DE NIEUWE HERVQRMPE SCHOOL TE KATWIJK AAN ZEE. DE TWEEDE NED. HERV. KERK TE DEGSTGEEST. RECHTZAKEN. SPORT. Heden heeft de aanbesteding plaats gehad van de Herv. School voor het Centraal 7de leeijaar te Kuiy.-ji. c u^.van wij hierboven een afbeelding plaatsen. - De architect van deze school is de heer W. Fontein uit Leiden. Deze school zal verrijzen in de Secr. Varkevisserstraat hoek Schoolstraat en ongetwijfeld met haar eenvoudigen, maar architectonischen bouw een sieraad voor deze omgeving worden. Eenigen tijd later begon het werk aan deze film en eindelijk ook aan deze scène. En daarmee kwam een nieuwe verrassing: het prachtig aansluitende muzikale ge deelte van Werner Richard Heymann. Reeds toen ik het manuscript voor het eerst las, was het mij duidelijk geworden, dat deze sprookjes-droom alleen maar uit te beelden is in een voortdurende, dan sende beweeglijkheid en levendigheid. Verbazing, ademloos-zijn, verrassing, be klemming van geluk; dit alles moest al dansende en huppelende gaan door de ruime vertrekken van de villa en dat was „Christel"! De muziek strookte wonder baarlijk met mijn opvatting. Mijn werk voor de toonfilm heeft mij reeds in alle mogelijke rollen zeer veel genoegen ver schaft. Maar aan den arbeid voor deze film en deze scène, onder de productie- leiding van Erich Pommer en de geniale regie van Erik Charell, verlevendigd dooi de gracieuze muziek, zal ik mijn leven lang denken. Ik was „weg" in den waren zin van het woord. ,Ik danste niet. het was iets in mij dat danste. Niet ik zong, maar iets in mij en ik geloof, dat de heele film het publiek evenzoo zal mee- sleepen. Das gibt's' nur einmal, das kommt nicht wieder HOE CONRAD VEIDT OVER DE GELUIDFILM DENKT. Conrad Veidt is een groot aanhanger van de geluidfilm, maar hij vestigt er uit drukkelijk de aandacht op, dat bij het opnemen toch in de eerste plaats er voor gewaakt dient te worden, dat aan het cinematografische gedeelte de meeste zorg wordt besteed; dat dit de hoofdzaak moet zijn en dat het geluidsgedeelte er van eerst een tweede plaats mag innemen. j De nieuwe Pauluskerk der Ned. Herv. Gemeente aan den Warmonderweg te Oegsl- geest is dezer dagen, althans wat het extérieur betreft, zoo goed als voltooid. - Hierboven een foto van dit fraaie gebouw, dat ongetwijfeld een sieraad voor deze mooie omgeving beteekent. Conrad Veidt. Een goede film is volgens Veidt „Sous les toits de Paris". De geluidfilm bestaat eerst sedert drie jaren en de verbeterin gen, die zij heeft ondergaan gedurende dezen tijd, zijn buitengewoon. De stomme film is verdwenen en de geluidfilm heeft haar plaats ingenomen, omdat zij de stomme film vervolmaakte. Men ziet nu niet meer op het scherm de menschen met elkander praten zonder dat men hun stem kan hooren. Aan de geluid film is nog een groot voordeel verbonden n.l. men behoeft geen titels meer te schrij ven, die het nadeel hadden, telkens de film te onderbreken. Het is niet te bestrijden, dat ook de stomme films mooie kunstwerken vertoon den, zooals b.v. de films van Chaplin. De operette, de klucht, in 't algemeen, opvoeringen van vroolijke stukken zullen nog steeds op den voorgrond blijven. Dit staat in verband met den psychologischen toestand, waarin het publiek zich tegen woordig bevindt. Het publiek verlangt slechts zelden een drama of een zwaar tooneelspel en daarom moet er voor worden gezorgd, dat er alleen films worden vertoond, die buitengewoon interessant zijn en dit kan alleen bereikt worden door groote opofferingen van den regisseur en de acteurs. De tijden zijn veranderd. Het sentimen- teele leven treedt meer en meer op den voorgrond. De Amerikaansche hegemonie neemt steeds grootere afmetingen aan. Wij verlangen thans naar meer licht, lucht en water, wij willen meer lichaamscultuur en sport zien. Ook de hartstocht neemt niet meer die plaats in die hem vroeger toebe deeld was en ik, die in deze rollen steeds veel succes behaalde, heb ze volkomen