72,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 7 December 1931 Derde Blad No. 22000 GEMEENTEZAKEN. KUNST EN LETTEREN. WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN. SCHEEPSTIJDINGEN. BURGERL. STAND v. LEIDEN FAILLISSEMENTEN. CORRESPONDENTIE. FEUILLETON. Het Kostbare Meesterstukje begrootingsvoorstellen. pe heer Knuttel stelt voor; le. De Gemeenteraad besluit: a, De uitkeeringen aan alle werkloozen met f. 2.50 per week te verhoogen. b. Aan alle werkloozen, die minstens 3 maanden zonder geregeld werk zijn, ter toorzlening in dringende behoeften van bleeding, ligging en huisraad een uitkee- ring 'n eens te verstrekken van f. 25.of wel de volle waarde aan nieuwe goederen. c Aan alle werkloozen tegen Kerstmis een week steun extra uit te keeren. Aan afgevoerde werkloozen het bedrag dat zij zonder deze afvoering zouden ontvangen. 2e. De Gemeenteraad besluit dat, ter vermindering der werkloosheid, in de ge meentebedrijven en diensten ten spoedig ste de 7-urendag zonder vermindering van weekloon moet worden ingevoerd. 3e. De Gemeenteraad draagt B. en W. op ten spoedigste te komen met plannen voor gemeentelijken bouw van deugdelijke arbeiderswoningen op groote schaal, ten einde te bereiken: a. Algeheele opruiming der krotwo ningen. b. Daling der huren door verruiming dei- woningmarkt. c. Vermindering der werkloosheid. 4e De Gemeenteraad draagt B. en W. op een regeling te ontwerpen voor een tandheelkundigen dienst ten behoeve der leerlingen van de lagere scholen. 5e. De Gemeenteraad draagt B. en W. op een nieuwe regeling te ontwerpen der gas- en electriciteitstarieven, gebaseerd op een vrij maandelijksch gebruik per gezins aansluiting van 10 M3. gas en 5 K.W.U. electriciteit. Toelichting. Tegen voorstellen die de on billijkheid willen te niet doen, dat de groote verbruikers minder betalen, door de degressie op te heffen, wordt aangevoerd dat ze oncommercieel zijn; tegen voor stellen die reductie willen geven bij zeker inkomen, dat ze te groote administratieve moeilijkheden meebrengen. Noch het een, noch het ander geldt van de hier voorge stelde regeling, die de kleine verbruikers per eenheid het meest ontlast. 6e. De Gemeenteraad draagt B, en W. op de noodige stappen te doen, om te komen tot opheffing der Stedelijke Werk inrichting. Toelichting. De sinds jaren geoefende aandrang om tot betere toestanden op de werkinrichting te komen, heeft weinig of niets uitgewerkt Nu in den Iaatsten tijd werkloozen voor de keuze zijn gesteld zich ln de werkinrichting te laten opnemen of van steun te worden afgevoerd, blijkt deze inrichting een gevaar te zijn geworden. 7e. De Gemeenteraad besluit alle door de gemeente betaalde salarissen boven f.6000.— met ingang van 1 Maart 1932 tot dit maximum terug te brengen. 8e. De Gemeenteraad van Leiden, ken nis genomen hebbende van de opzegging van het abonnement op de Tribune door het bestuur van de Leeszaal Reuvens, van oordeel dat door deze uitsluiting van het leidende orgaan van een der groote politieke partijen, de neutraliteit van de leeszaal op ernstige wijze wordt geschonden, verlangt van genoemd bestuur dat het de Tribune ten spoedigste opnieuw ter lezing legt en gaat over tot de orde van den dag. kerstgave aan de werkloozen. Het vorige jaar werd, op het voetspoor van hetgeen in .de jaren 1925 tot en met 1929 geschiedde, besloten in de Kerstweek van 1930 een extra-ondersteuning van 25 °/o op de gewone uitkeeringen te ver- leenen aan gehuwden, kostwinners en al leenstaande personen, die door den Ge meentelijken Dienst voor Sociale Zaken werden ondersteund, terwijl de Gemeente lijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon werd verzocht eenzelfde extra- ondersteuning te verstrekken aan de over eenkomstige categorieën van personen, die door die