ONZE REBUS-PRIJSVRAAG. LEIDSCHE CRISIS-COMITÉ. 72*te Jaargang ZATERDAG 5 DECEMBER 1931 No. 21999 Nationaal Crisis-Comité. OFFICIEELE KENNISGEVING OPROEP AAN ALLE INGEZETENEN! DE WAANVOORSTELLING. Het voornaamste Nieuws van heden. STADSNIEUWS. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN :i 30 Cts. per regel voor advertentlln uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.*] Voor Lelden per 3 maanden f.2.35, per weekf.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Wij ontvingen per kas of per giro: A. O. f.1.—, A. S. f2.50, J. C. B. f. 2.50, E. D. f. 2.50, mevr. wed. dr. A. \V. D. f. 2.50, L. W. f. 5.—. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het verzoek van J. A. Dijsselbloem om vergunning tot het oprichten van een banketbakkerij in het perceel Hoogewoerd No. 128, kadastraal bekend Gemeente Lei den, Sectie D. No. 1080. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hin derwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag 19 December 1931 des voormiddags te halfelf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Slechts één feillooze oplossing! Leiden, 5 December 1931. 9599 Honderd en dertien brieven met het op schrift „L.D.-puzzle" was het resultaat van onze Rebus-prijsvraag en eerlijk ge zegd: wij hebben er ons over verwonderd, 'dat nog zóóvelen kans hadden gezien deze geweldig moeilijke en groote rebus op te lossen. Het wemelde letterlijk van de voet angels en klemmen en onze redactie was eenstemmig in haar oordeel, dat wie deze rebus zonder fouten vermocht op te los sen Inderdaad een „Opper-puzzelaar" moest zijn. En toen wij de inzendingen be gonnen na te kijken bleek al heel spoedig, dat onze meening bewaarheid zou worden. De eerste oplossingen bevatten alle ontel bare fouten, ondanks het feit, dat wij met de meeste zorg elke oplossing, welke afweek van de oorspronkelijk vastgestelde tekst, nagingen en daarbij de grootst mogelijke soepelheid betrachtten. Want de vinding rijkheid van de inzenders leerde ons, dat diverse teekeningen voor tweeërlei uitleg vatbaar waren en het spreekt vanzelf, dat wij daarmede terdege rekening hielden. De vijftiende brief, dien wij openden, bevatte slechts twee fouten en toen er één schaap over den dam was, kwamen er meer. Zelfs vonden wij er enkele met één foutje en tenslotte zoowaar één met nul fouten. Deze kampioen-puzzelaar was de heer K. W. P. KROM, Lopsenstraat 8, Leiden, die daarmede dus beslag legde op een dei- vier prijzen van vijf en twintig gulden. De drie resteerende prijzen waren dus beschikbaar voor degenen, die één fout hadden gemaakt. Gelukkig bleken dit ook juist drie personen te zijn, zoodat het lot niet behoefde te beslissen. Deze gelukkigen waren Mej. M. E. WASSENAAR, Warmonderstraat 3a, Leiden, De heer J. CRAMER, Schelpenkade 9, Leiden, en de heer J. W. SEGAAR, Boommarkt 11, Leiden. Het op 4 December j.l. geïnstalleerde Crisis-Comité heeft in huishoudelijke ver gadering nader zijn wijze van werken onder de oogen gezien en daarbij besloten dat zijn organisatie naast de bestaande instellingen en vereenigingen op charita tief gebied een plaats zou innemen. Het Crisis-Comité stelt zich ten doel het lenigen van individueelen nood, ontstaan door de crisis-omstandigheden en dit door het verstrekken van materieele hulp, zoo veel mogelijk in natura, doch bij daarvoor in aanmerking komende gevallen ook in geld, zoomede daar waar mogelijk te wijzen op werkgelegenheid. Onderzocht zal nog worden in hoever het Crisis-Comité ook het geven van ontwikkeling en ontspan ning tot zijn taak zal rekenen. Het Crisis-Comité zal zijn werkzaam heden uitoefenen in nauw contact met de bestaande instellingen en daar zooveel mogelijk voeling mee houden. Waar het Comité aan de crisisomstandigheden zijn ontstaan dankt, zal het een tijdelijk karak ter dragen. Het Crisis-Comité zal zich voorts aan sluiten aan het Nationale Crisis-Comité door H.K.H. Prinses Juliana opgericht, en zich