verlaten. DE VERDUISTERING BIJ DE ZWARTSLUIZER BANK. Voor de Arrondissementsrechtbank te Zwolle stond de ex-directeur van de N.V. Zwartsluizer Bank wegens verduistering ten eigen bate van 70.0oü a 75.000 gld ten nadeele van genoemde bank. Teen esnige maanden geleden de krach kwam van de N.V. Kamperbank moest ook i de Zwartsluizerbank haar loketten sluiten, I omdat zij een belangrijk crediet-saldo had i bij de Kamperbank en dit ais verloren moet worden beschouwd. Een. onderzoek naar de i financieel© positie van de Zwartsluizerbank i bracht aan het licht dat er een aanzienlijk tekort was. Het bleek dat verd. zoowel bij de fa. Van den Elsakker en Co. als bij de N.V. Bankierskantoor M. van Erpbden, beiden commissionnairs in effecten te Am sterdam, naast de bestaande rekeningen van de Zwartsluizerbank had geopend zoo genaamde B. rekeningen Vertoonde de nor male rekeningen een credit, de B reke ningen stonden debet. Bij de N.V. van Embden zelfs f. 62.000. Deze B. rekeningen kwamen niet in de boeken van de Zwart- sluizersbank voor en waren ook voor com missarissen geheim gehouden. Verd. bekende. Reeds als jongmensch in betrekking op het bankierskantoor Van Esch en Co. te Zwolle heeft hij zich gewaagd aan speculaties in Marken, wat uitdraaide oj) een schuld van f. 5000; Hij kon niet betalen, maar bet geld werd hem voorgeschoten door zijn vriend v. d. Woude, directeur van de Kamperbank. Deze bezorgde hem oola de betrekking van directeur van de Zwartsluizerbank, hoewel hij -die capaciteiten hiervoor miste. Om de schuld van f.5000 t-e kunnen aanzuiveren is hij blijven speculeeren door tusschenkomst van de commissionnairsfirma Mandersïoot en de Bruin te Amsterdam. Het liep tegen, met het gevolg, dat nu bewezen kon worden de verduistering van 70 a 75.000 gld. De officier van Justitie eischte 2 jaar gevangenisstraf en de rechtbank gelastte na raadkamer de gevangenneming van verdachte. o OP ZIJN PATROON GESCHOTEN. Voor de rechtbank te Winschoten stond terecht een 21-jarige slagersknecht uit Stadskanaal, die er van verdacht werd op i 3 October zijn patroon met twee revolver- i schoten aan het achterhoofd te hebben j gewond. Er werden tien getuigen gehoord.. Een wachtmeester vertelde o.a., dat hij een re volver vond onder de trap op een overall van verdachte. Een arts getuigde, dat de wonden toevallig niet gevaarlijk waren. Bij een andere richting hadden ze doode- lijk kunnen zijn. De getroffen verteld, dat hij bij de kachel zat te slapen. Toen hij twee knallen hoorde, schrok hij op en zag hij verd. met een revolver in de deur staan. Een derde schot miste. De eisch luidde drie jaar gevangenis straf. De raadsman, mr. Stoel, achtte het be wijs niet geleverd. Alleen de getroffene zegt, dat verdachte het gedaan heeft en deze ontkent. Hij vroeg vrijspraak en on middellijke invrijheidstelling van ver dachte. Dit laatste werd geweigerd. tuigenverklaringen bleek, dat de familie Henraat wrok tegen den beschuldigde koesterde over den vroeger gepleegden moord. Hij zou met messen bedreigd zijn en uit noodweer hebben gehandeld. De officier van justitie requireerde ont slag van rechtsvervolging en na vonnis- wijzing onmiddellijke invrijheidstelling.. Uitspraak 18 December. MOORD OP 'N WOONWAGENBEWONER. Voor de rechtbank te Dordrecht werd behandeld een zaak tegen een 27-jarigen fotograaf uit Schoonhoven, die op 31 Aug. te Gorinchem den woonwagenbewoner J. Henraat met een mes een steek in de borst heeft toegebracht, waardoor de getroffene vrijwel onmiddellijk overleed Ongeveer vijf jaar geleden* was verdachte veroor deeld wegens doodslag op den zoon van den thans .verslagene. In deze zaak werden dertien getuigen gehoord. Familieleden van den vermoor den verklaarden, dat de fotograaf zonder aanleiding had gestoken. Uit andere ge- DAMMEN. LEIDSCHE DAMVEREENIGING. De verdere uitslagen voor de bordenbe zetting luidt als volgt: lste klasse: DekkerVermeulen 0—2; VermeulenKlijn 02; De WaterVer- meulen 