Commissie werden ondersteund. Tevens besloot de Raad voor deze extra ondersteuning van 25 °/o op de gewone steunuitkeeringen eveneens in aanmerking te doen komen de gehuwden, kostwinners en alleenstaande personen, die op Zater dag 20 December 1930 trekkend waren van hun werkloozenkas en reeds van 1 Decem ber 1930 af onafgebroken werkloos waren geweest, voor zoover deze werkloozen, na uitgetrokken te zijn, voor steunuitkeering in aanmerking zouden zijn gekomen. De kosten bedroegen in 1930 voor den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken f. 1510.83 en voor de Gemeentelijke Com missie voor Maatschappelijk Hulpbetoon f. 1087.65, dus in totaal f. 2598.48. Ook dit jaar zouden B. en W. willen voorstellen om, behoudens goedkeuring van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, aan de vorenge noemde categorieën van werkloozen een Kerstuitkeering gelijk aan het vorig jaar te verleenen. De kosten hiervoor zullen vermoedelijk pl.m. f.4000.bedragen. kasgeldleeningen. In verband met het genomen besluit tot het aangaan van een geldleening ten bedrage van f. 2.000.000.zullen zeer waarschijnlijk kasmiddelen ter beschik king komen voor tijdelijke belegging. Sedert de laatste wijziging van de Ge meentewet wordt echter voor het uitlee- nen van gelden een besluit van den Raad, goedgekeurd door Ged. Staten, vereischt. Met het oog op dit wettelijk voorschrift geven B. en W. den Raad in overweging hen te machtigen overtollige kasgelden uit te leenen aan: a. publiekrechtelijke lichamen, en de Bank voor Nederlandsche Gemeenten N.V. b. andere door hen aan te wijzen instel lingen. de concerten te leiden. Hieronder een opgave van de concerten, welke in de eerste maanden van 1932 zul len worden gegeven. Donderdag 7 Januari het vierde abon nementsconcert van „Het Residentie-or kest" met den pianist Willem Andriessen als solist. Het koor der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst zal onder lei ding van haar nieuwen directeur Richard Boer een uitvoering geven van Die Schöp- fung van Haydn: Donderdag 14 en Vrij dag 15 Januari. Het concert van Maurice Eisenberg (violoncel), behoorende tot de reeks concerten van den Kunstkring „Voor Allen" zal niet plaats hebben op Dinsdag 12 Januari, zooals aangekondigd maar op Donderdag 21 Januari. Vrijdag 29 Januari neemt prof. Carl. Flesch af scheid van Leiden. Niet slechts de leden van de Maatschappij voor Toonkunst zul len den meester gaan hooren, ook vele bezoekers van de concerten van „Het Re sidentie-Orkest" zullen zijn spel voor het laatst willen beluisteren. Den vierden Fe bruari, Donderdag, „Het Residentie-Or kest". Robert Casadesus (pianist) is solist. De Kunstkring biedt zijn leden Dins-" dag 9 Januari een trio-avond aan. Trio: het Pozniak-trio, bestaande uit de heeren B. v. Pozniak, S. Bernstein en C. Freund. In Maart het zesde en laatste concert van den Kunstkring: Maandag 14 Maart een zafig-avond van Jeanne Dusseau. Ook het Residentie-orkest besluit in Maart zijn serie concerten Vrijdag 18 Maart: soliste Emmi Leisner (zang). In April mogen we dan nog een gemeenschappe lijk concert (koor-uitvoering met orkest begeleiding van de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst en de Maat schappij voor Toonkunst tegemoet zien. het monument voor jan hamdorff In de gehouden vergadering van het Co mité tot Stichting van een monument voor wijlen Jan Hamdorff. is het ontwerp van den beeldhouwer A. Remiens in samenwerking met den architect Wouter Hamdorff, goedgekeurd. Aan dit ontwerp ligt ten grondslag een eenvoudig monu ment te vervaardigen, dat dient ter her denking van wijlen Jan Hamdorff en te gelijkertijd dienst doet als afsluiting van het zich op den Brink te Laren bevindende parkeerterrein. „prix de rome" voor schilderkunst. In overeenstemming met het advies van de Commissie van Toezicht op de Rijks- akademie van Beeldende Kunsten, uitge bracht aan den minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen, is bij K. B aan h. J. E. van der Kop de gouden eere penning en aan A. J. J. Scheffers de zil veren eerepenning voor den in 1931 ge houden prijskamp in de schilderkunst toegekend. Tevens is daarbij aan Van der Kop een jaargeld verleend teneinde hem in staat te stellen zich naar het buiten land te begeven om zich in de schilder kunst te volmaken. 