit gesprek tevens wel duidelijk geworden, dat Burge meester Ketelaar er weinig voor voelt, zijn gemeentenaren voor een groot gedeelte te laten betalen, voor iets dat v.n. den niet- plaatsgenooten in hoofdzaak de auto mobilisten een groot voordeel zou be zorgen, of van een groot ongerief zou ver lossen. al naar men het noemen wil! „Tegenwoordig rijden, aldus de Burge meester, echter reeds zeer velen even om, teneinde zich de tolbelasting te besparen. Dat is per slot een kleine moeite: de ge ringe hoeveelheid extra benzine kost ook heel wat minder."

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5