0—2; SwerisSlegtenhorst 0—2; Vermeulen—Teleng 2—0; Lammers-Bern- sen 0—2; VermeulenBernsen 0-2; Kleijn- Klinkenberg (afgebr.). In deze partij staat Kleijn met 2 stukken voor op winst, hoe wel remise niet uitgesloten is. De stand is momenteel: gesp.gew.rem.verl. p. I. Teleng 10 6 2 2 14 B, Slegtenhorst 8 6 1 1 13 I. v. d. Wijngaard 10 3 6 1 12 J. A. Bernsen 9 4 2 3 10 J. Vermeulen 7 4 1 2 9 o. Klinkenberg 8 3 3 2 9 H. de Water 10 3 3 4 9 W. Kleijn 9 2 3 4 7 J. A. Lammers 8 2 2 4 6 M. Sweris 7 1 2 4 4 J. C. den Dekker10 3 7 3 Zooals uit den stand blijkt is het nog een hevig gedrang zoowel naar boven als naar onder. Vooral voor de 9de en 10de plaats, welke spelers ook voor het spelen van degradatie in aanmerking komen, kan nog alles gebeuren. Als Kleijn zijn partij wint, is zelfs Vermeulen nog niet safe. Ook zwak staan Lammers en Sweris, die afge zien van het feit, dat ze met elkaar nog moeten afrekenen, hebben te spelen: Swe ris tegen Bernsen en Vermeulen en Lam mers tegen Slegtenhorst; voorwaar geen gemakkelijke taak om minstens 9 of 10 punten binnen te nalen. Ten slotte nog de laatste partij VermeulenSlegtenhorst, van belang voor het clubkampioenschap. De uitslagen der 2de klasse luiden: DreefA. Klinkenberg 02; v. d. Kley— Zaalberg 0—2 fregl.); Sladek—Eppenga C2; De KierC. Klinkenberg 20. gesp.gew.rem.verl. pnt- A. Klinkenberg 7 7 J* i C. Teunissen 9 5 2 2 i« D. A. Eppenga 8 4 1 3 9 I A. Sladek8 4 1 3 J. Huisman 9 3 2 4 j> C. Klinkenberg 8 3 1 4 J. Dreef 9 3 1 5 7 B. de Kier 5 3 2 K. v. d. Kleij 8 2 6 4 J. Zaalberg 9 2 7 A. Klinkenberg wordt hier weer No. 1 en hij speelt met Teunissen promotie-wed strijden. J. Zaalberg moet degradatie-wed strijden spelen, terwijl de twee anderen nog niet definitief bekend zijn: Nieuwelingen: JordaansPaalman 2—u» v. HeeringenLigtvoet 11; Schuss—v. Heeringen 02; LigtvoetSchüss 0—2. De eindstand is derhalve: gesp.gew.rem.verl.pnt. J. W. Schüss 5 4 J A. J. v. Heeringen 5 3 1 J R A. J. Jordaans 5 3 2 C. Kemmers 5 3 2 A. Ligtvoet 5 1 1 3 J. A. Paalman 5 5 Schüss en v. Heeringen spelen promotie wedstrijden voor toelating tot 't 2de tien tal, terwijl Kemmers en Jordaans nog et beslissing moeten spelen wie afvalt. KORFBAL. WEST III G. Van het programma voor de 3e klasse, is afgevoerd de wedstrijd Fluks 2— Gouw. EEN NIEUWE KUNST: „DE PLASTISCHE FILM". Reeds jarenlang hebben tal van be gaafde uitvinders zich moeite gegeven om het eenige vereischte te vervullen waaraan de film nog niet kan voldoen: het weer geven van drie dimensies. De proeven, die op dit gebied worden gedaan, behooren nog geheel en al thuis in het laboratorium .en een practisch resultaat is in de eerst volgende jaren nog niet zeker. Deze proe ven zijn echter alle gegrond op de uit vinding van den Amerikaan dr. Herbert Yves en hiervan willen wij thans een en ander mededeelen, omdat deze uitvinding evenais die der toonfilm naar alle waarschijnlijkheid eenmaal de geheele filmindustrie zal veranderen. Dr. Yves heeft reeds het principe gevon den van de plastische film, die in tegen stelling met de vlakke film den indruk maakt, dat men de personen in werkelijk heid ziet bewegen. Met het vinden van dit principe is wederom een schrede afgelegd op den langen en moeilijken weg, welken de fotografie vanaf Daguerre heeft ge volgd en die tot dusverre in de klankfilm haar hoogtepunt had bereikt. De naam van dr.