163. Eerst kwam Kikker Karei aan de beurt en toen Tuimeltje. Ze vielen allebei achterover en de wurm was verdwenen in het gat. In de verte hoorden ze de wurm hard lachen. Die heeft ons fijn beet genomen, zei Tui meltje, we zullen hem krijgen, zei Kikker Karei. Maar hoe ze ook tegen de muur klopten, de wurm verscheen niet meer en toen besloten ze maar naar het paleis terug te gaan. Ik heb reuze honger, begon Tuimeltje te klagen. Het eerste wat ik doe is naar den opperkok rennen. 164. Al gauw kwamen ze in de keuken aan en daar zagen ze dat de kok naar de kast ging. Hij had een blad op zijn hand, waar een heerlijk stuk gebak op lag. Laat niet merken, dat je hem gezien hebt, fluisterde Tuimeltje. Straks gaan we er stilletjes naar toe. En op hun teentjes liepen ze verder, alsof ze niets kwaads in het schild voerden. architect kropholler. De heer A. J. Kropholler, architect te Wassenaar, deelt mede, dat hij is uitgetre den uit den Bond van Nederlandsche ar chitecten en uit het Genootschap „Archi- tectura" wegens z.i. averechtsche bouw kunstbevordering voor deze organisaties. (Maasbode.) o een eeretentoonstelling van jan sluyters. Op 17 December 1881, vijftig jaar ge leden werd de schilder Jan Sluyters in Den Bosch geboren. Om dit te herdenken, is in het Stedelijk Museum te Amsterdam een tentoonstelling van zijn werken ge opend: niet minder dan zeven zalen waren nauwelijks voldoende om 180 doeken een keuze uit zijn levenswerk, te herbergen. tijdschriften. „Zonneschijn". Een prachtig verzorgd St. Nicolaasnum- mer van het kindertijdschrift „Zonne schijn" is weer verschenen. Smakelijke en spannende verhalen, mooie teekeningen in fraaie kleuren en in zwart, het ziet er alles weer even heerlijk voor de jeugd uit. Weer 'n nummer, waar van de redactie stellig een groote voldoe ning zal hebben! weekbladen. Mr. A. C. Josephus Jitta schrijft in „De Groene Amsterdammer" over „De crisis en de economische wetenschap". De beschou wingen over „Het Huwelijksgeluk" worden voortgezet. Hendrik Scholte behandelt Eugene O'Neill's „Mourning becomes Electra", C. A. Klaasse en Otto van Tus senbroek leveren bijdragen resp. over „Onze Pondenbelangen" en „Cultuur der Cultuurloozen". „De Wereldkroniek" brengt foto's van de moeilijkheden die de studeerende Duitsche jeugd ondervindt om betrekkingen te krijgen. John Rozendaal publiceert een beschouwing over Ernst Udel's vlucht over Afrika. De voorpagina toont een mooie foto van „De Boeddha van Afghanistan", genomen tijdens de z.g. „Citroen-expedi tie". In „De Haagsche Post" beëindigt v. O. zijn „Roffelreis" en schrijft nu over Frankrijk. Verder artikelen over „Het onderwijs in een vreemde taal", Gerard Terborch, de Schilder-Aristocraat. Henri van Hoof schrijft over: „Hoe ik den eersten prijs won voor welsprekendheid", mr. C. P. van Rossem levert een bijdrage over het Leid- sche studentenmuziekgezelschap „Sempre Crescendo". Tenslotte beschouwingen over het „Rapport der Zilvercommissie" en „Het pondenverlies der Ned. Bank". „Het Leven" brengt beschouwingen over de New-Yorksche drankgelegenheden, de z.g. „speakeasies", „Het hongerende, gis tende Kolengebied van de Ruhr" en de Hollandsche voetbalzege te Parijs, halcyon lijn. FLENSBURG, Vlaardingen n. Porto Ferrajo pae 