te dezer stede belasten met het ver strekken van extra hulp voor kleeding, schoeisel, beddegoed, etc. aan daarvoor in aanmerking komende door langdurige werkloosheid getroffen arbeidersgezinnen, °P de wijze als door het Nationale Comité aangegeven. Eveneens zal het zijn orga nisatie ter beschikking stellen om hier ter plaatse de geldinzameling te bevorderen voor het gemeenschappelijk doel en aan ^n billijke verdeeling der ingekomen gel den ten volle medewerken. He werkwijze van het Crisis-Comité wat betreft het verstrekken van steun zal in groote lijnen aldus geregeld worden. Op cen centraal gelegen punt zal een op vele ^en en dagen geopend secretariaat wor den gevestigd, alwaar aanvragen om bij stand zooveel mogelijk persoonlijk moeten borden ingediend. Aan mededeelingen van derden over ge vallen waar het Comité op eenigerlei wijze de helpende hand kan bieden, zal de noo- dige aandacht worden geschonken. De beslissing op steunaanvragen zal in den regel eerst plaats vinden na onder zoek. Geheimhouding en kieschheid zullen hierbij in acht worden genomen. Met het oog op het tijdelijk karakter van het Comité en het altruïstisch doel dat het heeft, zal alle arbeid belangloos dienen te geschieden, hetgeen mede een waarborg biedt dat de aan het Comité verstrekte hulp inderdaad geheel ten goede komt aan het doel waarvoor zij wordt gegeven. Het Comité was er van overtuigd het noodige aantal personen voor het belangeloos ver richten van den aan deze werkwijze ver bonden arbeid te zullen vinden. Vervol gens werd een kleine commissie aangewe zen om onder leiding van den voorzitter binnen zeer korten tijd de verdere orga nisatie voor te bereiden, opdat het Comité spoedig definitief zal zijn samengesteld en zijn werk kan aanvangen. Gaarne zuUen wij giften voor het Leid- sche Crisis-Comité in ontvangst nemen, hetzij gestort aan ons Bureau, hetzij per giro no. 57055. Om verwarring te voorkomen, geve men duidelijk aan of de gift bedoeld is voor het Nationale dan wel voor het Leidsche Crisis- Comité. Men late derhalve iedere gift ver gezeld gaan van een aparte aanduiding omtrent de bestemming. Moeten wij nog aandringen om te geven voor zoover de beurs het ieder toelaat? Wij oordeelen dit overbodig, overtuigd, dat ieder gaarne zal bijdragen tot leniging of althans verzachting van den nood zijner medeburgers voor zoover hem Jat moge lijk is. Op gezette tijden zullen wij onder initialen de bij ons ingekomen giften in ons blad verantwoorden. Dat het er vele moge zijn DIRECTIE L. D. De winnaars kunnen deze stellig niet onwelkome Sinterklaas-surprise vanaf Maandag a.s. aan ons Bureau komen af halen. Mevrouw J. Verheul, Prins Hendrik laan 11, Oegstgeest; mej. F. M. van Stra len, Diefsteeg 19, en de heeren J. de Wolf, Prins Hendrikplein 6, H. Stikkelorum, Hooge Morschweg 7, A. Sirach, Ooster straat 6a, J. A. A. Butijn, Kastanjekade 10 en C. Hoogervorst, Oude Vest 117 boven, alhier, maakten allen twee fouten. Zeven inzenders maakten drie, of vier fouten en de rest allemaal vijf of meer. Wij wenschen de winnaars van harte geluk met hun prachtige prestatie en danken de vele honderden lezers in de stad en omgeving, onverschillig of zij het al dan niet tot een „inzending" hebben gebracht, voor de moeite, welke zij zich avond aan avond en vaak uren achtereen gegeven hebben om de hieroglyphen van onzen teekenaar te ontcijferen. Een vol gende maal beter! Hieronder volgt dan tenslotte de oor spronkelijke tekst: Uit het Hollandsch door Opper-Puzzelaar. Door verschillende oorzaken regeert de vorst van het toeval over zijn satellieten en hij bezorgt zoodoende menigeen een benauwd uurtje. En dat dit vaak tot een vrooiijk slot leidt is even waar als de zonsopgang in het Oosten. Zoo verging het eens een student die van een fuif kwam en noodwendig zijn best deed op het evenwichtsexperiment. GelijK een brave jongen was hij reeds zijn woning genaderd. Hij woonde daar op kamers met een