-Yves is ook in Europa welbekend door de verbeteringen, die hij aan het tele visie-apparaat heeft aangebracht. Sinds jaren houdt hij zich echter ook bezig met de plastische film en thans zijn inderdaad enkele zijner opnamen gelukt. Het daarvoor gebruikte filmapparaat is een zeer ingewikkeld optisch instrument met niet minder dan 60 objectief-lenzen. Eigenlijk is het een combinatie van 15 filmtoestellen tot één groot geheel. De zestig lenzen nemen het object onder ver schillende gezichtshoeken op. die onder ling slechts weinig verschillen. De zestig cliché's met de gelijktijdige opnamen worden tezamen vereenigd tot één beeld, dat geprojecteerd wordt op een sepeciaal door d.r. Yves vervaardigd scherm, dat eenïgermate werkt als een lichtfilter. De projectie geschiedt vanaf de achterzijde van het scherm; op de voorzijde ziet men dan het filmbeeld in plastieken vorm. De eerste opnamen werden reeds eeni gen tijd geleden gedaan, doch hadden geen bevredigend resultaat. Eerst thans is de Amerikaansche geleerde erin ge slaagd, zijn uitvinding zoover te vervol maken, dat een werkelijk plastisch beeld wordt verkregen. Aanvankelijk scheen men de plastische film tot stand te kun nen brengen door te fotografeeren vanuit twee punten, die evenals de beide oogen van clen mensch afzonderlijke beelden gaven, welke tot één geheel werden veree nigd, doordat de toeschouwers met be hulp van brillen in twee kleuren het dub bel geprojecteerde filmbeeld bekeken. Inderdaad kreeg men een plastischen indruk van het beeld, doch het bleef tamelijk primitief en bovendien was het uitdeelen van de brillen kostbaar en om slachtig. ook voor het publiek zelf. Het was echter de eerste vorm, waarin de plas tische film werd vertoond en als zoodanig waren deze vertooningen in de ontwikke lingsgeschiedenis van de film van even veel belang als de eerste films met bijbe- hoorende gramofoonplaten, de voorloo- pers van de sprekende film, in den tijd, dat men de geluidstrillingen nog niet naast het beeld op den filmband kon vast leggen. De plastische film in haar meest primitieven vorm zien wij reeds niet meer. Inplaats van 2 beelden door een bril te vereenigen, kan men nu reeds 60 beelden tot één geheel vormen in het toestel zelf. Een nieuwe film en wellicht een nieuwe filmkunst kondigen haar komst aan! LILIAN HARVEY LEEST HAAR NIEUWSTE „DRAAIBOEK". De bekende filmactrice Lilian Harvey vertelt het volgende: Daar lag het nu voor mij, het manu script van de nieuwe Ufa-toonfilm der Erich Pommer-productie. „Het Congres Danst" stond met groote zwarte letters op het roode omslag. Ik haalde 't dadelij:k naar mij toe om er een beetje in te bladeren. Natuurlijk kijkt men dan eerst gauw even, hoe men zal heeten; aha, Christel Weinzinger! En wat zal men zijn? O, handschoenenverkoopster. En vóór alles: op wien men verliefd is Alexander de Eerste, Tsaar van Rusland. Ik weet niet, of anderen hun manuscrip ten ook op deze manier lezen. Ik weet echter alleen, dat ik na deze constateerin gen slechts kijk welke de aangename en onaangename situaties zijn. Lilian Harvey. Hier bijvoorbeeld. Blad 47. Wat? „en zoo wordt om de zooeven uiteenge zette redenen de handschoenenverkoop ster Christine Antonia Weinzinger" dat ben ik dus „veroordeeld tot 25 stok slagen op den rug". „Schandalig!" tierde ik en het boek vloog in een hoek. De deur ging open en mijn altijd be zorgde kamenier stond voor mij en vroeg: ..Heeft u misschien geroepen?" „Geef me asjeblieft dat boek even aan," zei ik snel. Ik nam het manuscript weer op en las verder, maar niet op de aan stootgevende plaats, maar op pagina 80, die door den val van het boek boven was komen te liggen: „Het rijtuig staat voor, Uwe Genade".... O zoo! Dat klinkt an ders. En nu mag ik alleen nog verraden clat ik, Christel Weinziger, volgens het manuscript, een villa van den Tsaar ca deau krijg en dat „mijn eigen equipage" mij door het geurende en kleurige voor jaarslandschap bij Weenen er heen brengt. Op dezen rit jubel ik over de heerlijke verrassing. Ik, Christel, het eenvoudige burgermeisje, beweeg me als in een droom, als ik in een villa kom met lakeien, be dienden en kamermeisjes, met een pare lende fontein in de vestibule en met ver rukkelijke kleeren in de kasten ik sta er midden in en weet niet meer wat wer kelijkheid is. Met deze scène hebben Nor- bert Falk en Robert Liebmann een echt, onvervalsche sprookje geschapen. Toen ik het stuk had uitgelezen, was ik verrukt en vol geestdrift.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 16