3 Dec. Gibraltar. STAD ZALTBOMMEL, 4 Dec. v. Lissabon te Huelva. rotterdamz. amerika lijn. ALPHACCA, thuisr., 4 Dec, v. Bahia. holland—australië. TAWALI, uitr., pass. 5 Dec. Vlissingen, v. Antwerpen. holland-amerika lijn. DELFTDIJK, Pacific Kust n. R'dam, was 4 Dec. 12 ii. 35 v.m. 1100 mijlen W.Z.W. van Valantia. DRECHTDIJK, arr. 3 Dec. te Vancouver. mij. nederland. ENGGANO, thuisr., pass. 5 Dec. Sagres. P. C. HOOFT, thuisr., pass. 4 Dec. Gibraltar. POFLAU LAUT, thuisr., 3 Dec. te Belawan. holland—o. azie lijn. OUDERKERK, thuisr., 3 Dec. te Manilla. kon. ned. stoomb. mij. RHEA, 3 Dec. v. Kingston n. Livingston. BARNEVELD, uitr., was 4 Dec. 12 uur 35 v.m. 30 mijlen O. van Niton. kon. holl. lloyd. ZAANLAND, thuisr., 5 Dec. v. Rio Janeiro RECLAME. diverse stoomvaartberichten. AMELAND, R'dam n. Australië, pass. 5 Dec. Ouessant. BERKEL, 1 Dec. v. Westzaan te Sornaes. CAL^NDPLEIN, R'dam n. Wabana, pass. 5 Dcc. Dungeness. DUIVENDRECHT, 5 Dec. v. Constanza te Havre. LINGE, 4 Dec. v. Cardiff te Teneriffe. MAAS, 2 Dec. v. R'dam te Nystadt. WAAL, 28 Nov. v. Zaandam te Umea. WOENSDRECHT, 4 Dcc. v Constai\za te Havre. ZAAJ, 3 Dec. v. R'dam te Hernosand HARDENBERG, Cardiff n. Villa Constitu- cion, 4 Dec. v. Las Palmas. DELFSHAVEN, n. Bremen, was 4 Dec. 12 u. 40 v.m. 1350 mijlen W.Z.W. van Valentia. MIJDRECHT, naar Batoum, was 3 Dec. 8 u. 15 rr.m. 25 mijlen Z.O. van Niton. ondertrouwd. D Huijgens jm. 22 J. en C. de Ridder jd. 21 j. geboren: Cornells Johannes, z. v. A. de Romijn en M. E. J. Bousie. Catharina, d, v. J Jans sen en M. Lonk. Hermanus Simon Ma ria, z. v. M. van Barneveld en A. M. C. van den Berg. overleden K. Oolthuis, m. 45 j. Eiken avond een half „Dohyfral"-tabletje. Heerlijk vindt de kleine meld die Hikjes. lederen avond een versnaperinglederen avond het Jonge leven gesterkt tegen de Engelsche ziekte. T3bletje „Dohylral" per dag ls voldoende om uw kind tegen Engelsche ziekte te beschermen. Dr. J. L. Keyzer, kinderarts te Tilburg, schrijft ons: „Waar wij op de consultatie-bureaus voor „zuigelingen en bij kleine kleuters tal van „gevallen van Engelsche ziekte zien, daar „dringt zich de vraag naar een voorbehoed- „middel met kracht op. Gezien de goede „resultaten, welke van de meest bevoegde .zijden over het Vitamine-D preparaat van „Philips ln den vorm van „Dohyfral"-tablet- „ten werden medegedeeld en welke lk zelf „reeds kon waarnemen, ben lk begonnen op „alle consultatle-bureaux die onder mijn lel- „dlng staan, van de 4e maand af gedurende „de zon-arme maanden, het gebruik van „Do- „hyfral-tabletten, tegelijk met de andere vlta- „mlnen in den vorm van sinaasappelsap enz., „voor te schrijven. Phillps-Van Houten's „Dohyfral"-tabletten ƒ1.50 per buisje van 10 stuks, voldoende voor 3 weken; per buisje van 20 stuks 2.75. N.V. Pharmaceutische Producten Mij. PHILIPS—VAN HOUTEN Amsterdam 4 ^CUA\3TC1 9606 In de week van 30 Nov 5 Dec. zijn in Nederland uitgesproken 69 faillissementen. Inzender uit Voorschoten. Alleen als u het stuk onderteekent, kunnen wij het plaatsen. Uit het Engelsch door mej. C. M. G. de W. 47) Het was een lijst van zijn inkoopen te Loseby Grange, zorgvuldig opgeteekend met de som er achter die er voor betaald v/as en onder aan de lijst vlak onder de cijfers 20 pond 1.9, geschreven met een beverige maar echte koopmanshand: Na gezien en accoord bevonden S. Gedge. Deze gelukkige ontdekking pleitte ten gunste van Willem. Er stond niets vermeld van een schilderstuk, alleen een prent naar p. Bartolozzi, die dadelijk door Wil lem uit het winkelraam gehaald werd. Welk een volmaakt huichelaar de oude man ook was, toch kon hij niet verbergen dat hij geschokt was. Maar als een wan hopig speler, wiens fortuin op het spel stond veranderde hij dadelijk van tactiek. Ja, zijn ongelukkig geheugen had