studiegenoot. Droomde hij nu? Zijn studie- en feestgenoot liep plot seling gearmd met hem en, gelijk twee zielen en één van gedachte, prees men in wedijver de ongerijmdheden en dwaze tekortkomingen in de wetten van het toe val: Samen uit, geëclipseerd en toch weer samen thuis. Beneden in de gang werden de schoenen reeds uitgetrokken. Hartroerend waren zij het trouwens met elkander eens, dat een pensionhoudster, bezield met een bijna moederlijke genegenheid, recht had op den slaap des rechtvaardigen. De voorzich tigheid, die zij elkander toefluisterden vonden zij om beurten overdreven. En zoo letten zij op meerdere kleinigheden, die met recht in andere gevallen de onbenul ligheden des levens werden genoemd en de beschouwing niet waard. Boven gekomen herademden zij, dat deze weg veilig was afgelegd. Even schrokken zij op van een onverwachtsch lawaai. Het ochtendblad viel met een plens in de gang. Toen glimlachten zij. Met een „goeden nacht" ging ieder zijn kamer in. Met de handen in zijn zakken hield ons lijdend voorwerp zich een oogenblik bezig door naar de opkomende zon te staren en realiseerde den onzin om met haar ver stoppertje te spelen. Hoeveel beter ware het geweest de maan haar ochtendgroet te brengen. Het wel te rusten de rijzende zon toegefluisterd klinkt zoo rauw van iemand, die zich een energieken werkezel noemt. Hij schrok. Wat zag hij aan zijn handen? Hoe kwamen die plotseling zoo zwart? Hij zocht naar de oorzaak totdat hij ten laat ste een hoeveelheid steenkoolgruis en stuk jes uit zijn zakken opdiepte. Hij vond het onpleizierig. Over het hoe en ook om het waarom wilde hij nu niet piekeren. Eerst slapen. Goeden morgen, heeren. De hospita kwam met het ontbijt bin nen en met haar het ochtendblad. Zij was dit vaak reeds zelf ook want het laatste nieuws wist zij als gewoonlijk het eerste. Er is vannacht weer een moord gebeurd. Een moord? Ja! Anne Mie, het bekende water- en vuur vrouwtje is vermoord in der steen kolenhok gevonden. En ik hoorde, dat de politie al een spoor van den dader heeft. Natuurlijk één, die het op der spaarduitjes had gemunt. Zoo, zoo! Dan is zij met recht op het veld van eer gesneuveld, midden in haar broodwinning. Foei, meneer. Ik vind het vreeselijk. Een mensch voelt zich niet meer veilig als hij spaarduitjes heeft. Dat is zoo. Eigenlijk moet toch de schuld bij haar zelve liggen, vind ik. Iedereen moest tot het naadje van de kous weten, dat zij er een oude kous op na hield wel gevuld met klinkende munt. Dit lokt mis daad uit zooals een pot honing de vliegen en als aanstaand advocaat liet hij er klin kend op volgen: Levenslang! Blijkbaar ondoordacht werd de held van de zwarte handen en steenkolen in de zakken een beetje week en vond die straf te zwaar. Wat denk jij ineens humaan, vond de eerste, en dat over een moordenaar/ Omdat het iedereen overkomen kan. Soms zijn er omstandigheden, dat je ge heel buiten je wil Onzin! Een moord is een moord. Toen zij alleen warén nam de weekheid van den één scherpere vormen aan. Hij vroeg zijn studiegenoot of hij combineeren kon. Die moord en de steenkolen in zijn zak. En of hij geen verband voelde. Die is fraai, sprak de ander. En den vermoedelijken dader zijn zij op het spoor. Welnu! Laat de politie haar gang gaan. Maar jongen, aan begrijp je me niet vol doende. Ik oedoel, dat ikjaik dien moord begaan heb. Toe, zeg me ronduit waar ik geweest ben. Dat zal jij zelf wel het beste weten. Ik weet alleen, dat ik beef als een juf fershondje. En hy demonstreerde zijn angst door een paar asperientjes te slikken. Had ik maar een alibi. Had ik maar een alibi, zuchtte hij tweemaal en keek als een waanzinnige. Die heb je nu eenmaal niet en daarom, nu je niets van je zeiven weet moet jij je kalm houden en de komende dingen af wachten. Jij voelt een verband, welnu dan ben je er op voorbereid en is het verdere verloop je niet zoo angstig. Dit antwoord was niet naar den zin van den zelfbakken moordenaar. Zoo graag was hij een spontane vriendendaad gewaar geworden onder de woorden: Voor jou beste jongen loop ik niet door het vuur maar blijf er desnoods inzitten. Ik zal jou er uit redden al moet ik door dik en dun gaan. Bitter sprak hij: Woorden! Niets dan woerden. Toen een tikje blij: Kijk! Wan neer ik een vriend had, die in zoo'n onaan gename zaak werd gewikkeld, dan zou ik mij opwerpen als een vriend in de scherp ste beteekenis van het woord. Ik zou de tanden op elkaar zetten, mijn schouder onder den zijne plaatsen, mijn hand om de zijne klemmen en zeggen: Wat er ook gebeureik zal zorgen voor een alibi voor jou. Welnu! Zorg er dan voor, zoo klinken de sombere woorden hem tegen en hij liet hem alleen in zijn waarschijnlijke valsche overtuiging. Er werd heftig gebeld. Hij schrok op. Schichtig ging hij naar het venstor. Nog nooit had hij zoo'n belangstelling voor de bel gehad als nu. Twee heeren zag hij op straat. Instinctmatig sprak hij: Recher cheurs. Nu is mijn lot beslist. Zijn hospita kwam. Twee heeren voor hem. Laat ze maar boven, sprak hij geveinsd onverschillig en dacht: De twijfel vergif tigt alles. Nu krijg ik tenminste zekerheid. Zijn houding moet bepaald haar hart, lichtgevoelig als het was, geprikkeld heb ben, want haar woorden waren scherp: U denkt daarover nogal gemakkelijk. Het zijn politiemenschenhet is wat moois hoorde politie op je dak. Maar daarin draag ik toch geen schuld. Niet? Nou, jelui studentenzoolang jelui studeert gaat het best, maar als jelui uitbreekt, nou! En zij demonstreerde een gezicht, dat niet veel goeds uitdrukte. Nu! Goed! Er is iets gebeurdIets verschrikkelijks en de dader Hè?.... Wat?.... Zoo stotterde zij. Dus U Zijn studiegenoot stond plotseling naast hem en trapte hem gevoelig op zijn teenen. Hij begreep de zachte wenk alhoewel deze op een overgevoelige plaats terecht kwam. Wilt u de heeren boven brengen, sprak hij resoluut tot de vrouw. Zij ging. Hij smeekte nu zijn vriend hem te red den. Als antwoord kreeg hij: Hoe moet ik je redden wanneer jij zulke stomme zetten doet. De heeren kwamen binnen. Zij noemden den naam van den student wen deze aan gelegenheid betrof. De andere werd als het ware weggekeken. Wij zijn van de recherche en u zult wel begrijpen waarvoor wij komen. Deze nacht is wel fataal geweest voor U. Ja! Dezen nacht heb ik geleefd als ieder ander mensch. Ook studenten zijn men- schen. Wanneer u het studentenleven kent. Heel deze persoons-analyse was hun momenteel onverschillig, doordat zij te zeer beheerscht waren van eigen gedachte beelden. Eén van hen sprak: Omdat u stu dent is en waarschijnlijk het heele geval uit een soort brooddronkenheid is ont staan, heeft de commissaris ons gelast de zaak niet zoo grof op te vatten. Wij komen dus even proces-verbaal opmaken. Watblief? Och! Voor zoo'n kleinigheid. Noemt u dat een kleinigheid? Zoo sprak hij overhaast waardoor hij reeds bekende schuldig te zijn en hij dacht wat er dan wel in hun oogen voor een ernstig feit aangerekend stond. Zeker! Een kleinigheid. De eigenaar had u trouwens herkend. Waar hebt u het feitelijk over? Dat u dezen nacht de deur van een steenkolenpakhuis hebt geforceerd van de firma Hij begon luid te lachen. Dus het komt u wel gelegen, dat wij even proces-verbaal opmaken? Begin! Des te spoediger is het einde te zien. Hède zenuwen zijn eindelijk weg. De anderen begrepen niets van zijn verheugd gebazel en werden nieuwsgierig. Alles zal u weten. Ik maakte een waan voorstelling tot werkelijkheid. Maar vertel mij eerst: Wat is er waar van dien moord op die water- en vuurvrouw? Een roofmoord. De dader zit al achter slot en grendelis reeds trouwens door de mand gevallen. Vooruit! Maak proces-verbaal. Intus- schen laat ik een koDle koffie aanrukken en daaronder vertel ik.... of de heeren zouden van iet-s anders moeten houden. BINNENLAND. Door de S. D. A. P. zijn 41 voorstellen of moties ingediend op de Leidsche Be grooting (Gemeentezaken, 3de Blad). Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over bestrijding van Godslastering. (Binnenland, 2de Blad). De verhooging van de opcenten op Indi sche invoerrechten (Binnenland, 2e Blad). Ons Parlementair Overzicht. (3de Blad). Een moedige redding te Blankenham. (Gemengd, 2de Blad). BUITENLAND. De Duitsche soc.-dem. leiders weer op bezoek bij den Rijkskanselier (Buitenland, lste Blad). De Engelsche anti-dumpingsmaatregelen (Buitenland, lste Blad). De Zuid-Slavische minister Marinkowitz op bezoek te Warschau (Buitenland, lste Blad). DE INSTALLATIE VAN HET LEIDSCHE CRISIS-COMITE. Mr. A. J. Romijn benoemd tot voorzitter. Na de installatie-rede van den burge meester, welke wij nog in ons Blad van gisteren konden opnemen, beval mr. Van de Sande Bakhuyzen mr. A. J. Romijn aan als voorzitter van het uitvoerend comité. De heer Romijn is de jongste in het col lege van B. en W. en spr. weet genoeg van hem om te kunnen verzekeren, dat de heer Romijn de hem opgelegde taak met jeugdig vuur en vol liefde voor de goede zaak zal verrichten. Onder instemming der vergadering ver klaarde mr. Romijn zich gaarne bereid deze benoeming te aanvaarden, mede lüt de overweging, dat de uitwisseling van ge dachten met de leden van het comité hem zeer te stade zal komen bij de vervulling van zijn functie als wethouder van Sociale Zaken. Zich richtende tot den burgemeester dankte spr. hem namens allen, die in deze kommervolle tijden uitzien naar redding voor het genomen initiatief, zoomede na mens de velen in onze stad, die zich ge roepen gevoelen den bestaanden nood te lenigen. Er zijn gelukkig in Leiden vele personen en organisaties, die klaar staan om te helpen en dankbaar zijn in het Crisis- comité het instituut te vinden, waarin zij een grootere werkzaamheid kunnen ont plooien. Tenslotte bracht spr. den burge meester ook dank namens de hier aanwe zigen en sprak de hoop uit. dat de burge meester bereid zou zijn het eere-voorzit- terschap te aanvaarden, waardoor het tot stand gekomen contact blijft bestaan en het comité zoo noodig van zijn adviezen gebruik kan maken. Mr. van de Sande Bakhuyzen dankte voor dit vereerende verzoek, waaraan hij gaarne gevolg zal geven, daarbij de ver zekering voegend, dat het comité te allen tijde op zijn warme sympathie kan re kenen. Daarna ging de vergadering op voorstel van mr. Romijn over in huishoudelijke zit ting. o De volgende vereenigingen en instel lingen zijn door den burgemeester uitge- noodigd om zitting te nemen in het Crisis-comité: Armenraad, Gem. Comm. Maatschappe lijk Hulpbetoon, Diaconie Ned. Herv. Gem., R.-K. Par. Armbestuur, Diaconie der Waalsch Herv. Gemeente, Diaconie der Doopsgezinde Gemeente, Diaconie der Oud-Katholieke Gemeente, Diaconie van de Gereformeerde Kerk. Ned. Israëlitische Gemeente. Rem. Geref. Gemeente, Ver. v. d. H. Vincentius a Pauio. Vereeniging Armenzorg, Ver. Schoolkinderkleeding en -Voeding, Leger des Heils, Directeur Gem. Dienst v. Soc. Zaken. Directeur Gem. Bank v. Leening, Stichting „Jeruël", Nederl. Mij. voor Nijverheid en Handel, Afd. Lelden R.-K. Volksbond. Leidsche Chr. Bestuur- dersbond. Ver. v. d. Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand. R.-K. Ver. v. d. Handeldrijvenden en Industrieelen Mid denstand „De Hanze", Ver. v. d. Chr. Han deldrijvenden en Industrieelen Midden stand. Leidsche Bestuurdersbond. afd. Lei den Ned. Werkl. Verbond ..Patrimonium", bond Leiden v. d. Ned. Vakcentrale, Stich ting „Het Leidsche Brokkenhuis" R -K Commissie v. Werkloozenzorg St.. Josephs- Gez.-Vereeniging, Leidsche Mij. v. Welda digheid, de Vereeniging van Leidsche In dustrieelen enten slotte de heer J W Henny, lid van het Nationaal Crisis comité. HOOGER ONDERWIJS. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is met ingang van 1 Januari 1932 benoemd tot conservator bij de heelkunde aan de Rijksuniversiteit alhier dr. W. F. Suer- mondt.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1