hem een poets gespeeld, hij herinnerde zich niet meer waar het ding gekocht was, maar dat deed niets af aan zijn bewering dat het van zijn geld gekocht was. Sir Arthur Babraham kon niet nalaten net gedrag der beide partijen met elkaar te vergelijken. Gierigheid had een diepen stempel gedrukt op het gele perkament achtig gezicht van S. Gedge, terwijl Wll- Jem zoo eerlijk uit zijn oogen keek dat men den jongen man haast niet van een laagheid zou kunnen verdenken. En toch vroeg Sir Arthur zich af. hoe zulk een arme jonge man, die toch zoo veiotandig geweest was zulk een schat Joor enkele shillings te verwerven, er zoo lichtvaardig afstand van had gedaan. Van het antwoord op die vraag begreep mj dat heel veel afhing. Toen u dat schilderijtje weggaf, be greep u zeker niet van hoe groote waarde het was. Ach mijnheer, over de waarde dacht ik natuurlijk niet. Ik zag alleen dat het een mooi dingetje was en dat zag juffrouw Julie ook. Zij bewonderde het zoo zeer, dat zij vroeg of ik het haar wou ver- koopen. Hebt u er geld voor aangenomen? Neen mijnheer. Zij heeft het van mij present gekregen. Ik vroeg of ze r/iet aan geld wou denken. Kon u dat doen in uw omstandig heden? Onwillekeurig keek Sir Arthur naar de kaal gesleten jas van den jongen man en naar de oude pantalon en hij kwam dus dadelijk tot de conclusie dat die jonge man zich dat zeker niet veroorloven kon. Willem's antwoord vergezeld van een glimlachje legde den man van de wereld letterlijk voor een oogenblik het zwij gen op: Ik hoop, mijnheer, dat ik mij altijd de weelde kan veroorloven geen prijs te zetten op schoonheid. Dit gezegde deed den wereldwijzen man het voorhoofd fronsen. Maar u zou toch niet een Van Roon aan de eerste de beste cadeau geven, die het u vraagt? Waarom niet mijnheer, als als je Als je wat? Als je van de persoon houdt. Hoewel de jonge man bloosde toen hij deze bekentenis deed, zulk een onschuld deed zijn zaak geen kwaad Toch was Sir Arthur meer dan verbaasd over zulk een gemoedegesteldheid. Deze onverschillig heid voor geld was bijna gevaarlijk: en toch als hij het gezicht van den bediende vergeleek met dat van den meester, dan was het verschil bepaald tragisch. De een overgoten met het licht dat nooit scheen, noch op zee, noch op het land, de ander donker als het beeld van den afgod, wiens schaduw den winkel verduisterde. Nu twijfelde Sir Arthur niet langer. De waarheid begon tot hem door te dringen. Voor menschen die de dingen van een hooger standpunt bekeken grensde het verhaal van het jonge mensch aan het ongeloofelij ke en toch was hij overtuigd dat het waar was. Die jonge man was een type, een oorspronkelijk mensch; een onvriendelijke beoordeelaar zou hem mis schien niet geheel normaal noemen maar iemand als deze jonge man, die een groot vereerder, 'n aanbidder schier van schoonheid was. schoonheid om haar zelfs wil,zulk een mensch moest men niet met den gewoon menschelijken maat staf meten. En den achterkant van de medaille of het tegenovergestelde type zag men gepersonifieerd in den ouden koopman. De man van zaken die Sir Arthur was, was veel te verstandig om een haastig besluit te nemen en het was best moge lijk dat hij alles verkeerd begrepen had. Hij wou graag dat er in dit geval recht geschiedde maar hij wou de beslissing liever aan anderen over laten. En toen de oude man nogmaals vroeg of hij het stuk in Park Lane mocht komen halen, kreeg hij een beleefd maar niettemin weigerend antwoord. Mijnheer Gedge, mijn dochter be waart dat schilderstuk voor een nichtje, dat naar men mij in het ziekenhuis heeft medegedeeld op wreedaardige wijze door iemand behandeld is. Zij gelooft en dat doen wij beiden, hetgeen uw nichtje ver teld heeft, hoe zij in het bezit kwam van dit kostbare stuk, een verhaal dat door uw bediende bevestigd werd. Indien U uw aanspraak toch wilt laten gelden dan vrees ik dat u zich tot den rechter moet wenden. Deze woorden die met klem werden uit gesproken troffen den ouden man als een donderslag. De oude man begreep dat het spel uit was, maar zoodra de eerste schok voorbij was, kon hij zijn woede nauwe lijks bedwingen. Door zijn eigen dwaas heid had hij het grootste geluk dat hem kon ten deel vallen, weggeworpen. En nu was hij niet alleen beroofd van de Van Roon. Hij had het vertrouwen en de genegenheid van Willem verloren. In zijn eerste smart van zijn nederlaag be sefte S. Gedge nog lang niet wat dit voor hem beteekende; dat zou hij twee dagen later ondervinden. Het eerste wat Willem deed toen Sir Arthur den winkel verlaten had was naar het ziekenhuis gaan. Hier werd hij ont vangen door een van het personeel die hem mededeelde dat de toestand van de zieke te ernstig was om iemand toe te laten, en, voegde men er bij, mocht zij herstellen, dan was het best mogelijk dat haar hersens niet tegen den uitgestanen schok bestand bleken. De dokter die later het geval met den jongen man bepraatte was zoo openhartig omdat hij zeer ver langend was te weten wat er eigenlijk met haar gebeurd was. Het meisje was gruwelijk mishandeld, zij had wonden aan hals en schouders die hem deden denken dat zij met iemand gevochten had om haar leven te verdedigen; dit wist hij door de woorden die zij in haar ijlende koort sen had uitgesproken. Zij scheen doods bang te wezen voor een man van wien zij voortdurend sprak als Oom Si. De dokter vroeg Willem wie die geheimzinnige Oom Si toch was Hij werd genoodzaakt alles wat hij wist omtrent dien man te vertel len, want er moest onderzocht worden of dit niet een zaak was waarvan men de politie moest kennis geven. Willem was hevig verschrikt door den loop dien de zaak had genomen. De schellen waren hem van de oogen gerukt met een geweld dat hem schier doodde. Hij had zijn meester vertrouwd zooals hy iedereen vertrouwde en nu kwam de ont goocheling die hem verblindde, zijn leven kon zoo niet voortgaan. Zijn eigen wereld v/as tenslotte niets meer d§n het para dijs van een dwaas. Het was^ verkeerd dat hij de oogen gesloten had voor de verdor venheid der menschen en hun zwakke dwaasheid en bij gevolg stond hij nu op den rand van een afgrond. Twee dagen nadat deze vreeselijke ont dekking zijn houding togen over het leven had veranderd, deelde hij zijn baas mede, dat hij niet bij hem kon blijven. Het was een harde slag voor den ouden man. Geen oogenblik was dat bij hem opgekomen. Hij was gewoon geworden den goeden, een- voudigen jongen te beschouwen als iemand die heel weinig verstand had zoo dat hij voor alle practische doeleinden een deel van zich zelf was geworden. Het was zoo iets onbegrijpelijks voor S. Gedge dat iemand, die hem jaren trouw gediend had zulk een stap doen kon dat hij er aan twijfelde of hij het werkelijk meende. Het moest een scherts zijn. Maar den wensch is de vader der ge dachte en al mocht het gezicht van den ouden man den Iaatsten tijd zijn achter uit gegaan, hij zag de verachting, die uit Willem's oogen sprak, nog zeer goed. Ik kan je niet missen, zei hij zachtjes. En dat was inderdaad de volle waar heid. Dezen volkomen eerlijken en be trouwbaren jongen man te moeten mis sen, een jongen, die aan zijn manier van doen gewend was geraakt, voor wien geen dagtaak te lang of te zwaar was, die al tijd beleefd en opgewekt was, wiens scherpe jonge oogen en bijna wonderlijk goede „neus" om iets goeds op te spo ren, geheel onmisbaar geworden was voor iemand, die lang niet meer dezelfde was, die hij vroeger geweest was; neen. dit toonbeeld van volmaaktheid te missen was eenvoudig ondenkbaar. (Wordt vervolgd,)

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9